igen m Damwand moet strand V rouwenpolder redden Steekvlam stichtte brand in Bergen op Zoomse fabriek 't is weer tijd voor Mingskern Bevrijdingsfeesten steken stadsfeesten naar kroon Grotere aanpak in bouw tijdens wintermaanden Internationaal werkkamp te Baarland geopend Dit najaar aanvang van het werk SPECTACULAIRE ROOKONTWIKKELING wen gewenst 1.15 Bouwpastoor „De Kroeven te Roosendaal j wedstrijden lOGWATER Vandaag Morgen Van 16-19 september in Axel Organisatoren hebben grote P1 annen Eerste James Grieve geveild Bestrijding van vorstverlet Duitse minister Sasput naar Zuivering zó zacht zó geurig Poging tot aanranding te Kloosterzande Brandhaard Cyprus Aardbeienplan ten gaan de grond in Dode bij aanleg waterleiding in Kapelle DAGBLAD DL STEM VAN DINSDAG 11 AUGUSTUS 1964 a Mat: We konden geen gen lein voor de katholieken, ze mèt de hervormden bij de gereformeerden. Mat: „Ja, met de samen- irkelijk gebied zijn we in gekomen. Wij hebben ge- met de katholieken en vriendschappelijk met hen zoon is op een katholiek Oosterhout als enige n Tweede Kamer g van burgemeesters, wet- cretarissen op Schouwen- ft zicli in een adres tot de r der Staten Generaal ge- van dit adres werden de Ministerraad en aan iten van Zeeland. >t het zenden van dit adres •ïalisatiebeleid van staats- cer van economische zaken, kernfaciliteiten die Zierik- :ele jaren geniet komen te echt ziet de vereniging dit lige slag voor heel Schou- In het adres wordt erop _t 1959 de burgemeesters -Duiveland zich tot de mi- nomische zaken hebben ge- verzoek tot aanwijzing1 van ingskern op het eiland. Niet worden, dat de aanwijzing van zo korte duur zou zijn. volkt gebied als het eiland s kan industrialisatie niet n worden gerealiseerd, n vijf jaren hebben bewe- industrialisatie hier voor gelijkheden aanwezig zijn. acht voortzetting van dit k van het grootste belang, ^chouwen-Duiveland in een st zowel naar het noorden uiden met het vasteland zal n: het gevolg daarvan is eilandelijke arbeidsmarkt itgesteld aan de zuigkracht ;tad Holland en van Sloe- /ijst dan nog op de positie- jk aanwijsbare gunstige ge- e aanwijzing van Zierikzee ente. Het is hoogst betreu- iat deze opgaande lijn wordt n toeneming van toerisme, iverigens ook, valt geen op reiken. Gestreefd dient te een werkgelegenheid die de evolking kan opvangen. De er wordt verzocht zijn in- egering aan te wonden, op- n-Duivelahd Zierikzee) als kern zal blijven gehand- zijn twee vriendschappelijke [espeeld. HVV kwam uit te en Axel ontmoette IJzendij- oemd duel eindigde in een HVV speelde voor het dat is best bevallen. Jzendijke met 8-0 onder de as een eenzijdige wedstrijd ans (2x) en Van Vucht voor zorgden. Lensen. Hermans. ?n Verbunt schoten daarna en zo werd het 8-0. oensdag 12 aug. gelden d< gwaters!-nden voor Zeeland: om 6.05 - 18.17 uur: te Ter- 20 - 17 42 uur: te Vlissingen .10 uur: te Wemeldinge orr uur De dolle verhuizers lur Das schone Abenteue* N 20 uur Ich bin nur eine Frau uur Goud voor de heersers RG Spoedcursus Franse liefde, uur De liefde van Hercules Das schone Abenteuer. uur Ich bin nur eine Frau. Goud voor de heersers, uur RG (Van onze correspondent) Een van de eerste voorzieningen die er in en om het Veerse Meer getroffen zuil worden, is het leggen van een 600 meter lange damwand langs het smalle strand bij Vrouwenpolder, dit om verdere afkalving te voorkomen. Bovendien zal het strandje, dat in de loop van enkele jaren reeds is „gekrompen" tot een breedte van een paar meter en op som mige plaatsen zelfs helemaal is ver dwenen, worden opgespoten met ettelijke tonnen zand, die het strand weer 20 meter breed zullen maken. Vermoedelijk zullen de werkzaamheden aan het strand nog dit najaar een aanvang nemen, zo- spreekt hoopvol Vrouwenpolders burge meester, de heer A. de Kam. Kosten van dit, vergeleken bij andere op stapel staande Veerse-Meer-voorzieningen, nog vrij gering: anderhalf miljoen gulden. „Die strandverbreding en het leggen van de talud, met kleine meerplaatsen voor boten, komen geheel ten goede van badgasten en watersportmensen," meent burgemeester De Kam. „We zouden net zo goed kunnen zeggen: laat dat strand maar rustig in het meer verdwijnen, inplaats van er anderhalf miljoen tegen aan te gooien. Maar dit strandje is een bijzonder geliefd oord van toeristen. Het is eigenlijk de enige plaats langs het Veerse Meer waar je rustig en zonder het risico van vast te lopen, hoten kunt meren. Vandaar die voorzieningen. Het strand moet behouden blijven." Juist omdat het Vrouwenpolderse strand aan het Veerse Meer zo'n aan trekkelijke en veelvuldig gebruikte meer- plaats van honderden jachten is, kavelt het steeds verder af. Dc bewegingen in het water, veroor zaakt door af- en aanvarende boten, het laten zakken en ophalen van ankers, hebben steeds weer strandafslag tot ge volg. Bovendien, en burgemeester De Kam zegt het voorzichtig, maar tevens wat verwijtend, schuift er zeer veel zand in het meer door de grote golfslag van vlak langs het strand razende speed boten. STEILE WAND Afkalving van het strand constateerde men reeds toen het Veerse Meer nog open zee was. De snelle ebstroom zoog voortdurend grote brokken zand naar beneden, zodat vlak langs de kant een Burgemeester De Kam van Vrouwen polder: „Het is nog lang niet wat het wezen kan." stroomgeul met een gevaarlijk steile wand ontstond. Die zeer recht aflopende strandzijde bestaat nog steeds, hoewel deze zich op natuurlijke wijze tracht te herstellen in een zacht glooiende vlakte. Ook door dit proces, dat nog steeds bezig is, zakt er zand weg. De afmerende boten helpen nog een handje mee. Welk een omvang deze onvermijdelijke, maar tevens on gewenste „hulp" kan aannemen werd enige jaren geleden aangetoond. De ankerketting van een jacht bleef vast zitten, terwijl de boot terecht kwam in de ebstroom van het toen nog open wa ter voor Vrouwenpolder. Het gevolg was dat met razend geweld het halve strand werd weggeslagen, en een gapende af grond ontstond, waarvóór het water ruim 30 meter diep was. Op de plaats waar destijds het strand is weggeslagen, ligt nu geen millimeter droog zand meer, zodat men door het water moet gaan, wil men een wandeling langs het gehele strand van Vrouwen polder maken. Al met al, en niet alléén door het afkalvende strand bij Vrouwenpolder, is het Veerse Meer nog lang niet wat het in de toekomst zal kunnen zijn, meent burgemeester De Kam. „Dat bewijst het bedrag van 6 miljoen gulden wel, dat nodig is om alleen de noodzakelijkste werken in het Veerse Meer uitgevoerd te krijgen. Spoedcursus Franse liefde, De liefde van Hercules (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Het heeft er de schijn van dat de bevrijdingsfeesten, die op 16, 17, 18 en 19 september a.s. in Axel worden gevierd, de stadsfeesten, die ongeveer een jaar geleden gehouden werden, naar de kroon zullen steken. Het comité, dat de viering van het vierde lustrum van de bevrijdingsfeesten organiseert heeft grootse plannen, die nog steeds niet hele maal rond zijn. Men heeft al voor vele interessante programmapunten weten te zorgen, maar men streeft ernaar het programma nog uit te bereiden. Het comité weet zich ten volle ge steund door de burgerij: De collecte, die onlangs ter bestrijding van de onver mijdelijk te maken onkosten werd ge houden, vond een goed en gul ont haal bij de bevolking. In verschillende straten heeft men bovendien de koppen bij elkaar gestoken om de straten met tertijd duchtig te versieren, zoals dat ook tijdens de feesten ter gelegenheid van het 750 jaar stad-zijn van Axel is geschied. Het comité heeft onlangs een oproep aan de bevolking gericht overal, in ieder ge val zoveel mogelijk, de straten te ver sieren. Hoog bezoek Zoals wellicht reeds bekend zullen de bevrijdingsfeesten voor een gedeelte wor den bjjgewoond door de Poolse ex-gene raal Maczek, die met zijn troepen een groot aandeel heeft gehad in de bevrij ding van Axel. Er komt ook een deputa tie van Poolse oud-slrijijders uit Londen, evenals trouwens uit Nederland. Wat het voorlopige programma be treft.: op 16 september is er een doden herdenking en wordt een herdenkings bijeenkomst gehouden. Op 17 septembei' is er ruimte voor allerhande militaire activiteiten: er zal o.m. een concert wor den gegeven door een bekende militaire kapel. Waarschijnlijk komt ook het stuntteam van de vliegbasis Woensdrecht. naar Axel. Het zal althans een demon stratie boven Axel geven. Op 18 septem ber zal 's morgens een jeugdvoorstelling worden gegeven, 's middags zullen wed strijden voor de jeugd plaatsvinden, 's avonds zijn er demonstraties parachute ren, brandweerdemonstraties en een volksbal met een optreden van de alom bekende Blue Diamonds. Eventueel is er oog een optreden van de Zeemachtkapel uit Oostende, n de laatste dag is er een drumband- oncours waarvoor tot nog toe reeds •JS» clan tien gezelschappen hebben in- 7cschreven. worden de bevrijdingswan- citochten gehouden, kan men rond- luchten maken per helikopter en zal s avonds een vuurwerk worden ontsto- ■<m. Gedurende de drie laatste dagen zal en lunapark zijn opgesteld op het jzydlowskiplein. De dodenherkenking zal worden gehouden bij het Poolse monument, uaarna zal een bloemenhuldewor- aer* gebracht, waaraan de gehele be volking zal kunnen deelnemen. Het comité hoopt dat van die gelegenheid dan ook een druk gebruik zal wor den gemaakt. In dat verband wijst men erop dat het vieren van een be vrijdingsfeest bijzonder zinvol is, echter het herdenken van hen, die destijds de hand hebben gehad in onze bevrijding en daarbij het leven lieten nog zinvoller. (Van een medewerker) GOES. Sinds maandag wordt er op de Zeeuwse fruitveilingen James Grieve aangevoerd. Dit is een appelras dat de laatste jaren sterk naar voren is gekomen en algemeen wordt gewaardeerd als het beste zomerras van appelen. In de komende weken zal van dit ras een groot aanbod los komen want er staan speciaal in Zeeland veel bomen van dit ras en ze hangen meestal vol met vruchten van een voortreffelijke kwali teit. Het is in het bijzonder de smaak waardoor de James Grieve zo geliefd is bij de consument. Op de eerste aan- voerdag werd voor de grote maat van dit ras een prijs betaald van 40 tot 50 cent per kg. Het aanbod was overigens nog zeei gering want er wordt op de veilingen nauwlettend toegezien op de kleur van dit ras. Groene partijen worden niet ge veild omdat hiervan niet verwacht kan worden dat ze de consument geen teleur stelling zullen geven bij het opeten. De Provinciale Zeeuwse afzetcommis- sie voor fruit wil doen wat mogelijk is om te voorkomen dat te vroeg geplukt fruit bij de consument komt en daarom wordt er zo nauwlettend toegezien op de kwaliteit van de eerste James Grieve en moesten reeds de eerste dag sommige te lers ervaren dat het ernst is met het streven om vanuit Zeeland enkel kwali- teitsfruit naar de consument te zen den. Er zal gedurende de komende weken volop James Grieve komen want de aan voer van dit ras dat bijna zo populair is als de Cox's Orange Pippin later in het najaar, duurt tot minstens half sep tember. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM. Een korte felle brand heeft maandag middag flinke schade aangericht aan een gedeelte van de N. V. Ma chinefabriek en Ijzergieterij Hol land Bergen op Zoom nabij de (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE De Evangelische Kirchgemeinde Schmachtendorf bezit in het gehucht Sasput (gem. Schoondijke) een vakantie oord, dat wordt geleid door Pfarrer Berg- haus. He minister van arbeid en sociale zaken uit Nord-Rhein Westfalen, de heer Grundmann, zal donderdagmorgen a.s. een bezoek aan dit vakantieoord komen brengen. Het gemeentebestuur van Schoondijke is van dit voornemen van de minister op de hoogte gesteld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De stichting verlet- bestrijding Bouwnijverheid zal ook de komende winter weer toeslagen uitkeren aan bouwondernemers, die door het treffen van bijzondere maatregelen er voor zorgen, dat ook bij minder gun stige weeromstandigheden wordt door gewerkt. De stichting verwacht, dat er twee a drie maal zoveel onderne mers als vorige winter zullen deelne men aan de z.g. doorwerkregeling, om dat deze regeling vorig jaar vrij laat werd gelanceerd. Toch had de regeling de vorige win ter (met 50 eigenlijke onwerkbare da gen, waarop door bijzondere voorzienin gen toch doorgewerkt werd) een in teressant effect: 34.000 bouwvakkers werden er korte of lange tijd bij betrok ken en op de gewerkte „onwerkbare" dagen zorgden zij ervoor, dat 2500 wo ningen méér gereed kwamen dan zon der regeling en bijzondere voorzieningen het geval zou zijn geweest. Bovendien was er nog tijdwinst bij de utiliteits bouw, die overeenkomt met 2300 wonin gen. Aan toeslagen werd rond 6,5 mil joen gulden uitgekeerd. Hiervan kwam 2.3 miljoen gulden voor rekening van de risicofondsen van de bouwnijverheid. Zouden deze fondsen op de doorge werkte dagen verletuitkeringen hebben moeten doen, dan zouden zij véél meer geld kwijt zijn geweest. In de komende winter zullen deze fondsen driekwart van de dagtoeslagen betalen; het rijk betaalt de rest plus de aanloopkosten. De bouwondernemers, die voorzienin gen treffen, krijgen per werknemer een basisbijdrage van 250 gulden (bij wo ningprojecten) of 230 gulden bij andere bouwwerken) plus een bijdrage per doorwerkdag van resp. f 4,50 en f 4,10 per werknemer. Dagelijks zal het spe ciale telefonische weerbericht vermel den of de volgende dag een doorwerk dag zal zijn, waarop de bij de regeling aangeslotenen dus moeten doorwerken ook al zal het weer ongunstig zijn. De ondernemer krijgt de toeslag ook als hij laat doorwerken als zelfs de regeling het niet meer nodig maakt. ..Bij het bedrijfsleven bestaat een zeer grote animo voor de doorwerkregeling. We verwachten dan ook. dat naast utiliteitsbouw circa 60.000 a 70.000 in aanbouw zijnde woningen (dat is onge veer de helft van het totaal) erbij be trokken worden. En het uiteindelijke effect zal kunnen zijn, dat de bouwerij van een seizoenbedrijf een continue ac tiviteit wordt", zo wordt betoogd van de zijde van de stichting, die verwacht, dat de regeling ook bij voortdurend goed weer door de basisbijdrage de komende winter 2.4 miljoen gulden zal kosten. Aan de basisbijdrage betalen de risico fondsen dus niet bij; deze komt voor re kening van het ministerie van volkshuis vesting, dat zeer hartelijk medewerkt. Zeelandhaven in het uiterste wes- blusinstallatie van de yerfafdeling in wer- king gesteld. Het mocht weinig baten: de ten van de stad. Een mengsel van 1500 liter benzol, teer en menie was- vermoedelijk door kortslui ting, in brand geraakt. De hoog opslaande vlammen en de hevige rookontwikkeling deden aanvan kelijk een zeer ernstige brand ver moeden. Toen enige uren later het vuur was gedoofd, bleek de toe stand minder ernstig dan ver wacht: volgens de directie - ir. J. C. Visser - zou er in de verfafde- ling, waar de brand woedde, van daag weer worden gewerkt. Men heeft nog geen volstrekte zeker heid over de oorzaak van de brand. Feit is echter, dat een van de werknemers, de heer Lodewijks op deze eerste dag na de vakantie van de metaal-arbeiders een nieuwe lamp in een fitting wilde draaien. Toen hij dit deed, ontstond plotseling het was even voor half twee - een steek vlam, waardoor hij zelf licht aan de arm werd gewond en waardoor tevens het zeer brandbare verfmengsel in brand vloog. De verf bevond zich in een reservoir, dat onderdeel uitmaakt van de dompel installatie, waar gietstukken voor afslui ters worden gevelfd. Het vuur greep snel om zich heen en er ontstond een zeer sterke rookontwikkeling. Zwarte, vette rookwolken omhulden het gebouw en trokken tot ver in de omgeving de aan dacht van de bevolking. Weldra zag het langs de Havendijk dan ook zwart van de mensen. Zodra het vuur ontstond werd de brand- C02-installatie schoot tekort. De inmid dels gewaarschuwde brandweer was snel aanwezig - de brandweerkazerne staat vlak bij de N.V. Holland en legde talrijke stralen in. D ehogedrukstralen joegen echter de vlammen hoog op en ijlings moest om een nieuwe voorraad koolzuur- sneeuw worden gegaan. Toen deze er een maal was had men het vuur snel in be dwang. Mede dankzij het kordate optre den van de bedrijfsbrandweer kon om streeks half drie het sein brand meester worden gegeven en een half uur later was de brand totaal geblust. Aanvankelijk was er vrees, dat enige vaten benzol die in de loods zouden lig gen, zouden ontploffen. Maar deze bleken reeds onmiddellijk naar buiten te zijn ge bracht. Gelukkige omstandigheid was, dat korte tijd geleden een tank met enige dui zenden liters benzol naar elders op het terrein was overgebracht. Gelukkige om standigheid was ook, dat de loods zeer hoog is en afgedekt met zogenaamd „birns beton", dat onbrandbaar is. Daardoor konden de vlammen niet door het dak heen slaan. Op de foto: Na de brand was er heel wat te ruimen in de fabriekshal van de N.V. Holland, waar met koolzuursneeuw de strijd tegen het vuur was gewonnen, 5? (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND Jhr. L. v. Bönninghau- sen tot Herickhave, voorzitter van de stichting Hellenburg, en oud-burgemees ter van IJzendijke, heeft gisteravond te Baarland het internationale werkkamp geopend, dat daar tot 27 augustus wordt gehouden. Ruim 20 jongeren uit Frankrijk Engeland, Zweden, Turkije, Egypte, Duitsland en Nederland zullen meehel pen aan het restaureren van de restan ten van kasteel Hellenburg. Dit kasteel dateert uit de 14e, deels uit de 15e eeuw. De grondvesten die reeds blootgelegd zijn, geven een blik op de plattegrond van een middeleeuws kasteel met woonkern en binnenplaats. Zoals de voorzitter van de stichting in zijn welkomstwoord zei is het. doel van de stichting een goed aangelegd histo risch reservaat aan te leggen en een ver zorgd voorterrein. Voor de recreatie acht hij dit van groot belang. Burgemeester van Liere van Baarland noemde het geen alledaags gebeuren, dat er in Baarland een internationaal gezelschap wordt ont vangen. Hij hoopte dat er tussen de jon gelui een verbroedering zal ontstaan. De jongeren die slaap- en woongelegen heid hebben gevonden in de bloembollen- schuur van de heer E. Vriends werken bijna acht uur per dag' aan het kasteel. De stichting Hellenburg kost het werk kamp f 3400. Het is nu de tweede keer dat de stichting een werkkamp organi seert. Aan de restauratie van Hellenburg zal men dit jaar ongeveer f 10.000 beste den. De totale kosten bedragen f 50.000 waarvan men reeds de helft heeft ge- investeerd. De financiën hiervoor krijgt de stichting door subsidies van rijk en monumentenzorg en door schenkingen van particulieren. Luister naar ,,'t Ie weer ilid voor North State", met de Dutch Swing College Band o.t.v. Peter Schilperoort vla Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL In de loop van deze week is de officiële benoeming te ver wachten van kapelaan F. de Bakker te Hoeven tot bouwpastoor van de nieuwe kerk, welke in het eerste kwartier van het uitbreidingsplan „De Ivroeven" te Roosendaal zal worden gebouwd. Deze nieuwe wijk, gelegen ten zuiden van de Rondweg te Roosendaal, is thans in aanbouw. De eerste woningwetwonin gen van de 112 welke thans in aanbouw zijn zullen vermoedelijk in oktober a.s. worden opgeleverd. Kapelaan F. de Bakker werd in 1912 te Hontenisse geboren. Hij was, na zijn priesterwijding in 1939, als kapelaan werkzaam in België, verscheidene jaren in de parochie van de H. Martinus te Rucphen en sinds vorig jaar in de paro chie van St.-Jan te Hoeven. De bouwpastoor zal zich binnenkort te Roosendaal vestigen. Mede in verband met de steeds stij gende bouwkosten wil de bouwpastoor zo spoedig mogelijk met de kerkebouw beginnen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De zusjes S. uit Kruispolder hebben in de nacht van zon dag op maandag een bang avontuur be leefd. Toen zij zich laat vanat een dancing te Kloosterzande per rijwiel naar huis begaven werden zij ingehaald door een auto. waarvan de automobilist beweerde, dat er iets niet met de fietsen in orde was. De meisjes stapten af en even later voegde zich de autobestuurder bij hen. Terwijl de twee meisjes naar hun rijwie len keken werd een van de meisjes door de automobilist vastgegrepen. Het meisje wist zich uit de greep van de man los te maken. Men waarschuwde onmiddellijk de politie, die een onderzoek heeft inge steld. \Y/e hebben nog maar een uittrekse van de encycliek „Ecclesiam suam voor ons liggen, doch we menen reeds te mogen vaststellen, dat ze in de woe lingen van onze dagen een echt rich ting gevend stuk zal zijn. Richting ge vend allereerst voor de concilievaders aan wie niets wordt opgelegd, niet: gedecreteerd, maar die juist worder uitgenodigd met de Paus mee te den ken en schema's te ontwerpen, waarir hij aanwijzingen kan vinden om dc nodige hervormingen door te voeren Hier tekent zich een echt samenspr tussen de H. Vader en het wereld college van bisschoppen af. Richting gevend is de eerste ency cliek van Paulus VI ook voor de ve- wijdere kring van al degenen, di openlijk of intern discussiëren ove alles wat de zuivering en verjongin' ,-an de Kerk, haar inspiratie, haar taak haar geboden, haar riten aangaat. Mei ziet het nogal eens gebeuren, dat bi de verschijning van een pauselijk stul naarstig gespeurd wordt naar de pas sages, die het eigen gelijk en ander mans ongelijk kunnen aantonen. D< bedachtzamen ontdekken dan de waar schuwing tegen verkapt modernisme en het dubbelzinnig compromis, de aan maning om solide aan het geloof ei de geboden vast te houden, de verze kering dat het wezenlijke van de chris telijke wet onaangetast en altijd eer smalle weg zal blijven, De bedachtza men zullen ook wijzen op de nogmaal onderstreepte veroordeling van he: goddeloos communisme en de verwij zing naar de Kerk van het Zwijgen Zij zien een bepaalde geest van kritiek en verzet veroordeeld. Maar de voor- uitstrevenden horen met voldoening, dat de Paus vurig verlangt naar her vorming van het kerkelijk recht en naar allerlei andere aanpassingen. Zij luisteren met graagte naar de plei dooien voor een dialoog met niet- christenen en niet-katholieke christe nen, ja zelfs met atheïsten, die oprecht de waarheid zoeken. Bedachtzamen en vooruitstrevenden zouden echter het best de rollen kun nen omkeren en juist die passages het aandachtigst moeten overwegen, welke hun eigen inzichten kunnen corrigeren en vervolledigen. Als de katholieken, van welke ge aardheid ook, zich openstellen voor de veelvoud van gedachten en sugges ties, welke de encycliek aan ons voor bij laat trokken, dan kan het onderling gesprek, zo nuttig en noodzakelijk, ge zuiverd worden van bitterheid en ver wijten. Dan zullen we de strakke af paling van conservatieven en progres sieven, ook een vorm van verzuiling, laten varen. Ook op het vaderlandse erf moge dit pauselijk stuk zuiverend en verhelderend werken. J2)o kwestie-Cyprus is nu tot een kookpunt gekomen. De aanwezig heid van de VN-vredesmacht heeft niet kunnen verhinderen, dat de toestand al meer gespannen werd. De Grieks- Cyprioten onder leiding van aartsbis schop Makarios hebben haar verzoe nende taak trouwens stelselmatig ge saboteerd. De blauwhelmen kregen niet de gelegenheid in strijdgebieden te verschijnen. Ze mochten niet contro leren, of er in de havens wapens wer den getost. In de laatste dagen mochten ze zelfs de vrouwen en kinderen uit omsingelde Turkse dorpen niet eva cueren. De regering in Ankara, hevig bestookt door nationalistische groepe ringen omdat ze te lankmoedig zou zijn, is door dit sarren zo getergd, dat ze bommenwerpers uitstuurde, die hun vernielend en dodend werk deden. Dit gaf aanleiding tot telkens weer aan gewakkerde geruchten, dat een Turkse invasie op komst was. De Veiligheidsraad produceerde re soluties. die vermaningen naar beide zijden inhielden. Makarios besefte, dat zelfs Griekenland in dit stadium niet wilde ingrijpen en richtte hulpkreten tot Moskou en Cairo. Kroestjev doet echter niet meer dan de Veiligheidsraad deed: vermaningen uitdelen met enkele tot niets verplich tende sympathiebetuigingen aan het adres van de Grieks-Cyprioten. Al zit er in deze bittere twist politieke winst voor Rusland, het uitslaan van de vlammen naar het belendende perceel van de wereldvrede wil hij blijkbaar toch ook voorkomen. De toestand kan intussen niet duren zoals hij thans gegroeid is. De bedrei ging en belegering van de Turken op het eiland gaat voort. De Turkse bom bardementen zijn gisteren hervat. Ra dicale oplossingen, waarvan geen van beide partijen tot nu toe iets wilde we ten, dringen zich nu toch weer op: de ling van het eiland in een Turks en een Grieks gedeelte of evacuering van alle Turken naar een klein eiland, dat tot dat doel door Griekenland zou moe ten worden afgestaan. Trots en stijf koppigheid zullen moeten plaatsmaken voor verbeeldingskracht en moed in dienst van de vrede. KAPELLE. Hoewel er op het ogen blik in het algemeen bij de Nederlandse fruittelers enkele maar behoefte bestaat aan 'droog en zonnig weer waardoor de pluk van de verschillende produkten goede vortgang kan vinden en de kwa liteit gunstig wordt beinvloed, is er toch een groep van ondernemers in de fruit sector die wel bijzonder blij is met de regen die er het afgelopen weekeinde is gevallen. Het zijn de aardbeientelers die zitten te springen om hun planten aan de grond toe te vertrouwen. De planten die het volgend voorjaar een oogst moeten geven, dienen namelijk in de eerste helft van augustus te worden geplant. In gebieden waar het niet mo gelijk is de pas geplante planten te bere genen o.a. in Zeeland, heeft men regen nodig 0m de planten aan het groeien te krijgen. Op zeer veel kleinfruitbedrijven zijn vorige week zaterdag de planten aan de grond toevertrouwd toen deze door de regen was doordrenkt. Overal kon men zaterdag de mensen bezig zien met dit werk, zelfs tot laat m de avond. (Van onze correspondent) KAPELLE De 64-jarige A. Jan&p uit Hcinkenszand vond maandagmiddag alhier de dood toen er een grondverschui- ving plaats vond in een sleuf waarin een buis voor de waterleiding moest komen en waarin de heer J. aan het werk was. Of de dood van J. het gevolg was van het ongeval of van een hartverlamming kon gisteravond nog niet definitief wor-, den gezegd. Hiernaar zal hedenmorgen een onder- zoek worden ingesteld. J. stond in de drie meter diepe en twee meter brede sleuf die voor de waterlei dingbuizen in het Dijkwel in Kapelle worden gegraven toen er een grondver schuiving plaats vond. Hij kwam tot aan zijn middel in de grond te zitten en terwijl zijn medearbei ders bezig waren hem uit te graven over leed hij. Door de rijkspolitie en de arbeidsinspec- tie wordt een onderzoek ingesteld naa: de schuldvraag.

de Stem | 1964 | | pagina 3