Kritiek op voorgenomen kerkafbraak te Breda Wido Zó leeft een vierlin; WANDELING DOOR „ARISTO" Vondel en de kloosterlijke staat Stormweer in Frankrijk eist minstens zes doden Verbc heeft POPL Binnenkort Russische ruimtestunt CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI I 1 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 Geen vrije keus Echtverbintenis Vincent van Gos)i doodt direct elk insekt! 'frissere geur geen vlekken VI grote spuitbus VGZTtn /lang gebruik! GOLD WATER: Door middel van televisie naar Witte Huis Mijnwerker on Op het besluit tot afbraak van de Maria Hemelvaart.kerk te Breda reageert de redacteur J. J. A van Groenendael in het maandblad Aristo van maart-april j.l. Hij verstrekt interessante historische bijzonderheden omtrent het kerkgebouw en de geestelijkheid die er aan ver bonden geweest is. (O.a. mgr. P. Potters, schrijver van de befaamde katéchismus, en voetbalkapelaan W. Binck). Daarna komt de schrijver tot de vraag: Hoe ver denkt men wel te kunnen gaan met het offeren van oud-Breda aan nieuw-Breda? Van een oude stad aan een nieuwe stad? En dit niet enkel materieel, maar ook wat het levensklimaat in de ruimste zin van de oude kern der bevolking be treft. Hij acht het stellen van deze vraag niet alleen gewenst doch geboden, in het bijzonder om de weerslag van' dit ingrijpen op ziel en geest van de mensen. Juist in de kerkelijke sfeer klemt de psychologische factor het meest. Wie zich even bezint op de verhou ding en venoantschap van zielkunde en zielzorg begrijpt dit aldra. De psy chische reactie is daarom in het ge geven geval geen te verwaarlozen bijkomstigheid; zij raakt juist het wezen van de zaak. Kern en doel van de zielzorg is het psychisch welzijn van de mensen, niet een organisatie, een materiële infrastructuur, of een bureaucratie van de kerkelijke stand. Volgens de heer van Groenendael had ook de Antoniuskerk voor afbraak in aanmerking kunnen komen. Er was ech ter geen vrije keus vanwege de kort tevoren met overheidssubsidie tot stand gekomen restauratie van het waterstaats monumen in de St. Janstraat. Hij beziet vervolgens een tweede ne ven-motief, namelijk de planologische visie De ontvolking van de Bredase bin nenstad is een feit en de doorslaggevend reden acht hij de stelselmatige afbraak van hele straten en wijken voor verkeers- doeleinden en stichting van openbare ge bouwen. Het lijkt hem niet onmogelijk, dat de ontvolking van de Maria Hemel- vaart-parochie in de toekomst weer zal worden opgeheven: Er is niet méér nodig dan met open ogen door Breda te lopen om te zien, dat er in deze sterk expansieve stad, die haast niet meer weet, waar zij het straks nog zoeken moet om haar bebouwing uit te breiden, noch tans vlak bij het centrum en juist binnen de grenzen van de Maria He- melvaartparochie of daaraan palend, grote open terreinen liggen, die thans nog voor militaire doeleinden worden benut. Deze situatie is his- De kerk van Maria Hemelvaart aan de Ginnekenstraat te Breda. torisch bepaald en er zitten ook res pectabele tradities aan vast, maar zij zal op kortere of langere termijn niet houdbaar zijn. Dit houdt in, aldus de schrijver, dat men straks een nieuwe grote kerk zal moeten bouwen, wat, gegeven de aan wezigheid van een buitengewoon goed koop gezet, nochtans degelijk gebouw, dat nog decenniën, zo niet eeuwen kan blijven staan, niets anders dan geldver spilling is. Broeder Odilo Pennock van de St. Pau- lus-abdij te Oosterhout beziet Vondels visie op het religieuze leven. Daarbij blijkt, dat de grote dichter voortbouwt op de traditie en de toewijding van een ziel aan Christus vergelijkt met de echt verbintenis van bruid en bruidegom. Broeder Odilo geeft een kleine bloemle zing uit de vele gedichten, waarin Von del de kloosterlijke staat met al zijn as pecten heeft bezongen. Anton Erwich vertaalde gedichten van Goethe, Shakespeare, Flecker en Eg- gert. Henk van Gelrè vervolgt zijn oe- schouwing over Jan Wolkers. Hij toont met enkele citaten aan dat deze auteur het leven als een hel ervaart. De idee van de hel is hem dan ook zeer ver trouwd. Noemen we uit deze veelzijdige afle vering nog een opstel van Ward Corsmu over de levenstaak van Vincent v. Gogh. Zijn eerste liefde gold de Heer. Toon en inhoud van zijn eerste brieven worden dan ook bepaald door Bijbel en Geloof. Naast het Evangelie gaat hem Thomas a Kempis het meest ter harte. Daarna ging het Vincent om de op rechte liefde tot de vrouw. Ook in dit avontuur mislukte hij: Evenmin als de kerk zijn gods dienstige gevoeligheid vermocht op te vangen en van "binnenuit te sta len en te zuiverenzou de vrouw opdagen die Vincents kinderlijk-op- rechte, bij vlagen zo hartstochtelijke en dan weer desperate liefde zou beantwoorden en tevens beheersen. Tenslotte schonk Vincent zich in volle overgave aan de kunst. WILLEM v d. VELDEN (Advertentie) riido - ;0Af vf.egen v00r maanden. insekte" 1 SLECHTS I UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS MOSKOU. De Russen zullen nog voor het vertrek van premier Kroestjev naar Praag, aan het einde van deze maand, enkele ruimtevoertuigen lance ren, zo wordt te Moskou uit goede bron vernomen. Mogelijk zal dat zelfs binnen, drie dagen gebeuren. De Russische ge leerden, aldus dezelfde bron, staan voor twee moeilijke ondernemingen: het te gelijkertijd in een baan om de aarde brengen van verscheidene kosmonauten in verscheidene ruimtecabines en een „rendez-vous" in de ruimte van twee of drie ruimtevaarders met behulp van ma- noeuvreerbare toestellen. WASHINGTON. De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, senator Barry Goldwater, heeft medegedeeld, dat hij „meer dan ooit tevoren in dit land is gedaan", ge bruik zal maken van de televisie om in het Witte Huis te komen. Hij wil er vier en een half miljoen dollar aan besteden, maar zal vermoedelijk pas in september starten. Er zijn twee redenen waarom de re publikeinen aan de t.v. zo'n ruime plaats in hun verkiezingscampagne willen in< ruimen: ze vinden, dat hun kandidaat door veel meer mensen kan worden ge zien en gehoord dan het geval zou zijn bij spreekbeurten overal in de natie, en ze geloven, dat Goldwater iets heeft van de persoonlijke charme, het persoonlijke magnetisme, dat president John. F. Ken nedy stemmen bezorgde. PARIJS. Vrywel heel Frankrijk, maar in het byzonder de Atlantische kust, heeft te lyden gehad van storm weer. Minstens zes personen werden door vloedgolven van verschillende stranden gespoeld, en verdronken. De winden van ruim honderd km per uur bliezen golven van 22 meter hoog- te naar de kusten. Honderden bootjes werden op de stranden van Bretanje geworpen, en het 1600 ton metende Spaanse schip „Proeuropa" zonk in de haven van Gascogne. Het zoeken naar een kreeftenvisser ter hoogte van Royan in het zuidwesten, werd afgelast toen het weer voor he licopters en boten te gevaarlijk werd. Hef is inderdaad waar, zo zei een heer, dat je meer vliegen vangt met honing dan met azijn. Maar daar staat tegenover, zo voegde hij er peinzend aan toe, dat je ook weer niet weet wat je met al die vliegen moet doen. Vind jij, vroeg een dame aan haar man, dat een vrouw alles moet vertellen wat ze weet? In derdaad, zuchtte haar man, maar ook niets méér. Een vrouw, zo lezen wij, kan nooit president van de Verenigde Staten worden om de eenvoudige reden, dat je daarvoor minstens 35 jaar oud moet zijn. Mijn vrouw, aldus een echtgenoot, zegt dat ze van me wegloopt als ik niet ophoud met biljarten. Dan zit je in een moeilijk parket, antwoordde zijn vriend, Inderdaad, zei de man, ik zal haar missen. Mevrouw, zei een tennisspeler, u moet uw kinderen van de baan afhalen; dit is geen plaats voor hen. Och, laat maar, antwoordde de dame, —ze horen toch niet wat jullie zeggen. Twee heren zaten op een bank en zagen twee dames aankomen. Daar heb je, zei de eerste, mijn vrouw met een o£ andere' gekke vriendin die ze weer ergens heeft opgepikt, Ja, antwoordde de andere heer, precies het zelfde geldt voor mijn vrouw. U bent wat overwerkt, zei een dokter tegen een miljonair, u moet eens ophouden met golfspe- len en wat gaa nrusten op uw kantoor. Een voetballer was zeer mistroostig na een wedstrijd. Slechtere voetballers dan ik bestaan er niet, zei hij tegen een vriend. Jawel, antwoordde deze, maar die voetballen niet. Op een golfterrein in Schotland staat een bordje met het opschrift: Het is verboden rollende ballen op te rapen vóór ze stilliggen. En op het Eindhovense station staat een bordje met het opschrift: STOPTREIN. STOPT NIET TE BEST. Volgens kranteberichten is in Engeland een spel uitgevonden dat zeer veel op voetbalsport lijkt. En volgens boze tonge beoefent Ajax dat spel reeds lang. Op een vraag of het zonde is, op zondag te voet ballen, antwoordde e enpastoor: Nee, dit is niet zondig, maar de manier, waarop vele clubs het doen, is misdadig. Een tennisser gaf na de wedstrijd zijn tegenspeler een hand en zei: Miserabel. Zo slecht heb ik nog nooit gespeeld, Ach, antwoordde de ander, dus u hebt vroeger al wel eens gespeeld? Was het een prettig kaartavondje?, vroeg een dame aan haar man die thuiskwam. Ja, zei deze, ik heb drie azen gehad, zeven koningen en negen borrels. Na een jachtpartij vroeg een jager: Is iedereen binnen? Zitten ze allemaal weer in de auto's? Inderdaad, zei zijn collega Dan, zei de jager, heb ik waarschijnlijk een hert geschoten. Heb je geluk gehad op die tijgerjacht, vroeg iemand. Enorm, antwoordde de ander, we hebben geen tijger gezien. Een boksinstrucleur had zijn eerste les aan een leerling gegeven en zei: Hebt u misschien nog iets te vragen? Inderdaad, zei de leerling, hoeveel kost uw schriftelijke cursus? Heb je gisteren geluk gehad met bridgen?, vroeg een heer aan zijn vriend. Inderdaad, antwoordde deze; ik vond een gul den op straat, zodat ik niet naar huis hoefde te lópen. Een jockey had moeilijkheden met zijn paard bij de start. Toen zijn vriend hem vroeg wat er aan de hand was, antwoordde de jockey: De moei lijkheid met dit paard is, dat het een koetspaard geweest is; het wil pas vertrekken ais het een deur heeft horen dichtvallen en ik heb hier geen deur. Op de afficheringsborden van een groot bedrijf stond aangeplakt, wat men moest doen om voor zieken geld in aanmerking te komen. Boven de lijst der te vervullen voorwaarden had iemand geschreven: Ziek worden. Kun je van paardrijden hoofdpijn krijgen, dok dokter? vroeg een heer. Integendeel, antwoordde de dokter. Een toerist trof in een dorpscafé een zeer vies biljart aan, met drie volkomen vervuilde, grauwe ballen erop. Maar hoe kun je dan de rode van de witte onder scheiden?, vroeg hij aan de eigenaar. O, antwoordde deze, je herkent ze zo aan de grootte. In een trein bood een heer zijn plaats aan aan een jong meisje. Maar ze antwoordde: Nee, laat u maar; ik ben al moe genoeg van het zit ten; ik heb vanmiddag leren schaatsen. Als jij opstaat, zei een zeer dikke dame in de trein tegen een jongetje, kan er een van die twee mevrouwen gaan zitten. Klopt, zei het jongetje. En als u opstaat, kunnen ze allebei gaan zitten. In Italië, zei een reiziger, was het vorige maand afschuwelijk warm. Ik zag een jachthond achter een haas aanzitten en ze liepen allebei stapvoets. Ik wilde graag een klacht indienen, zei een heer op het politiebureau; mijn buurman heeft mij drie jaar geleden uitgescholden voor rhinoceros. En waarom komt u daar nu pas mee?, vroeg de dienstdoende agent. Omdat ik gisteren voor het eerst in de dierentuin een rhinoceros gezien heb, zei de heer. Overkomt het u wel eens, zei een psyciater, dat u stemmen hoort, zonder dat u weet, wie er spreekt en waar het geluid vandaan komt? Inderdaad, zei de patiënt. Wanneer?, vroeg de dokter. Door de telefoon, zei de patiënt. We zullen, zei een diplomaat, iets moeten doen om de status quo te saneren. Wat is dat, de status quo?, vroeg zijn vrouw. Dat is, zei de diplomaat, een Latijns woord voor de rotzooi, waar we inzitten. Dank tl, zei een heer na een luchtreis tegen de piloot, voor deze beide tochten. Hoezo, vroeg de piloot, het was toch maar één reis? Nee, zei de heer, mijn eerste én mijn laatste. Ik ben nooit moe, zei een bouwvakker, want vóór ik moe wordt, ga ik altijd rusten. Een dag uit het leven van de Friese vierling Lautenbach uit Deinum, die zoals wij gisteren al meldden, voor het eerst naar de „grote school" is gegaan. Het zo vroeg opstaan valt echter nog niet mee Meint, Willem, Dirkje en J etje moeten er straks in de klas netjes uitzien. En daarom, in de rij voor een fikse wasbeurt door moeder. Ziezo, dat is gebeurd. Even ontbijten en dan. op de fiets naar school. Vader en moeder Lautenbach zwaaien het viertal na. (Van onze parleme] In Haagse politieke wacht dat de regering antwoord op het an| standpunt zal handh; sing van het REIH-eila In strijd is met het vo hlnet zal aan de Kame maken, waarom tegen den opgetreden op gro; landse wet. De basis voor deze vonden kunnen worder dat het misbruik, dat eiland maakt, in confli kei 7 van het radio-rei ringsovereenkomst van sloten verdrag inzake In dit artikel wordt gebruiken van omioeps ook t.v.-stations gereke schepen en vliegtuigen de of vliegende voorw< Dit verbod voor schepen en in vliegtuig] de volle zee, wijst er t< verdragsluitende Jandei| van een eiland in de v< of televisie-uitzendinge! ten te zien. I Nu zal de regering van antwoord vooral komen aan de ernstige Tweede Kamer heeft artikel twee van het or tikel wordt namelijk g< laties, opgericht op het voor de toepassing va: schriften, geacht worde: bied van Nederland te paling kan daarom zo bi dat de Nederlandse ren in beginsel uitsluit op Nederlands grondgel Zonder die wetsbepalinj landse wet de REM-a< verbieden, maar bestaa wetsontwerp geen mogi gelijk verbod ook te ef: i I g HEERLEN Op „Emma" in Hoensbroek seingever E. Tienstra ui' 410-meter-verdieping b tussen een kolenwagen een schachtkooi. De hei gehuwd was en vader vai overleed ter plaatse aan gen. (Advertenti ,A_ap, noot"En dan? Ze weten het alle vier. Natuurlijk „Mies".

de Stem | 1964 | | pagina 6