„PIEREVERSCHRIKKEIT ANDRIESSEN CONTRA VOLHOUDENDE ZWOLSMAN Eiland zonder pret wapen in oorlog om de pier Cyprus binnen een maand opgelost? Treinrover Wilson ontsnapt uit met hulp van buitenaf zijn cel „PROFETES" ALICE GEEFT ZICH OVER IKE ACHTER GOLDWATER Nieuw Schipkol-station. Weet hij waar van buit (23 miljoen) is: Melkbezorging Een halfuur voor een verklaring Vereenzaamde kinderwagen onthult drama BEM-beeld in Breda ontvangen FLEMING NA HARTAANVAL OVERLEDEN Twee Duitsers in Eindhoven verongelukt DAGBLAD VOOR ZEELAND Aanvankelijk regen HEI mmbmwt DAGÉLUKS m?imSmjmcm m EIKE ZATERDAG EN ZONDAGMIDDAG THÉ DANSANT IN DE KUR7AAW0YER Fuomioja heeft plan gereed 104e JAARGANG No. 24663 voor Oodf Koningin en Vaderland. Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D0NDWDA6 13 AUGUSTUS 1*64 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bi| contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) LOESAKA De „profetes" Alice Len- sjina, leidster van de verboden sekte van de Loempakerk in Noord-Rhodesië, heeft zich aan de regeringstroepen overgege ven. Zij is met haar echtgenoot en enige van haar kinderen onder bewaking gesteld. Waar zij zich bevindt is onbekend. Zij heeft zich bereid verklaard met de rege ring samen te werken om een einde te maken aan het bloedvergieten. Daartoe zou zij haar volgelingen (tussen de 25.000 en 100.000) hebben opgeroepen hun verzet tegen de regeringstroepen te staken. Tot dusver zijn ongeveer 500 mensen om het leven gekomen door de activiteit van de fanatieke Loempaleden. Ongeveer 344 mensen hebben verwondingen opge lopen. (Advertentie) Wegens de feestdag van Maria Tenhemelopneming wordt op zaterdag 15 augustus geen melk aan huis bezorgd. DE GEZ. MELKHANDEL BREDA. AS EN GEBEENTE van verscheidene honderden gevangenen zijn gisteren ge vonden bij het Duitse vernietigingskamp Bergen-Belsen. TOT LID van het hoog militair gerechts hof te Den Haag is bij k.b. benoemd P. G. A. Coopmans, brigade-generaal der in fanterie, territoriaal bevelhebber-zuid. ROND DE opvolging van de onlangs overleden heer J. Fabius van de partij van de Vrije Burgers in de Haagse ge meenteraad dreigt een rel te ontstaan. Ir. Van Drenthem, die in de vacature zou moeten voorzien, zou geen lid van de partij meer zijn. Bovendien is me vrouw Fabius gekant tegen de kandida tuur van ir. Van Drenthem. VANDAAG bestaat de Berlijnse muur drie jaar. Daarom zal in West-Berlijn een uur lang een absolute stilte in acht worden genomen bij wijze van demon stratie. ROBERT KENNEDY zal zich namens de staat New York kandidaat stellen voor de Amerikaanse senaat. Weersverwachting van het K.N.M.I. Seldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op ae meeste plaatsen regen; later van het oosten uit enkele opklaringen. Overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Vandaag: zon ender 20.08 uur. Maan onder 22.43 uur. Morgen: zon op 5.22 uur. Maan op 13.09 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Zwolsman, nu open lijk in oorlog met minister Andriessen van Economische Zaken, hanteert in drukwekkende wapenen in de roem ruchte Slag om de Pier. Ondanks 's ministers beschikking kostte de toe gang tot het Scheveningse wandel- hoofd gisteren een gulden. Een van de eerste klanten die een kaartje kocht was een ambtenaar van Economische Zaken, die daarna prompt proces verbaal opmaakte. Het vierde piereiland, dat vorige week van de scheepswerf van Verolme naar Scheveningen is gesleept, en waarin nog heel wat werk moet worden verzet al vorens het gereed is, werd gistermiddag opengesteld voor het publiek. Die nieuwe ..attractie" moest kennelijk de hogere toegangsprijs rechtvaardigen. Hoewel de bezoekers er nieuwsgierig in ronddren telden, was er precies niets te beleven. De oorspronkelijke bedoeling was dat voor dit nieuwe piereiland een afzonder lijke toegangsprijs zou worden geheven. In zijn juridisch steekspel met de minister kwam het nog in staat van afbouw ver kerende vierde eiland de heer Zwolsman echter uitstekend van pas. Het openstel len geschiedde geheel onverwacht en voor niemand zichtbaar. Het moet een pret eiland worden. Begin september moet het klaar zijn, maar of dat lukt is niet zeker, want nu de nieuwsgierige pierbe- zoekers er in rondlopen kan er nauwe lijks gewerkt worden. Het was gisteren overigens een enerve rende dag voor Scheveningen. De boule vard stond duidelijk in het teken van Zwolsmans oorlog tegen de minister. Er waren drommen belangstellenden. De eerste pierewaaiers, die 's morgens tegen half tien verschenen, moesten een gulden neertellen voor een bezoek aan het wandelhoofd. Sommige pierewaaiers naderden met 55 centen in de hand, doch grepen opnieuw naar de portemonnee toen zij van de caissière hoorden dat het E.M.S.-bestuur de ministeriële opdracht naast zich had neergelegd en het op een proces wilde laten aankomen. Anderen namen met de situatie geen genoegen en namen hun neer getelde 55 cent terug „in afwachting van de berechting van de heer Zwalsman", zoals zij zeiden. Een ambtenaar van de economische controledienst was deze vroege piergan- gers al voor geweest. Reeds om acht uur verscheen hij aan de kassa. Hij heeft tot negen uur moeten wachten, het normale openingstijdstip van de pier. In recht streekse opdracht van de minister kocht hij een kaartje van een gulden en con stateerde aan de hand daarvan op heter daad een overtreding van de prijzenwet, Hij nam het kaartje in beslag en maakte proces-verbaal op. dat zo spoedig moge lijk zal worden doorgezonden naar het openbaar ministerie. Op dit economische delict waarvan de opzet buiten kijf is staat maximaal een gevangenisstraf van twee jara of een geldboete van 25.000. De vele bezoekers zagen omstreeks twaalf uur de toegangshekken van de pier sluiten, waarna personeel probeerde het bord met de toegangsprijs te slopen. Dat lukte niet, waarna men een zak over de prijzen hing. Waarom de pier dicht ging begreep niemand. De belangstellenden, die in grote drom men voor de pier stonden en zich hevig verbaasd afvroegen wat er nu weer gaan de was, werden tegen half twee zo op dringerig dat de leiding van de pier be sloot om hen maar binnen te laten. Er waren vele mensen die een kaartje had den gekocht en die evenals de mensen met een toegangskaartje via de dagtoch ten van de Nederlandse Spoorwegen, hun ongenoegen niet onder stoelen of banken staken. Inmiddels was een reclameschilder in het kantoor op de pier druk bezig een HERSHEY (V.S.) Ex-president Eisenhower gaf gisteren te kennen ge heel en al achter senator Barry Gold- water, de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, te staan door mee* te delen dat al zijn twijfel aan de conser vatieve senatox' is weggenomen. Op een persconferentie aan het slot van de „top"-bijeenkomst achter gesloten deuren van republikeinse leiders te Hershey, in de staat Pennsylvania, ver klaarde Eisenhower dat Goldwater en de republikeinse kandidaat voor het vice- presidentschap. William Miller, mannen zijn met „moed, kunde, kracht en inte griteit". „Zij stellen het land boven zich zelf', zo zei hij. „Beiden zijn met hart en ziel voor volledige gelijkheid van rechten en kansen voor allen, ongeacht ras of geloof en zullen onvermoeibaar streven naar vrede met gerechtigheid, in vrij heid". nieuw bord met de toegangsprijzen te schilderen. In zijn haast om dit zo snel mogelijk te doen, maakte de man nog een fout, want hij schilderde slechts „vol wassen" in plaats van „volwassenen". Hierdoor moest hij het reeds geschilderde /-teken weer veranderen, hetgeen nog meer tijd kostte. Even na twee uur was h\j echter klaar. De tekst van het nieuwe bord luidde: Entree pier en het vierde eiland, vol wassenen 1.-, kinderen 0.50. Het bord werd onder grote belangstel ling boven de kassa's van de pier beves tigd. Er was ook nog al wat opwinding ont staan om de kaartjes die de bezoekers van de pier kregen. Op een gegeven mo ment gaven de caissières voor elke neer getelde gulden twee (oude) kaartjes van 50 cent. Ze zeiden erbij dat het tweede voor het nieuwe piereiland was. Vele klanten werden toen boos en verweten de E.M.S. koppelverkoop. Velen probeerden op het tweede kaartje iemand anders tot de pier te laten doordringen, maar dat lukte niet, want de controleurs hadden opdracht van elke bezoeker twee kaartjes te scheuren. Later kwamen er weer kaartjes van een gulden, en de maatschappij liet we ten dat er sprake van een misverstand was. De kaartjes van een gulden waren alleen maar even op geweest en van koppelverkoop was dus geen sprake, zei men. Reinder Zwolsman („de man Rei- naerde" zegt men in Scheveningen), was graag bereid om het Nederland se publiek te vertellen waarom het pierewaaien 45 cent duurder kost dan minister Andriessen wil. Zwolsman had dat zelfs via de KRO-televisie willen doen, mits men hem een half uur zendtijd had gegeven. De KRO wilde niet verder gaan dan tien minuten en aangezien men over tij den evenmin met Zwolsman kon dis cussiëren als over prijzen, bleef Zwolsmans rechtvaardiging achter wege. Het commentaar van minister Andriessen moest men gisteravond in de rubriek „Brandpunt" ook missen, aangezien de bewindsman pas vrijdag a.s. geïnterviewd kon worden en niet bereid bleek om een reporter van „Brandpunt" op de stoep voor zijn departement te woord te staan. Hoe de E.M.S. op de bon werd gezet door een opsporingsambtenaar van het de partement van minister Andriessen, kon het publiek overigens op het beeldschermpje zien. ALREWAS (Eng.) De zwarte kinderwagen, die mrs. Smith zestien jaar geleden naar het bagagedepot van het station bracht, is gisteren mee naar huis teruggegaan. De kinderwagen bevatte een kerkboek, een zilveren vinger hoed, wat babykleertjes en een spiegel in een Engelse vlag ge wikkeld, allemaal trieste herinne ringen uit droeve jaren. Mrs. Smith, die zestien jaar trouw iedere maand de opslag kosten betaalde, hetgeen nu een totaalbedrag vormt van 150 pond, kreeg te horen, dat het station zou worden gesloten en dat zij haar spulletjes maar moest komen ophalen. Enkele uren later verscheen mrs. Smith, nu 75 jaar, aan het station om de kinderwagen naar Belper te laten verzenden, waar zij een kamertje bewoont. „Die kinderwagen vertegen woordigt al mijn herinneringen" zei zij, „al mijn kinderen hebben erin gelegen en het is mij on mogelijk om hem weg te doen." Mrs. Smith vertelde „26 jaar geleden is mijn oudste dochtertje door een busongeluk om het leven gekomen en het was mijn schuld. Ik was met haar aan het wande len en mijn man, een mijnwerker, had mij gezegd goed op haar te letten. Mijn aandacht verslapte een ogenblik en toen gebeurde het ongeluk. Mijn man raakte zo ver bitterd, dat hij mij in de steek liet. Alles wat ik nog had ivas de kinderwagen en een paar bezit tingen zoals de zilveren vinger hoed". Jarenlang heejt mrs. Smith door Engeland gezworven, zij ver diende de kost met hop plukken en aardappelen rooien. Twintig jaar later keerde zij naar haar man terug, maar zijn huishoudster zei„Ga weg, hij is stervend en heejt geen behoefte aan u". Toen ze naar de kinderen vroeg gooide de huishoudster de deur voor haar neus dicht. „Tot vandaag aan de dag weet ik niet ivat er van hen geworden is", aldus de vrouw. (Van een onzer redacteuren) De REM heeft gisteravond toch nog een testbeeld uitgezonden dat zelfs Breda (feitelijk buiten het bereik van de platformzender), ontvangen werd. De Bredase radio- en t.v.-technicus B. H. Rhee deelde ons mede, dat hij gisteravond vrij redelijke beelden op kanaal 11 had ontvangen. Behalve het testbeeld wer den ook foto's uitgezonden. De heer Rhee experimenteerde met een gerichte antenne. Het feit dat de beelden Breda bereikten, bev/ijst niet dat men er nu zeker van kan zijn dat de REM altijd te ontvangen zal zijn. Atmosferische om standigheden en de plaats waar de an tenne staat (hoge obstakels kunnen het beeld terugkaatsen), bepalen de veld sterkte. Voor ten redelijk beeld moet men althans in de randgebieden over een speciale antenne beschikken. Verhalen over eenvoudige „vorkjes", die een goede ontvangst zouden waarborgen, zijn uit de lucht gegrepen. Een REM-antenne vormt een investe ring waaraan men zich beter pas kan wa gen als vaststaat dat de REM blijft uit zenden. Een eerdere testbeeld-uitzending van de REM ging gisteren niet door. Zie hiervoor onze radio- en t.v.-pagina. De werkzaamheden aan de nieuwe stationsgebouwen op Schiphol vor deren gestaag. Deze foto geeft een overzicht van het complex gezien vanuit de in aanbouw zijnde toren. Op de voorgrond het 9 verdiepin gen hoge gebouw van de n.v. Luchthaven Schiphol, waarvan 4 lagen gereed zijn. Daarachter het stationsgebouw, waarvan de bouw trapsgewijs wordt uitgevoerd. Ge heel rechts ziet men de vloer van de vertrekhal (le verdieping), on middellijk links daarvan, maar een verdieping lager, de aankomsthal. Meer naar achteren en geheel links is nog de vloer zichtbaar van de bovenste kelder. Midden door het gebouw, van beneden naar boven, is de expeditiegang zichtbaardie de toegang zal vormen tot kelder- garages en de magazijnen etc. on der dit stationsgebouw. NEW YORK/ANKARA Functiona rissen van de Verenigde Naties hebben gisteren verklaard te hopen dat in onge veer een maand tijds een vredesoplossing voor de kwestie-Cyprus kan worden uit gewerkt. V.N.-bemiddelaar voor Cyprus, Sakari Tuomioja, gaat zondag naar Athene en vandaar vervolgens naar Ankara en Ni cosia, om de onderscheidene regeringen een officieel plan voor te leggen. Als de Fin voorlopige goedkeuring van zijn plan kan verkrijgen zullen voorbe reidingen kunnen worden getroffen voor een grote vredesconferentie. Het plan voorziet in een unie tussen Griekenland en Cyprus; het afstaan door Griekenland aan Turkije van het eiland Castellorion; vestiging van een Turkse militaire basis op „Grieks" Cyprus; scha devergoeding voor Turks-Cyprioten die zich elders willen vestigen en vorming van twee kantons op Cyprus onder Turks-Cypriotisch bestuur. Het plan is in grote lijnen voor het eerst gesuggereerd door de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. die op verzoek van president Johnson enkele besprekingen heeft gevoerd met Tuomioja. President Makarios heeft het plan al bij voorbaat van de hand gewezen, omdat aanvaarding zijns inziens „verraad betekent". Turkije heeft gisteren, na een klein aantal luchtschendingen, beloofd zijn ver kenningsvluchten boven Cyprus te zullen staken overeenkomstig het beroep dat de Verenigde Naties, na een spoedzitting, op Turkije en Griekenland hadden gedaan. Alle leden van de raad hadden het be roep ondersteund. Ze waren bovendien van mening dat hef aantal V.N.-militairen op Cyprus moert worden uitgebreid. De Grieks-Cypriotische minister van buitenlandse zaken. Spyros Kyprianou, is gisteren van zijn bezoek aan Athene in Nicosia teruggekeerd. Hij zei zeer tevre den te zijn over de besprekingen die hij met premier Papandreou heeft gevoerd. Intussen is het volgens de V.N. overal rustig op Cyprus. De paar schoten die gis teren op enkele plaatsen zijn gevallen, hadden weinig te betekenen. BIRMINGHAM - In Engeland is een grootscheepse jacht aan de gang op de 32-jarige treinrover Charles Frederick Wilson, die erin is ge slaagd uit de gevangenis van Bir mingham te ontsnappen. Hij moest 30 jaar zitten. De ontvluchting van Wilson is uitge voerd met een nauwkeurigheid die doet denken aan de precisie waarmee (in augustus vorig jaar) een bende bjj een overval op de nachtposttrein van Glas gow naar Londen, 2.600.000 pond (ruim 26 miljoen gulden) buitmaakte. Omstreeks halt vier in de nacht van dinsdag op woensdag drongen enige helpers van Wilson de Winson-Greenge- vangenis binnen. Zij maakten gebruik van ladders van een nabijgelegen bouw werk om over de zes meter hoge muur to komen. Z(j sloegen een nachtwaker bewusteloos en bevrijdden Wilson uit de cel op de begane grond, waar h(j om veiligheidsredenen geïsoleerd werd ge houden. Daarop verlieten Wilson en zijn helpers met behulp van touwladders via de achtermuur het gevangenister rein. Het bericht van Wilsons ontsnapping bracht honderden politiemannen, onder leiding van hoofdinspecteur Tom Butler van Scotland Yard, in beweging. Butler had indertijd ook de leiding bü het opsporen van de daders van de trein- roof. in Birmingham en omgeving wer den wegversperringen opgericht en de politie op alle vliegvelden en in de ha venplaatsen werd gealarmeerd. In hef proces tegen de treinrovers in april jl. was Wilson bijzondei zwijgzaam. Hij verklaarde onschul dig te zijn en heeft verder waar schijnlijk niet meer dan tien woor den gesproken. Sommige mensen vermoeden dat hij weet waar de nog vermiste bankbiljetten ter waar de van 23 miljoen gulden zijn ver- stopt. Het beroep dat hij tegen zijn vonnis had aangetekend, werd vo rige maand afgewezen. De minister van binnenlandse zaken. Henry Brooks, heeft een onderzoek op het hoogste niveau naar de ontsnapping van Wilson gelast. LONDEN De schrijver Ian Fleming, de schepper van de geheime agent James Bond, is gisterochtend op 56-jarige leef tijd na een hartaanval plotseling over leden. Met zijn boeken over James Bond ver wierf Fleming zich in de afgelopen ja ren grote faam. Drie ervan werden ver filmd. De eerste twee, „Dr. No" en „From Russia with love", leverden over de gehele wereld recordrecettes op. De derde film, „Goldfinger", zal binnen kort in roulatie worden gebracht. Hij had zijn succes als schrijver en nog meer als creator van James Bond voor namelijk te danken aan het feit, dat zijn hoofdfiguur de rechtvaardige moordenaar tot de verbeelding sprak van zowel mannen als vrouwen. Gevraagd hoe hij aan de figuur van Ja- mer Bond is gekomen, heeft Fleming eens gezegd: „Ik heb James Bond ge schapen in een poging om mijn gedach ten af te leiden van het afschuwelijke denkbeeld van het huwelijk". Sinds 1962 woonde hij op Jamaica. Hij was met zijn viouw en zijn zoon naar Engeland gekomen voor vakantie. De hartaanval kreeg hij toen hij zich in de omgeving van Dover bevond. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis van Canterbury gebracht, waar hij overleed zonder bij kennis te zijn geweest. WILSON klopjacht EINDHOVEN Twee Duitse .longe mannen op een bromfiets zijn gisteroch tend bij een verkeersongeluk te Eindho ven omgekomen. De slachtoffers zijn twee broers, de 17-jarige Gerhard Schuring uit Hagen en de 21-jarige Heinz Schiiring uit Schwclm. Zij verleenden geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. Een van de jongens was op slag dood, de an dere overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. DRACHTEN De 65-jarige bouwvak arbeider J. Schurer uit Drachten kwam gisteren om het leven toen een met gras zoden geladen vrachtauto, waarin hij meereed, op een smal weggedeelte in een berm geraakte en vervolgens met de wielen omhoog in het water terechtkwam. De heer Schurer verdronk. Met veel moetie kon de chauffeur, de 30-jarige P. Boelens uit Drachten, die in de ca bine nog net het hoofd boven water had weten te houden, uit zijn benarde positie bevrijd worden.

de Stem | 1964 | | pagina 1