Bestrijders van vivisectie waarschuwen het publiek Maria's hemelvaart goedkoper Prelaat ontmaskert „adellijke' oplichter Het is meer dan alleen een prikje DE KWEKER Kodak DE HANDEL DE C ONSUMENT J? *d Risico Kleiner Bromfietser verongelukt „OVERSCHOTJES" NAAR LABORATORIA R assenonlusten in Paterson Het prikje Overschotten KENNERS KOPEN FILMS Erg erms Jaloers (Advertentie) de groothandel naar de detaillist en van daar naar de consument. Volgens de heer C Adriaanse uit Goes, commissionair voor exporteurs en voor de binnenlandse groothandel, maakt het commissionairsloon de prijs niet noemenswaard hoger. ,,Dat is niet meer dan een halve cent 'op een kilo". Wat de prijs o.m. doet stijgen is 1) de fustkosten 2) de vrachtkosten en 3) de lonen van degenen die het fruit moe ten vervoeren, lossen en weer laden voor de detaillist. De heer J. Verwey groothandelaar in fruit te Den Haag, zegt dat er in geen enkele branche zoveel manuren aan te pas komen om het fruit snel gedistribu eerd te krijgen. Dan wordt de prijs, zowel bij de groo handel als bij de detaillist voor een be langrijk deel bepaald door het risico dat aan de verkoop van fruit is verbonden. Fruit- is snel aan bederf onderhevig, voor al als gevolg van onverwachte weers invloeden. Vaak moeten flinke partijen fruit als onverkoopbaar worden vernie tigd. Soms heeft de groothandel de markt verkeerd beoordeeld en is er aanzienlijk minder vraag dan werd verwacht. Op deze manieren geleden verliezen moeten, wanneer de vraag groot is weer worden goedgemaakt. Wij geloven al bij al niet dat de con sument bedrogen wordt, ook niet dat er woekerwinsten worden gemaakt. De consument heeft trouwens nauwe lijks in de gaten dat het fruit duur is. Hij kent de veilingprijzen meestal niet, en hij wil voor goed fruit behoorlijk wat eld neertellen. De heer Adriaanse, die zelf detaillist is geweest, meent dat de consument ver- wend is. „Het publiek wil duur fruit. Het wil iets hebben dat schaars is". In de grote veilinghallen laten de kwekers hun produkt achterDe handel neemt het hier over. Hesumcicnd: het fruit is relatief duur, en dan niet (de praktijk bewijst dat wel) omdat de tussenhandel er rijk van wordt, maar wél omdat de tussenhandel een enorme afstand tussen teler en consu ment geschapen heeft. In dit kader is het begrijpelijk dat van verschillende kanten gezocht wovdt naar mogelijkheden om die afstand klei ner te maken. De marktkoopman slaagt erin door zelf in de afmijnzaal van de veiling te gaan zitten, het gekochte fruit zelf te vervoeren en het op de maikten in vooral de Brabantse steden te ver kopen. Zo'n marktkoopman is de heer H. Clerx uit Breda. Hij koopt en ver koopt alleen pruimen. Hij kan de Plui men voor minder geld aan de man bren gen dan de detaillist. Directeuren van supermarkten zijn er ook op gespitst de consument een la gere prijs voor te zetten. Zij mogen niet rechtstreeks van de teler betrekken. Zij moeten het fruit in de afmijnzaal kopen. Door het vervoer in eigen hand te hou den kunnen zij de prijs enigszins druk ken. Voor sommige directeuren van su permarkten is dat niet voldoende, Wat doet een van hen? Hij laat zelf 120 ha boomgaarden aanplanten en brengt over enige tijd zijn fruit tegen iets meer dan de kostprijs! En dan de kwekers zelf. Enkele pro beren een deel van hun oogst buiten de veiling om direct aan de man te brengen. Tegen voor de consument zeer aantrekkelijke prijzen. Deze methocie lukt wonderwel, maar zij wordt nog slechts op beperkte schaal toegepast Deze fruitkwekers, die voor hun direct verkochte fruit iets meer dan de veiling- prijs maken hebben aan-mond-tot-mond reclame door de consument voldoende om hun omzetten ,,in de particuliere sector" aanzienlijk te zien stijgen Zij brengen eenvoudig prima fruit voor een, in het consumentenoog, zacht prijsje. De heer K. van Nieuwenhuyzen, fruit kweker te Krabbendijke, is nog maar enkele weken geleden met deze verkoop methode begonnen. Zijn belangrijkste motieven? „De consument moet prijs- en kwaliteitsbewust gemaakt worden", zo zegt hij. „Dat zal zowel de kweker als de consument ten goede komen". (Advertentie) EINDHOVEN Door onverklaarbare oorzaak is donderdagmorgen de 18-jarige J. W. M. van Zeist uit Oirschot met zijn bromfiets op de Oirschotsedijk, nabij Eindhoven, tegen een stilstaande vracht auto gereden. De jongen was op slag dood. Van de feestdagen op de ker kelijke kalender zijn er nog maar twee, die als zondag worden ge vierd. De ene roept ons het beeld van een hemel vol heiligen voor ogen, de andere richt onze blik ken op de meest begenadigde in dit hemelse gezelschap, de Moe der maagd, met ziel èn lichaam in het eeuwige leven opgeno men. Er bestaat wel eens schroom om voor Maria in ons devotieleven op te komen, om dat we daarmee ,,het gesprek" zouden schaden. Geen gesprek is echter gediend met hef ver doezelen van bepaalde facetten in ons geloofsgeheel. We mo gen ook wijzen op de bijbelse fundering van onze verering voor de Moeder Gods. De eeuwen door is daaraan uitdruk king gegeven door beroemde en door naamloze kunstenaars. Het beeld van de Sterre der Zee zoals we dit hierboven repro duceren is een dier uitdruk kingsvormen van de verering voor deze roemrijke bewoonster van het hemelse huis, waarvoor de liturgie van morgen onze bij zondere aandacht vraagt. De Nederlandse bond tot bestrij ding van vivisectie heeft een bro chure het licht doen zien, waarin enkele aspecten van de handel in huisdieren, bestemd voor proef dierenlaboratoria worden behan deld. De schrijver van de brochure, G. Seppen, zet uiteen dat de alge mene maatregel van bestuur, wel ke de handel in dieren gaat rege len, volgens een uitspraak van de regering niet de dierenhandel DIRECT regelt, maar dat zij zich alleen zal bemoeien met de behan deling van de verhandelde dieren. De leverantie van proefdieren aan la boratoria wordt derhalve niet met even veel woorden verboden. De wetgever eist alleen dat de dieren tijdens de handels manipulaties niet worden mishandeld. Als de dieren eenmaal, na een comfortabel transport in de laboratoria belanden, is de zaak voor de wetgever klaar. Met deze situatie is de bond tot be strijding van vivisectie allerminst inge nomen en daarom geeft zij enkele wegen aan, om de handel in proefdieren toch te PATERSON, New Jersey Honderden negerjongens hebben voor de tweede achtereenvolgende avond in twee steden in'het noorden van de staat New Jersey ongeregeldheden veroorzaakt door met brandbommen, stenen en flessen naar de politie te werpen. In Elizabeth werden zes negerjongens gearresteerd. In Paterson arresteerde de politie acht negerjongens en een negerin. In Elizabeth namen meer dan 600 jon ge negers deel aan de betogingen. Velen van hen droegen zwarte banden om het hoofd. Zij wierpen met Molotof-cocktails, wierpen etalageruiten in, kantelden auto's om en schreeuwden scheldwoorden naar de politie. Twee politiemannen zagen zich genoodzaakt uit hun patrouillewagen te stappen nadat een menigte jonge ne gers het voertuig met enkele Molotof cocktails in brand hadden gestoken. De politiechef van Elizabeth, Walter Tri- za, trok alle verloven van zijn mannen in en zond 200 gehelmde politiemannen naar het havenkwartier waar de onrust het grootst was. beperken. In de allereerste plaats, zo zegt G. Seppen in de brochure, moet het publiek er op gewezen worden, dat hon den en katten die via advertenties de handel ingaan, in zeer veel gevallen hun leven eindigen op de experimenteertafels. Men heeft daarom een waarschuwings systeem in het leven geroepen. Mensen die in de krant nesten jonge honden en katten aanbieden krijgen een brochure thuis, die hun aanraadt om grondig te controleren waar de jonge dieren be landen. De proefdierenhandel gebruikt veelvuldig schijnbaar onschuldige parti culiere adressen als handelsdepots. Dit ligt voor de hand, omdat het op het ogenblik zo is dat er in ons land veel meer honden en katten worden geboren dan er redelijkerwijs geplaatst kunnen worden. Het geboorte-overschot gaat rechtstreeks de proefdierenhandel in. Hoe omvangrijk het overschot is, blijkt uit een recente enquête. In Rotterdam worden per week tweehonderd honden weggegeven aan wie maar wil. En degene die wil is maar al te vaak de proefdieren handelaar. In de provincie Limburg ver dwijnen wekelijks vijfhonderd honden. De bond tot bestrijding van vivisec tie gaat ook de legende te lijf, dat het bij 'de dierenproeven alleen om onschuldige injecties zou gaan. Het proevenprogram- ma omvat onder meer: Gedeeltelijk ver branden en bevriezen, dorst laten lijden, laten verhongeren, afschroeien van staartgedeelten langs elektrische weg, kokend water in de maag brengen, gaat jes in de schedel boren, gloeiende stange tjes inbrengen, hersenen wegnemen, het inbrengen van verscheidene soorten loog, wijnsteenzuur e.d., nadat men door mid del van het afsnoeren van de slokdarm het braken onmogelijk heeft gemaakt, het opwekken van abcessen, het opsluiten in cilindrische bussen, die men met 3000 omwentelingen per minuut laat roteren, verplettering van de ogen, vergiftigen, Tal van proeven kunnen ook op andere wijze worden uitgevoerd en in verreweg de meeste gevallen zou hun aantal dras tisch kunnen worden beperkt. De dierenhandel en de vivisectors put ten hun materiaal uit de geweldige over schotten van gediskwalificeerde rasdie ren, zwerfhonden en zwerfkatten en die ren die door particulieren als overcom pleet worden beschouwd. De bond ves tigt er de aandacht op, dat het mogelijk is, om honden en katten tegen een ge ringe vergoeding bij de veearts te laten castereren of steriliseren (een vrij pijnlo ze ingreep) waardoor 't onmogelijk wordt dat de huisdierenstapel ongelimiteerd groeit. In de meeste gevallen is het ook beter om nesten jonge honden en katten direct na de geboorte te doden of te laten doden (op pijnloze en snelle wijze), dan het risico te lopen dat de dieren hun le ven eindigen op de experimenteertafels. De vivisectors in vele landen voeren een politiek van sussen en bagatelliseren, als het over de vivisectie gaat. De bro chure van de heer Seppen gaat daar over tuigend en redelijk tegenin. (Advertentie) GRAZ - De aartsbisschop van Bamberg, mgr. dr. Josef Schneider, heeft, op een geestelijke retraite in het benedictijnerklooster van Graz in Oostenrijk, een internationale op lichter ontmaskerd die in hetzelfde klooster een nacht onderdak had ge kregen. Maandag kwamen de aartsbisschop en de op lichter, de 40-jarige in Al- gerië geboren Raphael Jean Lucien Coudray, met elkaar in gesprek. Coudray, die zich naar de gelegenheid zich voor deed introduceerde als graaf, opperofficier of lid van de OAS op de vlucht voor de lange arm van president De Gaulle, was voor de aartsbisschop een Franse graaf. Nu geviel het zo dat de aartsbisschop van Bamberg een adellijke familie in Parijs kende waar Coudray zei kind aan huis te zijn. Maar de prelaat kreeg argwaan toen „de graaf" zijn rol overtrok, en dochters en zonen in de Parijse fami lie begon te verzinnen die er helemaal niet waren. Mgr. dr. Schneider ver zocht de bij het .gesjjrek aanwezige abt van het klooster, prelaat dr. Hol- zinger, in het Duits dat Coudray had gezegd niet te spreken de P°* litie in de arm te ne" men. Coudray vluchtte- maar hij werd gisteren in Linz achterhaald. De politie van Graz schat dat Coudray W Oostenrijk alleen al op onwettige wijze aan 30.000 Oostenrijkse schillingen gekomen is. Tegenover mgr. Schneider veroor loofde hij zich de opmer king dat hij zijn roeping had misgelopen. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 De heer P. Vermaire adjunct-direc teur van de veiling te Kapelle en fruit- medewerker van ons blad, zegt dat de telers in het buitenland jaloers zijn op het Nederlandse veilingsysteem. Het wordt in het buitenland ten voorbeeld gesteld. „In het buitenland zijn de telers vaak overgeleverd aan de willekeur van de tussenpersonen. Dat is in Nederland dus niet het geval. De veilingklok staat daar borg voor. Voor de Nederlandse teler zijn vraag en kwaliteit bepalende factoren." In de afmijnzaal zitten voor namelijk commissionairs en groothan delaren. De handel noemt de veilingk1r>k een moordwerktuig. De groothandelaar of commissionair moet namelijk een tiende van een seconde eerder op de knop drukken dan zijn concurrent. Nemen we de langste weg naar de consument dan gaat het fruit van de commissionair naar de groothandel, van (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) GOES-KAPELLE Onder vooral de j°nge, vooruitstrevende fruitkwekers in Zeeland groeit een toenemend onbeha gen over de verkoopmethoden van hun produkten. Zy menen dat de afstand tussen de kweker en de consument te groot is. Zij zijn van oordeel dat de kweker meer voor zyn fruit zou kunnen maken en dat tegelijkertijd de consument minder zou hoeven te betalen. Volgens hen moet dit mogelijk zijn door de ver koop van het fruit in eigen hand te hou den in plaats van hem uit te besteden aan de tussenhandel, (commissionair, groothandel en detailhandel). H. CLERXBREDA C. ADRIAANSE, GOES Juist deze tussenhandel maakt het fruit voor de consument duur. Deze avant-garde onder de fruitkwekers rede neert als volgt: waarom kunnen wij wel onze bedrijven hypermodern laten lopen, waarom kunnen wij grote vermogens in vesteren in onze bedrijven en in onze veilingen, maar waarom laten wij het fruit in onze veilingen los. Waarom ge ven wij het daar over aan de handel, die het eerst over twee, drie schijven laat lopen eer het bij de consument komt? Waarom kunnen wy zelf niet een centraal verkoopapparaat opbouwen? Waarom bouwen wy geen fruithallen in de grote steden waar wij als gezamen lijke fruitkwekers het fruit rechtstreeks naar toe brengen? Hoe komt men in fruittelerskringen tot deze ideeën? Heel eenvoudig. De te lers weten hoe de veilingklok hun fruit waardeert, en zij zien datzelfde fruit voor veelhogere prijzen in de winkels liggen. Zij zien dat tweede rangs geveild fruit vaak als eerste rangs product in de winkels wordt verkocht. Wat te den ken van de volgende prijsverschii.en? De fruitkweker krijgt op de veiling 70 cent voor een kilo appelen. Diezelfde appelen ziet hij in de winkel voor 30 cent het pond liggen. Appels, die op de vei ling 16 cent per kg doen, kan men voor 65 cent bij de detaillist aantreffen. Een fruitkweker zei ons dat hij in een kamp- winkel aan de kust aan een Duitser een kilo slechte tomaten had zien ver kopen voor een mark per kilo. ,,Als men dat voor drie kilo bad gevraagd had ik het kunnen begrijpen". En dan déze prijzen van dezelfde kwaliteit pruimen op een en dezelfde dag: recht van ae kweker 1,20; aan de kust f 2,50; in Den Haag 3,-. De fruitkweker kan er niets aan doen. Hij ergert zich aan de prijzen in de win kels. Hij ergert zich vaak aan de aan gegeven kwaliteit Wordt de consument dan bedrogen? Strijkt de tussenhandel woeker wins .en op? Om deze vragen te kunnen beant woorden moet men het fruit volgen zoals dat zijn weg vindt van de teler naar de consument. De prijs die de teler voor zijn produkt krijgt is afhankelijk van de vraag. In de fruitteelt kent men geen prijsgaran ties. Er ligt weliswaar een bodempje m de markt maar dat ligt zo laag dat geen enkele fruitkweker daarvoor t den kan. Vraag en aanbod concentreren z.ch in de veiling. Hier ontmoeten product en handel elkaar In de afmijnzaal wordt een uiterst scherpe prijs gemaakt. Elke dag wordt daar, gezien het aanbod en vraag, de best mogelijke prijs bepaald. De handel moet in fracties van seconden beslissen. Een goed product zal m de afmijnzaal altijd een redelijke prijs ma ken Producten van minder goede kwa liteit leveren, bij een behoorlijke vraag, zelfs de kostprijs niet meer op. Dit jaar b v is er heel veel fruit. De consument wil' goede kwaliteit. Het mindere fruit wordt dan niet geaccepteerd. Dat gaat voor zes cent (kostprijs 25-30 cent) naar de fabriek; in het andere geval wordt het doorgedraaid

de Stem | 1964 | | pagina 6