Egypte wil buiten geschillen Rusland-Rood China blijven Prof. dr. Van Holk: Oecumene kost tijd Rassendiscriminatie steeds meer openlijk Versteviging KOM MAAK KINNEN ZEGT DE DOMINEE NASSER NEEMT IEDERE HULP AAN MAAR: Vernieuwing in r.-k. kerk BELGIE WIL LEERPLICHT TOT 16 JAAR Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten boven Laos Voor mishandeling wachtmeester twee jaar geëist Protestbrief aan b en Amsterdam w Baan Syncom gewijzigd DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 PAUS PAULUS 6 DECEMBER NAAR BOMBAY Volgend jaar Garuda tweemaal per week naar Schiphol ONTWAPENING: Sovjet-voorstel wereldgesprek onaanvaardbaar Twee Nederlandsen verongelukt in Joegoslavië Duiven redden leven van ziek meisje Noord-Vietnam antwoordt Veiligheidsraad ARTIS VECHT TEGEN KAKKERLAKKEN SURINAAMSE STUDENTEN: Spoorwegcoiiferentie Weer groot aantal toeristentreinen naar wintersport Vandaag treedt Rob Kennedy af PRO-CHINESE TOP OP TIL? Drie Amerikanen vermist in Kongo Maleisische politie g'üpt negen infiltranten (Van een onzer medewerkers) Bü zÜn bezoek aan Egypte in mei j.l. verleende 't hoofd van de Sovjet- regering Kroestjev aan de president van de Verenigde Arabische Republiek generaal Abd'el Nasser de titel van „held van de Sovjet- Unie". Daarop verleende Nasser zijn gast de hoogste orde van de VAR, de orde van de Nijl. Beide staatslieden drukten elkaar, volgens persbureau Tass, krachtig de hand. Eeuwige vriendschap, bevestigde Kroestjev. Dit is de gebruikelijke gang van zaken bij staatsiebezoeken. Men ver leent wederkerig hoge onderscheidingen en houdt speeches, waarin wordt herinnerd aan de banden, die de respectieve volken in 't heden binden, zoals zij dat ook in het verleden hebben gedaan. Niet zo gebruikelijk en dus interessanter was de rede, die Kroestjev hield ter gelegenheid van de voltooiing van het eerste deel van het met zeer veel Russische hulp gebouwde waterkrachtstation van Assoean. ,,Er zijn hier enkele sprekers aan het woord geweest", zei de Rus. (Ben Bella van Algerije, Nasser van Egypte en Azef van Irak), van wie ik de volgende woor den hoorde: Wij zijn Arabieren, zij zijn Arabieren, Arabieren verenigt u. Indien men dit standpunt inneemt, wat moeten wij Russen dan onder jullie Arabieren doen. opbreken en naar huis gaan? Wij zijn immers geen Arabieren? Onze leer meester en leider Wladimir Iljitsj Lenin heeft ook opgeroepen tot vereniging maar niet op 'n nationale grondslag maar op grondslag van de arbeid op 'n klasse basis. De Sovjet-Unie is de Ara bieren niet als zodanig te hulp gekomen, maar het volk van Egypte, dat de strijd heeft aangebonden tegen imperialisme en kolonialisme Nadat Kroetsjev met nadruk had ver klaard, dat de Sovjet-Unie hulp verleent zonder' enige politieke voorwaarden, deed hij een oproep tot een broederlijke ver eniging van alle Arabieren van de ar beid. ,,De leuze Arabieren verenigt u moet kennelijk nader worden gepreciseerd. De Arabische arbeiders. Arabische boe ren en intellectuelen alle men sen van de arbeid moeten zich aansluiten in de strijd voor de vrijheid en onafhan kelijkheid, voor een beter leven, voor hun rechten, tegen de uitbuiters (kapi talisten, imperialisten en kolonialisten). De Assoeandam is om zo te zeggen een grote ,,mijn" onder de imperialistische politiek, onder de plannen tot instand houding van kolonialisme en neo-kolo- nialisme." Het afsluiten van de Nijl bij Assoean was 'n gebeurtenis die mede door de aan wezigheid van Kroestjev een zeer spec taculaire indruk heeft gemaakt. Onge twijfeld zal deze indruk niet vervagen als straks, tegen 1970, de economische vooruitgang van Egypte dank zij de Assoeandam meer dan drie kilometer lang en honderd meter hoog vastere vorm aanneemt. Minder spectaculair, maar voor nu niet minder doeltreffend is de Ameri kaanse economische hulp aan het land van de Nijl. Sedert 1958 beloopt deze hulp 1,2 miljard dollar. Zij bestaat voor- nemelijk uit de leverantie van agrari sche surplus-produkten, tarwe, tarwe meel. maïs, plantaardige olie, melkpoe der etc. De Egyptenaren eten hier dus van. Wat hebben zij liever geïmporteerd voed. sel nu dank zij Amerika of eigen voedsel straks dank zij Rusland? Wie heeft Nas ser, die al tien jaar aan het bewind is, liever: Rusland of Amerika? Enkele jaren geleden was het antwoord op deze vraag nog onzeker. De buiten wereld dacht, dat Nasser zijn keus nog moest bepalen en men wilde het wel vergoelijken, dat hij als nieuweling op het toneel van de wereldpolitiek, nog niet zo rolvast was. Intussen is het duidelijk geworden, wat Nasser wil. Nader wil een economisch gezond en militair krachtig Egypte. Om dit doel te bereiken neemt hij iedere hulp aan, die hem wordt geboden. Van waar die hulp komt, van kapitalisten of van communisten is niet van belang, mits er maar geen politieke voorwaar den aan zijn verbonden. Nasser wil niet kiezen voor oost of west, hij wil voor alles een Arabisch imperium. Hij is bereid Kroestjev aan te horen als deze beweert, dat de soli dariteit van alle werkers boven de Ara bische solidariteit moet gaan. Maar Nasser gaat zijn eigen weg. die hem moet voeren naar Arabische een heid onder Egyptische leiding. Nasser is het idool van massa's Arabieren. Hij is er tot dusverre echter niet in geslaagd om zich onder de regeerders van de Arabische landen in Afrika en Azië echt vrienden te makên. Jordanië en Saoedie- -Arabië, beide koninkrijken, moeten niets van Nasser weten In Irak en Syrië wisselen dé regeringen, die Nasser al dan niet gunstig gezind zijn, elkaar af Andere Arabische landen houden zich op een afstand. In Jemen is Nasser de i-evolutionaire beweging te hulp gesneld. Evenmin als voorheen in de strijd tegen Israël is de wereld hiervan ondei de indruk geraakt. Grootscheepse parades in Kairo ter herdenking van de revolutie in Egypte, waarbij duizenden man schappen voorbijtrekken met lichte en zware tanks met in het land zelf ge bouwde raketten, kunnen Egypte's mili- BOMBAY Het Indiase katholieke persbureau, C.N.I., meldt, dat Paus Paulus bezoek aan India gepland is op 6 decem ber, de sluitingsdag van het internationaal eucharistisch congres, dat van 28 novem ber tot 6 december in de Indiase hoofd stad zal worden gehouden. Van Indiase zijde is herhaaldelijk ver klaard, dat de H. Vader naar Bombay zal gaan. Het Vaticaan heeft tot nu toe geen officiële toezegging gedaan. (Van een onzer correspondenten) SCHIPHOL Op 6 maart van het vol gend jaar zal een straalverkeersvliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaatschap pij Garuda van Djakarta vertrekken voor de opening van de vaste lijndienst op Amsterdam. Toestellen van het type Co- nax Convair 990-A zullen tweemaal per week langs twee verschillende routes, onder andere via Rome-Parijs en Praag- Frankfurt naar Schiphol vliegen. In Am sterdam wordt het Europese kantoor van de Garuda gevestigd. De KLM zal op Schiphol en op die tussenlandingsplaat sen waar zij een vertegenwoordiging heeft, de administratieve en technische verzorging van de nieuwe lijndienst op zich nemen. Tot deze nauwe samenwerking is be sloten tijdens besprekingen, die verte genwoordigers van de Garuda met de KLM in Den Haag hebben gevoerd. GENEVE De Sovjet-Unie heeft op de ontwapeningsconferentie opgeroepen tot het beleggen van een wereldconferentie ter ondertekening van een conventie op basis waarvan het gebruik van kernwa pens wordt verboden. Het westen heeft het voorstel als „on praktisch en mogelijk gevaarlijk" van de hand gewezen. Rusland, Tsjechoslowakije en Bulgarije voerden alle drie het woord ter onder steuning van een bijna vergeten door Ethiopië ingediende resolutie waarin tot zulk een conferentie werd opgeroepen en die verleden jaar november door de al gemene vergadering van de Verenigde Naties werd goedgekeurd. De Britse en Canadese gedelegeerden verklaarden dat zulk een conventie „niet doeltreffend en niet verplicht gesteld kon zijn" en dat „gevaarlijke militaire misre keningen" er het gevolg van zouden kun nen zijn. Op de zitting werd nog geen officiële bekendmaking gedaan over het verwachte komende reces van vijf maanden. PULA (Zuid-Slavië) Twee Neder landse vriendinnen die met vakantie in Zuid-Slavië waren zijn bij een frontale autobotsing in Pula, een oude havenstad aan de Adriatische Zee, om het leven gekomen. Bij het ongeval werden de in- zitenden 'van de andere auto, een West duits echtpaar en hun zoon, gewond. De namen van de Nederlandse slachtoffers zijn H. G. Klein, 29 jaar, afkomstig uit Groningen en L. Meijer, 26 jaar, uit Hilversum. DEN HELDER Aan twee postduiven heeft de 19-jarige Mirjam van Tetenng te Den Helder haar leven te danken. Het meisje is met haar ouders op .vakantie in Oostenrijk. Door krampen in de buik en opkomende koorls werd duidelijk, dat Mirjam een ontsteking aan de blinde darm had gekregen. Toen de pijn ver ergerde moest hulp worden geboden. Die kon alleen door duiven worden verkregen. Mirjam van Tetering verblijvend met haar ouders in het vakantie-oord Kar- wendel nabij Innsbruck in Oostenrijk, waar ze logeren in een 1900m hoog ge legen hut. Deze heeft geen telefoonaansluiting en de dichtbijzijnde telefoon is drie kilome ter ver. Door middel van de radio kon men geen contact maken met het dal. Toen de pijnen bleven toenemen en een spoedoperatie vereist bleek besloot men het enige middel te gebruiken, dat in noodgevallen kan worden aangewend. Twee postduiven werden een kwartier na elkaar in vrijheid gesteld. Om de hals droegen ze in een blikken koker de bood schap, dat dringend hulp was geboden. De duiven, die speciaal zijn afgericht voor dergelijke doeleinden en in de hooggele gen posten zijn gestationeerd door de po litie, bereikten in minder dan een kwar tier hun doel. Nog geen kwartier later cirkelde een helikopter boven de hut en kon de ern stig zieke Mirjam naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hier was men in middels op de hoogte gebracht, dat de spoedoperatie moest worden uitgevoerd. Later verklaarde de chirurg, die het meis je had geopereerd, dat het een kwestie van minuten is geweest. taire onmacht niet verbloemen. Kroestjev heeft Egypte's strijdmacht niet nodig. China evenmin. Waarom din gen dan zowel Rusland als China om Egypte's gunst? Door zijn vriendelijkheid tegenover een niet-communistische land wil Kroestjev kennelijk de gunstige indruk, die de Chinese premier Tsoe en Lai tijdens zijn tournee door Afrika heeft gemaakt, uit wissen. China kan Egypte geen andere Assoe andam aanbieden en evenmin hulp in de omvang als Amerika verschaft. Tsjoe en Lai heeft vooral op het gemoed van de Egyptenaren gewerkt. Hij heeft getracht hen er van te overtuigen, dat alle ge kleurde volken zoals Egyptenaren en Chinezen zich moeten verenig.n tegen de blanken, onder wie ook de Russen. Ook Tsjoe en Lai is in Egypte hartelijk ontvangen. Nasser bracht hulde aan het Chinese volk, dat aan het hoofd s.,aat van de volken die Egypte steunden toon het imperialisme een gewapende aanval op het Suezkanaal ondernam (1956), Tsjoe en Lai verklaarde, dat China en de Verenigde Arabische republiek elkaar in hun gemeenschappelijke strijd Legen het imperialisme hadden gesteund en aangemoedigd. Ook hier dus steeds het wood impe rialisme. „Samen zullen beide landen verder gaan". De samenwerking tussen Kairo en Peking moge in vele opzichten hech ter zijn geworden, Egypte heeft in het conflict tussen de twee communistische grootmachten zich noch achter Rusland noch achter China geschaard. Met het geduld aan oosterlingen eigen wachten de Chinezen af of het getij misschien keert. Amerikanen, Russen en Chinezen zijn er zich natuurlijk van bewust, dat het Nasser alleen te doen is om nun econo mische, financiële en technische hulp. Zij zijn in ieder geval voorlopig bereid om Egypte's niet gebonden zijn te aanvaarden. Egypte ligt op de drempel van Azië en Afrika, in het mid den van de politiek-woelige Arabische wereld. Het is Russen. Chinezen en Ame. rikanen we] wat waard om op dit punt een land te weten met een krachtige leider, die ook al is hij niet voor hen, toch ook niet tegen hen is. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wie denkt, dat de ver nieuwing van de katholieke kerk alleen haar zelf aangaat, vergist zich deerlijk. Het is voor ons allen een uiterst belang rijk feit, dat in Rome de progressieve houding veld wint, dat men er meer rea listisch en meer oecumenisch wordt. De maatregelen, die reeds getroffen zijn op het gebied van de liturgievernieuwing en de debatten over het wezen van de HANOI Noord-Vietnam beschouwt de Amerikaanse klacht bij de Veiligheids raad over de incidenten in de golf van Tonkin als „laster, in strijd met de ak koorden van Genève van 1954" en wijst haar als zodanig ook af. zo staat in een brief die de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken, Xoean Thoey, aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gezonden in antwoord op diens boodschap van 7 augustus. Mocht de vei ligheidsraad op basis van de Amerikaan se klacht een verkeerde beslissing nemen dan zou de Noordvietnamese regering deze van nul en gener waarde moeten be schouwen. (Van onze Belgische correspondent Luc. van Gastel) BRUSSEL De minister van Nationale Opvoeding en Cultuur heeft een wetsont werp ingediend, waarbij de kinderen, die in 1965 14 jaar worden, het schooljaar '65-'66 geheel moeten ifltzitten, zodat zij in de regel 15 jaar zullen zijn vooraleer zij de school definitief kunnen verlaten. Met deze maatregel wil de Belgische re gering haar onderwijsbeleid optrekken tot het niveau van andere landen, die op dit terrein verder gevorderd zijn. België streeft er uiteindelijk naai de leerplicht te verlengen tot 16 jaar. kerk wijzen in deze richting. Wij zullen echter moeten proberen te begrijpen, dat deze beweging heel wat tijd nodig zal hebben om zich in concrete maat regelen om te zetten. De katholieke kerk is nu eenniaa] een wereldomvattende gemeenschap die met alle mogelijke schakeringen rekening te houden heeft. Ook zijn er naast progres sieve nog altijd conservatieve krachten aan het werk. Wij zullen ons dus op de nodige teleurstellingen hebben voor te bereiden. Kardinaal Bea heeft dit ge zegd de voornaamste oecumenische deugd is het geduld", aldus prof. dr. L. J. van Holk, in het verslag, dat hij voer het internationale congres van het ver bond voor vrijzinnig christendom en ge loofsvrijheid heeft gedaan van zijn er varingen als waarnemer op het concilie. Zoals bekend heeft prof. v. Holk namens deze groepering het concilie bijgewoond. Met waardering sprak hij over de ver anderingen op liturgisch gebied. Niette min blijft er in protestantse ogen nog een tegenspraak bestaan tussen de rijk dom en de praal van bepaalde katholieke vieringen (neem bijvoorbeeld de opening van het Concilie) en de soberheid van evangelie. Met zeer veel interesse had prof. Van Holk de debatten over de godsdienstvrij heid gevolgd. De rede, waarmee mgr. De Smet het schema had ingeleid, vond hij prachtig ,,Daar was geen woord Frans by". Jammer, dat het schema nog niet in stemming kon worden ge brachtongetwijfeld was er op het Con cilie een zeer grote meerderheid voor te vinden. Ik heb van dag tot dag gemerkt, dat Rome uit haar isolement wil breken, dat zij echt in broederlijk contact wil treden met de andere christengemeen schappen. Prof. Van Holk was er vast van over tuigd, dat de katholieke kerk een grote rol te spelen heeft in de wereld van morgen". LONDEN Het communistisch Chi nese nieuwsagentschap Nieuw China heeft vandaag gemeld dat dinsdag en gisteren drie Amerikaanse militaire vliegtuigen boven Laos zijn neergeschoten. Het persbureau zei dat in totaal sinds 13 augustus vijf Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten en zes werden oescha- digd. De laatste drie neergeschoten toestel len waren volgens het persbureau twee T-28 gevechtsbommenwerpers en een hef- schroefvliegtuig. AMSTERDAM De Amsterdamse dierentuin Artis heeft last van kak kerlakken, die zich vooral in de gebouwen waar dag en nacht wordt gestookt, hebben gevestigd. De vele pogingen om de schadelij ke insecten te verdelgen nebben tot nu toe geen enkel resultaat gehad, zo heeft de persdienst van Ar tis meegedeeld. Sommige bestrijdings middelen leverden een succesje op in de vorm van vuilnisbakken vol do de kakkerlakken, maar in de stookkelders van Artis hielden de kakkerlakken er de moed in met het ge volg dat er na korte tijd weer een leger vraatzuch tige insecten door de die rentuin trok. Vooral 's nachts slaan de diertjes hun slag. bij voorkeur in het reptielenhuis en het insectarium. In deze zalen kan men namelijk moei lijk verdelgingsmiddelen gebruiken zonder tevens de kostbare insectencollec tie van Artis te doden. Het publiek ondervindt weinig last van de dieren die vier centimeter lang kunnen worden, omdat ze zich overdag schuil houden De kakkerlakken verschij nen echter met de duister nis en eten vrijwel alles tot de stopverf uit de ra men. Artis gaat nu tot een nieuwe aanval over met een bestrijdingsmiddel dat voor warmbloedige dieren niet gevaarlijk is, maar do delijk voor insecten. Na tuurlijk kan dit middel niet in het insectarium worden gebruikt, te meer omdat daar sinds kort spectaculaire nieuwkomers een plaatsje hebben gekre gen: sissende reuzen- kakkerlakken van Mada gaskar! In het Midden-Limburgse dorpje Heythuysen staan na 20 jaar nog steeds de leuzen zoals Wir kapi- tulieren nie, Deutschland ist einig, drum loerden wir siegen en Ka merad. halt aus, es geht um Deutschland, met fraaie witte letters op huizen en muren ge schilderd. In 1944 hebben terug trekkende Duitsers deze hier aan gebracht. Enkelen heft men kun nen verwijderen, maar een ander aantal ontsiert dit dorpje nog steeds. De burgemeester, de heer A. Geurts, heeft de bewoners van de panden waarop deze leuzen voorkomen, pi zoveel mogelijk ge stimuleerd deze te laten verwijde ren. Maar zij staan er nog steeds als waren zij gisteren geschilderd. HAARLEM De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft tegen de 23-jarige radio- en televisiemonteur J. J. F. uit Den Haag wegens zware mishandeling van een wachtmeester van de rijkspolitie te Heemskerk, en diefstal van diens dienstrevolver een gevangenis straf van 2 jaar met aftrek van voor arrest geëist. De politie had op de hoek van de Mozartlaan in Heemskerk een auto ont dekt die in Voorburg gestolen was. Ver moed werd dat iemand de auto zou komen op halen en daarom was de politie aan het posten. Op de avond van de 28ste mei stond achter een boom, de 46-jarige wachtmeester H. van T., toen verdachte die grote belangstelling voor de auto toonde, het portier wilde openen, meende de wachtmeester dat het tijd was in te grijpen. Toen de politieman de Hagenaar naar zijn naam vroeg, ontstond een gevecht waarbij de wachtmeester tegen de grond werd geslagen. Ook zag F. kans de politieman zijn dienstrevolver afhandig te maken. AMSTERDAM De vereniging van Surinaamse studenten te Amsterdam heeft in een brief aan het college van b. en w. van Amsterdam aangedrongen op maatregelen ter bestrijding van de vol gens de vereniging in Nederland steeds meer openlijke vormen aannemende dis criminatie op grond van de huidskleur. De tekst van de brief luidt „Discriminatie in Nederland gaat steeds meer openlijke vormen aannemen. BREDA Tijdens de internationale spoorwegconferentie (Europaische Fahr- pland und Wagenbeistellungskonferenz) die van 19 tot en met 21 augustus in Breda wordt gehouden, zijn besprekin gen gevoerd over de internationale toe ristentreinen voor het winterseizoen 1964/1965. Er zullen een vrij groot aantal treinen voor het kerst- en nieuwjaarsverkeer ingezet worden, o.a. naar Innsbruck, Salzburg en het Voralberggebied (dit is de lijn Veldkirch Landeck). Daarnaast zullen er treinen rijden naar de Zwitser se wintersportplaatsen, met name naar Berneroberland en het Engadin. Van 18 tot en met 23 december zullen verschillende toeristentreinen rijden, o.a. Van de Bergland-express en van Hotel plan, naar Oostenrijk. Voorts rijden op 19 en 22 december treinen naar Zwitser land. Na de jaarwisseling vertrekken er naar de bovengenoemde gebieden weke lijks treinen in het tijdvak van 2 januari tot en met 6 maart. De toeristentreinen zijn samengesteld uit ligrijtuigen, toeristenklasserijtuigen en slaaprijtuigen. Alle treinen zijn voor zien van een restauratiewagen. Tijdens de conferentie werd' van de zijde van de reisbureaus de aandacht gevestigd op de weliswaar kleine maar toch frequent voorkomende tariefsver hogingen by de spoorwegen (deze grief gold niet de N.S maar de Duitse, Zwitserse en Oostenrijkse spoorwegen), waardoor het prijsverschil tussen trein en vliegreizen kleiner wordt en waar door de belangstelling voor de vliegreizen toeneemt. De conferentie wordt vandaag voort gezet. Kleurlingen in het algemeen en Surina- mers in het bijzonder worden hier aan beledigingen in het openbaar bloot ge steld. Dat er in meer of minder bedekte vorm discriminatie tegenover (donker gekleurde) buitenlanders voorkomt, b.v. bij kamerverhuur en dergelijke is al voldoende bekend, maar discriminatie in openbare gelegenheden is een nieuw ver schijnsel. De zogenaamde feiten die men naar voren brengt waaruit zou moeten blijken hoe Surinamers zijn, zijn niets anders dan een doorzichtige poging de houding tegenover de gekleurde mensen te rechtvaardigen. Het recente voorval in dancings op het Leidseplein is hier een duidelijk symptoom van. De houding van de hoofd-inspecteur van politie. (J. Vrijburg) chef van het bureau Leidse plein is zeer bedenkelijk.Blijkbaar zal worden toegestaan dat onder het mom van verkooppolitiek. of met welke naam men deze openlijke discriminatie wil aanduiden. Surinamers en andere kleur lingen minder bescherming kunnen ver wachten. Hiermee is een precedent ge schapen dat wij zeer ernstig opnemen. Het is ons bekend dat in de raad van Amsterdam vragen hierover gesteld zijn. Wij hopen dat uwerzijds maatregelen zuilen worden genomen die de Surina mers en andere niet-blanken in Amster dam die rechten garanderen waar zij in gevolge de wet recht op hebben". NEW YORK Volgens Newyorkse kringen, die in nauw contact staan met de familie Kennedy, treedt vandaag de Amerikaanse minister van Justitie, Ro bert F. Kennedy, af. om zich «and; daat te stellen voor de Newyorkse se naatszetel voor de democraten. Verwacht wordt, dat New Yorks bur gemeester, Robert F. Wagner, de kan didatuur van Kennedy openlijk zal steu nen. Men gelooft niet. dat de repuulikein Samuel Stratton Kennedy's gevaarlijk ste opponent zal zijn hij heeft strijd tegen de kandidatuur van de minister aangekondigd maar senator Kenneth Keating, die Kennedy de handschoen heeft toegeworpen. SITARD Dominee Th. Rienks (47) is Nederlands eerste predikant met een eigen speelgoedwinkel. Binnen enkele dagen zal hy zijn speelgoed zaak aan de Stationsstraat te Sittard openen. De eventuele winst die uit het bedryf zal voortvloeien, zal ten goede komen aan de gemeente van Dominee Rienks. Op de foto: Dominee Rienks achter de toonbank van zyn speelgoedzaak. PEKING De Chinese pers besteedde gisteren voor het eerst aandacht aan de mogelijkheid van een internationale conferentie van pro-Chinese partijen ingeval de Sovjet-Unie haar plan door zet tot het heieggen van een eigen internationale communistische bijeen komst. De Chinese communistische partij heeft naar bekend al meermalen de Russi sche voorstellen dienaangaande ver worpen en gewaarschuwd, dat een con ferentie ais door de Russen gewenst tot een „openlijk breuk" in de com munistische wereldbeweging zal lei den. De mogelijkheid van een pro-Chinese conferentie is geopperd in een reso lutie, die vorige maand werd goedge keurd door de communistische partij van Nieuw-Zeeland. Een dergelijke conferentie kan de eer ste formele stap betekenen in de rich ting van da vorming van een Chinees blok. WASHINGTON Gisterochtend vroeg is de baan van de woensdag gelanceer de verbindingssatelliet „Syncom 3", die eerst een hoek van zestien graden maak te met de evenaar, door een radiosig naal van de aarde in het vlak van de evenaar gebracht. In de loop van de dag zal dan nog de ellipsvormige baan in een cirkelvormige worden gewijzigd, waarna in ongeveer tien dagen het toe stel in een „vaste" positie bov ende Stil le Oceaan zal worden gemanoeuvreerd met een omloopsnelheid die gelijk is aan die van de aarde. De satelliet zal, naar bekend, worden gebruikt voor het overbrengen van televisiebeelden van de Olympische Spelen in Tokio naar de Verenigde Staten. LEOPOLDSTAD Een Amerikaanse diplomaat en twee Amerikaanse leger officieren worden vermist na een plotse linge aanval van rebellen op Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. Het zijn de vice-consul Louis R. McFarlane, 26. luitenant-kolonel Donald V. Raddan, 39, en kolonel "William A. Dodds, 50. Raddan en Dodds waren onlangs naar Boekavoe gezonden om de militaire toe stand daar op te nemen, aldus de woord voerder van de Amerikaanse ambassade in Leopoldstad. Zij zijn waarschijnlijk door rebellen overvallen toen het Ameri kaanse consulaat werd ontruimd door consul Richard C. Matheron. Matheron meldde dat Boekavoe in han den van de rebellen was gevallen. Maar uit vandaag ontvangen berichten b](J)kt dat de troepen van het Kongolese leger de Europese wijk van de stad nog in handen hebben en verzet blijven bie den aan de aanvallende rebellen. Op verzoek van de plaatselijke leger commandant, kolonel Moelamba. hebben C-130 transportvliegtuigen, bestuurd door Amerikanen, wapens en troepen naar de provincie Kivoe gebracht. PONTIAN, MALEISIë De Maleise veiligheidspolitie heeft donderdag negen Indonesische infiltranten, die maandag op de kust van Malakka voet aan wal zetten, gevangen genomen. Aangenomen wordt dat zich echter nog verschillende Indonesiërs in het oerwoud langs de kust ophouden. Een terrorist werd tijdens een fel vuur gevecht met Maleise veiligheidstroepen gedood. Hierbij liet tevens een Maleisiër het leven. Ongeveer 30 infiltranten wa ren bij het gevecht betrokken. Het totaal aantal gevangen genomen indringers wordt nu geschat op 35 terwijl drie Indonesiërs werden gedood. De juiste cijfers worden uit veiligheidsoverwegin gen achtergehouden. De burgerbevolking helpt de politie intensief bij het opsporen van de Indo nesische infiltranten. Donderdagmorgen vroeg drong een Indonesiër een boerderij binnen en vroeg om voedsel. De eigenaar wist de man over te halen zich over te geven. De boer ontwapende hem en waar schuwde vervolgens de veiligheidspolitie Voor dorpelingen zijn beloningen uit geloofd indien zij infiltranten aangeven In Djakarta zwijgt men in alle toonaar den over de infiltiaties op de kust van Malakka. Het enige commentaar dat nog toe is geleverd is dat de landing*! „opeenstapeling van leugens" is.

de Stem | 1964 | | pagina 3