Castro is bereid tot een redelijker politiek Aardgasboringen gaan door! DE VERHOUDINGEN MET DE V.S. VISSENDE PRINSES ANTI-REM-WET Spoedbehandeling Kamer lijkt niet waarschijnlijk Koppensneller onthoofden broer en zus Lodge overtuigt Parijs van Amerikaans gelijk Maar nu veel dieper dan 5200 m. in de Noordzee Moskou vindt Cuba een te dure protégé JONGEN DOODT PER ONGELUK ZIJN VRIENDJE Dure steun Niet afwijzend .ONS NOORDEN' NIEUW FRIES WEEKBLAD Straat-kanoën „Oorlog Vietnam is te winnen Brits'' viertal steelt 130 gouden ringen Twintig doden bij botsing jeep-truck Kantonrechter: Veldhoensplaten zinneprikkelend voor de jeugd KWETS ONZE GEVOELENS NOOIT MEER Goedkope dag Dames regenjassen 19.75 Goedkope dag Dames Nylon Jacks 20.00 Goedkope dag Sport colberts 39.50 Goedkope dag Heren Nylon Jacks 22.50 Goedkope dag Heren Jacks 29.50 Goedkope dag Jongens pantalons (lang) Prima kwaliteit 15.50 Goedkope dag Kinder Nylon Jacks 18.50 Goedkope dag Terlenka Heren pantalons 19.95 Goedkope dag Sport Colberts 28.50 De Kledingbokser Bierkaaistraat 30 Hulst DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 Rassenonlusten in Chicago Dood gewaande zoon geeft - na 18 jaar - levensteken Hitte en droogte in Tokio houden aan Russische musici liepen over om zakelijke redenen Op de Philippijnen Man levensgevaarlijk gewond bij steekpartij Soekarno tot Nederland Helpers Zech Nenntwicli spoedig voor rechter wollen AaBe 100% (Foam Back) 8 t.m. 10 jaar De zaak met de meest tevreden klanten Iedere dag geopend van 9-6 uur, vrijdags tot 9 uur, '8 zondags van 2-6 uur. 100% garantie op al onze goederen (Van onze correspondent) WASHINGTON. Op het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken worden nauwlettend de verzoeningspogingen bestu deerd die de laatste maanden en weken zijn uitgegaan van premier Castro van Cuba. Deze pogingen kwamen voor de eerste maal tot uiting, toen de New-York Times enkele weken geleden een inter view met Castro breed uitgemeten op de voorpagina bracht. Daarna zijn via diplomatieke kanalen, en in dit verband noemt men Mexico, contacten tussen Cubaanse en Ame rikaanse diplomaten onderhouden, om af te tasten op welke wijze een bestand tussen Washington en Ha vanna, zonder al te veel gezichts verlies voor beide partijen, gerea liseerd kan worden. In het interview met de New York Times kwam premier Castro er rond voor uit dat de economische boycot van de Verenigde Staten niet had nage laten de economische ontwikkeling van zijn land af te remmen en in de war te sturen. Daarom vond hij dat het tijd was geworden de handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten te herstellen en in een later stadium de diploma tieke banden weer aan te halen. Castro erkende dat hij guerillas in diverse latijns-Amerikaanse landen daadwerke lijk steunde in hun ondermijnende ac tiviteiten maar hij was bereid deze hulp te beëindigen indien de Verenigde Sta ten de anti-Castro bewegingen die on dermeer vanuit Miami opereren, een halt toeriepen. Nauwelijks was het artikel in de New York Times gepubliceerd of Castro zond aan dertig Amerikaanse dag- en weekbladen een uitnodiging om een ver slaggever te sturen naar de viering van. de 11e verjaardag van de „revolutie van 26 juli", die een begin maakte met de liquidatie van het regime Ba tista. Tot nu toe was het alleen de New York Times en het persbureau As sociated Press toegestaan corresponden ten in Havanna te laten werken. An dere symptomen die erop wijzen dat Castro erop uit is het met de Verenigde Staten op een akkoordje te gooien, zijn de gematigde taal die hij bezigde toen A- merikaanse schildwachten van de basis Guantanamo een Cubaan neerschoten en voorts het feit dat hij tijdens de crisis om Vietnam angstvallig vermeed partij te kiezen voor zijn communisti sche medebroeders Noord-Vietnam, Pe king of Moskou. Bij vorige conflict situaties, waarbij de Verenigde Staten betrokken waren, zoals Panama, liet Castro zich niet onbetuigd en trok fel van leer tegen het „Yankee imperia lisme". Ook heeft hij zijn dreigementen om vergeldingsmaatregelen te treffen jegens de U-2 verkenningsvluchten bo ven Cuba ingetrokken, of nauwkeurig gezegd: hij praat er liever niet meer over. CHICAGO Honderden negers hebben tot maandagmorgen vroeg in Chicago blanke automobilisten met stoepstenen be kogeld en talrijke winkeletalages geplun derd alvorens zich te verspreiden toen de politie van traangas dreigde gebruik te maken. Minstens twee personen liepen schot wonden op. Bijna 60 mensen raakten ge wond. Twee gebouwen werden in brand gestoken en de politie ging over tot de arrestatie van 30 personen tijdens de on derdrukking van de wanordelijkheden die hun oorzaak vinden in een meningsver schil gisteravond tussen de blanke ei genaar van een drankzaak en een negerin. De eigenaar beweerde, dat de vrouw een fles gin niet had betaald. Tien auto's werden omver geworpen. Onder de plunderaars bevonden zich kin deren van zeven en ach tjaar. Ruim 200 politiemannen trotseerden een regen van stenen om een einde te maken aan de ongeregeldheden in de voorstad Dixmoor van Chicago. PARIJS Een vijftienjarige Parijse jon gen heeft bekend, dat hij op 5 augustus zijn dertienjarige speelgenoot Patrick Leveque per ongeluk heeft gedood en het lichaam ter plaatse heeft laten liggen. De Parijse politie vreesde -aanvanke lijk, dat een kindermoordenaar van het type als de onlangs gearresteerde „Wur ger" rondging. Do jonge moordenaar zei, dat hij Pa trick tijdens het spel met een stok gesla gen had, en dat hij bang was geweest om het te zeggen. Havanna steeds maar koeler worden Bo- 1959 meer of minder gedwongen was vendien heeft premier Castro zich gerea liseerd dat de economie van het land niet op dreef zal komen zolang Cuba praktisch gesproken, alle goederen uit de Sovjet-Unie moet betrekken. Op technisch gebied brengt dat met zich mee, dat de suikerinstallaties elektriciteitscentrale, watercentrale die alle van Amerikaanse makelij zijn, in geval van storing of bij vervanging van onderdelen buiten werking zijn tot dat Moskou op de Europese markt een Amerikaans onderdeel op de kop heeft weten te tikken. De onderdelen zgn in de meeste gevallen tienmaal duurder dan wanneer zij rechtstreeks uit de Verenigde Staten zouden komen. Voor een autoband van tien dollar (in de V.S. maakt dit nog niet zoveel uit, maar wanneer het gaat om grote re onderdelen in de categorie van dui zend dollar tot half miljoen dollar, dan uit, maar wanneer het gaat om grote kan men zich wel indenken welke astro nomische bedragen het regime Castro Moskou moet neertellen om de zaak draaiende te houden. Na vijf jaar revolutionair bewind heeft premier Cas tro overigens ook gemerkt dat zijn land. per slot van rekening een stuk Latijns-Amerikaans gebied, volkomen geisoleerd is komen te staan van de omliggende landen en nu noodgedwon gen sociale, economische en culturele betrekkingen moet onderhouden met (communistische) landen die nu een maal een ander geestelijk klimaat heb ben. Waarnemers in Washington menen dat de Verenigde Staten niet onmiddellijk afwijzend moeten staan ten opzichte van de verzoeningspogingen van premier Castro. Zij wijzen erop dat Castro in Misschien ook al omdat hij zich niet meer zo zeker voelt van de steun van Moskou bij de bestrijding van de U-1 vluchten. Want het is een publiek ge heim dat de Cubanen geen weg weten met de ingewikkelde luchtafweerappara- tuur die de Russen op hun eiland heb ben geïnstalleerd Zonder Russische hulp zijn die installaties alleen maar gedoemd tot werkeloosheid. En Moskou voelt er bitter weinig voor deskundigen beschikbaar te stellen voor het kostbare avontuur dat zij onderno men heeft in het Caraibisch gebied. De Sovjet-Unie grijpt alle middelen aan om de kosten van een miljoen dollar per dag die het regime op Cuba vergt, van zich af te schudden. Deze Russi sche besparing is premier Castro niet ongemerkt voorbijgegaan, reden waar om de betrekkingen tussen Moskou en (Van een onzer verslaggevers) VRIEZENVEEN Na de oorlog 1940-1945 moest Jan Bosma uit Vriezen- veen voor zijn nummer onder de wape nen. Na zijn opleiding in Assen vertrok hij naar Indonesië. Toen echter de Hol landse troepen weer naar Nederland werden ingescheept, was Jan Bosma er niet bij. Hij werd opgegeven als ver mist of gedeserteerd en zijn vader en moeder wachtten tevergeefs op zijn te rugkeer. Ze gingen er zo langzamer hand in berusten dat hun zoon in Indo nesië was omgekomen. Dezer dagen hoorde vader Bosma mevrouw Bosma is intussen overleden tekenen van le ven van zijn zoon uit Poerwokerto in Indonesië. Enkele weken eerder was reeds bericht binnengekomen bij Jan's zuster in Almelo maar deze durfde het goede nieuws niet aan haar va der te vertellen. Intussen zijn meer brieven en zelfs een foto van Jan Dij de oude heer Bosma in Vriezenveen ge arriveerd. Nu weet de gelukkige 75- larige vader dat zijn zoon Jan in Indo nesië is gebleven, omdat hij er een meisje had leren kennen, intussen is ge trouwd en vijf kinderen heeft. Vader en zoon zien thans reikhalzend uit naar de hereniging Jan Bosma is ziek en d dokter heeft verklaard, dat de oorzaak in hoofdzaak heimwee is. Ook de do minee van Jan heeft dit verklaard. Er zijn echter moeilijkheden. Jan Bosma heeft intussen de Indonesische nationa liteit aangenomen en zelfs zijn naam laten veranderen. Hij heet nu Jan B. Lutijo. Men vreest dat de autoriteiten in Nederland voorshands nog wel be zwaren zullen maken tegen zijn komst naar Nederland. de Sovjet-Unie als beschermengel te aanvaarden in zijn conflict met de Verenigde Staten. Nu Castro merkt dat zijn beschermengel zich schijnt te trans formeren tot beschermduivel wil hij er maar zo gauw mogelijk vanaf om net als vele jonge Afrikaanse landen een middenkoers te gaan varen tussen Was hington en Moskou met af en toe een politieke echopeiling naar Peking. Een onmiddellijke afwijzing van de Cubaan se toenadering zou niet kunnen leiden tot instorting van het regime Castro, daar dit bewind nu eenmaal een gege ven realiteit is waarmee rekening gehou den moet worden. Indien de Verenigde Staten „nee" zeg gen tegen Castro's toenadering zou de koude oorlog in he Caraibsch gebied alleen maar toenemen. Casro zou ge dwongen worden zijn nieuwe oriënta tie te richten op Europa en Azië, waar hij toeschietelijke handelspartners (En geland, Frankrijk Nederland Japan) zal vinden. In Havanna rekent men er niet op dat president Johnson aan de vooravond van de verkiezingen bereid zou zijn tot onmiddellijkt onderhande lingen, maar wel verwacht men dat wan neer de democraten in november als overwinnaars uit de stembusstrijd naar voren komen, wezenlijke stappen gedaan kunnen worden die zullen leiden tot nor malisatie van de betrekkingen. Er is geen probleem Havanna-Washington, maar wel een probleem Washington- Havanna. 1 ]'4 TOKIO De watervoorraad in de drie grootste reservoirs van Tokio is als ge volg van de aanhoudende droogte nog verder geslonken en er is nog slechts twee percent van de normale capaciteit over. In de Japanse hoofdstad bleef het kwik voor de 27ste achtereenvolgende dag in de buurt van de 35 graden. De autori teiten hopen dat de waterwerken in aan bouw in de rivier de Area op 25 augustus gereed zullen zijn, zodat een hoeveel heid van ongeveer 400.000 ton per dag uit de rivier kan worden aangevoerd. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Eind september zal een proefnummer verschijnen van een katholiek weekblad „Ons Noorden" voor Friesland. Men wil n.l. proberen om i.p.v. het opgeheven dagblad Ons Noorden voorlopig voor katholiek Fries land met een weekblad te voorzien in de leemte ontstaan door de opheffing van het da.gblad „Ons Noorden". Sinds de opheffing van het dagblad „Ons Noorden" per 1 april van dit jaar was de behoefte aan een communicatie middel voor de r.k. bevolking van Fries land, Groningen en Drente steeds sterker voelbaar geworden. Men miste het onder ling contact en men voelde het hiaat van een gespreksmogelijkheid met het oog op de publieke opinie en de eigen problematiek van het noorden. Na een groot aantal besprekingen door een comité van geestelijken en leken is men tot de conclusie gekomen, dat een wekelijks orgaan voor het gehele Gro ningse bisdom zakelijk nog niet haalbaar is. De in deze contacten geopperde mo gelijkheid van een voorlopige start in Friesland alleen, bleek intussen vol doende perspectief te hebben om een poging in deze richting te wettigen. Het weer in Spanje heeft de laatste tijd maar weinig van alle klimatolo gische heerlijkheden, die in de WV- folders worden beloofd. Nu is weer de stad Santander en omgeving door een wolkbreuk en overstromingen getrof fen. Voor kanoliefhebbers weliswaar een buitenkansje, maar voor toeristen e.d. een nare zaak. FRANKFORT Twee Russische mu sici die naar het westen zijn overgelopen, omdat zij in de Verenigde Staten jazz willen spelen, zijn maandag uit Tokio in Frankfort gearriveerd op weg naar een vluchtelingenkamp. De 27-jarige saxofonist Boris Midney en de 31-jarige slagwerker Igor Berukshtis reisden via Kopenhagen. In een korte verklaring bij aankomst op het vliegveld zeiden de musici twee dagen geleden een groep van het Bolsjoi-theater in Tokio in de steek te hebben gelaten omdat er in de Sovjet-Unie geen gelegenheid is mo derne jazz te spelen. Zij zeiden dat jazz hun grootste belang stelling heeft en hopen daar in de Ver enigde Staten hun brood mee te kunnen verdienen. De musici zeiden dat de snelste weg naar de Verenigde Staten loopt via een vluchtelingencentrum in West-Duitsland, MANILLA Koppensnellers van de Ilongot-stam op de Philippijnen hebben volgens de politie van Manilla in het dorp Lubbot in de provincie Quezon, de 17-jarige Cirila Pagurayan en haar acht jarige broertje onthoofd. De kinderen waren door hun vader uit gestuurd om groente te halen. Toen ze" niet thuiskwamen, werd een speurtocht ingezet. Niet ver van het ouderlijk huis, een boerderij, werden de hoofdeloze lij ken gevonden. ?5 Prinses Benedicte van Denemarken, vertoeft op het ogenblik op Groen land. Zij maakt van de gelegenheid gretig gebruik om haar hengel in dé snelle stromen uit te gooien hier| in de rivier de Quingua. PARIJS De vroegere Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam Cabot Lodge heeft een sceptische Franse re gering maandag te verstaan gegeven, dat Amerika gelooft, dat het „zich op het goede spoor bevindt" in de strijd tegen de communisten in Zuid-Vietnam. Lodge verklaarde tegenover de Franse minister van staat Louis Joxe, dat Ame rika van mening is, dat de oorlog kan worden gewonnen, als „wij en de Viet- namezen volharden in onze politiek". Lodge Js gisteravond in Parijs aange komen als president Johnsons speciale afgevaardigde om aan de Europese bond genoten van de Verenigde Staten het Amerikaanse beleid in zuid-oost-Azië uit te leggen. De Fransen hebben zich kritisch uitge laten over de Amerikaanse politiek in zuid-oost-Azië en niets wijst erop, dat Lodge hen tot andere gedachten heeft gebracht. De Gaulle is voorstander van een neutraal zuid-oost-Azië en heeft her haaldelijk gezegd, dat hij niet gelooft aan een militaire overwinning in Zuid- Vietnam. Functionarissen nemen aan, dat Joke, de waarnemer voor premier Pompidou en de minister van buitenlandse zaken Couve de Murville die beiden op vakan tie zijn het Franse standpunt in zijn on derhoud van een uur met Lodge uit de doeken heeft gedaan. Lodge kenschetste zijn besprekingen als „zeer hartelijk, degelijk en openhar tig". Morgen zal Lodge ae permanente raad van de NAVO toespreken. De Gaulle zelf krijgt hij niet te spreken omdat het Franse staatshoofd thans vakantie houdt. DEN HAAG Op het ministerie van justitie wordt thans met grote voortva rendheid gewerkt aan de opstelling van de memorie van antwoord op het dooi de Tweede Kamer uitgebrachte voorlo pige verslag over het antie-REM-wetje. Minister mr. Y. Scholten, keert morgen van een korte vakantie op het departe ment terug. Hij zal dan aan deze memorie van antwoord de laatste hand leggen, zo dat deze in de vaste wekelijkse minister raad van vrijdag kan worden vastgesteld. 55 ROTTERDAM In een juwelierszaak in Rotterdam kwam een Engels spre kende man in gezelschap van drie andere heren een klok kopen. Kort na hun vertrek werden 130 gouden ringen ter waarde van ca. ƒ8.000, vermist. De man kon niet direct slagen in de keu ze van de klok. De verkoopster ging in de tussentijd enkele andere klan ten bedienen en moest op een gegeven moment even naar de werkplaats achter de winkel. Een tweede verkoop ster bleef in de winkel achter, maar deze heeft de „Engelsman" niet vol doende in de gaten gehouden. Toen de eerste verkoopster weer in de zaak terugkwam waren de mannen verdwe nen. Even later miste zij drie dozen met gouden ringen van de toonbank. De klok werd niet verkocht. Het rapport van de commissie-Frangois, over de volkenrechtelijke aspecten aan de anti-REM-wet verbonden, is vooral op het ministerie van buitenlandse zaken on derwerp van studie geweest. Het was ook minister Luns en niet minister Schol ten, die de volkenrechtsgeleerden om advies had gevraagd. In Haagse politieke kringen verwacht men, dat de memorie van antwoord, die met meer dan gewone spanning tegemoet wordt gezien, in het midden van de volgende week naar de Tweede Kamer zal worden gezonden. Het lijkt thans niet waarschijnlijk, dat de Kamer nog m het reces zal vergade ren. Na ontvangst van de memorie van antwoord zal de Kamercommissie im mers opnieuw moeien vergaderen om het eindverslag op te stellen. Wanneer dit eindverslag geen nieuwe aanvragen aan de regering oplevert, is het technisch mogelijk dat de Kamer zich nog voor Prinsjesdag over de wet uitspreekt, maar nogmaals, waarschijnlijk lijkt dit niet. MANILLA Bij een botsing tussen een jeep en een truck in Calbayog City op de Philippijnen. zijn twintig personen ge dood en achttien gewond. De botsing gebeurde toen de truck bij het inhalen van een vrachtwagen op de van tegenovergestelde richting komende jeep botste. AMSTERDAM Volgens de kanton rechter mr A. W. Haan te Amsterdam zijn de platen van de graficus Aad Veldhoen, die op een bakfiets werden tentoongesteld, zinneprikkelend voor de jeugd. Dit heeft hij woensdag; in zijn (schriftelijke) vonnis bepaald door de man die met de bakfiets heeft rondge reden, de 30-jarige anti-rook-magiër Robert Jasper G. te veroordelen tot drie maal een boete van 11,- De drie be treffende platen zullen aan de verdachte worden teruggegeven. De officier had drie maal een boete van 75,geëist. De raadsman van G., mr. H. Kater heeft direct appèl aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter. In het vonnis deelt de kantonrechter mee dat hij met grote interesse heeft kennisgenomen van de meningen van de getuige-deskundign prof. mr H. Nagel en van de vervaardiger van de platen Aad Veldhoen. Nadrukkelijk wordt ge steld dat de integriteit van de verdachte en van de kunstenaar door het kanton gerecht niet in twijfel worden getrokken. „Het gaat erom of de platen geschikt zijn om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, ook al was de bedoeling anders. De gedachte aan opzet is mij dan ook vreemd", aldus het vonnis. „Bedacht moet worden, dat het waar mag zijn dat de tegenwoordige jeugd gedeeltelijk sneller voor de werkelijk- ïeid van het sexuele leven wordt ge steld of zich stelt dan voorheen, toch achten wij dit niet ter zake. Wij over wegen daarnaast dat het betreffende wetsartikel niet alleen een bepaalde groep der tegenwoordige jeugd, maar de gehele jeugd omvat n dat de straat zich hierin van musea en tentoonstel lingsgebouwen onderscheidt, dat de ou ders van opgroeiende kinderen geen en kel middel hebben de kinderen af te houden van wat op straat wordt ten toongesteld of aangeboden", aldus de overwegingen bij het vonnis. Bij de strafmaat-bepaling houdt de kan tonrechter rekening met de integriteit van de verdachte en kunstenaar en met het feit dat zij niet de intentie hebben gehad zinne-prikkelende platen te maken en te vertonen. In een mondelinge toelichting op het vonnis benadrukte mr Haan dit nog eens tegenover de heer Veldhoen. „Het gaat om de historische interpretatie van wets artikel 451 bis. Ik kom er echt niet onderuit, maar ik geef u door deze straf de mogelijkheid in hoger beroep te gaan", aldus de kantonrechter tot Veldhoen. NISTELRODE De rijkspolitie in Heesch is bezig met een onderzoek naai de steekpartij in het woonoord Donsel in Nistelrode. Zaterdag is daar ruzie ont staan tussen twee Keiezen die de politie tot dusver alleen met A. en L. aanduidt. A was gewapend met een schop. L. met een stiletto. A. "kreeg een levensge vaarlijke wond. Hij moest worden over gebracht naar het St.-Annaziekenhuis in Oss en verkeert thans in levensgevaar. L. kreeg van de minderjarige zoon van het slachtoffer een broodmes in de rug. Hij kon ter plaatse worden behandeld. De stilettogebruiker zal dezer dagen voor de officier van justitie in Den Bosch worden geleid. DE BROMFIETSER M. van Rooy uit Nis telrode (19 jaar) werd op slag gedood toen hij gisteren met zijn bromfiets te gen een hem tegemoetkomende personen auto botste. (Van onze correspondent in Bonn J. Bouwer) BONN Hoewel de aardgasdiepte- boring „Flensburg Z-l", die door de Duitse „Schatbau- und Tiefbohr Ge- sellschaft" in consortium met andere firma's in de Noordzee werd uitgevoerd, een mislukking is geworden immers in plaast van het brandbare metaangas werd alleen maar stikstof gas aangetrof fen heeft het zogenaamde Noordzee- consortium het zoeken naar aardgas nog niet opgegeven. Men wil nog dieper dan 5.200 meter boren, ook op andere plaat- in. De boring „Flensburg-Z 1" kwam in dezelfde bodemformatie terecht als „Noordzee-D 1". Deze bodemformatie heet het Sechstein-gebergte. De boring „Noordzee-D 1" was helemaal niet be doeld om deze bodemformatie te onder zoeken. Hij had dieper moeten gaan, na melijk tot de formatie onder het Sech- stein, dat in Nederland het reusachtige aardgasbekken onder Groningen herbergt De plotselinge doorbraak van het stik- stofgas geschiedde, toen men de ver eiste diepte nog helemaal niet had be reikt. Men kan, volgens geologen, der halve niet zeggen, dat de boring „Noord zee-D 1" totaal is mislukt. De stikstof- gaseruptie was een onaangename bij komstigheid. ofchoon bij gas- en olie exploraties geenszins ongewoon. Het aantreffen van stikstofgas ook by geologen, dat het Sechstein-gebergte zich onder Sleeswyk-Hollstein voorzet. Ook hiervoor geldt, wat van kracht is voor Noordzee-D 1": het aardgas (als het er is), zit veel dieper, onder de Sech- steinformatie. De „Noordzee 1" gaat strak 20 km. benoorden het eiland Borkum boren. Daarbij willen de geologen nog veel voorzichtiger te werk gaan, om een eventuele hernieuwde uitbraak van stik stofgas te voorkomen. Overigens: het de boring „Flenburg-Z 1" bewyst deRotterdamse schip Tak-7 heeft het gas- gat der „Noordzee- BI" niet kunnen dichten. Reeds is een punt vastgesteld waar in de Noordzee een derde diepteboring zal worden uitgevoerd. Dit punt ligt op 83 km. ten noordwesten van het eiland Borkum. Dezg boring zal worden uitge- voerd met het booreiland, dat bij de Howaldt-werf in Kiel voor rond 25 mil joen mark nog in aanbouw is. In to taal wil het Noordzeeconsortium 12 bo ringen uitvoeren. Het heeft voor de ko mende twee jaren hiervoor niet min der dan 100 miljoen mark uitgetrokken, zonder ook maar een greintje zekerheid te hebben, dat inderdaad aardgas zal worden gevonden. Er is overigens ook nog niet beslist of de Noordzee-exploraties ook geduren de de herfst en wintermaanden zullen worden voortgezet. Men heeft op dit ge bied geen ervaringen uit andere delen van de wereld Wel heeft men de er varing, dat het in de herfst en de win ter in het betreffende deel van de Noordzee behoorlijk kan spoken. DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft Nederland maandag ge waarschuwd „nooit meer onze gevoelens te kwetsen". In een toespraak ter gelegenheid van de negentiende verjaardag van de Indo nesische onafhankelijkheid, zei Soekarno: „We zijn geen haatdragend volk, we zijn geen volk met een hart van steen. We vernieuwen nu onze betrekkingen met de Nederlanders". Hij zei, dat Indonesië „veel bereidheid en goede bedoelingen" zal tonen zolang de nieuwe betrekkingen zijn gebaseerd op gelijkheid. „Ik geloof niet dat iemand een redelijker houding kan aannemen dan wij aldus de Indonesische presi dent. Soekarno had eerder in zijn toespraak gesproken over de moeilijkheden die hij met de Nederlanders had gehad onder hun koloniaal beheer en tijdens de on afhankelijkheidsstrijd. HANNOVER Vier personen die er van verdacht worden de veroordeelde oorlogsmisdadiger Hans Walter Zech- Nenntwich te hebben geholpen bij zijn vlucht uit de gevangenis in april, zullen op 6 oktober voor de rechter moeten verschijnen. Zech-Nenntwich, een 47-jarige voor malige officier bij de SS, gaf zich op 7 augustus aan de politie in Hannover over na zijn vlucht naar Kairo en Athene. Hij was op 22 april uit de gevangenis van Brunswijk ontsnapt. Verdacht van hulp aan deze ontsnap ping zijn de gevangenisbewaarder Diet rich Zeemann. 48, de voormalige celge noot van Zech-Nenntwich Hermann Gut- teck. 34, zijn secretaresse Rosemarie Holt- Brueggemann, 27 en zijn vriendin Margit Steinhauer, 25. Het is nog niet bekend of Zech-Nennt wich zelf met de vier anderen zal te recht staan wegens aansporing tot hulp verlening aan zijn ontsnapping.

de Stem | 1964 | | pagina 7