Protestants bejaardentehuis te Terneuzen nadert voltooiing Exodus" van inwoners Nieuw-Namen Kieldrecht verwacht naar Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen „De Blije Haghe Axel in trek bij Engelse groepen Veel belangstelling voor orgelconcert Middelburg KRITISCH FLINK BESTELLOON VAN I BRIL Onder invloed klerk t»mme VLISSINGEN Goed solo- en samenspel in zomeravondconcert ZUID-BEVELAND Volgend jaar grote landbouw tentoonstelling te Axel Voorzitter NSF opent sporthal te Middelburg AXEL TERNEUZEN Dagblad De Stem Goed jaar van Middelburg Jeugdherberg en vormingscentrum BOSCH OPTIEK Geweldige 400 m van Mike Larrabee commentaar ons blad te IJzendijke Inwonertal is sterk gedaald Belgisch dorp teger landbouw grond geklemd DALLAS LONG sloot 20.08 m HOOGWATER Morgen kampc HET FLA VREDEN een I een ne Café-Res gevraagd ii aankomem i winkel-ma technisch t vai DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1964 2 Het laatste zomeravondconcert dat in de Evangelisch Lutherse Kerk alhier werd gehouden bevatte naast werken van Teleman en Handel ook een werk van de onlangs overleden pianist Willem An- driessen. Organist Stoffel Gunst en hoboïst Philip Fey die tevens de sopraanblokfluit han teerde op deze avond) waren de uitvoe renden op deze slotavond. Alhoewel de belangstelling niet zo heel groot is op deze avonden, mag dit deze twee jonge musici in het geheel niet hinderen, zij spelen beiden met ongekend enthousiasme waarby het musiceren op zich primair is. Stoffel Gunst opende dit concert met een Concerto van Walther, een kort drie delig werk, dat reeds direct indruk maak te door de beheerste wijze, waarop deze organist zijn zienswijze op dit stuk gaf. Stoffel Gunst bezit naast een dosis mu zikaliteit een evengrote dosis vingervlug heid, hetwelk bleek in het derde gedeel te van dit Concerto, dat op voortreffelijke wijze werd uitgevoerd. Philip Fey had voor zijn eerste werk op deze avond het Concert in c klein van Telemann gekozen; in het gehoor liggende maar uiterst moeilijk speelbare muziek. De beide hoekdelen (Adagio en Vivace) kregen een gedegen vertolking, waarbij we naast de fraaie hobotoon genoten hebben van het virtuose spel van deze hoboïst. In het tweede gedeelte waren er een paar kleine schoonheidsfoutjes, waar in de organist broederlijk deelde. Weinigen beseffen vaak hoe moeilijk het bespelen van een hobo wel is en welk een studie er vereist wordt voor men de moed heeft om met dit instrument op te treden. Deze durf heeft Philip Fey zeer zeker. En terecht. Stoffel Gunst die het leeuwenaandeel aan dit programma had vervolgde zijn aandeel aan dit concerto met een goed uitgevoerde Air en Giga van Loeillet en met de Sonate no. 3 van Felix Mendels sohn. Philip Fey kon men op de sopraan blokfluit horen in een Suite van Helmuth Spittler, waarbij we konden constateren dat de blokfluit het in deze kleine ruimte goed deed. Stoffel Gunst had het laatste „woord" in dit slotconcert met een uitvoering van Koraal 1 van Willem Andriessen. Resumerende: goed solistisch werk, ge degen samenspel en veel liefde voor het vak. Wat kan men nog meer verwach ten? a. l. V erseke CONCERT „MOZART" De muziekvereniging „Mozart" zal vrijdagavond, indien de weersomstandig heden gunstig zijn, een concert geven op de camping „Zon en Zee" aan de Burenpolderweg. Het ligt in de bedoe ling om, samen met de drumband om kwart over zeven af te marcheren van het repetitielokaal aan de Viersiraat. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Van 18 juni tot en met 16 juli van het volgend jaar zal de grote land bouwtentoonstelling, die een keer in de twee jaar onder auspiciën van de Zeeuw se Landbowmaatschappij wordt georgani seerd, worden gehouden op het con coursterrein van de gemeente Axel op Drie Schouwen. De organisatie zal be rusten bij de kring Axel van de Z.L.M. Deze grote tentoonstelling wordt tel kens in een andere van de acht kringen van de Z.L.M. gehouden. Vorig jaar bood Kruiningen „gastvrijheid", het jaar daar voor Noord-Beveland. Met de voorbe reidende werkzaamheden voor de grootscheepse organisatie van deze ten toonstelling. die de agrariërs op de hoog te moet brengen van de nieuwste we tenswaardigheden op het gebied van m* chines en installaties, die in het land bouwbedrijfswezen kunnen worden inge zet, is de kring Axel onlangs reeds be gonnen. Het concoursterrein op Drie Schouwen biedt 'n ideale accommodatie. Niet alleen heeft men er de beschikking over een groot, egaal en enigszins beschut terrein, men kan er tevens de centrale - telefoon, secretariaat en penningmeester - onder brengen in de in de nabijheid gelegen jeugdherberg De Blije Haghe, hetgeen dan ook gaat geschieden. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A. Feith, zal op vrijdag 18 september de sport hal te Middelburg officieel openen. Deze sporthal zal dan de eerste en enige sporthal in Zeeland zijn met een goede accommodatie voor de diverse zaalsporten. Hoewel de stichtingskos- ten van de sporthal niet zo hoog zijn (byna. f 300.000) voldoet het geheel aan sporttechnisch en bouwkundig te stellen eisen. De hal bestaat uit een constructie van houten spanten en gordingen, af gedekt met plastic platen. De vloer wordt met een rubberverf behandeld. De bestaande kleedaccommodatie van het sportveldencomplex wordt via een gang met de hal verbonden. De sportvelden zyn dus vanuit de hal bereikbaar, waardoor men niet hoeft over te gaan tot het maken van af zonderlijke voorzieningen. Op 8 juni is men met de bouw van de hal begonnen en reeds op 22 juli werd het hoogste punt bereikt. De opening zal gepaard gaan met een aantrekkelijk programma, dat mo menteel nog verder wordt uitgewerkt. PLAATSING WAARSCHUWINGSBORDEN Woensdagmorgen zijn aan de Zuidsingel waarschuwingsborden geplaatst om te at. tenderen op het aanwezige slipgevaar. Deze singel was tijdens de laatste raads. vergaderingen voortdurend onderwerp van gesprek om het frequente aantal on gevallen die daar plaatshadden. In af wachting van de eventuele invoering van de snelheidsbeperking is de gemeente thans overgegaan tot het plaatsen van genoemde borden. AUTO UIT DE BOCHT Woensdagmiddags omstreeks half vijf kwam mevr. T. Z. S. uit Hulst met haar personenauto uit de richting Sluiskil de Zuidsingel opgereden. Door onverklaar bare oorzaak raakte zij uit de bocht en kwam zij via de ventweg en 'n afrastering voor een woonhuis tot stilstand. Mevr. S. kwam met de schrik vrij. GESTOLEN BROMFIETS TERECHT De 18-jarige De C. uit Strooditpe (Sluiskil) miste zondagavond zijn brom fiets, die hij had neergezet op een achter plaats van een café. De gemeentepoli tie heeft de 18-jarige dader G. B. uit Hulst, te pakken gekregen en op deze wijze kwam ook de verdwenen brom fiets (onbeschadigd) voor de dag. Clinge GEMEENTE CLINGE OPENSTELLING BADHUIZEN In verband met sluiting op zaterdag aanstaande worden de badhuizen in deze gemeente op vrijdag 14 augustus a.s. opengesteld van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 21.00 uur. Burgemeester en Wethouders van Clinge. Graauw RAADSVERGADERING In zijn vergadering ging de raad ak koord met het verlenen van een aan vullende subsidie over het jaar 1363 aan de stichting Katholieke Openbare Bibli otheek Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost. De totale subsidie bedraagt nu 532. De toenelvereniging „Sint Genesius" ont ving een extra subsidie van f 200 Ook de bloembollencultuur in Zeeuwsch- Vlaanderen werd gesteund met 'n subsi die van f 20 voor de tentoonstelling in Axel. Ook het voorstel van a. en w. tot het verlenen van een bijdrage in de verbetering van de aardeweg onder langs de dijk in de Willem Hendrikpol der werd aangenomen. Deze verbetering staat in verband met de te verwachten weg van Terhole - Nieuw-Namen. Deze weg zou dan een prachtige verbinding vormen met deze grote weg, zodat Graauw ook in goede verbinding zou staan met België. Ook zal een bijdrage worden verleend aan de verbetering van de Koningin Emmaweg, voorzover deze weg in de gemeente Graauw ligt. De geldlening bij de Boerenleenbank zal nog even uitgesteld moeten worden, omdat G.S. nu nog geen toestemming kunnen geven. De elektrificatie van de Van Alstein- polder kan nog niet doorgaan in ver band met de toestemming tot plaatsing van een elektriciteitshokje, woarvoor geen grond te verkrijgen is. De heer A. Staal is benoemd als plaatsvervanger in het algemeen bestuur van de bestuursschool Zeeland. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen P PETIT, Breedestraat 3A, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2)4 mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bü 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Hoofdplaat NIEUW MEUBILAIR CHRISTELIJKE SCHOOL Binnenkort zal de christelijke school worden ingericht met nieuw meubilair. Van gemeentewege werd financiële medewerking verleend voor de aanschaf' fing van 20 enkele schoolsets, compleet met stoel, een bureau met stoel en een opbergkast. Voorts zal het schoolgebouw worden voorzien van nieuwe stalen ramen in de beide klaslokalen, hetgeen het aanzien der school zal verfraaien. Sint-Jansteen VOETBALVERENIGING STEEN Wegens vakantie van de trainer zullen de trainingen van de spelers van de voet balvereniging Steen pas een aanvang nemen op woensdag 19 augustus. Als vriendschappelijke wedstrijden voor de aanvang van de competitie zullen ge speeld worden: Op zondag 16 augustus gaan 't le en 2e elftal naar Vracene (B) en op 30 augustus naar Axel. Op 6 septem ber spelen het le en 2e elftal een thuis wedstrijd tegen Kloosterzande. Voor de aanvang van de competitie zal nog een ledenvergadering worden ge houden. (Advertentie) GEMEENTE IJZENDIJKE bekendmaking Het gemeentebestuur van IJzendijke maakt bekend dat i.v.m. de r.-k. feest dag Maria Tenhemelopneming op zater dag 15 augustus 1964, de wekelijkse marktdag NIET DOORGAAT. Wanneer maandag, 24 augustus, de dag waarop de M.V. A.V. „Middelburg" de jaarlijkse algemene ledenvergadering houdt, voorzitter S. Simonse de behande ling van de jaarverslagen in bespreking moet brengen, kan hij dat met een tevre den en rustig gevoel doen. Het, als steeds, keurig verzorgde verslag van secretaris J. A. Flipse toont van begin tot einde een beeld van tevredenheid en terecbt. Niet alleen waren de prestaties op het groene veld van vrijwel alle elftallen een reden om tevreden te zijn maar als ge volg daarvan zyn ook de geldelijke re sultaten uitstekend te noemen. Penningmeester J. J. den Boer kan met gerechtvaardigde trots constateren dat de boeken zijn afgesloten met een voorde lig saldo van f 8846,90. Hij stelt daarbij vast, dat door de goede prestaties de pu blieke belangstelling is gestegen en nu Middelburg's eerste van begin tot eind in de strijd om de titel een belangrijke rol heeft gespeeld, werd de post entree gelden ruim overschreden. Maar ook de loterij bij de thuiswedstrijden en de toto (ruim zevenduizend gulden!) plukten de vruchten van deze vergrote belangstel ling. Met enige trots maakt secretaris Flipse gewag van de twee vererende opdrachten die Middelburg in het afgelopen seizoen van de KNVB kreeg. Ten eerste de or ganisatie van een UEFA-jeugdwedstrijd en ten tweede die van de amateursinter landwedstrijd tussen Nederland en Saar land. Hij toont zich over het tot stand komen van de Stichting Sportbelangen bijzonder tevreden. Stimulerend, coördinerend en beherend trad de Stichting op indien het de sportzaken in de gemeente betrof. Na een overzicht te hebben gegeven van de prestaties van de elftallen in competitie- en bekervoetbal staat hij nog even stü bij het ledental, dat in het af gelopen jaar een regelmatige stijging ver toonde. Hoewel ook het aantal donateurs steeg bleef het totale donatiebedrag toch enigermate beneden de verwachting. Het zou, aldus de Middelburg-secretaris, zijn toe te juichen wanneer het bedrijfs- en zakenleven in Middelburg de vereniging in meerdere mate dan tot nu toe een jaarlijkse donatie zou verstrekken. In het afgelopen jaar bleef het bestuur vrijwel ongewijzigd. H. Versluys werd in de loop van het seizoen op zijn verzoek van zijn functie ontheven waarna, de heer F. J Schouten tijdelijk diens functie waarnam. 'Van een onzer verslaggevers) gens nog maar korté tijd geleden hei beheer over de Axelse jeugdherberg axel. De prachtig gelegen jeugd- overnam, gaat in de komende tijden pro- herberg „De Blije Haghe op Drie paganda voor de Blije Haghe voeren. Hij Schouwen in de gemeente Axel blijkt hoopt op die manier een bijdrage te kun- niet erg in trek te zijn bij^ onze vader- nen leveren aan de verbreiding van de nog maar betrekkelijke roem van de gro te schoonheid van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren in het algemeen, van die van de directe omgeving van Axel in het bij zonder. MIDDELBURG - Verheugend voor de genen, die de zomeravondorgelconcer ten organiserenmoet wel zijn de grote belangstelling, die er dit jaar voor deze reeks concerten bestaat. Alhoewel het merendeel van de toehoorders die zich naar de Nieuwe Kerk te Middelburg hadden begeven uit vakantiegangers be stond, kan toch worden geconstateerd dat er een behoefte is aan een muziek avond zoals deze. Wel zouden we de suggestie willen doen, om het volgende jaar eventueel naast deze orgelconcerten eens vocale of instrumentale medewer king te laten verlenen. Om terug te keren tot het concert. De Arnhemse organist Johan van Dommele had in zijn programma werken inge ruimd van Bach, Micheelsen, Reger en Andriessen. Hoogtepunten waren hier wel het. Or gelconcert über die Weise: „Es sungen drei Engel" van Micheelsen en de So nate da Chiesa van Hendrik Andries sen. Vooral het eerste werk werd op een uiterst secure wijze en met groot vak manschap ten uitvoer gebracht; uitste kend geregistreerd en op virtuoze wijze naar voren gebracht, waarbij we de Tok- kata iets aan de rustige kant vonden, maar dat moge een persoonlijke smaak zijn. In de Kanzona <en de Fuga wist Johan van Dommele ons mee te slepen in de klankrijdom die componist Hans Friedrich Micheelsen in dit orgelconcert geschapen heeft. Over Hendrik Andries- sens Sonata da Chïesa schreven wij on langs uitvoerig bij de middagorgelbe- speling van Marie Kok. Ook nu weer (Advertentie) 2 Alleen een goed aangepaste landse, jeugdige toeristen. Dat mag men tenminste concluderen uit het feit dat men in deze jeugdherberg dit seizoen gemiddeld slechts 20 overnachtingen boekt per dag, terwijl er plaats Is voor in het geheel 90 personen, die dan een comfortabel onderkomen hebben. De ge noemde twintig overnachtingen worden veelal nog bewerkstelligd door verblij ven van voor een groot gedeelte buitenlanders in de Blije Haghe. Het jeugdhotel blijkt bijvoorbeeld wél in trek te zijn bij Engelse gezelschappen. Tot nog toe heeft de Blije Haghe in het afgelopen seizoen zes schoolgezelschap- pen uit Engeland op bezoek gehad, in grootte variërend van 40 tot 60 jongens en meisjes. Het zijn bijna de enige groe pen gebleven dit seizoen. Het veelvuldige Engelse bezoek is te danken aan de hoofdonderwijzer van een school ^er gens" in Engeland, die een jeugdreisbu reau heeft opgericht. Die onderwijzer heeft een zuster die in Axel woont en die de Axelse jeugdherberg, eigendom van de Stichting Nederlandse Centrale Jeugdherbergen te Amsterdam, reeds dik wijls voor Engelse gezelschappen aange prezen heeft. Maar Nederlanders zijn in de Blije Haghe betrekkelijk zeldzaam ge ziene gasten. Barrière Die situatie zal, zo verwacht jeugd- herbergvader T. W. J. Appelman, niet gemakelijk kunnen veranderen. De trek in Zeeuwsch-Vlaanderen is veelal ge richt op de kust. Axel is bovendien geen toeristisch doorgangscentrum. Het aantal trekkers dat in de Axelse jeugd herberg onderdak vindt, zal dus zeker niet voor grote verhoging in aanmer king komen. Volgens „vader" Appelman moet er meer te verwachten zijn van de groepen, die ten allen tijde in de Blije Haghe terecht kunnen: het gebouw fun geert namelijk niet alleen als jeugdher berg, ook als vormingscentrum, confe rentie-oord enz., welke bestemming het huis hoofdzakelijk heeft wanneer het va kantie-seizoen voorbij is. De grote barrière voor de jeugdher berg acht de heer Appelman de Wester- schelde. „Ons huis ligt eigenlijk in een toeristische uithoek, een bijzonder mooie uithoek weliswaar. Vandaar waarschijn lijk de geringe belangstelling van de zijde van Nederlandse trekkers en gezel schappen." De heer Appelman, die overi- is een waarborg voor beter zien. VOOR UW BRIL. mocht dit werk ons uitermate boeien, waarfoij thema en variaties op ingetogen wijze werden uitgevoerd en werd beslo ten met een grandioze finale, een finale zonder effectbejag zoals dit bij deze So nata da Chïesa zo gemakkelijk zou kun nen gebeuren. Het concert werd geopend met twee werken van Johann Sebastian Bach, n.l. het Praeludium en fuga in A groot en het koraalvoorspel „An Wasserflüssen Babyion", terwijl Max Regers Benedic- tus het programma completeerde. We mogen concluderen dat Johan van Dommele ons een programma voorge schoteld heeft, dat eens wat composities bracht die we niet regelmatig op de programma's tegenkomen; dat hij deze werken heeft gebracht op een dusdanige wijze, dat we hem het volgende jaar graag weer in Middelburg zullen terug zien. A. L. OSLO De Amerikaan Mike Larra bee zorgde op de eerste dag van inter- nationae atletiekwedstrijden in Oslo voor een sensatie. Als een geoliede machine liep hij de 400 meter in fantastisch 45.4 sec, de snelste tijd van het jaar en versloeg sterke tegenstanders als de Pool Andrez Badenski en zijn landgenoot Olan Cassel, die 46.1 sec. lieten afdrukken. Met deze prestatie bleef Larrabee slechts een halve seconde verwijderd van het wereld record. dat op naam staat van zijn landgenoot Otis Davis en de Duitser Carl Kaufmann. Voor nog een Ameri kaanse zege zorgde polsstokhoogsprin ger Fred Hansen met 5 meter precies. Voor de tweede maal in een week tijd werd de Noorse wereldrecordhouder speerwerpen Terje Pedersen, verslagen door de Poolse routinier Janus Sidlo. Sidlo won met 80.24 meter en Peder sen werd tweede met 80.17 meter. Bij de dames zorgde Berit Berthelsen Toien voor een in het oog lopende pres tatie bij het verspringen met 6.42 m. - RUIM 230 van de 324 ontslagen perso neelsleden van de n.v. Verenigde Textiel bedrijven Meijerink en Co. te Winschoten hebben intussen een nieuwe werkkring gevonden. IN LEOPOLDSTAD. de hoofdstad van Kongo, is een komplot opgerold dat ten doel had chaos te zaaien en daarbij ge steund werd door Chinese communisten. Het rebellenregime in Stanleystad heeft de sluiting van het Amerikaanse consu laat aldaar geëist. SS? De Protestantse Bejaardenzorg Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen" kan met recht trots zijn op het bejaardentehuis, dat te Terneuzen in aanbouw is en zijn vol tooiing begint te naderen. Het gebouw, dat nu eens niet „Avondrust" of iets dergelijks gaat heten, maar Bach ten Dieke" (Achter de dijk) is op één van de mooiste punten van nieuw-Terneuzen gelegen, vlak bij de (nu nog) Ooste lijke Rijkswaterleiding. De toekomstige bewoners zullen er een prachtig uit zicht hebben, want in dit gebouw met boven de begane grond nog drie ver diepingen voor 80 éénpersoons en 12 tweepersoonskamers geeft volop gele genheid voor unieke gezichten op de Westerschelde en op nieuw-Terneuzen. Het gebouw is een schepping van het architectenbureau Irs. Rothuizen 't Hooft n.v. te Goes en wordt gebouwd door de gebroeders Krieckaert te Hengst dijk. In september 1962 werd met de bouw van dit imposante bouwwerk begonnen. In oktober hoopt men het gedeeltelijk in gebruik te nemen, terwijl het in de bedoeling ligt het eind 1964 geheel klaar af te leveren. Op enkele meters afstand van „Bach- ten Dieke" komt een protestantse kerk, die beneden gebruikt wordt voor recre atie, vergaderingen, toneel, enz terwijl op de bovenverdieping de diensten zul len gehouden worden. In het eigenlijke kerkgedeelte zal plaats zijn voor 700 personen. Men hoeft tegenwoordig geen aanran der, rover of moordenaar te zijn om in de gevangenis terecht te komen. De gevangenis staat ook open voor mensen, die na een gezellig avondje-uit of een wat al te royale receptie, wat rozig en met een blij gemoed in hun auto stappen en kort daarop (a-1 dan niet door eigen schuld) bij een ongeval be trokken raken. Ook al zijn er geen gewonden te be treuren, ook al is er geen schade toe gebracht, ook al heeft men alleen zich zelf geschaad of gewond: de justitie kent geen pardon meer. Wij vinden het juist da t strenge straffen worden opgelegd aan automo bilisten, die met een te hoog alcohol percentage in het bloed achter het stuur zijn gaan zitten. Terecht gaat men ervan uit dat een wat lome reactie van een automobilist een mensenleven KAN kos ten. Dit neemt niet weg dat wy onder de indruk zijn gekomen van de ver raste en geschokte gezichten van degenen, die de gevangenisstraf over zich hoor den uitspreken. Zij waren kennelijk niet op de hoogte van de strafmaat, die reeds voor op het oog keurige maar licht onder invloed zijnde- automobilis ten geldt. ,,Had mijn cliënt de krantenversla gen maar goed gelezen", zo hebben wij in de Middelburgse rechtszaal een ver dediger horen verzuchten. Er wilde mee gezegd zijn: Als de man geweten had welke straffen hier worden uitgedeeld, zou hij waarschijnlijk wel voorzichtiger zijn geweest. Nu lijkt het ons niet op de eerste plaats de taak van de krant om de automobilist van de sterke drank af te houden. Om te beginnen moet de auto mobilist natuurlijk zelf wijzer wezen. Hij draagt zelf de volledige verantwoording voor zijn doen en laten. Het is echter een feit dat vele niet de wijsheid kun nen opbrengen om de wijn in de kan te laten. Een pint of een borrel is gauw gevat. En bij twee pinten krijgt men wellicht de smaak te pakken of de nei ging zichzelf te overschatten. Dikwijls wordt men daarbij geholpen door een gezellige receptie, een gastheer die aandringt, of een door de overheid ge stimuleerde feestelijke gebeurtenis zo als de carnavalsvierdaagsen of de Bre dase bierfeesten. Men is er in het algemeen gesproken niet mee klaar door te zeggen: laat die onverstandigen dan maar voor de balie komen dan zullen we hen eens voor een poosje in het gevang stoppen. Als afschrikwekkend voorbeeld kan van een dergelijke veroordeling wel énige preventieve kracht uitgaan maar in feite zal het toch weinig zoden aan de dijk zetten. Er zou een zuiver gerichte, langduri ge, maar vooral suggestieve actie ge voerd moeten worden om de automobi list ervan te doordringen dat zelfs het beleefdheidsglaasje tijdens de receptie hem in de gevangenis kan doen belan den. Zou het Verbond voor Veilig Ver keer zyn tanden hierin eens willen zet ten? De officier van justitie te Middelburg heeft tijdens de jongste zitting van de politierechter met enige minachting ge zegd dat de Zeeuwsch-Vlamingen er by het gebruik van sterke drank andere normen op na houden dan die welke in overig Nederland worden gehanteerd. Wij geloven dat de enigszins denigre rende toon va.n de officier misplaatst is geweest. Voor het overige zit er wel iets in, in die opmerking, al zouden wy het door hem genoemde gebied graag uitgebreid willen zien met andere landsdelen, die eveneens een directe re latie met bierdrinkend België hebben. Er wordt daar nu eenmaal gemakke lijker naar een biertje gepakt. Men loopt da.ar ook wat vlugger een café binnen om vrienden te ontmoeten of om bepaal de zaken te bespreken, 's Lands wijs, 's lands eer, zou men kunnen zeggen. Het bier is in gebieden als Zeeuwsch- Vlaanderen, grote delen van Noord-Bra bant en Limburg in zekere zin een massa-drank. Aangezien de auto een massa-vervoermiddel is geworden brengt dat natuurlijk wel met zich mee dat men hier meer automobilisten onder invloed" zal aantreffen dan in sommige andere delen va.n het land. Wanneer de officier van justitie zich daarover zorgen maakt, dan is dat te recht. Men lost het probleem, dachten wij, niet op door te trachten de drink gewoonten in die gebieden te verande ren. Dat lukt toch niet tenzij men ertoe zou besluiten de bierbrouweryen stil te leggen. Wat men wél kan doen Is In deze gebieden een extra scherpe campagne voeren tegen drankgebruik door de auto mobilist. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Een extra gewaarschuwd man kan geen enkele reden hebben om geschokt te zijn of in tranen uit te barsten, wanneer hij hoort dat zyn over moed in het verkeer gestraft wordt met enkele weken cel. (Advertentie) geven wij hem of haar die in de voormiddag en omg. wil bezorgen. Inlichtingen: H. DE JAEGER, of tel. 01170—2893. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW NAMEN KIELDRECHT Het aantal woningen in het ongeveer 4000 zielen tellende Belgische grensplaatsje Kieldrecht, dat grenst aan het Nederlandse kerkdorp Nieuw Namen in de gemeente Clinge, zal binnenkort een aanmerkelijke vermeerdering ondergaan, wanneer een begin zal worden gemaakt met de verwe zenlijking van een uitbreidingsplan in de kom van het dorp, dat o.m. zal voorzien in 150 nieuwe woningen. Die uitbreiding in het „interieur" van Kieldrecht zal, zo verwacht burgemeester A. van Mieghem, gepaard gaan met een exodus op kleine schaal van inwoners uit Nieuw Namen naar de Belgische gemeente. Het betreft dan vooral die inwoners van Nieuw Namen die hun werkkring in België hebben en ook in België zouden willen wonen. Tot nog toe is er voor hen geen kans geweest om zich in België te vestigen; er waren geen woningen voorhanden. geen grote moeilijkheid opleveren. De woningbouw is daar in geringe mate aan consignes van de overheid gebon den. In Kieldrecht is het tot op heden wel moeilijk geweest. Zoals burge meester-dokter Van Mieghem vertelt: „We hebben te kampen met een ern stige woningnood. Daardoor is het in wonertal van de gemeente in de afge lopen jaren sterk gedaald. Zaten we vroeger altijd boven de 4000, nu drei gen we belangrijk tot onder dit aantal te zakken". Normaliter moet het krijgen van een woning in een Belgische gemeente Niet dat er in Kieldrecht geen woningen gebouwd zouden kunnen worden. Er is echter geen grond beschikbaar, waarop nieuwe huizen geplaatst kun nen worden. Kieldrecht wordt momen teel ingesloten door het „land" van boerenbedrijven, die allemaal onge veer 30 tot 50 hectare groot zijn. Land bouwgrond kan de gemeente niet ko pen: de landbouwbedrijven zouden kleiner worden en meer moeite heb ben om het hoofd boven water te hou den. De kom van Kieldrecht zit dus „klem". De genoemde uitbreiding van het dorp vindt dan ook niet buiten maar in de kom plaats. Daarin is nog een stuk braakliggende grond beschikbaar, ■waarop nu o.m. nog het voetbalveld en enkele weilanden liggen. Voortvarend De Nationale Maatschappij voor Woning bouw in België zal met grote voortva rendheid men zet er haast achter binnenkort over dit stuk grond twee straten trekken, die elkaar zullen krui sen. Langs deze wegen zal de bebou wing worden opgetrokken. Wanneer de straten gereed zijn zal meteen wor den begonnen met de bouw van 28 woningen, waarvoor er momenteel reeds 40 Belgische en Nederlandse gegadigden zijn. Al naar gelang de behoefte zullen de andere woningen gebouwd worden. Ter compensatie van het verdwijnende voetbalveld zal in hetzelfde plan overi gens een nieuw sportpark worden aan gelegd, waarvan de aanbesteding in middels heeft plaatsgevonden. De laagste inschrijver zat echter nog on geveer 2.000.000 frank boven het bestek, dat een bedrag van 3.000.000 frank en- nog-een-beetje aangeeft, waarom in september een tweede aanbesteding zal moeten plaatshebben. Eén gemeenschap De nieuwe huizen zullen, zoals gezegd, voor een klein gedeelte bewoond gaan worden door uit Nieuw Namen af komstige Nederlanders, die in Kiel drecht een „Nederlandse kolonie" zul- len gaan vormen. Momenteel werken betrekkelijk veel inwoners van Nieuw Namen in Kieldrecht en omgeving, naar burgemeester Van Mieghem meent hoofdzakelijk omdat de „kinder vergoeding" in België hoger is. Enkele van die Nederlanders hebben reeds te kennen gegeven in Kieldrecht te willen wonen. „En daar is dan nu ge legenheid voor", aldus burgemeester Van Mieghem. „Eigenlijk schuilt er voor ons helemaal niets bijzonders in, dat hier Nederlan ders komen wonen. De inwoners van Nieuw Namen en Kieldrecht tonen grote geesterverwantschap en vormen één gemeenschap, die ook dikwijls een geheel blijkt te zijn", meent de heer Van Mieghem. Hij kan het weten want behalve in Kieldrecht is hij ook werkzaam in Nieuw Namen als ge meente-arts van de gemeente Clinge voor Nieuw Namen. In Kieldrecht worden overigens nog an dere bouwactiviteiten ontplooid: een particulier bouwt momenteel langs de weg naar St.-Niklaas 50 woningen, waarvan er nu dertien klaar of bijna klaar zijn. Deze riante woningen „leuke werkmanswoningen", zegt bur gemeester Van Mieghem worden normaal verkocht. Er bestaat ook Nieuw Namens® belangstelling voor deze huizen. OSLO Wie he' b ikaanse feno meen Dallas Long in Tokio he Olympisch goud wil cmen, moet var goede huize komen p de tweede d van de internationale atletiekwedstrij«n in het Bislet-stadion van Oslo, plofte de ronde ijzeren bal weer om de twintig meter, om precies te zijn 20.08 m. Mike Larrabee, die een dag tevoren 45/ sec. noteerde over de 400 m, toonde hoi snel hij op de kortere sprint is. Hij won de 200 m in 21.2 sec. voor een gerenom meerde sprinter als Marian Foik (Polen) Nog een Amerikaan kwam zegevierend uit de strijd. Bill Hardin, zoon van Olym pisch kampioen 400 m horden in 1936. Glenn Hardin noteerde op hetzelfde num mer 50.4 sec. Verrassende tegenstand on dervond hij van de jonge Fin Jaakko Tuo- minen. die eveneens 50.4 sec. liet afdruk ken. Poolse overwinningen ware'* rr r hoogspringer Edward Czernik mét 2.15 m voor de Amerikaan Ed Carruthers (2.10) en Smolinsky kogelslingerde 66.27 m. ver- Morgen, vrijdag 14 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 7.16 en 19.37 uur; Terneuzen 6.46 en 19.09 uur; Vlissingen 6.14 en 18.38 uur; Wemeldin£e 8.02 en 20.12 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur Paris when it sizzlei» a-L OOSTBURG Ledel 20 uur Förstelchristl, romance van. een keizer 13 Burgemeester en gen ter openbare dat zij ter gemet een ieder geduren ben nedergelegd e meen verkrijgbaai de raad dier gem wijziging van de Vlissingen, 7 aug Instituut v E. F. Leraar Bockhc st in september nieu' Practijkdiplo Middenstand Moderne bec Inschrijving tot 25 Vele geslaagden. Bij de gemeentelijk worden geplaatst rang van op arbeidscontract. Deze functie omva zaamheden verricht Salaris: minimum f jaarlijkse verhoging maand (exclusief hi Vereist wordt tenm (3 jaar) en enige 1 een dergelijke dien: Studerenden voor 1 voorkeur. Eigenhandig geschre na het verschijnen burgemeester en W' wijs en personeelsz is het wat he want en alle Kiest h Wij geven u gaarr BREDA: Nieuwe G ROOSENDAA BERGEN UITSLUITEND BR1L1 II vraagt voor de Tevens kan gep 5 voor halve dagej S Aanmelden aan S flatgebouw, Lot S van 9-17 uur. Café-Rcstau Tel. 36950 vraagt wegens ui Alleen zij, die er\ goede bedrijven, voor werk door ge; Aanmelden tussen M.B.K. Lucht Belcrui £?VRAAGD voor c NIEUWE MARKT 5 met kennis van gere Ueeftijd boven 23 ja ?rfttige werkkring I u«sluitend schrifteli - HOOGSTRAAT 2

de Stem | 1964 | | pagina 2