Von Karajan wilde te veel in zich-zelf concentreren c verflenlak aupralux 0** sites CS) kanm@t CEËBs Baron Bluff en de dripdrups Programma's radio en t.v. Deze winter brengt AVRO groot aantal t.v.-shows Piet Romer vertelt... REM SLAMAT DJALAN Opa's krant HET CONFLICT IN DE WEENSE STAATSOPERA N KRO brengt ons Tibet weer in Meer toegevendheid 3.80 van weerszijden had breuk voorkomen Radio Televisie Walt Disney op de world fair New York MSÉSBh EELT, LIKDOORNS ENZ. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 n Voor rokers met een eigen stijl DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 Jn de Nederlandse dagbladen bevatten de mededelingen over het conflict tussen Herbert von Karajan en de Weense Staatsopera en zyn vertrek uit Oostenrijk weinig becommentarieerd nieuws. Daardoor wordt een onzuivere voorstelling van zaken gegeven, waardoor deze grote dirigent in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Men krijgt zo de indruk dat het conflict voornamelijk aan zyn onver zettelijkheid en zyn heersersnatuur te wijten is. Wie aan de weg timmert heeft nu eenmaal altyd veel bekijks en dan is er maar weinig nodig om, wanneer van dergelijke kwesties iets naar buiten uitlekt, een causaal verband te leggen tussen de gerezen moeilijkheden en het karakter van de persoon die het aan gaat. HERBERT VON KARAJAN hoge idealen, hoge eisen. (Advertentie) 10 m- voor 'n Brink produkt Het mag dan waar zijn dat von Ka rajan geen gemakkelijke natuur heeft en op artistiek terrein moeilijk tevreden te stellen is, dat neemt niet weg dat men in een kwestie als de on derhavige, een objectief standpunt moet innemen. De mens von Karajan kan een geheel andere habitus vertonen dan de kunstenaar en dirigent von Karajan. Wie durft beweren dat men veel be reikt zonder veel van zichzelf en van anderen te eisen, toont weinig begrip voor de werkelijkheid te bezitten. Grote figuren dragen te allen tijde een zeer grote verantwoordelijkheid en zij moeten dikwijls ter wille van het ideaal dat zij nastreven, hard en onverbidde lijk zijn, soms tegen eigen gevoelens van mildere aard in. Buiten hun werk om blijken het dikwijls minder lastige soms zelfs zeer innemende persoonlijk heden te zijn. Daarom lijkt het ons wenselijk de feitelijke gang van zaken, die tot het voor hem ongetwijfeld zeer moeilijke besluit geleid hebben, objec tief weer te geven. Voor hem was dit besluit des te zwaarder daar hij zich wel degelijk bewust was dat daarmede ook zijn positie als „dirigent van het beste orkest ter wereld" in het geding kwam en hij zich als Oostenrijker meer met dit ensemble verbonden voelde dan welke andere dirigent. Dat hij als operadirigent van de Weense Staatsopera de door hem uitgevoerde opera's zelf regisseerde be hoefde geen bezwaar te zijn, als hij had kunnen aantonen daarvoor de ca paciteiten te bezitten. De waarheid ver plicht ons echter in dezen stelling tegen von Karajan te nemen want wat wij er van gezien hebben was niet om over naar huis te schrijven. Hij heeft, ver blind door zijn grote successen als di rigent. hier kennelijk verder gespron gen dan zijn stok lang was, m.a.w. zelfoverschatting heeft zijn positie na delig beïnvloed en hem meer kwaad gedaan dan hijzelf misschien zal willen toegeven. Dat dit de wrevel van zijn mededirekteur Egon Hilbert heeft op gewekt, kan men zich voorstellen en dat deze heren op een gegeven mo ment diametraal tegenover kwamen te staan is daarom niet zó verwonderlijk. Hiermede is dan tegelijk een van de redenen van dit conflict ter tafel ge legd. Herbert von Karajan wilde nu zijn mededirekteur door een andere figuur vervangen zien. Na bijna twee maanden vergeefse onderhandelingen met de hoogste regeringsinstanties, ontving de dirigent medio juni het verzoek en de opdracht zelf voorstellen te doen en een persoon aan te wijzen, die naar zijn mening wél geschikt voor deze post zou zijn. Zijn voorstel om prof. O. E. Schuh, intendant van het Duitse the ater te Hamburg, aan te stellen werd niet geaccepteerd op grond van het feit dat Hilberts contract niet binnen afzienbare tijd verbroken kon worden. Het werd steeds^ duidelijker dat de Oostenrijkse minister van onderwijs het contact met von Karajan wenste te verbreken. Zelfs bemiddeling van de bondskanselier persoonlijk heeft hier aan niets kunnen veranderen. Donderdag 20 augustus HILVERSUM I 402 M AVRO: 12.00 Dansorkest en zangsolis- fen. 12.30 Mededelingen t.b,v. land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest: amu sementsmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Mede delingen, event, act. of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsolist. 14.00 Klassieke kamermuziek. 14.45 Chan sons. 15.15 Operettemuziek (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Altviool en piano: moderne muziek. 16.30 Voordracht. 16.45 Orgel spel. 17.00 Minjon. 17.55 Kasba 64: ge sproken brief uit Marokko: 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 19.00 Sport- parade. 19.30 Zing met ons mee: liedjes. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1964: Rotterdams Philharmonisch orkest: mo derne muziek. 20.55 Bondig bulletin: we kelijkse kunstnotities. 21.20 Der Vogel handier, operette in verkorte vorm (opn.). 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Pizzicato: nieuwsflitsen en actua liteiten uit de lichtemuziekwereld. 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II 298 M VPRO: 12.15 Leven op het land, ge sprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nws. 13.15 Klassieke grammofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.40 Licht ensemble 15.00 Klassieke grammofoonmuziek. 15.35 Motettenkoor. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Alt en piano; klass. en mod. liederen 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram mofoonmuziek voor de teenagers. 18.15 Sportagenda. 18.20 Metropole orkest. 19 00 Nws. en weerpraatie. 19.10 Geestelijke liederen (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht pianospel (gr.). 20.25 Operette- en musical-fragmenten (gr.). 21.10 Piano trio: moderne muziek. 21.40 Zet Pé, licht programma. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. en herhaling SOS-be richten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23.00 Platennieuws. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL-VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Grammofoon muziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen). 12.50 Beursberichten en programma-overzicht. 13.00 Nws. on weerbericht. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nws. 14.03 Klassieke rf- ziek. (Om 15 00 Nws.). 15.30 Lichte mu ziek. 16 00 Nws 16.03 Beursberichten. 16 09 Liederen 16.40 Klassieke- en moder ne muziek. 17.00 Nws. en weerbericht 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Orkestmu ziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichtcn. 18.30 Moderne muziek. 19 00 Nws., weerbericht en radio kroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Mo derne muziek 22.00 Nws. en berichten. 22.15 Dansmuziek. 22.50 Volksmuziek. 23.00 Nws. 23.05 Operamuziek. 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL-FRANS 484 m: 12.03 Gevarieerde muziek en actualiteiten. (12.40 Feuilleton!. 14.00 Nws. 14.03 Zomerliedjes. 15.45 Lichte muziek. 16.08 Klassieke muziek. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muziek. 18.02 Voor de soldaten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuwe grammofoonmuziek. 19.30 Nws. 20.00 Festival van lichte Belgische mu ziek. 22.00 Wereldnieuws. 22.20 Jazzmu ziek. 22.55 Nws. Vrijdag 21 augustus HILVERSUM I 402 M VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nws. en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Te land en te water, een in formatief programma voor weg. en wa terweggebruikers. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10.00 Moderne kamermuziek 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Zij die van de zon leven, vakantiedagboek (herhaling van 25 juli j.l.) 11.35 Lichte grammo foonmuziek.. HILVERSUM II 298 M NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Radio krant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoon muziek. 8.30 Koorzang 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Moderne grammofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 1.15 Voor oudere luis teraars. Doiiderdaw 20 augustus NCRV: 15.0015.45 voor de vrouw; 16.0016.15 voor de kinderen; 19.30 Ba rend de beer, film voor de kinderen; 19.35 Cinematomobile, documentaire. N. T.S.: 20.00 journaal. N.C.R.V.: 20.20 Me mo; 20.35 Spiegelbeeld, t.v.-film; N.T.S.: 21,00 Don Juan, ballet.. N.C.R.V: 22.05 voordracht; 22,35 dagsluiting. N.T.S.: 22,4522,50 journaal. Experimentele uitzending op het twee de net (kanaal 27): AVRO: 20,35 Tho mas Al va Edison, film; 21,00—22.30 Goe de reis, spel (herhaling van 20-8-1959). BELGIë, Frans: 19,00 nieuws; 19,03 Canada-magazine; 19,15 De Tour de France van de fijnproevers; 19,30 feuil leton: Les hommes volants; 20,00 jour naal, 20,30 Grande Rue, speelfilm; 22,00 Le carrousel aus images, nieuwe films; 22.30 journaal. BELGIë, Vlaams: 19,30 Tijd voor u: Lambik en de Chinese Draak, door de Poppenkast Pats; 20,00 nieuws; 20,25 De Flintstones, tekenfilm: Vedette uit het dierenrijk; 20,50 Amerika kiest een pre sident (The making of a President), do cumentaire. (Bekroond met de Grote Eurovisieprijs op het 7e Intern. Tele- visiefestival van Cannes); 21,50 Film kroniek; 22,30 nieuws. T.V. NOORDZEE: Het testprogramma begint om 18,30 uur. Het duurt onge veer een uur en wordt om 22.00 uur herhaald. Hoofdfilm: „Water te koop", een aflevering uit de serie „Beaver knapt het op". het mislukken der onderhande lingen bleef von Karajan niets anders over dan zich geheel uit het Weense muziekleven terug te trekken. Slechts met Schuh als direkteur naast zich had hij zijn artistieke ideaal kun nen verwezenlijken en dat ideaal was tweeledig Ten eerste streefde hij naar nauwe samenwerking van de Weense Staats opera met de Scala te Milaan, de Metropolitan Opera te New-York en andere vooraanstaande buitenlandse o pera-instellingen door onderlinge uit wisseling van programma's en kun stenaars. Zodoende zou het mogelijk geweest zijn het Weense publiek te confronteren met schier volmaakte uit voeringen in een internationale ster- bezetting. Dit zou inderdaad alleen maar mogelijk geweest zijn volgens het door hem opgezette plan. Op de tweede plaats wilde hij het ensemble van de Weense Staatsopera tot een nog artistiek hogere ontwikke ling brengen en dat was volgens zijn overtuiging alleen mogelijk met een mans als prof Schuh als mede-direk- teur. Behalve het zich beroepen op con tractuele verplichtingen zal de hoofd zaak van het falen wel toe te schrijven zijn aan het feit .dat de minister van onderwijs aan prof. Schuh .geen volle dige autonomie van de Staatsopera kon garanderen, zeker nu niet nadat de Oostenrijkse rekenkamer opnieuw ge ëist had, dat het destijds door von Karajan verworven recht van zelfstan dig beheer der Staatsopera ongedaan moest worden gemaakt. Dit zijn de werkelijke feiten waaruit het conflict is ontstaan. Of von Karajan te veeleisend is geweest, zich te veel met zaken ging bemoeien waarmede hij eigenlijk niets te maken had is een andere kwestie, die het vuurtje alleen maar kon aanwakkeren Het is wel zeker dat zijn voorstellen voor Wenen en zelfs voor geheel Oos tenrijk zeer grote artistieke beloften inhielden, waardoor dit land een cen trum van operacultuur op het hoogste niveau geworden zou zijn. Ongetwijfeld hebben degenen, die beweren dat deze dirigent tegenwoordig niet alleen meel de maarschalkstaf onder de dirigenten draagt: dat hij teveel de allures van een concerndirekteur aanneemt, te veel hooi op zijn vork neemt en zich op paden begeeft waar hij in feite niets te maken heeft, niet helemaal ongelijk. Zijn geniale muzikale kwaliteiten, zijn groot kunstenaarschap hebben hem naar een eenzame hoogte gevoerd, van waar hij misschien verder en duidelij ker in de toekomst ziet dan de anderen. Dat niet iedereen bereid is zijn visie te volgen moet men kunnen accepteren, maar dan is het evenzeer begrijpelijk dat von Karajan ontslag neemt als hij niet meer voor de volle honderd procent achter de zaak kan staan. Het lijkt ons in het belang van Oos tenrijks artistiek aanzien in de wereld niet juist dat door beide partijen niet wat meer toegevendheid betracht is. Al zou de kunstenaar en dirigent von Karajan in deze het juiste inzicht blij ken te hebben, dan hééft de zakenman in hem het spel niet tactvol genoeg gespeeld. Door dit laatste zijn meer zaken verloren gegaan en idealen niet gerealiseerd, welke anders misschien tot een goed einde gebracht zouden zijn. COR BACKERS Het programma, dat de NTS maandag 24 augustus van 20.20 tot 21,05 uur uit zendt heeft betrekking op de grote hoe veelheid materiaal, die Walt Disney heeft geleverd voor de wereldtentoonstelling, die thans in New York wordt gehouden. Reeds jaren tevoren waren de ontwer pers bezig de verschillende figuren gestal te te geven. Voor de eerste maal werd een nieuwe methode toegepast om de poppen een zo echt mogelijk uiterlijk te geven. Via een ingewikkeld en inge nieus systeem heeft men weten te berei ken, dat lipbewegingen en gelaatsuit drukkingen synchroon worden uitgevoerd met een geluidsband, zodat de illusie van „spreken" bijna volmaakt is. Na een inleiding over de fabricage van de verschillende onderdelen, laat de film gedeelten van de wereldtentoonstel ling zien, waarin scheppingen van Disney zijn verwerkt. Hoogtepunt van het Dro- gramma is een rondgang door het UNES- CO-paviljoen, waarvoor Disney poppen creëerde met klederdrachten uit alle de len van de wereld. (Advertentie) Piet Römer brengt vanavond om 10.051 en horen. Daarvoor heeft hij zich niet al- uur een Braziliaanse vertelling: De pia- leen een ander pakje maar zelfs een no. De Zoon van Stiefbeen zal zich dus nieuw gezicht laten aanmeten, eens in een héél ander genre laten zien De AVRO wil het komend wintersei zoen een groot aantal televisieshows brengen. Er worden nog onderhandelin gen gevoerd. Verschillende contracten zyn echter reeds getekend. Wel is het duidelyk, dat op amusementsgebied veel problemen om een oplossing vragen om zowel het eerste als het tweede net van aantrekkelijke programma's te voorzien. Willy Walden en Piet Muyselaar gaan samen voor de AVRO vier shows bren gen. De eerste wordt 18 oktober uitge zonden. De andere drie zouden in decem ber, februari en mei op de beeldbuis ko men. Willy Walden is reeds meerdere malen op het scherm verschenen on der andere vorig seizoen als Erik Sik- kes maar voor Piet Muyselaar bete kent het zijn t.v.-debuut. (Advertentie) Éfp-. G.G. Type haar Goed Gekamd: met ViCREM (most modern hairdressing), dus Goed Gesoigneerd. ViCREM ver zorgt Uw haar, houdt het de hele dag in model zonder .plakken". Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. Een maand geleden, op 25 juli, zond de KRO een verslag uit van de filmex peditie, die er als eerste in de geschie denis in geslaagd is, opnamen te maken in de hoofdstad van Tibet. Tijdens deze aangrijpende documentaire kreeg de kij ker gelegenheid nader kennis te maken met het leven van de Dalai Lama. Vrij dagavond 28 augustus laat de KRO de kijkers opnieuw getuige zijn van Tibet en het leven van de bevolking daar. Dit maal wordt een bezoek gebracht aan de verboden stad Lhasa. De operette Der Vogelhandler, van Carl Zeiler is vanavond om 9.20 uur over Hilversum I te beluisteren. Ook fiilversum II brengt deze avond operettemuziek, maar voegt daar nog mu- sicalmuziek aan toe. Dit programma draait om 8 25 uur. Op het eerste net brengt de NCRV vanavond om 9 uur het nationale ballet, dat een uitvoering verzorgt van het bal let Don Juan van Vaslav Kaslik. De AVRO zendt vanavond via het 2e net een filmprogramma uilt, dat het verhaal brengt van het leven van de Ameri kaanse uitvinder Thomas Alva Edison. Edison werd in 1847 in Milan in de staat Ohio geboren en overleed in 1931 in New Yersey. Van vaderszijde was de grote uitvinder van Nederlandse afkomst. Hij was aanvankelijk krantejongen op de Grand-Trunk-spoorweg. De scheikun de trok hem echter zo aan, dat hij in een spoorwegwagon een laboratorium inricht te, hetgeen hem zijn betrekking kostte. Nadat hij had leren telegraferen vond hij in 1866 de automatic repeater uit, een toestel dat een telegram zelfstandig van de ene lijn op de andere lijn overbracht. De uitvindingen volgden elkaar stelsel matig op. Zo staan op Edison's naam o.a. de batterij-telefoon, de fonograaf, de microfoon, de megafoon en de treintele- graaf. Tot zijn meest bekende uitvindin gen behoort echter die van het elektrisch gloeilicht. Oude successen worden herhaald. Zo komt het programma Domino terug, waarvan de eerste uitzending 11 novem ber is. 30 mei zal de AVRO een t.v.-avond verzorgen, waaraan behalve Piet Muy selaar en Willy Walden ook Corry Brok ken meewerkt. Corry Brokken zal ook 4 shows bengen het komende seizoen. De Corry Brokkenshows (tot dusver voor de VARA) zullen te zien zijn in september, november, januari en maart. Het orkest van Jos Cleber zorgt voor de muzikale omlijsting Ook Adèle Bloe- mendaal krijgt haar eigen show. Verder zullen Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer samen een show brengen. Johnny en Rijk gaan een Nederlandse versie maken van een succesvol B.B.C. -programma.. Johnny Kraaykamp is naar Engeland geweest om zich te oriën teren. „Het is een zogenaamde comedian- show", zegt Kraaykamp. „Er zijn acht programma's gecontracteerd en ik ga ze samen met Rijk de Gooyer vertalen." De eerste show van Adèle Bloemen- daal mogen we verwachten op 14 ok tober. De andere drie volgen in decem ber, februari en maart. 10 oktober is de eerste Kraaykamp-de Gooyer produktie te zien, de vervolgen op 5 december, 2 en 30 januari, 27 februari, 24 april en 22 mei. Willy en Willeke Alberti zullen we het komend winterseizoen eveneens veel vuldig op het scherm zien. Ze gaan sa men voor de AVRO een eigen program ma brengen, dat wordt uitgezonden in een serie van zeven afleveringen. De shows van vader en dochter Alberti zullen gesitueerd worden in een zoge naamd rijdend café. De AVRO wil doorgaan met het bren gen van een quizuur op de zaterdag avonden. Het is echter niet bekend of Nand Baert deze nieuwe quiz weer zal leiden. Tegen de medewerking van de twee dames in het team is van ver schillende kanten bezwaar gerezen, zo dat ook hun optreden niet vaststaat. Willem Duys' „Voor de vuist weg" zal ook terugkeren, maar het is alle maal volgens Duys zelf tenminste nog niet duidelijk of en in hoeverre de vuist-programma's af zullen wijken van de uitzendingen van de vorige malen. Duys is bovendien druk doende met de voorbereidingen van de' Grand Gala du Disque. Er komen in ieder geval acht afleveringen van „Voor de vuist weg". Een van de grootste troeven en misschien wel de grootste van de AVRO t.v.-programma's voor het ko mende seizoen zal ongetwijfeld de Dan ny Kaye-show zijn. Hiervoor is de gro te Amerikaanse showman zelf een tijdje geleden in ons land geweest. Zijn shows worden verdeeld over het eerste en het tweede net. (Advertenties) O m i CD 3> i C/3 rs3 CJI VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS Heeft u al geremd? Ik moet be kennen dat ik kanaal elf niet durf i opzettenwant ik heb diepe eerbied i voor de wet en ze zijn er in Den i Haag vreselijk op tegen. Goed, als de politie per ongeluk passeert en i door het venster ziet dat ik naar t.v. Noordzee zit te kijkendan zal 1 ik waarschijnlijk niet meteen gear- 1 resteerd worden, maar ik zou toch 1 ook niet graag willen dat premier 1 Marijnen bedroefd het hoofd over 1 mij zou schudden. En daarom heb 1 ik, toen mijn kinderen bedelden of 1 ik de REM eens wilde proberen, 1 beslist het hoofd geschud. In mijn 1 huis geen piratengedoe, lieh ik streng gezegd. Intussen lees ik wel ademloos al- 1 les wat er over de REM geschreven 1 wordt. Want ik wil natuurlijk wel precies weten wat er allemaal om gaat in de wereld. En als je over t.v. Noordzee iets wilt weten, moet je uiteraard de Telegraaf lezen. Dat is een vrij blad, dat altijd frank j vóór alles is waar de regering en i alle andere ernstige mensen tegen i zijn. Dat blad is derhalve vóór de i REM, en ontzettend tégen de zui- i len. Die worden altijd afdoende ge- i kraakt. Hun televisieprogramma's zijn waardeloos en de recensent i roept vaak in vertwijfeling uit: Zijn dat nou Nederlandse programma's? 1 En: Moeten wij het nu echt altijd met deze oude kost doen? Want ze draaien in Bussum nog al edns bui- tenlandse filmpjes en soms pro- grammaatjes die een of twee jaar 1 geleden ook al eens uitgezonden zijn, In vind dat nooit zo erg, maar de Telegraaf wel. Dat blad vindt dat derhalve een vrije, zuilenloze televisie dringend nodig is. Dezer dagen vond ik weer zo'n treffend stukje over de ouwe en geïmporteerde kost die de zuilen i de kijkers durven voorzetten. Ge- lukkig kon de recensent in een i tweede stukje juichen over een der i eerste REM-programma's: Mr. Ed, het sprekende paard. Fantastisch fijn filmpje, mensen. Nou ja, wel een Amerikaans. En ook al wel een indrukwekkend aan- tal jaren oud. Als de zuilen het uit- gezonden hadden, was het een röt- filmpje geweest. Maar vanuit de zee was het een prima paard. PRAET-MAECKER PRIJSWINNAAR De 61-jarige John Steele uit Can- nock in Engeland heeft op een fruit- J en bloemententoonstelling zes eerste, twee tweede en drie derde prijzen I gewonnen. Daarna bekende hij geen l van de bekroonde stukken zelf te hebben verzorgd. „Er waren geen bepalingen." aldus J Steele, „dat de inzenders hun eigen Pf*n it vis Hu iror Horizontaal: 1. woudkoe; 2. rund pluk gras - radio-omroep(a.k.) 3. pers. j) voornaamwoord - familielid; 4. fami- i lielid - elektromotorische kracht; 5. a hoogste kerkelijke rechtbank - boom; 6. een zekere - plaats in Gelderland; 7. titel - deel van de mast: 8. bijvoor- f beeld (Frans) - groente - Engelse ont- kenning; 9. bedevaartplaats van Mo- l hammedanen. Vertikaal: 1. rivier in Italië - vreem de munt - onmeetbaar getal; 2. handel in geestelijke goederen; 3. huisdier; 4. waterstand - selenium; 5. rakel - dik stuk hout; 6. in loco - aankomend; 7. specerij; 8. vastenmaand der Mo- hammedanen; 9. soort onderwijs - vlaktemaat - rivier in Siberië. j *qo - 0JB - oi '6 uepeuiej -8 Jadaa l - II '9 M°°d C as - de jaiesi (•g aiuouns z ld - 9-10 - od 'f 'D^A e^aui - 6 ou - eis - ad -8 bj - jt i apa - aua g Jeds f - e^oj g euia - euio 'f ed - jjt g oj f - iod - so z Jjde; joh i-Siyssoido t £08 „Woont u hier?" produkten moesten tonen. Dus leende ik ze." Hij zat nog in het organiserende comité ook. AANHOUDER Arthur Ries is op 6 jarige leeftijd Engelands meest ervaren onbevoegde chauffeur. Ries heeft er zeventien jaar 4 rijles op zitten - 1000 lessen en 10 examens, allemaal zonder succes om zijn eis op een rekord te staven. Ries legde zijn eeisfe rijezamen af J in 1947 en zakte, maar met de ver- zekering dat het nem een tweede keer f beslist zou lukken. Ries schat dat hij aan lessen en examens al drieduizend pond sterling kwijt is, het geld dat hij wel ge- slaagde vrienden die hem een lift ga- ven. betaalde, inbegrepen. Drie keer heeft Ries zich een auto aangeschaft omdat hij voelde dat hij zijn rijbewijs de voigende keer halen zou. Maar drie keer heeft hij de wa- gen weer verkocht. De reden waarom mj straalt is telkens anders. „De ene keer", zegt hij, „is het mijn achter- uit, dan is het mijn kruispuntenwerk. Het gaat gewoon niet. Maar ik moet volhouden. Ik heb het te lang gepro beerd en het heeft me teveel geld gekost om me gewonnen te geven." De vrouw van Ries zegt: ,,lk begrijp er niets van, maar u moet toegeven dat hij van aanhouden weet." SJEIK Mevrouw Marie Miller, een geschei den vrouw uit Dayton_ in Onio met twee dochtertjes van 5 en 3 jaar, heeft telegrafisch gereflecteerd op een advertentie van een bejaarde sjeik uit Israël, waarin 50.000 dollar werd be- loofd aan een Amerikaanse, die een jaar van zijn harem deel zou willen j uitmaken. 1 Mevrouw Miller, een arbeidster 111 een fabriek van elektronika in Dayton zegt dat ze in de eerste plaats bewo- J gen is door financiële motieven ze wil dat haar kinderen geen geldzorgen zullen hebben. De betrokken sjeik is Soeleiman al Hoezail uit Bersjeba in Israël. Hij zal j voor zijn Amerikaanse vrouw een Amerikaanse velugel aan zijn palcis bouwen. De sjeik heeft een jaarinko men van ruim twaalf miljoen dollar. Hij is een eind in de zeventig en heeft bij 53 vrouwen 140 hinderen ge- j had. Maar meer dan vier vrouwen te- gelijk had hij nooit. GEWEER Bernard Brown, die in de buurt j van de Kennedy International Air- port woont, zou wel willen dat er niet meer gevlogen werd. ,,Die straalvlieg- tuigen maken me gek' brieste hij door de telefoon naar het Federaal Lucht vaartagentschap in Washington. „Als 1 u ze niet van koers doet veranderen, zal ik ze met mijn geweer neerschie ten." Een dag later werd de 46-jarige j Brown door het F.B.I. gearresteerd in j het kader van een wet betreffende t vernieling of voorgenomen vernieling t van vliegmachines. Brown bezat noch tans geen geweer. Maar hij had een telefoon, en dat was genoeg om hem in beschuldiging te kunnen stellen. DOOD VAN Z.H. PAUS PIUS X Breda, donderdag 20 augustus 1914. Boven het luide oorlogsrumoer, dat gansch Europa doet sidderen en be ven, klonk dezen morgen plotseling de ontzettende tijding: Paus Pius X is overleden. De Vrede-Vorst is niet meer De volkeren wenschten een vrede, de wereldvrede. Vredesconferenties werden bijeenge roepen, maar de Plaatsbekleder van hem, die alleen vrede geven kan, werd uitgesloten. En het werd een bespotting. Als het Paleis voor den wereldvrede gereed is, staan millioenen krijgers op het oorlogsveld, klaar om elkaar te bespringen. De kanonnen bulderen, de wapens kletteren, de wereldoorlog is losgebarsten. En dan sterft de Vorst des Vreds. de wereld had hem niet gekend. Een vingerwijzing Gods voor de volkeren? e f I U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen 121. ,,Daar hangt een prach tige wolkenpartij!" riep de baron uit. „Uiterst geschikt voor het doel dat wij 011s stellen! Een cumulus-fo~ma_ tie met nimbus-invloeden - geeft veel vocht, maar geen regen! En daa'r gaan wij nu iets aan doen, Johan! De dorstige bevolking van de landstreek hier beneden zullen wij een mals regen buitje geven, dankzij de Bluff-dripdrups! Komaan er op af!" Baron Bluff wendde het roer, gaf wat gas en zo vloog het vliegtuigje even later de wolken in. „Vliegen is toch eenvoudiger dan men denkt." sprak hij tevreden. „Het is net als autorijden, alleen heb je er neg om hoog en omlaag bij." „En boven en beneden vulde Johan bediukt aan. ,,Mag ik zo vrij zijn er uw aandacht op te vestigen, dat wij ondersteboven hangen0 De dripdrups vailen uit het dakvenster en ik loop ge vaar te volgen!" ..Pas op!" nep de baron ontsteld „Laat vooral de zakjes niet ongeooend in de wolk vallen, andert werkt het niet."

de Stem | 1964 | | pagina 5