Tsjombe verzwakt rebellen Vier man in auto verbrand Turken en Grieken terug in de NAVO mm VAKANTIE VISSERS NA SPEUREN OPGEGEVEN Miljoenen schade biJ fabrieksbrand Orkaan eist vijf doden Lege boot op Oosterschelde Vergoeding Ruteck's personeel TWEE MENSEN GEDOOD TIJDENS WERK Cabot Lodge bij Marijnen Herder krijgt ton voor tip van treinroof Kleurlingen weer toegang tot dancings Johnson-familie ruim drie miljoen waard V akantiecentrum Norg verwoest 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND PIERRE MOELELE DOOD GEVONDEN OVERTUIGD Na raadselachtige botsing Maastunnel Galo Plaza Lasso nieuwe bemiddelaar Opklaringen Hulpactie Zuid-Vietnam ONGERUST WATERSKI'S VAN VLEES EN BLOED Produktie gaat door dank zij snelle hulp ZINLOOS EIS VAKBONDEN: 104e JAARGANG No. 24668 Voor God, Koningin en Vaderland 1 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 PONDERDAG 20 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus; TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG: Nieuwstraat 41tJefoon 289o, LEOPOLDSTAD. Premier Tsjombe heeft woensdagavond la ten weten, dat hij bereid is met de regeringen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi te onderhandelen over de opschorting van uitwij zingsmaatregelen tegen hun onder danen, op voorwaarde dat deze lan den niet langer opstandelingen be voorraden en van wapens voorzien Eerder had Tsjombe laten aankondigen dat naar alle waarschijnlijkheid vijfen twintigduizend man Kongo zou worden uitgewezen. Woensdagmorgen had de po litie al de eerste mensen opgehaald, om ze vandaag over de rivier de Kongo te zetten en naar Brazzaville te transporte ren. RADIO Leopoldstad heeft woensdag morgen in een kort bericht de dood van opstandelingenleider Pierre Moelele, minister van onderwijs in het kabinet Loemoemba, gemeld. 7r werd niet mee gedeeld waar, wanneer en hoe hij het leven zou hebben verloren. Een hoogge plaatste diplomaat zei later dat Moelele zich naar zijn overtuiging in Brazzaville bevindt. In het radiobericht werd gezegd dat enkele van Moelele's persoonlijke bezit tingen. waarbij zijn paspoort, in het ge bied van Kwiloe waren gevonden. Premier Tsjombe heeft woensdagavond tegenover de pers in Leopoldstad zijn overtuiging uil gesproken dat opstande lingenleider Pierre Moelele inderdaad dood is. Zijn lichaam, zo zei hij, is dins dag gevonden m een dorp in de provincie Kwiloe door militairen van het Kongolese leger. T>IERRE Moelele was de organisator van de opstand in de oostelijke pro vincie Kwiloe. Toen destijds Loemoemba werd gearresteerd had hij zitting geno men in de kortstondige regering van An- toine Gizenga in Stanleystad. Na de dood van Loemoemba verliet hij Kongo om er pas twee jaar later terug te keren. Over de activiteit van Moelele in die twee jaar is maar weinig bekend. Na korte tijd in Cairo en „ergens in Europa" te hebben vertoefd is hij naar men denkt in Peking geweest waar hij een opleiding zou hebben gekregen in revolu tionaire tactiek en guerrilla-oorlogvoering die hij later in Kwiloe en andere Kon golese gebieden in praktijk bracht. Moelele dook ongeveer een jaar gele den in Kwiloe op, nadat de regering- Adoela de Kongolese ballingen had opge roepen naar hun land terug te keren. Enkele maanden later, in november 1963 begonnen in die provincie de moeilijk heden. De aanhangers van Moelele zaai den terreur onder de bevolking, niet al leen door gewelddaden maar ook dank zij hun reputatie van „onoverwinnelijk heid". Langzaam maar zeker breidde de opstand zich uit. Op sommige plaatsen zoals in de oostprovincie, kwam samen werking tot stand tussen de „Moelelisten" en de rebellen van Gaston Soumialot. Moelele maakte evenals Soumialot deel uit van het nationale bevrijdingscomité gezeteld in Brazzaville. TNTUSSEN is de stad Kapona, gelegen T aan de weg tussen Boudewijnstad en Albertstad, door de regeringstroepen op de rebellen veroverd. Ook de plaats Kansimba, 170 kilometer ten zuiden van Albertstad, is weer in handen van de re geringstroepen gevallen. De positie Manono wordt onhoudbaar geacht. Tsjombe: Moelele is dood DE BOUWVAKARBEIDER, de heer A. Koppelaar uit Hardinxveld is tijdens werkzaamheden aan een flat in Alblas- serdam van een steiger gevallen. De man overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. TWEE UUR lang zat de chauffeur van een vrachtauto bekneld nadat hij met zijn met heipalen beladen wagen in de buurt van de Alblasserweard in een sloot was gereden De man moest met snij- bronders worden bevrijd. Zijn verwonin gen zijn niet ernstig. ANKARA/ATHENE. De Griekse premier Papandreou heeft gisteren meegedeeld dat Griekenland de dezer dagen aan de NAVO onttrokken strijdkrach ten, opnieuw onder Atlantisch be vel zal plaatsen. De Griekse rege ring nam dit besluit enkele uren nadat NAVO's secretaris-generaal Manlio Brosio de Griekse presi dent op de hoogte had gebracht van de terugkeer van Turkije's gevechtsvliegtuigen in de NAVO- gelederen. Inmiddels heeft de heer Brosio de NAVO-raad in Parijs een lijvig rapport over de kwestie-Cyprus voorgelegd ROTTERDAM Bij het opbergen van een zogenaamde grondfreesmachine is woensdag de 60-jarige freesmachinist W. Verschuuren uit Rotterdam om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Verschuuren de controle op de machine verloor, met het gevolg dat hij bekneld raakte tussen een muur en het zware werktuig. Het handvat, waarmee hij de freesmachine bestuurde, trof hem in de borst. Hij overleed korte tijd later in het Bergwegziekenhuis. De 34-jarige schilder J. Verhoeven uit' Rotterdam is woensdag om het leven ge komen bij een val van 25 meter uit het flatgebouw aan de Rochussenstraat in de Maasstad. De schilder was in een woning op de zesde etage bezig met het inzetten van een ruit. Hierbij heeft hij zich ver moedelijk te ver voorovergebogen waar door hij uit het raam viel. De man over leed aan zijn zeer ernstige verwondingen op weg naar het Dijkzichtziekenhuis. waarin suggesties worden gedaan betref fende de beste manier om de vrede in Zuidoost-Europa te bewaren. De secre taris-generaal benadrukte het grote ge vaar dat de Russische toezegging aan president Makarios in zich bergt. Premier Inönu van Turkije liet de V.N. weten dat zijn land de Cyprus-resolutie van de Veiligheidsraad volledig zal res pecteren. De Turkse vertegenwoordiger bij de V.N. overhandigde Oe Thant een boodschap van zijn regering waarin wordt aangedrongen op het meer arm slag geven aan de V.N.-troepen op het eiland, opdat de Turks-Cyprioten uit hun wat de Turkse regering noemt tragische omstandigheden worden ver lost. Voorgesteld werd voorts dat de Grieks-Cyprioten zich eouden moeten terugtrekken op hun stellingen van voor 5 augustus toen de gevechten uitbraken die tot de laatste crisis hebben geleid. De Turkse pers wist gisteren te mel den dat in de Bosporus een Russische vrachtboot de „Novydumbass" was gezien. Op vragen aan de kapitein waar heen de reis ging zou deze hebben ge antwoord naar Cyprus. Aan boord van het schip zouden zich vier ontmantelde vliegtuigen, zware artillerie en militairen bevinden. De minister van buitenlandse zaken Erkin zei dat hij hierover niet over officiële inlichtingen beschikte, ..maar voegde hij er aan toe „als de Russen militaire hulp naar Cyprus stu ren, sluiten we wellicht de Bosporus af.' NICOSIA Secretaris-generaal Oe Thant zou om de instemming van pre sident Makarios hebben gevraagd voor de benoeming van Galo Plaza Lasso, Oe Thants speciale vertegenwoordiger op Cyprus, als nieuwe bemiddelaar in het Cyprische conflict. Makarios zou op dit voorstel gunstig hebben gereageerd, terwijl ook de Griek se regering, wier instemming eveneens was gevraagd, ermee akkoord zou gaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier mensen zijn woensdagmor gen vroeg omgekomen bij een autobotsing in de Maastunnel te Rotterdam. Het zijn de Amster dammers A. H. Stuger (24) en E. F. Burleson (23) en de Rotterdam mers R. Richardson (28) en R. Gravenbergh (27). Een taxipassa gier, de Philippijn Margarito Borja (52), stoker aan boord van de in de Waalhaven liggende Amerikaan „Kyska" werd zwaar gewond. De vier slachtoffers zijn direct na de botsing verbrand in de Volkswagen, waarmee ze in de oostbuis van de tunnel frontaal op een door de Rotterdammer F. Bus (23) bestuurde taxi reden. De Phi lippijn ging met zijn hoofd door de voor ruit van de taxi. De juiste toedracht van het ongeluk was woensdagavond nog niet bekend. Het deed zich voor in de flauwe bocht, die het tunnelverkeer moet nemen. De west buis was in verband met onderhouds werkzaamheden afgesloten. De Volkswagen, «die uit zuidelijke rich ting kwam. ging ondanks knippersigna len van de tegemoetkomende taxicauf- feur steeds meer links rijden. Met grote kracht boorden de wagens zich in elkaar. De ravage was groot. Door de snelheid waarmee de brand in de tot schroot gere den Volkswagen om zich heen greep, wa ren de vier inzittenden reddeloos, of schoon de licht gewonde taxichauffeur nog geprobeerd heeft de bestuurder te redden. Kort voordat de botsing ontstond heeft een tunnelwachtcr gezien dat de bewuste Volkswagen nagenoeg geheel links reed bij tweerichtingvtrkeer in de oostbuis. Op de foto: Trieste resten van de twee auto's. Weersverwachting meegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot vanavond zeven uur: Opklaringen met hier en daar nog een enkele bui Matige tot krach tige. aan de kust tijdelijk harde. wind uit noodwest. Weinig ver andering van temperatuur. Vandaag zon onder 19.53, maan od 19.01 uur. Morgen zon op 5.33, maan onder 02.01 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Henry Cabot Lodge, de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, die op verzoek van pre sident Johnson een reis langs verschil lende Europese hoofdsteden maakt, voert vanmiddag in het Catshuis te Den Haag besprekingen met minister-president Ma- rijnen. Zoals hij dit al elders gedaan heeft, zal de heer Cabot Lodge ook de Nederlandse regering op de hoogte stel len van de huidige situatie in Zuidoost- Azië en de daarbij door Amerika te voe ren politiek. Tijdens zijn verblijf in Parijs heeft de Amerikaanse oud-ambassadeur ook de NAVO van een en ander op de hoogte ge steld. Na afloop van de conferentie in het gebouw van de NAVO verklaarde hij, dat vermoedelijk vijf of zes NAVO-partners hulp voor Zuid-Vietnam zouden verlenen. Hij wilde de namen van deze partners echter niet noemen. Waarschijnlijk zal hij ook de Neder landse i-egering polsen over haar eventu ele bereidheid materiële of personele bij stand aan de Zuid Vietnamese regering te 1 verlenen. LONDEN Vcor zeker één man heeft de opzienbarende treinroof in Engeland van vorig jaar augustus een gelukkige nasleep. De 33-jarige John Maris, herder van beroep, heeft bericht ontvangen van de „Midland bank" dat hem binnen en kele dagen een cheque van tienduizend pond sterling (ruim honderdduizend gul den) zal worden toegezonden als belo ning voor het verschaffen van de in lichtingen aan de politie, die leidden tot de ontdekking van de schuilplaats van de bende: een boerderij in Leatherslade. Ma- ris heeft na het vernemen van het goede nieuws direct gezegd, dat hij van werk zal veranderen en zich een klein huis en een auto gaat aanschaffen. Mevrouw Ethel Clark, de 69-jarige we duwe van een politieman in Bournemouth krijgt ongeveer 14.000 pond sterling (om streeks 140.000 gulden) voor haar hulp bij het opsporen van de daders. Haar inlich tingen leidden tot de eerste arrestaties. AMSTERDAM De eigenaar van de twee Amsterdamse dancings Lucky Star en Caramella, de heer P. Broerse heeft verklaard dat voortaan weer iedereen toe gang heeft tot zijn zaken. Dit geldt ook voor alle kleurlingen. De heer Broerse had zijn portiers opdracht gegeven een selectie toe te passen, ten einde lastige elementen te weren. Hoewel de politie geen onderzoek zal instellen omdat het niet om een stelsel matige weigering van kleurlingen ging, doch om een selectie, heeft het hoofd van de afdeling algemene zaken van de ge meente. mr. P. J. Hoogenboom de politie gevraagd een rapport van de gebeurte nissen te maken. (Advertentie) LA ROCHELT,E De storm die al twee dagen in de Golf van Biscaye woedt, heeft woensdag vijf mensenlevens geëist en vermoedelijk drie zeilboten doen ver gaan. De drie vaartuigen nemen deel aan een internationale zeilwedstrijd. Vier perso nen kwamen om in het wrak van de Franse zeilboot, La Marie Galante, uit La Rochelle. Het vijfde slachtoffer werd door een golf van het dek van zijn boot. de „Aloa", meegesleurd. Eerder zijn elf baders door de storm overvallen en verdronken. Een persoon werd door een vallende boom gedood. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH. Drie mensen, die met een roeiboot vanuit Rilland-Bath zijn gaan vissen in de Oosterschelde, zijn naar alle waarschijnlijk heid verdronken. Het zijn de 50-jarige bakker G. Koster uit Rilland-Bath, de 49-jarige on derwijzer J. Blok uit Den Haag en diens 12-jarig doch tertje Connie. De heer Koster is vader van vier kinderen de heer Blok, die zijn vakantie in zijn geboorteplaats Rilland- Bath doorbracht, van zeven. Dinsdagmiddag was het drietal met de auto van de heer Blok uil Rilland vertrokken naar de Rattenkade, een haventje enkeJ'. kilometers van het dorp. Daar lag de roeiboot van de heer Koster gemeerd, waarmee de drie zouden gaan vissen. Met de fa milie was afgesproken dat ze om drie uur 's middags thuis zouden zijn. maar om vijf uur was er nog steeds nie mand te zien. Men werd een beetje ongerust over het lange uitblijven en de 17-jarige zoon van de heer Koster, Pieter. ging eens polshoogte nemen bij de I^alten- kade. Hij trof hier de auto van de heer Blok aan, maar 't bevreemdde hem zeer dat hij nergens een bootje op het water zag. Ook toen hij de schorren op was gelopen kon hij niets van het drietal en de boot be speuren. Dinsdagavond om acht uur werd de hulp van de rijkspolitie te Kruiningen ingeroepen en ook de rijkspolitie te water wefd gealarmeerd. Met zoek lichten speurde de R.P. 18 uit We- meldinge het water af. Aanvankelijk leefde men in de veronderstelling dat het roeibootje op een zandbank was gelopen, maar hoe langer men zocht hoe meer men tot de overtuiging kwam dat dit niet het geval was. De gehele nacht van dinsdag op woens dag werd er verder gezocht naar de vermisten. De R.P. 18 had via de mo- bilofoon doorlopend contact met de WIJCHEN Een felle, snel om zich heen grijpende brand heeft gistermiddag de meubelfabriek van Eltink's Meubel industrie N.V. te Wijchen geheel in de as gelegd. De schade wordt geraamd op vier miljoen. De brandweren van Wijchen en Nijmegen slaagden er, wegens de pik zwarte rookontwikkeling, niet in de vuur haard afdoende te bestrijden. Een naast de meubelfabriek gelegen isolatiefabriek ontsnapte ternauwernood aan de onder gang. Kordaat optreden van de bedrijfs brandweer van deze onderneming voor kwam dat het vuur oversloeg. De brand ontstond omstreeks half vijf toen bij de reparatie van een luchtleiding een vonk oversprong op een partij schuimrubber. In een ommezien was de ruimte geheel gevuld met een zwarte on Een blonde Amerikaanse schone vond een aparte manier uit om het waterskiën te beoefenen, zonder ski's. Ze kreeg de hulp van twee vrienden, en zoals de foto laat zien, werkte de proef uitstekend. Overigens bezit het drietal wel degelijk echte waterski's bij vormen een ploeg, welke deelneemt aan de komende Amerikaanse waterskikampioen schappen. doordringbare rook. die het blussings- werk al vanaf het begin onmogelijk maakte. De honderd twintig personeels leden konden niets anders doen dan de schuimblussers weer wegwerpen en de fabriek zo snel mogelijk verlaten. Slechts een van hen liep verwondingen op als ge volg van een springende ruit. De brandweren van Wijchen en Nijme gen beperkten zich tot het nathouden van omliggende fabrieken en gebouwen. Voor al de fabriek waar isolatiemateriaal wordt gemaakt en waar hoogst ontvlambare stoffen zijn opgeslagen, liep gevaar maar nog voordat de brandweer van Wijchen arriveerde, stonden de leden van de be drijfsbrandweer van deze fabriek al op het dak om het vuur af te houden. Uit de meubelfabriek kon niets worden gered dan een kleine partij meubelen en het grootste deel van de papieren. Het gedupeerde bedrijf werd inmiddels al hulp geboden. Het gemeentebestuur van Wijchen ej,i enkele ondernemingen hebben al ruimte beschikbaar gesteld waarin de meubelfabriek tijdelijk kan worden gehuisvest. „We beginnen morgen weer direct met de produktie" zei een van de schrik bekomen en weer optimis tische directeur Eltink. Urenlang stonden gistermiddag familieleden van de vermisten naarf het Oosterscheldewater te turen Hun wachten werd niet beloond groepssurveillancewagen van de Kruiningse politie, die steeds langs de zeedijk heen en weer reed op zoek naar het drietal. Gedurende de nach telijke uren viel er evenmin iets te bespeuren. Gistermorgen vond de R.P. 18 het bootje, waarmee men op visvangst was getogen. Het lag onder water aan het einde van de Ratten kade. daar waar de vaargeul naar de Oosterschelde uitmondt in het open water. Woensdag heeft de R.P. 18 van de rijkspolitie van de groep Kruiningen de hele dag tevergeefs gezocht naar eventuele overlevenden. Enkele vrij willigers van Rilland-Bath hebben de schorren eveneens vruchteloos afge zocht. Urenlang stonden gistermiddag familieleden van de vermisten aan het water, maar nun wachten werd niet beloond. Vannacht is men niet meer doorge gaan met zoeken. Het heeft geen zin, zo deelde opperwachtmeester A. Mauer, plaatsvervangend groepscom mandant van de rijkspolitie te Krui ningen mee. Volgens de opperwacht meester kunnen de vermisten onmo gelijk nog in leven zijn. De rijkspoli tie van Kruiningen heeft al de hele landzijde van Yerseke tot aan de Rattenkade afgezocht en de beman ning van de R.P. 18 heelt dat van de zeezijde gedaan. Hoe het tragische gebeuren zich precies heeft afgespeeld is nog niet bekend. Wel bestaat het vermoeden dat een van de opvarenden, waar schijnlijk de eigenaar van de boot, de heer Koster na het vissen eerst het anker heeft gelicht en pas daar na de motor wilde aanslaan, die mis schien niet direct wilde starten. Ge durende deze lijd wordt een derge lijke boot een speelbal van de gol ven. De boot kan dan dwars op de golfslag komen te liggen, en wanneer er dan water binnenkomt is het ge vaar te zinken groot. Omdat het an ker in de boot, ligt vermoeden de rijkspolitie van Kruiningen, Wemel- dinge en de familie van de vermisten dat de boot op deze wijze is gezonken. WASHINGTON Het vermogen van de Johnsons bedraagt in totaal 3.484.098 dollar. Dit blijkt uit een accountants rapport dat op verzoek van de pre sident is opgemaakt en dat vandaag in Washington is gepubliceerd. Het vermogen is als volgt verdeeld over de leden van het gezin: John son: de president bezit 378.081 dollar en zijn vrouw 2.126.289 dollar. Zijn dochters Lynda Bird en Luci Baines bezitten resp. 490.141 en 489.578 dollar. Johnson besloot de vorige maand een balans van zijn vermogen en dat van zijn gezin ie laten opmaken door een onafhankelijk accountant in verband met de verspreiding in het openbaar van tegenstrijdige cijfers. Er waren schattingen van zijn vermogen gepubliceerd die varieer den van 4 miljoen tot ruim 17 miljoen dollar. NORG Het vakantiecentrum ..Het Trefpunt" te Norg is woensdagnamiddag door brand verwoest. Het centrum werd vorig jaar in gebruik genomen. Het had 110 bedden. Nagenoeg niets heeft men kunnen redden. Van 28 gasten gingen ook de persoonlijke bezittingen in vlam men op. De schade wordt geraamd op 200.000,—. De brand ontstond op de dames afdeling, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een schadeloosstelling voor alle werknemers, die ontslagen zullen worden als gevolg van het feit, dat de Exploitatie Maatschappij Sche- veningen de Kuteck'sbedryven gaat af- siOten, is dc eis van de drie vakorgani saties, die de belangen behartigen van de louü personeelsleden, die als gevolg van deze maatregel gedupeerd zullen worden. De bonden willen het bedrag van de schadeloosstelling, die men ge rechtvaardigd vindt gezien de grote winsten, die de aandeelhouders staan te wachten door de verkoop. In een brief aan de EMS schrijven de bonden, de Nederlandse katholieke bond van hotel-, caie. en restaurant-geëm ployeerden Sl.-Antomus, de Nederland se bond van hotelpersoneel iNVV) en de Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen (CNV), dat het onderhoud met twee bestuursle den van ae EiVUb een zeer onbevredigena resultaat heelt gehad. De verkoop van üe bedrijven is naar he, oordeel der due bonden in volkomen tegenspraak met de uitspraken van Zwolsman dat hij Ruteck's door grotere concentratie tot verdere bloei zou bren gen. Wat nu gebeurt, aldus staat in de brief, betekent slechts een bevoordelen van aandeelhouders ten koste van de werknemers en is in tegenspraak met die verklaringen. De bonden nemen aan, dat de wettelijke contractuele verplich tingen zullen worden nagekomen. Daarmee kan echter, naar het oordeel van de bonden, niet worden volstaan. Want gezien 't feit dat honderden personeels leden met vele jaren trouwe dienst hun vaste positie verliezen en nu, als ze een zekere leeftijd niet hebben overschre den, elders werk zullen moeten trachten te vinden, menen de bonden een scha deloosstelling gerechtvaardigd te ach ten.

de Stem | 1964 | | pagina 1