iNieuw lokaal katholieke kleuterschool Terneuzen Probleem vuilverwerking bereikt hoogtepunt De Ster Huur ratio-woningen f 15 p.m. hoger dan geraamd EXCELSIOR" KLOETINGE MUSICEERT 65 JAAR Christelijke u.l.o. te Goes gaat gedeeltelijk naar Gasthuis POLITIEAGENT TE VOET KRIJGT EEN PORTOFONE Belgen heersen in Portugal Nog eentje op de valreep... Grossier in strobloemen en gedood door id lende balk 'geus Indonesië TOING OP ALAKKA RZINSELS" KENPLANK eding op zondag 'roefvlucht IOGWATER Vandaag Morgen Zorg voor gemeentebesturen Zestig jaar geleden O.L. Vrouw met de inktkoker in ere hersteld In elf gemeenten Zuid-Beveland Jacoba van Beieren te Goes verwelkomd Ziektenbe strijding in fruitteelt Honda komt niet in G.P. Oostenrijk Primeur voor korps Terneuzen Spaans katholicisme Mentaliteit Landmacht wint zwemwedstrijden >ndi Ned. Gemeenten, een en «zelfde voorwaarden. De wed- administrateur van de ww- verd gebracht van f 12.- op voning. Voor f 3.000 wordt een ingsinstallatie aangeschaft, en e lagere school krijgt voor i boenmachine. Voor f 600,- het Dorpsplein een nieuwe trn gemonteerd. )P ,AAGDE FANCY-FAIR medewerkers en medewerk- n dit jaar terugzien op een ncy-fair, Men heeft ijverig gebold, enveloppen getrokken Doid, gedanst. De fancy-fair ste dag opgeluisterd door een >ering van Concordia uit tweede dag door een van len bomen uit Westdorpe. De werd verzorgd door de „Fly- TING ST. SEBASTIAAN :hieting van St. Sebastiaan bij namen 54 schutters deel. M. sstraat, schoot de hoogvogel, >1 O. de Bock, eveneens Kruis- e zijvogel J. Burm, Hulst, de m Overloop, Zuiddorpe en de ulange, St. Niklaas (B.). onze correspondent) S De 17-jarige J. Ville- de grensplaats Zelzate werd rken aan een autosnelweg in ie Luik door een vallende getroffen en op slag gedood, ie bijzonderheid moet worden t de kraan waarmede de balk aatst, bediend werd door de het slachtoffer. LOEMPOER Tijdens zui- in de omgeving van de ti in de Maleise staat Johore ag vier Indonesische infil- r Maleise veiligheidstroepen tnomen, ïsische minister van buiten- n, dr. Soebandrio heeft de er Indonesische landingen op ekenschetst als „verzinsels" eise leiders. gepakte infiltranten bevindt fficier van de Indonesische ïsische marine-officier werd, burger, op het strand van ar aangehouden. Na te zijn ?kende hij marine officier te 'oeg een wapentas bij zich een machinegeweer, een enige handgranaten b'evon- juiste aantal infiltranten dat erd of dat nog vrij rondloopt tog in het duister. Afgaande verklaringen die de afge- zijn afgelegd, zouden een ngers zijn gevat en twee ge- teid is op het moment druk rs en militairen in staat van te brengen om komende landingen van Indonesiërs kunnen bieden. ide maandblad „Opvoeding" ubbelnummer gewijd aan de iet gezin Naast een filosofi- :ologische beschouwing over s van de ..Dag des Heren" acht besteed aan de feitelijke ng en de gezinsproblemen 'e gepaard gaan. Hoe de mdag in het gezin ervaart, uit een groot aantal opstel- lagere scholieren onder de titel „Waarom ik de zon- d,,. Praktische wenken om- ïeden en lectuur besluiten flevering. Hoge wetenschap lies niet bedreven En even- lie ouders, voor wie de zon- weer een probleem met de eft, hier nu meteen afdoen- en vinden. Maar wel ademt ten weldadige sfeer van po- tdering, waarin de lezer al hervinden. (Uitg. H. Ne- loven). a.G. smareeks verscheen van de Dnald Gordon een boekje ge- "vlucht met de dood", fabrikant van vliegtuigen moeilijkheden met de laat- van zijn supersonisch ver- g De piloten blijken na een ntal vlieguren kanker te e vliegers sterven. De doch- abrikant, een biologe en een egers brengen het macabere de „Star-Raker" zo heet tot oplossing seudoniem) weet als ervaren grote en kleine straalvlieg- over hij schrijft De proef- ren zijn dan ook hoewel 1 geloofwaardig spannend it. Ook het politieke spel op >nd is aardig scherp gete- het boek wordt afbreuk ge- e romance die er als prik- nheen loopt. Zelden hebben onbeholpen en in de ruimte fdespaar gehoord als de en de biologe. Niettemin: elkaar" idag 21 aug., gelden de vol- alerstanden te Zeeland. 42 en 14.05 uur; Terneuzen uur; Vlissingen 0.43 en 13.06 inge 2.27 en 14,49 uur. ck 18 uur Volksbal iir De geluksvogel iur De gevangenen ren lur Sing, aber spiel nicht ÖAMJLAD DE STEM VAN DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 BROUWERSHAVEN De tot Ameri kaan genaturaliseerde Nederlander Jan Pieune, die 43 jaar geleden zijn geboortedorp Brouwershaven verliet en naar Amerika emigreerde, heeft op een zeer onverwachte manier een bezoek aan zijn moederland gebracht. Vorige week bracht de nu 66-jarige Pieune zijn vriend, de Rotterdammer en globetrotter „oom Jack" in New York aan boord van het schip, dat „oom Jack" naar Rotterdam zou brengen. In diens hut werd uitvoerig een af scheidsborreltje gedronken. Na dit „afscheid" zocht Pieune de weg naar boven om het schip te ver laten. Groot was zijn verbazing, toen hij merkte in volle zee te zijn. De kapitein, die uiteraard van het ge beurde op de hoogte werd gesteld, besliste, dat de man tot Rotterdam aan boord zou moeten blijven. Via de scheepsradio werd zijn echt genote, die niet beter wist of haar man was „even" een vriend weg brengen, ingelicht. De vrouw zond wel zijn papieren op, maar geen cheque voor de overtocht Inmiddels was de vreemdelingen politie in Rotterdam van een en an der op de hoogte gesteld, die zich bij aankomst van het schip over de ..verstekeling'' ontfermde. De familieleden van ..oom Jack", een tandartsfamilie uit Rooterdam, kreeg echter medelijden met de on vrijwillige passagier. Zij betaalden zijn overtocht en stelden zich garant, zodat hij de cel, waarin hij door de vreemdelingenpolitie na zijn aan komst was ondergebracht, kon ver laten. Van zijn vrijheid heeft hij uiteraard gebruik gemaakt door een bezoek te brengen aan Brouwershaven, het Zeeuwse stadje, dat hij bijna een halve eeuw geleden had verlaten. DEN HAAG „Het vraagstuk van de verwerking van afvalstoffen is een voorwerp van toenemende zorg voor de gemeentebesturen", aldus een studie com missie van de vereniging van Nederlandse gemeenten in het dezer dagen versche nen rapport over „vuilverwerking". „Het probleem spitst zich meer en meer toe", zo werd in het rapport opgemerkt. Overal ziet men een toename van de hoeveelheid huisvuil per hoofd van de bevolking in verband met de stijgende welvaart, waar door meer gebruiksgoederen worden aangeschaft en deze eerder worden afgedankt". TERNEUZEN In de r.-k. Jozef kleuterschool in Terneuzen zijn mo meet eel de metselaars en schilders hard aan het werk om het nieuwe lokaal, waarmee deze school wordt uitgebreid, vóór september klaar te krijgen. Dit derde leslokaal is beslist niet overbodig. De kleuterschool tel de het vorige schooljaar 120 leerlin- gendie in twee leslokalen onder gebracht moesten worden. In september worden nog méér kleu tertjes verwacht, zodat men het nieuwe lokaal hard nodig zal hebben. Niet alleen de arbeiders hebben het druk. Ook de zusters, gehuld in werkschort, zijn flink in de weer om het gebouw schoon te maken. (Van een onzer verslaggevers AARDENBURG Dezer dagen is het zestig jaar geleden, dat in de parochiekerk van Maria Tenhe melopneming, met een processie vru Brugge naar Aardenburg een houten beeld van „Onze Lieve Vrouw met de inktkoker" in ere werd hersteld. De parochiekerk die toen honderd jaar bestondhad reeds een stenen beeld in de voor gevel. Beide zijn gemaakt naar een miraculeus beeld, dat tijdens de beeldenstorm naar Brugge in vei ligheid werd gebracht, doch daar tijdens de revolutie werd vernield. In Brugge werd het oorspronke lijke beeldje in een verlichte nis in dc gevel van het stadhuis, nabij de Blindezelstraat, geplaatst. Bijna twee eeuwen lang werd op grootse wijze door de kanunniken van Brugge met jaarlijkse processies de Aardenburgse verering voort gezet. Op 30 december 1792 werd het beeld door de Fransen ver nield, maar de verering bleef. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De 620 woningen, die 11 ge meenten in midden- en oostelijk Zuid- Beveiand volgens het ratiobouwsysteem in de komende drie jaar zullen bouwen, zullen ongeveer f. 15 per maand meer aan huur moeten opbrengen dan oor spronkelijk is berekend. Dit is een ge volg van het feit, dat er van tevoren niet op is gelet, dat het bouwplan geen zo genaamd keuzeplan blqkt te zijn. De rijksbijdrage moet nu tot op de helft worden teruggebracht. Volgens de eer ste berekeningen zouden de huizen on geveer f. 85 per maand moeten opbren gen. De nieuwe huurprys zal zo goed als zeker f. 100 per maand bedragen. Een en ander is gisteravond tijdens de raadsvergadering te Goes meegedeeld door locoburgemeester Visscher (P.v.d.A.) De heer Visscher zei, dat het jammers is dat Goes niet van meet af aan bij het ratio- bouwplan betrokken is geweest. In dat geval zou het misschien niet zo gelopen zijn. De loco-burgemeester voegde hier aan toe, dat alsnog getracht zal worden het plan via de hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting in Zeeland als keuzeplan aangemerkt te krijgen. Ondanks de huurverhoging ging de raad („We zitten er nu eenmaal aan vast") akkoord met het voorstel de eer ste 80 ratiowoningen in Goes te laten bouwen. Wel werden er bezwaren ge opperd tegen het feit, dat maar één aannemer is ingeschakeld om het totale bouwplan te verwezenlijken. De héér Ha ringman (V.V.D.) zei zelfs, dat nu ver schillende goede aannemers uit de om geving van Goes ongetwijfeld zonder werk zullen komen te zitten. Vanachter de collegetafel werd geant woord, dat betrokken aannemer de eni ge is, die het werk beneden de curve- prijs zal kunnen uitvoeren. Voorts werd nadrukkelijk opgemerkt, dat het mi! nisterie momenteel eist dat een ratio- bouwplan zal worden uitgevoerd door een aannemer, die ervaring op dit ge bied heeft. De heer Koopmans (K.V.P.) vreesde, dat de hogere huur in verschillende plat telandsgemeenten, die aan het ratiobouw- plan deelnemen, wel eens tè hoog zou kunnen zijn. De gemiddelde hoeveelheid huisvuil in ons land is ongeveer 0,2 ton per inwo ner per jaar. Dit cijfer wordt beïnvloed door de welvaart Van de bevolking en door de aard van de bebouwing. „Met de stijging van de welvaart neemt de hoeveelheid afval toe en naarmate de bebouwing een meer stedelijk karakter heeft, is de vuilproduktie per hoofd gro ter", zo wordt in het rapport opge merkt. De studiecommissie die werd geleid door ir. L.A.H. Peters, burgemeester van Bergen op Zoom, heeft zich o.m. beziggehouden met de bestudering van de drie methoden van vuilverwerking, te weten: het storten, het composteren en het verbranden. Het storten, zo luidt de conclusie van de commissie, is in het algemeen uit hygiënisch en esthetisch oogpunt alleen onder zeer strenge voorwaarden aan vaardbaar. Het gebrek aan ruimte zal het vele. vooral de grotere gemenlen, onmogelijk maken deze methode toe te passen. Voor composteren is een zekere mini mum-aanvoer vereist om de installatie (Van onze correspondent) KLOETINGE De muziekvereniging Excelsior bestaat binnenkort 65 jaar. Zij bezit een grote faam in Zeeland en daar buiten. In de hoogste ere-afdeling van de Zeeuwse bond van harmonieën en fanfaregezelschappen, sinds het vorige jaar vaandelafdeling geheten, zetten de Kloetingse muzikanten nu al geruime tijd hun beste beentje voor. Zij wonnen vijf keer achtereen de wisselbeker van de bond, die nu definitief in hun bezit is. Ook de wisselbeker, veroverd op het zaalconcours en een dito, gewonnen tij dens het marsconcours van de Zeeuwse bond, prijken in de prijzenkast van Ex celsior. Vorig jaar kwam ook het fede ratievaandel in hun bezit. Het korps telt slechts 24 werkende leden. Er is alle reden het 65-jarig bestaan, dat op 12 september wordt herdacht, waardig te vieren. Dat doet men dan ook. 's Middags is er van 4 tot 5 uur een receptie in Amicitia en 's avonds is er in dezelfde zaal een intiem feest met het duo Koppens uit Heinkenszand. De avond tevoren is er een amusementsprogramma voor het jeugdkorps, dat dit jaar is op gericht. Dc dirigent Jacobus de Toonder heeft bijzonder bijgedragen tot alle suc cessen van de vereniging. De gemiddelde leeftijd van de korpsleden schommelt om de 20 jaar. Hoewel Excelsior in de loop der jaren zo'n 50 eerste prijzen in de wacht heeft gesleept, is het niet direct vanaf de oprichting zo goed ge gaan. Eigenlijk pas na 1950 kwam Excel sior naar voren. De initiatiefnemers tot de oprichting waren de heren Thomas Dagevos en J. Almekinders. Beiden zijn inmiddels overleden. Er werd gestart met 15 muzikanten. Burgemeester Sprenger was de eerste voorzitter. De heer F. Manhardt uit Goes was de eerste diri gent. Hij werd opgevolgd door resp. J. Goovers uit Goes, en L. Boonman uit Heinkenszand. In de dertiger jaren kwam de heer Manhardt weer als dirigent te rug tot 1934. toen de heer De Toonder de dirigeerstok overnam, die hij nog steeds hanteert. De heer De Toonder was toen 24 jaar en reeds tien jaar lid van Excelsior. Nadat de heer Dagevos de voorzittershamer had overgedragen aan P. Hoogstrate, fungeerden de heren S. Koole en F. Oele diverse jaren als voor zitter. In 1945 ging de heer W. Beye deze functie waarnemen en hij doet dit nog steeds. Dit jaar nam men deel aan het landelijk topconcours in Arnhem, een hoge eer, die slechts is toebedeeld aan verenigingen die in de vaandelafdeling lof van de jury hebben behaald. economisch te laten werken. Niet aiie afvalstoffen zijn composteerbaar, een oe- langrijk restant moet op andere wijze worden verwerkt. Composteren in eigen beheer is aan te bevelen voor kleine en middelgrote gemeenten indien de af zet van compost verzekerd is of indien verbranden niet mogelijk is. Verbranding, zo leert het rapport verder is wel de meest radicale metho de van vuilverwerking. Verbranding le vert evenwel weer nieuwe produkten op, te weten de slakken en as, die over blijven in de oven na verbranding van de afvalstoffen. Deze vormen een hoe veelheid van ongeveer 33 procent van het gewicht en van ongeveer acht pro cent van het volume van de in de oven gebrachte hoeveelheid. Vuilverbranding is hygiënisch het meest aanvaard baar, zo merkt de commissie op. In het rapport wordt gesteld, dat voor het merendeel der gemeenten die tot verbranden of composteren willen over gaan samenwerking met naburige ge meenten is aan te bevelen. De commis sie concludeert, dat het vraagstuk van de industriële 'afvalstoffen aan een na dere studie zou moeten worden onder worpen, omdat dit probleem van zo ge compliceerde aard is en zoveel andere aspecten vertoont dan de verwerking van stedelijke afvalstoffen. GOES De larven van de zuring- bladwesp, die zich bij voorkeur ophouden in onkruid in de boomgaarden, kunnen in sommige jaren vrij grote schade te weegbrengen in appels, waarin ze gaten vreten. Bestrijding van dit insect kan noodza kelijk zijn. De waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt, die uitgaat van de Kring Zeeland der N.F.O. in samenwerking met rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst en Plantenziektekundige dienst, heeft dezer dagen haar achtste waarschuwing van dit seizoen uitgege ven. Deze handelt over de bestrijding van de zuringbladwesp. De telers krijgen het advies het on kruid kort te houden en zo nodig een bespuiting tegen de larven uit te voeren. (Van een onzer verslaggevers) GOES In het kader van de kinder vakantieweek te Goes heeft Jacoba van Beieren in^'hoogst eigen persoon gister ochtend op het bordes van het stadhuis uit handen van de loco-burgemeester, de heer J. Visser, de sleutel van de stad in ontvangst mogen nemen. De heer Visser zei, dat de stad Goes van nu een heel ander aanzicht heeft dan het Goes van ruim vijf honderd jaar geleden, toen Jacoba van Beieren woon de op het Goese Slot Ostende. Er waren toen nog geen hinderlijk gemotoriseerde en razende bromfietsen, aldus de loco burgemeester. die ondanks de vele ver anderingen gedurende de laatste 500 jaar, vond dat de mens hetzelfde is gebleven. Net als vroeger heeft de mens ook nu nog goede en slechte eigenschappen en in een tijd van onderlinge strijd en moei lijkheden moet men de jongeren voor houden. dat het ook anders kan, zo sprak de heer Visser, die Jacoba van Beieren hartelijk welkom heette. Jacoba zelf toonde zich zeer verheugd na zo'n lange tijd eindelijk weer eens in haar oude woonplaats te zijn teruggekeerd. Bege leid door de Goese .jeugd werd zij na 'n aantal welkomstliederen en yells te hebben beluisterd te paard teruggevoerd naar Slot Ostende. Gedurende de middaguren kwam een van de belangrijkste evenementen van de kindervakantieweek aan de beurt: de treinreis door de Zak van Zuid-Beveland. De kinderen genoten zeer van deze unie ke gebeurtenis, waarvoor men van de NS na veel moeite toestemming had ver kregen. Vanmorgen werd er door de kinde ren een puzzelrit per fiets gehouden en in de middaguren wordt de film „De laatste Robin Hood" vertoond. ,.Ik ben blij dat ik weer in Goes ben" zucht Jacoba van Beieren, die tijdens de kindervakantieweek na ruim 500 jaar weer eens te Goes is terugge keerd. WENEN De nieuwe Japanse for mule 1 wagen van Honda zal zondag niet deelnemen aan de Grote Prijs van Oostenrijk. De racemanager van Hon da, Nakamura, heeft de organisatoren bericht dat de wagen op de Nuerburg- ring werd beschadigd en niet op tijd kon worden hersteld. (Van een onzer verslaggevers) GOES De raad heeft bijna anderhalf uur gediscussieerd over het voorstel van b. en w. f 8.000 beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen aan de barakken van het Gasthuis teneinde daarin 5 a 6 leslokalen voor de christe lijke ulo-school te kunnen onderbrengen. Het Gasthuis zou volgens deze oplossing als enige dependance dienen voor de school, die aan de Westwal haar hoofd vestiging heeft. In het afgelopen school jaar heeft de christelijke ulo met twee dependances moeten werken. In het uit breidingsplan-Zuid wordt momenteel een nieuwe school voor de christelijke ulo (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Binnenkort wordt het gemeentelijke politiekorps van Ter- aeuzen als een van de eerste korpsen in Nederland uitgerust met een „stornophone 500", die, terwijl een agent die straatdienst doet en het apparaat gemakkelijk in zijn uniformjas kan opbergen, kan worden aangesloten op het bestaande mobi lofoonnet. Het nieuwe apparaat heeft een draagwijdte van ongeveer 5 km. De politie hoopt met deze portofoon vooral gedurende het weekeinde in de binnenstad tot een efficiënter toezicht te komen, daar het toezicht per surveillances- wagen te vluchtig geschiedt. In verband met het bijzondere karakter van het toezicht te voet moet dit op zaterdag- en zondagavond altijd met twee agenten plaatsheb ben. Zij staan nu op geen enkele manier in verbinding met het bureau. Bij mel ding van ordeverstoringen door omwonenden of voorbijgangers kan in dat geval niet altijd onmiddellijk worden ingegrepen. Met de nieuwe portofoon zal het mogelijk zijn een patrouille te voet vanuit het bureau naar de gewenste plaats te dirigeren. gebouwd, zodat de huisvesting in het Gasthuis als een voorlopige oplossing kan worden beschouwd. Dat dit voorstel toch nog zoveel praat- stof opleverde was een gevolg van het feit, dat nog een betere, maar duurdere voorlopige oplossing voor het huisves tingsprobleem van de christelijke ulo mogelijk is. Deze oplossing, die sterk wordt voorgestaan door het schoolbestuur en de inspecteur van het lo. houdt in het onderbrengen van de gehele christelijke ulo in het gebouwencomplex van het Gasthuis. In eerste instantie drongen de heren Kegge (CHU), Koopmans (KVP) en Mal- jaars (SGP) op deze betere oplossing aan. Zij meenden, dat het belang van de leerlingen primair gesteld en wat meer dere kosten dan maar voor lief genomen moeten worden. De heer Kegge vond het vooral kwalijk dat b. en w. zich niet aan het advies van de inspecteur van het lo hebben gehouden. De heren Van Loon (PvdA) en Haasdonk (VVD) kon den zich, voornamelijk om praktische en financiële redenen, met het voorstel van b. en w. verenigen. Loco-burgemeester Visser (PvdA) zei, dat het college ervan overtuigd is. dat het voorste] op redelijke wijze in het tekort aan schoolruimte voorziet. Wet houder v. d. Burgt (AR) zei: ..We heb ben eenvoudig een vraag voorgelegd ge kregen en we hebben getracht daarop een juist en zakelijk antwoord te geven". De wethouder had de indruk, dat de zaak overtrokken is. Het gaat zijns inziens om een tijdelijke huisvesting, die een verbetering van de bestaande toestand inhoudt en die tegelijkertijd technisch en hygiënisch volkomen verantwoord is. In tweede instantie draaiden de heren Maljaars en Koopmans sterk bij en na dat op enkele onzekerheden door b. en w. was geantwoord, bleven alleen de heren Kegge en Polderman over. die zich tij dens de stemming blijvend tegen het voorstel van b. en w. uitspraken. gPAANSE katholieken voelen zich ii hun eer gekrenkt. Mgr. Bekken heeft in een interview laten doorsche meren, dat hij geen grote bewondering kan koesteren voor de Spaanse vorm van katholicisme. Inderdaad is het zo, dat wij ons vaak gegeneerd hebben gevoeld door de wijze, waarop het I Spaanse katholicisme zich lieerde met een bepaald politiek systeem, waarop het niet-katholieke christenen in het getto dreef. In het zuiden van ons land hebben we het omgekeerde ge kend, toen er nog generaliteitslanden waren, waar de uitoefening van de ka tholieke eredienst ook niet naar bui ten mocht blijken en verschillende be trekkingen voor „papisten" ontoegan kelijk waren. Des te hatelijker was dat, omdat de katholieken hier toch de meerderheid vormden. Als deze achteruitzetting nog eens wordt op gerakeld, wordt ons wel eens tegemoet gevoerd: Men moet dat zien in histo risch verband. Zo kan men de speci fieke Spaanse vorm van het katholi cisme ook wel een historische lijst ge ven. Dit betekent dan echter tevens, dat die vorm is achtergebleven bij eer ontwikkeling van twee eeuwen, waar in de gedachten omtient gewetensvrij heid en verdraagzaamheid zulk een belangrijke ontwikkeling hebben on dergaan. Dit constateren kan voor dc betrokkenen pijnlijk zijn, maar dc waarheid heeft haar rechten. Inmiddels moet men zijn mening wel met de nodige voorbehouden om kleden. Een publikatie van het D.O.C. (documentatiecentrum concilie) heeft onlangs gegevens verstrekt over de huidige stand van zaken, die nuance ringen in ons oordeel kunnen -aan brengen. Daar is allereerst het door Spaanse protestanten zelf erkende feit, dat speciaal bepaalde sekten zich toe leggen op een uitdagend proselitisme. Serieuze protestanten betreuren dat ook. „Wij kunnen niet de pretentie hebben om de mythe van een protes tantse eenheid in Spanje te handha ven, als er sektarische groepen zijn, die tot iedere prijs willen afzien van een gesprek met de katholieken." Al dus een verklaring van protestantse jeugdleiders. Verder geeft de publika tie van het D.O.C. verschillende aan wijzingen voor een toenemend oecu menisch begrip, dat ook interkerke lijke bijeenkomsten mogelijk heeft gemaakt. In het „Secretariaat voor de eenheid der christenen" te Rome zit ook een lid van de Spaanse hiërarchie. Er zijn nog remmende invloeden. Doch alles bij elkaar mag men de hoop niet verliezen, dat de Spaanse vorm van katholicisme aansluiting zal we ten te vinden bij het proces van open heid en vernieuwing, dat ook Paus Paulus met kracht voorstaat. J-JET is wel Zwolsman wat tegen woordig de klok slaat. De slag om de pierprijs heeft voor de nodige opwinding gezorgd. De EMS-spaarbrie- ven zijn onderwerp van levendige dis cussie. En nu zijn er een aantal spectaculaire verkopen van panden, waarin bedrijven gevestigd waren, die echter niet genoeg geld opbrachten, doch die als onroerend goed grote be dragen ineens kunnen opleveren. Voor de N.C.R.V.-televisie hebben die ver kopen een leerzaam debat opgeleverd. Van E.M.S.-zijde zag men er een dood gewone zakelijke transactie in. De moderne idee van bedrijfsgemeen- schap spreekt de heren helemaal niet aan. Dat mensen zo maar in de krant moeten lezen, dat ze hun baan kwijt raken en elders een heenkomen moe ten zoeken, vinden ze de doodgewoon ste zaak van de wereld. Ze handelen in onroerend goed en op roerige men sen kunnen ze dan niet letten. We moeten verklaren geschrokken te zijn van zo'n mentaliteit. We dachten, dat die nu toch wel onderhand uit de tijd was. SOEST In het natuurbad van Soest- duinen zijn de jaarlijkse nationale mili taire zwemkampioenschappen gehouden. De uitslagen luiden: 400 m vrije slag: 1 Kroon( Landm.) 5.09.0. 2 Bergman (Land m.) 5.16.6, 3 v. d. Hooftakker (Landm.) 5.39.1. 1500 m vrije slag: 1 Kroon (Land- m.) 19.56.0. 2 v. d. Voet (Luchtm.) 20.04. 8, 3 Bergman (Landm.) 20.08.0. 100 m vlinderslag: 1 Oortwijn (Landm.) 1.09.4, 2 Wouda (Landm.) 1.16.0, 3 Weene (Luchtm.) 1.16.9, 200 m schoolslag: 1 Bruggink (Landm.) 2:52.6, 2 Dieben (Luchtm.) 2.53.0, 3 Wierda (Landm.) 3. 06.5, 100 m vrije slag: 1 Kroon (Landm.) 1.0.0, 2 Nachtegaal (Landm.) 1.03.3, 3 v. d. Hooftakker (Landm.) 1.03.7, 100 m rug slag: 1 v d. Voet (Luchtm.) 1.09.9, 2 Nijland (Landm.) 1.12.5, 3 Ratten (Land- m.) 1.15.4. 4 x 50 m wisselslag: 1 Kon. Landm. 2.11.7, 2 Kon. Luchtm. 2.16.4, 3 Kon Marine 2.19.0. P. UABRUYèRE. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „De mensen blijven gewoon stilstaan om er naar te kijken vertelt kweker P. Labruyère uit' Mid delburg, terwijl hij naar de zoldering van zijn schuurtje wijst. In plaats van ruwe, houten balken zien de voorbij gangers een „bloemig" plafond. Duizen den strobloemen in allerlei kleuren worden zachtjes heen en weer bewogen door de wind. Deze zomer is de heer Labruyère voor het eerst in het groot begonnen met het kweken van strobloemen. Wanneer de bloemen m volle bloei staan, worden ze geplukt en tot bosjes gebonden. Een heel werk natuurlijk," zegt de kweker „maar gelukkig helpen twee dochters van me." De bloemen moeten, wil men ze lang kunnen bewaren, goed drogen De heer Labruyère wist geen betere plaats te bedenken dan de balken on der de pannen, waarover hij zonder veel moeite de stokken met de bosjes bloemen kan leggen. Een paar maan den blijven ze daar hangen, waarna ze ze bii voorkeur naar het buitenland gaan. LISSABON Het Belgische „Flandri; Romeo'Meam heeft woensdag opnieuv goede prestaties geleverd in de wieier ronde van Portugal. De etappe, een individuele tijdrit ovei 70 kilometer vanaf Castelo Branco. wen gewonnen door de Belg Franz Brand' terwijl Lionel Vandamme als zesde bin nenkwam en de gele leiderstrui behield. Brandt boekte een tijd van een uur 44 minuten 7 seconden Vandamme klok te 1:46.33. De Belg van den Berghe were ngende in 1:47.15. In het algemeen klassement heeft Van damme de leiding met een totaaltijd vai 19:16.17. Franz Brandt is negende me 19:20.49 en Van den Berghe 23ste ii 19:24.10. Het programma „Nieuwe Oogst", da het kijkerspubliek al bezig houdt om dat het er actief aan deelneemt, wa gisteravond het enige programma dat dt moeite van het volgen waard was „Bauern Hochziet" was een amateuris tisch balletgeval dat geen enkele vol doening schonk, evenmin als de ah gort zo droge ronsel-documentaire ovei de Rijkspolitie. J. M

de Stem | 1964 | | pagina 3