Grootse herdenking van bevrijding Walcheren koopavond OP ZATERDAG 24 OKTOBER: Visserijtentoonstelling te Breskens geopend K.A.J. wil beter contact krijgen met niet-leden P Kloosterman uit Nisse gidste de Canadezen door het Alle begin is moeilijk Jan Rijn goed op dreef in orgelconcert Middelburg Gen -majoor Hakewill Smith een der gasten UITEENZETTING DRUK MET DE BRAMENPLUK Geen jaarlijks gebeuren meer aflblaS ie Stem „WIJ GAAN DOOR" Duitse minister kwam niet .VJSSERKOOLE ctersdiensten st dierenartsen JOGWATER Vandaag Morgi en Zondag Maandag Parathion In district Vlissingen isfesfk, - - Afscheid directeur Boekhoudbureau van NCB Op 30 augustus in Breda pontificale mis mgr. P. Verschuren Prov. tentoonstelling varkens, geiten en schapen te Goes Naar de Kaap Reacties DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 (Advertentie) dienst zal tijdens het week- oedgevallen als volgt worden 1: te Bruin isse-Oosterland van Leeuwen uit Bruinige; irg-Oostburg door dokter N. ienburg, tel. 01177-466; te Cad- nchement, Sluis, Zuidzande de Meyer, Sluis, te Terneuzen v. d. Griek; te Axel door te Hulst-Nieuw-Namen door Sfijs, Hulst; te Kloosterzande Buwalda; voor Middelburg, tel. 2585 of 3543; voor Vlis- er van Dijk, tel. 3459; voor v. d. Werff, tel. 7451; voor Nieuwdorp, dokter Gelder- 196-327, voor Hoedekenskerke amme, dokter Kole, tel. 01193- riewegen en 's-Heer Arends- bhaartsdijk en Heinkenszand, tel. 01198-231; voor Kruinin- ert, Krabbend ij ke en Rilland- Voorne, teL 01134-444. vsch-Vlaanderen door de heer nberg. Sluis, tel. 01178-225; te Jslag, Sas van Gent door de e Haas, Zaamslag. a terdag 15 augustus, gelden nd de volgende hoogwater- answeert 8.02 en 20.27 uur; 7.35 en 20.01 uur; Vlissingen 1 uur; Wemeldinge 8.42 en augustus: Hansweert 8.58 en Perneuzen 8.34 en 21.02 uur; 03 en 20.33 uur; Wemel- m 21.48 uur. 17 augustus: Hansweert 10.02 ir; Terneuzen 9.38 en 22.13 igen 9.09 en 21.43 uur; We- 37 en 23.02 uur. uur Paris when it sizzle», a.l. uur Förstelchristl, romance keizer HOEK orp 13.30 uur Concordia. T Vielerkoers nieuwelingen en tter 15 uur Schieting ïepper en P. van Hove 14 uur Dijck 18 uur Bal GENT 20 uur 1000 sterren schitteren. ;e sperwer E 20 uur Oproer op de Defiant lRDE •iessche 15 uur Schieting rote fietsrally sert Groot bal i 19.30 uur Kruisboogschieting rebouw 14.30 uur Door het n. 18.45 uur Misdaad zonder 0 uur Mannequins voor Scot- d laert 15 uur Schieting ÜN uur Paris when it sizzles G uur Förstelchristl, romance keizer tZANDE Willem Teil staande-wip- -ote kermisschieting Het Witte hotel van Leuven 'EEN uipke 15 uur Schieting Steen hE ck 15 uur Schieting ck 18 uur Seriekaarting traal 19.30 uur Dansen Dyck 18 uur Bal GENT 15 en 20 uur 1000 sterren De zwarte sperwer Ke 17 en 20 uur Oproer op de 15 uur Schieting gebouw 14.30 uur Door het n, 18.45 uur Misdaad zonder 1 uur Mannequins voor Scot- d rt 15 uur Grote schieting SN .30, 17 en 20 uur Paris when uur De geluksvogel, 16.30 en jrstelchristl, romance van een luwé 15 uur Schieting tZANDE rillem Teil, staande-wip- 3t. Sebastiaan. liggende-wip- bij A. Raes n hotel van Leuven 'E ►ck 15 uur Schieting traal 19.30 uur Dansen !T ut 15 uur Schieting PAAL Sakker 15 uur Schieting RE Dijck 18 uur Bal GENT 20 uur 1000 sterren schitteren, sperwer in hotel Meert ;ebouw 20 uur Mannequins land Yard feN uur Paris when it sizzles uur Förstelchristl, romance keizer tZANDE fillem Teil. staande-wip- ck 19 uur Seriekaarting traal 20.30 uur Trekking loterij (Van een onzer verslaggevers) NIEUWDORP NISSE Tijdens de gisterochtend gehouden pers conferentie in de provinciale grif fie te Middelburg, waarop het programma voor de herdenking van de bevrijding van Walcheren werd bekendgemaakt, is ook de doortocht van de geallieerden van het toen nog met schorren en slik ken bedekte Zuid-Sloe ter sprake gebracht. Nadat de Canadezen hadden ervaren dat Walcheren vanuit het oosten onmogelijk via de Sloedam binnen was te drin gen, werd van een doorwaadbaar traject in het Sloegebied gebruik gemaakt. De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot, zei gisteren dat degene die de geallieerden de weg door het Zuid-Sloe gewezen had toch zeker niet tijdens de bevrijdings herdenking op 24 oktober a.s. zou mogen ontbreken. Maar wie deze gids is ge weest was tydens de persconferentie bij niemand bekend. Het idee werd geop perd een oproep in de in Zeeland ver- schynende kranten te plaatsen. Dit is echter niet nodig. Het was niet moeilijk de man te vinden. Het is de oud-kapitein P. Kloosterman te Nisse, destijds chef-staf van de ondergrondse op Zuid-Beveland. Canadezen „Men zegt maar steeds, dat het Schotten zijn geweest, die het Sloe zijn doorge trokken, maar dat is niet juist. Het waren Canadezen met een aantal Schotten erbij", aldus de heer Kloosterman. „Ik had die weg in 1942 al uitgestip peld", zo gaat hij verder. „De Sloedam was nu eenmaal onneem baar. Als je enig militair gevoel hebt, dan weet je dat je op de flank moet aanvallen. Het Sloegebied was de flank. De hoofdmacht van de Duitsers lag op de Sloedam. Ik heb de weg voor de Ca nadezen op de kaart uitgetekend. De schorren waren daar zo vast dat je er met een boerekar overheen kon. Nee, ik heb de tocht zelf niet meegemaakt. Dat mocht niet. Ze konden voor het leven van burgers niet instaan". De heer Kloosterman beaamt, dat hij een onderscheiding voor zijn aandeel in de doortocht van het Sloe heeft gehad „Het bronzen kruis van de koningin" „Weet u dat men u graag bij de her denkingsplechtigheid zou willen zien? Op de foto de plaats te Nieuwdorp waar de geallieerden in de nacht van 1 op 2 november 1944 door het Zuid-Sloe zijn getrokkenDe plaats wordt hier aangewezen door de heer N. Moerman uit Nieuw dorp, destijds onder commandant van de ondergrondse in Nieuw dorp. De vroegere schorren en slikken in het Zuid-Sloe zijn nu ingepolderd. Een vrij brede kreek op de voorgrond is alles wat er aan water nog is overgebleven. „Daar weet ik niets van", antwoordt de nu 70-jarige heer Kloosterman. „Het laat me koud. Ik treed niet graag op de voor grond". Luchtfoto' s Merkwaardig is het dat in het boek „The 85 days" van R. Thompson, dat ge heel over de slag om de Westerschelde handelt, met geen woord over het werk van de heer Kloosterman wordt gerept. Volgens de schrijver, die de slag van nabij heeft meegemaakt, zouden man nen van de genie de route door het Sloe hebben onderzocht. Generaal Hakewill Smith en enkele genie-officieren had den tevoren luchtfoto's van het Sloe be studeerd. Dank zij deze foto's zouden zij door de doolhof van kreken en beekjes een lichte verhoging in het slikkenge- bied van het Sloe hebben ontdekt. De oversteek van Nieuwdorp naar Walchers gebied zou volgens het boek zijn ge maakt door het zesde bataljon van de „Cameron Highlanders". Zij zouden zijn overgezet door de compagnie van de Royal Scots Fuseliers, nadat drie man nen van de genie de weg hadden be- bakend. Men mag aannemen dat de heer Kloos terman verzocht zal worden aan de her denking op 24 oktober a.s. deel te ne men. Hopelijk zal de heer Kloosterman deze uitnodiging aanvaarden. Een ont moeting tussen hem en generaal-majoor Hakewill Smith zou ongetwijfeld verhel derend kunnen werken. MIDDELBURG. - Op 24 oktober zullen de landingen worden herdacht, die tot de bevrijding van Walcheren in 1944 hebben geleid. De herdenking zal worden bijge woond door generaal-majoor b.d. E. Hakewill Smith, die de bevrij ding van Walcheren heeft geleid, door ongeveer 250 oud-gedienden van de 52e divisie en 90 land macht- en marinecommando's, die aan de slag van Walcheren heb ben deelgenomen, door 100 officie ren van de 52e divisie, die de her denking als pen studie-object zul len meemaken, door een tiental Noorse officieren die aan de lan ding bij Westkapelle hebben mee gedaan, en door de bands van de Royal Highlands Fusilers. Vrijdagmiddag 23 oktober zullen de 100 officieren van de 52e divisie (Schotten) met schepen van de Konink lijke Britse Marine vanuit Harwich in de Vlissingse haven aankomen. De oud gedienden van dezelfde divisie zullen diezelfde middag per trein en bus van uit Hoek van Holland in Middelburg en Vlissingen aankomen. De 90 comman do's van de marine en landmacht zullen pas in het begin van de avond op Wal cheren arriveren. Zij komen met bussen vanaf Ostende. Er zullen waarschijnlijk ook nog Bel gische. Franse, Poolse en Nederlandse oud-strijders aan de herdenking deelne men. De uitnodigingen zijn onderweg. C"* eneraal-majoor b.d. Hakewill Smith zal op zaterdag 24 oktober van 9 tot 10 uur in het City Theater te Middel burg eerst een uiteenzetting geven over de landingen en de gevechten, die daar na hebben plaatsgevonden. Vanaf tien uur tot vier uur in de mid dag zullen de verschillende regimenten de plaatsen bezoeken waar zij geland zijn en gevochten hebben. Zo zullen drie regimenten van de 52e divisie de lan dingsplaatsen te Hoedekenskerke en Baarland bezoeken. De 2 andere regi menten van deze divisie en vertegen woordigers van commandogroepen zul len de gevechtsplaatsen te Vlissingen gaan bekijken. Tenslotte zullen oud gedienden van drie marinierseenheden en één internationale commandogroep de landingsplaats bij Westkapelle gaan zien. Na deze tochten zullen de bands van de Royal Highlands Fusilers een ..lopende" taptoe op de Markt te Mid delburg geven. Daarna zullen kransen worden gelegd bij het gedenkteken voor het binnenlands verzet te Middelburg. Voorts zal een boom worden geplant. Na deze plechtigheden zal de Commis saris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. de Casembroot. het gezelschap ontvangen in het Middelburgse stadhuis. Om half negen zal dan een gezamenlijke maaltijd volgen in de kantine van het Scheldekwartier te Vlissingen. (Van onze correspondent) KAPELLE Iedere dag opnieuw vin den op het ogenblik honderden mensen in Kapelle en omgeving hun werk met het plukken van bramen, waarvan de oogst thans een hoogtepunt gaat berei ken, al zullen er nog verschillende we ken achtereen flinke partijen van te koop zijn. Op de fruitveiling in Kapelle-Bieze- linge, de belangrijkste Nederlandse bra menveiling, zijn deze week dagelijks aanvoeren van 25 tot 30 ton bramen en er moet heel wat gebeuren alvorens een dergelijk quantum op de veiling staat aangevoerd. Omdat er op de kleinfruit- bedrijven op het ogenblik, behalve het planten van aardbeien, weinig ander werk is en er nog een flinke groep scho lieren voor de pluk beschikbaar is, wor den geen moeilijkheden ondervonden bij de arbeidsvoorziening voor de bramen- pluk. De afzet van bramen heeft een voor de telers alleszins bevredigend verloop, al liggen de prijzen wat lager dan het vorig jaar. Er is steeds een flinke vraag voor export en de prijzen liggen dan tot f 1,30 per kg. Vooral naar Zwitserland zijn reeds heel wat Zeeuwse bramen verladen. Verder gaan er ook regelmatig naar fabrieken in België. Voor verschillende produkten van de kleinfruitbedrijven (aardbeien en bessen) zijn de resultaten dit jaar niet best geweest maar de bramen doen het best en ook de frambozenteelt heeft gun stige resultaten afgeworpen zodat opnieuw naar voren komt hoe belangrijk voor deze bedrijven een spreiding van de teelten is. O BRESKENS Terwijl veel inge- zetenen doende waren de straat te versieren om het dorp i.v.m. de zaterdag te beginnen visserij feesten een zo feestelijk mogelijk aan zien te geven, verrichtte de commissa ris van de koningin in Zeeland, jhr, mr. A. F. C. de Casembroot, de officiële ope ning van de visserijtentoonstelling die is ingericht in een tent die naby het vismijngebouw alhier is opgeslagen. Hij deed dat onder de belangstellende blikken van een uitgebreid gezelschap genodigden, waaronder zich b. en w. en de raadsleden van Breskens. burge meesters of vertegenwoordigers van ge meentebesturen uit west-Zeeuwsch- Vlaanderen, voorzitter A. Lockefeer van Zevibel, en niet te vergeten visserij- koningin Colette van Houte en haar hofdames hadden geschaard. De Breskense tentoonstelling van de visserijvereniging ..Ons Belang" is tot nog toe een jaarlijks, aan de visserij feesten gekoppeld gebeuren geweest. Dat gaat in de toekomst anders worden, zoals secretaris-penningmeester J. Tam boer uit Den Haag van de vereniging van exposanten t'.b.v. de zeevisserij voorzitter de Jong was verhinderd bekend heeft gemaakt. In de toekomst zal de tentoonstelling niet ieder jaar worden gehouden, maar eens in een (nog onbekend) aantal jaren waar- Zondagochtend 25 oktober om tien Zj zal in de St.-Jacobskerk te Vlis: uur Vlissin gen een interkerkelijke bijeenkomst wor den gehouden, die ook voor het publiek toegankelijk zal zijn. Na deze dienst zul len kransen worden gelegd bij de lan dingssteen van de 52e divisie en het ge denkteken van het 4e Commando op de Marinedam. In de loop van de middag zullen de meeste gasten weer uit Walcheren ver trekken. Een groot probleem is vooralsnog het onderbrengen van de naar schatting 500 tot 600 gasten die aan deze herdenking van de bevrijding van Walcheren zul len deelnemen. Het comité, dat de her denking voorbereidt, doet een dringend beroep op de bevolking van Middelburg en Vlissingen om zich als pleegouders voor de buitenlandse gasten op te geven. Men kan zich opgeven in de gemeente huizen van Middelburg en Vlissingen. Trouwe bezoekers van de certen en de vreemdelingen, die de kerk met een bezoek vereerden, hebben kunnen luisteren naar de vaste organist van de Nieuwe Kerk te Middelburg, de heer Jan Rijn. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De diocesane K.A.J. heetf de richtlijnen voor het nieuwe sei zoen uitgegeven. Aan de hand van deze gegevens heeft de (V.)K.A.J. uit het dis trict Vlissingen een jaarplan opgesteld, dat tot doel heeft het contact met niet- leden te verbeteren en de persoonlijke vorming van de leden verder uit te bouwen. Met name heeft men hierbij ge dacht aan militairen, verloofden en jonge ren, die de school verlaten. Ook voor hen Avil het Zeeuwse district de mogelijk heid scheppen zich verder te ontwikke len op sociaal en godsdienstig terrein. Als meest voorkomende actie heeft het district Vlissingen gezorgd voor vor- nungsweekeinden in zijn vormingscen trum te Vlissingen. Als gastheer zal op- beden districtsaalmoezenier Kroon. Voor bet komende seizoen staan er tien week ends op het programma. De nieuwe aan pak van de districtszondagen, zoals die het afgelopen seizoen werd geregeld, zal voortgezet worden. Evenals vorige jaar hoopt men vier van deze dagen én een sportdag te kunnen organiseren. Ook de teenagerdagen, die in het verleden zeer populair waren, zullen weer worden ge houden. De opbrengst van een en ander zal ten goede komen aan de wereldwijd- actie en het vormingswerk. Een hoogtepunt in het seizoen zal on getwijfeld de terugkeer uit Afrika zijn van W. Vermeij, die in januari 1963 uit gezonden werd. Will Vermeij heeft in Haute Volta met zijn team meegeholpen bij de bouw van een kerk. Tussen het werk door repa reerde hij het wagenpark van enkele mis sieposten en leerde hij enkele inwoners het monteursvak. In zijn vrije tijd stelt hij met zijn vrienden pogingen in het werk om ook daar het KAJ van de grond te krijgen. De huldiging, die Will en zijn makkers ten deel zal vallen is gepland in begin februari 1965. Ze zal samenvallen met de jaarlijkse viering van de uur loonactie. Van de gebruikelijke methode om het geld van de uurloonactie aan de dioce sane KAJ af te dragen zal deze keer worden afgeweken. Het geld zal nu voor de eerste maal rechtstreeks aan enkele geadopteerde jongeren worden overge maakt. orgelcon- Als hoekdelen had deze organist een „Preludium en Fuga" van Joh. Seb. Bac gekozen met als middendeel een „Partite diverse sopra" van dezelfde com ponist, terwijl enige korte werkjes het geheel omlijstten. We kennen Jan Rijn, die naast zijn functie als organist verbonden is als mu ziekleraar aan de Christelijke Kweek school, als een uitstekend musicus. In dit opzicht stelde hij ons ook deze keer weer niet teleur. Speciaal het sluitstuk an dit zomermiddag concert werd eeï ware belevenis, n.l. de „Preludium en Fuga in b klein" van Bach, die even wichtig van opbouw met een gedegen vakmanschap op zo'n overtuigende wijze werd gebracht, dat we voor de volle 100 procent „in" waren; één met de mu ziek. Ook het openingsnummer bevatte een werk van Bach, n.l. diens „Preludium en Fuga in C groot", waar in de snelle pas sages het notenbeeld niet altijd even doorzichtig tot ons kwam, maar dit zal zeker niet liggen aan de organist, maar meer te wijten zijn aan de grote ruimte, waarin de klanken gezonden worden. Van Buxtehude hoorden we „Nun bit ten wir den heiligen Geist", op sobere wijze voorgedragen, terwijl we „Quand Dieu naquit" van d'Aquin als een soort Preludium voor de Partite diverse sopra' van Bach konden beschouwen. In deze Partite „O Gott, du grommer Gott" kon organist Jan Rijn zijn talenten ten toon sprijden, waar hij dan ook (terecht) ge bruik van maakte. Dit middenstuk vormde met het in het begin genoemde Preludium wel de hoofdschotel van dit concert, dat verder nog twee ko raalvoorspelen van Hugo Distier en Flor Peeters bevatte, waarvan het laatste de bekende melodie van „lek wil mi gaan vertroosten" in een moderne omlijsting bevatte. Het volgende orgelconcert wordt ge houden op 20 augustus om 3 uur; dan zal Ineke de Wit uit Middelburg het or gel van de Nieuwe Kerk bespelen. A. L. schijnlijk drie. Deze nieuwe regeling zal gelden voor alle visserij tentoonstellin- gen in den lande. Men wil voorkomen dat ten eerste de visserijtentoonstellin- gen teveel als onderdelen van visserij feesten worden gezien, en ten tweede dat de tentoonstellingen doodbloeden: het is moeilijk ieder jaar met een goede tentoonstelling te komen. De exposities zullen voorts in de toe komst bij voorkeur niet meer tegelijk met het begin van de visserijfeesten geopend worden, zoals de heer Tamboer al meedeelde. Tweede keer Breskens is de tweede Nederlandse visserijplaats die met deze nieuwe re geling kennis maakt. Onlangs is reeds met groot succes de tentoonstelling te Scheveningen gehouden. Het Breskense evenement mag dan niet zo groot zijn opgezet als de tentoonstelling in Sche veningen; ,,die van Breskens biedt een even zo goed beeld van alle facetten van de toeleveringsbedrijven voor het imposante zeevisserijbedrijf", zoals de heer Tamboer zei. De heer Tamboer was het ook die de tentoonstelling overdroeg aan de voor zitter van de visserij vereniging ,.Ons Belang" te Breskens, de heer C. Costen. Deze dankte de heer Tamboer voor de vele aan de Breskense tentoonstelling gegeven moeite. Hij bood tevens de vis serij-koningin en haar hofdames bloe men aan in de hoop „dat wij in de ko mende dagen dikwijls een beroep op jullie zullen kunnen doen." „Primeur" De Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. de Casembroot, achtte de tentoon stelling een felicitatie voor Breskens waard en toonde er zich verheugd over, dat Breskens de primeur „op Schevenin gen na" van de nieuwe tentoonstellings- regeling te beurt valt. Dat de visserij in Breskens minder rendeert dan vroeger vindt hij zeer betreurenswaardig „maar misschien keren de zaken zich nog wel ten goede", zei hij. Hij wenste zowel de visserijvereniging als de standhouders veel succes met de tentoonstelling. Nadat hij het openingsceremonieel had verricht werd de commissaris rondgeleid langs twintig uitstekend ingerichte stands. Hij liet zich uitvoerig over een en ander inlichten, ontving hier en daar geschenk jes, beproefde een rubber reddingsboot en noemde deze „een imposant geval". Na de rondwandeling van de genodigden werd de tentoonstelling voor het vele publiek geopend. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Naar voorzitter Heuss van de Stichting Visseryda gen ons gisteren, na de opening van de visserijtentoonstelling meedeelde, is er sprake van geweest dat de vis serijfeesten in het vervolg maar eens in de drie of vier jaar zullen worden gehouden, indien ook de visseryten- toonsteliing geen jaarlijks evenement meer zal zijn. „Wij hebben echter be sloten de feesten elk jaar te organise ren zolank dat maar enigszins moge lijk is. Vergeet niet dat wanneer wij zouden versagen dergelijke evenemen ten in andere, naburige plaatsen zou den worden opgezet, die Breskens dan veel concurrentienadeel kunnen be rokkenen. Wij gaan door", aldus de heer Heuss. VROUWENPOLDER Achterover hangen, door je knieën "buigen en armen strekken. Dat is het hele eieren eten van waterskiën. In het Veerse Meer kan men deze sport lerenDe start is het moeilijkst. Alle beginnelingen hebben de neiging om bij de start voorover te hangen. Met het onverbiddellijke gevolgdat de skitocht van bijzonder korte duur is. Men plonst dan eenvoudig voorover in het water, zoals op bijgaande foto's met de 12-jarige José Vermeulen uit Vlissingen gebeurt. José is de dochter van de secretaris van de waterskivereniging Veerse Meer, die te Vrouwen polder is gevestigd. De vereniging heeft een spring schans, maar het wachten is al enige tijd op de toestemming van rijkswaterstaat om deze spring- schans ie verankeren. Josr. Vermeulen krijgt bij haar start instructies van de heer J. van der Plassche uit Kortgene. Zijn leerlingen maken drie starts voor zes gulden. Na elke start mag men tien minuten achter de raceboot hangen. De meeste leerlingen houden het zo lang niet vol. Als men pas met waterskien bezig is raakt men snel vermoeid. (Van onze verslaggever) TILBURG Op 7 september zal de heer W. H. Groels, directeur van het boekhoudbureau van de N.C.B., offici eel afscheid nemen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Tevens zal op deze dag de heer P. H. Pansier zijn functie als lid van de commissie van toezicht neerleggen. Eveneens zal op die datum, 's middags om 2 uur, een feestelijke bijeenkomst gehouden worden in de stadsschouwburg te Tilburg ter herdenking van het feit, dat voornoemd bureau 40 jaar geleden werd opgericht. BREDA. Zondag 16 augustus zal mgr. dr. Paulus Michael Verschuren, ti- tulair-bisschop van Aqua Sirenses en coadjutor met recht van opvolging van mgr. G, Cobben, bisschop van Helsinki, in de kathedrale kerk van Sint Hendrik te Helsinki (Finland) tot bisschop worden gewijd. De nieuwe bisschop is afkomstig uit Breda, en zal zondag 30 augustus om 12 uur in zijn parochiekerk Petrus en Paulus, Graaf Hendrik III plein te Bre da, een ponticale mis celebreren. (Van een medewerker) De provinciale stamboeken van varkens schapen en geiten in Zeeland zuilen op vrijdag 28 augustus a.s. op de Grote Markt te Goes een provinciale tentoonstelling houden. In totaal zullen op deze dag van 115 inzenders 617 dieren de Grote Markt te Goes bevolken. Een aantal, dat in ver gelijking tot enkele jaren terug belang rijk is toegenomen en een goede weerga ve zal geven van hetgeen de Zeeuwse fokkers van varkens, schapen en geiten de laatste jaren tot stand hebben ge bracht. De inzending schapen is het grootst en bestaat uit 300 dieren ingedeeld in 14 rubrieken. Een interessante afsluiting van de individuele beoordelingen zullen in de middaguren de keuringen vormen van kampioenschappen en fok- en be drijfsgroepen. Het aantal ingeschreven varkens be draagt 237 stuks, waarvan 212 tot het ras Ned. landvarken en 25 tot het ras Ned. piétrainvarken behoren. Van bij zonder belang is de goede bezetting in de rubrieken fok- en bedrijfsgroepen. In totaal zullen 7 fokgroepen en 12 bedrijfs groepen worden gepresenteerd na afloop van de individuele keuringen. De inzending geiten bestaat uit 80 die ren, waarvan 24 lammeren en 50 oudere geiten.L Hieruit zullen tijdens het mid dagprogramma een 8-tal verenigingsgroe- pen worden geformeerd. Tn ons blad is onlangs gepleit voor een strengere reglementering van de ver koop van land- en tuinbouwvergiften, die voor de mens dodelijk kunnen zijn. Dat was naar aanleiding van een rechtszaak, waarin een Brabantse vrouw terecht stond op verdenking van moord op haar man door middel van parathion. Zij werd vrijgespro ken. Maar het probleem is daarmee de wereld niet uit. De directeur van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Groningen, ir M. Sanders heeft, aldus het weekblad De Boerderij, onlangs „voorspeld", dat parathion en DDT, waarmee men het volgend jaar vanuit vliegtuigen de tarwestengelgalmug wil bestrijden slachtoffers zullen eisen. Hij heeft aan gedrongen op de strengste voorzorgs maatregelen. De ernst van de zaak is daarmee wel duidelijk aangetoond. Wij nemen tenminste niet aah dat een ex pert als ir. Sanders zo'n ernstige waar schuwing zonder zeer gegronde rede nen laat horen. Het veel bekritiseerde boek „Dode Lente" van de Amerikaan se schrijfster Rachel Carson had on trouwens van de ernst van het vraag stuk al overtuigd. Dat de noodzakelijke veiligheids maatregelen niet door allen in acht genomen worden, blijkt uit de erva ringen van de Haagse keuringsdienst voor waren. Volgens het jongste num mer van het weekblad Televizier heef' deze dienst in zes procent van d< groente- en fruitmonsters, genomen tussen december en april van het jaat 1962, te hoge giftresidu's aangetroffen De zaak is werkelijk ernstig. Ondertussen heeft de Nederlandse wetgever de volstrekt verouderde wet van 1948 herzien. Maar om de een o' andere onbegrijpelijke reden is de wet nog altijd niet van kracht geworden Volgens deze wet zullen particulieren dodelijke vergiften als parathion niet meer in een zo dichte concentratie als thans kunnen verkrijgen. De flessen moeten voorts van een duidelijk' doodskop worden voorzien. De 220 00'" beroepsgebruikers, zoals loonspuiters zullen het vergift echter even gemak kelijk als voorheen kunnen aanschaf fen. Ais de nieuwe wet van kracht ge worden is, zal het gevaar derhalve nau welijks ingeperkt zijn. De berichten over kinderen, die in het schuurtje vergiftflessen vinden en eruit drin ken, zullen wel regelmatige kost blij ven. Dat is dan de hoge prijs die wi' moeten betalen voor het feit dat wi' geen wormstekige appels wensen te eten. Indien wij die prijs inderdaad wil len betalen, dan is ons enige advies wees uiterst voorzichtig met de che mische middelen die u in huis haalt. Zet ze in elk geval op plaatsen die voor kinderen onbereikbaar zijn. En hoop dan verder maar, dat ze niet in han den van kwaadwillenden komen "J"emidden van de discussies over d apartheid in Zuid-Afrika, is in on land zes maanden geleden de gedacht' geboren een niet-officiële missie naar de Kaap te sturen, waarin vooral ook leden van het parlement zouden zit ten. Zo'n reisgezelschap zou ginds dan met aparte lieden in gesprek kunnen komen om te zien of er wederzijds wat meer begrip voor eikaars standpunten zou kunnen groeien. Aan de uitwer king van deze voortreffelijke gedachte is enige tijd gewerkt doch nu komt uit Pretoria plots het bericht, dat er moei lijkheden zouden rijzen. Men sugge reert daar dat de Nederlandse regering zou vrezen, dat zij te zeer betrokken zou raken bij een netelige dialoog. In Den Haag heeft men gelukkig terstond verklaard, dat die vrees niet bestaat. Maar kennelijk schuilt achter de Pre- toriaanse woorden een bezwaar tegen het feit. dat in het Nederlandse gezel schap enkele zeer radicale opposanten tegen de apartheid zouden meetrekken. Het zou geen teken van innerlijk sterk-staan betekenen, als men de dia loog met hen niet aandurfde. We ho pen dat het gerommel uit Pretoria niet betekent, dat er van deze eerlijke poging tot contact niets zal komen. Qp de televisie hebben we woensdag avond niets kunnen horen van de reactie der naast-betrokkenen op de jongste pierperikeien. De heren van Brandpunt waren daarover nogal ont stemd en lieten schampere opmerkin gen los aan het adres van Andriessen en Zwoisman. Enkele persorganen zijn gelukkiger geweest. De minister zei tegenover Het Vrije Volk naar aan leiding van de z.g. openstelling van het vierde piereiland: „Als je dat uit breiding van dienstbetoon noemt Ik had gedacht dat volwassen mensen anders zouden reageren". De volwas sen mens Zwoisman uitte zich als volgt tegenover De Telegraaf: ,.Ik zie deze hele kwestie als een soort kwajongens streek van een minister, die ik overi gens graag mag". Die laatste opmer king brengt ons dan tot het peil van de huurtruzie. Toch is er, afgezien van alles wat aan deze kwestie voorafging, nu maar één zaak aan de orde: Geldt de wet ook voor de heer Zwoisman? (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE De vakantie hou dende Duitsers, die in Sasput in de ge meente Schoondijke een goed onderko men hebben in het vakantiehuis van de Christelijke Vereniging van Jonge Man nen van de Evangelische Kirckgemeinde in de Duitse industriestad Oberhausen. hebben gisteren tevergeefs gewacht op de komst van minister G. Grundmann van Arbeid en Sociale Zaken van de deelstaat Nord-Rhein Westfalen, die het huis, dat in mei in gebruik werd genomen .met een bezoek zou komen vereren. Een groep nieuwe vakantiegangers, die gistermorgen aankwam in Sasput, bracht het nieuws mee dat de minister vanwege een begra fenis verstek moest laten gaan maar dat men gedurende de komende weken zeker nog op een bezoek van hem moet rekenen.

de Stem | 1964 | | pagina 3