CYPRUS: Water voor Turken SPINELLI OPVOLGER GENOEMD Maleisië op meer rekent acties Sergeant doorzeeft collega Promotiebeleid PTT niet juist eissman-roulette naar Scheveningen GEVANGENISSTRAFFEN GEËIST Drank oorzaak havendrama Russische vliegtuigen in Kongo Vierling naar school Noodweer en verkeer eisen levens Proefproces uitlokken DAGBLAD VOOR ZEELAND GRIEKEN VREZEN SOVJET-INVLOED KEUZE VERZWAKT Buien Tuomioja iets beter Russen lanceren drie satelieten met één raket INFILTRANTEN WEER ACTIEF Roemenië niet naar rode top BEAMBTE CONCLUDEERT Folderbelofte wordt niet waargemaakt Ontvluchte gedetineerde gepakt weer Weer vluchtpoging Nu in Liverpool gevangenisalarm 104e JAARGANO No. 24667 Voor God. Koningin en Vaderland WOENSBAG 19 AUGUSTUS 1964 Üitga«e m.v. Uitg. Mij. Neerlandi». DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden aanvraag gaarne verstrekt. op Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraaf 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NICOSIA/ATHENE. Volgens een mededeling van de V. N. op Cyprus heeft de Cyprische rege ring ermee ingestemd onverwijld de watervoorziening voor de Turk se bewoners van Ktima te herstel len. Ook heeft de regering laten weten dat voedseltransporten en het vervoer van andere belangrijke goederen naar de Turkse centra op het eiland niet meer belet zul len worden. Zoals bekend raakten de ingesloten Turken door water en voedselgebrek in een benarde positie. De Turks-Cyprioti sche leider Fazil Kutchuck richtte enkele dagen geleden al een oproep om hulp tot de hele buitenwereld maar optimisten onder de ingesloten Turkse Cyprioten voorspelden dat Makarios liever water zou sturen dan nieuwe Turkse luchtaan vallen riskeren. Er zijn steeds meer tekenen die erop wijzen, dat de Griekse actie waardoor strijdkrachten aan de NAVO worden ont trokken, een poging is de Russen buiten spel te houden. Volgens politieke waarne mers vreest Athene eventuele Russische bemoeienis evenveel als een nieuwe Turk se luchtaanval op Cyprus. De Griekse regering zou door terugtrekken van troe pen uit de NAVO, Makarios hebben wil len duidelijk maken dat deze zich niet per se tot Kroestjev hoeft te wenden om hulp. Makarios stuurt zeer beslist aan op onafhankelijkheid van het eiland in plaats van de door de meerderheid der Griekse Cyprioten verlangde enosis (aan sluiting bij Griekenland). Dit verontrust Griekenland, dat een met het communis me flirtend Cypius voor zijn deur vreest, al evenzeer. De houding van de Sovjets is overigens nog zeer onduidelijk. Niet alleen is nog steeds niet bekend welke hulp precies het Kremlin denkt te bieden als Cyprus aangevallen zou worden maar ook doet zich een politiek dilemma voor. Kroest jev moet kiezen tussen invloed in het Middellandse-Zeebekken in ruil voor wat oude wapens en misschien „vrijwilligers" enerzijds en de handhaving van de sfeer van „vreedzame coëxistentie" met de At lantische landen anderzijds. Intussen hebben de Grieken nog geen uitsluitsel gegeven over wat en hoeveel zij aan de NAVO willen onttrekken. Wei is uit Athene een schip vertrokken dat in Izmir (Turkije) ongeveer honderd Griek se NAVO-stafofficieren zal ophalen. Dit hoofdkwartier, dat het centrum is van de verdedigingsorganisatie van NAVO's zuidoost-flank blijft in grote verwarring achter. Ook voor het overige wordt het deel van de westelijke defensiegordel in het oostelijk Middellandse-Zeegebied ernstig verzwakt door de Griekse actie. Dit gebied wordt nog altijd van groot strategisch belang geacht. Generaal Lemnitzer, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa heeft de Griekse regering dringend ver zocht op haar besluit de stafofficieren uit Izmir weg te halen, terug te komen. Als reactie op een brief van j «resident Johnson van de V.S., waarin de presi dent de Griekse premier Papandteou ver zoekt al het mogelijke te doen om tot een vreedzame regeling van de Kwestie Cyprus te komen, zei de Griekse premier tot de Amerikaanse ambassadeur die hem de brief overhandigde: „Mocht Turkije een nieuwe aanval op Cyprus d< en. dan zal het Griekenland tegenover zich vin den". De Turkse premier ontving van de Amerikaanse president een gelijkluiden de brief. EEN UITGEWEKEN Zuidslavisch gezin dat in een noodwoning in Keulen woont, heeft in de Lotto een half miljoen harde marken gewonnen De vader een machi nist zei: „We zijn door het do'le heen Nu kunnen we een huis kopen en onze zoon laten studeren". EEN BOM, van Engelse makelij die ver moedelijk sinds oktober 1944 onder Ven- rayse bodem heeft gelegen is gisteren gevonden tijdens graafwerkzaamheden voor de bouw van een cultureel centrum. De mijnopruimingsdienst maakt het oor logstuig vandaag onschadelijk. ifS ALS GEVOLG van blikseminslag in de Gemini-lanceerplaats is deze dermate be schadigd dat hierdoor misschien de eer ste ruimtevlucnt van twee man zal moe ten worden uitgesteld tot volgend jaar. Weersverwachting tot vanavond ze ven uur, meegedeeld door het KNMI te Dc Bilt: Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar mogelijk on weer. Matige tot krachtige aan de kust krachtige tot harde wind uit richtingen tussen zuid en west Iets lagere temperaturen. Vandaag zon onder 19.56 maan op 18.19. Morgen zon op 5.32 maan onder 01.59. LONDEN/GENèVE. Uit zeer betrouwbare bron is in Londen vernomen dat de secretaris-gene raal der V. N., Oe Thant, als op volger voor de ziek geworden Fin' Tuomioja, de Italiaanse diplomaat Spinelli heeft aangewezen. De officiële bekendmaking zal echter pas kunnen volgen nadat alle betrokken partijen, inclusief aartsbisschop Makarios. met de nieuwe V.N.-bemiddelaar voor Cyprus akkoord zijn gegaan. De 62-jarige Spinelli is hoofd van het Geneefse hoofd kwartier van de Volkerenorganisatie. Hij fungeert op het moment als speciale af gevaardigde van Oe Thant bij de V.N.- operaties in Jordanië. Voordat Spinelli bij de Verenigde Naties in dienst trad, was hij als Italiaans diplomaat o.m. werk zaam in New York, Havanna en China. In goed ingelichte kringen in Genève is eveneens de naam van de Italiaan Spi nelli genoemd als mogelijk opvolger van V.N.-bemiddelaar Tuomioja, die afgelo pen zondag door ziekte werd getroffen. De V.N. in Genève hebben meegedeeld dat de vredesonderhandelingen met be trekking tot Cyprus, ondanks de ziekte van Tuomioja normaal voortgang vinden. De Amerikaanse diplomaat Dean Acheson treedt op het ogenblik als tussenpersoon tussen Grieken en Turken op, die elkaar niet in directe gesprekken wensen te ontmoeten. Deze foto werd genomen enkele uren voor de bekendmaking van de Cyprische regering dat de watertoevoer hersteld zou worden. Turkse Cyprioten verdringen zich rond de water distributiewagen om hun (geringe) portie in ontvangst te nemen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren met een enkele raket drie satel lieten tegelijk in een baan om de aarde gebracht. Hoewel bij de bekendmaking niet werd gezegd of de satellieten bemand of onbemand zijn is wel aan te nemen dat de satellieten slechts instrumenten be vatten. Alle satellieten in de serie Kos mos zijn tot dusverre onbemand ge weest Kosmos 36 werd op 30 juli ge lanceerd en Kosmos 35 op 15 juli. Dit was vermoedelijk de eerste keer dat met een raket drie sallieten zijn ge lanceerd. De drie satetlieten beschrijven in 95,2 minuten een baan om de aarde, bereiken een hoogste punt van 876 kilometer en een laagste punt van 210 kilometer. LEOPOLDSTAD Terwijl Moskou de Amerikanen beschuldigt van ongeoor loofde interventie in Kongo omdat de V.S. een aantal vliegtuigen aan Tsjombe hebben geleverd, schijnen in het door de rebellen van Soumialot bezette Stanley- stad Russische vliegtuigen te zijn gear riveerd. Dit beweerde tenminste de ver tegenwoordiger van Opper-Kongo in Leo- poldstad Pierre Badjoko tegen journalis ten. Het zouden twee Iljoesjintransport vliegtuigen en een aantal Migjagers zijn. In Kalonge. in de provincie Kivoe, werden twee- Franse V.N.-functionarissen vermoord dooi rebellen toen zij in een vluchtelingenkamp een onderzoek tracht ten in te stellen naar de waarheid om trent berichten over represailles door rebellen op vluchtelingen. Uit Albertstad werd bericht dat alle missionarissen die zich daar bevinden zijn opgesloten en dat vijf van hen zijn gewond. Namen van de gewonden ont breken. Tsjombe heeft nu behalve Kongo- Brazzaville ook Boeroendi beschul digd van het verlenen van steun aan Soumialot en andere subversieve krach ten in het oosten van de Kongo Ook richtte Tsjombe beschuldigingen aan het adres van communistisch China Hij wordt hierin bijgevallen door de Ameri kaanse tweede minister van buitenlandse zaken Mennen Williams die zegt ervan overtuigd te zijn dat de rebellen actief door de Chinezen worden gesteund. Inmiddels heeft Kongo zich de nieuwe naam van „Democratische republiek Kon go" aangemeten, zo werd gisteren in Brus sel bekend. De Friese vierling Lautenbach uit Deinum is dinsdag voor het eerst naar de lagere school gegaan. En dat de eerste rekenles aan (v.l. n.r.) Willem, Ietje, Dirkje en Meint was gewijd, ligt voor de hand. KOEALA LOEMPOER Bij gevech ten tussen Indonesische infiltranten en eenheden van de Maleisische politie zijn dinsdag twee Indonesiërs gedood en drie gewond. De indringers en de Maleise po litie troffen elkaar op ongeveer 10 km ten noorden van Pontian, de plek waar gisteren de Indonesiërs zijn geland. Bij het gevecht, dat ongeveer 20 mi nuten duurde, waren 30 Indonesische in filtranten betrokken en 100 leden van de Maleise veiligheidspolitie. Het groot ste deel der Indonesiërs wist zich na het vuurgevecht weer in de bijna ondoor dringbare bossen terug te trekken. Volgens Maleise autoriteiten, heeft zich op ongeveer 80 km ten noorden van Sin gapore een tweede landing van Indone sische guerrilla's voorgedaan. Van hen zijn al zestien man gevangen genomen. De gedode of gevangen genomen infiltranten waren allen zwaar automatisch bewapend. De afgelopen nacht heeft er in het gebied waar de guerrilla's opereren een avond klok gegolden. Over het algemeen wordt in Maleisië aangenomen dat de infiltratie op het schiereiland Malakka slechts het voorspel is van veel meer ondermijnende activi teiten van Indonesische zijde. De kust, waar meer Indonesische landingen wor den verwacht, bestaat uit moerassig ge bied. Het hele gebied is door Maleise politie afgegrendeld, zodat „geen der indringers zal kunnen ontsnappen", hebben Maleise autoriteiten meegedeeld. De president van de Filippijnen heeft verklaard dat de infiltratie van Indone sische guerrilla's op het schiereiland Ma lakka een „tegenslag" betekent voor zijn pogingen het Indonesisch-Maleise conflict tot een oplossing te brengen. GELNHAUSEN Een 29-jarige Ame rikaanse sergeant. Arthur Gilmer, heeft aan de militaire poltie bekend dat hij opzettelijk een collega heeft doodge schoten, die hem van zijn brits wilde halen voor een gevechtsoefening. Gilmer bekende dat hij uit zijn half- automatisch geweer zeven kogels had af gevuurd op de 24-jarige sergeant Frede- rich Youngs, omdat hij „alles zat" was. Gilmer, die gehuwd is en vij kinderen heeft, heeft ook toegegeven van plan te zijn geweest de 25-jarige sergeant Harry Coit, wie het wel was gelukt Gilmer van zijn brits te krijgen en de 33-jarige kapitein Stanley Fisk te hebben willen doden. Bataljonscommandant Fisk greep Gilmer toen de sergeant plotseling zijn huis geweer liet vallen bij de ingang van het op het moment dat de bataljons-hoofdkwartier en wegliep na de groene lichtsein optrok, schietpartij. BRUGGE/TERSCHELLING Het nood weer dat dinsdag op verschillende plaat sen in Europa schade heeft veroorzaakt, heeft de Amsterdammer K. Rusca het leven gekost. Hij werd in Brugge door een in de wind losgeraakte metalen plaat getroffen. De Amsterdamse Marianne Hos (20) werd op Terschelling slachtoffer van het noodweer, In de nabijheid van het veld- biologisch station op de bosplaat werd ze door de bliksem gedood. AMSTERDAM Het vierjarige Hen geloos meisje Wilhelmina Moes werd gisteren in Amsterdam op slag gedood, toen ze onvoorzichtig overstak en onder een truck met oplegger kwam. VENRAY In de brandvijver Van het Ambonezenwoonoord Vlakwater te Venray is dinsdagmiddag de negen jarige Melkianus Dominggues uit Woerden verdronken. Hij logeerde met zijn zusje bij een tante. UTRECHT Het tweejarig jongetje Thijs de Haan uit Nieuw-Amsterdam is gistermiddag door een goederentrein gedood. Het kind speelde met zijn zusje vlakbij het ouderlijk huis aan de spoor baan. HOLLUM Drie Duitse kinderen zijn dinsdagavond op de weg Nes Hollum op Ameland ernstig gewond. Ze zaten in een bus, waarvan een zijwand werd opengescheurd toen een kraanwagen van de N.A.M. de bus raakte. MAARSSEN Onvoorzichtigheid heeft de dertienjarige Roy van der Hijde gis teren in Maarssen het leven gekost. Hij raakte in een fietswedstrijd met vriend jes onder een auto. AMSTERDAM Een bejaard echt paar, dat onverhoeds een zebrapad op stapte is gisteren in Amsterdam door een auto geschept. De 68-jarige vrouw werd op slag gedood, de man (70) ligt met zware verwondingen in een zieken- De mensen stapten het trottoir af auto na het BOEDAPEST Een hoge Roemeense diplomaat zou hebben laten doorscheme ren dat zijn land niet zal deelnemen aan de communistische topconferentie in Mos kou in december. „Hoewel de Roemeense communistische partij de uitnodiging van Moskou nog niet heeft beantwoord, kan reeds worden gesteld dat de Roemeense communistische partij gekant is tegen het beleggen van zulk een conferentie op dit ogenblik" verklaarde de Roemeense am bassadeur in Hongarije, Mihail Sorianu, op een persconferentie. Hij zei: „Het zcu beter zijn als Kroest jev en Mao Tse Toeng samen om een tafel gaan zitten om te trachten hun geschillen onderling op te lossen". De ambassadeur zei dat een conferentie op dit ogenblik slechts kan leiden tot een legale open breuk in de communisten rijen de grootste die de communistische beweging ooit heeft meegemaakt. „Iedere partij op zichzelf zou partij moeten kiezen voor Peking of voor Moskou". Hij zei dat Roemenië is gekant tegen de openlijke aanvallen op elkaar van zowel China als Rusland. Hij zei dat de Roemenen er „helaas" niet in zijn ge slaagd de breuk te helen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een diepgaan de studie, verricht door een hoofd- employé van bijzondere diensten bij het telefoonkantoor te Den Haag inzake het promotiebeleid bij de PTT is gebleken dat dit onjuist is. Volgens de onderzoeker is er een grote ach terstand bij de bevorderingen ont staan. Deze is nu bijna niet meer in te halen, ook niet, wanneer aan som mige rangen (wee tot drie bevorde ringen tegelijk worden gegeven. Om zijn opvattingen te kunnen be wijzen heeft de onderzoeker, de 46- jarige heer De Vries, die chef is van de afdeling calculatie bij de Haagse telefoondienst, een rapport samengesteld, dat uitgegroeid is tot een boekwerk van ruim honderd stencilfoto's. Aan de hand van vele vergelijkingen met de belastingdienst toont hij in dit rapport aan, dat het promotiebeleid van de minister van binnenlandse zaken en de vakbonden de personeelsopbouw bij de dienst der PTT schade toebrengt en de in dividuele werknemers belemmert in hun carrière. De schrijver spreekt niet voor zichzelf, want in 23 dienst jaren heeft hij een uitstekende car rière opgebouwd. Volgens eigen zeg- gen heeft hij het rapport geschreven om de vinger te leggen op een zere plek in de dienst, waardoor hy mis schien andere werknemers behulp zaam kan zijn. Het is hem ook onduidelijk, waarom de PTT'ers over het algemeen zo slecht voorgelicht worden over wat zij werkelijk kunnen bereiken. Bo vendien stelt hij in zijn rapport vast, dat de werknemers de hun toegezeg de functiebeschrijving en alles wat daarbij hoort, onthouden wordt, das chefs en betrokkenen slecht worden voorgelicht en dat niet waar wordt gemaakt, wat in folders e.d. over pro motiekansen geschreven wordt. De heer De Vries acht dit alles in stryd met de moderne inzichten over per soneelsbeleid en over de werknemers zelf. Het rapport, rijkelijk voorzien van vergelijkende staten en cijfermateri aal, is toegezonden aan de minister raad, aan Tweede-Kamerleden, de centrale directie van de PTT en vak bondsbestuurders. „Niet omdat ik een beroepskankeraar ben", aldus de heer De Vries, „maar omdat ik het gehele promotiebeleid by de PTT zie als een achtergebleven gebied en om dat ik het onbehagen wil wegnemen over het totnutoe gevoerde beleid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Scheveningen zal nog voor de wintermaanden een roulette spel voor behendigen komen. Het is van de heer J. J- Weissman uit Den Haag. Hij heeft er al enige maanden naam mee gemaakt, sinds hij van de burgemeester van Valkenburg geen ver gunning kreeg, om, naar de politie verordening uitsluit, zijn spel in een ver trek met een drankvergunning te exploi teren. De heer Weissman zal nu, zoals hij dinsdagmiddag meedeelde. „gewoon gaan spelen", de politie waarschuwen dat er om geld wordt gespeeld en een proefproces uitlokken. De 75-jarige heer Weissman, die zich uitvinder noemt, heeft zijn spel, waar aan hij twee jaar heeft gewerkt ,,sept boules roulent" (zeven balletjes rollen) gedoopt. Het spel. dat in Scheveningen zal ko men, is vereenvoudigd, omdat het oor spronkelijke te ingewikkeld is gebleken. Het spel bezit naar het naar het oor- de uitvinder „alle spannings elementen van de roulette, maar geen enkel kenmerk van het bij de Neder- ROTTERDAM ONVOORSTELBA RE hoeveelheden bier. een spelletje po ker en vermoedelijk een fikse porti< verveling, heett in de nacht van 21 oj 22 juni geleid tot een ruzie tussen en kele Duitse zeelieden opvarender van het vrachtschip „Berthe Hugo Stin nis" die eindigde met de dood vai de 23-jarige Friedrich Hartl. Deze jongen was met o.a. de 30-jarige Manfred Walter, de 21-jarige Wernei A.K. Heinz en een zekere Buttermann naar de wal gegaan na een hele dag van kaarten en drinken. In een café waar nog meer bemanningsleden waren is gepokerd. Het slachtoffer verloor daarbij en wilde niet betalen. Dat schijnt het begin van de ruzie te zijn geweest. Later op de avond ontmoette Hartl de andere drie weer en laaide de ruzie op. Heinz heeft Hartl toen een ongezouten pak slaag gegeven Later, toen men ge vieren weer naar het schip ging heeft Walter Hartl te pakken genomen en wel zodanig dat de jongen bewegingloos op de weg langs de Waalhaven bleef lig gen. Een taxi die kort daarna passeerde overreed hem en toen de politie arri veerde bleek hij dood en zo deerlijk verminkt dat dr Zeldenrust, die sectie verrichtte op last van de justitie niet meer kon constateren of hij dood gesla gen was of aan de gevolgen van de aanrijding was gestorven. DINSDAGMORGEN stonden de twee vechtersbazen Walter en Heinz terecht. De officier van justitie, mr. B. van de Meulen. beperkte zich tot het ten laste leggen van mishandeling en eiste op grond hiervan tegen Walter de maxima le straf, twee jaar met aftrek. Tegen Heinz luidde de eis een jaar met aftrek, omdat hij medeverantwoordelijk werd gesteld. De „kroongetuige" Buttermann, die niet meegevochten had en al spoedig op vrije voeten was gesteld, was niet aanwezig, waartegen de beide verdedi gers, mr. J. M. L. Pompe en mr. D. B. W. Postma, ernstig bezwaar maakten, vooral omdat zij toen deze getuige on der ede door de rechter-commissaris werd gehoord, dc verdediging nog niet toegewezen hadden gekregen en dit ver hoor dus niet hadden kunnen meema ken. Beide advocaten meenden dat het hele onderzoek nogal oppervlakkig was geweest en met name door het ontbre ken van rapporten over de persoon van het slachtoffer en de beide verdachten, bitter weinig bekend is. MR. POMPE noemde het een grove zeemans-vechtpartij tussen zwaar dron ken lieden (Walter zou die dag 60 gla zen bier en enkele glazen jenever heb ben gedronken) met een noodlottig ge volg. Heinz verdedigde zich met de mededeling dat hij, nadat hij Walter Hartl had neergeslagen, ervan overtuigd was dat Hartl wel weer op zou staan. Een bloedproef van het slachtoffer, ge nomen 7 uur na zijn dood, toonde aan dat zijn alcoholindicatie 2.8 was. landse wet verboden hazardspel" (gok' ken). Met zijn apparaat kan winst worden behaald als men vzich een zekere be hendigheid heeft eigen gemaakt. Het behendigheidsspel bestaat uit een speeltafel, waarop zoals bij roulette kan worden ingezet op de cijfers 0 tot en met 36. Tweede onderdeel is een draai schijf met nummers, ook al gelijk aan die van de roulette, maar met dit ver schil dat hij in plaats van door een bank houder door een constant draaiende motor in beweging wordt gebracht. Derde onderdeel is een schietstoel, waar mee de balletjes in de vakjes worden geschoten. De spelers mogen beurtelings de snel heid, waarmee het balletje uit een tuitje wordt geschoten, bepalen. De andere spelers moeten met deze snelheid reke ning houden. Hoe hoog de snelheid is kunnen zij zien aan een lamp. die al naar gelang de snelheid van het belletje zwakker of sterker gaat branden. Met een andere knop wordt het balletje weg geschoten. H azardkan sou De heer Weissman is hevig geïnteres seerd in het spel van Caranza in Zand- voort. Hij is thans bezig dit spel na te bouwen om de zwakke plekken ervan te zoeken. Hij is van mening dat het spel van Caranza zuiver een behendigheids spel is, maar dat er als bij een roulette wordt uitbetaald. De behendigheids speler kan naar zijn oordeel op dit spel grote winsten maken. Er bestaan echter naar het oordeel van de heer Weissman vele mogelijk heden om van dit spel hazard te maken en hij beweert zelfs dat dit in Zandvoort gebeurt omdat anders de bank, die tegen de spelers speelt niet aan zijn trekken komt. Een van de mogelijkheden om er hazard van te maken is naar het oordeel van de heer Weissman het iets ovaal maken van het balletje, dat dan van loop verandert, zodat het voor niemand mogelijk is tevoren te bepalen in welk vakje het balletje terecht zal komen. Ook met wringingen op de speeltafel kunnen dergelijke effecten worden ver kregen, zo meent de heer Weissman. ALMELO Enkele uren nadat de 20 jaiige K. L. F., uit Almelo, die in Zutphén was gedetineerd, gistermiddag het paleis van justitie in zijn wooplaats werd uit geleid door twee politiemensen, en die gelegenheid benutte om te ontsnappen is de man woei gearresteerd. Hoewel een der agenten hem direct na de ontsnapping met een revolver m de hand achtervolg de kon deze wei mg doen, omdat de jon geman zich in het spitsuur tussen dc talrijke wielrijders mengde. In eigen stad zocht E. een goed heen komen. Voor zijn vlucht nam hij ergens een fiets weg. Vele leden van de gemeen tepolitie zochten, mede op allerlei me dedelingen van het publiek afgaande de stad af. De dour de vluchteling meege nomen fiets werd voor een winkej terug gevonden Tegen de avond zag mén kan de ontsnapte achter een pakhuis te om singelen. LONDEN Dinsdagmiddag is opnieuw een der gevangen'ssen. waarover de ver oordeelden van de Britse treinroof zijn verspreid, in staat van alarm gebracht. Het betreft nu de Waltongevangenis te Liverpool. Een onbekende had het Britse avondblad „Evening News" telefonisch meegedeeld, dat op 21 augustus opnieuw een vluchtpoging zou worden onderno men. De onbekende gaf bijzonderheden over het komplot en maakte de voorberei dingen bekenddie al waren getroffen. Het is niet bekend over welke gevangene de onbekende sprak. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1