'Vouwtjes zijn in Enschede s stadhuis geen koele registraties meer Elke „Ranger'-foto kost 28.000 dollar ÓP 64 VELDEN Rebellenleider Moezakar in arrest? kantenklaar, drinken maar! TUSSEN TWAALF ROVERS EN LOHENGRIN mumu Lief en leed Vooroordeeld Wie op reis gaat, neemt Norit mee <VRIJ - GLASVLIES EKKINGEN ANDON N.v. (oióoo) 33410 - 4 2607 1eda Salinger is tegen schatting verkiezingsuitslagen W. J. MUHRING Dieven met buit uit Italiaanse kathedraal gepakt (Advertentie) lil IIWIIt'ililMi Waarom? Omdat verandering van voedsel of water dikwijls maag-en darmstoornissen veroorzaakt. Norit heipt dan snel en afdoend. Norit is natuurlijk overal verkrijgbaar maar U vindt (bijvoor beeld in het bui tenland) mis schien niet direct de goede zaak! Daarom altijd Norit mee op reis! Vraag Norit aan Uw eigen apothe ker of drogist. (De zwarte dame heeft zich al aardig in de nesten gewerkt) 14 Dg5-f4 (Op 14 Dg2: was 15. Ke2 gevolgd) 15. Lb2-e5, Df4-g4 16. h2-h3! Dg4xg2 17. Kdl-e2! De klopjacht is ten einde, de dame zit in de val en gaat op de volgen de zet verloren. Zwart gaf zich gewonnen. Wit: Joczsa (Hongarije) Zwart: Mette (Duitsland) Pools 1. e2-e4, b7-b6 2. d2-d4, Lc8-b7 3. Lfl-d3, g7-g6 4. Lcl-e3, f7-f5 (Een excentrieke zet. die weliswaar tot kostelijke situaties leidt maar toch in wezen foutief is en stellig te ontraden bij correspondentieschaak) 5. e4xf5! Lb7xg2 6. f5xg6, Lf8-g7 7. Ddl-g4, Lg2xhl 8. g6xh7, Ke8-f8 9. h7xg8 Dame (Deze pion van g2 heeft wel een snelle promotie gemaakt) 9Kf8xg8 10. Pbl-c3, Th8xh2 11. 0-0-0 (Zwart heeft wel de kwaliteit meer, maar verder is zijn stelling een toon beeld van „doffe ellende") 11 e7-e6 12. Pgl-h3, Dd8-f6 Dg4-g3, Th2xh3 14. Dg3xh3, Lhl-b7 Tdl-gl (Nu dreigt 16. Lh6) 15 Kg8-f8 16. Dh3-h7, Kf8-f7 Tgl-g6 en zwart gaf zich gewonnen. SCHAAKRAADSEL In de onderstaande positie ontleend aan het Joegoslavische kampioenschap 1964 won de jeugdige Matulovic met zwart aan zet op grootmeesterlijke wijze. Matulavic is nog geen meester en toch vindt hij de oplossing. Probeert u het daarom ook eens! Het is een imposante en bovendien een zeer instructieve com binatie. Zwart: Matulovic (aan zet) 13. 15. 17. irhoogd, vraagt ons eens om een offerte DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 Wit: Marariu (Roemenië) Zwart: Lazar (Roemenië) Frans I. e2-e4, e7-e6 2. d2-d4, d7-d5 3. Pbl-e3, Lf8-b4 4. e4-e5 (Een leuk nieuwtje is 4. ed5:,ed5: 5. Df3, Pc6 6. Lb5 gevolgd door 7. Pe2. Door het aansturen op de lange rochade krijgt wit dan zeer aantrekkelijke aan- valskansen) 4 c7-c5 5. a2-a3. Lb4xc3+ 6. b2xc3, Dd8-e7 7. Ddl-g4, Pg8-e7 8. Dg4xg7, Th8-g8 9. Dg7xh7, c5xd4 10. Kel-dl. (Juist is nu 10 Pd7 11. Pf3, Pe5: en de theorie spreekt over gelijke kansen) 10 Dc7xc3 (Een escapade, die als zovele andere openingsavontuurtjes van lichtzinnige ko ninginnetjes, afgestraft wordt) II. Tal-bl, d4-d3 12. Lflxd3, Dc3xe5 13. Lcl-b2, De5-g5 14. Pgl-f3! Stelling na 14. Pgl-f3! Feestehjke mensen in een feestelijke omgeving: een da gelijks gezicht voor de amb tenaar van de Burgerlijke Stand. WASHINGTON De democratische senator uit Californië, Pierre Salinger, die perschef van het Witte Huis is ge weest, wenst dat de radiostations en pers bureaus in Amerika geen computerschat tingen geven van uitslagen, van de ver kiezingen in november in streken waar men nog met stemmen bezig is. Salinger heeft een resolutie van deze strekking ingediend in de senaat. Hij zegt dat zijn resolutie zou waarborgen dat kiezers niet worden beïnvloed door voorspellingen die worden gegeven ter wijl misschien nog miljoenen kiezers naar de stembus moeten. DJAKARTA Volgens de in Djakarta verschijnende „Sinar Harapan" is de rebellenleider Kahar Moezakar zterdag op Celebes gevangen genomen. Na 14 jaar lang aan de elitetroepen van de Siliwangi divisie ontkomen te zijn is de laatste grote rebellenleider in Indo nesië dan gepakt. President Soekarno had onlangs zijn strijdkrachten opdracht gegeven om voor 17 augustus, Indonesië's onafhankelijk heidsdag, voorgoed een einde te maken aan de opstand die in 1950 begon. Na een moordaanslag op het leven van de militaire commandant van Celebes op 5 april werd elitetroepen uit West- en Oost-Java naar het eiland gezonden om een einde te maken aan de zich voort slepende guerrilla-oorlog daar. De troe pen werden geplaatst onder het bevel van luitenant-kolonel Roekman, die juist was teruggekeerd uit Kongo waar hij bij de internationale vredesmacht van de V.N. had gediend. Sinar Harapan berichtte dat Moezakar gepakt werd na een 24 uur durend ge vecht dichtbij het Towoetimeer in Cen- traal-Celebes. Het hoofdkwartier van het Indonesische leger sprak echter het bericht over de ge vangenneming van Moezakar officieel tegen» Wit: Nikolic Oplossing 1... Tb2xg2+ (Van dik hout zaagt men planken. Ondanks de matdreiging zet de zwartspeler met dit kwaliteitsoffer een pracht van een aanval in scene) 2. Kglxg2, Lc8-b7+ 3. Kg2-f2 (Op 3. Kgl beslist 3.Tg3: 4. hg3:. Dhl+ 5. Kf2, Df3-f5. Kgl, Dg2 mat) 3Te3-f3+ 4. Kf2-g3 (Hij moet wel, na 4. Ke2 wint 4 Dh2:+ 5. Kdl, Td3-f 6. Kcl. Dd2+ 7. Kbl, Tb3 met mat) 4Tf3-c3+ 5. Kg2-fl (op 3. Kgl beslist weer 3.... Tg3:+ en na 3. Kf2 wint 3. Dh2:+) 5..., Dli6-h3-f-! 6. Kfl-e2 (Gedwongen) 6Tc3xc5 en wit gaf .zich gewnnnen: Voor schakers, die weinig of in het geheel niet in staat zijn schaakclubs te bezoeken, betekent het schaken per brief ook wel correspondentieschaak, een ware uitkomst. NOTO, SICILIë De Italiaanse po litie is er in geslaagd vier mannen te arresteren die een kathedraal hadden beroofd van kostbaarheden met handels waarde van 50 miljoen lire. De buit werd in beslag genomen. Het viertal wordt ervan verdacht een inbraak te hebben gepleegd in de kathe- daal van Sezze, Midden-Italië, tijdens een hevig onweer in de nacht van zondag op maandag. De inbrekers stalen twee monstransen van goud en zilver, twee kelken en andere kostbaarheden uit de 18e eeuw. De mannen werden opgespoord door middel van het nummerbord op hun wa gen. De gehele buit werd in het voer tuig gevonden. In dit verband worden door de Wereld schaakbond voor het correspondentie schaak nationale en internationale wed strijden georganiseerd voor spelers van alle rangen en standen. Voorts interland wedstrijden en natuurlijk ook de strijd om de hoogste titel. Men kan er zich bijna geen voorstelling van maken, maar tienduizenden enthousiaste correspon dentiespelers over de gehele wereld spe len jaarlijks even zovele schaakpartijen. De Russische grootmeester, Paul Keres, is een enorm pleitbezorger voor deze vorm van schaken. In zijn jonge jaren speelde hij honderden correspondentie partijen om, zoals hij schrijft in zijn boek „Ausgewahlte Partien", te kunnen expe rimenteren op het terrein van de ope ningen. ENSCHEDE. - Het is vrij dagmorgen. Topdrukte in de twee trouwzalen van het Enschedese stadhuis. Om het half uur laden gro te auto's of ratelende koetsjes juffrouwen in tu le en jonge heren met zwaluwjassen uit. In de hal staat de bode als een verkeersagent de bruids stoeten te dirigeren. „Ja, u kunt mij volgen. Bruids paar voorop, daarachter ouders, dan getuigen, komt u maar". Fotografen behangen met toestellen zig-zaggen door de menigte. Een plaatje aan de voet van de trap. Een plaatje bij een beeld van Jespers. „Ja, nu nog een keertje halverwege de trap. Say Cheese". Trou wen in het stadhuis, een huwelijk aan de lopende band? Eerst een drankgeurtje. Dan een aantal met feest- mutsen getooide personen dat op een lawaaierige manier het jonge bruids paar tussen hen in, moed inspreekt voor „de belang rijke stap". Lachsalvo's stuiteren op de marmeren trappen als de bruilofs- gangers zich naar de trouwzaal begeven. De bode in het zwart voorop. Daarachter de aanleiding tot de festiviteiten: hij in een jacquet met in de ene hand een hoge hoed en aan de andere zijde zijn witte bruid. Daarachter Pa en Ma van zijn kant; Pa en Ma van haar kant; opa en oma; getuigen en een lan ge stoet van familieleden en kennissen. Boven geko men, net ter hoogte van de mozaïek-zaal boren zich door het geroezemoes de eerste akkoorden van de Liesbestraum van Liszt. Het bruidspaar kijkt el kaar even verrast aan. Het lawaai neemt af en als iedereen op zijn plaats zit en de bode met een zwaai de deur opent voor de ambtenaar van de burger lijke stand met zijn ambte nares van bijstand dan zijn de f eestmutsjes op de schoot beland en is alleen het pianospel hoorbaar. Trouwen in het stadhuis; een huwelijk aan de lo pende band? daardspeech in mijn hoofd (laat staan op papier, want ik heb er een hekel aan om van het papier af te lezen). Ik pas mij keer op keer aan aan de mensen die voor mij zitten en probeer geen ambtelijke maar een menselijke toespraak te houden, afgestemd op de situatie van het moment.... De bode houdt de deur vriendelijk voor hem open In de trouwzaal een jonge kwe ker, een boom van een vent, met naast hem een ex-confectie-naaistertje; klein en lief en in het wit. Op hun verzoek draait de plaat „Zwölf Rau- ber" en de heer Buisman praat. Via rovertje spelen, eensgezind voelen, komt hü hij het hoofdthema van het gesprek: de gebondenheid in het hu- welyk. Een technisch tekenaar en een gezinsverzorgster .De heer Buisman praat nu over „het eigen gezin" Een Spanjaard met een Italiaan se: de heer Buisman praat, over de voetbalwedstrijd Real Madrid tegen Milaan, een voorbeeld van sportiviteit en verdraagzaamheid. En terwijl de heer Buisman praat, klinkt op de achtergrond muziek van uit de tweede trouwzaal Daar zijn weer twee zielen wettelijk aaneenge smeed door de sinds 1 juni jl. dooi de raad benoemde ambtenaar J. G. Wissink. Bij de tonen van een orgel concert zit het pas getrouwde stel te wachten op de bode die hen de hoge hoed en het bruidsboeket zal overhan digen om hen daarna met familieleden veilig het stadhuis uit te loodsen Die drukte in het stadhuis heeft in de loop der tijden een jargon van ambtenaren in de burgerlijke stand in 't leven geroepen. Men praat over de „Dag van de textiel"; dat is dan de drukste dag in de week; de vrijdag waarop trouwlustigen met een vrye zaterdag voor ogen in het huwelijk treden Er bestaan „reparatiehuwelij ken": huwelijken tussen twee geschei den mensen die al eens eerder samen voor de ambtenaar van de stand heb ben gestaan. „Belastinghuwelijken"; trouwerijen, die aan het eind van het jaar voorkomen, waardoor het jonge paar een fiscaal presentje ontvangt. De grote drukte valt echter nog steeds vlak voor de fabrieksvakantie. Vorig jaar b.v. werden omstreeks die tijd twintig paartjes op één dag in de echt verbonden. De maand mei blijft van oudsher ook een gelifede maand om elkaar eeuwige trouw te zweren, terwijl de woningbouw eveneens 'n handje meehelpt aan de drukte op het stadhuis. Is een blok woningen of een flat bijna klaar dan is het kastje aan de muur van het stadhuis weer be hangen met aspirant-echtparen Klasseverschil kent men in het Enschedese stadhuis niet meer. Vroe ger (en in Amsterdam is het nog steeds zo) zette de bode voor een tientje extra een grote steek met pluim op en legde hij een rode loper uit In Enschede valt aan iedereen dezlefde ceremonie te beurt, ongeacht of je op woensdag (de duurste dag, namelijk f 80,of op een kosteloze dinsdag- of donderdagmorgen trouwt. Het zijn veelal de katholieken die in de vroe ge morgenuren op dinsdag en donder dag elkaar het ja-woord geven. De plechtigheid voor hen ligt in de kerk. Het „gedoe" op het stadhuis zien ze als even formulieren invullen Gelukkig gaat men steeds meer in zien dat kerkelijk en burgerlijk huwe lijk één zijn met voor ons (de heer Buisman is aan het woord) het pret tige gevolg dat steeds meer kerkelij- ken toch met een geïnteresseerd ge zicht de trouwzaal binnenstappen." Het experiment van de grammo foonplaten heeft terdege 'n steentje bijgedragen tot de sfeerverhoging op het stadhuis. Zoals bekend werd dit experiment drie jaar geleden uit het Drentse plaatsje Diever overgenomen en inmiddels heeft grammofoonmuziek ter opluistering van de huwelijksplech tigheid zijn bestaansrecht wel bewezen Het stadhuis heeft een discotheek met 68 platen, van kerkelijke muziek tot liedjes van Pat Boone toe De be doeling is dat iedereen bij het binnen stappen in de trouwzaal naar hem ver trouwde muziek kan luisteren. „Hits" zijn: het nonnenkoor van Casanova, de Hochzeitsmars uit de Lohengrin, het Ave Maria en That lucky old sun, van Pat Boone (verzoekplaatje voor gerepatrieerden. Kun je helemaal geen keus maken uit deze discotheek dan mag je ook nog je eigen plaat meenemen, zoals een jazz-liefhebber enige tijd geleden deed. Hij en zijn bruid stapten op mu ziek van Dave Brubeck de trouwzaal binnen. De platen worden overigens niet alleen bij de entree gedraaid, ook direct na het hoogtepunt van de plechtigheid het ja-woord speelt zachte grammofoonmuziek. Op dit al toos muisstille moment dwalen de blikken meestal stuurloos rond, haken ze vast in 't gobelindoek met twee zwanen. - het hoopvolle symbool van eeuwige trouw om dan weer doel bewust koers te zetten naar de arab- Het grote ogenblik„Ja" tenaar van de burgerlijke stand, die de stilte doorbreekt met de zwaar be klemtoonde woorden: „Meneer en me vrouw als eerste wil ik u feliciteren. Muziek weerklinkt opnieuw als de bode de stoet komt ophalen om hen uitgeleide te doen. Op zo'n moment kan muziek enerverend werken. En kele weken geleden gingen de vader van de bruid en d.e vader van de bruidegom direct bij het verlaten van het stadhuis op de vuist omdat zij beiden het jonge paar bij zich in wil den hebben. Als de heer Buisman hier over begint komt het laatste en tevens laatste hoofdstuk „Wonderlijke gebeur tenissen" en dit hoofdstuk is wel het overtuigendste bewijs dat een huwelijk op het stadhuis geen lopende band werk is maar eerder een doorlopende voorstelling van 'n ernstig stuk, waar in de humor echter óók aan zijn trek komt. (Van onze New Yorkse correspondent) LOS ANGELES. Het verlof-keer punt, juli-augustus, is voor de Amerika nen in het zuiden van byzondere bete kenis geweest. Er was niet enkel de „boom" van president Johnson, die op een meer dan duidelijke wijze kenbaar maakte dat hij geheel wil breken met de Kennedy-periode, maar er was ook het eindelijk gelukte schot naar de maan en voor de bevolking van de leading city in het zuiden, Los Angeles, was er een min der prettige verhoging van belasting op de sigaretten en op de hotel- en motel rekeningen. De bekendmaking van L. B. Johnson om Robert Kennedy en een viertal an dere vooraanstaande leden van de huidi ge legislatuur te bannen als mogelijke kandidaten voor de VEEPE vice-presi dent) -titel bij de komende verkiezingen viel niet in ongenade bij de overgrote meerderheid van de kiezers uit het zui den. Californië, als leidende staat van het zuiden zag trouwens in de be slissing van de huidige president een weloverwogen plan, dat in de eerste plaats niet tegen het Kennedy-plan ge richt is, maar wel tegen het zuidelijke conservatisme van de Republikeinse kan didaat, Barry Goldwater. Met de verwijdering van de Noorder lingen, Kennedy en consorten, van de lijst der kandidaten voor hetveepe-schap, wil Johnson, zelf een Texaan, de wil te kennen geven zijn volgend presidentieel mandaat vooral te wijden aan de verdere expansie van het zuiden op velerlei ge bied. Uit heel wat gesprekken in Los Angeles en San Francisco hebben we kunnen opmaken, dat die gedragslijn van Johnson in goede aarde is gevallen, voor namelijk toen bekend werd dat Robert Kennedy de huidige president in zijn ver kiezingsactie voledig zal steunen. Het overweldigend feit van de laatste weken bleef echter het gelukte schot naar de maan en vooral de uitstekende foto. opnamen van Ranger VII. Denk niet dat de Yank ongevoelig blijft voor een der gelijke nationale verrichting; dat hebben we in Los Angeles kunnen vaststellen. Maar dit belette de immer commer cieel denkende Amerikaan niet toch on der de indruk te komen van het feit, dat één maan-foto op eventjes 28.000 dol lar mocht worden geschat (laagste prijs) en dat het hele maan-object wel over de 260.000 miljoen dollar zal komen eer de voor 1970 voorziene landing van een mens op de maan zal worden bereikt. Men heeft eveneens, naast de onver deelde lof die de bewerkers van het maansucces werd toegezwaaid, met con nuchtere zakelijkheid aangestipt, dat dit het dertiende schot naar de maan was, nadat er twaalf op een mislukking uit draaiden. Op dat punt wil de Amerikaan van geen eenzijdige verbloeming der feiten weten: hij is beslist fier op hetgeen in het omvangrijk internationaal domein door zijn land wordt gepresteerd, maar wil ook op de hoogte worden gehouden van hetgeen dat allemaal aan kosten mee brengt en hoe lang er „geknoeid" werd alvorens resultaat kon worden bereikt.. (Advertentie) Een andere overweging, die bij Keres voorzat, was het intensief trainen van zijn combinatievermogen door in iedere correspondentiepartij aan te sturen op de meest wilde verwikkelingen. Bij het spe len per brief heeft men vooral het voor deel niet aan bedenktijd gebonden te zijn, althans niet in de zin, zoals dit bij het gewone wedstrijdspel gebruikelijk is. Een bedenktijd van een of twee dagen is in het algemeen de aanvaarde norm. Dit bevrijd zijn van tijdnood is in hoge mate bevorderlijk voor de kwaliteit, meer dan eens komt het voor dat een speler een matcombinatie lanceert met een vrien delijk post scriptum erbij, dat' het mat in 10 of 20 zetten een feit zal zijn. Maar ook en hoe kan het ook an ders worden ondanks voldoende be denktijd fouten gemaakt, die ons nog eens en wellicht ten overvloede aan het verstand brengen, dat het schaken een spel is en blijft. Een spel van onbegrensde mogelijkheden! Hieronder volgen enige miniatuur partijen ontleend aan zeer re cente toernooien. De man die dit „lopende band werk" verricht de 45-jarige heer J. R. Buisman, chef Burgerlyke Stand Enschede strijkt tussen de vierde en vijfde trouwpartij even met zyn wijsvinger achter zyn boordje langs. Een slok thee, een sigaret en hy vertelt. Het wordt een vervolgverhaal met in de hoofd rollen bruid en bruidegom; daaromheen de meest uiteenlopende mensen. Van chic uitgedoste familieleden tot in overhemd geklede bruiloftsgangers en Iedere keer opnieuw reageren deze mensen anders. „Er zijn er die met een even strak gezicht binnenstappen als dat ze weggaan. Bij anderen is het ge zicht een open boek waaruit je onverschilligheid, interesse, verveling enz. kunt aflezen. Ik praat nu alleen nog maar over de reacties van familieleden. De reacties van bruid en bruidegom zijn een studie apart waard. Hand schoenen aan- en uitdoen b.v.: het elkaar een rechterhand ge ven, ringen verwisselen; op de trouwdag problemen op zich die net zo verschillend worden aan gepakt als het wel of niet zoenen na de huwelijksvoltrekking. Dat loopt namelijk ook uiteen van een verdwaald kusje ergens op de wang tot een zoen die een stagnatie van een kwartier op het schema veroorzaakt". De ogen van de heer Buisman, die zoëven nog die stemmige opslag van „Ik ambtenaar van de Burgerlijke Stand" hadden, blijken ideaal illustra tiemateriaal hij zijn verhaal te zyn. Ze geven terwijl de heer Buisman vertelt al het lief en leed weer dat zich zo tijdens de laatste vijf jaar (3000 trouwtjes) in het Enschedese stadhuis heeft afgespeeld Aan die ogen zelf te beoordelen nemen zij meer lief dan leed waar Het zijn nameiyk een stel unieke pretogen die flitsend snel alles opnemen en op die manier een reeks gebeurtenissen registreren, wa-arop iedere schryver jaloers kan zyn. Maar tussen die vierde en vijfde trouwpartij in komt de heer Buisman niet verder dan de hoofdstukken „Bruidstranen", „ontroerde ouders" en „Speeches van de ambtenaar" Het laatste onderwerp interesseert hem Ondanks 't feit dat geklepper van hak jes en zachte grammofoonmuziek een nieuwe stoet aankondigt gaat hij er nog even op in „Mensen hebben doorgaans zo'n voor oordeel tegen de toespraakjes van de Burgerlijke Stand Het feit dat men bij de huwelijksaangifte al vraagt „U gaat toch wel iets persoonlyks zeggen hè?", wijst er toch duidelijk op hoe weinig vertrouwen men in de origina liteit van de ambtenaar van de burger lijke stand heeft Bijzonder origineel kunnen we ook niet zijn: wy weten van de mensen die voor ons staan ook niet meer dan hun antecedenten Desondanks heb ik echt geen stan- J. R. BUISMAN toespraak is geen massa-produktie oor W. VAN DER STEEN

de Stem | 1964 | | pagina 21