Integratie Vredestein wordt nog krachtig voortgezet Toenemende handel met rood Roemenië RENTE TOT 4% Liquiditeit niet so hoog Franse en Britse tieners lesen elkaar de les V.A.T.-emissie vele malen overtekend SLAMAT DJALAN Bij de PsIWIhS >s het goed sparen TER ZAKE Amsterdamse Effectenbeurs 6 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 Lagere winst Holdingmij, Loonexplosie Delegatie naar ons land? EELT, LIKDOORNS ENZ. Dr. v. d. Mandele (84) te oud voor commissaris Van der WERFF KÜBRECHT NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Der Spiegel beweert Peenemuende wordt Sovjet-marinebasis Faillissementsproblemen Vogelwaarde nog steeds in ondersoek Faillissementen Dode en gewonden bij ongelukken in IJzendijke KLM's zestiende DC-8 nu op Schiphol MARKTEN WATERSTANDEN (Van onze financiële medewerker) BREDA. Een van de grote fusies van industriële bedrijven in Nederland is die geweest, welke precies twee jaar geleden plaats vond tussen de N.V. Rubberfa briek Vredestein, en de N.V. Ver- eenigde Nederlandsche Rubberfa brieken Heveadorp. Het woord 'groot" slaat hier alleen maar op Nederlandse be grippen want in internationaal verband gezien, dus in verhouding tot de wereldconcerns is Vrede stein in de rubberverwerkende in dustrie nog niet helemaal groot. Maar als men zo doorgaat dan komt dat nog wel. De verschillen de fusies van de laatste jaren heb ben daartoe bijgedragen, zodat Vredestein thans het gehele gebied van de rubberverwerkende in dustrie vrijwel bestrijkt. In juni 1962, werd aan aandeelhouders Heveadorp voorgesteld om de uitstaande 3,9 miljoen uitstaande aandelen om te wisselen in aandelen rubberfabriek Vredestein in dier voege, dat voor nomi naal tweemaal 800 aandelen Heveadorp zou worden gegeven 1.000 aandelen Vredestein. Er is destijds nogal wat te doen geweest over deze verhouding. Er waren aandeelhouders, die van mening waren, dat zij er slecht af kwamen in verhouding tot de aandeelhouders Vrede, stein. Maar de neuzen waren natuurlijk geteld en het aanbod kwam er met vlag en wimpel door. De koersen van de aan delen Vredestein bewogen zich in die tijd tussen de 400 en 500 pet., terwijl de koers thans niet verder komt dan 233 pet. Daarom heeft men zich wel eens afge vraagd of aandeelhouders Heveadorp er goed aan gedaan hebben om hun aande len ter omwisseling aan te bieden. Het is niet moeilijk om hierop een antwoord te geven, al is natuurlijk nooit te bewij zen, hoe de situatie voor hen geweest zou zijn, wanneer de fusie, waarover reeds zoveel jaren was gesproken, er niet zou zijn doorgekomen. Nu de integratie in het Vredestein concern tastbare vormen begint aan te nemen, al is men nog lang niet waar men wezen wil, kan men wel vermoedens uitspreken. Het zou Hevea dorp waarschijnlijk nooit gelukt zijn om een dusdanig stdium van rationalisatie, mechanisatie en produktiespreiding te hebben bereikt als thans het geval is om maar niet te spreken van de toene mende researchkosten en de uitbouw van het produktieapparaat in het buitenland, welke beide afdelingen kapitalen ver slinden. Vergeten dient niet te worden, dat Heveadorp reeds over 1961 het divi dend had moeten verlagen tot 9 pet. Vredestein kon nog over 1961 een divi dend van 14 pet. volhouden. Maar onder invloed van de steeds toenemende inter nationale concurrentie en enkele toeval lige tegenslagen zag Vredestein zich ge noodzaakt om over 1962 het dividend te verlagen tot 10 pet. Thans, dat wil dus zeggen over 1963, zal slechts 9 pet. wor den betaald. Weliswaar verschilt het exploitatiesaldo van 14 miljoen van het Vredestein con cern over 1963 niet veel van dat over 1962 maar de nettowinst was wat lager. Dit werd veroorzaakt doordat het bestuur meende dat de afschrijvingen inclusief de stortingen in het vernieuwingsfonds moesten worden verhoogd, maar daaren- (Van onze correspondent) AMSTERDAM Enorm was gisteren de belangstelling voor de aandelen Volksaandelen Trust waarachter de re clame televisie maatschappij (R.E.M.) schuil gaat. De inschrijving op deze aan delen, die elk 20 groot zijn, stond maan dagmorgen officieel open bij het ban kierskantoor Texcira de Mattos in Am sterdam. In totaal was er voor 7 miljoen gulden aan aandelen V.A.T. beschik baar, maar de belangstelling was zo groot dat voor een veelvoud is ingeschreven. Er zal dan ook een belangrijke reductie moeten worden toegepast bij het toe wijzen. Voor het bankierskantoor is dit een moeilijke opgave, want in het emissie prospectus stond vermeld dat de in schrijvingen worden aanvaard naar volg orde van binnenkomst, mits vergezeld van storting. Deze storting kon aan de kassen van het kantoor geschieden, maar ook via de giro. Aan de kas kan meteen worden geteld, maar de giro-overschrij vingen moeten nog binnenkomen. Het valt nog met geen mogelijkheid te voor spellen wat er op deze rekening is ge stort. De run op de aandelen is vrijdagmi^ dag al begonnen. Op de Amsterdamse effectenbeurs, waar het bankierskantoor een nis heeft, verdrongen zich de gega digden om inscrhrijvingsformulieren te verkrijgen. De belangstelling is mede in de hand gewerkt door de verzekering, die de R.E.M. bij Lloyds in Londen heeft laten afsluiten. Deze is negen miljoen gulden groot. Bij uitkering komen eerst de kleine aandeelhouders aan de beurt. Daarmee werd het „gokken" in aandelen R.E.M. teruggebracht tot een „gokje". Ve len vragen zich af hoe het straks met de verhandeling van de aandelen V.A.T. zal gaan, want zolang de zaak juridisch nog niet in orde is, wordt er geen officiële notering op de Amsterdamse effecten beurs aangevraagd. Waarschijnlijk zullen de stukken incourant worden. Er worden nu al flinke hoge koersen genoemd, vooral omdat de toewijzing schaars zal zijn en er tallozen zijn die de aandelen V.A.T. willen hebben en bereid zijn daar voor meer te betalen. De belangstelling voor V.A.T.-aandelen was zo groot dat om half zes maandag morgen al ongeveer 300 gegadigden ir^ de rij wachtten voor het kantoor van Texeira de Mattos. Toen om negen uur de deuren opengingen werden per kwartier vijftien gegadigden binnengelaten. tegen vielen de fiscale lasten wat gun stiger uit. Het was te verwachten dat op de jaarvergadering de verlaging van het dividend ter sprake zou komen. De di rectie motiveerde het voorstel met het feit, dat het Vredestein concern zich wat de integratie betreft, nog steeds in een overgangsperiode bevindt. De directie zegt thans dat zij het van den beginne af aan wel heeft zien aankomen, dat de uit voering van de fusie wel enige tijd zou duren, maar blijkbaar heeft men toch ook wel met onverwachte moeilijkheden te kampen gehad. Dat neemt niet weg, dat het bestuur momenteel bepaald gematigd optimistisch is. Het zegt op de goede weg te zijn. Al zal deze weg misschien dan ook nog lang blijken te zijn. Maar men is er intussen in geslaagd om met de in tegratie zover te komen, dat men thans kan zeggen per fabriek tot een type pro- dukt te zijn gevorderd. Dit werkt in hoge mate kostenbespa rend en het bestuur is er dan ook van overtuigd dat de tijd niet ver meer zal zijn dat de vruchten van de moeizame fusiearbeid zullen kunnen worden ge plukt. Dat zal dan de beloning zijn voor het streven naar coördinatie van de be drijfsactiviteiten in het concern. De n.v. rubberfabriek Vredestein is na de fusie met Heveadorp een holding maatschappij geworden. De dochtermaat schappij, waarin zij deelneemt, zijn "de werkmaatschappijen, die dividenden aan de moeder uitkeren. Tot de voornaamste werkmaatschap pijen behoren: Rubberfabriek Vredestein Loosduinen n.v. Rubberfabriek Vrede stein Doetinchem n.v. N.V. Ned.-Amerik. Autobandenfabriek Vredestein. Vrede stein bekledingstechnieken n.v. N.V. Ba- taafsche Rubber Industrie Radium met gelieerde ondernemingen. N.V. Rubber fabrieken Hevea met gelieerde onder neming. Jannink's textiel- en nettenbe- drijf n.v. En verder nog een aantal ver koopmaatschappijen. Vredestein wenst de omvang van de omzetten niet te publiceren en zeker niet die van de afzonderlijke artikelen. Men zal de plank echter wel niet ver mis slaan, wanneer men aanneemt, dat de hoofdschotel door de autobandenfabriek in Enschede wordt gevormd. Er is een enorme vraag naar Vredestein banden. Tot voor kort had men echter erg met personeelstekort te kampen, maar dank zij het aantrekken van buitenlandse ar beidskrachten is daar, zij het met veel kosten, verbetering in gekomen. De omzet van het concern als geheel was in 1963 8 pet. hoger dan in 1962, hoe wel het begin van het jaar tegenviel wegens het slechte weer. In de eerste 26 weken van 1964 heeft deze verbetering zich voortgezet, al zal nog moeten blij ken hoe het financiële resultaat van deze produktieverbetering zal zijn. De loon explosie zal ook hier haar sporen achter laten. Maar het is in ieder geval ver heugend dat over de gehele linie de orders toenemen en dat men tevreden is over de voortgaande integratie. Deze laatste eist intussen nog steeds belangrijke investeringen. Dit is een van de motieven geweest, waarom het divi dend over 1963 verder is verlaagd. In hoeverre dit motief ook over 1964 weer opgeld zal doen, is iets wat nog in de schoot der goden is verborgen. Nu zal men kunnen zeggen dat er nog een zeer grote agioreserve is, namelijk van f 27 miljoen. Daarvan is echter 19 miljoen fusie-agio, zodat er slechts eventueel 7 miljoen zou overblijven om aandeelhou ders belastingvrij als bonus uit te keren in plaats van een contant dividend. In de gegeven omstandigheden schijnt de directie een verhoging van het aandelen kapitaal op deze wijze niet gewenst te achten, hetgeen men zich kan indenken, wanneer men ziet, dat de investeringen de laatste zeven jaren in totaal een be drag hebben geëist van niet minder dan 66 miljoen. Waarvan alleen al 14.6 in het jaar 1962. Daartegenover zijn de afschrijvingen zeer fors geweest. In de zelfde periode van zeven jaar hebben de afschrijvingen en stortingen in het ver nieuwingsfonds 51 miljoen bedragen. Voor het eerst sedert zeven jaren zijn over 1963 de afschrijvingen niet groter geweest dan de investeringen, al is het verschil niet groot namelijk 8,6 en 9,6 miljoen, tegen 14,6 miljoen investeringen. De nettowinst per 1000 kapitaal valt te berekenen op 115 tegen het vooraf gaande jaar 132 miljoen. Daar het di vidend 90 vereist tegen verleden jaar 100, valt hieruit af te leiden dat de in gehouden winsten zeer matig geweest zijn, namelijk 451.000 terwijl er 2.049 miljoen werd uitgekeerd aan dividenden tantiemes. Deze cijfers wijken niet veel af van die over 1962, die resp. 5.87.000 en f 2.268 miljoen bedroegen. Wanneer men enige jaren verder terug gaat in de geschiedenis dan komt men tot heel wat gunstiger rentabiliteitsverhoudingen. Over 1960 en 1961 bedroegen de winst inhoudingen namelijk meer dan 1 mil joen en de uitkeringen resp. 2,3 en 2,5 miljoen. Op de balans van de moedermaatschap pij komen de open reserves voor met bijna 30 miljoen en op de geconsolideer de balans met niet minder dan 57 mil joen. Grote afwijkingen met de huidige beurskoers vertonen de huidige verhou dingen van het eigen vermogen van de n.v. dus niet. Ongetwijfeld zitten er ech ter belangrijke stille reserves in de post deelnemingen, die in de balans van de n.v. paraiseert voor 56 miljoen, terwijl daarentegen in de geconsolideerde ba lans vastgelegde kapitaal wordt opge voerd met ruim 63 miljoen. De aan schaffingswaarde daarvan was 116 mil joen waarop 53,8 werden afgeschreven. Met zekerheid kan worden aangenomen dat de waardering van deze activa zeer conservatief is geschied, hetgeen al moge blijken uit het feit, dat de verzeker de waarde wordt opgegeven met bijna 200 miljoen. Uit de balans van de n.v. valt overigens niet veel meer af te leiden noch omtrent de intrinsieke vermogenspositie noch omtrent de winstcapaciteit. De n.v. is immers slechts holding company terwijl de bedrijfsactiviteit zich afspeelt in het concern. Een steeds beter inzicht daarin geeft de geconsolideerde balans. De liquide middelen komen daarop voor met een bedrag van 3,6 welk bedrag onge veer onveranderd is ten opzichte van het voorafgaande jaar. Erg ruim zit Vrede stein dus niet in het liquiditeitsjasje, ze ker niet wanneer men dit cijfer verge lijkt met die van de voorraden en de de biteuren. Dank zij de verbetering van de afzet zijn de voorraden op de geconsoli deerde balans in 1963 gedaald van 42,8 miljoen op 37,6 miljoen, maar de vorde ringen daarentegen stegen van 30,6 op f 36,8 miljoen. Het kan dus snel ver keren en ongetwijfeld zal de huidige be- drijfspolitiek er dan ook op gericht zijn om de liquiditeit zoveel mogelijk te handhaven door versterkte afschrijvingen en winstinhoudingen. HEN HAAG De handel tussen Roe menië en Nederland is gedurende het eerste halfjaar van 1964 met tien a vijftien procent gestegen ten opzichte van het vorige jaar, zo heeft de Roe meense zaakgelastigde ad interim, Aurel Gheorghe, gisterochtend op een persconferentie meegedeeld. In 1963, bedroeg de handel tussen Roe menië en Nederland ca 55 miljoen gul den in beide richtingen, waarbij ma chines, werktuigmachines en chemica liën de voornaamste Nederlandse im- portprodukten in Roemenië vormden. De Roemeense export naar Nederland omvatte o.a. vruchten en conserven, wijnen, chemicaliën en textielgoederen. Mr. Gheorghe sloot de mogelijkheid niet uit, dat een Roemeense handelsdelega tie binnenkort een bezoek aan Neder land zal brengen. Nadere bijzonderhe den dienen echter nog te worden be sproken. De Roemeense zaakgelastigde legde er de nadruk op, dat Roemenië handelsbetrekkingen zonder discrimi natie met all^ landen ter wereld wenst, en gekant is tegen een supra-nationale arbeidsverdeling van de landen van het socialistische kamp, voorzover een dergelijke arbeidsverdeling een inbreuk op Roemenië's soevereiniteit zou be tekenen. Met handhaving en uitbrei ding van de traditionele handelsbe trekkingen met de landen van het so cialistische blek, wenst het eveneens een vergroting van de handelsbetrek kingen met de westelijke landen. (Advertentie) CO CO ho ■ts» ai VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS Enkele EMBA-aandeelhouders ROTTERDAM Op de gisteren ge houden jaarlijkse algemene aandeelhou dersvergadering van de n.v. Emba (maat schappij voor beheer en ontwikkeling van industrie en handelsondernemingen, gevestigd in Rotterdam) zijn nogal moei lijkheden ontstaan. De verkiezing tot commissaris van mr. dr. K. P. van de Mandele. Twee der aanwezige aandeelhouders meenden n.l., dat het feit, dat de heer Van de Mandele 84 jaar is zijn herkiezing in de weg stond en drongen aan op een leeftijdsgrens voor commissarissen. Deze kennen de statuten echter niet en nadat een stem ming was gehouden bleken 580 stem men voor en 5 stemmen tegen de herbe noeming uitgebracht (de rest was blan co), zodat de heer Van de Mandele voor lopig de voorzittershamer van het college van commissarissen zal blijven hanteren. (Advertentie) Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222055' Beursoverzieht no. 359 UBBINK - DAVO (Advertentie) De 5 3/4 procent obligatielening 1964, groot 30 min Europese Investerings bank, waarop vrijdag tegen 96 procent werd ingeschreven, is geslaagd. De in schrijving was van dien aard, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie moet worden toegepast. DEZER DAGEN is een contract tus sen Stork en de grootste Joegoslavische rederij. Jugoslavenska Linijska Plovid- ba te Rijeka, voor de levering van acht complete Stork-Werkspoor machineka merinstallaties en andere machinerieën. Deze zijn bestemd voor acht nieuwe schepen die op Joegoslavische werven zullen worden gebouwd. Met het totale contract is een bedrag von ca. 40 miljoen gulden gemoeid DEN HAAG Landen, die belang hebben bij de Rijn zijn volgens de Ne derlandse regering verantwoordelijk voor een goede bevaarbaarheid van deze ri vier, zeker zolang er een Rijnregime bestaat. Dit houdt echter niet altijd een financiële verantwoordelijkheid in. Een gemeenschappelijke financiering heeft tot nu toe trouwens niet bestaan, omdat zij niet noodzakelijk geacht werd. De Nederlandse regering vindt het trou wens moeilijk een gemeenschappelijke financiering voor de Rijnlanden op te zetten, omdat ieder land een eigen be- grotings- en investeringsbeleid voert. De Westduitse regering heeft tijdens bespre kingen over deze kwestie al laten weten weinig voor een internationale financie ring te voelen, aldus hebben minister president Marijnen en minister Andries- sen van Economische Zaken geantwoord op vragen van het socialistisch Tweede Kamerlid ir. Posthumus. NABEURSKOERSEN TELEFONISCH AVONDVERKEER AKU - 164.20-164.1 lever Hoogovens Kon. Olie 0, Philips 149.80gb-150.000, Uni- HAMBURG Rusland wil de vroegere raketbasis van de nazi's Peenemuende, voor een tijdperk van 70 jaar van Oost- Duitsland huren om een reusachtige Rus sische marinebasis aan de Baltische Zee aan te leggen. Het Westduitse tijdschrift „Der Spiegel" beweert, dat de Russische leiders dit hebben besproken met partij leider Walter Ulbricht tijdens diens jong ste bezoek aan Moskou. Der Spiegel baseert zijn verhaal op Russische diplomatieke kringen. Volgens het tijdschrift berust de hoogste leiding over het gebied al bij een Russische ad miraal. De nazi's hebben in de tweede wereld oorlog Peenemuende, dat vlakbij Rostock ligt gebruikt om er de beruchte V-l en V-2 raketten te beproeven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft de problemen van de Zeeuwse gemeente Vogelwaarde, die ontstaan zijn na het faillissement van de Westerschelde tex tielfabrieken nog steeds in onderzoek. Dit blijkt uit het antwoord, wat minister president Marijnen het socialistische Tweede Kamerlid over deze affaire gege ven heeft. De regering is namelijk nog niet in staat deze vragen te beantwoor den. Zoals bekend was de gemeente Vogel waarde verbonden aan de Westerschelde textielfabrieken door haar lening van 1,8 miljoen gulden. Uitgesproken zijn de faillissementen van P. van Os h.o. smederij Van Os, smid en handelaar in ijzerwaren, Dorps plein 39, Koudekerke (Cur. mr. H. Bruin te Middelburg) en van A. Fre- mouw, grossier in suikerwerken en cho colade, Cadzandseweg 3 in Nieuwvliet. (Cur. mr W. le Mair, Sluis). (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS. Ze kunnen het niet laten, die twee, John Bull en Ma rianne. Hun vaders en moeders maken ruzie over de Europese markt. Wèl er in, niet er in, en zoals de ouden zongen piepen de jongen. Zo pas is er weer een En gels meisje geweest, dat in de „Daily Mirror" haar haat heeft ge lucht over de Fransen. De „Paris Jour" was er als de kippen bij om het stuk van dat Engelse juffertje over te nemen. Ze had geschreven, dat men om tien uur 's avonds in Frankrijk dood gaat van de honger, omdat dan alle restaurants gesloten zijn. De Fransman is allesbe halve een Don Juan, want hij is vuil en stinkt naar knoflook. Tegenover de vrouwen gedraagt hij zich als een muil ezel. De Frangaise zit niet in de keuken om haar man met lekkere hapjes te verwennen, maar ze werkt de hele dag in de fabriek, ze eet uit conserven blikken en haar man doet de afwas. Verleidelijk is ze helemaal niet, want ze loopt in spijkerbroeken en ze heeft nauwelijks haar op het hoofd. Daar kunnen het de Fransen voorlopig wel weer mee doen. Het Engelse kind is één hele week 'in Parijs geweest. In plaats dat de „Paris Jour" dat katte belletje in de prullemand deponeerde, waar het hoort, is die Parijse krant het op gaan rakelen en heeft er een dubbele binnenpagina aan gewijd. Juffrouw Suzanne Cervier, die haar sexegenote aan de overkant van repliek dient draaft op haar beurt even hard door. Ze schrijft, dat de Britten naar Whisky stinken. Wie 's avonds bij En gelsen wordt uitgenodigd om te dineren, doet beter eerst maar naar een restau rant te gaan, want wat die Engelse huisvrouw in haar keukenje gaar stooft is ongenietbaar. Wie in Engeland gaat wandelen, moet maar een zwarte bril opzetten. Niet vanwege de zon, want die breekt daar nooit door de erwtensoep- mist heen. Neen, deEngelse vrouwen zijn zo verleidelijk en hebben zveel sex- appeal, dat iedere Fransman znder bril er steil van achterover zou slaan. Vraag niet, besluit Suzanne, waGod de B Vraag niet, besluit Suzanne, waarom God de Britten op hun eenzame "eiland heeft gezet en waarom Hij met het Ka naal scheiding heeft gemaakt tussen het Engelse paradijs en de Franse hel. Bedank Hem er veel liever voor.. Suzanne in de „Paris Jour" en het juffertje in de „Daily Mirror" zijn ver moedelijk nog maar piepjong. Misschien beleven ze het nog, dat er tussen En geland en Frankrijk een tunnel komt en dat Engelsen en Fransen elkaar dan wat beter gaan begrijpen en leren waar deren. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Tydens het weekeinde hadden er op de Rondweg te IJzendijke enkele ongevallen plaats, waarbij een dode en twee zwaar gewonden vielen te betreuren. In. de nacht van zondag op maandag gaf de 24-jarige wielrijder C. de Fouw uit IJzendijke op het kruispunt Parkzicht geen voorrang aan een uit de richting Schoondijke komende personenauto, be stuurd door een dokter uit Gent. De heer C. de Fouw was op slag dood. Door onbekende oorzaak kwam een Belgische personenauto op de Rondweg te IJzendijke in de sloot terecht. De 73-jarige bestuurder, de heer D. G. uit Brugge, moest evenals zijn echtgenote uit de wrakstukken worden bevrijd en per ziekenauto naar het ziekenhuis te Oostburg worden vervoerd. De in IJzendijke verblijvende Duitser R. R. vloog met een personenauto uit de bocht aan de Zevenhofstedenstraat. Zwaar gewond moest ook hij per ambu lance naar het ziekenhuis worden ge bracht. Eveneens op de Rondweg kwamen door een verkeerde inhaalmanoeuvre twee Belgische personenauto's met elkaar in botsing. De schuldige vervolgde echter zijn weg, en is tot op heden niet achter haald. Het slachtoffer liet hij met de brok stukken achter. SCHIPHOL Kort voor het mid daguur is gisteren de laatste DC-8, die de KLM bij de Douglas-fabrieken nog in bestelling had, op Schiphol aangekomen. Het is een DC-8F Jet Trader, die zowel als vrachtmachine als voor het vervoer van passagiers kan worden benut. De KLM, die daarmee een aantal van 16 DC-8-vliegtuigen heeft bereikt, beschikt thans over twee van deze Jet Traders. De eerste, genaamd „Alfred Nobel" ar riveerde eind juli uit Amerika. De actieve vloot van de KLM bestaat thans uit 46 vliegtuigen, t.w. 16 DC-8 ma chines, 11 Electra's, 9 Viscounts, 4 DC-7C- machines (voor chartervervoer), 4DC-7F- vrachttoestellen en 2 Dakota's (eveneens voor vracht). BERGEN OP ZOOM, 17 augustus. - Czar 18-64. M. Hatif 57-77, Ontario 41-71, B. Louvain 39--S8, R. Victoria 63-92, R. Cl. d'Ouillins 43-83, J. Grieve 36-42, Star Earliest 26-56, Yellow 12-24, Zigeu- nerin 16-23, Précoce 28-55, Clapps 14-49, N.H. Suikerpeer 11-21, rode kool 6-13, savooie 7-13, andijvie 12-48, snijbonen 31-74, dubb. bonen 32-67, net meloen 34-108, bloemkool 12-78, komkommers 10-35, selderij 3-26, st. princes 43-103, st. dubbele 42, uien 10-23, kroten 4-12, sla 4-26, waspeen 22-32, prei 16-33. BREDA, 17 augustus, andijvie 8-12, bloemkool A 45-60, B 20-30, C 12-20, snij bonen 55-75, dubbele bonen 50-65, spek- bonen 48-55, pronkbonen 30-40, komkom mers 11-25, kroten A 13-16, rode kooi 12-15, sav. kool - groen 8-15, witte kool 15-20, spitskool 20-30 bospeen 25-35, prei 23-33, rabarber 4-6. selderij - bos 3-6, knolselderij A 20, sla 1 18-23, 2 12-15, spi nazie 10-15, tomaten A 245-252, B 246-250, C 215-224, peterselie - bos 6-8, waspeen Al 20-30. DRUNEN 18 aug., fruit: appelen 6-43, peren 6-36, druiven 160-210, meloenen 40- 110, perziken 6-18, pruimen - kas 20-70, groenten: aardappelen 8-16, andijvie 10- 25, bloemkool 10-46, bonen: dubbele 35-82, mentor 30-77, stcktros 60-96, pronk 20-35, snij 25-78, spek 26-50, bospeen 16-32, knol selderij 14-23, komkommers 10-26, 10-21. rode kool 5-23, sav. kool 5-15, witte kool 5-18, kroten 7-19, peterselie 2-6, prei 16-35, rabarber 4-5, selderij - bos 2-6, sla 5-20, spinazie 16-30, tomaten - kas 25-44, uien 10-27, waspeen 11-24, wortelen 8-17. OUDENBOSCH, 17 augustus. Stok- tros I 63-1.01, II 48-50, andijvie 7-9, sla I 11-16, II 4-9, savooiekool 12-16, rode kool 11-12, witte kool 17, bloemkool A II 33-43, B II 23-26, snijbonen I 69-77, JI 43-46, dubbele bonen I 62-65, II 30-35, rabarber 10, komkommers I 16-19, afw. 10, augurken I 14, prei 13-26, eigenhei mers 12-14, uien 22, tomaten A 201-211, B 2.00-2.06. Clapps I 32-33, II 23, perzikzomer 11-15, manks codlin 19-21, bramen 17-23, rode bessen 54, pruimen 47. Fabriek: dubbele bonen I 36-41. ROTTERDAM 17 aug., totale aanvoer 1645 vette koeien en ossen 1058, varkens 587, prijzen: (in 'ets per kg) vette koeien 400-430, 375-395, 355-375; varkens (lev. gew.) 200, 195, 190; overzicht: aanvoer, handel, prijzen: vette koeien iets minder, kalm, vooral niet hoger, prima's bov. not. worstkoeien 3,45-3,65 per kg; varkens (lev. gew.) als vorige week, zeer kalm, onveranderd, prima vleesvarkens van 1,70-1,75 per kg, slachtzeugen 1,55-1,65 per kg. TERNEUZEN, 17 aug. Groenten, per 100 st. in centen: Sla 8,50-22,10. Per stuk in centen: Bloemkool All 21-60 Bil 29-51 CII 13; groene komkommers 16-22; witte komkommers 12; meloenen I 92-111 II 51- 77 III 27-48. Per 100 kg in centen: Bint jes I 13-16; eigenheimers I 12,5-13,7; per kg: andijvie 11-14; stoksnijbonen II 42-63; prelude II 45-49; prinsessebonen II 30-58 sabo 65; kroten 18; rode kool 8-26; sav. kool 19-30; witte kool 15-16; spitskool II 6-10; kaspeen 10; prei 27-33; tomaten A 33,5-34 B 35; uien 16-25. Pruimen: belle de louvain grof 53-76 III 50; czarpruimen III 27-36; reine victoria grof 67-76; Ontario grof 66 III 31; Washington II 51 grof 75- III 45; bramen doosje I 25-26 II 13-21. Konstanz 318<"—-2), Rheinfelden 208 (—12), Ottenheim 251 (+5), Straatsburg 196 (—8) Maxau 371 8) Plochingen 105 (-f3), Mannheim 198 4), Steinbach 113 2), Mainz 184 (—8), Bingen 118 3)» Kaub (118 (—3, Trier 2341), Koblenz 121 6), Keulen 63 (-f5), Ruhrort 209 (+5), Lobith 809 (—1), Nijmegen 595(—3) Arnhem 651 (onv.), Eefde IJssel 146(4), Deventer 61 6) Monsin 5252 (+2), Borgharen 3862 (+17) Belfeld 1093'—2>, Grave beneden de sluis 504 (+2). AMSTERDAM Gisteren kon a pari worden ingeschreven op nominaal 7 min Volks Aandelen Trust n.v. Er wor den 350.000 aandelen groot nominaal f 20 uitgegeven. Dit om de „kleine man" in de gelegenheid te stellen aandeelhouder te worden. Zoals gemeld was de belangstel ling voor deze aandelen vrijdag reeds zeer groot. Om zeker te zijn van een paar aandeeltjes kon men toen ter beurze bie dingen vernemen van 120 tot 130 procent. Ook gisteren was de belangstelling weer enorm groot, en dit niet alleen bij genoemd kantoor doch ook bij de banken en commissionairs. Dat de emissies en kele malen zal worden overtekend, daar van is de beurs overtuigd. Het zal dan ook een hele toer zijn om alle inschrijvers tevreden te stellen. Op de grote inschrijvingen zal een zeer belangrijke reductie moeten worden toe gepast. Toch is de beurs van mening, dat er niet veel gemajoreerd is, omdat men tegelijk bij de inschrijving moest betalen. De beurs verwacht, dat de aandeeltjes binnenkort op de incourante markt ter beurze zullen worden verhandeld. De stemming voor de internationale waarden was op Beursplein 5 bij de opening prijshoudend. Later op de mid dag daalden de kcersen fractioneel, waar door het slot kwam met een nauwelijks prijshoudende stemming. De handel was zeer kalm. Het weekeinde bracht geen belangrijk internationaal politiek nieuws, waardoor de beurs, in welke richting ook, kon worden beïnvloed. Kon. Olie werd verhandeld op circa 164.80, Unilever 144, Philips 150, Hoogovens twee punten lager op 593 en AKU onveranderd op 4621/2. Aandelen Centrale Suiker Maatschappij liepen op van 415 tot 423 (414). Gedurende de ge hele beursduur werd er in deze hoek ge handeld, zij het mondjesmaat. De stem ming voor de leidende cultures was nau welijks prijshoudend, die voor het me rendeel van de scheepvaartaandelen goed prijshoudend, echter met weinig zaken. In de staatsfondsenhoek was de nieuwste lening aan de vaste kant. De obligatielening groot ƒ30 min 5 3/4 procent van de Europese Investerings bank, waarop vrijdag tegen 97 procent werd ingeschreven is, geslaagd. Op de toewijzing moet een belangrijke reduc tie worden toegepast, aldus emittenten. 14/8 17/8 14/8 17/8 Staatsleningen Nederland 4V» 94% 94% Ned, J9 93 92% Ned. 60/2 92% 8 92% Ned. 59 91% 91A 89% Ned, 6U 4% «9 a Ned. 61 4% 89% 89% Ned. Start. 47 if/i 79^ 79% Ned. 66 m 85% 85% Ned. SU/1-2 3% 80fg 80 A Ned. 64/1-2 3% 80% 80% Ned. 55/1 3% 80% 80% Ned. 55/2 3% 85% Nederland 37 3 84% 85% Ned. Grootb. 46 3 84% 4 84% Ned. Doil. 47 3 89fg 89% Ned. invest. 3 96 y4 96% Indlë 37a 91 91% Bank en kredietwezen B. Ned. Gem. 57 0 ld. 30 J. 68/59 4% ld. 25 J. 60/3-5 4% Culture» A'dai Bubbei HVA Müen ver. 101 y4 91% 91% 112 145% 101 91% 91 llOYi 147 lndustiëie ondernemingen A.K.U. Deii Ml] i. een HOügOV. WJ5.VJ Philips tiem. Bez Unilever c.va Dorische Petr. Durtsche Petr .7% 462% 124 591 462% 124.40 594% 150.3Ut49.80 143.9U 143.60 756 754 756 753% Kon. Petr. 20 164.60 164.50 Scheepvaan en Luchtvaart H.A JU java-China Pak. KJL.M. t. eert. K.N.S.M, n.b. Stv. Ml]. Ned. Nlevelt Goudr. 105% 148 62 149% 137 102% v. Ommeren e.v.a, 244% 105% 150% 61.10 150% 140 102% 250 Kotterd. Lloyd 142 143% Scbeepv. Unie 132 Va 132% Premieieningen Alkmaar 56 27» 7914 A'dam obi. 51 2ft 86% 86% id. 56-1 27» 81% 824i id. 56-2 2ft 87% 87 y2 id. 56-3 27» 92% 92 Vi Breda 54 2ft 81% Durdxecht 56 2ft 77% 79 Lmdhoven 54 2ft 81 81% Enschede 54 2ft 77 78 h 'sGravh. 52-1 2ft 89 91 Idem 52-2 2ft 89 Rutterd. 52-1 2»/» 89 idem 52-2 2ft 90 Idem 57 3v 86% 86% Utrecht 52 2ft 100 101 Z.-Moiland 07 27» 86% 86 Z.-Holland 69 2ft 86% 86% Converteerbare obligatie» A.K.U. 1000 47» 124 124% Biliiton 0 Gelder Zn. 3% 97 96% KLM su bord. .4% 90 90 Meeii. N. Bak. 4% 176 176 Schok beton 3% Scholten Foxh 4% 120% 120 Utermohlen 4% 181 A and. Ln belegg. m jijen Alg Fond», bezit. 1315 1315 Convert 0 i-1 pb 1075 1075 UBB bei.dep. i-2pb 855 860 Interbond» 1 pb 728 728 A dam bei jnu 5u 156 156 interunie 66 203.0 203.50 Nelo 50 109 109.50 Kubeco 50 234 234 Unltas f 50 500 503 Ver. bezit 1894 J 50 538 135 EuropaL l 10 pb 135 538 B&nkg krediet, verzeker mi, A'damse Bank 373% 371 Cultuurbank 26 27 14/8 17/8 Gron. lnd. ci. b Hull. Bank Urne Kasassociatie Nat. Nea. eert. Ned. crediet B. Ned. Mandei Ml] Ned, Middenst. B Wed. Overzee B. R'damse B. Slavenburg'» B, Twentse B, 244% 137 775 217 304 210 225 333% 205% 244% 136 774 218 305 105 228 331 204% industriële ondernemingen Alt». Beun Alg. B. mij Our. G Aime A'üaro Alg. Norit MO Aanstel bi. A dam Ballast MO A'dam Drougd. MO A'dam Ky tuig MO ANI ff.M nat. bez. Beeren tncottabr Beosdurp intern BerghJurg. I 250 Berael's Patent Blaauwhued Biijdensst. WiU. ools Lucas Borsumo Wehry BraatmachA dam Breda mach. iabi Bredero Ver. bear Brocades Bronawerk Buhxmann-Te Iter Byenkort Calvé Carps Uareola Di Centr. Suiker Mo Cut. Mandei Mo Daaiderop üagra Dernka Staaliabi O ess. tapotlabi Dikkers en Co. Drie HoeiOzers D.R.U. Duyvla Ja, Lm ba Bnthoven PletttrlJ firdai MO Excelsior 594 227 226' 141 b 142 159 159 424% 423 475 485 147% 149 306 306 66 y. 65% x 118% 118V4 475 470 256 219% 215 430 428 132% 133 1030 1025 73% 74 b 75 227 226 658 658 770 770 150 151 675 680 770 769% 972 973 398% 398 414% s 420 247 249 260 262 198 196% 34b 350 165 165 373% 374% 252 250 y4 265 264 255 b 260 253 254 694 213 220 Fittingtabi. Pokkei Fora Gazelle rOwJabr Gelder t apier Gelder.-TieJen» Gero tabr, Geveke en Co. Gist- en Spirdabr Grinten v. d. Gruyter en Zn 8% Hagemeijer St Co 't Hart instr. Havenwerken Heem van der Hemeken's Oierb Hey broek-Zeland Hoek's machdabx Hoü. Kattenburg HoÜ. Beton Mo. Moil. Constx. w. Moil. Meiksuikei Homburg Hoogenbosch sch üooimeyer St Zn indoia ing. Bur. Bouwn. internatlo int. gew. betonb. inventum jongeneel nouth. Memo Kempen Begeer Key houthandel Kiedingina. Smits Kleine Suikerw Kon. papiertabi Kon. Zout Ketjer Korenschoof Koudys voed. Kromhout mot. Kon. Ver. TapU' Leeuw. Papier Leidse Wolsp Linüetevea Macintosh Meel Ned. Baks Mees '63 Menko Meteoor Beton Misset Uitg. MO Mom Muller en Co 14/8 17/8 14/8 131% 132 Mijnbuuwk. werk 395 b 339 341 Naarden Chuabx 518 942 940 Neaap 13b y4 305 303 Nen. Dok. Mn. 116 162% 162 N. exp. papoaoi 210 500 505 Ned. Ka Delia bi. 34U V4 Ned. Melkunie 274 669 Ned.Scheepsb. Mu 114% 310 313 Nelle wed. v. 232 975 979 Ne tam 301 136 Nuveraai-Cate 173 üranjeboum 369 450 450 Overzeese Gas 379 144% 144% paieinb. ihd Mu 118 373 368 Pal the 104% 343% 343 438% Philips 6% cumpei 50.2U 437% Pietersen auto'» 118 377 x 373 650 648 107 107% Reesink en Co 170 387 387 Reineveld mach 167 480 x 475 Riva 259 257 Roti. Druugd. Mij 432 b 435 b Ruh aak en Co 118% 335 336 Rijnstaal 98% 151 151 Schev ex pi MO 270 453 455 Schokbeton 315 152 Schuiten Karton 456 294y4 290 y4 Schuiten t uxhoi 702 435 b Simon de Wit 24U 445 b Simon's emo.iabi 145 385 x Smit tranaL 231 770 770 x Kpaarnestad 819 Stokvis öt Zn. 193 263 Stuomsp. i wenLhe 82 223 222% Swaay van 262 Tabak Poii. e.v 171% 698 285 280 Thomas en Dry vei 838% 833 Thomsen v. bedi 313% 256 b 255 Iwe. uverz. Hana 96% 192 192 Udenhout Steem 208% 137 137 U nh ever 1% 131 idem 4% 116% 279 275 x lüexn 4% 80 y4 455 450 Utermohlen 437% 158 158% Utr. asiaiuabx. 263% 464% Varossieau 278 461 Veenendaal Spin 220 217 x Ver. Bükiabr. 270 138 139 Ver. Glasfabr. n.b 243 250 241 Ver. Mach Tabr, 189 505 505 Ver. Touwtabr. 379 445 b 445 Vettewlnkej 368 281 281 Vezelverwerking 154 395 b 513 136 115% 210 338 273 114 232 298 176% 366 380 118 106 50.20 123 170 b 167 b 337% 292 113% 97 270 313 457 706 238 145 235% 807 192 83 320% 170% 696 314% 206 131 116 80 264 280 266 243 193 379 370 154 14/8 17/8 Vihamu Vlossingen katoen Vredestein rub. Vuicaansoord Walvisvaart Wermnk s Beton Wessanen Wilt, Feyenooro Wit's textiel Wyex Lna Si kL Zaalberg Zeeuwse Conlect Zwanenberg Org Zwitsai 158% 240 232 109% 422 187 207 506% 110 b 355 923 Mijnbouw en petroleum 44.50 Alg. Kxpl. Ml). Biiiiton le ruor. Biliiton 2e rubr. Kon. Petr. l a 20 idem 6 a f 20 Moeara Enim Ld. cert. opt. l/io ld. l winstbew. Ld. 4 winstbew. Oost-Boraeo MIJ. Scheepvaart 1'urn es» Oostzee Doliartondsen Anaconda 46% Bethlehem Steel 37% General Biectno 82 General Motors 94 Proct. and Gamble Republic bteel 443/. Shejj ou 493/0 U.S. steel 158 245% 234 109 66% 213 421 187 204 507 112 b 355 923 405 44 433 436% 163 164 164.40 164 40 1877& 1884 3045 3045 3155 3152.50 S3 b 84 460 460 843A 46A 37% 81% 94% 45 58% b bieden gedaan en bieden 8 gedaan en laten x laten d a ex dividend e c= ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 10