icht NK Recreatie Zeelandsteeds weer onderdeel van beleid Geestelijke gezondheidszorg de mist zit (n°g) in Veel moeilijkheden maart ook veel belemmeringen Bejaarde man verdronken 2 [£E [KOSTUUMS Bèr Pluym Vandaag Morgen laandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 IN DE NA-OORLOGSE JAREN 1/ VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Honderdste schip te water bij Van der Giessen Regionale instituten oplossing Uitbreidingsplan kom Koudekerke door de Kroon goedgekeurd Zeeuwse wordt 100 jaar Sluiting werkkamp te Baarland Minister Biesheuvel opent mestkuiken- bedrijf Yerseke Volkswagen busje in de sloot Twee gewonden In Oosterschelde Lijk vermiste onderwijzer gevonden Slagvaardigheid gevraagd DE volgende week krijgen we vei' moedelijk de Memorie van Ant woord op het anti-REM-wetje onder ogen. Dan kunnen de volksvertegen woordigers aan de slag gaan. Maar we zien ze nog niet zo vlug uit vakantie oorden terugvliegen naar het parle mentaire nest, om orde op televisie zaken te stellen. Terwijl de REM- mensen een bewonderenswaardige slagvaardigheid aan de dag legden, vertoonden zich aan de parlementaire kant slechts aarzeling en uitstel. Dit geld^ trouwens voor de hele behande ling van de vernieuwingen, die zich in het radio- en t.v.-bestel opdringen, speciaal met het oog op de niet meer te stuiten reclame in de ether. De vo rige regering wilde die toevertrouwen aan commercieel ingestelde gegadigden en we geloven nog altijd, dat het par lement er goed aan heeft gedaan hier de voet dwars te zetten. Dit had ech ter gepaard moeten gaan met con structieve denkbeelden omtrent een verantwoorde inpassing van de re clame in het bestel. Toen de partijen er bij de kabinetsformatie echter niet goed uit konden komen, nam men zijn toevlucht tot het bekende redmiddel van de besluitelozen: een commissie. Nu zullen we niet ontkennen, dat commissies nuttig werk kunnen doen, als er de vaste wil bestaat om naar eikaars argumenten te luisteren. De hele radio- en t.v.-affaire is echter dermate in de sfeer van emotie en op winding beland, dat men vooraf kan voorspellen: die commissie komt er niet uit. Alle berichten duiden erop, dat er de volgende maand een advies van „zoveel partijen zoveel meningen" uit de bus komt. Het is de regering in eerste instantie, die knopen moet door hakken. Het tot stand komen van een besluit zal met spanningen in het ka binet gepaard gaan. Toch zal het er uit moeten komen, daarbij rekening houdend met de haalbaarheid in het parlement. De spottende roepstem van de REM kan niet worden misverstaan. Hier komt de hoogheid van het over heidsgezag in het geding. Dat gezag kan niet hoog gehouden worden doo: verbieden en politieel optreden al leen. De belangstelling voor t.v. Noord zee heeft ongetwijfeld een wat opge schroefd karakter en men merkt al een zekere teleurstelling, omdat de proefprogramma's waarlijk niet van zo'n daverend karakter zijn, dat dc- programma's van de omroepen erbij verbleken. Niettemin is die belangstel ling voor een belangrijk deel reëel. In de stormloop op de VAT-aandeeltjes zit ook een stuk opwinding, doch we derom: laat men de betekenis ervan niet bagatelliseren. Het politiek ge modder laten we dat woord maar gerust gebruiken met radio- en t.v.- zaken, heeft gevoelens van wrevel op geroepen, waarvan men de uitingen nu levensgroot voor zich ziet. Slag vaardigheid kan slechts met slag vaardigheid gepareerd worden. Latei de in hun vakantie-oorden uitgerust parlementariërs nu hun mouwen een opstropen! Wanbetaler DE Sovjet-Unie is welvarend en ze eerlang de Verenigde Staten voor bij streven. Dat vertelt men ons voort durend in Moskou. Niettemin staat de Sovjet-Unie bij de Verenigde Naties t: New York te boek als de grootste wan betaler. De achterstallige contributie bedraagt niet minder dan 54.768.1 88 dollar. Zoals bij iedere ordelijke orga nisatie staan er in de reglementen van de V.N. bepalingen tegen wanbetalers. Ze worden geroyeerd. In dit geval: ze worden van hun stemrecht beroofd. Oe Thant is al eens naar Moskou ge reisd om op betaling aan te dringen. Hij kreeg nul op rekest. In de Alge .nene Vergadering van november komt de zaak nu aan de orde. De V.S. zijn vast besloten op nakoming van de re glementen aan te dringen. De regering heeft daarbij steun in de rug gekregen van het Huis van Afgevaardigden, dat met 351 tegen 0 stemmen een resolutie in die richting aannam. Dat kan in het najaar dus een hard gevecht wor den. We vrezen, dat het een vruchte loos gevecht zal worden. Moskou zal ongetwijfeld dreigen met een uittreden uit de V.N. en de satellieten, die nog gehoorzaam zijn, zullen dan volgen. Van alles wat zich „neutraal" noemt kunnen de V.S. in de Algemene Ver gadering ook geen steun verwachten. Het wordt een nare situatie. Het toe passen van de reglementen zou de V. N. als wereldomspannende organisatie wel eens kunnen onthalzen. Het dul den van wanbetaling op zo grote schaal is daartegen een grove onrechtvaar digheid jegens hen, die trouw betalen en zelfs meer doen dan dat. Het zou ook de basis van de V.N. als orden telijke organisatie ondergraven. Hoe komt men eruit? N.V. SLAVENBURG'S BANK beroepsbrandweer id en verantwoop» ambulancedienst :and, excl. 22,26 directeur van het is Renny Whiteoak. dio erste deel zie als de «cht- het tweede deel als va- iek en avontuur vormen de voornaamste ingrediën- e de bekende schrijfster lectuur smakelijk maak- Advertentie) steen Tel. 3179 Ichieting 21 uur de vijf paspoorten, 14 j uur De kardinaal Oljck 19.30 uur Blue Hawai ENT .45 uur Paradijs der liefde oor de contra-spionage ur De gevangenen van lur Sing, aber spiel nicht outc 20 uur Het bloed kruipt K len 15 uur Sehieting G en 21.15 uur begeerte, 18 J. et de vijf paspoorten, 14 j. 9 en 21 uur :t de vijf paspoorten, 14 j ur das Lied der Südsee, 14 j. Raedhuys 15 uur Schietinp P G 0 en 19.30 uur >egeerte, 18 j. n 20 uur •t de vijf paspoorten, 14 j 9 en 21 uur •t de vijf paspoorten, 14 j. 5. 19 en 21 uur ;t de vijf paspoorten, 14 j. 20 uur das Lied der Südsee, 14 j. LND hieting staande wip errein 13 uur Voetbal- 30 en 20 uur De kardinaal ik 14.30 uur Blue Hawaii; sbal INT en 19.45 uur Paradijs der oerd door de contra- uur Tarzan wordt getart. De gevangenen van Altona Das blaue Meer und du. uur Sing, aber spiel nicht iting Batavieren >uw 14.30 uur Summer 15 en 21 uur Het bloed ïr Grote schieting G Schieting R ijn 15 uur Schieting 15 uur Staande-wip- uur Schieting ,LE 15 uur Schieting 15 uur Schieting Steen jck 19.30 uur Blue Hawaii VT uur Paradijs der liefde. >r de contra-spionage Tarzan wordt getart Sing, aber spiel nicht iw 20 uur Summer (Van een onzer verslaggevers) Het toerisme naar en de recrea tie in Zeeland hebben na de oorlog dergelijke vormen aangenomen, dat zij steeds meer gaan meespe len in het beleid van de overheid en van particuliere instellingen, De gemeenten (vooral aan de kust en rondom de watersportgebieden) houden zich intensief bezig met het zoeken naar oplossingen voor de moeilijkheden die de toenemende recreatie met zich mee brengt. De provinciale overheid heeft een re cent onderzoek naar het belang en de mogelijkheden van de recreatie in Zee land enkele maanden geleden afgerond met het besluit een provinciale Raad voor de Recreatie in het leven te roepen. Deze raad zal een ontwikkelingsschema voor de recreatie samenstellen. Besturen van polders en waterschap pen beginnen steeds meer positieve be langstelling te krijgen voor de dijkre- creatie. De georganiseerde landbouw heeft in een onlangs verschenen rapport bewe zen een kritische maar constructieve bij drage te willen leveren aan de recreatie ve ontwikkeling, die voor de landbouw naast offers ook mogelijkheden met zich meebrengt. Een instelling als Staatsbosbeheer, die zich tot voor kort vrijwel geheel afzijdig hield van de recreatie, is binnen enkele jaren zeer recreatie-minded geworden. Getuige het jongste bezoek van de staatssecretaris van O. K. en W. aan Zeeland volgt ook de rijksoverheid de mogelijkheden in Zeeland met belang stelling. Het particulier initiatief wil méér in vesteren dan volgens de huidige bouw voorschriften mogelijk is. De Zeeuwse bevolking raakt steeds meer op het toerisme ingesteld, ook in de soms zwaar" denkende kustgemeen- ten. ACHTERLAND Vóór de oorlog kende Zeeland alleen kustrecreatie en dan nog op vrij beperk te schaal. Ook nu nog heeft Zeeland het massale toeristenbezoek te danken aan zijn stranden. Maar gaandeweg zijn in het „achterland" voor de toeristen ande re aantrekkelijkheden aan het ontluiken. Veel meer dan vroeger is de hoofdstad Middelburg tijdens de zomermaanden een broeinest van toeristen geworden. Belangrijke recreatiegebieden zijn aan het ontstaan rondom het Veerse Meer en de Braakman. Steeds meer kampeer terreinen worden landinwaarts gelegd (onlangs is een nieuw kampeerterrein ge opend te Borssele in de Zak van Zuid- Beveland). De Inkel bij Kruiningen biedt prachtige mogelijkheden voor de recrea tie. Een ANWB-route voor automobilis ten geeft de toerist de kans op een ,,ge leide" manier kennis te maken met het in de zomer magnifieke Zeeuwse land schap. De provinciale veerboten mogen dan een belangrijke hinderpaal vormen voor de economische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, in het zomersei zoen moeten ze toch ook als een toeris tische attractie worden beschouwd. Attracties van formaat zijn ook de Delta werken en de bouw van de Oosterschel- debrug. BELEMMERINGEN De ontwikkeling van Zeeland als re- creatieland is duidelijk waarneembaar maar ze ontmoet toch ook belangrijke belemmeringen. Rijksweg 58, waarover de toeristen moeten gaan om de mag netische westpool Walcheren te berei ken, is van te geringe capaciteit om zijn taak 's zomers naar behoren te verrich len. De Stationsbrug te Middelburg is voor duizenden toeristen een bron van grote ergernis. Lange wachttijden zijn hier schering en inslag. De bouwstop op zomerhuisjes verhindert een belangrijke uitbreiding van de verblijfsaccommoda- tie. Door deze bouwstop kan bijvoorbeeld een groot bungalowterrein in Breskens, waarvoor alles in kannen en kruiken is, niet in uitvoering komen. Door deze bouwstop wordt naar foefjes gezocht om onder de strenge regels uit te komen, zo als in Kortgene waar woonboten op 't dro ge worden gelegd. De in Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen aanhangig zijnde grenswijzigingen der gemeenten belemmeren een gezamenlij ke aanpak van de recreatieproblemen door de gemeenten. In West Zeeuwsch- Vlaanderen wordt deze belemmering momenteel wel het zwaarst gevoeld. Dan het chronische gebrek aan geld, zowel bij de gemeenten, de provincie als het rijk, om belangrijke recreatieprojecten van de grond te krijgen. In dit verband moet de toeristenbe lasting ter sprake komen. De afdeling Zeeland van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is vóór. Jhr. mr. T. Schorer, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, die o.m. de planologie en de recreatie te behartigen heeft, heeft ons desgevraagd gezegd dat ook het pro vinciaal bestuur zich intern reeds vóór de instelling van een toeristenbelasting heeft uitgesproken. Willen de plaatselijke overheden him toeristische accommodatie uitbreiden GEDEPUTEERDE JHR. MR. T. SCHORER ...by decentralisatie van het bestuur moeten ook de middelen ter beschikking komen dan zullen zij extra-inkomsten moeten krijgen. De subsidies van het rijk zijn mondjesmaat en ontoereikend. De staats secretaris van O. K. en W. heeft dit jaar over heel Nederland niet meer dan zes miljoen gulden te verdelen. Geen wonder dat hij zich tijdens zijn bezoek aan Zee land welwillend over de instelling van een toeristenbelasting heeft uitgespro ken. De grootste moeilijkheid zal echter de methode van heffing zijn. NIET TE VER In dit gehele kader meent gedeputeer de jhr. mr. Schorer toch dat de huidige situatie niet langer getolereerd kan wor den. Het is natuurlijk juist dat gemeen ten en provincie er voor moeten zorgen dat, bij een belangrijke toeristische druk als in Zeeland, een voldoende basis accommodatie ontstaat, waarop het par ticulier initiatief kan verder bouwen. ,.Maar bij decentralisatie van het be stuur moeten ook de middelen ter be schikking komen", aldus de heer Scho rer. De heer Schorer is overigens van me- Een foefje in Kortgene om onder de bouwstop van zomerhuisjes uit te komen: Woonboten op het droge ning dat de bestuurlijke bemoeienis van bovenaf niet te ver mag gaan en niet ..het een en het al" mag worden. Wat de recreatie betreft is Zeeland een sei- zoenbedrijf. Het beleid t.a.v. de recreatie moet gezien worden in nauwe samenhang met de ontwikkeling van de landbouw en met de economische expansie in de pro vincie. in de provincie altijd tot uitdrukking ge komen in streekplannen en uitbreidings plannen van gemeenten. Een facetplan voor de recreatie (zoals Noord-Brabant een facetplan voor het natuurbehoud en de recreatie heeft) kent men in Zeeland niet. Hierop is nu en dan wel aange drongen. Het provinciaal bestuur voelt daar evenwel niet zoveel voor. Voor Wal cheren en Schouwen-Duiveland is de ont wikkeling van de recreatie reeds in een streekplan vastgelegd terwijl zo'n streek plan voor Midden-Zeeland in voorberei ding is. Nu is een facetplan voor de re creatie voor geheel Zeeland ook minder urgent dan in Noord-Brabant omdat Zee land door zijn geografische ligging ge makkelijk in duidelijk te omgrenzen de len is te splitsen. Het ontwikkelingssche ma dat- de Zeeuwse Raad voor de Re creatie gaat opstellen zal dan ook geens zins een facetplan maar veeleer een dis cussieplan of, om het wat populairder te zeggen, een praatplan worden. EXPLOSIEF Hoewel de ontwikkeling van Zeeland als recreatieland een explosief karakter draagt en hoewel er verschillende knel punten bij die ontwikkeling zün aan te wüzen, kan niet gezegd worden dat de Zeeuwen zelf de toeristenstroom als een wals over zich heen hebben voelen ko men. De Zeeuw heeft de jaarlyks groter wordende, zomerse invasie rustig en nuchter geaccepteerd. Voor zover het geld geen onoverkomeiyk struikelblok blykt te zün kan Zeeland de problemen goed aan. Zeeland kent zyn mogelykhe- den en (vele) beperkingen. Naarmate de tyd vordert zullen er beperkingen weg vallen maar Zeeland is er zich van be wust dat de beperkingen de mogelykhe- (Advertentie) ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM Tot nu toe is de recreatie-planologie den altyd zullen overheersen. KRIMPEN Vrijdagmiddag zijn bij Van der Giessen-de Noord N.V. te Krim pen aan de IJssel twee Rijnmotorvracht schepen van 900 ton draagvermogen te water gelaten, waarvan een, het m.s. Stolwijk, het honderdste schip is dat na de laatste wereldoorlog de hellingen van de N.V. verliet. De schepen waren be steld door de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij N.V. te Amster dam en zijn bestemd voor de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij. Het derde zus terschip is eveneens bij v.d. Giessen-de Noord in aanbouw. Alle schepen worden in het najaar opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. - Wie tandpijn of andere klachten van lichamelijke aard heeft, weet precies waar hij zich onder behandeling moet stellen, maar wiens geestelijke gezondheid te wensen overlaat, weet nauwelijks waar hij moet aankloppen. De geestelijke gezondheidszorg vertoont zo'n chao tisch en onoverzichtelijk patroon, dat zij in een crisis zal geraken, als zij geen duidelijker positie in de samenleving krijgt. Daarvoor is een goed opgezette organisatie nodig. Er zullen regionale instituten moe ten worden ingesteld, die door provinciale organisaties overkoepeld worden. Een landelijke instelling moet het geheel bekronen. Dat is de hoofdgedachte van een rap port dat is uitgebracht in opdracht van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg. De samen stellers van het rapport over de gewens te structuur en organisatie zijn de ze nuwarts J. W. M. Jongmans, genees heer-directeur van het psychiatrisch zie kenhuis Coudewater te Rosmalen; drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwer directeur van het Katholiek Nationaal Bureau; de zenuwarts J. R. M Maas, oud-medisch leider van de stichting Gelderse Katho lieke Geestelijke Gezondheidszorg van het Wit Gele Kruis; en dr. C. J. B. J. Trimbos, directeur van het instituut voor psychische hygiëne van het Katholiek Nationaal Bureau. TWEE SOORTEN Zij delen de geestelijke gezondheids zorg, zoals wij die in ons land kennen, in 2 grote categorieën in: de klinische en de ambulante zorg. Onder de eerste rangschikken zij psychiatrische inrich tingen, pscychiatrische afdelingen van algemene ziekenhuizen, gespecialiseerde klinische voorzieningen zoals internaten voor zwakzinnigen of alcoholisten, en aparte voorzieningen zoals speciale kin derdagverblijven of beschuttende werk plaatsen. Tot de ambulante geestelijke gezond heidszorg rekenen zij vrij gevestigde zenuwartsen en speciale voorzieningen zoals sociaal-psychiatrische dienstn, me disch opvoedkundige bureau's, bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden, consultatiebureaus voor alcoholisme, sociaal-pedagogische diensten en derge lijke. Tot de ambulante zorg behoren ook de voorzieningen ten dienste van speciale groepen als het leger, studenten, ontslagen gevangenen, homoseksuelen, prostituées, ongehuwde moeders, licha melijk gehandicapten en anderen. Behalve deze zeer duidelijke voorzie- Een van Zeelands oudste en geliefd ste badplaatsen is Domburg, waar van deze luchtopname een beeld geeft. Andere bekende namen zijn Vlissingen, Dishoek, Zoutelande, Westkapelle, Vrouwenpolder, Bres kens, Cadzand, Haa-mtede, Renesse en, sinds kort, ook Kamperland. ningen van geestelijke gezondheidszorg zijn er verschillende instellingen werk zaam, wier activiteiten sterke aspecten van geestelijke gezondheidszorg vertonen zoals het maatschappelijk werk, kinder bescherming, reclassering, zielzorg en buitengewoon onderwijs. Tenslotte zijn er allerlei activiteiten die zijdelings met de geestelijke gezondheidszorg te maken hebben, zoals het jeugdwerk, de politiek, de vakorganisatie, de woningbouw en dergelijke. Volgens de samenstellers van het rap port moeten alle particuliere en over heidsinstanties die op enigerlei wijze bij de geestelijke gezondheidszorg be trokken zijn in de organisatie worden betrokken. In het organisatieschema, dat zij voorstellen, leggen zij de nadruk op de ambulante zorg, waarin de chaos het duidelijkst spreekt'. De basis van ae nieuwe organisatie moet volgens de rap- portuers gevormd worden door regionale instituten, waarin de uitvoerende dien sten gebundeld moeten worden. VASTE PLAATS De instelling van regionale instituten voor de geestelijke gezondheidszorg, de RIGG's vinden zij zo belangrijk, omdat deze de ambulante zorg een vaste plaats en een duidelijk gezicht in de plaatse lijke en regionale samenleving moeten geven. Dat deze vaste plaats thans ont breekt, achten zij het belangrijkste be zwaar van de huidige situatie. De RIGG's hebben een curatieve, con sultatieve en voorlichtende taak. Om alle psychisch gestoorden van de best moge lijke hulp te kunnen voorzien, moeten de sociaal-psychiatrische diensten, de medisch opvoedkundige bureaus, de bu reaus voor levens- en huwelijksmoeilijk heden, de consultatiebureaus voor alco holisme, de instituten voor medische psy chotherapie en de sociaal-pedagogische diensten in de RIGG's worden onderge bracht. VOORLICHTING Om zijn consultatieve taak goed te kunnen vervullen, moet het RIGG be schikken over consulenten en adviseurs. Zij kunnen de klinische psychiatrische instituten, ziekenhuizen, wijkverpleging en andere instellingen van algemene ge zondheidszorg, schoolhygiënische dien sten, politie, zielzorg, bureaus voor be- roepskeue en anderen van advies die nen. Het RIGG zal voorts de voorlichting ter hand moeten nemen aan zielzorgers, ouders, jonggehuwden, jeugdbeweging, bedrijfsleven, sportorganisaties en ande ren. De geestelijke gezondheidszorg is aanvankelijk voortgekomen uit de zorg voor de psychisch gestoorde of bedreig de mens, maar hij zal zich tot een veel bredere groep van nog gezonden moeten wenden om dezen voor mogelijke stoor nissen te behoeden en om de psychisch- hygiënische leefwijze in het algemeen op te voeren. DESKUNDIGEN Het RIGG moet bestuurd worden door een raad. waarin de regionale beleids figuren zitting hebben. De dagelijkse lei ding dient in handen van een directeur gelegd te worden. Voorts zal de staf moeten bestaan uit psychiaters, psycho logen, maatschappelijk werksters, ver pleegsters en andere deskundigen. Het is afhankelijk van de regionale omstandigheden of het RIGG een alge mene of een levensbeschouwelijke signa tuur moet dragen. Met de levensbeschou wing van de verschillende bevolkings groepen zal echter wel rekening gehou den dienen te worden, Zowel bij de ge zondheidszorg als bij de bestuurs- en stafsamenstelling. SAMENWERKING Een provinciaal coördinatie-orgaan zal de zelfstandigheid van de regionale in stellingen moeten beperken. Samenwer king in provinciaal verband achten de rapporteurs zo belangrijk, dat zij er overheidssubsidie van afhankelijk willen stellen. Op het provinciaal niveau zal onder meer een verbinding gelegd kun nen worden met de sector van de licha melijke gezondheidszorg en het maat schappelijk werk. Op nationaal niveau zou de regionale en provinciale organisatie moeten wor- den aangevuld. De verschillende minis teries die rechtstreeks of zijdelings in aanraking komen met de geestelijke ge zondheidszorg moeten gecoördineerd worden. Voorts zal een overleg- en ad viesorgaan met vertegenw<?ordigers van de overheid en de particuliere organisa ties op levensbeschouwelijke basis een taak kunnen hebben bij het overleg over het nationaal gezondheidsprogramma en bijvoorbeeld de financiering. (Van onze correspondent) AXEL Vrijdagmorgen werd uit de Kleine Kreek, alhier het stoffelijk over schot opgedregd van de 64-jarige heer De Kerf, die sinds maandagavond werd vermist. De man, die bijziende was, is kennelijk op een noodlottige manier t? water geraakt en verdronken. DEN HAAG De kroon heeft goed keuring verleend aan het plan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan „Kom Koudekerke" dezer gemeente. De her ziening is vastgesteld door G.S. van Zee land die reeds eerder een ander plan van de raad goedkeurden, welk besluit echter door de kroon werd vernietigd voor zo ver betreft het gedeelte van het plan tussen de Middelburgsestraat en de ver keersweg van Middelburg naar Bigge- kerke. Thans heeft het provinciaal bestuur met de toenmalige beslissing van de kroon rekening gehouden, weshalve thans goedkeuring is gevolgd. AXEL. Hij liever dan wy. Hy is bezig met de installatie van het carillon in de Axelse stadhuistoren. Hy moest even aan de andere kant zyn. Binnendoor ging blijkbaar niet. Dan maar buiten om. Geef onze portie maar aan Fikkie. Vanmiddag zal het nieuwe caril lon in gebruik worden genomen. ROTTERDAM Morgen viert de in Vlissingen geboren mevrouw Alida van der Plaat, weduwe van Hendrik van Ba- rele, haar honderdste verjaardag. Ze woont momenteel bij haar dochter te Rot terdam. Burgemeester Van Walsum en diens echtgenote zullen haar morgen een bezoek brengen. Mevrouw van der Plaat trouwde in 1888 te Den Helder en in 1923 verloor ze haar man. Van 1891 tot 1938 woonde ze te Rotterdam. In 1953 kwam ze weer terug naar deze stad en trok bij haar dochter in. BAARLAND Op het terrein van het kasteel Hellenburg zal op woensdag 26 augustus de officiële sluiting plaatsvin den van het internationale werkkamp dat daar op maandag 10 augustus werd ge opend. Gedurende een drietal weken heeft de groep van buitenlandse studen ten de fundamenten van een woning van de jonkvrouwen van Renessen blootge legd en schoongemaakt. Ook hebben de deelnemers aan het werkkamp een aan tal scherven van pannen gevonden. YERSEKE Minister B. Biesheuvel zal dinsdagmiddag 8 september te Yerse ke het mestkuikenbedrijf van de heer Joost Bol officieel in gebruik stellen. De heer Bol zal In dit nieuwe bedrijf op een rationele en arbeidsextensieve manier slachtkuikens gaan kweken, wy schreven reeds eerder over dit bedryf. Na afloop van de bezichtiging van het bedryf zal er In de concertzaal van Hotel Nolet een receptie worden gehouden. Op de Noordlangeweg onder de ge meente Colijnsplaat is donderdag om 18.10 uur een Volkswagenbusje met vijf arbeiders van de Ooster-Scheldebrug in een sloot gereden met het gevolg dat 2 personen werden gewond. Nadat de dok ter W. Klein Wassink de eerste hulp had verleend werden de gewonden per ambu lance naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes gebracht. Het ongeval ontstond, doordat het busje op de smalle weg moest uitwijken voor een tegemoet komende landbouwtrekker, die een stro-pers trok. Bij deze manoeuvre kwam het busje met de achterwielen in de berm terecht. Om het voertuig weer op de weg te krijgen gaf de bestuurder, de heer G.V. uit Hal steren, gas. Het busje reed enkele tien tallen meters door de berm, totdat een dam een onneembaar obstakel vormde. Het busje botste er tegen, vloog vervol gens over de dam heen, en kwam aan de andere zijde met de neus in de sloot. Het busje werd aan de voorzijde beschadigd Met behulp van de landbouwtrekker werd het voertuig uit de sloot getrokken. (Van onze correspondent) WEMELDINGE. Gisteren om 7.45 uur vond de Thoolse palingvisser J. Schot, toen hy met zijn vaartuig TH-9 aalkubben aan het lichten was, in de Oosterschelde bij de Hoge Kraayertplaat nabij Rilland-Bath aan deze vistuigen een stoffelijk overschot van een man. Hij bond het lichaam vast aan een steekba- ken en waarschuwde het in de nabyheid zijnde vaartuig ,,Raaf" van de vissery- politie. Deze nam het lijk aan boord en voer er mee naar de haven van We- meldinge, waar het werd overgegeven aan de rijkspolitie te water. Daar werd het door familie geïdentificeerd als de 49-jarige Haagse onderwyzer J. L. Blok, die dinsdag j.l. met zijn 13-jarig doch tertje en zyn 51-jarige vriend G. de Kos ter by het vissen op de Oosterschelde verdronk. Vrijdag heeft de rykspolitie te water met het vaartuig RP-5 en een speedboot de plaats, waar de boot was gezonken, nogmaals afgezocht en afge- dregd, doch zonder het gewenste resul taat. De gevonden werphengel, olie jas en bril behoorden volgens familie aan de heer Koster. Helaas, beste Shirley, je hebt het gister avond in je eigen programma af moeten leggen tegen het duo De Marvelles, een danspaar, dat uitstekend werk produceer de en in zijn genre jouw zang-optreden met stukken sloeg. Misschien klinkt het wat onvriendelijk, maar je deed zo on volwassen bij al die tragische liedjes. Tenslotte ben je ook pas zeventien. Mr. Burger, (voorzitter van de VARA. maar beter bekend in politicis) overzag gisteravond een geslaagde carrière bij gelegenheid van zijn 60e verjaardag. Hij werd daarbij geleid door de hoofdredac teur van Het Vrije Volk, de heer Th. van Veen. Daarbij passeerden grote figuren tiek en haar propaganda, maar de onder- de revue; er werd druk gedaan aan poli vrager zag toch ook kans de mens achter de feiten vandaan te halen. Voor het scherm zat zodoende gedurende dat half uur een zelfbewust man, die gemakkelijk vertelde uit een welgevuld leven. Maar hij raakte toch niet meer dan de opper vlakte, al was dit voldoende voor een zeker voor partijgenoten boeiend ge- sprek. j. m. (Advertentie) ALLE BANKZAKEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150) 37 34 Hulst: Zitdag Steenstraat 20

de Stem | 1964 | | pagina 3