Walcheren brandwacht BOEKENPLANK BELGISCHE KOLONIALE LOTERIJ HERDOOPT Ree om Burgemeester J. v. Boeyen opende Flora to te Tholen Rad van fortuin blijft draaien I LUCTOR Zwak argument De winsten MAYIIHa Bèr Pluym Veel nu ook vei ZUID-BEVELAND TERNEUZEN MIDDENSTANDSAKTIE Z.-Vlaanaeren Nog altijd een miljoenenzaak DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 2 MIDDELBURG VLISSINGEN OESCHEMKEW ijfllWwgaBÉ Korte Nieuwstraat 21 Hulst - tel. 2478 Doktersdiensten Dienst dierenartsen Overdracht van klokkespel in gemeente Axel Dagblad De Stem Voor dreigbrief aan ex-verloofde 50 gulden boete j voor al uw autobanden E Tivoliweg 63 Hulst Tel. OH40-2461 HOOGWATER Vogelwaarde verzekert pand Meyer ink G f A/W t N F t BRtDA Man tegen man Vissers van Kalymnos De Jalna-romans HERENKOSTUUMS MARKTEN St.-Jansteen Tel. 3179 Vandaag Morgen Maandag IN DE N- ORGELCONCERT Dinsdag geeft de organist Jan Rijn een orgelconcert in de Nieuwe Kerk. Dit concert, dat om 20 uur begint, bestaat naast een Preludium en Fuga van Buxte- hude en een Toccata en Fuga van Joh. Seb. Bach, uit een aantal kleine orgel stukken en de Partite sopra „Wachet auf ruft uns die Stimme" van Hugo Distler. Twee intermezzi van Hendrik Andriessen completeren dit programma. AFSCHEIDSBIJEENKOMST KAP. VAN NISTELROOY In de hal van de r.-k school aan de Adriaen Coortelaan is een afscheidsbij eenkomst belegd t.g.v. het feit, dat ka pelaan G. van Nistelrooy naar Breda ver trekt. De scheidende kapelaan heeft de afge lopen vier jaar in deze stad veel en veelzijdig werk verricht. Hij heeft gods dienstonderricht gegeven op ulo, lagere en huishoudschool. Vooral het jeugdwerk had zijn grote belangstelling. Ook had hij tal van „buitengewoon pret tige" contacten met niet-katholieken, „Vlissingen", zo zegt hij, „is een boeiende gemeenschap, juist door zijn grote ver scheidenheid van bevolking". De belangstelling bij zijn afscheid was zeer groot. Vooral van de zijde van de georganiseerde jeugd. De hal van de school was feestelijk versierd en tussen de vele speeches door voerden jeugd groepen van Okido, kabouters en gidsen korte stukjes op. Een lange rij sprekers en spreeksters hebben zich in waarderende woorden uit gelaten over de figuur van de scheidende kapelaan. De rij werd besloten door pas toor Adriaanse, die er op wees, dat de verscheidenheid en veelzijdigheid van de werkzaamheden van kapelaan Van Nis telrooy demonstreerde. Er werden de kapelaan veel cadeaus, w.o. diverse onder couvert, aangeboden. In zijn afscheidswoord dankte de kape laan de Vlissingse gemeenschap voor de bijzonder prettige samenwerking. Hij hoopte zijn vrienden hier nog dikwijls te zien. De kapelaan is inmiddels naar zijn nieuwe standplaats Breda vertrokken. Westkapelle LAATSTE VOETBALWEDSTRIJD De laatste voetbalwedstrijd die in dit seizoen werd gespeeld tussen een elftal van de Noormannen tegen de badgasten werd gewonnen door de Noormannen met 2-1. Het was een spannende wedstrijd die door de talrijke aanwezigen met aan dacht werd gevolgd, Mejuffr. Ria Hoo- gesteger hanteerde de fluit. Al deze voet balwedstrijden werden georganiseerd in samenwerking met de WV. (Advertentie) (Advertentie) In het kader van de tweedaagse wielerronde gaat de middenstands vereniging alhier, tot financiële steun een loterij aktie beginnen, die morgen 22 aug. begint en eindigt 5 sept. De kopers kunnen de deelnemers herkennen aan het raambiljet. De HOOFDPRIJS ad f 500.- en nog meerdere prijzen ad f 50.- zullen uit waardebonnen bestaan, die besteed kunnen worden bij de deelne mende winkeliers. De opbrengst van de loterij komt het wielercomité van Terneuzen ten goede. De secretaris van „KLIMOP", de heer Stolk, Margrietstraat 2, deelde ons mede dat er nog deelname mogelijk is, door leden die met vakantie zijn geweest of om andere redenen hun opgaven nog niet hebben ingezonden. Boschkapelle BENOEMD Mej. Ina de Clerck is benoemd tot dioce saan jeugdwerkleidster voor 't clubwerk voor jongens en meisjes in het bisdom 's-Hertogenbosch. Breskens AANVOER VISMIJN Aan de gemeentelijke vismijn zijn in de week van 9 tot en met 15 augustus de volgende hoeveelheden aangevoerd: 343 kg bot, 144 kg schar, 1325 kg schol, 979 kg tong, 50 kg griet, 83 kg tarbot, 248 kg kabeljauw, 23 kg boon, 101 kg wulken, 10775 kg exportgarnalen, 432 kg pellerij garnalen, 392 kg doorgedraaide garnalen en 1406 kg bot. DRIEKAMP Vandaag wordt in het Koningin Wil- helmina-zwembad een driekamp georga niseerd door de zwemvereniging Schelde- stroom. Aan deze driekamp zullen deel nemen de Scheldestroom, SZV uit Sou burg en de Starters uit Aardenburg. JUDO-TOERNOOI A.s. zaterdag om drie uur wordt door de judosportvereniging Breskens in de duinen bij het paviljoen te Groede een judotoernooi gehouden waaraan zullen meewerken de clubs uit Breskens, Vlis singen en Middelburg. (Advertentie) Clinge VERANDERINGEN BIJ LEESBIBLIOTHEEK De plaatselijke leesbibliotheek zal een grote verandering ondergaan. In oktober zal er een nieuwe regeling in werking treden. Zoals voorheen zal het niet meer mogelijk zijn boeken te halen. Ieder die van de boeken van de bibliotheek ge bruik wil maken zal zich moeten opgeven bij de heer L. Colsen. Ieder lid kan per week twee boeken lenen, die hij zelf uit de rekken kan halen. Voor studieboeken zal eerst een aanvrage ingediend moeten worden. Deze regeling is tot stand ge komen, omdat diverse overheidsinstanties de bibliotheek steunen. Het afhalen van boeken zal het gehele jaar door kunnen plaats hebben op vrijdagavond. Westdorpe ONGELUKKIGE VAL Tijdens het spelen kwam het dochtertje van A. de V. in de Lindehlaan zo onge lukkig van de keukenaanrecht te vallen, dat het kind haar rechterarm brak. RETRAITE VOOR BEJAARDEN Op verzoek van het hoofd van het re traitehuis te Seppe is de vastgestelde be jaardenretraite verschoven naar 29 sep tember tot 2 oktober a.s. Van de plaatse lijke afdeling zullen zes bejaarden aan deze retraite deelnemen De weekeinddiensten zijn voor Zee land als volgt geregeld: Bruinisse-Oosterland: dokter J. W. de Putter te Oosterland tel. 01114-280. Aardenburg-Oostburg: dokter F, F. Loose te Oostburg, tel. 01170-2121. Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: dokter Bom te Cadzand. Terneuzen: dokter Nijsten. Axel: dokter Schiltman, Kloosterzande: dokter Terburg. Middelburg: dokter Frumau, tel. 2635. Vlissingen: dokter du Fosse tel. 2525. Goes: dokter Griep, tel. 6405. Borssele en Nieuwdorp: dokter Kiviet, tel. 01105-203. Ovezande, Hoedekenskerke en Kwa- dendamme: dokter Wöstmann, tel. 01195- 450. Driewegen en 's-Heerenhoek: dokter Lucas Luyckx, tel. 01105-280. 's-Heer Arendskerke, Wolphaartsdijk, Heinkenszand: dokter Zonnevylle, tel. 01106-202. Kruiningen, Hansweert, Krabbendijke en Rilland-Bath: dokter Donker, tel. 01134-544. Apothekersdienst Goes: Geirnaard. tel. 5255. Middelburg: v. d. Boogert, tel. 2789. Terneuzen: Hamann, tel 2060. Vlissingen: v. d. Kleine Mulder, tel. 2730. De weekenddiensten voor de dieren artsen is voor 22 en 23 augustus als volgt geregeld: Axel, Zaamslag en Sas van Gent: dokter Cijsouw te Sas van Gent tel. 01158-588. W.-Zeeuwsch-Vlaanderen: dokter van Veen te Oostburg, tel. 01170-2693. Hulst en Nieuw-Namen: dokter Bom te Nieuw-Namen. Voor Zeeland: dokter Gakeer, tel. 01195-283. ''Van een onzer verslaggevers) AXEL. Vanmiddag zal de officiële overdracht plaatsvinden van het klok kespel dat door de burgerij is gefinan cierd, ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Axel. De beiaard, bestaande uit 26 klokken en vervaar digd door de firma Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel, heeft een plaats in de stadhuistoren. De carillon-commissie zal niet worden ontbonden. De gemeentenaren van Axel zijn namelijk niet. tevreden met het prachtige resultaat van de lichte beiaard. Gespaard gaat nu worden voor een uit breiding tot een volwassen klokkespel van 35 klokken, waarop alle beiaardmu- ziek ten gehore zal kunnen worden ge bracht. De bespeling van de aanwinst van de gemeente Axel kan zowel met de hand als elektrisch-automatisch geschieden. Er zijn muziekbanden, die worden afge draaid om de vijftien minuten. Op de zwaarste klok (115 kg) is een inscriptie geplaatst „1213 - Axel 750 jaar stad - 1963". Tevens is er nog een bronzen ge denkplaat. Vanmiddag en vanavond zal het carillon bespeeld worden door de heer L. 't Hart, directeur van de Nederlandse Beiaard school. Kapelle BROMMER DOOR AUTO AANGEREDEN fietsberijder G. P. uit Vlissingen bij het oversteken van de weg door een auto ge- fietsberijder G. P. uit Vlissingen bij het Op de rijksweg bij Schore is de brom- oversteken van de weg door een auto ge grepen. Daarbij werd de brommer flink beschadigd en liep ook de auto enige schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. P. kwam met zijn brommer uit de rich ting Hansweert en stak de rijksweg over zonder te letten op het verkeer. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, Breedestraat 3 A, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveiand en Walcheren K. MENU. tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 29> mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1.— elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/ot leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. t 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. MIDDELBURG De 34-jarige jjzer- vlechter T. I. uit Vlissingen was woest op zijn vroegere geliefde toen hy, nadat de verloving was verbroken, zijn spul letjes, die bij reeds voor de uitzet had gekocht, kapot had teruggekregen. On middellijk schreef hij een brief, waarin hij zijn ex-verloofde met de dood be dreigde. Hiervoor moest hjj donderdag middag tijdens de zitting van de Middel burgse politierechter verantwoording af leggen. Het zag er helemaal niet best voor hem uit, want hij liep nog in een voor waardelijke terbeschikkingstelling. „On danks het feit, dat I. onder toezicht staat van het bureau voor alcoholisme en de reclassering, wordt er door verdachte niet zo erg best geluisterd," constateerde de officier van justitie, mr. A. Rosingh. Hij eiste twee weken gevangenisstraf. Wegens bijzondere omstandigheden maak te mr. Sieperda er f50 subsidiair tien dagen van. Zelfverdediging noemde de 19-jarige matroos J. L. uit Domburg het feit, dat hij een dorpsgenoot tijdens een vecht partij behoorlijke verwondingen had toe gebracht Hoewel de tegenstander met vechten was begonnen, kreeg de politie rechter toch de indruk, dat verdachte er een beetje te gauw had opgeslagen De officier eiste een boete van f 60 sub sidiair 12 dagen, hetgeen mr. Sieperda tot de helft terugbracht. De 53-jarige melkboer uit Koudekerke stond terecht, omdat hij op 3 juli jl. met een motorcarrier te Vlissingen zo onbe dachtzaam naar links was uitgeweken, dat dit de dood tengevolge had voor een meisje, die met haar bromfiets tegen de carrier opbotste. De zaak werd aan gehouden, omdat de officier nog graag even wilde kijken naar de carrier. Eveneens werd de zaak aangehouden tegen de kruidenier P. de H. uit Vrou wenpolder, die onder invloed met zijn auto van de weg was geraakt. (Advertentie) 9 '.7 (Van onze correspondent) THOLEN. In tegenwoordigheid van talrijke genodigden hees burgemeester J. van Boeyen van Tholen vrijdagmid dag op het tentoonstellingsterrein van gladiolen, groenten en fruit aan de Rondweg op Tholen de nieuwe Florato- aanwinst, een vlag, in de kleuren oran je-groen met daarop in forse letters de naam van een bekende industrie, In de met bloemen omzoomde garage hal van. gebr. Schot wees hij er vervol gens op hoe de Florato tot een streek- manifestatie is uitgegroeid, die ook hon derden belangstellenden van buiten het land aantrekt. Hij hoopte, dat het weer een tweedaags succes zal worden. Ir. L. Vellekoop, de rijkstuinbouwconsulenl voor Zeeland, reikte daarna de eerste prijzen uit aan de inzenders met de beste boeketten in verschillende kleuren. Hier onder domineerden de gebr. van Beveren van Stavenisse met de beste vaas van de expositie, en de firma Keur-Bruynzeel uit St.-Annaland met het gros van de beschikbare eerste prijzen. Bij het fruit was de heer A. Kooymans uit Tholen winnaar bij de appels, en de heer J. v. Vossen uit Oud-Vossemeer bij de inzen ding peren. De eerste prijs voor tomaten was voor de heer A. Goedegebuure uit St.-Annaland. die voor meloenen voor de firma Elenbaas van de Berge uit St.- Annaland, en die voor bloemkool voor de firma Deurloo-Laban uit Tholen. Tijdens de officiële bijeenkomst werd ook nog het woord gevoerd door de kringvoorzit ter Tholen van de Zeeuwse Landbouwmij Morgen, zondag 23 augustus gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 3.14 en 15.26 uur; Terneuzen 2.41 en 15.51 uur; Vlissingen 2.07 en 14.20 uur; Wemeldinge 3.46 en 16.07 uur. Maandag 24 augustus gelden voor Zee land de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 3.55 en 16.02 uur; Terneuzen 3.20 en 16.26 uur; Vlissingen 2.45 en 14.55 uur; Wemeldinge 4 26 en 16.43 uur. Burgemeester J. v. Boeyen hyst de tentoonstellingsvlag. de heer P. van Westen en een vertegen woordiger van de H.B.G.-veiling te Lisse. Hierna stroomden de bezoekers de expo sitiehal binnen om te genieten van de kleurenpracht en de kwaliteit van gla diolen, groenten, en fruit. Ook vandaag staat de Florato open voor bezoekers. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE Tijdens een beslo ten bijeenkomst is vrijdagavond de raad ingelicht over de stand van zaken in de affaire Meyerink, die zoals hekend een miljoenenstrop inhoudt. Naar burgemees ter P. Molthoff ons verklaarde tracht de gemeente Vogelwaarde op een onder handse manier van de zaak af te komen. Talloze kandidaten blijken interesse te hebben in de verkoop van het bedrijfs- complex. De gemeente stelt daarby het behoud van werkgelegenheid binnen haar grenzen op het eerste plan. Burgemeester Molthoff zei: .„Ik heb liever, dat de ge bouwen voor vier ton verkocht worden, maar werkgelegenheid blijven bieden voor bv. 50 personen, dan dat ze voor een miljoen van de hand gaan en dienst gaan doen als magazijn met voor 5 man werk". Ofschoon de Meyerink-gebouwen momen teel niet in eigendom zijn van de gemeen te Vogelwaarde heeft de raad besloten de zaak te laten verzekeren tegen brand en stormschade. Er werd een bedrag van f 2400 voor ge voteerd. Dit omdat de gemeente met een bedrag van f 1,8 miljoen de enige belang hebbende is in de gebouwen en de in richting. Tevens werd nog f 3400 uitge trokken als krediet voor de kosten van de jurist in de Meyerink-affaire. (Advertentie) Sportieve jonge mannen kunnen bij de beroepsbrandweer worden geplaatst in afwisselend, boeiend en verantwoor delijk werk als voor brandbestrijding, hulpverlening en ambulancedienst Basisopleiding L.T.S. Salaris oplopend tot f 700,per maand, excl. 22,28 kledingtoelage. Minimum leeftijd 20 jaar. Sollicitaties schriftelijk te richten aan de directeur van het vervoerbedrijf, Tramsingel 71, Breda. (Van onze correspondent Luc van Gastel) BRUSSEL. De Koloniale Lo terij, die in 1934, dus 30 jaar ge leden, in België door een wet werd opgericht, blijft bestaan, maar onder een andere naam. Want België heeft geen kolonies meer en het kolonialisme heeft overal een ongunstige faam ver - worven. De stemmen die opgingen om de Loterij samen met het kolo nialisme te begraven, vonden ech ter geen gehoor. De goklust van het Belgische publiek brengt im mers een aardige cent op: 310 mil joen Bf, oftewel ongeveer 22.5 miljoen gulden per jaar Van vele zijden werden bezwaren ge opperd tegen het oprichten van een Na tionale Loterij, die in feite de voort zetting is van de oude Koloniale Lo terij. Die bezwaren kwamen aan bod tot in het parlement toe. Men beweer de, dat. zo'n loterij onwettig, amcyreel en zelfs immoreel karakter zou hebben. Deze bezwaren werden echter goeddeels weggewuifd door degenen, die oordelen dat de goklust toch op een of andere manier een uitweg zoekt, en dat het dus 't beste is die goklust onder controle te houden en de winsten ervan aan te wenden voor een prijzenswaardig doel. Weliswaar geven zij toe, dat een wet van 1902 alle kansspelen in België ver biedt, doch ze beklemtonen, dat dit niet meer het geval is voor weddenschappen. Hoewel in principe verboden, mogen in België weddenschappen worden georga niseerd ter gelegenheid van sportwed strijden, opvoorwaarde dat zekere be palingen worden nageleefd. Ook het hou den van loterijen is in België in prin cipe verboden. Nochtans vallen buiten de verbodsbepaling de openbare obliga tieleningen, terugbetaalbaar bij loting i (zelfs indien daaraan een premi® is verbonden), op voorwaarde dat de uit gifte door de regering werd goedge keurd. Ook loterijen ten voordele van liefdadigheidswerken, ter aanmoediging van kunst en nijverheid, of ten voor dele van om het even welk werk van openbaar nut, vallen buiten de verbods bepaling. Die wetgeving is sinds vele jaren on onderbroken toegepast ten voordele van honderden liefdadige of culturele instel lingen, zonder dat zij ooit aanleiding gaf tot ernstige kritiek op het morele of het juridische vlak. Bijgevolg kon de Belgische minister van financiën niet inzien, waarom men aan het Rijk zou verbieden, wat het ten behoeve van zijn rechtsonderhorigen heeft georgani seerd. De winsten moeten worden besteed aan humanitaire werken ten bate van de ontwikkelingslanden, en een konink lijk besluit zal het plan van de loterij regelen. Volgens de minister heeft de loterij als uiteindelijk doel, de bevol king vrijwillig te laten bijdragen aan de inspanning die België zichzelf heeft opgelegd ten gunste var de ontwikke lingslanden. Dit laatste is een opvallend zwak ar gument, want 't Belgische publiek heeft mogelijkheden genoeg om diverse steun programma's voor ontwikkelingslanden financieel aan te moedigen. In werke lijkheid bekreunt de gewoonte-deelne mer aan de loterij zich bitter weinig over de eindbestemming van de loterij winsten, noch over de benaming die de loterij draagt. Hij koopt loten in de hoop te zullen winnen. Dit wordt dui delijk aangetoond door het feit, dat de bijval van de loterij in België, ondanks haar wederwaardigheden, onaangetast is gebleven. Van 1934 tot en met mei 1940 lever de de toenmalige Koloniale Loterij een globale winst op van nagenoeg 520 mil joen (vooroorlogse) BF. Het grootste gedeelte van die winst ging naar wer ken van sociale' en menslievende aard, ten gunste van de inlandse bevolking in Belgisch-Congo. Toen de oorlog ieder contact met de kolonie onmogelijk maak te, werd de Koloniale Loterij opgeschort en vervangen door een soortgelijke lo terij ten voordele van „Winterhulp". In vier jaar verwierf Winterhulp via die loterij 108 miljoen BF. Na de bevrijding werd de traditie der vooroorlogse Kolo niale Loterij hernomen, maar in 1960, bij de onafhankelijkheidsverklaring van Kongo werd zij herdoopt in Afrikaan se Loterij. Van 1945 tot 1960 was het jaarlijkse winstcijfer opgelopen van 109 miljoen BF (9 miljoen gulden) tot 236 miljoen BF (ongeveer 17 miljoen gulden) en, merkwaardig genoeg, ook de diepe cri sis in de betrekkingen tussen België en de ex-kolonie deden geen afbreuk aan de populariteit van de loterij, die iri 1962 haar winstcijfer van 1960 consoli deerde. Van dat jaar af werd een gedeel te van de winst aangewend a.ls soci ale hulp aan de uit Kongo gerepa trieerde Belgen, die moeilijk aan werk geraakten wegens hun leeftijd of hun gezondheidstoestand. Ook d.e Wereld tentoonstelling in '58 te Brussel, die financieel zeker geen meevaller is ge worden, ontving ongeveer 400 miljoen BF uit loterijwinsten. En intussen is in 1963 het winstcijfer opgelopen tot 310 miljoen BF (22,5 miljoen gulden), waarvan 250 miljoen BF werden ge bruikt om de Belgische rijksmidde lenbegroting ietwat meer ruggesteun te verschaffen. Sommige Belgische instellingen zullen kunnen meegenieten van een fractie der inkomsten van de Nationale Loterij. Sinds het oprichten der Koloniale Lote rij in 1934 heeft het gebruik bestaans recht verworven, dat een gedeelte der in omloop te brengen loten wordt ge splitst in eentiende coupures. Momen teel worden, op een totaal van 500.000 loten, er 280.000 in dergelijke coupures gesplitst. Ze worden evenwel niet ver kocht tegen ééntiende van de prijs (100 BF) maar tegen 11 F. Deze zogenaam de kleine winst" van een frank per verkochte coupure brengt bij iedere uit gifte (om de drie weken) een bedrag op van zowat 2.5 miljoen B.F. Begun stigden van deze „kleine winst" kun nen o.a. zijn het Belgische Werk der Oorlogsinvaliden, het Rode Kruis, de Liga ter Bestrijding van de Kanker, het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn enz. Of de deelnemers zich al dan niet bekommeren om de ..goede daad" die door hen werd gesteld, het rad van fortuin draait in België onverminderd voort 1 We zouden niet terugkomen op wreed heden van Japanse soldaten in de twee de wereldoorlog, wanneer niet Errol Brathwaite in zijn felle roman ,,Man tegen man" (in de vlotte vertaling van Marga Klarenbeek; uitgave J.H. Gott- mer, Haarlem) een beklemmend beeld had opgehangen, dat opnieuw veront rust. Daar is de achterdochtige, voor al sadistische en ook domme Jappen- kapitein Itoh, die niet meer is dan een laffe „held",' want hij is alleen sterk, dank zij zijn oorlogstuig. Daartegenover staat de schrandere Sedu Melanesisch stamhoofd met edel karakter, bes .-hik kend over een ander wapen, namelijk dat van de geest; het diep-doorleefde christendom van zoveel pas bekeerden. Zo staan in deze ernsug geschreven roman het schietwapen en het wapen des geloofs steeds weer tegenover el kaar in de eeuwenoude tegenstelling: haatliefde. De lezer, die een stootje weet te verdragen, zal geboeid worden, vooral door de intelligente en kennelijk deskundige auteur. Telkens moet men denken aan de nobele Sedu, die een zelfde geweldloosheid voorstaat als in deze dagen de befaamde Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King. De tegenspeler kapitein Itob ziet eerst in uiterste noodzaak zijn grote on gelijk ten opzichte van Sedu in. En dan suggereren de laatste regels van het boek, dat harakiri is gepleegd. Enkele bijkomstigheden in net verhaal werken wat storend. Bijvoorbeeld: tweemaal wordt gezegd, dat de .siga retten-voorraad van kapitein Itoh is uit geput. Maar om de zoveel bladzijden blijken steeds nieuwe sigaretten voor handen te zijn. De man rookt in het oerwoud, zelfs na de mededihng dat de laatste lucifer verstreken is. Maar deze onattentheid is graag vergeven. A. v. O. Kalymnos. een eilandje in het Egeï- sche zee, waar de Griekse Ipewoners hun bestaan vinden in de riskante sp'in- senvisserij, is het toneel waar het Ame rikaanse schrijverspaar, Clift en John ston, deze roman laat spelen, Het ei land is meer dan een willekeurig geko zen achtergrond, omdat de auteurs met de natuur ook de sfeer ervan wisten te treffen, zodat het als het ware mee gaat doen met de mensen die het ver haal bevolken. Vooral de hoofdfiguren: de Amerikaan Morgan, die er zijn grote liefde vindt en verliest; de ruige visser Manoli geboren heerser; de Mona Lisa- achtige matrone Moina en de reders dochter Irene worden figuren, welke de lezer bijblijven. Het verhaal is goed geconstrueerd, werd boeiend verteld, heeft een gezond-romantische tint en krijgt tegen het einde een dramatisch hoogtepunt. De goede vertaling is van Anne Wierdsma en Hendrik Scholte, Het omvangrijke boek werd prima rer- zorgd uitgegeven door C. de Boer te Hilversum. Wederom verschenen er in de Pris ma-reeks twee delen uit de Jalna-serie van Mazo de la Roche, die naar men weet niet minder dan zestien r jmans schreef over de belevenissen van de uitgebreide familie der Whiteoaks op het landgoed Jalna. Het zijn „Oogst op Jalna" en „Lief en leed op Jalna" Hoofdpersoon is Renny Whiteoak, die men in het eerste deel zie als de echt genoot en in het tweede deel al» va der. Romantiek en avontuur vormen ook ditmaal de voornaamste ingrediën ten, waarmee de' bekende schrijfster haar lichte lectuur smakelijk maak te. (Advertentie) GOES. 21 augustus. Appelen: Zigeu nerin I 80-85 20, 75-80 21, 70-75 20, 65-70 18, II 80-85 13, 75-80 15, 70-75 10-18, 65-70 10-18, IID 6. grof 6-11, fijn 6: manks cod- lin I 70-75 19, 65-70 17, 60-65 14, IID 6. II 75-80 14. 70-75 15, 65-70 13, 60-65 11, grof 6-11, fijn 6; benoni II 80-85 49, 75-80 53. 70-75 51, 60-65 29. 55-60 16, grof 24-30, fijn 10: perzikrode zomerappel II 70-75 13. 65-70 13, grof en fijn doordraai; stark earliest II 65-7C 27, 60-65 18, grof 15-19; james grieve I 85-90 31-36, 80-85 34-36, 75-80 33-59, 70-75 34,50-35,50, 65-70 32-34. II 85-90 29. 80-85 32, 75-80 30-48, 70-75 32 64, 65-70 29-56, grof 16-38; tydemans early Worcester I 80-85 55, 75-80 59. 70-75 52. 60-65 19. II 80-85 41, 75-80 36-37, 70-75 32, 65-70 26, 60-65 16, grof 25-29, fijn 10-15; althon I 75-80 35, .70-75 38, 65-70 28, 60-65 17; early victoria II 65-70 15, 60-65 13. IID 6. Peren: Précoce de trévoux I 70-75 47-49, 65-70 45-46, 60-65 42. 55-60 33, 50-55 28, IID 11-18. II 60-65 36-37, 55-60 30, grof 26-28, fijn 8-22; clapp's favourite I 75-80 40, 70-75 38, 65-70 33,70-34.20, 60-65 31-32,60, 55-60 26-28, IID 19, II 75-80 37, 70-75 33, 65-70 31, 60-65 28,60-28,90, 55-60 23, grof 21-29. fijn 7-11, rijp 23-36; beurré d'amanlis II 75-80 18-19, 70-75 18.20, 65-70 18. 60-65 15, IID 13, grof 8-16, fijn 9: beurré de merode III grof 12, fijn 6; jut ten II 60-65 76, 55-60 67, 50-55 48-49. IID 20, fijn 18. Diversen: Bramen in donsjes per kg I 146. II 103-123: bramen (4 kg per krat) I 111, II 102; dubb. pr.bonen I 59. II 40-42, IIB 30. Totale aanvoer hard fruit 7000 kisten. Gewone veiling: Frankenthaler I 170- 190; bramen per doos I 35, II 25-33. Prui men: Czarpruimen II 25, grof 18-48: Wash ington I 65-70. I verpakt 79, II 14-42, grof 44-58, fabr. 31; belle de louvain I 46-7G, II 19-49, grof 40-60. fabr. 19-36: jefferson grof 23, fabr. 11: kirkus I 98-101; dubbele boerenwitte I 63-66, II 34-38, grof 56, fabr, 6-16: reine victoria I 50-111, II 25- 62, grof 33-88, fabr. 16-39: reine claude d'althann I 71-112, I verpakt 90-111, II 12-63, grof 50-90. fabr. 30; reine claude verte I 109. grof 70-74; reine claude hoef- fer grof 61-100. Groenten; Per stuk krop sla II 8-24, Cl 6-9, bloemkool All 38-74, afw. 18-51: komkommers AI 14-32, AII 14-27, BI 19, Bil 12-19, afw. 11; meloenen I 37-141, afw. 42; per bos wortelen II 26; peterselie 8; selderie 12-16; uien I 17; kroten II 4; per kg aardappelen bonken 10-14, grote 10-14, driel. 3-8: koopmans blauwe 16; snijbonen I 64-101. II 39-61, afw. 38; prelude bonen I 52; dubb, pr. bonen I 63-72, II 30-65; pronkbonen I 57-58, II 38; stokpr.bonen II 80-83; wage naars II 39-43; tomaten AI 42, AH 37-40, BI 42-43, Bil 38-41, Cl 33-35; groene sav, kool I 7, II 5-6; rode kool BI 7; witte kool 7; prei AI 20-42, All 17-26: waspeen I 42-44. II 12-15; kroten I 5-9; andijvie I 8-9; augurken A 81-100, B 58-73, C 18-24, D 14. E 4. GOES 13.30 uur Schieting Grand 19 en 21 uur De man met de vijf paspoorten, 14 j UZENDIJKE Hofzicht 20 uur De kardinaal DE KLINGE Cinema v. Djjck 19.30 uur Blue Hawai SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur Paradijs der liefde. Ontvoerd door de contra-spionage TERNEUZEN Luxor 20 uur De gevangenen van Altona, 18 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Sing, aber spiel nicht mit mir, a.l. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Het bloed kruipt STOPPELDIJK J. Vernimmen 15 uur Schieting MIDDELBURG Electro 19 en 21.15 uur Oogst der begeerte, 18 j. City 20 uur De man met de vijf paspoorten, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur De man met de vijf paspoorten, 14 j Luxor 20 uur Freddy und das Lied der Südsee, 14 j. WESTDORPE Het Oudt Raedhuys 15 uur Schietinp liggende wip MIDDELBURG Electro 15.30 en 19.30 uur Oogst, der begeerte, 18 j. City 14,30 en 20 uur De man ■met de vijf paspoorten, 34 j GOES Grand 15, 19 en 21 uur De man met de vijf paspoorten, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 15, 19 en 21 uur De man met de vijf paspoorten, 14 j Luxor 15 en 20 uur Freddy und das Lied der Südsee, 14 j HEINKENSZAND 13.30 uur Schieting staande wip HANSWEERT Gem. sportterrein 13 uur Voetbal toernooi IJZENDIJKE Hofzicht 16,30 en 20 uur De kardinaal DE KLINGE Zaal v.- Dijck 14.30 uur Blue Hawaii; 18 uur Volksbal SAS VAN GENT Olympia 15 en 19.45 uur Paradijs der liefde. Ontvoerd door de contra spionage TERNEUZEN Luxor 14.30 uur Tarzan wordt getart, 17 en 20 uur De gevangenen van Altona OOSTBURG Ledel 14 uur Das blaue Meer und du. 16.30 en 20 uur Sing, aber spiel nicht mit mir HULST 15_ uur Schieting Batavieren Bioscoopgebouw 14.30 uur Summer holiday, 18,45 en 21 uur Het bloed kruipt J. Nijs 15 uur Grote schieting KAPELLEBRUG C. de Kind Schieting KRUISPOLDER Kind. de Deijn 15 uur Schieting AXEL E. Tieleman 15 uur Staande-wip schieting KOEWACHT V. Thijs 15 uur Schieting BOSCHKAPELLE A. Stailaert 15 uur Schieting ST. JANSTEEN P. de Bruin 15 uur Schieting Steen Vooruit DE KLINGE Cinema v. Djjck 19.30 uur Blue Hawaii SAS VAN GENT Olympia 19.45 uur Paradijs der liefde. Ontvoerd door de contra-spionage TERNEUZEN Luxor 20 uur Tarzan wordt getart OOSTBURG Ledel 20 uur Sing, aber spiel nicht mit mir HULST Bioscoopgebouw 20 uur Summer holiday (Van een onzer veij Het toerisme naar tie in Zeeland hebben] dergelijke vormen dat zij steeds meer gl len in het beleid van en van particuliere ins De gemeenten (vooral al rondom de watersportgeb i zich intensief bezig met hel oplossingen voor de moeilijl toenemende recreatie mei| brengt. De provinciale overheid cent onderzoek naar het mogelijkheden van de ree] land enkele maanden geler met het besluit een prod voor de Recreatie in het le| Deze raad zal een ontwik voor de recreatie samenstl Besturen van polders er pen beginnen steeds meer 11 langstelling te krijgen vo<y creatie. De georganiseerde landt een onlangs verschenen rl zen een kritische maar conf drage te willen leveren aan ve ontwikkeling, die voorl naast offers ook mogelijkh| meebrengt. Een instelling als StaatslJ zich tot voor kort vrijwel t hield van de recreatie, is jaren zeer recreatie-minde 1 Getuige het jongste bezc| staatssecretaris van O. K. Zeeland volgt ook de rijks mogelijkheden in Zeeland stelling. Het particulier initiatief vesteren dan volgens de h] voorschriften mogelijk is. De Zeeuwse bevolking i meer op het toerisme ingel de soms zwaar" denkende ten. Atfl Vóór de oorlog kende Ze kustrecreatie en dan nog op] te schaal. Ook nu nog heeftj massale toeristenbezoek te j] zijn stranden. Maar gaandel het „achterland" voor de to| re aantrekkelijkheden aan 1 Veel meer dan vroeger is Middelburg tijdens de zofl een broeinest van toeriste|] Belangrijke recreatiegebied het ontstaan rondom het 1 en de Braakman. Steeds me! terreinen worden landinwaj (onlangs is een nieuw kamper opend te Borssele in de Za Beveland). De Inkel bij Krul prachtige mogelijkheden voa tie. Een ANWB-route voor j ten geeft de toerist de kans j] leide" manier kennis te mal in de zomer magnifieke Zei schap. De provinciale veert I dan een belangrijke hindert I voor de economische ontwil Zeeuwsch-Vlaanderen, in he zoen moeten ze toch ook al:| tische attractie worden Attracties van formaat zijn o| werken en de bouw van de debrug. BELEMfl De ontwikkeling van ZeelJ creatieland is duidelijk wal maar ze ontmoet toch ook f belemmeringen. Rijksweg 5a de toeristen moeten gaan o| netische westpool Walcheren ken. is van te geringe capacil taak 's zomers naar behorenl ten. De Stationsbrug te Mil voor duizenden toeristen een grote ergernis. Lange waclf hier schering en inslag. De li zomerhuisjes verhindert eenl

de Stem | 1964 | | pagina 2