IPS De muurnu al drie jaar FORS DIVIDEND IN HET VAT. Heel Engeland zoekt treindief Verolme hield tv. Noordzee ten doop Persbureaus in Amerika even onbetrouwbaar als de rode sat e) omaat Prospectus belooft: Jongetje (vier maanden) dood na mishandeling 'tHoogeHuys IIvoor u I Tachtig man ontslagen Volksaandelen in commerciële zendacliviteit Vader raakte „geïrriteerd Bredanaar in Den Haag verongelukt Senaat van V.S. tegen hulp aan Indonesië BOZE ZWEEDSE KRANT: 55 in litomaat! En u want op een fkg wasgoed in warming!), 5 x j eigenschappen DAGBLAD VOOR ZEELAND BIJ COATBEDRIJF AARDGASBUIZEN Noordoostelijke wind Miljoen uit buit voor 5 helpers bij ontsnapping Krabbende hond opent gaskraan: echtpaar gestikt LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING GUMMIKNUPPELS TEGEN NEGERS Vermiste jongen was in Breda Gracia verwacht derde kind nmelwasmachine voor 70S.-. 175 extra. 41033 t0*e JAARGANG Ne. 24664 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 v R IJ D A G 14 AUGUSTUS 196/ Abonnementsprijs ƒ9,75 per kwartaal excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per pos excl. 0,50 incasso; 0,75 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 'Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bi)bureaus-. TERNEUZEN: Usbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2897 lectuur menu WBBff raw Frans van Mastrigt van de VARA gaat een autoreis naar India maken en is deswege maandenlang vakantie- vierder. Pag' 5' IJmuiden kijkt zuinig naar de wrak ken. pag" Met de filmerij in Duitsland staat liet er slecht voor. Pag. 17. De lezer Is weer aan het woord op pag. 9. De A.N.W.B.-wegwijzers komen er niet vanzelf. Pag. 13. In Enschede is men begonnen om de trouwerijen wat meer luister bij te zetten. PaS- t5. Tobt u over de vraag welk avond kostuum u moet dragen? Pag. 19. Het fruit zou heel wat goedkoper kunnen zijn dan het is. Pag. 6. TIEL Ruim de helft van het 150 man tellende personeel van Bredero-Price n.v. in Tiel, een Aruc-rikaans-Nederlands be drijf dat in opdracht van de Gasunie buizen voor hei aardgasnet bewerkt, is ontslagen, omdat er geen werk meer is. De opdracht om het grootste deel van de buizen voor het hoofdnet van het Ne derlandse aardgasnet (270 km) van een corrosiewerend middel te voorzien, is uit gevoerd, maar een nieuwe opdracht op basis van het werkprogramma 1965 heeft Bredero-Price nog niet ontvangen. Tach tig personeelsleden (ongeschoolden) zijn na overleg met de vakorganisaties en het gewestelijk arbeidsbureau ontslagen. Ze krijgen twee weken loon uitgekeerd. Het ontslag kwam voor hen niet on verwacht. Reeds bij hun aanstelling kre gen ze te horen dat na de aanloopperiode het personeelsbestand van 150 niet kon worden gehandhaafd en dat na het ver dwijnen van dp piekbelasting mensen zouden moeten worden ontslagen. Het bedrijf in Tiel is letterlijk en figurrlijk uit de grond gestampt. Eind februari werd met het coaten van de aardgasbui zen begonnen, maar de aannemer is nu nog niet klaar met de bouw van het bedrijf. VOOR HET schooljaar 1964 zal vopr het verlenen van uitstel van militaire dienst aan onderwijzers bij het gewoon lager onderwijs dezelfde gedragslijn als voor het schooljaar 1963 worden gevolgd. BERLIJN Ter gelegenheid van de derde verjaardag van de oprichting van de Berlijnse muur, zijn Westberlijners gisteren in vreedzame optocht langs ge denktekens getrokken, die zijn opgericht voor mensen die tijdens hun vlucht naar het Westen zijn gedood. Hun aantal be draagt minstens 105. De Westberlijnse po litie, die paraat was om op te treden te gen wanordelijkheden, kon werkeloos toe zien. Zeven jongelui poogden nabij de Amerikaanse controlepost Charlie te de monstreren, maar toen de politie hen tot doorlopen maande, gaven zij onmid dellijk aan dat bevel gevolg. Het groepje droeg een bord met het opschrift: „Geen Europese vrijheid zonder vrijheid voor Berlijn". De foto toont een kranslegging bij een der monumenten door burgemees ter Willy Brandt Sinds de oprichting van de muur heb ben 140.853 vluchtelingen uit de oostzone asiel gevraagd in de Bondsrepubliek. Liefst 19.705 van hen vluchtten in de ware zin van het woord. Anderen kwa men na een verblijf in de vrije wereld niet meer thuis en weer anderen kregen toestemmingom zich .bij hun familie in de Bondsrepubliek te voegen. Het feit dat deze derde verjaardag van de muur zo rustig verliep, wordt gezien in het licht van de onderhandelingen, die momenteel met de Oostduitsers gaan de zijn over een nieuwe uitgifte van dagpasjes, waarmee Westberlijners een bezoek aan verwanten in het oostelijke stadsdeel zouden kunnen brengen. Vol gens welingelichte kringen zijn de be sprekingen in een beslissend stadium ge komen. Niet alle Westberlijners zijn het echter eens met het stadsbestuur. Volgens velen zou men een duidelijk protest te gen de „muur" moeten laten horen. TWEE LUITENANTS en een sergeant van de Wehrmacht zijn in staat van be schuldiging gesteld na het, door een hart aanval, overlijden van een soldaat tijdens een geforceerde mars. TIJDENS het overstappen van het ene op een ander schip in de haven van Rot terdam verloor een Duitse messbediende zijn evenwicht, viel tussen beide sche pen in en verdronk. INDONESIË en Maleisië hebben, volgens de Philippijnse president Macapagal. de wens geuit de besprekingen over het ge schil tussen beide landen te hervatten. „PROFETES" Alice Lensjina is gisteren overgebracht naar de hoofdstad van Noord-Rhodesië. Loesaka. Haar volge lingen wordt door middel van pamflet ten verzocht hun „heilige oorlog" te sta ken. „T.V.-NOORDZEE" heeft gisteren de proefneming met testbeelden voortgezet. De dieptescherpte was redelijk, maar de lichtverdeling nog onevenwichtig. CANADA ZAL Polen en Bulgarije 9.200.000 bushel tarwe, ter waarde' van naar schatting 18.400.000 dollar leveren EEN NEDERLANDS gezin met zeven kinderen heeft in België op bijna mira culeuze wijze een aanrijding met een reizigerstrein op een onbewaakte over weg overleefd. De man werd slechts ge wond aan het gezicht, terwijl zijn vrouw een sleutelbeen en verscheidene ribben brak. Van de kinderen werd er slechts een licht gewond. Weersverwachting van het K.N.M.I. seldig tot vanavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige noordoos telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.06 uur. Maan onder 23.02 uur. Morgen: zon op 5.24 uur; zon onder 20.04 uur. Maan op 14.18 uur: maan onder 23.24 uur. Zondag: zon op 5.25 uur; zon onder -0.02 uur. Maan op 15.26 uur; maan onder 23.51 uur. Maandag: zon op 5.27 uur. Maan op 16.30 uur. ROTTERDAM Vandaag wordt voor de officier van justitie in Rotterdam ge leid de 24-jarige bankwerker P. J. van V. uit Rotterdam, die ervan verdacht wordt zijn zoontje (4 mnd.) zo te hebben mishandeld, dat het kind aan de gevol gen is overleden. Op maandag 3 augustus j.l. werd een onderzoek ingesteld naar het plotseling overlijden van de vier maanden oude baby van van V. Hij verklaarde toen dat hij op de zolderkamer in zijn woning, terwijl hij het kind op zijn arm had duizelig was geworden en de baby haa laten vallen. Het jongetje was met de keel op de rand van de kinderwagen ge vallen en daarna met het hoofdje op de vloer terechtgekomen. Zijn vrouw had de dokter gewaarschuwd, die het kind naar het Dijkzichtziekenhuis had laten vervoeren. Daar werd de dood gecon stateerd. Omdat men het vermoeden kreeg dat de zaak zich anders zou heb ben toegedragen, werd sectie op het lijkje verricht. Hierbij bleek dat het kind een hersenbloeding en inwendige bloedin gen had gehad, die geen gevolg konden zijn van de val die het gemaakt zou hebben. Maandag werd de vader aangehouden en nader verhoord. Hij bekende dat van een val geen sprake was geweest In verband met een op handen zijnde ver huizing was hij met allerlei werkjes be zig geweest, die niet wilden vlotten. Toen zijn vrouw hem vroeg ook nog het bed op te maken op de zolderkamer raakte hij geïrriteerd. Doordat tot over maat van ramp de baby, die op de zolderkamer in een kinderwagen lag, be gon te huilen was hij woedend geworden. Hij had het kind opgepakt en in zijn opwinding laten vijlen. Buiten zichzelf geraakt van kwaadheid had hij het kind een paar schoppen gegeven, met het noodlottige gevolg. LONDEN Mannen van Scot land Yard liebben gisteren overal in Engeland huiszoeking verricht in hotels en huizen, op zoek naar Char les Wilson, de tot 30 jaar gevange nisstraf veroordeelde treindief, die uit de gevangenis in Birmingham is ont snapt. De politie hoopt dat als zij Wilson vindt, zij ook beslag kan leggen op het grootste deel van de buit. Wilson heeft pas drie maanden in de gevangenis gezeten. Tijdens het proces had hij, volgens een vroegere buurman, aan zijn vrouw gezegd: „Geen gevangenis zal mij kunnen houden". Men zegt dat Wilson de bende die hem hielp. 100.000 pond (een mil joen gulden) had beloofd ais de ont snapping zou lukken en als hij daar na het verborgen deel van de buit zou kunnen bemachtigen. De politie is er zeker van dat Wilson de plaats weet waar het geld verborgen is. In de gevangenissen, waar andere treinrovers zijn opgesloten, zijn nu de strengste maatregelen genomen te gen mogelijke ontsnappingen. De Britse minister van binnenlandse za ken, Brooke, verklaarde „ernstig ver ontrust" te zijn door Wilsons ontsnap ping. Naar men gisteren heeft kunnen reconstrueren is Wilson met de hulp van vijf kameraden en een „myste rieuze blondine" ontsnapt. Kort voor de ontsnapping zijn ze in de omge ving van de gevangenis gesignaleerd. Een vrouw die in de buurt van de gevangenis woont heeft de politie verteld dat zij de vijf mannen en de vrouw heeft gezien toen zij in de vroege morgen uit het raam keek. ,.De „blondine" zat in een geparkeer de auto. Later klopte een vrouw bij mij op de deur en vroeg hoe laat het was. Ik riep terug dat het kwart voor drie was", vertelde de vrouw. Volgens de politie werd Wilson om kwart over drie vermist. „Iedere politieman zoekt naar Wil son", verklaarde de hoofdcommissa ris van politie van Birmingham. AMSTERDAM De Volks Aandelen Trust (V.A.T.) n.v. in Amsterdam heeft de inschrijving opengesteld op nominaal 7 miljoen aandelen aan toonder, elk groot 20 nominaal. De prijs is 20 per aandeel. Deze lage nominale waarde is gekozen om het Nederlandse publiek In staat te stellen in zo groot mogelijk aan-' tal in de vennootschap deel te nemen. De V.A.T. is een beleggings- en finan cieringsmaatschappij, waarin zijn of wor den ingebracht de aandelen van twee dochtermaatschappijen: Reclame Exploi tatie Maatschappij (R.E.M.) n.v. en de op te richten n.v. Reclame Produktie Maatschappij „Reproma". De aandelen zowel van de R.E.M. als van de nog op te richten Reproma zijn of worden alle eigendom van de V.A.T. Reproma zal geen monopolie hebben voor de toelevering aan de R.E.M. Zij zal een volkomen onafhankelijk bestaan leiden en mag ook voor derden programma's produceren. Het is te verwachten, volgens de V.A.T.. dat hierdoor een niet onbe langrijke Nederlandse programma-indu strie zal ontstaan, die een constante werkgelegenheid geeft aan artiesten, schrijvers en technici. V.A.T. zal zodoen de indirect eigenaresse zijn van de meest modern uitgeruste televisieproduktie van West-Europa. Het betreft een zich snel uitbreidende industrie, waarvan de vraag in de nabije toekomst niet gedekt wordt door het aanbod, aldus het prospectus. Het Nederlandse reclamebudget be loopt, volgens het prospectus, tenminste 600 miljoen per jaar. Hiervan kan. naar schatting, tien procent voor com merciële televisie bestemd worden\ Men schat de exploitatie-ontvangsten van de R.E.M. van televisie en radio in het eer ste volledige zendjaar op tenminste 15 miljoen. Indien men hiertegenover stelt onkosten ad 9,5 miljoen, resulteert een saldo van 5,5 miljoen, echter vóór beta ling van vennootschapsbelasting. De V.A.T. acht het daarom mogelijk om. na snelle afschrijvingen in de dochtermaat schappijen enna betaling van vennoot schapsbelasting, reeds over het eerste boekjaar een „zeer bevredigend dividend" uit te keren van naar schatting tien a vijftien procent. De heer C. Verolme, president-commis saris van de Volks Aandelen Trust n.v., zei gisteravond dat hij aanzienlijke over- tekening van de emissie van deze nieu we financieringsmaatschappij verwacht. Het zou hem niet verwonderen als de emissie van 7 miljoen dubbel overte- kend zou worden. Naar men aanneemt heeft het bouiosel op de voorgrond van deze toto een belangrijke rol ge speeld in de ontsnapping. Men vermoedt, dat de handlangers van Wilson met behulp van het hou ten geval over de muur van de gevangenis konden komen om Wilson zo te bevrijden. DEN HAAG Bij een verkeersonge luk in Den Haag werd gisteren de 78- jarige Bredanaar J. W. L. Versteegh zo ernstig gewond, dat hy korte tyd later in een ziekenhuis overleed. De man, die zich op een verkeersgelei der in het midden van een zebrapad be vond, verloor volgens de politie ver moedelijk zijn evenwicht. Hij deed een stap achteruit, waarbij hij in aanraking kwam met een tram; als gevolg daarvan viel hij naar .voren en sloeg met het hoofd tegen een wiel van een busje. OIRSCHOT In Tilburg is gisteren de 40-jarige landbouwer H. de Kroon uit Oirschot overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen toen hij bij de wegkruising Heibloemdijk-Broekstraat, met zijn bromfiets in een bocht in bot sing kwam met een personenauto. Zijn toestand scheen aanvankelijk niet zo ernstig. De heer De Kroon was gehuwd en vader van vier kinderen. POORTUGAAL De 71-jarige bakker M. H. de Reus uit Poortugaal kwam gis teren om het leven toen hij met zijn transportfiets een zeer drukke weg in zijn woonplaats wilde oversteken en door een vrachtauto werd aangereden. WEERT Gisteravond overleed in een ziekenhuis in Weert de 1J7-jarige J. M. op 't Veld uit Boshoven-Weert, die eer der op een kruispunt ernstig was ge wond toen hij werd aangereden door een vrachtwagen. WASHINGTON De Amerikaanse se naat heeft zich tegen bezwaren van de regering in uitgesproken tegen verdere hulpverlening aan Indonesië en vóór stop zetting van de opleiding van Indonesisch militair personeel in de Verenigde Sta ten. Het besluit van de senaat werd geno men met 62 tegen 28 stemmen. De stem ming betrof een amendement van de re publikeinse senator John G. Tower uit Texas op een wetsontwerp betreffende machtiging voor een uitgave van 3,3 mil jard dollar aan buitenlandse hulp. De huidige wetgeving verbiedt hulp verlening, aan de regering van president Soekarno, behalve als de president van de V.S. oordeelt dat dit in het nationaal belang van de Verenigde Staten is. Meer dan 200 Indonesiërs krijgen op het ogen blik miltaire of politie-opleiding in de V.S. DEN HAAG In Den Haag zijn gis terochtend de 23-jarige bedrijfsleider S. Costa uit Milaan en zijn 28-jarige echt genote, mevrouw P. Costa-Stevens, door gasverstikking om het leven gekomen. Het echtpaar en zijn hond logeerde bij familie in Den Haag. Op deze kamer stond een gaskachel. De politie vermoedt dat de hond, toen hij zich krabde, de gas kraan heeft opengestoten. Ook de hond is gestikt. Het dier sliep bij het echtpaar Costa op de kamer en had een plaatsje in de hoek, waar zich de gaskraan bevindt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De heren Verolme, d financier van T.V.-Noordzee, en direc teur Brandei, hebben op een feestelijke bijeenkomst gisteravond in het Am sterdamse Hiltonhotel de nieuwe ether verschijning ten doop gehouden. De heer Verolme noemde het een histo risch gebeuren en hield vervolgens een klemmend betoog voor de vrije zee en voor de vrije omroep. Hij noemde het een schande dat de helpende hand ge boden wordt aan het Hilversumse mo nopolie. „Het eiland is er en het eiland blijft er", riep hij uit. „Wij hadden de uitzendin gen ook vanuit de lucht kunnen ver zorgen, maar wij hebben het moeilijk ste territoir gekozen, namelijk de zee". Op de bijeenkomst werd een documen taire film vertoond, welke vervaardigd is tijdens de bouw van het R.E.M.-' eiland. Deze documentaire zal ver toond worden in de eerste uitzendingen van T.V.-Noordzee. Morgen, 15 augustus, start de T.V.-Noord zee met een serie testprogramma's. Het begin van elke uitzending is tot 1 sep tember als de officiële programma's beginnen een gelijkluidend blokpro- gramma. elke avond vrijwel hetzelfde. Het blokprogramma begint om half zeven met het stationsbeeld, dan volgt een kennismaking met de omroepsler Maiian Bierenbroodspot (uit Vlissin- gen) en Hetty Bennink. In de week van 15 tot en met 21 augustus wordt het blokprogramma telkens besloten met een tekenfilm over Mr. Mggoo. Dan volgt de hoofdfilm, elke dag een andere. Het programma begint om 18.30 uur 's avonds, duurt ongeveer een uur en wordt om 22.00 uur herhaald. En kele films, die vertoond zullen worden zijn „Het meisje uit de etalage", „De onzichtbare man" en „Water te koop". Tot de te vertonen films na 1 september behoren o.a, „Citizen Kane", alsmede films met Orson Welles, Marlon Bran do, Carry Cooper en Mariene Die trich. Voorts komen op het scherm korte reportages onder de titel „Kunst licht op", waarin kunstenaars en hun werk zullen worden geïntroduceerd. Voor de tieners is er een apart pro gramma. geheten Brigitte, en voor de voetballiefhebbers is er een sportpro gramma, dat aan verschillende clubs zal worden gewijd. DWS zal hierbij de rij openen. Voor de maand september beschikt T.V. Noordzee al over vijfhonderd reclame spots, welke gekeurd worden op inhoud volgens de internationale regels dien aangaande. (Advertentie) Al l/MA AD BREDA De 16-jarige Gys Bos uit Alphen aan de Rijn, die sinds 4 augustus werd vermist, is terecht. De jongen is, na een tip van een burger, door de politie aangetroffen in een woning in Breda. Hij had hier werk gevonden *en verbleef bij particulieren op kamers. De ouders zullen de jongen vandaag ophalen. In verband met de feestdag van O. L. Vrouw ten Hemelopne ming zal ons dagblad morgen NIET verschijnen. Directie DAGBLAD DE STEM STOCKHOLM Het Zweedse dag blad „Stockholm Tidningen" heeft gis teren ongezouten kritiek geleverd op de berichtgeving over het incident in de Golf von Tonkin, dat de recente span nende situatie beeft veroorzaakt. Het was niet de eerste maal dat onze nieuwsbronnen, die voornamelijk Ame rikaans of Engels zijn, probeerden de pers op een dwaalspoor te brengen, zo vaart „Stockholm-Tidningen" uit. Men kan thans, gaat het blad voort, consta teren dat de eerste versie niet juist was. De zogenaamde objectieve pers bureaus in de Verenigde Staten sein den dat Amerikaanse torpedoboot jagers bij twee gelegenheden door communis tische patrouilleboten waren aangeval len, terwijl de Amerikanen dit op geen enkele wijze hadden uitgelokt. Zelfs wanneer het waar is dat, zoals president Johnson verklaarde de Ame rikanen niet hebben geprovoceerd, is het, naar thans gebleken is, duidelijk dat men aan Noord Vietnamese zijde dacht dat dit wèl het geval was. Zuid- vietnamese torpedoboten vielen een Noord Vietnamees eiland aan op het zelfde ogenblik dat de Amerikaanse torpedobootjager in dit gebied ver scheen. De Noordvietnamese vaartui gen, die zich verdedigden, veronderstel den dat de Amerikaan aan de aanval deelnam. Men gelooft thans dat de Zuidvietnamezen de aanval zijn begon nen. Het was normaal dat de Noord- vietnamezen de conclusie trokken dat de Amerikaanse torpedobootjager deze operaties steunde, aldus het Zweedse blad. De kranten slikten echter kritiekloos de officiële Amerikaanse versie van de gebeurtenissen. Het is bekend dat men niet op communistische bronnen kan vertrouwen en dat hun berichten erg spaarzaam zijn. Na dit incident en na de Cubaanse crisis zou het echter duide lijk moeten zijn, zegt het blad, dat men evenmin op de Amerikaanse persbu reaus kan vertrouwen. Nieuwsmedia en commentators in de Zweedse pers on dervinden moeilijkheden doordat de Amerikaanse berichtgeving zo ontzet tend domineert en daarbij sterk is ge kleurd met Amerikaanse politieke standpunten, terwijl de communistische nieuwsvoorziening schaars, te Iaat en bevooroordeeld is. Een nauwkeurige verificatie is, aldus de „Stockholm-Tidningen", in derge lijke gevallen moeilijk, doch absoluut noodzakelijk. In Elizabeth, een stad in de Amerikaanse staat Netv Jersey, is het tot gevechten gekomen tussen demonstrerende negers en de ■politie. Drie jonge negers werden gearresteerd, nadat zij uit een rijdende auto Molotov-cocktails hadden geworpen. Foto Politiemannen bedwingen met hun gummiknuppels een negerdemonstrant, die zich jel verzet(Zie verder elders in dit blad). MONTE GARLO, MONACO prinses Gracia van Monaco verwacht in februari haar derde kind. De andere twee kinde ren zijn prinses Caroline, geboren op 23 januari 1957 en prins Albert, geboren op 14 maart 1958. De prinselijke familie be vindt zich thans in Monte Carlo, maar is van plan zondag of maandag met hagr nieuwe jacht te vertrekken voor een tocht lang de Zuidslavische en Griekse kust.

de Stem | 1964 | | pagina 1