Miljoenendans rechtbank in voor Rouaan „Rust op Cyprus slechts adempauze is Toeristen bijna weggespoeld l forru Omroepzuilen sluiten R.E.M.-mede werkers uit Josj Verbanning van oea Nkomo is onwettig K/Y weer pessimistisch TOMATENPRIJZEN. Mr. Guépin bij autobotsing in België gedood naar de nieuwe Atog meubelen, NOODWEER TEISTERT SPAANSE OOSTKUST ANWB vraagt gemeenten maatregelen NASPEL VAN DE TRUJILLO-AFFAIRE Rijke Rhadamès sliep in de cel Australië steunt Maleisië en Zuid-Yietnam Verdwijningen Nabestaanden bezoeken Britse oorlogsgraven Amerika bepleit produktiestop kcrnexplosieven Woningnood in Den Haag gestegen Johnson Geen kernwapens op Z.-Vietnam Haags rioolwater ver de zee in Play-boy 99 Spaarpot voor auto-wrakken Kabolo-Albertstad REBELLEN OP DE VLUCHT DELTAWERKEN GREVELINGENDAM In Basoetoland Loods bezweken onder sneeuw: 100 doden Commissaris Philips No? beraad over pier-affaire n.v. Jan Hendnkx Maatregel tegen concurrentie WEGGOOIFLES DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 (Van onae correspondent L. J. Kleijn) PARIJS. Meestal staan arme sloebers voor de rechtbank. Maar kort geleden stond er een terecht in Rouaan, die met geld kon smij ten, met miljoenen tegelijk. Dat was de heer Rhadamès Trujillo, onderdaan van de Dominicaanse republiek, tegen wie op last van de Dominicaanse regering door de Zwitserse regering bij de recht' bank van Rouaan om uitlevering was gevraagd. Een soortgelijk ver zoek om uitlevering was gedaan tegen zijn broer Rafaël bij de Spaanse regering. Aan beide ver zoeken zal geen gehoor worden ge^ geven, althans voorlopig niet. De zaak Trujillo begon in 1930 met een staatsgreep in de Dominicaanse repu bliek. Aan het hoofd kwam te staan een zekere Rafael Leonidas Trujillo Molina, 39 jaar. die er weinig scrupules op na hield. Van afkomst was hij lid van de nationale garde, die door de Amerikaan se bezetters achter was gelaten om een weinig orde op zaken te stellen. Rafael maakte snel promotie, was bij zijn chefs gezien, werd officier van het leger en in BOELAWAJO ZUID-RHODESIë Het Zuidrhodesische hooggerechtshof heeft donderdag een beroep van de re gering om de nationalistische leider Jos- joea Nkomo en 85 andere kleurlingen hun vrijheid te mogen beperken en te verbannen, niet ontvankelijk verklaard. Rechter sir Hugh Beadle besliste in gunstige zin over een beroep dat Nkomo had ingediend met betrekking tot een verbanning hem vier maanden geleden opgelegd onder de wet op de handha ving van rust en orde. Deskundigen op juridisch gebied wij zen er op dat strikt gesproken de uit spraak van vandaag betekent dat Nko mo en de anderen vrij man zijn, maar er wordt aan getwijfeld of de regering hen die vrijheid zal verlenen. Rechter Beadle verklaarde dat de mi nister voor openbare orde, Lardner Bur ke. niet die macht bezit om volgens de artikelen van deze wet wie dan ook be wegingsvrijheid op te leggen, zelfs niet als hij ..overtuigd zou zijn dat deze macht bestaat". DEN HAAG Een groep van onge veer honderd Engelsen komt eind augus tus naar Nederland om een bezoek te brengen aan de graven van familieleden, die sneuvelden bij de bevrijdingsgevech ten in het zuiden en oosten van ons land in 1944 en 1945. Zij liggen begraven op de kerkhoven van Nijmegen (Jonkerbos), Uden, Venray en Mook. Ook zullen zij de grote Britse oorlogskerkhoven Reichs- wald en Rheinberg, juist over de grens bij Nijmegen, bezoeken. Het gezelschap komt op 28 augustus met de dagboot in Hoek van Holland aan en reist verder per trein naar Nij megen. In deze stad en in Groesbeek vinden zij gastvrijheid in Nederlandse ge zinnen. Tot deze groep nabestaanden behoren twee leden van de famliie Reed. Mr H. Reed (80 jaar) zal in Venray het graf van zijn in Limburg gesneuvelde zoon zien. Hij wordt begeleid door zijn klein zoon mr. S. H. Reed (19 jaar), zoon van de gesneuvelde. CANBERRA De Australische premier Robert Menzies, heeft donderdag ver klaard, dat Australië Maleisië zal blijven steunen en zijn hulpverlening aan Zuid- Vietnam niet zal verminderen. Menzies zei een en ander tijdens een debat over buitenlandse zaken in het huis van afgevaardigden, nadat de socialisti sche oppositieleider, Arthur Calwell, had verklaard, dat Australië zich onnodig bij conflicten in Azië laat betrekken. Indien Australië zijn steun aan Malei sië zou intrekken of erop zou staan een speciaal verdrag te sluiten alvorens Z. Vietnam hulp te verlenen, zou het het respect van zijn Aziatische buren verspe len, aldus Menzies. Australië zou blind zijn als het niet ziet dat de gebeurtenis sen in Zuid-Vietnam van vitaal belang zijn, voegde hij eraan toe. Er zijn Australische troepen in Zuid Vietnam, daar gekomen op verzoek van de Zuidvietnamese regering. Wat de Aus traliërs daar doen op kleine schaal, doen de Amerikanen op een grotere schaal. Beide landen zijn erbij betrokken als een direct gevolg van het lidmaatschap van de Zuidoost-Aziatische verdragsorga nisatie (ZOAVO). aldus de premier 1924 opperbevelhebber van het Domini caanse leger Geen geringe promotie. Hij genoot het volle vertrouwen van de toenmalige president der republiek, die waarschijnlijk al te goed van ver trouwen was. want in 1930 vluchtte die zelfde president als banneling naar het buitenland en werd Trujillo staatshoofd. Op hetzelfde ogenblik werd Trujillo ei genaar van alle cement- en textielfa brieken, van de chemische industrie, van alle wapenfabrieken en van alle zoutmijnen. Om zijn rijkdommen nog te vergroten stichtte Trujillo in 1932 een nationale verzekeringsmaatschappij voor arbeidsongevallen. De maatschappij had net monopolie en Trujillo was er de voornaamste aandeelhouder van In 1960 werd het vermogen van de Trujillo's op één miljard dollar gaschat. Vanzelfsprekend was er maar één partij en één leider: Trujillo. Tegenstanders werden onverbiddelijk afgemaakt. Een opposant, dr. Angel Morales, gewezen candidaat voor het presidentschap, werd in New-York vermoord. Wat er aan die moord vast zat werd in een boek ,,het tijdperk van de Trujillo's" beschreven door een zekere Jésus de Galindez. die op zijn beurt in de ondergrondse van New-York werd ontvoerd, naar San Do- GENEVE Op de Geneefse ontwa peningsconferentie van 17 naties heeft de Amerikaan Clare Timberlake bepleit dat de produktie van kernexplosieven on middellijk wordt gestaakt. Timberlake betoogde dat een mate van evenwicht en wederzijds belang bereikt of nagenoeg bereikt is welke de kern- mogendheden toestaat deze stap onmid dellijk te nemen. Het is een praktische en noodzakelijke maatregel en militaire, politieke en economische overwegingen versterken deze conclusie. DEN HAAG De woningnood in Den Haag is gestegen. Begin 1963 stonden 10.767 woningzoekenden ingeschreven. Op 1 april 1964 waren het er 11.728. In die tussentijd waren de criteria voor inschrij ving enigermate verruimd. De toeneming met 961 is dan ook niet geheel het gevolg van de gestegen woningnood. Het gemeentebestuur van Den Haag verwacht, dat in het komende jaar meer woningbehoevenden kunnen worden ge holpen dan thans. In de Haagse agglo meratie waren op 1 april 6384 woningen in aanbouw. Voor deze gemeenten is voor dit jaar een woningbouwcontingent van 4860 beschikbaar. Over enige tijd zal een en ander resulteren in een toenemend aantal gereedkomende woningen. WASHINGTON President Johnson heeft Amerikaanse commandanten, be trokken bij het Vietnamese conflict, geen bevoegdheden gegeven tot het gebruik van kernwapens. Hij logenstrafte daarmee beweringen van senator Barry Goldjvater die onlangs zei te geloven, dat president Johnson bij zijn bevelen aan de Ameri kaanse zevende vloot de bevoegdheid tot het gebruik van „welke wapens dan ook" had bijgesloten. Het Amerikaanse ministerie van lands verdediging heeft gisteren verliescijfers bekendgemaakt met betrekking tot de strijd in Vietnam. Sinds 1 jan. 1961 gerekend tot 10 aug. 1964 kwamen er in Zuid-Vietnam 265 Amerikaanse militairen om het leven ioi op het slagveld, de rest bij diverse soorten ongelukken terwijl 1074 wer den gewond. Bovendien werden er 18 als vermist opgegeven. In het dodencijfer zijn nog niet de helikopterpiloot, die eergisteren omkwam (Mi een Amer-kaanse legerofficier, die gis teren door kogels getroffen werd gecal culeerd waarmee het totale cijfer op 267 komt. Deze laatste nam deel aan een achtervolging van Vietcong-rebellen na een bombardement door ruim honderd Amerikaanse en Vietnamese helikopters op een concentratie van 2000 communis tische rebellen. DEN HAAG Het plan om het riool water van Den Haag en de op het Haagse rioleringsnet aangesloten gemeenten ver 'n zee te lozen zal nog dit jaar worden uitgewerkt. Het is de bedoeling het pro ject. dat ongeveer veertig miljoen gulden zal kosten, in een zo hoog tempo uit te voeren, dat voor de zomer van 1966 het karwei is geklaard. De gemeenschappelijke regeling met Delft, Rijswijk, Voorburg en Wateringen voor rioolwaterafvoer is door alle ge beenten aanvaard. Ze ligt ter goedkeuring b>j het provinciaal bestuur. mingo werd gebracht en daar verdween. De twee piloten, die het transport naar San Domingo voor hun rekening hadden genomen, verdwenen insgelijks. De twee Moren hadden hun plicht ge daan en konden gaan. Trujillo sr. werd in 1961 zelf vermoord. De kinderen, van wie niemand weet wie natuurlijke of wie onnatuurlijke kinderen zijn, splitsten zich in drie takken: de ene tak woont in Miami, de andere in Spanje en de derde in Frankrijk. De op één miljard dollar, in Zwitserland bij particuliere banken veilig is gesteld. Dat twee Franse en Spaanse takken hebben ervoor gezorgd, dat het grootste deel van het vermogen, zoals gezegd geschat vermogen wordt hun door de Miami-tak betwist. Miami heeft bij de Spaanse re gering om uitlevering verzocht van Ra fael Trujillo en bij de Franse regering om uitlevering van Rhadamès Trujillo. Bovendien zegt de Dominicaanse rege ring bewijzen in handen te hebben, dat Rafael en Rhadamès politieke gevange nen hebben gefolterd in hun villa, waar van de kelder was ingericht als martel kamer rnet galgen, een elektrische stoel en andere martelwerktuigen. Rafael, de oudste zoon, is meer be kend in Amerika dan in Europa. Zijn vader had hem op zijn derde jaar majoor van het Dominicaanse leger gemaakt, op zijn zesde jaar was Rafael al kolonel en op zijn tiende luitenant-generaal. Op 27-jarige leeftijd kwam Rafael als gene raal naar Kansa City, scheidde bij le- geroefeningen in Fort Leavenworth van zijn vrouw Octavia en verhuisde naar Hollywood, waar hij met filmsterren zo veel geld verbraste, dat leden van het Amerikaanse Congres schamper voor stelden, de hulp aan de Dominicaanse republiek maar liever rechtstreeks uit te betalen aan de sterren zelf. De uit gaven van Rafael werden per jaar ge raamd op meer dan één miljoen dollar. Rafael is bezitter van een luxe drie mastschoener, bemand met 80 man equi page, waarvan 30 muzikanten. Het schip staat als oorlogsschip geclasseerd om geen havengelden te moeten betalen. Met al die familieverwikkelingen heeft de rechtbank in Rouaan zich niet bezig willen houden. Het Hof had alleen maar te maken met een verzoek om uitleve ring naar Zwitserland, kon of wilde daar niet onmiddelijk over beslissen en vroeg aan Rhadamès, hoeveel borgstelling hij kon betalen om tijdelijk op vrije voet te komen. Zonder zich ook maar één ogenblik te bedenken zei Rhadamès: twintig miljoen nieuwe frank. Het Hof heeft een Salomonsoordeel willen vellen en de borgstelling bepaald op tien mil joen nieuwe frank. Onderhand was het al laat geworden. Alle banken in Rouaan waren dicht, zodat de boevenwagen an dermaal voorkwam om Rhadamès nog voor één nacht naar de cel te brengen. Bevriende zakenlieden hebben alles op alles gezet en de volgende dag werden de tien miljoen bij een bank in Rouaan gedeponeerd. Fier en opgewekt verliet Rhadamès het Huis van Bewaring. De werklieden van zijn fabriek in het depar tement van de Eure ontvingen hun baas j met een groot bord, waarop in haast' geschilderd was: Welkom thuis. NICOSIA/ANKARA De comman dant van het V.N.-vredesleger op Cyprus, generaal Thimayya, heeft zich gisteren pessimistisch uitgelaten over de komen de ontwikkelingen op het zwaar beproef de eiland. Hij noemde de rust, die ook gisteren weer op Cyprus heerste, „slechts een adempauze" en voorzag grote moei lijkheden in de nabije toekomst. „We moeten op alles voorbereid zijn", zo zei hij. „In Kokkina zal geen tweede aanval volgen, maar er zijn nog zoveel andere plaatsen die gevaar lopen, zoals Kyrenia en Nicosia". Door de vrij hoge temperaturen aan het begin van de zomer, is er in ons land een overvloed van tomaten ontstaan. Op veilingen brengen de vruchten niets meer op en dan gaan ze maar naar de mestvaaltIntussen zijn de toma tenprijzen van de groenteman- aan-de-deur bepaald niet laag De toto toont duizenden kilo's tomaten tussen Venlo en Horst op de velden. „Indien de Grieken hun economische pressie, die over het gehele eiland met de dag toeneemt (afsluiten watertoe voer) niet stopzetten, zal de wapenstil stand geen lang leven beschoren zijn", zo meende hij. Ook de Turken zijn hier over zeer verbolgen. Ze hebben al ge dreigd tegen-blokkades te zullen op richten en verbindingswegen naar Grieks-Cypriotische gemeenschappen te zullen bombarderen. Thimayya was van mening dat gene raal Grivas, thans opperbevelhebber van de Cypriotische nationale garde en te genstander van de V.N., die hij maar „lastposten" vindt, het Grieks-Cyprioti sche leger volkomen onder controle heeft De V.N.-commandant was er niet zeker van of het Grivas of Makarios was ge weest die verleden week het bevel tot de aanval op Kokkina heeft gegeven. Over de toestand in Kokkina, waar hij vandaag met de Turks-Cyprioten over de bestandslijn zal spreken, zei de V.N.-com mandant „Deze stad zit zonder water en olie en heeft nog voor een week voedsel. Het probleem is hoe 400 vluchtelingen en 500 soldaten te voeden. Zij zullen het niet al te lang meer kunnen uithouden" Intussen heeft premier Inönoe van Tur kije premier Kroestjev een boodschap gezonden, waarin hij hem vraagt al zijn invloed te willen aanwenden om de vrede op het eiland te herstellen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Sovjet- Unie geen goedkeuring za^ hechten aan de lage methoden van de Grieks-Cyprio tische leiders. Het antwoord van de Rus sen was het sturen van 2 onderzeeboten en 25 vliegtuigen naar Cyprus. Ook zou Rusland de Grieks-Cyprioten hebben verzocht onmiddellijk een delegatie naar Moskou te sturen voor het ondertekenen van een militair verdrag. Turkije zou intussen van plan zijn alle Griekse onderdanen die in Turkije wo nen, het land uit te zetten als de Griekse regering haar politiek van „onbeperkte" steun aan president Makarios voortzet. Toch zou Inönoe geen volledige breuk met Griekenland willen. Een woordvoer der van de Turkse regering zei namelijk, dat Inönoe de samenwerking tussen Grie kenland en Turkije niet wil prijsgeven en geen „onherstelbare toestand" wil scheppen. Ankara heeft zich gisteravond laat be reid verklaard een gesprek met Athene te beginnen over de kwestie-Cyprus. Dit heeft premier Inönoe van Turkije ver klaard in een brief aan premier Papan- dreou van Griekenland. Inönoe legt er in de brief de nadruk op dat alle han gende vraagstukken in een maand op gelost kunnen worden. De Turkse regering is bereid te streven naar een nieuw compromis met als eni ge voorwaarde dat niemand door dit compromis vernederd wordt. YVUPPERTAL Dit ravijn in de buurt van Wuppertal dient als spaar pot van een auto-opkoper. Dag in, dag uit stort hü daar goedkoop ver kregen resten van automobielen over de rand in de afgrond en wacht tot de schrotprijzen weer oplopen. Onder- tussen biedt hij aan autoknutselaars dit rijkelijke materiaal van zijn reus achtige autokerkhof aan onder het motto „wat je maar wilt". Menige handige auto-eigenaar vindt hier de voor zijn wagen noodzakelijke onder delen tegen gunstige prijzen. ELISABETHSTAD Naar in Elisa bethstad is vernomen, vluchten de op; standelingen, die Kabolo, 700 kilometer ten noorden van Elisabethstad, hadden bezet, thans in wanorde de stad uit, in de richting van de iets noordelijker ge legen plaatsen Kongolo en Kindoe. Ook zouden de opstandelingen van Soemialot zich gereedmaken Albertstact te verlaten. In deze stad heerst grote wanorde en de Europese bevolking daar wordt gemolesteerd. (Advertentie) Bezoekt het VOORLICHTINGS CENTRUM en de KABELBAAN ter afsluiting van de GREVELIN GENDAM te BRUINISSE. Autobusdienst in aansluiting op de veerdienst Anna Jacoba Polder Zype. WERKDAGEN van Zijpe elk uur van 10.0016.00 uur ZONDAGEN van Zijpe elk uur van 12.0017.00 uur Prijs retour voor volwassenen f 2,-, kind. 4 t./m 9 jr. fl.25 inclusief toe gang Voorlichtingscentrum. Te Anna Jacoba Polder parkeer gelegenheid voor auto's. Inlichtingen: Voorlichtingscentrum Deltawerken, Bruinisse Tel. 01113-598. MASERU In het hoge bergland van het district Moliales Hoek, in Basoetoland, zijn minstens 85 jonge Afrikanen door koude omgekozen. Hun lijken zijn pas na het intreden van de dooi ontdekt. De slachtoffers kwamen om in een loods waarin zij stamonderricht ontvin gen en die bezweken was onder een dikke sneeuwlaag, de hevigste naar 's mensen heugenis. Men vreest dat het totale aantal slacht offers uiteindelijk wel 100 zal bedragen. De meesten kwamen door verstikking of door koude om. EINDHOVEN Bij een autobotsing onder St.-Truiden in België is gisteren* mr. A. Guepin. commissaris van de n.v. Philips', om het leven gekomen. Hij was met zijn echtgenote op weg naar een vakantieverblijf in Frankrijk. Bij het kruisen van de steenweg Brussel-Luik werd zijn wagen gegrepen door een vrachtauto. De lieer Guépin werd op slag gedood: zijn echtgenote is in zorgwek kende toestand opgenomen in een zie kenhuis. De heer Guépin 'in 1807 in Den Helder geboren), trad in 1925 als tweede direc tiesecretaris in dienst van Philips. In 1939 volgde zijn benoeming tot secretaris van de n.v., waavna hij in 1946 lid van de raad van bestuur en in 1957 vice-presi dent werd. Na zijn pensionering in 1963 werd hij benoemd tot commissaris. De heer Guépin kreeg vele onder scheidingen. Zo was hij o.m. ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de orde van Leopold de Tweede van België. Als zeiler nam hij in 1924 deel zowel aan de Olympische Spelen als aan de wereld kamp loense happen In Parijs be haalde hij het olympisch brons. O DEN HAAG De officier van justitie in Den Haag, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, heeft gistermiddag overleg ge pleegd over de pierprijs-affaire met de minister van Justitie ad interim, mr. E. H. Toxopeus. Of een voorlopige maat regel zal worden getroffen tegen de n.v. exploitatiemaatschappij Wandelhoofd Scheveningen (Zwolsman). is bij het openbaar ministerie nog in beraad. De officier van justitie kan in de pier prijs-affaire, zoal* die zich tot op dit ogenblik heeft ontwikkeld, als voorlopige maatregel bevelen dat verdachte zich van bepaalde handelingen onthoudt. Voorlopige maatregelen als bijvoor beeld stillegging van de onderneming, tij delijke onderbewindstelling en andere, kunnen ook op vordering van het open baar ministerie, op voordracht van de rechter-commissaris, of ambtshalve door het gerecht worden getroffen, evenwel niet dan nadat verdachte is gehoord, al thans behoorlijk opgeroepen. (Advertentie) die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: BOSCHSTRAAT 1 BREDA (Van een onzer verslaggevers) Nu naar alle waarschijnlijkheid morgen de REM voor de eerste maal in de ether komt met een televisieprogramma wordt de vraag actueel of de leiders van het tv-eiland erin zijn geslaagd om de nodige specialisten te werven, die straks d e camara's, registratie-, ge- luids- en belichtingsapparatuur kunnen TARRAGONA Een hevige storm met onweer de ergste in dat gebied sinds 1923 heeft de Spaanse oostkust getroffen en henderden Spanjaarden en toeristen tijdelijk van een onderdak be roofd. Naar gemeld zijn drie personen gewond geraakt en hebben ongeveer 30(10 buitenlandse toeristen verliezen ge leden als gevolg van het noodweer. Een van de zwaarst getroffen cam pings was de ..Bon Vi" in de omgeving van Tarragona Tenten, auto's en an dere voorwerpen werden door het wa ter weggespoeld. De kampbewoners, merendeels Nederlandse toeristen, moes ten hun toevlucht in nabijgelegen ge bouwen zoeken. In Villanueva y Geltreu moesten vijf tig woningen worden ontruimd. Volgens de autoriteiten is er sinds 1923 nimmer zulk een hevig onweer geweest Meer dan duizend voertuigen op de hoofdverkeersweg langs de kust kon den gedurende uren niet verder. Vele geparkeerde wagens werden weggespoeld. Hotels, restaurants en par ticulieren gaven kleding, dekens en voedsel aan de slachtoffers. Het noodweer teisterde een gebied even ten zuiden van Barcelona, waar in het najaar van 1962 900 mensen bij overstromingen om het leven kwamen. Het hoofd van de reisafdeling'van sporthuis Centrum, de heer P. Terwan heeft meegedeeld dat 180 Nederlanders zich op het door noodweer overvallen kampeerterrein „El Buen Vino" bevon den. Waarschijnlijk heeft zich echter geen enkel persoonlijk ongeluk voorge daan. Volgens de heer Terwan heeft een journalist dit vanuit Madrid aan een der reisleiders van sporthuis Cen trum telefonisch meegedeeld. De orga nisators van de reis zullen alles in het werk stellen om de Nederlanders op normale wijze hun vakantie te laten doorbrengen. Verreweg het grootste ge deelte van Je 180 vakantiegangers is afkomstig uit de steden, waar sporthuis Centrum zijn filialen heeft gevestigd, t.w. Rotterdam. Amsterdam. Den Haag. Eindhoven. Groningen, Arnhem. Haar lem. Utrecht en Enschede. De 180 Ne derlanders zijn in twee groepen van 90 vakantiegangers op twee wekelijkse vluchten met een DC-7 van Martin's Air Charter naar Spanje gebracht DEN HAAG De A.N.W.B. heeft gis teren aan alle Nederlandse gemeenten een brief gezonden met het verzoek snel een bepaling op te nemen in de algemene politieverordening, waarin het wegwer pen of achterlaten van schillen, dozen, flessen en ander klein vuil strafbaar wordt gesteld. Het verzoek van de bond komt voort uit ongerustheid over een nieuw soort verpakking die aan de markt is gekomen: de „weggooifles". De A.N.W.B. is bang dat weldra een aantal bedrijven de Bredase brouwerij de Drie Hoefijzers, die de „weggooifles" ge ïntroduceerd heeft zal volgen. Dan zullen binnen korte tijd vele hele. maar ook gebroken flessen afgevoerd en vernietigd moeten worden. De bond vreest dat dit afvoerproces niet altijd even vlot zal ver lopen en dat men binnen korte tijd langs wegen en paden en op picknickplaatsen niet alleen „de schillen en de dozen" maar ook in toenemende mate flessen en glas scherven zal aantreffen. In een aantal gemeenten waar de al gemene politieverordening al wel voor ziet in voldoende bepalingen is al op dracht gegeven om op de naleving daar van streng toe te zien. bedienen. Tot voor kort waren er slechts weinigen in Hilversum en Bussum be reid om hun vaste baan te riskeren voor een object, dat als de voortekenen niet bedriegen, slechts een korte levenspe riode tegemoet gaat. Een van de eersten, die de stap naar de REM durfde te wagen was de free lance tv-regisseur Dick Harris die des tijds voor de VARA-tv de Rudi Carrell- shows regisseerde, maar die overigens geen vaste verbintenis met deze omroep meer had. Minder risico's nam de shov - pagina-redacteur Henk van der Meijöcn van ,,De Telegraaf" die kennelijk van zijn superieuren toestemming heeft ge kregen om naast zijn vaste journalistieke werkkring voor dit Amsterdamse och tendblad. ook nog als producer op Ie treden bij de REM en tegelijkertijd de eindredactie te voeren van de onder treinreizigers bekende periodiek „Tus sen de rails" Een andere journalist met ervaring als tv-producer de oud-mede- werker van AVRO en KRO, Gerard Mi- chon, schijnt eveneens op het nog wan kele REM-schuitje te hebben aangemon sterd. Hoe het in de komende maanden met de REM ook moge gaan, vast staat wel, dat de Hilversumse omroepen het met elkaar eens zijn om alle REM-medewer- kers in de toekomst uit te sluiten. Dit geldt niet alleen voor lieden, die de REM behulpzaam zijn als regisseur, producer, cameraman, geluids- of beeldtechnicus, maar ook voor alle artiesten. Wat de laatsten betreft, ze zullen moeten kiezen door of voor de omroepen te werken of voor de REM. Zetten zij hun kaarten op de REM-televisie, dan riskeren zij de kans zeker voor jaren uitgesloten te worden in de radio, en tv-programma's, welke in Hilversum en Bussum worden uitgezonden. De eerste, die dergelijke stringente bepalingen ten opzichte van alle REM- medewerkers bekendgemaakt, was Joop Simons, hoofd van de amusementsaf deling bij de VARA-televisie. Hoewel de andere omroepen nog met zo openlijk reageerden, kan men wel verwachten, dat zij hetzelfde standpunt zullen inne men. Voor een tv-regisseur als Dick Harris betekend dit. dat hij dit najaar als Rudi Carrell weer negen tv-shows voor de VARA gaat maken, definitief aan dr kant wordt gezet

de Stem | 1964 | | pagina 15