SOUBURG: jonge en eenzijdige maar zelfstandige parochie Bus (40 passagiers) gekanteld ASPIRIN Hoogste punt van nieuwe verpleegafdeling bereikt Zuid-Nederlandse Beurs in omvang verdubbeld Paters lossen elkaar af In opbouw Eindhovense oorlog tegen bromfietsen Geen ernstig gewonden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 Weth. P. Scheele van Hoek overleden Jongen gedood in verkeer te Schoondijke Leven zonder pijn met Aspirin Goese ziekenhuis St.-Joanna BIJ SPRANG-CAPELLE VAN DE DIJK AF jPactbtad P* Intern „Oorlog" met Zwolsman Makarios Jeugdploeg zwemt in PARIJS Wilhelm Bungert wint in Hamburg ('Van een onzer verslaggevers) SOUBURG VLISSINGEN. Er heerst blijheid is Oost- en West- Souburg om de verkregen parochiële zelfstandigheid. Er heerst spijt in Oost- en West-Souburg over het vertrek van pater M. Pijnenburg, assumptionist, die zich, als kapelaan van de parochie Vlissingen, dc laatste drie jaar uitsluitend aan het welzijn van de katholieke gemeen schap in Souburg heeft kunnen wijden. Het zün twee verhalen apart. De terugtrekking van de twee paters assumptionisten uit Walcheren (pater F. Weijnen heeft van hier uit als bedrijfsaaltnoezenier voor midden-Zeeland ge werkt) is een gevolg van het feit dat de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, uiteindelijk geen arbeid op Walcheren ziet liggen voor vier paters assumptionisten. De ordeleiding stelt voorop dat de paters hun arbeid dienen te verrichten vanuit de kloostergemeenschap. Een bezetting van vier paters wordt als een minimum beschouwd wanneer de ordeleiding overweegt elders een kloostergemeenschap tc stichten. over een eigen kerk in West-Souburg. De kerk is destijds in het westelijk dee! van de gemeente gebouwd omdat daal de meeste katholieken woonden. Aange zien de verdere uitbouw van Souburg ten oosten van het Kanaal door Walche ren heeft plaatsgehad ligt dit kleine kerkje (150 zitplaatsen) met zijn grap pige architectuur in feite wel wat on gelukkig. Vanaf 1950 is er, met tussen pozen, hard aan de ontwikkeling van het parochieleven" in Souburg gewerkt. De tegenwoordige rector Kroon van het St.- Josephziekenhuis te Vlissingen was van 1950 tot 1956 een enthousiast pleitbezor ger voor de Souburgse katholieken. Ook kapelaan drs. J. van Dongen, de voor ganger van pater Pijnenburg, heeft zijn beste krachten aan Souburg gegeven. Het is vooral zijn verdienste geweest dat de katholieken zelf tot actie zijn overgegaan. Pater Pijnenburg heeft ge heel in deze lijn verder gewerkt. De ge volgen konden niet uitblijven. Vorig jaar kwam een katholieke lagere school in Souburg tot stand. In september a.s. zal het magnifieke katholieke kleuterschool tje ,,De Kwikstaart" in gebruik worden genomen. Als voorloper op het kerkbe stuur werd een financieringscommissie gesticht. Vorig jaar werd een Souburgse afdeling van het r.-k. Vrouwengilde op gericht. De jeugd- en hobbyclubs wer den verder uitgebouwd. Het Comité Ka tholiek Souburg concentreerde alle aan dacht op de totstandkoming van een eigen jeugdgebouw. De nieuwe parochie Souburg is een bijzondere parochie. Meer dan 300 van Pater Pijnenburg Drie jaar geleden zijn de twee paters assumptionisten op verzoek van mgr. Baeten naar Walcheren gestuurd. Mgr. Baeten was destijds van oordeel dat op Walcheren voor vier paters werk genoeg voorhanden was. Het lag ook in de be doeling cle Walcherse vestiging van de orde met nog enkele paters uit te brei den. Nu mgr. De Vet de urgentie daar van evenwel niet inziet heeft het be stuur der assumptionisten de twee pa ters uit Walcheren teruggetrokken. Zij zullen worden vervangen door lazaris ten. Als opvolger van pater Pijnenburg is tot eerste pastoor van Souburg be noemd pater M. Opgenoordt. Zoals ge meld zal pater Weijnen worden opge volgd door pater J. de Bakker. De St.-Martinuskerk te West-Souburg de 870 Souburgse katholieken zijn jonger dan 21 jaar. De parochie is wel uitermate eenzijdig samengesteld. Verreweg de meeste parochianen zijn werknemers. De hele parochie telt b.v. maar één land bouwer. Van 1947 tot nu toe is het aantal parochianen in Souburg ongeveer ver dubbeld. Het katholieke volksdeel maakt tien procent van de gemeente Oost- en West-Souburg uit. De raad telt één KVP- lid. De parochie bestaat voor een zeer belangrijk deel uit import-katholieken. Er komen veel gemengde huwelijken voor. Het kerken in deze parochie is zwak. Is de katholieke bevolking in Souburg mentaal rijp voor de zelfstan digheid, de financiële positie van deze parochie zal voorlopig slecht zijn. Pater Pijnenburg meent dat Souburg, financieel gezien, nog lang niet aan een zelfstan dige parochie toe is. Al lang heeft de katholieke gemeen schap te Souburg er naar verlangd een eigen leven te kunnen leiden; los van de parochie Vlissingen. Katholiek Souburg is in de loop der jaren zich steeds zelf bewuster gaan voelen. Gaandeweg heeft het een eigen gezich en eigen wensen gekregen. De laatste drie jaar heeft dit proces zich in versneld tempo voltrok ken. Pater Pijnenburg concludeert na zijn Souburgse periode: ,,De grootste handi cap voor de priester in Souburg is dat hij geen woning heeft. Tot nu toe is steeds vanuit Vlissingen gewerkt. Je fietst maar op en neer. Verschillende keren per dag. Je kunt nauwelijks aan het eigenlijke dorpsleven deelnemen. Je kunt werkelijk pas goed in Souburg werken als je hier dag en nacht zit." De opvolger van pater Pijnenburg zal in Souburg gaan wonen. Dat is een van de logische gevolgen van Souburgs zelf standigheid op parochieel gebied. TERNEUZEN. Gistermiddag om drie uur is de 68-jarige heer P. Scheele, wet houder van de gemeente Hoek, in de Dijkstraat alhier plotseling onwel gewor den. Hij werd een café binnengebracht. Toen even later dokter van der Griek ariiveerde, kon deze geen hulp meer bie den. De heer Scheele overleed enkele ogenblikken later. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE. Even voorbij de Damstraat alhier heeft gistermorgen een verkeersongeluk plaatsgevonden met dodelijke afloop. De tienjarige Godfried Stuy stak onverwachts met zijn fiets de tussen de rijksweg en het fietspad gelgen groenstrook over, met de be doeling de drukke verkeersweg over te gaan. De jongen werd onmiddellijk ge grepen door een luxe auto. Kort na het ongeval overleed hij ter plaatse. EINDHOVEN Eveneens in Eindho ven overleed gisteren aan de gevolgen van een aanrijding de 17-jarige A. van Zutphen uit de lichtstad. De jongen was eerder met zijn bromfiets aangereden door een personenauto en daarbij zwaar gewond. DE K.L.M. heeft landingsrechten gekre gen in Dar es Salaam en Entebbe in Tan- ganjika. Met de nieuwe dienst zal in april volgend jaar worden begonnen. Overigens is katholiek Souburg nog steeds een zaak, die volop in opbouw is. Sedert 1938 beschikken de katholieken De zusters Celestine en Gonsalva van de zusters franciscanessen te Vlissingen waren gisteren druk bezig met de inrichting van de nieuwe kleuterschool te Oost- Souburg. Op bijgaande foto ziet men hen op de rand van de zand bak met de gloednieuwe, nog in cellofaan verpakte zandvormpjes. Zuster Celestine (links) zal de leiding van de „Kwikstaart" krij gen. Zij is geboren in Zierikzee. De nieuwe kleuterschool, waarvan men op de achtergrond een ge deelte ziet, is ontworpen door het architectenbureau Steen en Duin hof te Vlissingen. (Advertentie) daar staat BAYER achter. 20 °lo voordeel EINDHOVEN „Wü hebben het idee, dat de handel zich instelt op de verkoop van opgevoerde bromfietsen". Dit zegt in specteur Van Gaaien van de Eindhovense politie naar aanleiding van een ervaring van een goedwillende bromfietsrijder, die de snelheid van zijn brommer wilde „nor maliseren". De politie in de lichtstad heeft alle opgevoerde bromfietsen de oorlog verklaard. Elke brommer, waaraan is „geprutst" zal naar het hoofdbureau worden overge bracht. Daar „arresteert" men alle niet toegestane onderdelen. Na betaling van proceskosten e.d. kan de eigenaar van zo'n ontluisterd vehikel zijn vervoermiddel weer terugkrijgen. Hij komt dan tot de conclusie dat het jachtige rijden hem op enige honderden guldens is komen te staan. In de afgelopen maanden heeft de po litie niet minder dan vierhonderd brom mers. die sneller reden dan de fabrikant heeft bedoeld, in beslag genomen. Het mag voor een handige sleutelaar geen be zwaar opleveren om zijn „fiets met hulp motor" sneller te laten rijden. Sinds korte tijd kan hij zelfs speciale sets kopen om het vermogen op te voeren. De man vergeet echter, dat zijn voertuig in de zin der wet een motor wordt. Hij krijgt bij aanhouding een proces-verbaal voor het ontbreken van: rijbewijs, ken tekenbewijs en belastingkaart. In minder gunstige gevallen komen daar nog andere overtredingen bij. De heer P. Geijsen, voorzitter van het St. Joanna-ziekenhuis, hees de vlag in een stromende regen. Tot de toeschouwers behoorden o.a. moeder overste (rechts) en de heer G. Lie, die als chirurg aan het ziekenhuis ver honden is. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Van 28 augustus tot en met 6 september wordt hier voor de dertiende keer de Zuid-Nederlandse Beurs gehouden. Deze tentoonstelling van huis houdelijke artikelen wordt de laatste ja ren door een sterke groei gekenmerkt. Vorig jaar werd de beurs door 25.400 be zoekers bezocht. Dit jaar mikken de or ganisators op 40.000 bezoekers. De beurs is tot voor kort georganiseerd door de Eindhovense heer Boekraad, maar vorig jaar hebben de twee broers Drouen uit Helmond de zaak overgeno men. Zij komen uit de horeca-sector, maar hebben zich geheel op het tentoon stellingswezen geworpen. Zij huldigen de opvatting dat een beurs een beurs moet zijn, en geen circus. Aan de Eindhovense beurs zijn dan ook geen speciale stunts verbonden. De modeshow, die tot nog toe gebruikelijk was, hebben zij van het pro gramma afgevoerd. Zij verkondigen met trots dat de beurs, me zij een „centrum van huishoudvoor- lichting' op een kruispunt van Europa wegen" noemen, zich dit jaar in omvang kan meten met de beurzen van Rotter dam, Den Haag. Haarlem, Den Bosch en Valkenburg. De drie tentoonstellingshal len, die ten noorden van het station wor den opgesteld op een nog braak liggend terrein in het hart van de stad, beslaan 3600 vierkante meter, hetgeen bijna eens zoveel is als vorig jaar. Dongen Meer dan honderd firma's tonen hun artikelen. Uit de deelnemerslijst valt op te maken, dat de Eindhovense nering doenden niet het overwicht hebben. Vorig jaar waren er 56 standhouders. Ter ver gelijking is het interessant te weten dat de in juni gehouden Tefado te Dongen, die door de organisators de „jaarbeurs van het zuiden" genoemd wordt, een op pervlakte van 4000 vierkante meter be sloeg. Er stonden in Dongen tachtig stands. Ook daar streefde men dit jaar naar 40.000 bezoekers, maar dit aantal heeft men niet gehaald. De Eindhovense dienst gemeentebedrij ven zal ter beurze een uitvoerige voor lichting over aardgas geven. Onder meer wordt men geïnformeerd over de omvor ming van de huishoudelijke apparatuur. Een andere interessante stand is die van de Nederlandse Vereniging tot Bevorde ring van de Bijenteelt. De bijenteelt schijnt in de omgeving van Eindhoven door velen als hobby beoefend te worden. Op zaterdag 29 augustus houdt de bijen- houdersbond van de NCB in Eindhoven zijn jaarlijkse imkersdag. De imkers brengen op die dag ook een bezoek aan de expositie, die vrijdag 28 augustus door wethouder mr. P. van 't Hoff geopend zal worden. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK. Woensdagmorgen tegen half twaalf kwam de B. B.A.-bus van lijn 23 Breda-'s- Hertogenbosch v.v., bestuurd door A. W. Sluiters uit 's-Herto- genbosch na 'n inhaalmanoeuvre op de Waspiksedijk onder Ca- pelle te slippen en schoof van de dijk af. Toen de bus in de berm terecht kwam begon hij te kantelen en kwam tenslotte op zijn kant langs de dijk te liggen. Onder de ongeveer veertig passagiers, die de bus bevolkten, ontstond een hevige consternatie. Gelukkig bleek het onge val achteraf nogal gelukkig te zyn af gelopen. De meeste passagiers liepen lichte kwetsuren als schaafwonden, kneuzingen enz. op. Het slechts waren er aan toe de 69-jarige T. R. uit Dalem die een gebroken arm en twee gebroken ribben opliep en het tien-jarig meisje J. V. uit Hank, dat een lichte hersen schudding bekwam. De rijkspolitie van Sprang-Capelle heeft het geval nog in onderzoek. De bus zal wel enige tijd uit de roulatie moeten worden genomen, i.v.m. met de opge lopen schade. De meeste personen kwa men op hun plaats van bestemming met taxi's of ander vervoer. (Van een onzer verslaggevers) GOES In stromende regen heeft de voorzitter van het bestuur van het r.-k. Goese ziekenhuis St. Joanna, de heer P. J, Geijsen gistermiddag op de in aanbouw zijnde nieuwe verpleegafdeling, ook wel beddenhuis genaamd, de vlag gehesen ten teken, dat het hoogste punt is bereikt. Bij deze plechtigheid, die in intieme kring werd gevierd waren aanwezig het voltallige ziekenhuisbestuur en zieken huispersoneel, deken Holtkamp van Goes en rector De Boer van het ziekenhuis. Met de bouw van deze nieuwe afdeling werd op 6 november 1963 een aanvang gemaakt en op het ogenblik is men slechts 12 dagen achter op het bouwschema. Ge streefd wordt het bouwwerk medio 1965 op te leveren. Het beddenhuis zal straks plaats bieden aan 108 patiënten. Het ge heel bestaat uit vijf lagen. In de kelder verdieping zullen voornamelijk magazij nen en dienstruimten worden onderge bracht. terwijl de begane grond, de le en 2e etage voor volwassenen patiënten be stemd zijn. Op de derde verdieping heeft men de kinderafdeling gesitueerd. Aan de oostzijde van iedere verdieping kan men een hal vinden met daaromheen liften, trappenhuis, wacht en spreekka mers. Vanuit deze hal zal men de ver- pleegafdelingen kunnen bereiken. De pa- tiëntenkamers bieden variërend plaats aan één tot zes bedden. Alle kamers zul len in directe verbinding staan met toilet- en wasgelegenheden. Een dagverblijf met balcon op elke verdieping zal aan de op lopende patiënten ontspanning kunnen geven. Meer apparatuur Het nieuwe beddenhuis wordt door een glazen verbindingsgang met het bestaande hoofdgebouw verbonden. Het is de be doeling dat de nieuwe verpleegafdeling in de plaats zal treden van de thans be staande verpleegruimte in het hoofdge bouw. De ruimte dateert van 1926 en vol doet niet meer aan de eisen van de mo derne tijd. Wel zullen deze ruimten, die door het gereedkomen van de nieuwbouw vrijkomen gebruikt worden om de in het hoofdgebouw gevestigde medische afde lingen en andere diensten meer ruimte te verschaffen, zodat ook meer moderne ap paratuur aangeschaft kan worden. Het beddenhuis dat thans wordt ge bouwd maakt deel uit van een fasenplan. Dit is de eerste van verschillende fasen, die zullen moeten leiden tot een geheel nieuw ziekenhuis. Wanneer echter het nieuwe ziekenhuis tot stand zal zijn gekomen zal er niets meer van het oude gedeelte, dat er nu nog staat te zien zijn. Centraal Wanneer het nieuwe ziekenhuis er een. maal zal staan, zal het beddenhuis. waar van nu het hoogste punt is bereikt, cen traal komen te liggen. Misschien staan er dan nog meer beddenhuizen, maar dat af hankelijk zijn van de toeneming van het benodigde aantal bedden. Yerder is het de bedoeling, dat de be huizing van de verpleegsters een uitbrei ding zal ondergaan, terwijl er voor de religieuzen een klooster in de nieuwbouw- plannen is opgenomen. T~)e heer Zwolsman is in volle „oorlog" met de regering. Op twee punten is de strijd ontbrand. De prijs van toegang tot de Scheveningse pier is onze grote exploitant van onroerend goed op een proces-verbaal te staan gekomen. Weliswaar is hij in beroep gegaan tegen de beschikking van de minister, volgens welke een pier- kaartje maar 55 cent mag kosten, maar dit ontslaat hem niet van de plicht die prijs hangende het beroep onmiddellijk te laten betalen. Die bepaling is na tuurlijk getroffen omdat een prijzen- beieid slagvaardig moet zijn en niet door uitstel op uitstel krachteloos mag worden gemaakt. De heer Zwolsman. overtuigd dat hij het beroep zal win nen, heeft van de regering geëist, dat ze het verlies .in inkomsten zou bijpas sen, door hem hangende de procedure te lijden. De regering denkt daar niet aan. En zo zien we dan de botsing tus sen de grote manipulator met miljoe nen, die de pierkwartjes zo hard no dig zegt te hebben en onze nationale prijzenbewaker. Een boeiend gevecht. Niet minder boeiend is-het conflict dat Zwoismans z.g.woningspaarbrieven hebben doen ontbranden. Minister Van Aartsen heeft indertijd aan het Zwols- manconcern een extra-contingent van 6000 woningen toebedeeld onder voor waarde dat ze met arbeidbesparende methoden zouden worden gebouwd en eenvoudige tot normale middenstands woningen zouden worden. De heer Zwolsman heeft echter opeens een methode bedacht, volgens welke men eerst een woningspaarbrief van 10.000 guiten moet kopen alvorens men een van' de bedoelde huizen kan huren. In een aantal gemeenten, waar die wo ningen verrezen, zijn daartegen pro testen gehoord. Dinsdagavond heeft een Arnhemse wethouder die methode „op zijn minst onelegant, zelfs tamelijk brutaal" genoemd. Minister Bogaers heeft nu duidelijk laten horen, dat hij een stokje gaat steken voor deze han delwijze. De verdere toebedeling van het extra-contingent gaat niet door, ais de heer Zwolsman niet met zijn metho de stopt. Hier kan ook geen beroep helpen. De heer Zwolsman zal moeten bukken of zijn contingent verliezen. ^artsbisschop Makarios heeft gepo kerd en voorlopig verloren. Het was hem een doorn in het oog, dat er nog Turkse bolwerken op Cyprus beston den en vorige week donderdag gaf hij zijn troepen opdracht die op te ruimen. De Turken weerstonden de eerste aan vallen en richtten noodkreten tot An kara. Daar stegen de bommenwerpers op, die de Cyprische aanvallers zwaar teisterden. Makarios speculeerde erop. dat Griekenland nu tussenbeide zou komen. Athene bleef echter militair werkloos. Dinsdag heeft de Griekse regering ook laten weten waarom. De aartsbisschop had een afspraak met Griekenland geschonden, volgens wel ke bij militair optreden altijd van te voren Athene zou worden geraad pleegd. In zijn teleurstelling over het litblijven van hulp heeft deze merk waardige geestelijke herder zich toen gewend tot Rusland, Egypte, Syrië en zelfs tot Joego-Slavië. Hij kreeg goed kope betuigingen van sympathie, maar geen enkele bommenwerper. Gelukkig ook maar, want als hij zjjn zin had ge kregen. was Cyprus een tweede Cuba geworden, dat zeker tot ingrijpen van Amerika en Engeland had genoopt. Welk een gevaarlijke figuur deze aartsbisschop is, werd nu wel zonne klaar. Vreedzame regelingen zullen slechts buiten hem om tot stand kun nen komen. Zelfs een man als Grivas heeft zich van hem afgewend. Het is te hopen, dat het beroep van Turkije op Griekenland om samen een akkoord te ontwerpen in goede aarde valt. En het zal daarbij van belang zijn, dat men 'e hoogpolitieke prelaat buiten spel zet. DEN HAAG Een Nederlandse jeugdploeg zal op 22 en 23 augustus in het Parüse Stade Georges Vallery deelnemen aan grote internationale zwemwedstrijden. Voor deze wedstrij den, waaraan zwemmers en zwem sters lilt 16 landen zullen deelnemen, zjjn uitgenodigd: Meisjes: 200 meter rugslag: Ina Mulder (GZPC); 200 meter vrije slag: Carla Jansen (Njord '59); 200 me ter schoolslag: Rita Tigelaar (De Rob ben); 4 x 100 meter vrije slag: Ina Mulder, Carla Jansen. Tineke v. d. Veer (GZPC). Rita Tigelaar; 100 me ter Vlinderslag: Tineke v.d. Veer; 100 meter schoolslag: Rita Tigelaar; 100 meter rugslag: Ina Muider; 100 me ter vrije salg: Carla Jansen; 400 me ter vrije slag: Carla Jansen; 4 x 50 meter wisselslag: Ina Mulder Rita Tigelaar, Tineke v. d. Veer. Carla Jan sen schoonspringen Thé van Pel- tenburg (Joop Stotijn). Jongens: schoonspringen: Ton van Oudheusden (Joop Stotijn); 200 me ter vrije slag: Ronnie Verroen (ZIAN) en Johan Schans (Vechtstreek); 200 meter schoolslag; Martien Slobbe (Neptunus); 100 meter vlinderslag: Jan Tinholt (Zwemlustl; 4 x 50 me ter: Ronnie Verroen, Martien Slobbe. Jan Tinholt en Johan Schans 100 meter vrije slag: Verroen en Schans; 100 meter schoolslag: Slobbe ;400 me ter vrije slag: Verroen en Schans- 4 100 meter vrije slag: Verroen, Tin holt, Slobbe en Schans. HAMBURG De Duitser Wilhelm Bungert heeft het heren-enkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Duitsland te Hamburg gewonnen. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Christian Kuhnkc met 0-6, 6-4. 7-5, 6-2. Het dames-dubbelspel leverde een zege op voor de Australische Margaret Smith en haar landgenote Lesley Turner. Dit tweetal zegevierde in de eindstrijd met 6-2. 3-6, 6-2 over Helga Schultze (Did.) en Norma Baylon (Arg.U Helga Schultze behaalde toch een tftel door met de Zuidslaviër Nicola Pific als partner in de finale van het gemengd dubbel het Zuidafrikaans/Braziliaanse duo Annette van Zijl/Thomas Koch met 3-6, 6-2, 6-1 te verslaan.

de Stem | 1964 | | pagina 5