Opgepast- Jeugd breekt los Publiek kan politie veel beter help L. POLFLIET 25 JAAR OP GOESE VEILING Eerste tanker voor DOW Terneuzen GEORGETTE EIJSACKERS WERD MISS WITTE HUIS Vakantieweken in Middelburg en Terneuzen 0e f tem Nieuwe crisis Terug naar de middeleeuwen Skelteren Politic-kapitein J. Warneke Voorkomen Te tang In memoriam mgr. Mutsaerts In St.-Jan Den Bosch Iedere avond requiemmis voor mgr. Mutsaerts Tevredenheid Britse troepen verlaten Lybië Geweersalvo weerhoudt vluchtenden Kettingbotsing bij Krabbendijke Muggen, motten, vliegen? Z.-Vl. drumbands besluiten tot samenwerking Audiëntie vervroegd Politie betrapte wildstropers bij Walsoorden De R.E.M. in actie r)E volksaandelen van de R.E.M. zijn weggevlogen. Het systeem van volksaandelen is dus wel levensvat baar in ons land. Het is ook iets om de bezitsspreiding te bevorderen. Al leen maar jammer, dat deze uitgifte zo'n dubieus en wankel project be treft. De regering kan het er niet op laten zitten, dat een kapitaalkrachtige ondernemer een eiland bouwt buiten de kust, waar hij niet alleen de ra dio. en t.v.-wet, maar ook andere Ne derlandse wetten desgevallig kan bespotten. Het gezond verstand zegt, dat dit onmogelijk moet zijn. Juri disch is het moeilijk in het vat te gieten. De regering zal nu wel spoe dig met haar memorie van antwoord voor de dag komen, waaruit we zul len vernemen, hoe ze het oorspron kelijk slordige ontwerp heeft bij - gefatsoeneerd. Gewonden bij botsingen te Rilland-Bath DAGBLAB BB SïtHML Ai> i/rvatmti ïB AtJtrtJ"SirtiS T964 (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG. Gistermorgen klonk in de Zeeuwse hoofd stad het alarmsignaal „De geuzen in aantacht". Onmid dellijk kwamen de poorters in het geweer om, hoe klein ze soms ook waren dapper hun stad te verdedigen. Met deze belegering startte de spelvakantieweek, waaraan ruim vierhonderd Middel burgse jongens en meisjes deelnemen. Uitgedost in de vreemd ste kledij trokken gistermiddag de geuzen en poorters door de stad, op weg naar het raadhuis, waar zij van de burgemeester de sleutel van de stadspoorten opeisten. ning volgde een voorstel van de ver- TE GOES opende gistermorgen de wethouder van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. van de Burgt, deze week, waarvan verschil lende evenementen zich vooral af spelen in het Schuttershof en de schouwburg Juliana. Tijdens de bijeenkomst, gehouden in het Schuttershof, kon de Goese wet houder ongeveer 250 kinderen en ruim 40 leiders en leidsters verwel komen. Het motto van de Goese kin dervakantieweek luidt: „De Goese jeugd terug naar de Middeleeuwen" Men bedoelt hiermee, dat alle deel- nemertjes zich deze week ook inderdaad ridderlijk moeten gedragen. Na de ope- schillende comit's de kinderen in groe pen te verdelen. Er zijn thans 21 groe pen, zodat voor iedere groep twee lei ders of leidsters beschikbaar zijn. In de middaguren was er voor de jeugd een valkenjacht door de stad. Hierna werd in het Schuttershof een ridderverhaal voorgelezen. Vandaag zullen de kinde ren straattekenwedstrijden houden op de rolschaatsbaan aan de Bergweg Mochten de weersomstandigheden zich hiervoor niet lenen dan zullen er films worden vertoond en binnenspelen wor den gehouden. Morgen zal tegen de mid daguren Jacoba van Beieren op het bordes van het stadhuis verschijnen 's Middags gaan de kinderen met de trein door de Zak van Zuid-Beveland Tegen vergoeding van de onkosten kunnen ook de ouders en andere be langstellenden aan deze reis deelnemen IN TERNEUZEN startte gistermiddag de jeugdvakantieweek. nadat deze door de voorzitter van de commissie, de korpschef-inspecteur van de gemeente- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn de laatste tijd verschillende aangiften gedaan van pogingen tot aanranding en van openbare schennis binnenge komen. Het is daarbij verbazing wekkend hoe weinig inlichtingen de „slachtoffers" over de tegen partij kunnen geven. Je krijgt vaak een aangifte binnen zon der dat enig bijzonder kenmerk wordt waargenomen". aldus kapitein J. Ch Warneke, toegevoegd officier aan de dis Middelburgan Va" de r«ksPoUt>e te De oorzaak hiervan ligt natuurlijk voor de hand. Men rent weg. Men raakt paniek. Men is sterk geëmotioneerd Hoewel kapitein Warneke hiervoor alle begrip heeft zou het publiek z.i. toch meer zijn hersens bij elkaar moeten hou den om zoveel mogelijk bijzonderheden van de tegenpartij in zich op te nemen. Het is natuurlijk ideaal, aldus de heer Warneke, wanneer men ons het auto nummer kan opgeven. Dan hebben we zo'n kerel gauw te pakken. Maar we kunnen vaak ook al op het goede spoor komen wanneer we iets van de kleur of het type van de auto afweten of iets van het gezicht of de kleding van degene lie het strafbare delict heeft gepleegd. Ook op het gebied van de ,,crime- ■wevention" het voorkomen van de mis daad kan het publiek zelf veel doen. Neem nu die kasregisters, die de laatste weken enkele keren in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn weggenomen. Laat zo'n kasregister alstublieft niet voor het raam staan. Er waarom wordt het geld er elke avond niet even uitgehaald Zo'n kas register kan meestal trouwens gemakke- 'Mk in zijn geheel verplaatst en veilig ge. steld worden. het publiek moet het de misdadiger J11?! te gemakkelijk maken, meent kapi- em Warneke. Op hoeveel plaatsen hangt *r bijvoorbeeld nog een touwtje uit dc eur 0 En waarom laten de mensen niet 'ever wat minder duidelijk blijken dat e met vakantie zijn Een ander veel voorkomend euvel is Rgens kapitein Warneke het dat pu- „De sleutel hebben we. De stad is ingenomen. Wie doet ons nog wat," riepen de kinderen in Middelburg. Mei een voldaan gezicht zitten de kleine geuzen op de stoep achter het stad huis. politie, de heer D. van Ooyen, met en kele woorden was geopend. De eerste middag werd besteed aan skelterwed- strijden, waarvoor van de zijde van de jeugd veel belangstelling bestond. Niet minder dan 169 jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 14 jaar hadden hiervoor ingeschreven. De prijzen wor den a.s. vrijdag door de loco-burgemees ter, wethouder M. de Vos, uitgereikt De uitslag was: Meisjes 8 en 9 jaar: 1ste prijs Anne-Marie Landsheer: meises IC en 11 jaar: 1ste prijs Marijke Bareman- meisjes 12 tot en met 14 jaar: 1ste prijs Petra Pieters: jongens 8 en 9 jaar: 1ste prijs Jan van Luik; jongens 10 en 11 jaar: 1ste prijs Jacky Dingenouts; jon gens 12 tot 14 jaar: 1ste prijs Piet Crince. Nog slechts enkele weken geleden mocht ik u een korte brief schrijven bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van mgr. Mutsaerts. Nu schrijf ik u wéér over hem en vraag weer uw gebed voor zijn zielerust. Na een langdurige ziekte, die geleidelijk verergerde, is mgr. Mut saerts op zondag 16 augustus overleden. Van alle gevoelens, die r^nd cb't sterf bed opkomen, zullen ongetwijfelc? de ge voelens van dankbaarheid voor dit pries terleven de sterkste zijn. En terecht. Wie ooit persoonlijk de hartelijkheid en be zorgdheid van óe overledene heeft erva ren, zal geen moeite hebben om dank baar te zijn. En als wij denken aan de periode van zijn secretaris-zijn de 14 jaren voor zijn pastoraat en aan zijn bis schop-zijn vanaf 1942 in moeilijke ja ren dan zijn wij allen dankbaar. Reeds enige jaren weigerde zijn gezondheid op te brengen wat er van gevraagd werd, maar hij bewaarde zo lang hij kon zijn liefde en belangstelling voor ons allen. Wij kunnen nu onze dankbaarheid niet beter doen blijken, dan veel voor de overledene te bidden. Ik vraag de pries ters, dat zij hun H. Mis voor de overleden bisschop willen opdragen op die uren, dat zoveel mogelijk gelovigen daarbij aanwezig kunnen zijn. Bijzonder vragen wij ook onze religieuzen om gebed. Mo gen Gods engelen de overledene ten pa- radijze geleiden en mogen daar Gods heiligen hem opwachten om hem op te nemen in hun midden en binnen te voe ren in het hemels Jeruzalem tot voor het aanschijn van Hem, die hij altijd in ons heeft willen vormen. W. M. BEKKERS. Bisschop van 's-Hertogenbosch. DEN BOSCH De pontificale uitvaart van de zondag overleden emeritus bisschop van Den Bosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, vindt zoals al gemeld, donder dag 20 augustus om 11 uur plaats in de kathedrale basiliek van Sint Jan te Den Bosch. Kardinaal Alfrink celebreert dé H. Mis, terwijl mgr. W. M. Bekkers, bis schop van Den Bosch, de lijkrede zal houden en daarna de absoute zal ver richten op het kerkhof te Orthen. Tot donderdag zal iedere avond een H. Mis van requiem worden opgedragen in de basiliek van Sint-Jan. Gelovigen die een laatste groet willen brengen aan de overleden bisschop, wor den daartoe vandaag in de gelegenheid gesteld, aansluitend aan de avondmis, en wel van 7-9 u. en op woensdag 19 augus tus van 16.30 uur tot 18.30 uur. In het secretariaat van het bisdom aan de Peperstraat 21 is een chapelle ardente ingericht, waar het stoffelijk overschot van mgr. Mutsaerts is opgebaard. Belangstellenden worden verzocht bin nen te komen aan de Peperstraat 21 en het Bisschopshuis te verlaten langs de uitgang aan de Lange Putstraat. (Van een onzer verslaggevers) GOES In de kantine van de Goese veiling aan de Fruitlaan heeft de heer L. Polfliet gistermiddag gerecipieerd naar aanleiding van zijn 25-jarig vast dienst verband bij de VVZB. Eigenlijk is de in de Marijkestraat te Goes wonende heer Polfliet al 30 jaar in dienst van de veiling, maar hij heeft de eerste vijf jaar daarvan in los dienstverband ge werkt. In zijn hele leven heeft de heer Polfliet slechts éénmaal van betrekking gewis seld. Dat was toen hij bij de VVZB ging werken. Daarvoor was hij loopjongen geweest bij een drankzaak. Aanvankelijk moest hij bij de veiling kisten sjouwen en verrichtte hij allerlei karweitjes. Dertien jaar geleden werd hij benoemd tot keurmeester. Daarnaast kreeg hij nog de taken van reserve-ladingmeester en reserve-afslager, zodat hij momenteel eigenlijk weer van alles doet. wat er op de veiling aan werkzaamheden voor komt. De heer Polfliet heeft gedurende al deze jaren met plezier gewerkt en wil beslist nog dertien jaar lang doorgaan tot hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Zoals de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de veiling, tijdens de receptie zei heeft de heer Polfliet een groot gedeelte van de groei van de veiling meegemaakt, evenals de sociale verbeteringen, die er in de loop van de laatste 25 jaar voor het veilingpersoneel tot stand zijn ge komen. Het keurmeesterschap heeft de heer Polfliet altijd tot volle tevredenheid LONDEN Groot-Brittannië zal waar schijnlijk in de naaste toekomst zijn mi litaire bases in Lybië ontruimen. De Brit se troepen zullen geleidelijk worden te ruggetrokken, maar er blijven posten ach ter voor de doorvoer van militairen en Britse militaire vliegtuigen behoudens het recht boven Libisch grondgebied te vlie gen, zo is van bevoegde Britse zijde ge zegd. Verwacht wordt dat aan het einde van onderhandelingen over herziening van het Brits-Lybische verdrag van 1953 een over eenkomst over de ontruiming van de bases zal worden gesloten. Volgens het verdrag, dat in 1973 afloopt, heeft Groot- Brittannië het recht op militaire bases in Lybië voor oefening van militairen en verplicht het zich Lybië te verdedigen. De Lybische legering zou onder druk van president Nasser van Egypte en hem gezinde elementen in Libië om herziening van het verdrag hebben verzocht. J. WARNEKE bliek veel te lang wacht met het door geven van strafbare feiten, waarbij men zelf betrokken of waarvan men getuige is geweest. In het geval van pogingen tot aan randing of openbare schennis is men vaak te gegeneerd om de politie daar van in kennis te stellen. Dikwijls wil men niet als getuige gedagvaard wor den in dergelijke gevallen. Soms is men eenvoudig te lui om de politie te waarschuwen. Meer dan eens krijgt de politie dan ook te horen: „Dit is me nu al drie keer overkomen NORTHEIM Volgens westerse dou anebeambten hebben communistische grensbewakers maandag drie Oostduitsers met een salvo uit een machinegeweer van vluchten weerhouden en bovendien een jonge Westduitser grgrepen, die over de oost-west-grens was ge#komen. Slechts een negentienjarige slaagde er in over een stuk grensgebied te sluipen* waar geen mijnen gelegd waren en naar het westen te ontvluchten. Van de drie gevangen genomen mannen &er *e.en een Sewond geraakt, aldus de Westduitse politie. De West-Duitser kon geïdentificeerd worden, doordat hij zijn bromfiets aan de grens had laten staan. Hij was een zeventienjarige jongen uit Remscheid. verricht, aldus de voorzitter. Hij noemde de jubilaris een man die zich in de toe komst aan zal weten te passen aan de keuringseisen, die in EEG-verband zullen gaan veranderen. Naast zijn specifieke veilingtaken heeft de heer Polfliet zich ook op de veiling verdienstelijk gemaakt- als brandwacht. Namens de directie en het personeel werd de heer Polfliet gefeliciteerd door de heer M. Moens, adj.-directeur van de veiling, die de jubilaris een zeer con sciëntieus werker noemde. Verder brach ten nog de heren D. Taekema, namens de Goese brandweer, J. Hoogstraten de Bad. namens de Zeeuwse verzendhandel en M. Walraven, namens de kleinhandel, de jubilaris hulde voor diens betoonde menselijkheid en voor de prettige samen werking. die naar men hoopte ook in de toekomst zal voortduren. GOES Op rijksweg 58 onder de ge meente Krabbendijke had gisteren om 10.45 uur een kettingbotsing plaats waar bij niet minder dan 6 personenauto's (Advertentie) |f 3.65 -f4,95 omyl] Organen product (Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE De jaarlijkse verkiezing van de Miss Witte Huis heeft zondag in de uitspanning van die naam een felle strijd te zien ge geven, die uiteindelijk werd beslecht in het voordeel van de charmante achttienjarige Georgette Eijsackers uit Lamswaarde. De miss Witte Huis 1964, werkzaam op een wasserij te Hulst, werd gekozen uit tien kandidaten. Gesteund door de fel-ritmische klan ken van de Everly Stars uit Sint Jan steen hebben de talrijke aanwezigen een genoeglijke avond beleefd. Gast- Mlaandagavond kwamen negen drum bands uit Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen onder voorzitterschap van de heer Van de Broeke in 's Lands Welvaren te Axel. Op deze vergadering werd de organisatie van de grote drumbandshow in het kader van de bevrijdingsherdenking op 19 sep tember te Axel besproken. Negen drum bands nemen aan deze dag deel, t.w. Hosanna, Concordia, Thalia uit Axel, Harmonie Terneuzen, Korps Irene Ter- neuzen. harmonie Oostburg. Jeugdbelang IJzendijke, St. Franciscus Sluiskil, en J. M. M. uit Groede. Een belangrijk be sluit van deze vergadering was de op richting van een contactcommissie voor de drumbands voor Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Veraart uit IJzendijke werd benoemd voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen en tevens tot secretaris. De heer Oudenaat uit Axel voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Doel zal zijn het contact tussen de drumbands waren betrokken. De gevolgen bleven^TA beperkt tot materiële schade. UIt te bouwen en te verstevigen. vrouwe Lilian Freysen, de miss van het vorige jaar, leidde met vaste hand de programma-onderdelen, die met vaart konden worden afgewerkt. Georgette Eijsackers, die het vorige jaar derde werd, kreeg diverse fraaie geschenken aangeboden. De hoofdprijs was een zesdaagse reis naar het Zwarte Woud. De nieuwe miss laat echter haar voorgangster in de pret delen en samen gaan ze nu een driedaagse trip naar het Rijnland maken. Een jaar gratis dansen in het Witte Huis be hoorde eveneens tot de, voor de jeugd aantrekkelijke prijzen. MIgr. G. de Vet, bisschop van Breda, zal uitvaart en begrafenis van mgr. Mut saerts ook bijwonen. In verband daarmee is de audiëntie, die op donderdag ge houden zou worden, nu op woensdag aanstaande gezet. KLOOSTERZANDE Door de rijks politie werden in de vroege morgenuren een tweetal wildstropers gepakt in de polders rond Walsoorden. Het waren de heren F. en R. beiden uit Kloosterzande die er met een g'eweer op uit waren ge trokken om te trachten een wildbraadje te bemachtigen. Zij verkeerden waar schijnlijk in de mening, dat de politie zou uitslapen in verband met de kermis. Dit bleek een misrekening. Zij werden be trapt en het geweer, benevens een ge schoten haas en een fazant, werden in beslaggenomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisteravond rond zeven uur is het eerste schip met grondstoffen, bestemd voor de Dow Chemical International n.v. te Terneu zen, aangekomen. Met vier sleepboten van de sleepdienst Muller uit Terneu zen en va-n de Union de Remorquage et de Sauvetage uit Antwerpen, werd de 13.000 ton metende Noorse tanker „Stolt Wilmina" naar de aanlegsteiger van de Dow Chemical aan de Nieuwneuzen polder in de Westerschelde gesleept. De „Stolt Wilmina" heeft een lading ru we styreen uit Texas (USA), een pro- neer de styronfabriek in de loop van de maand september in bedrijf zal gaan. Vanaf de aanlegsteiger lopen buislei dingen, waarlangs het vloeibare ruwe styleen naar de opslagtanks wordt ge- dukt van de Dow Chemical, aan boord, voerd. Wanneer zich bij het lossen geen Deze vloeistof vormt de grondstof voor moeilijkheden voordoen kan de tanker allerlei soorten en kleuren plastics, die in vier uur gelost zijn. Vanaf het mo- in Terneuzen eerst in grote tanks wordt ment, dat de styronfabriek in bedrijf opgeslagen om daarna naar de ge- gaat, zullen er dus regelmatig sche- broikstanks te worden afgevoerd, wan- pen met grondstoffen kunnen worden verwacht. p»E Cyperse crisis, die vorige week gelukkig terugebde, dreigt naar een nieuwe vloedstand op te lopen. De wapenstilstand wordt geëerbiedigd, ja. maar voor het schieten is in de plaats gekomen een afschuwelijk uit- hongeringsproces van de omsingelde Turkse burgers. Geen aanvoer van water, van voedsel, van medicamen ten. De Turkse Halve Maan (Rode Kruis) mag geen hulp bieden. Dit alles geschiedt onder goedkeuring van Zijne Zaligheid Makarios. Is het wonder, dat in Ankara de gedachte aan nieuwe bombardementen on weerstaanbaar groeit? De Turkse premier Inoenu had het toch al moei lijk om onstuimige generaals in be dwang te houden. Lang kan hij dat zeker niet volhouden. Inmiddels heeft Kroestjev zich ook niet kunnen be dwingen te gaan vissen in het troe bele water. Hij ziet de crisis maar het liefst voortduren, want daardoor worden twee V.N.-partners tegen elkaar opgejaagd. Toen de Turkse bombardementen aan de gang wa ren, heeft hij geen gebaar van inter ventie gemaakt; nu spreekt hij tot Makarios bemoedigende woorden en schenkt hij beloften van hulp, als de onafhankelijkheid van Cyprus zou worden aangepast. Die onafhankelijk heid verlangen echter lang niet alle Dyprioten. Hun grote held Grivas wil aansluiting bij Griekenland (enosisl wat dan ook tot tweespalt met Maka rios heeft geleid. Toch zal in die rich ting de meest aanvaardbare oplos sing gevonden moeten worden, mits de Turken dan stevige waarborgen van Athene krijgen, waarborgen, die meer effectief kunnen zijn dan die van de ondoorgrondelijke aartsbis schop. Kroestjev wil zulke plannen tot het scheppen van vrede in het oos telijke bekken van de Middellandse Zee nu blijkbaar doorkruisen. Hij heeft daar liever herrie. Maar zou hij ook militair de enosis willen en durven dwarsbomen? We geloven het vooralsnog niet. Intussen heeft de R.E.M. dan zijn eerste programs over een deel van Nederland uitgezaaid. En meteen is ontdekt, dat men daarmee voor een deel van ide toestelbezitters ontvang sten van het tweede net bederft. Het is gemakkelijk gezegd door de R.E.M.: Wij hebben daar niets mee te maken. Dit bewijst te meer, hoe deze zee zender het beginsel van de anarchie in het omroepbestel brengt en ande ren onnodig op kosten jaagt. Men zegt voor een grote zaak te strijden: de vrijheid voor reclame in de tele visie. Het is een strijd, die in feite beslecht is. In de volksvertegen woordiging bestaat ongetwijfeld een meerderheid voor het brengen van reclame in de televisie. De onenigheid betreft alleen maar het „hoe" en ,door wie". Eer we een jaar verder zijn, zullen de legale vastelandszen ders vermoedelijk ook reclamespots vertonen. Wat moet dat eiland op hoge poten dan nog met zijn onge makkelijke verbindingen en accommo datie? De R.E.M. is alles bij elkaar een dwaze doordrijverij. Gelukkig maar, dat de volksaandeelhouders tenminste hun geld gegarandeerd krijgen door een verzekering bij Lloyd's. Op een jarenlang dividend van de voorgespiegelde 15 procent moeten ze beslist niet te hard reke nen. Als de Engelsen zichzelf op de hak nemen, doen ze dat op een ontwapenende manier, zonder daarbij uiteraard de ogen te sluiten voor eigen betrekkelijkheid. Dat bleek gisteravond tijdens de film Carlton Browne van buitenlandse za ken", die de NTS afdraaide. Op flegma tieke wijze neemt de film iedereen en alles in het grote Britse imperium op de hak met een gedisciplineerde spot, die nergens stoot, en waarom men niet uit bundig lacht, alleen maar plezierig glim lacht. En daarmee was het gisteravond wel bekeken. J. M. (Van onze correspondent) RILLAND BATH By een botsing, die gistermorgen om tien uur op ryks- weg 58 onder de gemeente Rilland Bath plaatsvond, werden drie personenauto's ernstig beschadigd, terwyl enkele inzit tenden lichte verwondingen opliepen. De bestuurders van een uit de richting (Bergen op Zoom komende personenauto, de heer A. D. uit Kapelle aan de IJssel, wilde een voor hem rijdende vrachtauto passeren. Toen hij hiermee bezig was be merkte hij dat dit door een naderende tegenligger niet meer kon. Om weer achter de vrachtwagen te komen remde de heer D. te plotseling af, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De wa gen raakte de berm en kwam op de linkerweghelft terecht. Uit tegenoverge stelde richting kwam een wagen met de heer J. L. uit Goes aan het stuur. Deze kon een botsing niet meer voorkomen. Ook de achter de heer L. rijdende auto bestuurd door de heer J. E. uit Dülken (Duitsland) werd bij de aanrijding be trokken. De wagen van de heer A. D. werd zwaar beschadigd, maar ook de andere twee liepen forse deuken op.

de Stem | 1964 | | pagina 5