Voorstel Witteveen: ruim miljard eraf Honderdduizenden straks meer netto DEN HAAG Vier miljoen winst voor exploitatiemij VISREL IN Johnson bestrijdt armoede Geen Nederlandse hulp Zuid-Vietnam Cyprus-actie van Y.N. loopt gevaar Rovers oppermachtig in Nigeria Politie in complot WILSON WAS ER NIET gehandhaafd Twee doden na botsing op overweg Pension in Beverwijk weert negers ERVEN IN ONMIN OVER UIGAVE III I II lïAIANV WERK DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorlopige cijfers eerste half jaar Meer zon Trein ramt auto CABOT LODGE DEN HAAG IN BANDOENG Anti-Amerikaanse en -Britse actie nationaal front OE THANE IN GELDNOOD Griekenland maant Makarios tot matiging Marine stopt jacht 104» JAARGANG No. 24669 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 21 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Cl. AAOt i \<j 1111 ici ij. rusiyiiu i i iti i i ij ve u f v«# M mm mmm Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 28 3) BELASTING FLINK OMLAAG (Van onze parlementaire redactie) Minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berge hebben bjj de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlaging van de loon- en inkomstenbelastting ingediend tot een totaal bedrag van 1050 miljoen gulden. Als de Kamers ermee akkoord gaan, zal deze verlaging op 1 januari 1966 volledig van kracht worden. Mocht de conjunctuur de invoering ineens niet doorlaten, dan zal dit in twee gelijke delen geschieden, uiterlijk op 1 januari 1966 het eerste en op 1 januari 1967 het tweede gedeelte. De verlaging omvat drie bestanddelen 1 De belastingdrukverzwaring door de loonsverhogingen als gevolg van prijsstijgingen ongedaan maken. 2 Een extra-verhoging van de belastingvrije voet. 3 Een verzachting van de progressie vooral voor de lagere en de mi ddeninkomens. Tegelijkertijd stelt de regering voor de destijds tijdelijk ver hoogde belastingen op sigaretten en benzine een blijvend karakter te geven. wordt daarom geheven van inkomens, die ook met 17 procent zijn verhoogd, hoogd. In de tweede plaats komt de verhoging van de belastingvrije voet. Die is boven de „normale" verhoging met 17 pet. extra verhoogd, namelijk voor ongehuwden van 1950 tot 2600 gulden, voor gehuwden zon der kinderen van 2700 tot 3590 gulden, voor gehuwden met twee kinderen van 4500 tot 5990 gulden en voor gehuwden met 5 kinderen van 7500 tot bijna 9000 gulden. Dat wil dus zeggen, dat de belasting heffing voor de hiervoor genoemde groe pen, onder het nieuwe tarief begint bij respectievelijk f 2610, f 3600, f 6000 en f 9000. Door deze maatregelen zullen tus sen de 300.000 en de 500.000 personen geen loonbelasting meer gaan betalen. De verzachting van de progressiever - king begint bij de inkomens juist beneden de f 10.000 gulden. Zij is het grootste bij een inkomen van ongeveer f 24.000 om daarna snel haar betekenis te verliezen. In verband met de algemene stijging van het prijspeil zijn ook andere bedra- WITTEVEEN: Miljard minder De totaal beschikbare ruimte voor de be lastingverlaging heeft minister Witte veen becijferd op f 1125 miljoen. Daarvan vloeit bijna een miljard voort uit de automatische werking van de progressie in het belastingstelsel. De tijdelijke be lastingverhogingen op sigaretten en ben zine brengen f 120 miljoen op (de be lastinggevolgen van de prijsverhoging van sigaretten buiten beschouwing gela ten) terwijl bovendien f 15 miljoen op tafel komt nu de vrijstelling van omzet belasting op sigaren niet wordt verlengd. Van de gehele beschikbare ruimte wil de regering een bescheiden deel, namelijk f 75 miljoen bestemmen voor andere fis cale voorzieningen en voor rijksuitgaven ten behoeve van de stimulering van de woningbouw. Voor de vorstverletbestrij- ding, de opvoering van de bouwproduktie en de scholing van de bouwvakkers wordt daarom jaarlijks f 25 miljoen ter beschik king gesteld van minister Bogaers. De resterende 50 miljoen zijn al besteed bij de algemene technische herziening van een aantal belastingwetten, die thans nog bij de Eerste Kamer in behandeling zijn. Om de drukverzwaring, die sinds 1960 is opgetreden, ongedaan te maken heeft minister Witteveen de stijging van het gemiddeld prijsniveau bepaald op 17 pro cent. Het nieuwe belastingpercentage gen. nauw met de berekening van het be lastbare inkomen verband houdend, her zien. De bestaande primaire kinderaftrek wordt van f 360 per kind verhoogd tot' f 420. Het loonbelastinglarief voor de werkende gehuwde vrouw wordt verlaagd van 15 tot 12,5 procent. Het aftrekbedrag voor bejaarden wordt verhoogd van f 702 tot f 832. Het maximale tarief van 70.5 procent belasting wordt onverminderd gehand haafd. Wel is het inkomen, waarover dit percentage thans wordt berekend, opge schoven van f 140.000 naar f 165.000, voor gehuwden zonder kinderen en van f 120.000 naar f 140.000 voor ongehuwden. Minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berge hebben aan de Kamers meegedeeld dat - bij een invoering van de belastingverlaging in twee gedeelten de verhoging van de belastingvrije voet in zijn geheel bij het eerste gedeelte tot stand wordt gebracht. Voor nader nieuws over het voorstel tot belasting verlaging zie elders. SCHEVENINGEN De Exploitatie Maat. schappij Scheveningen heeft 'n geponsoli- deerde resultateuoverzicht over het eerste halfjaar 1964 verstrekt. Volgens ongecon troleerde, voorlopige cijfers is de op brengst van verkoop van onroerende goe deren en de winst op werken f 10.816.000. De exploitatie onroerende goederen liet bsbw VAN TIENTALLEN Turkse mijnwerkers m het gebied van Charleroi zijn. door hun werkgevers de passen en werkver gunningen ingenomen om te voorkomen dat zij contractbreuk plegen door beter betaald werk in Duitsland en Nederland aan te nemen. De Turken hebben een proteststaking aangekondigd. De vak verenigingen in België staan achter hen. DE PHILIPPIJNSE communistische leider Casto Alejandrino is schuldig be vonden aan activiteit tegen de staat en tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Alejandrino was een van de leiders van de beweging van de Hoeks. Voor zijn aanhouding was 12.500 dollar uitge loofd. DOOR EEN misverstand zijn in Oosten rijk ongeveer 500 reservisten opgeroepen. Allen meldden zich op de aangegeven plaats, doch konden weer spoedig naar huis gaan. De oproepen die bestemd waren voor noodgevallen, waren bij on geluk op de bus gedaan in plaats van in een kluis opgeborgen. DE LICHTE verbetering in de toestand van president Segni van Italië, waarvan woensdag melding kon worden gemaakt, houdt aan, zo werd gisteren in Rome bekendgemaakt. DE ITALIAANSE communistische leider Palmiro Togliatti. die in Jalta op de Krim een hersenbloeding heeft gehad, is geopereerd. De patiënt heeft de operatie goed doorstaan. HEVIGE STORMEN en regens teisterden gisteren de kusten van Frankrijk. Tijdens de afgelopen dagen kwamen er in het totaal ongeveer dertig personen tenge volge van het slechte weer om het leven. Zonnige perinden en op de meeste I plaatsen drong weer. Zwakke tot matige westelijke wind en hogere middagtemperaturen. Vandaag zon onder 19.51. maan od 19.36 uur. S Morgen zon op 5.35, maan onder S 04.09 uur. Tengevolge van een botsing tussen een personenauto en een trein donderdagmiddag bij Ruurlo, zijn Ina Bakker (19) uit Lichten voorde en J. Elferink (20) uit dezelfde plaats om het leven ge komen. Het meisje was op slag dood; de jongen stierf gister avond in het ziekenhuis te Groenlo. Het ongeluk deed zich voor op een on bewaakte overweg aan de Schiedijk. De geraakte huurauto, waarin vijf jon gelui zaten, kwam na de botsing in een twee meter diepe sloot langs de spoorbaan terecht. De politie kon nog niet meedelen aan welke oorzaak het ongeluk te wijlen is. Van de drie over levenden zi3n er twee ernstig en een levensgevaarlijK gewond. een voordelig saldo van f 4.188.000 en de exploitatie horecabedrijven een nadelig saldo van f 2.243.000 zien. Het saldo winst bedroeg f 4.568.000. In een toelichting op het overzicht der resultaten deelt de EMS mee, dat in het resultaat van de verkoop van onroerende goederen en winst op werken de winst wegens verkoop is behaald met een om zet van f 40 miljoen. Tegenover deze ver kopen staan in het eerste halfjaar 1964 investeringen wegens aankopen van on roerend goed tot een totaal van f 21 mil joen en wegens bouw van projecten van f 28 miljoen. Na doorberekening van huur op basis van de taxatiewaarde bedraagt het ver lies op de exploitatie van horecabedrijven over het eerste halfjaar 1964 f 2.243.000. Rekening houdend met de afschrijving op de inventaris bedraagt het verlies van de horecabedrijven in totaal rond f 2.600.000. geen uil verkoop De Exploitatie Maatschappij Scheve ningen houdt geen uitverkoop van alle horecabelangen. Wel zal de EMS onren dabele exploitaties stopzetten. Dit hebben vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties in de hore- c,a en de raad van bestuur van de EMS donderdagavond meegedeeld Er is geen sprake van, dat de exploitatie in alle huidige Ruteck's-filialen wordt stop gezet. Als een exploitatie niet wordt ge continueerd en er moet personeel worden ontslagen, dan wordt met de werknemers organisaties overlegd over de te treffen maatregelen. Deze organisaties en de raad van bestuur van de EMS vinden het lo gisch, dat de EMS tenminste dé wettelijke en contractuele verplichtingen zal nako men. (Van een onzer verslaggevers) MET drie tussenvoorstellen, uit voerige discussies, twee stem mingen en kreten van „Als de boel kapot moet dan gaat hij maar kapot en dan sluiten we de conser- venfabrieken maar", werd donder dagmiddag tydens een in Den Haag gehouden vergadering van het Pro- duktschap voor vis en visprodukten de minimumverkoopprys van verse haring verhoogd van 22 tot 25 cent en die van makreel van 18 tot 25 cent De Stichting van de Nederlandse Zeevisserij had verhogingen ge vraagd van respectievelijk 22 tot 28 cent en van 18 tot 25 cent per kg. Nadat de voorzitter van het prodpkt- schap, drs. D. J. van Dijk het agendapunt aan de orde had gesteld ter discussie nam geen van de be stuursleden het woord. Uiteindelijk deelde een woordvoerder van de vis- conserven-industrie mee dat deze industrie een precaire tüd doormaakt. Bij een verhoging van de minimum prijzen zou nog meer terrein ver loren gaan en zou nog meer haring naar de vismeelfabrieken gaan. EEN woordvoerder van de zijde van de reders deed hierop het voorstel de verhoging niet tot tot 28 maar tot 25 cent per kg door te voeren. Deze verhoging zei hij ge rechtvaardigd te achten, omdat dit een vermeerdering van de inkom sten betekent, niet alleen voor de reders maar ook voor de beman ningsleden. Vertegenwoordigers van de vakbonden, die de sociale positie van de vissers afhankelijk zien van de opbrengsten van de aangevoerde produkten, zeiden zich met deze ge deeltelijke verhoging te kunnen ver enigen. Het bestuur van het produkt- schap besloot hierop de minimum- prys voor verse haring te verhogen tot 25 cent per kg, waarbij de vis- conservenindustrie wilde geacht worden te hebben tegengestemd. HIERNA was het voorstel aan de orde om de minimumprys van makreel te verhogen van 18 tot 28 cent per kg. De conservenboek toonde zich opnieuw een grote tegen stander van die verhoging. ,,Mct deze prijzen kunnen we de fabrieken beter sluiten. Het lykt wel een markt, waar ook over prijzen wordt gedebat teerd", zo werd er geroepen. Er werden vervolgens twee tussenvoor stellen ingediend. Het ene wilde een verhoging tot 25 cent (voorgesteld door de reders), het andere een ver hoging tot 23 cent (voorgesteld door de groothandel). Zowel reders als groothandelaren hielden zich aan deze prijs vast, zodat eerst moest worden gestemd om uit te maken op welk tussenvoorstel eerst zou moeten worden gestemd. Uiteindelijk werd de verhoging tot 25 cent met 18 stemmen voor en 6 tegen door de vergadering aanvaard. WASHINGTON. President Johnson heeft donderdag de wet getekend, die hem in de gelegen heid zal stellen de strijd tegen de armoede te voeren. Hem wordt hiervoor 947,5 miljoen dollar ter beschikking gesteld. Tijdens de regeringsperiode van wijlen president Kennedy waren er al anti-ar- moedeplannen in studie, maaT eerst Johnson is het gelukt de wet doorge voerd te krijgen. Thans zal 312,5 miljoen ten goede komen aan de jeugd. Speciale werkkampen en inrichtingen waar zij basisopleidingen zullen kunnen volgen en werkervaring op zullen kunnen doen worden opgericht. Bovendien wordt voor deze leeftijds groep geld in de vorm van studiebeurzen ter beschikking gesteld. Goed 340 mil joen komt ten goede aan plaatselijke so ciale instellingen, die al een strijd tegen de armoede voeren. Voor de boeren zal 35 miljoen gere serveerd worden om hen te helpen bij de noodzakelijke aanschaf van voorraden en machinerieën. Werkloze gezinshoof den en weduwen zullen gezamenlijk een bedrag van 150 miljoen ontvangen. Tenslotte zullen nog bedragen besteed worden om het werk van vrijwilligers en vredeskorpsen te steunen. BEVERWIJK De VVV van Bever wijk zal hoogstwaarschijnlijk een adres op de Berkenlaan aldaar van de leden lijst schrappen, nu daar twee negerstu denten het verblijf is geweigerd. Het tweetal is in een hotel ondergebracht De VVV is intussen door vele particulie ren benaderd, die er geen bezwaar tegen hebben in voorkomende gevallen kleur lingen onder te brengen. Het PSP-raads lid Bolte heeft b. en w. van Beverwijk over deze kwestie schriftelijke vragen gesteld. (Zie ook pagina 7). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister-presi dent Marijnen heeft Henri Cabot Lodge, de speciale afgezant van president Johnson geen enkele hulp toegezegd voor Zuid-Vietnam. Wel toonde hij zich zeer geïnteresseerd in de huidige situatie in dit gebied en in geheel Zuidoosl-Azië zoals deze door Lod ge tijdens een gesprek gistermiddag op het Catshuis uiteengezet werd. Cabot Lodge, die na Nederland nog bezoeken brengt aan Denemarken, West-Duitsland. Spanje, Italië en Engeland en in de nabije toekomst ook aan het Verre Oosten heeft niet alleen over Zuid-Vietnam gesproken. Ook de problemen tussen Maleisië en In donesië kwamen aan de orde in een on derhoud, dat „een wijde horizon om spande", aldus de Amerikaanse oud-am bassadeur. Ook in Den Haag wilde de speciale af gezant van de Amerikaanse president niet de namen noemen van de vijf of zes lan den, die van plan zijn Zuid-Vietnam te helpen in zijn strijd tegen de communis tische terroristen. Lodge heeft hierover voor het eerst in Parijs gesproken na zijn uiteenzetting in de NAVO-raad over de toestand in Zuidoost-Azic. Het zou volgens hem niet juist zijn de landen nu reeds te noemen. Hij achtte het verstan diger eerst af te wachten hoe zijn missie in Europa verlocpt en dan eerst nadere gegevens bekend te maken over de lan den en de door hen toegezegde hulp. Tijdens een perconferentie in Den Haag zei Cabot Lodge, dat er op het ogenblik HET scheepvaartverkeer op het Albert- kanaal dat onder andere Antwerpen en Luik met elkaar verbindt, zal voor on geveer vijl dagen gestremd zijn. De oor zaak van deze stremming is een gezonken kolenboot. DJAKARTA Op een massabij een komst van het Indonesische nationale front in Bandoeng is er bij de regering op aangedrongen, de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta tot persona non grata te verklaren en de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken, zo meldde het officiële pers bureau Antara donderdag. In een op de bijeenkomst goedgekeurd resolutie wordt ook het in beslag nemen van alle Britse en Amerikaanse bezittingen in Indonesië geëist. Het Amerikaanse optreden tegen Noord-Vietnam wordt veroordeeld en aangedrongen wordt op sluiting van de bureaus van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in Indonesië. De Amerikaanse ambassadeur in Dja karta. Howard P. Jones, is momenteel met verlof. NEW YORK/ATHENE Oe Thant heeft vandaag op een persconferentie ge zegd dat het V.N.-leger misschien van Cyprus zal moeten worden teruggetrok ken als er niet meer geld voor het onder houd ervan binnenkomt. Voor de periode van een half jaar die op 26 september eindigt, zyn de kosten begroot op 12.730.000 dollar. Daaraan ontbreekt nog twee mil joen dollar. Het beschikbare geld is by eengekomen uit vrywillige bijdragen van diverse landen, waaronder ook landen die geen lid van de V.N. zyn. Als er in de onmiddellijke toekomst geen geld binnenkomt, kan het onvermij delijk zijn dat het leger wordt terugge trokken, misschien zelfs vóór 26 septem ber, aldus de secretaris-generaal van de V.N. De Griekse minister van defensie, Pe tros Garouphalias is gisteren naar Cyprus vertrokken „om bij te dragen tot een pa cificatie van het eiland", zo is in Athene officieel meegedeeld. Hij zal Griekse troe pen inspecteren en naar verwachting overleg plegen met presiendt Makarios en generaal George Grivas. Admiraal James Russel, bevelhebber LAGOS „Leg uw geld maar klaar. U kunt er van nu af aan op rekenen dat wij elk ogenblik op uw deur kun nen kloppen, om het te komen halen", aldus wordt in een brief aan de Nigc- riaanse minister van financiën, Festoes Okotie-Eboh verklaard. De afzender van de brief is een der roversbenden die in de laatste weken in Oost-, Midden- en West-Nigeria ope reren. Kooplieden uit de hoofdstad van Oost- Nigeria Enoegoe hebben reeds onder vonden dat het geen loze bedreigingen zijn die de rovers uiten. Ook zij hadden een dergelijke waarschuwing ontvan gen. Deze bevatte ook de mededeling dat het waarschuwen van politie of militairen „de zaken voor u nog veel erger zal maken". De kooplieden namen het zekere voor het onzekere en waarschuwden de poli. tie niet. En enige dagen later reden de bandieten, in enige vrachtauto's, inder. daad voor. Zij haalden de winkels der kooplieden leeg en verzuimden niet hen oQk van al hun geld te ontdoen, om vervolgens welgemoed weg te rijden. De politie staat tot nog toe machte loos. Men vermoedt bovendien dat de rovers vrienden in politiekringen heb ben. Ook de Nigeriaanse regeringspers houdt zich met deze zaak bezig. Zij heeft de vraag gesteld hoe het mogelijk was dat bandieten, die in vuurgevech ten met de politie werden gewond, door artsen in regeringsdienst werden be handeld, zonder dat hun enige vraag werd gesteld over de wijze waarop zij deze verwondingen hadden gekregen. Het rijden met een auto over de wegen in het Nigeriaanse binnenland is een gevaarlijke zaak geworden. Automobilisten weten, wanneer zij een politiepost naderen, niet wat zij het beste kunnen doen doorrijden, met de kans dat de post inderdaad door politie, mannen is bezet, die hen voor rovers houden en dus beschieten, of stoppen, waarmee zij zich aan de mogelijkheid blootstellen om door als politieagenten verklede rovers te worden uitgeschud. Zelfs de omgeving van de hoofdstad Lagos wordt thans door rovers onveilig gemaakt. Vermonde gestalten peddelen namelijk 's nachts in uitgeholde boom stammen, die als kano's worden ge bruikt door de lagunen van Lagos. Op een gegeven ogenblik worden de kano's aan wal gezet, waarna met pistolen be wapende rovers eruit sluipen. Zij over vallen de slapende bewoners van na burige behuizingen in hun slaap, hou den hun een pistool onder de neus en dwingen hen vervolgens tot het af geven van hun bezittingen. Op deze wijze is in het afgelopen kwartaal reeds tweemaal bij de te Lagos wonende correspondent van het Westduitse persbureau D.P.A inge broken. O O van de zuidelijke sector van de NAVO heeft gistermorgen een bliksembezoek aan Athene gebrocht om, naar men aan neemt. de Griekse minister van defensie te vragen, de Griekse officieren van hef algemeen hoofdkwartier van de zuidoos telijke sector die door hun regering zijn teruggeroepen naar de Turkse stad Izmir te laten terugkeren. Garoupha lias deelde later op de ochtend mee, dat de betrokken officieren pas op hun NAVO-post zullen terugkeren wanneer de kwestie-Cyprus geheel en al uit de wereld is geholpen. Volgens verscheidene Griekse kranten zullen president Makarios en zijn minis ter van buitenlandse zaken, Spiros Kyp- rianou, de kwestie van een bezoek van de minister aan Moskou en de onderhande lingen tussen Cyprus en de Sovjet-Unie opnieuw onder de loep nemen. De Griek se regering, zo schrijven deze bladen heeft de Cyprische leiders gewaarschuwd zich niet te zeer aan Moskou te binden. Dit zou de Griekse minister van defen sie, Garouphalias, tijdens zijn bezoek aan Nicosia nog eens naar voren brengen Hij z<?u er eveneens bij Markarios op aandringen, geen enkele nieuwe actie tegen de Turkse Cyprioten te onderne men. PRIJSWINNAARS TRADEN AAN Vandaag laten w(j U door middel van een complete fo topagina zien hoe de Torn de France-prqsvraag van on ze adverteerders geëindigd is namelijk met de uit reiking van de prjjzen. Pag. 9. een „deadline" is in Zuid-Vietnam. Hij achtte de situatie er bijzonder gevaarlijk, omdat Rood-China van Zuid-Vietnam een proefgebied gemaakt heeft, hoever het met zijn agressie zou kunnen gaan. „Mocht dit gebied voor de vrije wereld verloren gaan, dan heeft dit directe ge volgen voor onder meer Cambodja, Thai land, Maleisië en Indonesië", aldus Lodge, die pleitte voor technische, medische en agrarische hulp van de landen in de vrije wereld. Hij zag namelijk veel meer heil in mankracht, dan in financiële bijstand, „omdat vooral jonge mensen uit de vrije wereld de Zuilvietnamezen kunnen hel pen in de democratische opbouw van hun land". Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse zaken zei late* op de dag. dat. zo Nederland in de toekomst hulp aan Zuid-Vietnam zal geven, dit in geën geval militaire hulp zal zijn. Wellicht kan Nederland tech nische bijstand verlenen via het bureau voor internationale technische hulp door bijvoorbeeld het zenden van experts op bepaalde terreinen. Op de foto: Donderdagmiddag ontving de Ne* derlcnidse premier, mr. V. G. M. Marijnen de heer Cabot Lodge in het Catshuis in Den Haag. AMSTERDAM Onder de erven van Herman Heijermans heerst onenigheid over een nieuwe uitgave van het werk van de toneelschijver. Drie erven de tweede echtgenote van de auteur me vrouw A. E. H. Heijermans-Jurgens en haar kinderen dr. H. S. F. Heijermans en Marjolein de Vos-Heijermans hadden het plan opgevat om ter ere van de 100e geboortedag van de schrijver tien van zijn 24 toneelstukken uit te geven. Daartoe benaderden zij de Amsterdamse uitgever G. A. van Oorschot, met wie zij hierover in principe overeenstemming be reikten. Mevrouw de weduwe Heijermans deelde mee: „Toen met de uitgever over eenstemming was bereikt, schreef mijn zoon een brief aan de 4e erfgenaam, me vrouw Hermine Heijermans, de dochter van de schrijver en hij vroeg daarin of zij haar toestemming voor een dergelijke uitgave wilde geven. Ieder van ons heeft een vierde van de auteursrechten. Ant woord werd echter niet ontvangen, tot wij ontdekten dat zy op eigen houtje tot uitgave van h*t gehele oeuvre wilde'over gaan. Als zij toestemming blijft weigeren, zullen wij desnoods ons plan zonder haar uitvoeren", aldus de weduwe van de schrijver. DUBLIN. De aanvalsonderzee- boot „Olympus" heeft donder dagavond een luxejacht, dat gestolen was en waarvan men bij vergissing dacht dat het de leider van de grote treinroof aan boord had, voor de Ierse kust aangehouden. Er zaten twee jongens op, voortvluchtig uit een jeugdtuchthuis te Bristol. De Olympus, een met torpedo's bewapen de onderzeeboot van de Oberon-klasse, hield het 24 meter lange jacht „Wild Venture" voor de Ierse kust ten zuid oosten van Dublin aan en nam het. op sleeptouw. Schepen en vliegtuigen werden 's middags uitgezonden nadat iemand het jacht aan de kust van Wa les had gestolen. Een verkenningsvliegtuig van de Royal Air Force ontdekte het jacht en dekte de Olympus, toen deze de Wild Ventu re aanhield en op sleeptouw nam.

de Stem | 1964 | | pagina 1