„Medioburgum" de lucht in Sluizenbouw in Terneuzen A top NAAR DANSFESTIVAL GRIEKENLAND Mevr. Vervaet-Dierickx uit raad Sas van Gent PRINS NOZEMIUS I MET SLUISE JOFFER GETROUWD ASPIRIN© MR. H. VAN DER BELT TEN GRAVE GEDRAGEN Halve ton van Staatsloterij viel in Hulst ISlagblaO Pc form naar de nieuwe meubelen, Vrouw stal geld voor drank Met ingang van 1 september J. Piessens opvolger zonder pijn met Aspirin Kantonrechter te Terneuzen Levensloop Taktisch spel Nog meer vragen n.v. Jan Hendrikx DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De dansgroep van het Middelburgse Medioburgum (een twintigtal jongens en meisjes in Zeeuws kostuum) is gistermiddag om vijf uur met een vliegtuig van Martin Air Charter vanaf Schiphol vertrok ken naar Griekenland. De groep zal daar deelnemen aan een internationaal dansfestival. Gisteravond om elf uur zou het vliegtuig op het eiland Korfoe aankomen. De groep is gistermorgen op het station te Middelburg uitbundig „uit gewuifd" door familieleden, kennissen en bestuur van Medioburgum. Een van de moeders een echte boerin in echt Zeeuws kostuum had zelfs zo veel moeite met afscheid nemen, dat ze slechts op het laatste nippertje uit de trein kon springen. De reis naar Schiphol werd meege maakt door twee Griekse toeristen (no- tabene uit Korfoe), die op het strand te Vlissingen met twee Medioburgum- meisjes hadden kennis gemaakt en die hen nu uitgeleide gingen doen. De vreugde van het vertrek werd POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG. Tijdens de donderdag middag gehouden zitting heeft de Mid delburgse politierechter, mr. B. Sie- perda, een aantal gevallen van dief stal te behandelen gekregen. Een van de opvallendste was wel de zaak tegen de 47-jarige mevr. N. van der B. uit Burght (gem. Westenschouwen)die in de periode van oktober 1963 tot mei 1964 drie keer geld had weggenomen bü mensen waar z(j had helpen schoon maken. De eerste keer was dit f. 300, de tweede keer f. 200 en de derde keer f. 100. Het ongewone van dit ge val was dat mevr. v. d. B. dit geld stal om te kunnen drinken. Ook haar jeugdige zoon was erg op alcohol gesteld, hetgeen de officier van justitie, mr. A. Rosingh, de opmer king ontlokte, dat dit met zo'n moeder ook geen wonder was. Hij eiste vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van het bureau voor alcoholisme. De uit spraak was conform de eis. De Belg G. K. had tijdens zijn bezoek aan Zeeland te Tholen een gereed schapskist met inhoud meegenomen om ervan verzekerd te zijn, dat hij met zijn auto, die niet al te best liep, thuis zou komen. K., die in België ook niet al te gunstig bekend staat, zit te Middelburg al sinds 23 juli in voor arrest. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek. De uitspraak luidde een maand gevangenisstraf met aftrek. Via een tolk moesten de Franse mevr. T. en haar 18-jarige zoon horen, dat zij onmiddellijk drie dagen lang de cel in moesten. Zij hadden in een zelfbe dieningswinkel te Oostburg verschei dene goederen trachten te ontvreem den. De uitspraak was conform de eis. door de deelnemers helaas getemperd door het achterblijven van Corrie Janse uit Souburg. Zij heeft een ernstige ont steking aan haar scheenbeen en moest op doktersadvies thuisblijven. Er ontbraken nog twee meisjes op Schiphol, toen daar, even voor het vertrek, een rondedans bij het vlieg tuig werd gemaakt. Dat waren Marijke de Priester en Wouda Hubers. Een van hen had per se geweigerd om in een vliegtuig te stappen. Vandaar dat zij, op het moment dat het charter vliegtuig opsteeg, met haar vriendin in de intercontinentale trein zat: ergens tussen Milaan en Brendisa (Italië). Van hier uit zullen zij met de boot naar Korfoe gaan. Vanochtend zullen zij zich bij het gezelschap voegen. De groep Zeeuwse jongens en meis jes in hun klederdrachten trokken onderweg naar Schiphol, maar ook op het vliegveld veel belangstelling. Vele toeristen maakten foto's van de groep. De reis naar Griekenfand wordt o.a. meegemaakt door de voorzitter van de federatie van volksdansgroepen Nederland. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Mevrouw E. Vervaet-Dierickx, lid van de Katholieke Partij in de raad van Sas van Gent, heeft aan de voorzitter en de leden van de gemeenteraad en aan de voorzitter van het stembureau haar ontslag als raads lid aangezegd. Dit per 1 september a.s. De aanleiding tot deze ontslagaan vraag moet gezocht worden in de motie van wantrouwen, die de raad van Sas van Gent met 6 tegen 5 stemmen heeft aangenomen tegen wethouder C. de Maa(jcr (Katholieke Partij). De motie van wantrouwen is destijds aanhangig gemaakt door het raadslid J. de Rijk (Katholieke Partij) en vond haar oorsprong in de gezagsverhouding tussen wethouder De Maaijer en de opzichter van Gemeentewerken en enkele gemeen tewerklieden. Balletomanen, die zich ongetwijfeld ver heugd hadden op de enkele keer dat er eens werkelijk ballet op de televisie te zien was, zullen gisteravond niet helemaal bevredigd zijn geweest. Allereerst bleek de toneelverlicntmg alléén onvoldoende om de scène voor de televisie-opname van Don Juan afdoende te verlichten; het ge heel speelde zich zodoende voortdurend in een soort mist af. De technische per fectie van het Nationaal Ballet was bo vendien onvoldoende om de aandacht voortdurend gespannen te houden in een dans, die te lang duurde voor de huiska mer en wat te pathetisch van inhoud was. Een verrassing was gisteravond het op treden van Piet Römer, die het Brazili aanse verhaal „De piano" vertelde. Hij bracht' de fraaie en veelal geestige tekst gevoelig, hoewel af en toe wat onduide lijk. Het was echter moeilijk niet steeds de zoon van Stiefbeen in hem te zien. Dat is de straf als men zich volkomen met een „mannetje" identificeert. J. M. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Sasse infiltranten, aanhan gers van Nozemius I, hebben donder dag in de vesting Sluis voor een on gewoon beeld gezorgd. Zij zetten na melijk het huwelijk van hun opper hoofd, de carnavalsprins, luister bij met een open landauer, de enige die nog in Zeeland rijdt en die het ver voermiddel is van de eerste minister van de Raad van Elf te Sas van Gent. Wim Remers (28), Doorluchtige Hoogheid van het Sasse Vastenavond rijk en organisator van talloze jazz- festijnen, trouwde met de Sluise Ria de Krijger (23). De uitgebreide vrien denkring van de bruidegom had voor een echte verrassing gezorgd. Ging de rit naar het stadhuis in hedendaagse auto'stoen het bruidspaar de kerk verliet, werden de echtelieden naar het charmante vervoermiddel uit ver vlogen jaren geloodst. Sasse vredes duiven hadden daarvoor al als voor boden van de wijziging van het pro tocol klapperend het luchtruim geko zen. De infiltratie werd door de Sluise burgerij èn door de honderden toeris ten welgevallig aangezien. Mevrouw Vervaet meent, dat de motie aan de orde is gesteld om persoonlijke en politieke redenen, waarbij haars in ziens het gemeentebelang terzijde is ge steld. Enige maanden geleden verklaar de mevrouw Vervaet reeds tegenover Dagblad De Stem, dat zij haar ontslag zou nemen, indien de motie van wan trouwen door de raad van Sas van Gent zou worden aanvaard. Zoals bekend heeft de heer De Maaijer na het aannemen van de motie per 1 september zijn ontslag als wethouder in gediend. Als lid van de raad zal hij even wel aanblijven. Wel ligt het voor de hand. dat de heer De Maaijer met de Katholieke Partij zal breken. Een ver klaring dienaangaande mag tijdens de eerst komende vergadering (28 augus tus) worden verwacht. Volgens de kandidatenlijst van de Katholieke Partij is de heer J. Piessens, horlogemaker opticien en goudsmid aan de Oostdam, de aangewezen persoon om de plaats van mevrouw Vervaet in te nemen. De heer Piessens zei ons gisteren, dat hij zijn kandidatuur gestand zal doen. (Advertentie) daar staat BAYER achter. DE FOOTBALL League heeft haar goed keuring gehecht aan een contract tus sen de B.B.C. en de Football League krachtens hetwelk de B.B.C. iedere zaterdagavond 50 minuten van een competitiewedstrijd op het beeld scherm mag brengen. Gedurende de eerste drie zaterdagen begint de uit-1 zending om 18.30 uur. Daarna begint) men misschien op een' later uur. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermiddag om twee uur is onder grote belangstelling, vooral van de zijde van autoriteiten uit de rech terlijke en politiële macht, het stoffelijk overschot van de zondag op 62-jarige leef tijd overleden mr. H. van der Belt, kan tonrechter te Terneuzen, op de algemene begraafplaats ter aarde besteld. Nadat in de aula een zwager van de overledene, ds. J. de Feyter, de dienst had geleid, werd aan de groeve het woord ge voerd door ihr. P. van Empel, president van de rechtbank te Middelburg en nota ris J. Meys te Oostburg. Verder waren o.m. bij de begrafenis aanwezig, de col lega's van de overledene uit Middelburg en Zierikzee, resp. mr. Moolenburgh en mr. Van Vloten, de substituut-officier van justitie te Middelburg, mr. J. L. Andreae. mr. P. van Meerwijk, oud-kantonrechter Terneuzen, de commandant van de Ko ninklijke Marechaussee te Terneuzen, ma joor Cramwinckel, overste Van Thiel van de rijkspolitie te Middelburg, de korps chef-inspecteur van de gemeentepolitie te Terneuzen. de heer D. van Ooyen, alle groepscommandanten van de rijkspolitie uit Zeeuwsch-Vlaanderen en vele advo caten en notarissen. Mr. Van der Belt werd op 22 februari 1902 te Zwartsluis geboren. Na het be halen van zijn titel in 1926 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werd hij, na twee jaar te hebben gewerkt op een ad vocatenkantoor te Rotterdam, op 13 ok tober 1928 benoemd tot griffier van het kantongerecht te Hoogeveen. Op 20 juli 1934 werd hij als zodanig te Terneuzen benovnd. waarna op 10 juli 1953 zijn benoeming tot kantonrechter te Zierikzee volgde. Op 5 september 1956 kwam hij als zodanig naar Terneuzen en werd hij tevens belast met de waarneming van de werkzaamheden van de kantonrechter te Oostburg. Tijdens de oorlog werd hij we gens zijn voorzitterschap van de Staten- I kieskring Hulst van de A.R. door de Duit sers als gijzelaar gevangen gezet te St. Michielsgestel en Haaren. Buiten zijn [ambt was mr. v. d. Belt curator van het| Petrus Horidiuslyceum te Terneuzen en verscheidene malen ouderling van de ge reformeerde kerk (vrijgemaakt) in Ter neuzen. Mr. v. d. Belt was om zijn grote rechtschapenheid bij zeer velen een bij zonder gerespecteerde figuur. Aan het einde van de plechtigheid op het kerkhof, dankte de jongste broer van de overledene voor de bewezen belang stelling. (Van een onzer verslaggevers) HULST In de staatsloterij is de f 50.000 gevallen op lot nummer 15.459. dat voor het grootste gedeelte in Hulst is verkocht. Collectant Remotel heeft het lot in een half, een kwart, twee tienderl en een twintigste aan de man gebracht. De grootste hap van de formidabele prijs gaat naar de loterijclub „Nooit gedacht", die het halve lot heeft. De club had tien leden, waarvan er één kortgeleden het lidmaatschap heeft opgezegd. Hij zal „nooit gedacht" heb ben, dat zijn vroegere club al zo vlug zo'n grote prijs zou winnen. Noch de collectant, noch de vijfjarige vereni ging heeft eerder een dergelijke prijs gekend. Het vorig jaar heeft de club een prijs van f 1000,- ontvangen. „Natuurlijk gaan we er een feest van maken." vertelde ons voorzitter P. Timmerman. Haastig voegde hij er echter aan toe, dat het geen braspartij zal worden. Het bestuur, dat verder bestaat uit de secretaris J. Wannier en penningmeester M. Picavet, gaat nu vergaderen hoe de buit gevierd en verdeeld zal worden. MEVROUW E. VERVAET-DIERICKX (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZÊN. Hel werk aan de nieuwe binnenvaart gluis te Terneuzen (foto boven) is al ver over de helft gevorderd. De dainwanden zijn nu zo goed als klaar. Naar verwacht zul len medio 1965 de sluisdeuren zijn aangebracht. Daarna zal inet het aanspuiten begonnen kunnen worden. Het graafwerk in de ontzaglijke bouwput voor de zeesluis te Terneuzen (foto onder) is op een oor na gevild. Reeds is een gedeelte van de betonnen werkvloer gestort, hetgeen links op de foto duidelijk is te zien. In deze zeesluis zal in totaal niet minder dan 240.000 kubieke meter gewapend beton worden verwerkt. Wanneer de zeesluis klaar is zullen we medio 1967 leven. Voor de aannemingssom van de twee sluizen zouden gemakkelijk 2000 heel ruime midden- standswoningen gebouwd kunnen worden. DE belastingverlaging van ruim één miljard gulden, die thans door de regering wordt voorgesteld, is de groot ste sinds 1945. Het kabinet-Marijnen lost er de belofte mee in, gedaan in het regeringsprogram van juli 1963, dat belastingverlaging na de wo ningbouw de hoogste prioriteit zou krijgen. Deze belastingverlaging brengt geen principiële wijziging in onze fiscale wetgeving. Zij is alleen bedoeld als een neutralisering van het progressie effect. Wat hiermee bedoeld wordt weet nu zo langzamerhand wel iedere loontrekker. Heeft niet iedereen erva ren, dat de fiscus een flink deel heeft ingepalmd van de loonsverhogingen van dit jaar? Het progressie-effect doet zich het zwaarst voelen in de groep van de middeninkomers. Deze categorie is al jaren „kop van Jut" voor de fiscus, een vergeten groep in ons belasting stelsel. Ditmaal worden de midden groepen niet vergeten. De neutralise ring van het progressie-effect verloopt als een golfbeweging met als hoogste punt de inkomens van 24.000 gulden. De middengroepen moeten overi gens wel nog enig geduld oefenen. Zij komen pas (uiterlijk 1967) aan bod als de verlaging aan de „voet" gereali seerd is. Deze houdt in dat de grens, waarbeneden geen inkomstenbelas ting betaald behoeft te worden, wordt opgetrokken van 1950 tot 2610 gulden. Als gevolg hiervan zullen enkele honderdduizenden Nederlanders geen loonbelasting meer behoeven te beta len. De regering, die minder draagkrach- tigen voortrekt, kan altijd wel op enig applaus rekenen. In dit geval zal het applaus niet erg overtuigend klinken. Het is immers duidelijk, dat het ach terstellen opnieuw van de mid dengroepen bij de minder draagkrach- tigen meer door tactische overwegin gen is ingegeven dan door sociale ge zindheid. Door deze procedure hoopt de regering namelijk steun te krijgen voor haar streven de loonontwikke ling in 1965 zoveel mogelijk te beper ken. De halve loonstop, waarmee ge dreigd wordt, wil men verzachten door de minder draagkrachtigen eerder be lastingverlaging toe te kennen. Deze tactiek is overigens niet onoir- baar. Wil onze economie gezond blij ven en de werkgelegenheid op langere termijn geen gevaar lopen, dan moet een loonexplosie als die welke zo juist achter de rug is, worden voor komen. Door het voorkomen ervan maakt men ook de begeerde belasting verlaging mogelijk. 1\TAAR zal een nieuwe loonexplosie worden voorkomen? Deze vraag moet nog door de SER beantwoord worden. Zolang dat niet bekend it, is het niet mogelijk een gefundeerd oor deel uit te spreken over de econo mische gevolgen van de aangekondig de belastingverlaging. Minister Witte- veen speelt op het ogenblik dus een spel met vele onbekenden. De belas tingverlaging die hij nu voorstelt, kan goed uitwerken. Er kan echter, indien de huidige hoogconjunctuur voort duurt en de loonontwikkeling niet in de hand gehouden kan worden, ook overbesteding uit voortvloeien. De li berale politicus Witteveen moge dan gelukkig zijn met dit belastingvoorstel, men zou zich kunnen indenken dat de econoom Witteveen er wel eens 's nachts van wakker ligt. Er zijn nog meer vragen rond het belastingontwerp, die om een antwoord vragen. Is de koek nu op? Kunnen noodzakelijke hogere overheidsuitga ven, b.v. voor de wegenbouw, van Aartsens stiefkind in Brabant, nog ge financierd worden? Blijft er geld be schikbaar en hoeveel? voor de optrekking van de AOW-uitkeringen tot het sociaal minimum? Wat die AOW-optrekking betreft staat in de toelichting op de belasting verlaging een passage die niet onver meld mag blijven. De verbetering aan de voet van 2700 tot 3600 gulden voor gehuwden zonder kinderen wordt daar namelijk door Prof. Witte veen verdedigd met een 'beroep op het sociaal minimum. Tot dusverre moest minister Veldkamp ten aanzien van de AOW met minder genoegen nemen. Zou een en ander nu betekenen, dat straks ook het sociaal minimum voor de AOW op 3600 gulden zal worden gezet? Vragen stellen wil niet zeggen twij fel wekken over de realiseerbaarheid van iets. Bij het politieke spel worden nooit alle kaarten tegelijk op tafel ge legd. Het kan dus best zijn, dat mi nister Witteveen straks de pot binnen haalt. Maar dat dit niet zonder strijd gebeuren zal is wel zeker. die uitsluitend verkrij baar zijn bij Uw Toj Form Adviseur: Boschstraat 1 Breda (Advertentie) HET HUIS VAN ST. ELOY PaarJen sieraden van klassieke eenvoud

de Stem | 1964 | | pagina 5