Frans van Mastrigt km autotocht naar 12.000 India 3 De maand augustus is in Parijs een kwelling Keerrij m en Song Baron Bluff en de dripdrups ALS MILJOENEN OP VAKANTIE GAAN Vakbeurs tuin en park Utrecht Grondige voorbereiding kalm aandoen en Parkeren nu eenvoudig ACHT MAANDEN VRIJAF VAN DE VARA T.v.-opname van ,.De, Opvolger" in Tilburg Opa's krant doodt direct elk insekt! Route TAPTOE DELFT 27 aug. t/m 5 sept. VOLGENDE MAAND WEER STIEFBEEN vliegen, - y 'bevers en 'nsekten Lichtpuntje Pennekluiver 2 3 L 5 7 9 VRIJDAG In het VPRO programma via Hilversum I speelt het kwintet Louis van Dijk om half 6 in het programma „Ronduit Muzi kaal". Om 10 over half 7 is er Jazz-Ron- do. vreemd instrumentarium door Ton van der Horst. In het programma: „Ge zondheid van lichaam en geest" is de Anti Tabak Stichting aan het woord. Om half 9 is er een programma van lichte muziek uit Tsjechoslowakije. De VARA begint om 9 uur haar uitzending met Malando. Het vijfde deel van „Olympische Spe len", ditmaal gewijd aan de spelen van 1924 in Parijs, is te horen om half 10. Kwart over 11: Prettig weekeinde, pla- tenkeus van Harry Gaarenstroom en Aad Bos. De KRO brengt via Hilversum II om 5 voor half 8 „Muziek voor Militairen" gevolgd door een concert van het Kunst- maandorkest om 10 voor half 9. Om 10 over 9 valt er een klankbeeld over het hoog geïndustrialiseerde IJmondgebied te beluisteren. Het Omroeporkest concerteert om 10 over half 11 met werk van Schubert en Mozart. ZATERDAG In het VARA-programma via Hilversum I kan men om 20.05 uur het gram mofoonplaten-programma van Harry i Gaarenstroom beluisteren in Disco-Festi val. Om 21.15 uur komen drie kwartier lang dwaze zaken aan de orde in de j VARA-Bandshow rondom de muziek van het Radiodansorkest o.l.v. Charlie Neder, pelt. Om 22.55 uur vertelt Mies Bouwman uit haar vakantieboek „Zij die van de zon leven". Op Hilversum II brengt de KRO om 21.00 uur een uitzending van de slotgala Ie Oostende onder de titel „Noordzee- i festival". Om 22.15 uur volgt de eerste aflevering van een serie documentaire programma's over de eerste wereldoor log en om 22 40 uur wordt weer een voordracht gehouden over het tweede Vaticaans concilie. ZONDAG Na het muzikaal programma, dat om vijf over acht 's avonds begint, brengt de AVRO op Hilversum I om vijf over negen het hoorspel „Gedachten", naar een verhaal van Dostojefsky. De KRO brengt 's avonds om kwart over acht op Hilversum II de operette Grafin Mariza, uitgevoerd door 't Weens operettekoor en het orkest van de Ween- se Volksopera o.l.v. J. Drexler. Dr. A. j Cuypers bespreekt om vijf voor half elf „De revoluties" door E. J. Hobsbawn. 9 de reisreportage „Groenland, tussen gisteren en morgen" te zien, om 5 over 9 een speelfilm met o.a. Fred Astaire en om 5 voor 10 Jazz-improvisaties door Cees Hamelink, bas en Gunnar Nielsen, slagwerk. ZATERDAG Na het programma „Achter het Nieuws" vertoont de N.T.S. een t.v.- fantasie op film „Talent te huur" van Frantisek Valert. Een film, die groot succes oogstte op het festival te Praag. Na een optreden van de bekende Ameri kaanse Vocalgroup The Brothers Four brengt de VARA weer een Dick Powell- film, die toegelaten is voor personen van alle leeftijden. ZONDAG De KRO geeft om tien over negen een uitvoerig relaas over windhonden, hun training, hun bazen en bazinnen. De film werd gemaakt door Ad Zonneveld. Ver volgens zal om half tien het Amsterdams Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes populair-klassieke werken vertolken uit het Franse repertoire. (Advertentie) (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Het bekende Nederlandse gezeg de: „Wie zijn vrouw liefheeft, late haar thuis", heeft Frans van Mas- trigt gelaten voor het is. Begin volgende maand start hij met zijn vrouw Sheelagh en zijn anderhalf- jarig dochtertje Shireen voor een tocht van twaalfduizend kilome ter, welke begint in zijn woon plaats Soest en zal eindigen bij Benares in India, het geboorteland van zijn charmante echtgenote. Frans is sinds 1957 werkzaam bij de VARA op de afdeling .Gesproken woord' Momenteel is hij het hoofd van de af deling vrouwenprogramma, redacteur van de radiorubriek „Wegwijzer" en een gewaardeerd medewerker aan het zater dagochtendprogramma „z.o. 135", het geen een afkoring is voor de radio-uit drukking „Zaterdagochtend 135 minuten" Sheelagh van Mastrigt vertelde ons dat de kleine Shireen gelukkig precies op tijd de mazelen had gekregen want al is een autoreis van 12000 km, ondanks de vele interessante en misschien ook avontuur lijke impressies, die men daarbij opdoet, geen peuleschilletje, met een ziek kind wordt zo'n trip voor het hele gezin een marteling. Mevrouw v. Mastrigt die zelf een uitstekend chaufeuse is zal tijdens de tocht regelmatig haar echtgenoot aan het stuur aflossen. Maar Frans is van plan het kalm aan te doen en twee maan. den uit te trekken voor de heenreis. De trip wordt gemaakt in zijn volks wagen, Hij heeft een speciale gesloten kofferachtige imperiaal laten bouwen welke aan de voor- en achterzijde van de v.vv. met beugels op de bumpers wordt bevestigd. In deze „dakkoffer" bevinden zich ge ïmproviseerd koelcelletjes, waarin plastic zakjes met ijs zijn aangebracht, om de meegenomen levensmiddelen te gen bederf te behoeden. den en slaapzakken zullen meenemen, willen ze er beslist geen kampeertocht van maken. „Wij proberen zo veel mo gelijk bij vrienden of bij de bevolking onderdak te zoeken. De mensen m het Oosten bezitten kwaliteiten, die wij in het westen in onze commerciële mijd om het bestaan eenvoudig verleerd hebben. Zij zijn namelijk ongelooflijk hartelijk en gatvrij. Het laatste brood zullen zij wegschenken. Trouwens naarmate wij in zuidelijke richting afzakken, wordt het eten0pro- bleem steeds eenvoudiger. Mijn vrouw maakt op een klein vuurtje heerlijke maaltijden van rijst, ongedesemd brood en heerlijke kruidige sauzen, die veel weg hebben van de Hongaarse goulash. Bovendien nemen wij nog de nodige blik jes mee. Maar om nog even terug te komen op die geweldige hulp van onze toeris tenbond. Het plan was eerst om van Perzië via Afghanistan de zuidelijke rou te van Chiraz naar Cuetta te volgen, dwars door de woestijnen. Maar we lo pen dan het risico dat we dertien uur aan een stuk moeten rijden voor we het volgende rustpunt bereiken. Daarom heeft de A.N.W.B. voor ons nu de noor delijke route uitgepuzzeld. die wel langs veei slechtere wegen voert over Meshed, via Herat naar Farah, maar je rijdt er steeds door een bewoonde streek. Daarbij komt dat we Afghanistan ach ter ons willen laten voor de vroege na- jaarssneeuw de bergpassen onberijdbaar maakt. Als alles goed gaat hopen wij reeds in de tweede helft van oktober de woning van onze Indiase schoonouders in Lucknow te bereiken. Frans van Mastrigt is echt niet het type, die over zo'n tocht spreekt in de trant van „dat doen we wel even" In tegendeel, reeds maanden geleden be gon hij met de voorberidingen. Enthou siast is hij over de hulp van de A.N.W.B. die voor hem een prachtige routebe schrijving via de Balkan. Turkije, Perzië en Afghanistan heeft uitgestippeld. Ook de „papierwinkel", die nodig is voor zo'n tocht heeft hij stukje bij beetje verza meld en doorgeworsteld. Alleen een vi sum voor Afghanistan ontbreekt nog, maar daarover maakt hij zich nu nog geen zorgen. Over het taalprobleem be hoeft hij evenmin zorg te hebben, want Sheelagh spreekt uiteraard vloeiend Hindoestani en daarmee kun je vanaf Afghanistan je uitstekend redden. Hoewel ze op deze reis wel luchtbed- Frans van Mastrigt is reeds vier jaren eleden in het land van Ghandi geweest, om in de Anglicaanse kerk in de echt te worden verbonden met Sheelagh, die die hij in Amsterdam had leren kennen, waar haar getrouwde zus al 13 jaar woont. Mijn collega's bij de radio zijn allemaal een beetje sceptisch over mijn terugkeer. Ze geloven blijkbaar, dat dat het ver blijf in dit mooie land me zó goed zal becallen dat ik voorgoed Nederland en de radio de rug toekeer. Ik behoef me niet te haasten, want ik heb van de VARA acht maanden non- actief gekregen hetgeen niet wegneemt, dat ik regelmatig in touw ben om via de radio te trachten de luisteraars op de hoogte te houden van onze vele im pressies. die wij opdoen bij de bezoeken aan al die vreemde landen en steden. (Advertentie) Kaartverkoop bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen vanaf f 2.-. Bl'SSTJM De volgende maand maken vader en zoon Stiefbeen hun rentree voor de NCRV. Piet Romer en Rien van Nunen hebben de negen afleveringen van bun populaire serie in de afgelopen maan- den reeds opgenomen. Ze kwamen er ook voor buiten de studio's zoals in een bejaardentehuis waar de zoon zijn vader wilde onderbren gen en in het Amsterdamse bos. waar het tweetal lood kocht dat van diefstal af komstig bleek te zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de beide Engelse Stiefbeens als gasten zullen optreden in een van de Nederlandse uitzendingen en dan wel als neven van „onze" Stief beens. Er is zelfs sprake van een tegen bezoek van Piet Romer aan de BBC- studio's om een gastrol te spelen in de Engelse versie. Na de negen afleveringen, die nu zijn ingeblikt, wordt de serie waarschijnlijk nog wel een poosje voortgezet, tenminste als de beide (Engelse) schrijvers pro- duktief genoeg zijn. Rien van Nunen denkt er overigens nog niet aan om zijn voddenman-spullen weg te bergen. Hij gaat in het komende seizoen ook de plan ken op als Stiefbeen en wel in een ju bileumshow van André Carrell, die als titel meekrijgt „Stiefbeen en show". Het is de bedoeling van de NCRV nog meer te profiteren van de zo in de smaak ge vallen humor van de beide Stiefbeen- schrijvers. Zij hebben nl. nog een serie op hun naam staan over een echtpaar, dat voor de Nederlandse televisie zal worden uitgebeeld door musical-ster Mieke Bos en Maxim Hamel. De Michelinfabrieken hebben de nieuwe x-banden gegeven, om ze tijdens de trip te beproeven. Verscheidene dag en weekbladen heb ben zich bereid verklaard mijn reisre- potages regelmatig af te drukken. Na onze terugkeer volgend jaar mei, ga ik een boek schrijven over de vele aspecten van deze volkeren. Twee jaar geleden verscheen in Den Haag even eens een boek van mij, dat tot titel draagt: „Goden, Geesels, Ganges". Het is gedrukt bij de uitgeverij Ser- vire en ik ben echt een beetje trots op de gunstige kritieken. VRIJDAG In zijri programma „Portret van een Sportman" vraagt Leo Horn om half 8 aandacht voor voetbalscheidsrechter Leo Horn. Om 10 voor half 8 wordt het twee de deel van de film „Teenager-Idolen" vertoond. Simon van Collem brengt om 5 over 9 „De oude draaidoos", ditmaal gewijd aan de Vlaamse acteur en regisseur Jefke Bruynickx met o.a. fragmenten uit zijn film „De Witte". Om 10 over 10 zingt de bas Sacha Rozanoff Russische volkslie deren. Via het tweede net is om 10 voor half f onschadelijk Ivoor mens Jf en huisdier frissere geur f geen vlekken f ^'1 grote spuitbus 1 Ivoor maanden- lang gebruik! motten, SLECHTS UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS. U zult het niet wil len geloven en toch is het waar: wat zullen wij, die in de vakantie maand augustus in Parijs moeten achterblijven, blij zijn, als die vier weken om zijn. Want niets is voor de achterblijvenden erger dan de maand augustus In augustus neemt iedereen va kantie. Van vakantiespreiding is geen steek terecht gekomen. Men heeft het een paar jaar geleden bij de automobielfabrieken ge probeerd, maar op dat experi ment zijn de directies snel terug gekomen. De fabrieken maken n.l. niet alles zelf. Heel wat on derdelen voor auto's worden door kleine bedrijven gemaakt, die op minder zware lasten zitten en goedkoper kunnen produceren dan Renault, Simca of Citroën. Bij die kleine bedrijven gaat het hele personeel met verlof (vier weken). Sluit een automobielfa briek in juli, dan loopt de be voorrading in augustus vast en daalt de produktie. In de automobielindustrie gaat dus in augustus alles met vakantie. Hoogstens blijven een paar werklieden en wat kan toorpersoneel achter voor het opnemen van bestellingen en het afleveren van onderdelen aan de dealers. Maar niet alleen de grote zaken sluiten, ook de winkels. In de voorstad waar wij wonen en zo is het in alle voorsteden van Parijs zijn maar een paar bakkers, slagers, melkboeren, kruideniers enz. open. Voor het neer gelaten rolgordijn hangt het bekende bordje: wegens vakantie gedurende augustus gesloten. Voor die paar open bakkerswinkels staan de mensen 's mor gens en 's avonds in de rij. Stokbrood is heerlijk, maar het moet vers en knap pend zijn en daarom kopen de Parij- zenaars tweemaal per dag hun verse brood. augustus met vrouw en kinderen op stap. Hij is agent van politie, zijn vrouw en schoonmoeder drijven zamen de zaak. Zo- snijdt het mes van twee kanten. Ook de coöperatie gaat dicht. In de hele wijk is maar één apotheker open. Als er in de maand augustus wat aan het slot van de huisdeur gaat mankeren, is er in de voorstad geen slotenmaker te bekennen. We moeten dan proberen SOS 999 te draaien. Dan komt er dat moet men althans maar hopen uit Parijs een mannetje, dat alleen al voor zijn komst 30 frank rekent, waar dan nog de kosten voor de reparatie bij komen. Onze hond mag vooral in augustus niet ziek worden, want waar halen we een veearts vandaan? Met onze vuile was moeten we zeker een kilometer ver, want ook de wasbazen zijn weg. Spe ciaal voor de vrijgezellen is dat een ramp. Waar moeten ze met hun over hemden heen? Voor wie een auto heeft is dat allemaal nog niet zo erg, maar voor de huisvrouwen, die hun bood schappen van ver moeten halen, is dat gesjouw vier weken lang doodver moeiend. rijzenaars nu eenmaal in het bloed. Iedere keer als we ongemerkt de par- keerschijf verzetten hebben we het triomfantelijke gevoel, dat we de staat weer bij de neus hebben gehad. En dat vertellen we elkaar aan de bar met kin derlijke vreugde. Er is gelukkig één lichtpunt. In augus tus gaan ook veel politieagenten met verlof. Ook veel hulpagenten. Aan die hulpagenten hebben de automobilisten het land gezien. Met een echte agent valt nog wel eens te praten en te mar chanderen, maar een hulpagent bekeurt als een robot. Tien minuten te lang in de blauwe zone, waar we slechts an derhalf uur mogen parkeren? Op de bon! Hij neemt zijn boekje, slaat met een natte vinger een blaadje om en begint te schrijven. We kunnen tegen hem praten als Brugman, dat we nèt een ondergrondse gemist hebben, er helpt geen lieve vader of moeder aan. Onverstoorbaar schuift hij het bonne tje onder de ruitenwisser. Dat kost ons tien of vijftien frank. In augustus zijn er gelukkig maar weinig van die hulpagenten te zien en daar maken we allemaal een dankbaar gebruik van door telkens na anderhalf uur de wagen in te klimmen en de parkeerschijf te verzetten. We zouden in het lege Parijs gemakkelijk de wa gen een of twee meter kunnen verzet ten en dan was aan de wet voldaan. Maar de wet ontduiken, dat zit ons Pa- TILBURG Dinsdagavond 25 augus tus zal in de Stadsschouwburg Tilburg de normale voorstelling van „De Opvol ger" door de K.R.O.-televisie worden opgenomen. De uitzending zal op een nog nader te bepalen datum plaatsvinden. De regie is in handen van de directeur van de schouwburg de heer W Bary, die enkele jaren als televisie-regisseur aan de K.R.O. verbonden is geweest. De te- levisieproductie heeft de heer Th. Dudok Onze sigarenwinkelier gaat ook in van Heel. UTRECHT Van 27 tot en met 31 oktober wordt in de Vredenburggebou- wen (Beatrixhal) van de Utrechtse jaar beurs de vakbeurs voor aanleg, inrich ting en onderhoud van „tuin en park" in gericht. Voor deze vakbeurs hebben zich tot nu toe 90 deelnemers aangemeld. Ze gaan 3000 vierkante meter expositieruim te „aankleden". Ook internationaal trekt deze vakbeurs de aandacht onder meer door recht streekse deelname uit België, Duitsland en Italië. Op de gaanderij van de Beatrixhal zal een expositie worden ingericht van de mooiste bloemen en planten van onge veer 40 a 45 kwekers en bloemisten. Met name de leden van de Utrechtse bloemis- tenpatroonsvereniging is verzocht om fraai opgemaakte bloemstukken in te zenden. Leden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde zullen tijdens de beurs demonstra ties geven in bloemschikken. RAD-RECORD Het zestienjarige meisje Pat Jones uit Sidney in de Amerikaanse staat Ohio, heeft dinsdag in Wapakoneta een nieuw wereldrecord reuzenrad reizen gevestigd, door veertig uur achter elkaar in een schuitje te ver blijven. Het oude record werd met bijna vijftien uur verbeterd. Het stond met 25 uur en vijf minu ten op naam van de 13-jarige Chuck Rogers uit Bodkins, Ohio. Pat heeft twee nachten op het rad geslapen. Ze werd bij toerbeurt aan gemoedigd door familieleden en vrien den, en voor de laatste loodjes door de gouverneur van Ohio, James A Rhodes. HARINGKUIT (I) De „Botermert" in Breda blijft gesta dig aan attractiviteit winnen. Het ene na het andere etablissement wordt aan deze Place du Tertre van Breda geopend. Thans staat ons op dit punt weer een gebeurtenis te wachten. Ër hangt reeds een bord waarop staat te lezen: ..Hier komt de broodjeswinkel ..De Rol- mops". Ingewikkeld, maar belangwek kend. HARINGKUIT (II) Voor het raam van een winkel aan een straat in Oostburg (we willen niemand iets tegen het zere been doen) lazen we: „Wegens opening ge sloten". En toch schijnt dat te kun nen. BENZINE In de tuin van een flatgebouw in het hart van het Finse stadje Jyvasky- la is een bron ontdekt die dagelijks ongeveer 100 liter bijna zuivere ben- jtir e produceert. De benzine, die reeds sinds het voor jaar in constante dagelijkse hoeveel heden naar boven welt, is beproefd en is goed genoeg gebleken om in een auto te gebruiken. De ondergrondse tanks van een ben zinestation in de buurt zijn zorgvul dig geïnspecteerd doch men heeft hierin geen lekken kunnen ontdekken die het fenomeen zouden kunnen ver klaren. 1 6 8 Horizontaal: 1 tik op de deur zijde. 2. rund op dit ogenblik. 3. duw. 4. keurig zwaardvis. 5. dwaling (Engels). 6. via echtgenoot. 7. brandstof. 8. achter muzieknoot. 9. vertikaal deel dat toegang geeft tot een huis klipgeii. Vertikaal: 1. deel van het hoofd huis. 2. briefaanhef aartsbisschop (Ltetijn) 3. krachtig, 4. keukengerei iizer- houdende grond. 5. gebergte in Rus land. 6. omroepvereniging bar. 7. hoog bouwwerk. 8. de onbekende lengtemaat. Q inwoner van Tur kije heilige stier. •gids spui 6 •uira nu '8 'uajoj. ~-u '3ja oijf •g pjiao g 'J90 tod f g •as sx z 'pned U003J *x -;jaA •suiag map q •tui eu *8 'uaioji 'i 8§a jad •9 -jojja g ^jo ;au -f toots g •nu so z 't^2! dopt 'i joh iSujssoido DE REIS VAN LOURDES DOOR HET OORLOGSLAND BREDA, 14 Augustus 1914 Dezen morgen circa half zeven arriveerde de eerste trein met bedevaartgangers uit Lourdes. Het was de ziekentrein, die in de loop van den dag gevolgd werd door de overige pelgrims. In Lourdes, aldus het verhaal van een hunner, was men tenslotte de laatste bedevaart, die nog aanwezig was. Ve- len hadden de hoop op terugkeer zelfs l al opgegeven, want tot driemaal toe i stond men gepakt en gezakt gereed te vertrekken en werd de reis uitge- steld. Eenmaal vertrokken, verliep de reis vlot. Van oorlogsgeruisch heb ben de reizigers geen last ondervon den. Overal ontmoetten zij de meest mogelijke welwillendheid. Zij zagen wel ontzaggelijke troepenbewegingen en een diep-treurige aanblik boden de landerijen: nergens zag men mannen in de velden. Korenvelden waren half afgemaaid en aardappelvelden waren leeg met de half-gevulde zakken in den steek gelaten er nog op. De spoorweg werd in Frankrijk zwaar bewaakt door militaire troepen. GRAPJAS „Wees voorzichtig", zei CBS-televi- siekomiek Red Skelton onlangs tot zijn kapper toen hij werd ingezeept, „zorg dat je je niet snijdt". Anne Oostveen en Gaston van Erven, die optreden in Keerrijm en Sons, dat zondagavond om 20.40 in het KRO-programma op de beeldbuis komt. Aan deze ontmoeting in de Disco-bar werken voorts mede: Willy Alberti, Ann Burton, Donald Jones, Luigi, Jamie Philips, Ronnie Potsdammer, Sandra Cobi Schreyer, Will Tura en een combo o.l.v. Wim Jongbloed. 117. Johan parkeerde de au to aan de rand van het vliegveld en was de baron behulpzaam bij het uitstap pen. „Neem enkele zakjes drup mee, Johansprak baron Bluff. „We gaan trachten, een kleine proef neming met mijn sublieme vinding te nemen! Een vliegtuig en 'n vlieger zijn het enige wat we nodig heb ben!" „Het vliegveld schijnt anders uitgestorven te zijn, als u me toestaat!", merk te de knecht op. „In dat geval zal ik het hoogteroer zelf ter hand moeten ne men!", sprak de baron, een hangar binnenstappend. „De wetenschap laat zich 'niet uit het veld slaan door en kele tegenslagen! Dit vlieg toestel hier lijkt me geheel voor ons doel geschikt!" „Zoals u wenst, baron!" zei Johan. „Wachten we hierop de piloot?" „IK zal de pi loot zijn!", antwoordde ba ron Bluff eenvoudig. ,,Wie drups kan makep, kan zé ker vliegen! Komaan, laten we instijgen!" DAGBLAD DE STEM VAi> vitljuAG 14 ALGUSlUS 1964

de Stem | 1964 | | pagina 5