Waarheen met Cyprus Rood topgesprek Sovjet-hoofdstad in Onderzoekmethode is thans verbeterd Bisschoppenraad advies-orgaan Spookvestingstond op Eisenhowers weg naar Berlijn SLAMAT DJALAN Luchtverontreiniging BLOEDDORSTIGE VHOIIW ALS CRISIS (WEER) REZWOREN IS: Turks imperium oorsprong van Cyprus-kwestie Kardinaal A/frink in VS.: In plaats van trouwencel Enosis Kerstavond 1963 Blauwhelmen EELT, LIKDOORNS ENZ. Sabres Allernalievcn Versland Volgend jaar weer een Brit spioneerde voor Russen met zegen van V.S. Integratie op katholieke scholen in Mississippi Politie knuppelt nozems van het strand After dinner? DROSTE pastilles altüdwelkom!^^^. Miljoenen Chinezen demonstreerden tegen Amerikanen Oosten ropeanen verlaten schip en vragen asiel GEEN SENAAT Dominees pogen Loempa-sekte te overreden Voor rokers met een eigen stijl 55 Meer loon voor dokwerkers te Antwerpen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG II AUGUSTUS 1964 (Van een onzer redacteuren) pyprus zou een paradijs kunnen zijn met zjjn met zijn knoestige bergen, vruchtbare valleien en bijbelse landschappen. Toch vloeit »p het eiland weer bloed. In plaats van een einde te maken aan de nog altijd economisch zwakke po sitie, rumoeren de Turken en Grieken nu al jarenlang in hun even geprezen als beruchte koffie huizen. Maar erger nog dan politie ke hartstochten, regeert op Cyprus de haat. Onverzoenlijke haat tus sen twee gemeenschappen, welke voor elkaar geen hegrip willen en kunnen opbrengen. De Griekse haat tegen de Turkse ellandgennten dateert van eeuwen her. l!it de tijd dat Cyprus deel uitmaakte van het Turkse imperium. De schokkende ge beurtenissen van het afgelopen weekein de rijn de rechtstreekse gevolgen van de stichting der Cyprische republiek In 1960, destijds door een opgeluchte wereld be groet als het resultaat van redelijk over leg na jarenlange bloedige strijd. De kuestie-Cyprus was achter de rug. De commentatoren die nieuwe moeilijkheden voorspelden waren pessimisten. Maar de laatsten hadden toch gelijk De nieuwe republiek onder aartsbis schop Makarios had een grondwet die de kiemen van de nieuwe ziekte in zich droes. De grondwet, zeer moeizaam tot stana gekomen, wilde op een uiterst ingewik kelde manier de belangen van de Turkse minderheid veilig stellen. Een van de knelpunten was het recht van veto dat de Turken konden hanteren tegen allerlei belangrijke beslissingen van de Griekse meerderheid in de regering (70 pet.). Bo vendien gebeurde wat velen vreesden: Alleen al om het blote feit minderheid te zijn gleden de Turkse Cyprioten onder aanvoering van vice-president Fazil Kut- chuk af naar de oppositie. De Grieks-Cyprioten vonden dat veel te veel rekening werd gehouden met de Turkse minderheidsbelangen. Daarbij kwam nog dat de meeste Grieks-Cyprio ten de republiek in 1960 aanvaardden als een noodoplossing voor de problemen die zij al lang moe waren. De eigenlijke wens was en is nog - de Enosis, de aan sluiting bij Griekenland. In het Cyprische parlement ging het regelmatig spannen en het politieke ge krakeel sloeg spoedig over naar de kof fiehuizen, waar de Cyprioten, hevig dis cussieerden over Enosis, verdeling van het eiland, het stichten van een federale staat met een Grieks en een Turks deel. Over deze laatste onderwerpen spraken uiteraard de Turken. De communisten willen een onafhankelijk Cyprus, zonder bemoeienis van en met Turkije, Grie kenland, Engeland en de NAVO. De spanning groeide naar een uitbar sting. Die kwam op de vooravond van Kerstmis vorig jaar, toen Grieks-Cyprio ten de Turkse wijk Kumsal in Nicosia overvielen en daar op beestachtige wijze en niets en niemand ontziende manier huishielden. Sindsdien is het op Cyprus niet meer rustig geweest. Er is geen dag voorbijgegaan of er werd geschoten. Aan vallen lokten tegenaanvallen uit, maar het was vanaf het begin duidelijk dat de Turken het onderspit moesten delven. Ankara kletterde met de wapens en hield vlootoefeningen bij Iskerendun, vlak bij het eiland. De Veiligheidsraad kwam er aan te pas toen de vijandelijk heden bij Ktima, in het begin van dit jaar, een hoogtepunt bereikten. Turkije dreigde nu openlijk met een invasie Griekenland verzekerde niet werkeloos te zullen toezien en Makarios z^i dat hij de Russen te hulp zou roepen. De Veiligheidsraad besloot een politie- leger naar het eiland te sturen en de NAVO-leiding wees Grieken en Turken dringend op hun enorme verantwoorde lijkheden inzake de veiligheid van de Atlantische Verdragsorganisatie, waarvan zij gezamenlijk een onmisbare hoeksteen vormen. De crisis werd afgewend Voor een tijdje. Oe Thants blauwhelmen arriveerden op Cyprus om het ondankbare en zware werk. dat de door Grieks-Cyprioten ge hate Britten op bewonderenswaardige wijze deden, van hen over te nemen. Maar al direct deden zich moeilijkheden voor, waardoor de aanwezigheid van de V.N.-troepen niet aan het doel beant woordde. Duidelijker dan ooit bleek hoe slecht Makarios zijn Grieks-Cyprioten feitelijk in de hand had. De schermutselingen bleven gewoon doorgaan, ondanks af spraken van de Cyprische regering zonder Turkse vertegenwoordiging, die de regering verliet toen de vijandelijkhe den uitbraken. alle vroegte zijn hoogtepunt bereikte. In vasiegeruchten deden de ronde. Athene verkeerde in alle staten van verwarring. De Veiligheidsraad en de permanente raad van de NAVO vergaderden. Gisteren zag het er naar uit dat de crisis opnieuw bezworen zou worden, maar wat dan? (Advertentie) CO 3» r— GO rva CTI VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS De Turken raakten steeds meer in de verdrukking. Kleine Turkse dorpjes, plaatsbiedend aan enkele honderden in woners, bergen momenteel duizenden van elders gevluchte Turks-Cyprioten. Builen de dorpen liggen de Grieken op de loer. Beschieting door Grieks-Cyprische ka nonneerboten van de door Turken be woonde Cyprische kustplaatsen Mansoura en Kokkina. deed voor Ankara kennelijk de emmer overlopen en vrijdag versche nen de eerste Turkse Sabres boven het eiland. Dat was het begin van een snel Welke is de weg die Cyprus volgen moet? De republiek van 1960 is dood, de Turkse gemeenschap doet er niet aan mee. Kutchuk en de zijnen liepen immers weg toen Makarios de grondwet ten na dele van de Turken wilde veranderen. Een integrale Grieks-Turkse staat is niet mogelijk gebleken. Enosis. aanslui ting bij Griekenland, is voor de Turken onaanvaardbaar. Verdeling van het eiland is schier onmogelijk. Immers de Turken en Grieken wonen er door elkaar, zodat een ware volksverhuizing het gevolg zou moeten zijn, evenzeer als wanneer men zou overgaan tot de stichting van een' federale staat, met autonome Griekse en Turkse delen. Gebiedsruil tyssen Griekenland en Tur kije, zoals onlangs nog voorgesteld, lijkt al even onmogelijk en vooral onprak tisch. De Turkse minderheid zou niet slechts een gedwongen volksverhuizing meemaken, maar een feitelijke deportatie. Voor de Turkse gemeenschap is Cyprus evenzeer geboorteland als voor de Grie ken, die deze afstammelingen van de Turkse kolonisten nog altijd als vreem delingen zien. De gedachte aan staat, waarmee groeiende crisis, die maandagochtend in scheurde eiland. een onafhankelijke noch Griekenland noch Turkije, noch de NAVO of de Brit ten zich te bemoeien hebben, wordt in het Westen onwenselijk geacht. Het zou Moskou te zeer de gelegenheid geven een soort tweede Cuba te vormen. Tot nu toe heeft Moskou van de Cyprische kwestie weinig kunnen profiteren, omdat geen der partijen, Turkije- Griekenland, Engeland (alle NAVO-landen), hulp van hem nodig hadden of wensten. Dreige menten van president Makarios, dat hij Moskou te hulp zou roepen, doen weinig aan deze situatie af. De wereld zal nog vaker horen van de kwestie-Cyprus. maar het is hierbij wel te hopen dat het gezonde verstand vanaf dit weekeinde weer zal heersen Cyprus als brandhaard is uiterst ge vaarlijk voor de veiligheid van de we reld. niet alleen omdat het ongecontro leerde krachten op kan roepen, maar ook omdat het tegelijkertijd het Atlantisch bondgenootschap ondermijnt. Dit laatste vcnral is door westerse bril gezien de tragiek van de kwesties rond dit ver- MOSKOU Naar de „Pravda" meldt heeft Rusland vertegenwoordigers van 25 communistische partijen uitgenodigd voor een bijeenkomst te Moskou, die op 15 de cember zal beginnen. Uiteraard zal het geschil met Peking onderwerp van ge sprek zijn. Deze bijeenkomst zal dienen ter voor bereiding van een medio 1965 te houden internationale conferentie, van ruim 90 communistische partijen. De voor de voorbereidende conferentie uitgenodigde partijen zijn die van Alba nië (China's medestander), Bulgarije, Hongarije, Noord-Vietnam, Oost-Duits- land. China, Noord-Korea, Cuba, Mongo lië, Polen, Roemenië, Tjsecho-Slowakije, Frankrijk, Italië. West-Duitsland, Enge land, Finland, Argentinië, Brazilië, Syrië, India, Indonesië, de Verenigde Staten, Japan en Australië. Of er al partijen zijn die hebben toe gezegd te zullen komen, is niet meege deeld. Wel is van Russische zijde gezegd: ..Men mag de mogelijkheid niet uitsluiten dat enkele partijen geen vertegenwoordi gers zullen sturen". De Chinese communisten hebben een voorstel van het Kremlin om een confe- MüNCHEN De Brit Arthur Burchin- shaw, die gisteren plotseling uit een Duitse gevangenis is ontslagen, na daar 132 dagen in voorarrest te zijn gehou den op verdenking van spionage voor de communisten heeft verteld dat hij voor Rusland had gewerkt op verzoek van de Amerikaanse inlichtingendienst. Burchinshaw meende dat hij door de Duitsers was vrijgelaten op verzoek van de Amerikanen. Hij vertelde dat hij van het najaar van 3 963 tot kort voor zijn arrestatie de Russische inlichtingendienst had gediend op verzoek van de Ameri kaanse contraspionage. Burchinshaw. die de leiding had van een kledingmagazijn van het Amerikaan se leger, vertelde: „De Russen benader den me in Miir„chen. Zij wilden mijn po sitie op een Amerikaanse basis benutten om de Amerikanen te bespioneren", aldus de Engelsman. Hij beweerde dat hij het Amerikaanse leger onmiddellijk had in gelicht. De contraspionage verzocht hem toen toe te happen. Er volgde een ver zoek van Burchinshaw aan de Russische ambassade in Wenen, waar hem een fi nancieel aantrekkelijk voorstel werd ge daan. Burchinshaw wil niet onthullen wat de Russen van hem wensten. Hem zou door de Amerikanen zijn verzocht daarover te zwijgen. Burchinshaw zegt dat hij naar München was teruggekeerd on m contact bleef met de Russen. Regel matig bracht hij de Amerikaanse contra spionage verslag uit. „De Amerikanen wisten alles. Zij wilden dat ik het deed". ■Het had hem verbitterd, zei hij. dat hij onder deze omstandigheden zo lang dooi de Duitse justitie was vastgehouden. (Advertentie) JACKSONMISSISSIPPI De bis schop van Jackson, mgr. R.O. Gertew, heeft aangekondigd dat de katholieke lagere scholen in Mississippi in september zullen worden geïntegreerd. In een herderlijk schrijven dat in alle katholieke kerken in de van rassehaat vervulde staat werd voorgelezen, kondigt de bisschop aan dat in de eerste klassen kinderen zonder onderscheid van ras zullen worden aangenomen. Over de an dere klassen wordt niet gesproken. De bisschop dringt er bij de gelovigen ^ezG maa^egel te aanvaarden en hun medewerking te verlenen. katholieke lagere scholen in Mississippi. Het aantal leerlingen be draagt ongeveer 17.000. DEN HAAG Vijftien nozems zijn zondag op het strand bij Kijkduin door de politie met gummiknuppels verjaagd De jongens vielen de badgasten lastig Zij pakten uit de tassen van dames bo terhammen, flessen dranken en andere lekkernijen. Zij bleven in de buurt van de bestolen meisjes en vrouwen om nun buit op te peuzelen. Twee politieagenten stuurden de nozems weg. De jongelui voelden daar zo weinig voor, dat de wa penstok er aan te pas moest komen om ze van het strand te verdrijven. rentie over het ideologische geschil te houden al van de hand gewezen, redene rende dat het voorbarig is, en dat nog minstens vier of vijf jaar moet worden gewacht. Ze beschuldigen de Russen er van dat ze probeerden een scheuring in het wereldcommunisme te bewerk stelligen. Door zich niet te storen aan de Chi nese bezwaren hebben de Russische com munisten thans laten blijken dat hun ge duld na anderhalf jaar van openbare scheldpartijen is uitgeput. Westelijke waarnemers geloven dat de Russen bereid zijn Peking uit het com munistische kamp van Moskou te stoten. Het Kremlin beschuldigt de Chinezen ervan dat zij de communistische bewe ging in de wereld hebben verzwakt door hun „politieke strijd tegen de Marxis- tisch-Leninistisclie partijen" met ande re woorden door de lijn van Moskou niet te willen volgen. (Advertentie) UTRECHT Het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven heeft btf een onderzoek in opdracht van het meentebestuur van Utrecht naar de mo gelijkheid van luchtverontreiniging door de lood- en zinkpletterijen Hamburger in de Domstad een nieuwe methode van onderzoek toegepast. De bestaande apparatuur (de röntgen- spectroscoop) voor biologisch en toxico logisch geneesmiddelenonderzoek is daar bij gebruikt voor het luchtonderzoek, waardoor de verschillende chemische TOKIO Zondag hebben miljoenen mensen in China betogingen gehouden tegen de Verenigde Staten en voor hel recht Noord-Vietnam te helpen in eU conflict met de Amerikanen. Volgens het persbureau Nieuw-China hebben er sinds het conflict tussen China en Rusland nimmer zulke grote beto gingen in China plaats gevonden. In Peking namen twee miljoen mensen deel aan de betogingen en 4,5 miljoen anderen in 20 andere grote steden, aldus het persbureau. elementen in de lucht veel sneller en efficiënter konden worden bepaald. Door deze nieuwe ontwikkeling is het moge lijk een groot aantal luchtmonsters in korte tijd nauwkeurig te onderzoeken, met voorbijgaan van de veelal om slachtige en zeer arbeidsintensieve ge bruikelijke chemische controlebepalingen. Wanneer deze methode zal zijn ge automatiseerd. kan het aantal lucht monsters worden opgevoerd, zodat de gezondheidsautoriteiten niet meer be hoeven te volstaan met een monster por maand of per week. Als zulks nodig is, zal men de toestand nu op de voet van uur tot uur kunnen volgen. Deze nieuwe toepassing van de röntgen- spectroscoop bij het luchtverontreinigins- onderzcek is voorzover bekend nog ner gens in de wereld toegepast. Zij zal de mogelijkheden van het staatstoezicht op de volksgezondheid met het oog op de in omvang toenemende problemen van de luchtverontreiniging aanzienlijk kun nen vergroten en de hinderlijke of voor de gezondheid schadelijke gevolgen snel ler en effectiever kunnen opsporen. Dit is een foto van de Afrikaanse „profetes" Alice henshina, wier primitief gewapende volgelingen schrik en dood zaaien in Rhodesia. De strijd tegen haar volgelingen heeft al honderden dod engeëist. STOCKHOLM Zeven passagiers en vier bemanningsleden van 't Oostduitse passagiersschip Völkerfreundschaft", hebben gisteren de vrijheid in Stockholm opgezocht, zo meldt het Zweedse och tendblad ..Dagens Nyheter". De vluchtelingen zijn voor het meren deel Tsjechen. de overigen zijn Polen en Russen. Vijf van hen hebben zich bij de Zweedse politie gemeld en politiek asiel gevraagd. De „Völkerfreundschaft" arriveerde uit Helsinki waar tien andere passagiers aan wal zouden zijn gebleven. Geen van hen heeft zich tot dusver bij de Finse politie gemeld. Volgens de „Dagens Nyheter" zijn de tien passagiers in Finland op weg ge gaan naar de Zweedse grens. Het schip vervoerde 570 passagiers, voor het merendeel Tsjechische partij functionarissen. Het schip was uit Ros tock vertrokken en naar Leningrad ge gaan alvorens Helsinki en Stockholm aan te doen. De „Völkerfreundschaft" behoorde aan de Zweden-Amerikalijn en heette destijds „Stockholm". Onder die naam kwam het schip in 1956 in aanvaring met het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria". (Advertentie) ST.-LOUIS „Het voorstel voor een Centrale Raad van Bisschoppen om de Paus van advies te dienen zou een voort durend teken van de collegialiteit'van de bisschoppen met de Paus zijn". Aldus kardinaal Alfrink in een interview tij dens zijn bezoek aan Amerika op uitno diging van kardinaal Ritter van St.-Louis. Dit denkbeeld is het eerst door hem ge opperd tijdens de tweede zitting van het Concilie en later door anderen onder schreven. De kardinaal wil deze centrale raad liever niet „senaat" of „parlement" noe men, omdat dergelijke worden herinne ringen wekken aan democratische be stuurslichamen. „Het is geen kwestie van democratie", aldus de kardinaal, „maai het zou een orgaan moeten zijn, dat de Paus van advies dient en waaraan de Paus desgewenst raad kan vragen. De raad zou werkelijk alle bisschoppen moe ten vertegenwoordigen". Als mogelijk le denaantal dacht de kardinaal aan een maximum van honderd leden. Kardinaal Alfrink zei verder er vast van overtuigd te zijn, dat de collegialiteit der bisschoppen door het tweede Vati caanse Concilie zal worden vastgelegd. „De tekst, die we hebben is heel goed", aldus de kardinaal. In dit verband wees hij op het verschil tussen „theologische" en „sociale" collegialiteit. Theologisch be tekent: collegialiteit tussen alle bisschop pen: geen enkele uitgezonderd. Van dit laatste principe verwacht de kardinaal, dat het door de beslissing van het Concilie bekrachtigd zal worden. Zijn denkbeeld over een z.g. bisschop penraad. noemde hi.i een voorbeeld van de „sociale" collegialiteit. Het schema over het oecumenisme leek de kardinaal voor de gescheiden broeders zeer aanne melijk. Bij de behandeling van de verklaring over de joden verwacht kardinaal Alfrink nog enkele moeilijkheden, ofschoon hij meent, dat het stuk wel door het tweede Vaticaanse Concielie zal worden afgehan deld. Hij zag als reden voor eventuele moeilijkheden het feit, dat sommigen ge wag maken van het godsdienstige karak ter van de Joden en anderen over de politieke kant van de kwestie. OP 24 AUGUSTUS zal in Parijs vermoe delijk een topconferentie belegd worden van dé grote drie van Laos: premier Soevanna Phocma (neutraal), prins Soe- vannoephong (communistisch) en gene raal Phoemi Nosavan (rechts). DE BISSCHOPPEN hebben voor aan staande vrijdag dispensatie verleend van het onthoudingsverbod. LOESAKA Twaalf Noordrhodesische predikanten zijn gisteren naar het gebied van de zogeheten Loempa-kerk vertrok ken om de moordende sekteleden met re ligieuze argumenten te overreden zich aan de politie over te geven. Hun gidsen 2ijn gevangen genomen le den van de Loempa-sekte die gezegd heb ben te willen medewerken. Leider van de groep is Colin Morris. hoofd van de verenigde kerk van Midden-Afrika in Noord-Rhodesië. Het. officiële dodencijfer van de moord partijen van de gevechten met de Loempa- sekte bedraagt vierhonderd personen. Men vreest echter dat nog vele slachtoffers niet gevonden zijn. Middleton (N.Y.) Enkele minuten voor hij zou gaan trouwen, is de 22-jarige John Desmond samen met zijn getuige, de 21-jarige Thomas Slover, gearresteerd wegens doodslag. De 21-jarige bruid, Lin da Erickson. is met een shock onder dok tersbehandeling. Desmond en Slover werden door zeven politiemannen gegrepen op het parkeer terrein van de kerk waar Desmond zou trouwen. Hij en de getuige worden be schuldigd van doodslag op een bekende Newyorkse zakenman, de 52-jarige Robert Marshall. Marshall werd gedood tijdens een twist na een vrijgezellenfuif die voor Desmond werd gegeven. Men had ruzie gekregen en Desmond en Slover gaven toe dat er klappen wa ren gevallen. U kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Bizondere correspondentie WASHINGTON. Een ves tingwerk dat nimmer heeft be staan, heeft generaal Ddwight D. Eisenhower op dienst kruistocht door Europa in 1945 parten ge speeld en ertoe bijgedragen dat het Russische leger eerder Ber lijn bereikte dan de geallieerde strijdmacht, aldus de visie van een Amerikaanse geschiedkun dige. Rodney G. Minott, hoogleraar in de geschiedenis aan de Stan ford universiteit in Californië, poneert deze stelling in zijn nieu we boek „The fortress that never was". Het denkbeeldige vestingwerk was de zogenaamde „Alpenfestung" of natio nale redoute, die naar men geloof k- door de leiders van het Derde Rijk op de Alpengrenzen van Beieren Oosten rijk en Italië werd gebouwd als laatste poging de oorlog te prolongeren. Eisenhower, destijds opperbevelheb ber op het Europese oorlogstoneel be sloot zuidwaarts op te rukken en het gebied, waar volgens zijn inlichtingen diensten de Duitsers druk bezig waren hun redoute te bouwen, onder de voet te lopen. Weinige jaren later zou presi dent Eisenhower, geconfronteerd met conflicten over Berlijn, generaal Ei senhower wel om de oren willen slaan vóór het najagen van een schim in- stede van rechtstreeks op te rukken naar Berlijn In maart en april 1945 leek de rede nering die tot Eisenhowers besluit leidde, op goede gronden te berusten Eerst begin mei bleek dat de Alpen- festung nimmer had bestaan. Het was een spookbeeld dat ontstaan was uit feiten en fictie, welke Minott zorgvuldig naast elkaar heeft gelegd en geanalyseerd. De feiten: Gauleiter Hofer, districtsléider in Tirol, verza melt mannen en materiaal om zijn droom van een Alpenvesting te reali seren. Hitier geeft twee veldmaar schalken Kesseteing en Schoerner bevel toezicht op de bouw van het vestingwerk te houden. Hitier zelf overweegt in april ernstig om Berlijn te verlaten en zijn hoofdkwartier op de Obersalzberg op te slaan. Enkele elite eenheden van de SS worden uit de strijd genomen, althans zo wordt ge meld. De verdichtsels: de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger meldt grootscheepse bewegingen van elite troepen van de SS en hangt een beeld op van een kunstig stelsel van onder grondse installaties en munitiefabrie ken. De psychologen in de geallieerde strijdmacht menen dat een redoute wel paste in de nazi-ideologie. De propaganda-machine van de na zi's spuit Alpenfestung-geruchten om zowel de geallieerden als hun oorlogs moede landgenoten in verwarring te brengen. Bovendien waren Eisenhouwer en zijn staf sceptisch geworden na de slag in de Ardennen in december 1944 welke voortvloeide uit een Duise aanval die de geallieerde strijdkrachten tamelijk onverwachts op het lijf viel. De geal lieerde bevelhebbers aie in september 1944 er niet voor terugschrokken erom te wedden dat de oorlog in Europa tegen het eind van dat jaar afgelopen zou zijn, waren tot de mening gekomen dat de oorlog nog wel maanden, mis schien zelfs jaren, zou kunnen voort duren Het zou echter onjuist zijn aan te nemen dat het denkbeeldige fort de voornaamste reden was tot Eisenho wers besluit niet direct naar Berlijn op te rukken. Het schimmige fort paste evenwel goed in Eisenhowers plan om het langzameraan te doen en zich te concentreren op de verplettering van Duitsland op het slagveld, liever dan zich te vermeien in de politieke ge volgen op lange termijn. Eisenhowers politieke adviseur be. treffende Duitsland, ambassadeur Ro bert Murphy („Diplomat among war riors") herinnert zich de twee belang rijkste politieke factoren die Eisenhou wer in overweging nam: Duitsland was al in september 1944 op papier verdeeld in bezettingszones onder Rus land. de Verenigde Staten en Engeland, en Eisenhower voelde er weinig voor Amerikaanse soldaten op te offeren voor een gebied dat tenslotte toch zou moeten worden overgeleverd aan de Russen. De opperbevelhebber had van pre sident Franklin D. Roosevelt de strikte order gekregen met de Russen samen te spelen en nauw samen te werken met het oprukkende Rode leger. Ei senhower had derhalve geen reden om verwarring te riskeren door het Rus sische leger tegemoet te gaan. De Amerikaanse houding kwam nog duidelijker aan het licht in het geval van Praag, waar Eisenhower weigerde de opstandige Tsjechische hoofdstad binnen te rukken en aldus de Russen de eer van bevrijders liet. Er is echter weinig twijfel aan dat de dingen er jaren later anders uit gepakt zouden hebben, als Eisenhower Berlijn eerder had bezet dan de Rus sen. Murphy die Eisenhower op diens eer ste reis naar de Duitse hoofdstad ver gezelde. brengt in zijn boek in her innering hoe de Sovjets hun aanwe zigheid in Berlijn gebruikten als hef boom om de Amerikaanse militairen uit Thuringen en Saksen te verdrij ven en zich in de stad over het alge meen gedroegen als alleenheersers, on middellijk voor en zelfs tijdens de con ferentie van Potsdam. Per 1 oktober zullen de 13.500 „dol;* werkers" van de Antwerpse haven gaan genieten van de vijfdaagse. Al enkele ja ren geleden werden hun lonen gekoppeld aan de indexschommelingen. De werktijd verkorting is het voornaamste resultaat van maandenlange onderhandelingen tus sen de vakbonden en de patroonsorgani saties. Uiteraard zal er in de haven van Ant werpen weinig veranderen omdat men ook in de toekomst nog op zaterdag en zon dag, eventueel ook op feestdagen en 's nachts blijft werken. In de praktijk komt het er op neer, dat de havenarbei ders voor vijf dagen arbeid het loon van zes dagen zullen opstrijken. Om het eind resultaat te kennen vermenigvuldigt men eenvoudig 't dagloon met 6 en deelt men het daarna door vijf, ongeacht het aantal dagen dat de havenarbeider werkt. De invoering van dit systeem vergde echter nog enkele aanpassingen. Zo zal de Antwerpse havenarbeider in de toe komst steeds in dezelfde werkbeurt moe ten werken. Vroeger kon hij de ene dag in de avondbeurt, de andere dag in de middagbeurt en een volgende dag weer in de nachtbeurt werken indien hij daar zin in had. Er bestaan in totaal zes ver schillende beurten d'c ook verschillend vergoed worden gaande van 230 frank tot 660 frank per taak. Volgens het oude sy steem was het onmogelijk het gemiddelde Icon van zes dagen over vijf te verre kenen. zodat van 1 oktober af de haven arbeider een vaste beurt zal moeten kie zen. Slechts na overleg met de patroons organisatie kan hij later eventueel van beurt wisselen. Een andere wijziging in de arbeidsover eenkomst is de invoering van de verplich te aanwerving. Vroeger diende een arbei der slechts 150 taken per jaar uit te voe ren om recht tê kunnen laten gelden op werklozensteun en bestaanszekerheid (on geveer 200 franc per dag). Hij kon daarna nooit verplicht worden om een taak te aanvaarden die hem niet beviel. Daaraan is nu een einde gesteld. In de toekomst zal hem van ambtswege een taak aange wezen worden indien hij zich niet vrij willig heeft gemeld. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 7