Smoking Rok of Jacquet t ZWARTE GANGSTERS SCHADEN DE ZAAK VAN DE NEGERS (1/emUar U kunt nog altijd een kostuum huren BOEKENPLANK ft ASJP1 VP VP j Huwelijk „Werkpak" Rok of smoking Doodstraf voor bezit van wapens en explosieven TIPS Onderscheiding L t t The lost weekend a n n e DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 19 Straaljagers Apartheid Geloof eri beklemming Maatregelen LEXINGTON ;:A LEXINGTON LEXINGTON LEXINGTON ma's bij een universitair examen bij- vorbeeld steekt de man zich weer in jacquetkostuum, tenzij rokkostuum is voorgeschreven. Promoveren: Ook rok kostuum. Ouderen, die hardnekkig de j traditie trouw blijven en in gala een schouwburg bezoeken, zullen er zich een beetje weemoedig voelen. Vooral in de oudere gebouwen zullen de statige vertrekken, de rode lopers over blank marmer en de kristallen of koperen luchters herinneringen wekken aan de ruisende wijde rokken van avondjaponnen, fleurig naast de stijl volle rok, waarin nog maar een enkeling zich voor een gewoon schouwburgbezoek durft te steken. De rode lopers worden niet meer betreden door voetjes in gouden of zilveren schoentjes. Sanda len, bruine, beige en ander gekleurd schoeisel pletten het pluche. En boven deze sandalen ziet het ouderwetse oog dan kledij, dte varieert van sportpantalon tot spijkerbroek of het wel nette col bertjasje naast de trui met Noors patroon. De dames vergezellen deze heren in cocktailtoiletjes, maar ook in rok met trui. Het „hoog geëerd publiek" bezet rumoerig plaatsen en heeft deze reeds vaak verlaten nog voordat het applaus is beëindigd en het doek gevallen. De acteurs en actrices hebben tegenwoordig vaak letterlijk het na kijken Vraagt men de doorsnee man of vrouw tegenwoordig in welk tenue men dient te verschijnen bij deze of gene plechtigheid, dan blijven velen het ant woord hierop schuldig. Het is ook niet altijd eenvoudig te weten wat kan en wat niet kan. Temeer daar de praktijk de traditie wel wat heeft achterhaald. Het wordt hoe langer hoe zeldzamer een jaquetkostuum, een rok én een smoking te bezitten en degenen die het geheel willen aanschaffen kan daar een aardig sommetje voor neertellen. Vandaar dat het tegenwoordig de ge woonste zaak van de wereld schijnt op een en dezelfde bijeenkomst heren in rok, smoking en donker pak te zien verschijnen. Begrafenissen en huwelijk schrijven tenslotte het jaquetkostuum voor. Wat het huwelijk betreft is het eigenlijk jammer dat Nederland hier niet de ge woonten heeft van de Skandinavische landen, waar de man naast zijn bruid in het stijlvolle rokkostuum verschijnt. De rok is immers het kostuum voor bijzonder feestelijke en officiële ge beurtenissen? Voor Nederland dus het jaquet. En daarbij rijst dan meteen de vraag hoe de familieleden van bruid en bruide gom gekleed moeten gaan. Een vraag, die steeds dringender wordt naarmate de kosten stijgen. De luchtvaartpublicist Hugo Hooft- man heeft zijn zogenaamde „Alles over"- serie uitgebreid met het boek „Alles over de nieuwste straaljagers". Het is uitgegeven bij La Rivière en Voorhoeve te Zwolle. Hooftman die wellicht over het meest uitgebreide luchtvaartfoto-ar chief in ons land beschikt heeft zijn nieuwste boek goed volgestopt met soms opvallend fraaie foto's. De uitgave is uitstekend verzorgd. De schrijver echter heeft er zich wat de tekst betreft met iets teveel gemak van af gemaakt. Veel meer dan wat de betrokken vliegtuigfabrikanten in hun folders over hun scheppingen plegen te schrijven staat er dan ook niet. Kenne lijk heeft men zich gehaast 't boek uit te brengen omdat de ..Alles over"-serie nogal aftrek vindt, voornamelijk bij de jeugdige luchtvaartenthousiasten. Het is een handig boek voor de lucht vaartenthousiast. Hij vindt er heel wat van zijn gading in en hij kan het goed gebruiken als naslagwerk Strategische overpeinzingen van Hooftrrian als: „Toch schijnt de luchtmacht hieraan (130 Star- fighters in plaats van de oorspronkelijK geplande 218) voldoende te hebben om haar NAVO-verplichtingen na te komen, hoe vreemd dit ook moge klinkeiT', moet de lezer maar op de koop toe nemen. Intussen bewijst het succes van Hugo Hooftman dat de belangstelling voor de luchtvaart, enige tijd geleden gedaald door de spectaculaire successen van de ruimtevaart, weer danig is opgeleefd. W K. Elke tijd brengt zijn eigen gewoon ten mee en de liefhebber van traditie die zich correct in jaquetkostuum ter receptie begeeft, vergeet ook wel eens dat dit kostuum in vroeger tijden niet meer was dan een „werkpak". De „schoolmeester" stond in streepjespan talon voor de klas en de klerk zocht in hetzelfde kostuum zijn vermoedelijk wat sombere werklokaaltje op. Nu is het jaquetkostuum het gelegenheids kostuum voor alle plechtigheden, die een officieel karakter dragen. Daar naast is er van oudsher de stijlvolle rok voor bijzondere feestelijke en plech tige gebeurtenissen. En tenslotte als soms wel lastige derde „de smoking", overgewaaid uit Engeland, waar dit kostuum niet meer is dan een „dinner- jacket". Wanneer trekt men nu wat aan? Het jaquetkostuum (oplopende revers aan het jasje, gestreepte pantalon, over hemd met als het goed is geplis- seerd voorfront en lange grijze das in plaats van de plastron) wordt gedra gen bij alle gebeurtenissen die een of ficieel karakter dragen. We noemen: recepties, congressen, bii opening van gebouwen, plechtigheden als prijsuit reikingen, installatie van commissies, opening van een tentoonstelling en der gelijke. De keus wordt dan ook moeilijker als het erom gaat of mijnheer in rok of smoking moet verschijnen. In veel gevallen vermeldt de uitnodiging uit sluitend „avondkleding", dan zal mijn heer het zelf moeten bepalen of infor meren. Dat laatste is heus niet incorrect. Van oudsher is de rok het gelegen heidskostuum voor bijzondere feestelijk heden. En het kan dan ook voorkomen dat mijnheer zich op een feestelijke bij eenkomst alleen tussen smoking-kos tuums ziet rondwaren en zich opgelaten voelt. Dit ondanks het feit dat hij cor rect heeft gekozen. ,Voor wie echter liever niet als „cor recte enkeling" op een bijeenkomst verschijnt, hier enkele wenken: De smoking (zijden revers en op de pantalon zijden biezen) heeft de rok al zover verdrongen dat men in dit kostuum naar een bal, theater, concert, opera of ballet kan gaan. Ook voor een ipin of meer intiem dinertje is het smo king-kostuum de dracht. Wordt deze reeks bijzonder officieel, door de aan wezigheid van vorstelijke personen bij voorbeeld, dan dient mijnheer uiteraard zijn rokkostuum aan te trekken. Een hulpmiddel om de keus te ma- KOEALA LOEMPOER De Maleisi sche minister van binnenlandse zaken, dr Ismail, heeft bekendgemaakt, dat de (Advertentie) Van haar houden en (mannelijk) haar verzorgen: dat doet ViCREM: most modern hair- dressing die Uw haar in model houdt - de hele dag - zonder „plak ken". Per pot 2.15. Per tube 1.50. Voor correct zittend haar, vraag drogist of kapper ViCREM. doodstraf staat op het in bezit hebben van wapens, munitie of explosieven ta een vijf mijl brede veiligheidszone rondom het schiereiland Malakka en Sin gapore. Met dezelfde strengheid is de Maleise regering opgetreden tegen de communis tische terroristen die destijds het schier eiland gedurende 12 jaar onveilig maak ten. Dr. Ismail deelde op een persconferen tie mee, dat de maatregel genomen was om de acties van de politie en de marine tegen Indonesische smokkelaars van vuurwapens en explosieven te ondersteu. nen. „Krachtens de voorzieningen van de wet op de veiligheid is er slechts een straf voor het in het bezit hebben van wapens, munitie en explosieven in het onder controle staande gebied en dat is de dood", zei Ismail grimmig, „laat er geen twijfel aan zijn dat in bewezen gevallen de doodstraf wacht". Vaartuigen die weigeren te stoppen zul len worden beschoten en degenen die wa pensmokkelaars helpen kunnen tot le venslange gevangenisstraf of de dood worden veroordeeld. Volgt men geheel de traditie, dan dient de familie zich aan te passen aan de kledij van bruid en bruidegom. De kosten zijn daarvan echter vaak zo hoog, dat dit tegenwoordig lang niet altijd meer gebeurt. Het „mag" dan te genwoordig ook wel anders, maar dan liefst wel op de juiste manier. Houdt er in elk geval rekening mee dat de kleding van de ouders op elkaar is afgestemd. De vader van de bruid kan beter niet in officieel tenue ver schijnen als de vader van de bruide- kom dit ook niet doet. Hetzelfde geldt ook voor de getuigen bij de huwelijks plechtigheid. Het is of allebei of beter geen van tweeën. De een in jaquetkos tuum en de ander in een gewoon ge kleed pak geeft hetzelfde effect als de man, die op een bijeenkomst, waar avondkleding is voorgeschreven, in een gewoon colbertje verschijnt. Aanpassen is beter dan een mengeling van aller lei soorten kleding waardoor de een bij de ander „uit de toon" valt. Die toon zal ongetwijfeld toch wel een feestelijke zijn, maar het is maar een weet. BIJ DE FOTO'S: Het rokkostuum, van oudsher het jespantalon. Tegenwoordig wordt er een lange grijze das bij gedragen en niet meer een plastron. De grijze das dient liefst een klein zwart werkje te hebben. Dit ook (u kunt het ge loven of niet) om de fotografen te plezieren. =k De smoking. Dit kostuum is eigen lijk het Engelse dinner-jacket. Het rokkostuum, van ouds her het kostuum voor bijzonder feestelijke en officiële gebeurtenissen. ken is de kleding van de dames. Wor den de dames in een lange avondjurk verwacht, dan dient mijnheer daar naast in rok te zijn. Dragen de dames kort avondtoilet, dan kan de heer zijn dame in smoking vergezellen. Bij ontvangst van een onderscheiding wordt weer het jaquetkostuum voorge schreven. Heeft deze uitreiking echter 's avonds plaats, dan is het rokkostuum de kledij, evenals bij het in ontvangst nemen van een zeer hoge onderschei ding. Het rokkostuum wordt gedragen met wit vest en wit strikje. Het zwarte strikje wordt slechts bij hoge uitzonde ring gedragen. Bij uitreiking van diplo- Sproeten zijn geen schoonheidsfou- ten meer. Bedek ze niet langer met een zware fond-de-teint, bepleister ze niet met alles wat in potjes en tubes kan zitten. Serge Simon die de mooise sproetengezichtjes van Pa rijs kapt, heeft er een studie van ge maakt en ontdekt dat een vleugje koper of theekleur in het haar de sproeten in het gezicht waardevol maken. Hij verkoopt de juiste spoe lingen natuurlijk zelf, maar hier zul len die tinten ook wel te krijgen zijn. Aan Amerikaanse stranden wordt druk geschaakt op schaakborden van badstof met ingewerkte zak- voor de schaakstukken. U hoeft niet langer bang te zijn dat de mascara u in de ogen loopt tijdens het zwemmen. In 20 minuten tijds kunnen wimpers en wenkbrauwen ge verfd worden met plantaardige verf, die zes weken houdt. Tijdens de be werking moeten de oogleden gesloten blijven de 20 minuten lijken 20 uur. Wat de aangeplakte wimpers be treft: goed nieuws. Niet langer twee precies gelijke wimpers, maar een rechter en een linker wimper op maat. Steeds natuurlijker zij ons doel. In New York is een school voor sex appeal geopend. Op „weten schappelijke gronden" wordt aan de meisjes geleerd hoe zij een man moe ten vangen. Garantiebewijs drie jaar, dat wil zeggen: na drie jaar geen succes, dan schoolgeld terug. Wat de aangeplakte wimpers betreft: goe dnieuws. Niet langer twee precies gelijke wimpers, maar een rechter en een linker wimper op maat. Steeds natuurlijker zij ons doel. Tegen de achtergrond van de apart heid in Zuid-Afrika speelt zich het ver haal van ,,de gebroken fluit" (door A- lexander Noble, Diamantreeks-Gottmer) af. De gebroken fluit is een boeiend, soms aangrijpend en ook verhelderend ver haal. De jonge Afrikaan Timothy Makwaene uit Brakplatz bespeelt een fluit van blik. De oude blanke dokter ontdekt in hem een muzikaal talent en stuurt de jon gen naar een conservatroium in Londen. Als Timothy terugkeert zal in de dorps kerk een concert plaatshebben waarvan hij de centrale figuur zal zijn. Tijdens dit concert breekt een rassen- rel uit. Het sadistische gedrag van een blanke politieagent die sterk aan een SS'er doet denken, jaagt ook de ver draagzame en voor zijn muziek levende Timothy naar het kamp der onverzoen lijke blankenhaters. Uit de roman blijkt de grondige kennis die Noble zelf Zuidafrikaan heeft van het land en de achtergronden van de apartheid. Dat deze laatste niet af te doen zijn met 't beschuldigende „dis criminatie en negerhaat!" komt in dit boek vrij goed tot uiting. Vanaaar dat wij het verhelderend noemden Er lopen in Brakplatz prachtige karakters rond: de oude dokter, de tante van Timolhy, de gewetenloze Griekse bazaarhouder en de dweepzieke echtgenote van de milde vaderlijke politiechef Biljoen, om er en kelen te noemen. Een eenvoudig maar fijn boek. In de brochurereeks Geestelijke Volks gezondheid (uitgave Het Spectrum) ver scheen als nr. 27 een bundeling van drie lezingen over geloof en beklemming. Het is een bekend verschijnsel dat alles wat een hoge waarde voor ons heeft, gemak kelijk een waardeverlies ondergaat, zelfs in het tegendeel kan verkeren. Aan dit niet ontkomen. Bedoeld als bevrijding waardeverlies is bij velen ook het geloof en verruiming is geloof en religie voor velen verworden tot bijgeloof en be klemmende angst. Prof. Buytendijk behandelt de proble matiek van geloof en bijgeloof, prof. Kwant die van religie en beklemming. Het beklemmend karakter, óók van de katholieke godsdienst, is geen verschijn sel van alleen de laatste tijd, het ge vaar ervoor was reeds in het jonge christendom aanwezig. In openhartige bewoordingen doet prof. Kwant een boek je open over de beklemmingen die zich voordoen bij personen, meer nog bij be paalde groepen. En hoe groter de groep, hoe meer kans op beklemming. Ik citeer: de religie is niet uiteraard beklemmend Wij hebben echter door onze be klemmende projecties het geloof in God ten zeerste bemoeilijkt. De weg naar de vrijheid zal niet gemakkelijk zijn, want wij dragen de belemmeringen in onszelf. In de laatste lezing behandelt prof. Janse de Jonge de verhouding tussen gezondheid en beklemming. J. H, (Van onze correspondent David English) NEW-YORK. In de straten van Amerika duiken tegenwoordig vermomde gangsters op. Ze lopen tussen betogers tydens manifesta ties voor burgerrechten van de negers. Soms dragen ze spandoe ken. zingen strijdliederen of roe pen vrjjheidsslogans. Maar ze be kommeren zich niet in het minst om gelijke rechten. Ze zijn er veel meer op belust om hun spandoe ken door winkelramen te slinge ren en op de loop te gaan met een televisietoestel, een radio of zelfs een ijskast. Anderen van deze vermomde gangsters zoeken slechts geweldpleging. Flessen en bakstenen naar de politie werpen, is een goede sport voor de jonge bandieten van tegenwoordig. Ze ver schenen in Harlem, om van een betooging een vechtpartij te maken. Ze lieten hun spandoeken in de steek om hun ware gelaat te tonen als plunderaars en ge spuis. Enkele avonden later kwam Brooklyn aan de beurt. Toen volgde de eens zo vreedzame industriële stad Rochester, op de oever van het Ontario- meer. Vierde in de reeks was Jersey City. op de Hudson, tegenover New York. Deze zwarte gangsters gelijken geens zins op de neger van het Zuiden. Ze vechten niet voor een gelijkwaardige plaats in de maatschappij. Ze lijden niet onder dezelfde vernedering van rassen scheiding. Ze hebben geen recht van spreken in de negerbeweging. Maar de plunderaars en flessenwerpers vieren hoogtij. Ze wisten reeds hun slag te slaan in vier Noordamerikaanse centra en niet zonder reden wordt gevreesd, dat ze het elders ook zullen doen. De tragedie van dit geval is, dat men hen voor volgelingen van de negerbewe ging aanziet. Als deze gangsters niet ge grepen worden, zullen ze de zaak van hun rasgenoten onherstelbare schade be rokkenen vóór de zomer gedaan is. New York heeft thans besloten één van de grootste oorzaken van de neger misdadigheid en -geweldpleging hardhan dig aan te pakken. De stad zal een groot scheepse actie inzetten om een einde te maken aan de handel in en het gebruik van verdovende middelen. De gangsters die verdovende middelen verkopen en verspreiden worden steeds brutaler. In Harlem alleen zijn tenminste 60.000 negers verslaafd aan narcotica. Ze betalen fabelachtige prijzen. Een heroïne inspuiting kost ongeveer 25 gulden. Er, sommigen van de ergst verslaafden heb ben vier of vijf inspuitingen per dag nodig. Hun leven is een aaneenschakelim van misdaden. Ze laten zich een inspui ting toedienen, waarna ze zich mans ge noeg voelen om te stelen. Daardoor be schikken ze dan weer over voldoendr geld voor een nieuwe inspuiting, die hur de kracht geeft om opnieuw te stelen De New Yorkse politie heeft in enkelf maanden voor twee miljoen dollar ver dovende middelen in beslag genomen De tweehonderd man sterke soeciale bri gade, die belast is met de strijd tegen de handel in verdovende middelen, zal aan gevuld worden met nog zeshonderd des kundigen, waarvan de opleiding zo pas ten einde liep. Er wordt bovendien naar gestreefd om de doodstraf in te voeren voor verkoop van narcotica. 1 GARETTES e iC BEST TOBACCOS Cl GAR ETTES AMERICA BEST TOBACCOS CIGARETTES AMERICAS BESTTOBACCOS f-Jet zojuist in ons leven verstreken weekend was een der minst ge slaagde aus dem Leben eines Taugenichts. Ouders, zo zeiden onze kinderen op de ochtend van die snikhete zaterdag ouders, luistert eens. Zo althans zou m.en, in de trant van Albertine Steenhoff-Smulders hun wekroep kunnen verta len. Ouders, zij gij niet van oordeel, dat het ons toekomt, enige uren te verpozen in ene badin richting? En onvertaald gaven zij ons te kennen dat het niet meer dan een fatsoensplicht was, hen naar een zwembad te brengen. Nu kennen wij de zwembaden dezer we reld en wij weten, hoe de wegen er uitzien, wan neer de bouwvakvakan tie zojuist een aanvang genomen heeft en een hittegolf deze vakantie vol vreugde giet. De we gen naar 't zeewater zijn nog nauwelijks zichtbaar, omdat er óveral op die wegen auto's zijn. Wan neer het al mogelijk ge weest zou zijn, ons vanaf een zijweg daartussen te wringen, dan zouden wij daarvoor nog niet warm gelopen zijn, te meer niet, omdat wij op die helse ochtend al warm genoeg waren. Het idee „zee" gumden wij dus meteen van hun verlanglijstje. Er bleven nog en kele mogelijkheden over, voornamelijk zwembaden omvattend. Maar pas en kele maanden geleden hebben wij ook in dat opzicht een studie verricht. De zwembaden zijn uitstalplaatsen van niet altijd lelijke, maar wel zeer uit voerig aanwezige menselijke lichame lijkheid. Wij hebben zwembaden ge zien, waar zélfs het loket niet meer bereikbaar was zonder dat men op een slapende referendaris of een zonnen de schooljuffrouw trapte. Het is een van onze pijnlijkste levenservaringen geweest, dat wij met één voet tussen een rustende bouwvakarbeider en een sluimerende landbouwer stonden en vervolgens bemerkten, dat er voor on ze volgende voet geen plaats meer was. Wij hebben dat toen toch geriskeerd en de tweede voet even héél snel en héél licht op de schouder van de bouw vakker gezet om van daar af naar een volgende halte te springen, maar de bouwvakker sloeg een taal uit, die in een net dagblad niet goed weergegeven kan worden; ook niet al worden onze letteren dan steeds openhartiger en rijker aan eerlijke taal. En wij hebben één jaar geleden een zeer populair zwembad in het Belgische bezocht, waar de Lucht der Lichamen zich mengde met die van frituurvet en waar wij walgend weg-wankelden, wel toetend waaróm. En wij zijn nog ver der het Belgische ingetrokken, een jaar geleden, tot wij het Antwerpse Schel- debad naderden en daar zijn wij toen in de rij gaan staan om even de voet in het water te kunnen steken. En toen wij dat gedaan hadden, zijn wij weer gevieren in ons autootje gekropen dat lv:. smoorhete zon stond en daar zijn wij toen gevieren meteen misse lijk geworden van de hitte. Daarom hebben wij op die voorbije zaterdag ochtend tegen de kinderen gezegd: alles. Maar een zee of een zwembad niet. Want weten jullie het niet meer van vorig jaar? En zij zwegen en stem den toe. Maar nu heeft een goed-gesi- 'ueerd familielid van ons een woning lebouwd in het bos en daarin tevens °e,i kinderbad aangelegd, waarin zij -ich kunnen verpozen. En onmiddel- >jk riepen zij ons de naam van dat amilielid toe, zodat wij toen wel niet meer kónden weigeren. Wij begaven ons dus op weg. angstig de stille zand wegen zoekend. waar de vakantiegan gers niet zo frequent aanwezig waren en waar men niet zóveel mensen zag die allen op weg waren naar het strand om daar bloot in de zon te gaan zitten met de bedoeling, het fris te krijgen. Natuurlijk moesten wij wél eens zo'n drukbereden weg overste ken en dan baden wij eerst gezamen lijk een goed akte van berouw, maar we kwamen er toch. Toen we het privé-zwembad naderden, begonnen ook wij, de ouders, ons steeds meer te verheugen op de verkoeling van het water. Want al is het badje gemaakt voor kinderen, ook een volwassen heer of dame kan erin terecht, mits hij of zij bereid is de bewegingen te beper ken en zich soepel als een zeehond, om te keren als hij of zij het muurtje genaderd is. Blij verlieten we dus het alweer hete autootje en we snelden op het landgoedje toe. Maar daar kwam waarschuwend het familielid op ons toegesneld met de mededeling, dat wij zeer welkom waren, maar dat zijn ter plaatse aanwezige kinderen de rode hond hadden. Zouden wij dus het risico willen lopen, dat ook onze kinderen de rode hond zouden krijgen, dan kon den wij dat gerust dóen, maar hij zou dat in een soortgelijk geval niet doen. Wij hebben dat toen óók niet gedaan, want wij vonden het vooruitzicht, ge spikkelde kinderen tijdens een hitte golf op bed te moeten leggen, niet zó aantrekkelijk Toen hebben wij, na lang beraad en met wenende nakome lingen op de achterbank, tóch maar het zwembad gekozen dat het dichtsbij was. Ach. het ging nog wel. Hier en daar bleef een strook zand beschik baar voor de van vijf dagen lopend doodvermoeid geworden voeten. Er was zelfs wat water om af te koelen. Maar: Ay, zouden wij met Hamlet willen zeggen; Ay. there's the rub. Daar heb je het probleem. Er was wa ter tevéél. Want na een kwartier joeg het hemelwater, dat gepaard ging met de meest apocalyptische storm die wij in ons l%yen zagen, ons het bad uit en de auto in en toen zijn wij, vluchtend als wolven uit een brandend bos, naar huis gesneld. Neen; het was geen zeer geslaagd weekend. Gelukkig had de post tijdens onze afwezigheid een ca deautje in de bus gedaan: het boekje COCKTAIL van de Bredase meester John O'Mill, die verrukkelijk-gekke versjes im vreemde talen maakt. Daar hebben we toen een avond lang plezie rig om kunnen lachen. Het maakte alles weer goed, vonden wij toen. YORICK

de Stem | 1964 | | pagina 11