Johnson en Home willen top Westlandse tuinders in tomaten)puree Paus wentelwiekte naar Orvieto ZWOLSMAN WIL PIERPRUS NIET OMLAAG DOEN ont Drie jaar Muur Geen schoten, wel spanning op Cyprus Man stak zijn vrouw dood: 8 jaar geëist Stier reed mijn vliegtuig aan Initiatief Cyprus Grieks? Geen EMS-woningen voor louter spaarbriefliouders Oosterhoutse Nachtegalen zingen in Pausmis Beroep tegen beschikking van minister Dit jaar eerste Fiarex in RAI ^Encycliek is bemoedigend zomerprijzen 4j DAGBLAD VOOR ZEELAND Excuus dronken piloot: Verkoop geREMd Tonnen worden doorgedraaid OOK MANONO GEVALLEN oor het redden van uw leven 13.000 gulden Wereldraad kerken 104e JAARGANG No. 24002 Voor God- Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KOKKINA BANG VOOR NIEUWE AANVAL ARNHEM De officier van justitie by de rechtbank in Arnhem, mr. J. J. R. Bakker, heeft gisteren een gevangenis straf van acht jaar met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering ge eist tegen de 44-jarige fabrieksarbeider C. E. H. B. uit Ede, die terechtstond op beschuldiging van moord. Op 19 juli 1963 doodde hij in (je huiskamer van een kennis zijn echtgenote met messteken. De verdachte verklaarde voor de recht bank onder tranen dat hij niet de be doeling had gehad zijn vrouw te doden. De tenlastelegging, dat de daad zou zijn gepleegd na kalm beraad en na rustig overleg, was dan ook mede ge baseerd op zijn door de politie opgete kende woorden dat „hij al enkele da gen met de bedoeling had rondgelo pen haar te doden". Mr. Bakker achtte voorbedachten rade bewezen, o.a. omdat verdachte een dag tevoren zijn messen nog had geslepen bij een schoenmaker scheden voor dezë wapens had laten maken en zich tegen zijn kostbaas had uitgelaten in de geest van „zij maakt alle mannen gek. Ik zal haar doden". Het huwelijk van B. dreigde kort nadat het in 1961 in Til burg was gesloten, al spaak te lopen. Zijn vrouw was twintig jaar jonger dan hij en had vóór hem al drie man nen gehad. Toen er een kind werd ge boren was hij er niet zeker van de vader te zijn. Niettemin erkende hij het als zijn zoon. Voorts kwam hij er achter dat zijn vrouw overspel had ge pleegd met een van zijn vrienden. B. gaf zijn baan op en verhuisde naar Ede om daar met zijn vrouw een nieuw leven te beginnen. Amper een half jaar later liep de vrouw echter bij hem weg en trok zij in bij een bevriende familie. Drie dagen bleef B. alleen. Hij verdacht zijn vrouw ervan een verhouding te hebben met de man bij wie zij was in getrokken. Op 19 juli ging hij naar het huis waar zijn vrouw verbleef. In de huiskamer stelde hij haar voor de keus: of bij hem terugkomen of naar haar ouders gaan. De vrouw weigerde. Toen had B. zijn mes getrokken en gestoken. BROKEN HILL (Austr.) Een Austra lische boer heeft een boete gekregen van 50 pond wegen rijden onder invloed in een vliegtuig. Zijn brevet is hem voor een jaar entnomen. Een politieman zag de delinquent zo laag vliegen dat hij kon zien wat voor kleren de piloot droeg. De politieman reed naar het vliegveld om meer aan de weet te komen en op weg daarheen kwam hij de vlieger tegen. De man reed in het vliegtuig op de weg. Hij reed naar een dorp in de omgeving en parkeerde zijn vliegtuig voor het politiebureau. Toen hij uitstapte was wel duidelijk dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De boer vertelde de rechter veront waardigd dat, toen hij rustig in zijn vlieg tuig reed, een stier zijn toestel had ge raakt en dat hij naar de stad was gereden om deze aanrijding te melden. EEN VAN CHINA'S „hoogste functiona rissen" (Mao Tse Toeng?) zou een hart aanval hebben gehad. Een beroemde Ita liaanse specialist is hals over kop naar Peking vertrokken. SOEKARNO gaat vermoedelijk op 1 ok tober naar Kairo voor besprekingen met Nasser over Zuidoost-Azië. DAAGS NADAT zij met haar fiets onder een trolleybus kwam en ernstig gewond raakte, is gisteren de 69-jarige mejuf frouw G. Hahn uit Groningen overleden. HOGER BEROEP heeft de Amsterdamse substituut-officier van justitie aangete kend tegen het vonnis, waarbij hij wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank veroordeeld werd tot twee weken gevangenisstraf. Dezelfde temperaturen «M^vfr.wachlin« van hat K.N.M.I. |eimg tot vanavond: kfu K, wolHinS mot plaatselijk en- tu, :,nTn ?"akk<' «ot matige wind S en „oordoost Wei- Vsndaao in temperatuur. nnder 21'26Zr"16'' 20 10 UUr' Maan H°5rfunur20n °p 521 uur. Maan op NICOSIA/ATHENE/ANKARA Grieks-Cyprioten hebben gisteren 1000 man aan versterkingen naar het noordoosten van Cyprus, het toneel van de recente Turkse bom bardementen, gestuurd. Stukken artillerie, die eerder waren terug getrokken, werden weer in stel ling gebracht en Turken in Kok kina, dat dezer dagen door Grieks- Cyprioten werd gebombardeerd, versterkten onmiddellijk hun po sities. De kans is groot, dat Grieks- Cypriotische strijdkrachten ander maal een poging zullen doen hun Turkse landgenoten uit Kokkina te verdrijven. Geschoten is er in het stadje gisteren niet, maar de spanning is nog overal voelbaar. De Cypriotische gedelegeerde in de V.N., Rossid?s, heeft gisteren een spoedzitting van de Veiligheidsraad afge dwongen. De raad is gisteravond en van nacht bijeen geweest. Rossides was erg boos over de verkenningsvluchten, die de Turken gisteren weer boven Cyprus hebben gemaakt. „Turkije heeft hierdoor niet alleen ons luchtruim geschonden, maar bovendien de bevolking geterrori seerd", meende hij. De Turkse premier Inönoe heeft giste ren zijn Griekse collega Papandreou voor gesteld het gesprek over de kwestie- Cyprus, dat in Genève gehouden wordt, te bespoedigen. .liet is mogelijk binnen een maand tot overeenstemming te ko men", zo schreef Inönoe in een brief aan Papandreou. „De vrede op Cyprus moet onmiddellijk en volledig worden hersteld en de verantwoordelijke Grieks-Cyprio ten moeten ervan worden overtuigd dat het stellen van een „fait accompji" geen enkele zin heeft. Behalve voorstellen voor een zo spoedig mogelijke oplossing van het con flict rond Cyprus, bevatte de boodschap van premier Inönoe aan zijn Griekse col lega ook beschuldigingen aan het adres van de Griekse en de Grieks-Cypriotische regering. Papandreou kan, wat de Grieks-Cyprio tische aanval op Kokkina betreft, overi gens zijn handen in onschuld wassen. Hij heeft hiervan niets geweten, waarvoor hij de eigenzinnige Makarios gisteren op de vingers getikt heeft. Engeland en Amerika zijn van plan te streven naar een ministersconferentie over Cyprus en verwacht wordt dat dit geallieerde initiatief op gang zal komen zodra het bestand op Cyprus vaste voet heeft gekregen. President Johnson en premier sir Alec Douglas-Home zijn met elkaar in nauw overleg over de situatie. In eerste instan tie proberen zij het bestand op Cyprus te versterken en vervolgens wordt ge dacht aan een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van Ameri ka, Engeland, Griekenland en Turkije. Overigens gelooft men in diplomatieke kringen in Londen dat Cyprus vroeg of laat zal worden verenigd met Grieken land. In dat geval zou de Turks-Cypri sche minderheid waterdichte garanties moeten hebben, of worden verplaatst naar een Grieks eiland en gepaste schade loosstelling moeten krijgen. Men meent echter in Londen, dat er een nieuwe factor is, die de geprojecteerde vredesonderhandelingen kan compliceren: de opvatting wint nl. veld dat Grieken land zijn greep op president Makarios heeft verloren. Het is nog niet duidelijk of Makarios of zijn vertegenwoordiger zal worden uitgenodigd aan de geprojecteerde diplo matieke conferentie deel te nemen. Egypte heeft intussen toegezegd ,.de onahfankelijkheid van Cyprus te zullen beschermen". In een boodschap veroor deelde Nasser „de Turkse agressie" tegen het eiland. Ook de Hongaarse leider, Ja nos Kadar, heel't zich solidair verklaard met de Grieks-Cypriotische regering van Makarios. Hij zei „diep geschokt" te zijn door de agressieve daden tegen Cyprus. De V.N.-bemiddelaar zet intussen zijn pogingen om tot een oplossing van het geschil te komen, onverdroten voort. Vol gende week vertrekt hij naar Athene, Ankara en Nicosia, voor topoverleg. Woensdag zal weer een V.N.-autoriteit op Cyprus aankomen om de naleving van het bestand te controleren. Het is de ex- president Galo Lasso Plaza van Ecuador, die V.N.-secretaris-generaal Oe Thant zal vertegenwoord igen. ...en misschien geven ze óók wel niets anders dan vervelende pro gramma's... Minister Bogaers: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de E.M.S. van de heer Zwolsman uit het extra van minister Bogaers ontvangen contingent van 2000 huizen uitsluitend woningen gaat verhu ren aan hen dio voor tenminste 10.000 gulden aan E.M.S.-woningspaarbrieven hebben gekocht., dan is dat- in strijd met de voorwaarden en bepalingen, die de bewindsman aan dit extra contingent hui zen heeft verbonden. Dat heeft de minister van Volkshuis vesting, drs. P. Bogaers, gisteren mede gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het socialistische Tweede-Ka merlid drs. Th. Westerhout. Minister Bogaers deelt daarom mede dat aan de gedane toezegging van een extra-contingent slechts dan uitvoering wordt gegeven wanneer de redelijke ze kerheid bestaat dat bij de verhuur der woningen wordt gehandeld overeenkom stig de vastgestelde voorwaarden. Morgen is het drie jaar geleden, dat in Berlijn de muur werd op gericht, die het communistische deel van de stad sindsdien scheidt van het Westelijke deel. Ter her denking van diegenen, die om het leven kwamen bij pogingen naar het Westelijke deel te ontkomen, worden er vijf plaquettes in de muur gemetseld, op de plaatsen waar de slachtoffers omkwamen. Foto: Op de steen op de voorgrond staat: Opgedragen aan Rolf Urbad, slachtoffer van de muur der schande. NAALDWIJK Volgens de voorzit ter van de bond Westland, waarbij de elf veilingen in het Westland zijn aangesloten, zullen de Westlandse tuinders zich 1964 blijven herinneren als het jaar van het tomatendrama. Van welke betekenis de tomatenteelt voor het Westland is kan blijken uit het feit dat van de totale omzet van byna 200 miljoen gulden in het vorig jaar, 108 miljoen gulden uit de opbrengst van de tomaten afkomstig was. Toen was de ge middelde prijs der tomaten in deze tijd van het jaar echter 89 cent per kilo, terwijl thans in het algemeen niet veel meer dan de minimumprijs van rond 25 cent per kilo kan worden gehaald. Het is geen zeldzaamheid dat de helft der tomatenaanvoer doordraait, waarna nog iets minder dan de minimumprijs als vergoeding wordt betaald. Het ver nietigen van de onverkochte tomaten stelt overigens vaak op zichzelf problemen, omdat daarvoor geen gelegenheid kan worden gevonden door de enorme hoe veelheden. Het vervoer naar de destruc- tieplaatsen is bovendien nog vrij kost baar. Het tomatendrama is een gevolg van de omstandigheid dat dit jaar niet alleen grote hoeveelheden worden geoogst als gevolg van de gunstige weersomstandig heden. Ook in Bulgarije, Frankrijk enzo voorts worden ongekende hoeveelheden geoogst. Voorts zijn er de teeltuitbreidin gen. Er is een tekort aan veilingsfust ont staan, waardoor de export werd bemoei lijkt. Als geheel is echter de tomatenexport niet onbevredigend, want Duitsland bijv. heeft tot 1 juli plm. 70 miljoen kilo toma ten afgenomen tegen 50 miljoen kilo in het vorig jaar. Een groot gevaar zien de tuinders in hel feit dat zij steeds gro tere investeringen moeten doen voor ver warmingsinstallaties e.d., waartegenover nu de geringe ontvangsten staan. De bondsvoorzitter vindt het niet ver standig dat het Westland de druiventeelt vrijwel geheel prijs heeft gegeven, omdat druiven altijd nog in koelhuizen bewaard kunnen worden, hetgeen met tomaten niet het geval is Er zijn veel tuinders die nu een vlucht in de bloementeelt on dernemen door de kassen voor deze teelt in te richten. Het is niet onmogelijk dat hierdoor weer een overvloed aan bloe men aan de markt zal gaan komen, waar onder ook de prijzen ernstig zullen lijden. EL1SABETHSTAD Volgens in Elisa- bethstad ontvangen berichten is de stad Manono, 500 kilometer ten noorderi van Elisabethstad, in handen der opstande lingen van Soemialot gevallen. De instal laties der mijnbouwmaatschappij „Geomi- nes" zouden zijn vermeld. Er zouden „vele doden" zijn gevallen. De rebellen zijn op weg naar Mitwaba. Als zij ook deze stad veroveren, betekent dat hun diepste penetratie tot dusverre. Grote streken in Noord-Katanga zijn al in handen der opstandelingen. CASTEL GANDOLFO Als eerste Paus in de geschiedenis die een straal vliegtuig besteeg voor zijn reis naar het H. Land, heeft Paus Paulus VI gister middag ook als eerste Paus in de ge schiedenis in een hefschroefvliegtuig van de Italiaanse luchtmacht een vlucht gemaakt van Castel Gandolfo naar Orvieto. In Orvieto wordt jaarlijks het sacra mentsfeest gevierd, dat door Paus Ur- banus VI in 1264 werd ingesteld. Hoewel de bul van Paus Urbanus over het z.g. Bloedwonder van Bolsena, een dorpje bij Orvieto, niets zegt, menen sommigen dat de instelling van het sacramentsfeest verband houdt met dit wonder. Het verhaal wil dat een priester, die twijfelde aan de werkelijke tegenwoor digheid van Christus in de hostie, toen hij tijdens de H. Mis de hostie brak enkele druppels bloed zag vallen op de corporale. De corporale met bloedvlek ken wordt nog steeds in Orvieto ge toond. Paus Faulus vertrok om even over vier uur van Castel Gandolfo. De vlucht van 50 minuten naar Orvieto voerde de H. Vader over het prachtige bergland van Umbrië met zijn vele meren en bergmassieven. Om even voor vijf uur landde de helikopter langs de hoofdweg, ongeveer 5 kilometer van Orvieto, waar mgr. V. Dondeo van Orvieto de Paus begroette. Bewoners van de streek en vele toeristen juichten de Paus toe. De Paus stapte daarop in zijn eigen wagen om de laatste kilometers langs de steile dorpsweg naar Orvieto af te leggen. Het privé-karakter van het pauselijk bezoek kwam tot uiting in het kleine gevolg van de Paus. Slechts zijn lijfarts, de majordomo en enkele kardinalen vergezelden hem. Toegejuicht door de bewoners van Orvieto arriveerde de H. Vader bij de kathedraal, waar hij de mis opdroeg. Onder deze mis verzorgde het jongens koor „De Nachtegalen" uit Oosterhout de gezangen. Het koor was door het kapittel van de dom van Orvieto uit genodigd zijn tournee door Italië voor deze gebeurtenis te onderbreken. De H. Vader keerde per auto terug naar Castel Gandolfo. een rit van ruim 150 kilometer, die hem over het pas geopende deel van de autostrada Del Sole voerde. DEN HAAG Zwolsman wil de toe gangsprijs tot de Scheveningse pier niet verlagen. Na een bespreking van zyn E.M.S.-bestuur is gisteravond besloten dat er beroep zal worden aangetekend tegen de beschikking van minister An driessen, die bepaalt dat de prijs tot 55 cent moet worden teruggebracht. Zoals bekend verhoogde de exploitatie maatschappij eind juli de toegangsprijs van 50 cent tot een gulden. Hoewel vandaag, woensdag, de verhoging on gedaan moet worden gemaakt, zal blij kens de mededelingen van het E.M.S.- bestuur een gulden worden gerekend. Daarmee handelt men in strijd met de ministeriële beschikking, want een be roep ertegen heeft geen opschortende werking. Als de pierbezoekers vandaag dus een gulden moeten neertellen, is Zwolsman in conflict met de economi sche wetgeving Dat kan, als er sprake is van opzet (en iets anders valt er niet van te maken), een boete kosten van 25.000 gulden. Zijn besluiten heeft de heer Zwolsman in een brief aan de minister van Eco nomische Zaken, dr. Andriessen, mee gedeeld. Naar bet oordeel van de E.M.S. zijn de gronden van het beroep sterk, en moet worden verwacht dat het be sluit van de minister door het college van beroep voor het bedrijfsleven zal worden vernietigd. Het bestuur van de maatschappij kon over de wereldschokkende pierzaak pas gaan confereren toen het, eindelijk, de brief van de minister had gekregen. Die was maandag aangetekend en per expres bij het ministerie de deur uit gegaan. maar Zvolsmans mannen wis- ;en gistermiddag nog van niets. Het zag er naar uit de Zwolsman een zelf denkende brievenbus bezit, die epistels welke zijn baas onwelkom zijn. een voudig verduistert. KOPENHAGEN Denemarken gaat voortaan de badgasten, die zich te ver in zee wagen en dan met behulp van reddingsboten of hefschroefvliegtuigen gered moeten worden, de rekening pre senteren. Kort geleden kostte de redding van een badgast de Deense staat 25.000 kronen (ruim 13,000 gulden). De regering vindt dat dat te veel in de papie ren gaat lopen. Later op de dag bevestigde de E.M.S, echter de brief ontvangen te hebben. Indien de maatschappij in beroep gaai zal ze toch verplicht zijn gedurende het hele verdere seizoen de door de minis ter voorgeschreven prijs van 55 cent te handhaven. ZWOLSMAN zelfdenkende brievenbus (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de noordhal van het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam wordt van maandag 14 tot en met vrijdag 18 september voor de eerste maal de ten toonstelling Fiarex gehouden. Het is een vaktentoonstelling van onderdelen en bouwelementen van professionele elektro. akoestiek en grondstoffen plus halffabri katen. In vorige jaren maakte deze expo sitie van de onderdelen en van de pro fessionele elektronica deel uit van de Fi- rato. Daar echter in 1961 werd besloten om de Firato om de twee jaar te houden en deze pauze voor de elektronica-vak- man te lang is, is men tot een eenjarige expositie voor dit onderdeel van de Fira to overgegaan. In totaal zullen op de Fiarex meer dan 800 merken geëxposeerd worden door 61 deelnemers. De Fiarex is niet toegankelijk voor het publiek. OP WERELDMISSIEDAG 1964. zondag 18 oktober, zullen de 22 martelaren van Oeganda heilig worden verklaard. Zij werden in 1886 levend verbrand. (Advertentie) 55 GENEVE Dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, beeft gisteren in Genève verklaard, dat de houding die Paus Pau lus in zijn encycliek tegenover de andere kerken heeft aangenomen „bemoedigend" is, maar dat die houding tevens aantoont dat „wij nog ver verwijderd zijn van de' dag waarop de volledige eenheid der ker ken een feit zal zijn". Het is bemoedigend, aldus dr. Visser t Hooft, dat Paus Paulus zo sterk de na druk heeft gelegd op de noodzaak van de dialoog met de christenen die niet tot dê rooms-katholieke kerk behoren. HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA TOT 15 AUGUSTUS

de Stem | 1964 | | pagina 1