Turks protest tegen Griekse bomaanval Man steekt broer in borst en longen Wielerploeg voor w.k. samengesteld Makarios streeft naar Grieks-Turkse oorlog" ECCLESIAM SU AM'' Psychiater velt diagnose over dichtende directeur: s mans bloed deugt niet Turkse chef staf op Schiphol Ankara stelt voorwaarden Familiedrama in Fries dorp DAGBLAD VOOR ZEELAND Lijken vermiste Ahoy-passagiers aangespoeld Vader dregt e van 'Ai zoontje op Omvangrijk karwei Wim Sonneveld ontslaat drammer: kort geding Al 491 doden in Loempa-oorlog Andriessen drukt pierprijs omlaag tot 55 cent Op de meeste plaatsen droog Waal wij ker nam drie leger pistolen weg MET O.A. NIJD AM. DE ROO. JANSSEN MALIEPAARD EN DE HAAN Amerikaan zegt Inca-stad te hebben gevonden 104e JAARGANG No. 24661 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D I N S D A G 11 AUGUSTUS 19 6 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RUSLAND AFZIJDIG IN CYPRUS-KWESTIE Dit is de Amerikaanse oorlogs bodem Springfieldhet vlagge- schip van de sterke Amerikaanse Zesde Vloot, die de haven van de Italiaanse stad Napels verlaten heeft om koers te zetten naar de wateren bij het eiland Cyprus voor vlagvertoon. (Van onze correspondent) AMSTERDAM SCHIPHOL De chef generale stal van de Turkse strijdkrachten, generaal Sunaij, arri veerde maandagmiddag uit Istanboel op Schiphol. Om vijf uur vertrok de generaal weer naar Parijs, om NAVO- chef, generaal Lemnitzer, rapport uit te brengen. Tijdens een kort vraaggesprek op de luchthaven beklemtoonde de gene raal dat de enige bedoeling van het Turks militair optreden is om de ac ties van Grieks-Cyprioten tegen de Turkse gemeenschap op het eiland te stoppen. „Het gaat om de consti tutionele rechten van de Turks-Cy prioten. Die rechten zijn aangetast en daarom hebben wij een vuist moe ten maken. Ik ben geen politicus, maar militair en daarom wil ik de publieke opinie ook buiten beschou wing laten. Ik ben ervan overtuigd dat de situatie voor het Turkse be volkingsdeel op Cyprus ondraaglijk was geworden', aldus de generaal. „Rond Nicosia bevinden zich onge veer 50.000 Turks-Cyprioten, die uit hun dorpen moesten vluchten met achterlating van have en goed Ze werden onmenselijk behandeld door het Griekse bevolkingsdeel. Een groot aantal Turkse dorpen is verwoest. Turkije is niet van plan een invasie op het eiland ie ondernemen als ten minste de Griekse aanvallen ophou den", zei generaal Sunaij. DüSSELDORF Bij Duisburg Ruhrort is gisterochtend het lijk aangespoeld van de 23-jarige Nederlander Arie den Hol lander uit Gouda, die zich aan boord van het pleziervaartuig Ahoy had bevonden, toen het vorige week vrijdag op de Rijn betrokken raakte bij een scheepsbotsing. De politie vermoedt dat Den Hollander kort na het ongeluk met de Ahoy is ver dronken. De waterpolitie heeft gisteren tevens op 6 kilometer ten noorden van Düsseldorf een tweede lijk gevonden, dat vermoedelijk het stoffelijk overschot is van de tweede vermiste Nederlander, de 19-jarige Nicolaas van den Dool. 55 NICOSIA/ATHENE/ANKARA/LONDEN - De Sovjet-Unie zal zich buiten de kwestie-Cyprus houden. Dat heeft gisteren de Russische ambassadeur in Londen, sleutelfiguur in de Sovjet-politiek inzake het Westen, aan de Britse regering laten weten. Londen had via hem Moskou gevraagd zich niet met de kwestie-Cyprus te bemoeien. Of dat betekent dat Moskou Makarios' verzoek om militaire steun zal afwijzen, is niet met zoveel woorden gezegd, maar men neemt niet aan dat Cyprus Russische wapens zal krijgen. Via Nasser kan Makarios echter toch vrij spoedig Russisch oorlogs- materieel in handen krijgen. Zoals men weet heeft Makarios ook Egypte om hulp gevraagd. LEEUWARDEN - In het Nieuwe Kanaal in Leeuwarden is gisteren de drieja rige Oscar Hovinga verdronken. Het jongetje speelde op de wal en viel van de loopplank toen hij aan boord wilde gaan. Zijn vader, die terugkeerde van een boodschap in de stad, zag de autoped van het jongetje bij de loopplank lig gen. Hij vreesde het ergste en ging dreggen met een bootshaak. Hij haal de na enige minuten het kind boven water. TIEL De 62-jarige mevrouw J. W. M van de Zalm—Wielders uit Tiel is gis teren toen zij met haar fiets botste te gen een truck met oplegger, zo ernstig gewond, dat zij aan de opgelopen ver wondingen is overleden. OOSTER NIJKERK - Te Ooster Nijkerk werd gisteren de vierjarige Boukje de Groot door een tankauto overreden toen zij plotseling de weg overstak, i Het meisje werd op slag gedood. Het slachtoffertje was het jongste uit een gezin met twee kinderen. Het zag er gistermorgen naar uit dat de gewelddadige zondag zou herleven. Vanuit Nicosia en Athene kwamen be richten dat Turkse straaljagers opnieuw tot de aanval waren overgegaan. Ankara sprak dat later nadrukkelijk tegen en het uitblijven van enige positieve feiten inzake een hernieuwde Turkse aanval duidt er wel op dat er waarheid school in de Turkse mededeling dat er geregeld twee vliegtuigen boven het eiland zullen blijven patrouilleren, maar dat zij niet zullen vuren zolang de Grieks-Cyprioten zich jegens hun Turkse medeburgers ont houden van gewelddaden. De Turkse regering heeft laten weten geen oorlog met NAVO-partner Grieken land te willen en bereid te zijn zich ook in de toekomst aan de beslissingen van de V.N. te houden. „Maar als de tegen partij voortgaat de V.N.-uitspraken naast zich neer te leggen, moeten wij vergel dingsmaatregelen nemen, en dat is ge rechtvaardigd", aldus de regering in An kara. De Turkse regering toonde zich zeer verbolgen over de aanval van Griekse straaljagers op het dorp Kokkina, het enige dorp op Cyprus waar de Turkse bevolking nog niet onderworpen is aan de Grieks-Cypriotische troepen. De pa trouillerende toestellen van de Griekse luchtmacht („ze moeten van Nicosia zijn opgestegen" zeggen de Turken), hebben op Kokkina bommen geworpen, die zeer veel slachtoffers eisten, aldus de rege ring in Ankara. Zij zegt dat de Griekse aanval niet kan worden vergeleken met de Turkse acties van zondag, omdat deze tegen (Grieks-Cypriotische) militaire doelen waren gericht, terwijl de Griekse aanval op de bevolking was gemunt. Ankara zal een krachtig protest in dienen in Athene. De regering van Turkije zegt dat Makarios een geraf fineerd spel speelt om Turkije met Griekenland in oorlog te brengen. Turkije zegt bereid te zijn alle acties stil te leggen, maar slechts op de na drukkelijke voorwaarde dat de Grieks- Cyprioten zich tei ugtrekken uit alle Turks-Cypriotische dorpen die zij sinds 5 augustus hebben veroverd. Wordt dit aanbod aanvaard, dan zullen twee vlieg tuigen blijven patrouilleren om te zien of er geen inbreuk op de overeenkomst wordt gemaakt. Griekenland heeft het bombardement van' Kokkina ontkend. Griekenland heeft eveneens geprotes teerd in dit geval bij de NAVO omdat de Turken NAVO-süijdkrachten gebruiken voor hun acties boven Cyprus De Turken hebben bevestigd dat de vliegtuigen van NAVO-bases opstijgen Zij hebben intussen het NAVO-hoofd- kwartier in Parijs laten weten dat zij een deel van hun luchtmachteenheden uit de NAVO terugtrekken. Dit is tijde lijk en houdt verband met de kwestie- Cyprus. DE NAVO heeft zich gisteren met Cyprus beziggehouden. Opk de Veilig heidsraad heeft zich opnieuw beraden. De derde aanvraag voor een spoedzitting van de zijde van de regering van Cyprus werd gisteren ingetrokken toen bleek dat er van een Turkse invasie geen sprake was. Amerika blijkt nog geen ernstig gevaar in Cyprus te zien. De Amerikanen op het eiland zullen vooralsnog niet worden geëvacueerd. Dc- Amerikaanse zesde vloot, die uit Napels was vertrokken, zal waakzaam blijven om zo nodig in actie te komen. Gisteren zijn Britse fregatten uit Malta vertrokken, naar men zegt naar het zee gebied rond Cypius. (Van onze correspondent) BRUSSEL Dit is de (ware) geschiedenis van wat een directeur van het Belgische ministerie van openbare werken, de heer André Mertens uit St.-Andries-Brugge, een tijd geleden is overkomen. De heer Mertens is als hoofddirecteur van het bestuur van stedenbouw en ruim telijke ordening een bekende schrijver van theoretische werken, waar onder het bekende Europaplan, Maar daarnaast is hij ook een bekend letterkundige. Een van zijn gedichten heeft nu zijn carrière in gevaar gebracht. De psychiater-geneesheer, die in opdracht van de administratieve gezondheidsdienst met onderzoek naar de psychische toestand van ambtenaren belast is, kwam in het bezit van een gedicht van de heer Mertens. De psychiater maakte daaruit op dat de hoofdingenieur directeur geestelijke afwijkingen vertoonde en daarom als onge schikt moest worden beschouwd voor het leidende ambt dat hij be kleedt. Het door de psychiater als „zie kelijk" beschouwde gedicht werd echter op dezelfde dag door het ministerie vdn nationale opvoeding bekroond en aan de auteur werd een prijs van 5000 frank toegekend. Het geneeskundige verslag acht te het. mogelijk dat de heer Mer tens aan een ernstige bloedziekte zou lijden. De psychiater wist dan ook niet dat de dichtende directeur sedert jaren bloedgever is. Laatst nog werd hij in een dringend ge val opgeroepen voor een kind bloed af te staan. De hoofdingenieur diende een klacht in bij de Raad van State. Deze heeft er alle tijd voor geno men een arrest te vellen, maar thans heeft de Raad dan toch het machtsmisbruik van de geneeskun dige dienst veroordeeld. OMDAT INDONESIË en Nooi'd-Vietnam ambassadeurs gaan uitwisselen, heef! Zuid-Vietnam zi.in betrekkingen met In donesië verbroken. MOGELIJK wordt het huwelijk van de Griekse koning Constantijn met de Deen se prinses Anne-Marie uitgesteld in ver band met de kwestie-Cyprus, zo wordt in de Deense hooldslad beweerd. STUDENTEN in Algerië hebben een anti- Bcn-Bellabewegmg opgericht „om de val van het neo-Iascistische bewind te ver snellen". AMSTERDAM Cabaretier Wim Son neveld is in conflict geraakt met zijn drummer J.P. Korzelius, die hij op 15 juli op staande voet heeft ontslagen „we gens niet correct optreden op het to neel". De ontslagen drummer die een contract tot het einde van het jaar heeft en de toezegging dat dit contract tot april 1965 zal worden verlengd, heeft hier geen genoegen mee genomen. Na mens de drummer heeft mr. W. Rompu een kort geding aangespannen tegen Wim Sonneveld. die wordt vertegenwoordigd door mr. K. Leoni. Het kort geding zal binnen veertien dagen door de president van de rechtbank te Amsterdam worden behandeld. Namensde drummer eist mr. Rompu nakoming van de overeenkomst omdat cr z.i. geen dringende reden tot ontslag was, of schadeloosstelling van zijn cliënt. Sonneveld treedt op het ogenblik op in Scheveningen in het programma „Een avondje met Wim Sonneveld". LOESAKA, NOORD-RHODESIE - Noordrhodesische troepen en politie heb ben gisteren een aanval gedaan op het dorp Chaba. één van de belangrijkste centra van de fanatieke Loempa-sekte op ongeveer 80 mijl ten zuiden van Chinsali. De veiligheidstroepen ondernamen een stormloop op het dorp nadat leden van de sekte hadden geweigerd hun wapens neer te leggen. Bij de strijd van gisteren werden 54 Loempa's en één soldaat ge dood. waardoor het totale aantal slacht offers van de heilige oorlog is opgelopen tot 491. Het aantal gewonden is gestegen tot 344. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Eco omische Zaken. prof. Andriessen, heeft ,'isteren beslist dat de toegangsprijs van te Scheveningse pier niet hoger mag zijn fan 55 cent. De E.M.S. van de heer Rein sert Zwolsman had de prijs op 26 juli van vijftig cent tot een gulden verhoogd. Nu de E.M.S. niet bereid is geblehen uit eigener beweging de verhoogde prijs tot %en voor de minister aanvaardbaar ni- reau terug te brengen, heeft minister \ndriessen een individuele prijsmaatregel fgekondigd, die op woensdag 12 augus- ts van kracht wordt. Prof. Andriessen heeft bij het vaststel- >n van zijn prijsbeschikking overwogen, at een verhoging van de pier-entreeprijs iet vijf cent aanvaardbaar is in verband iet enkele, voor doorberekening in aan- ïerking komende kostenstijgingen. Met igang van woensdag zal de prijs voor e pier dus met niet minder dan 45 cent 'V kaartje omlaag moeten gaan. Weersverwachting van het K.N.M.l. geldig tot vanavond: Zonnige perioden en slechts op enkele plaatsen een bui In het noordoosten van het land meer bewolking. Zwak ke, af en toe matige wind uit noorde lijke richtingen Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 20.12 uur. Maan onder 22.09 uur. Morgen: zon op 5.19 uur. Maan op 10.47 uur. Negen drijvende bokken moesten er aan te pas komen om de aard gasleiding in de omgeving van de Velsertunnel te leggen. De werk zaamheden staan in verband met de aanleg van een net voor het aardgas door het hele land. De foto toont de gasleiding tijdens de voorbereidende werkzaamheden. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De recherche heeft drie in juli j.l. gepleegde inbraken tot klaar heid gebracht door de aanhouding van een jongeman uit Waalwijk. De gearres teerde had zich ook schuldig gemaakt aan een inbraak te Drunen en aan een diefstal uit een militair kampement met als buit drie legerpistolen. De revolvers konden worden achterhaald, evenals an dore ontvreemde goederen, waaronder een filmcamera. Het gestolen geld was inmiddels opgemaakt. Na de aanhouding enige weken geleden van zes jongere personen, die tezamen on geveer twintig diefstallen en inbraakjes hebben gepleegd en de aanhouding van bovengenoemde jongeman, zal het ver moedelijk wel wat veiliger in Waalwijk zijn. LEEUWARDEN In het Friese dorp Haulerwijk heeft zich een familiedrama afgespeeld, dat in een gevecht ontaard de en met eeri mes werd besloten. De 25-jarige ongehuwde landarbeider Jacob D. werd er het slachtoffer van. Hy werd door zijn 27-jarige broer Jan met een mes doorstoken en liep ernstige ver wondingen in de borst op. Zijn longen werden op vier a vyf plaatsen getroffen. De vechtpartii ontstond toen Jan ru zie kreeg met zijn vader, de grondwer ker Albert D., en zjjji beide broers Ja cob en Tjibbe. De vader leefde reeds geruime tijd in onmin met zijn zoon Jan, die met vrouw en kind in een woonwagen naast het ouderlijk huis woont. Vader D. dreigde tijdens de woordenwisseling zijn schoondochter en haar baby te vermoorden. Hij drong met zijn beide zoons de woonwagen bin nen, waarbij ieder een gummiknuppel hanteerde. Zij sloegen Jan tegen de grond, die daarop een mes trok, waarmee hij in het wilde weg begon te steken. Hij bracht zijn broer Jacob verscheidene steken in de borst toe, totdat deze hevig bloedend in elkaar zakte. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis ir Drachten vervoerd en is thans buiten levensgevaar. Jan nam na de vechtpartij de benen, maar werd door de rijkspolitie gearres-l teerd en ingesloten in het politiebureau! te Oosterwolde. Hij zal hedenochtend i voor de officier van justitie te Leeu warden worden voorgeleid. Hij heeft volledig schuld bekend, doch verklaar de uit noodzaak tot zelfverdediging te hebben gehandeld. DEN HAAG De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft de volgende renners aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen op de wereldkampioenschappen wielrennen, die in Sallanches (weg) en Parijs (baan) worden gehouden: Professionals: sprint: Joop Captein (Amsterdam), achtervolging: Henk Nij- dam (Zundert), stayers: Henny Marinus (Amsterdam) achter Koch, weg: Jo de Roo (Kruiningen), Jan Janssen (Ossen- drecht), Peter Post (Amstelveen), Arie den Hartog' (Zuidland), Jo de Haan (Huij- bergen), Huub Zilverberg (Goirle), Bas Maliepaard (Willemstad) en Ab Gelder mans (Beverwijk), reserves zijn Rik Wou. ters (Baarle-Hertog)Cees Lute (Cas- tricum), Cees Haast (Rrijsbergen) en Cees van Amsterdam (Breda). Henk Nij- dam, die wel was geselecteerd voor de wegploeg heeft zelf verzocht daarin niet te worden opgenomen aangezien hij zich geheel wil toeleggen op de achtervol ging. Amateurs: sprint: Piet van der Touw (Den Haag). Ad de Graaf (Rotterdam) en Bram Breur (Nieuwe-Tonge). Achter volging: Tiemen Groen (Follega) en Co Oele (Abbenes). Stayers: Jaap Oudkerk (Amsterdam) achter De Graaf en Bert Romijn (Den Haag) achter Van Roey. De renners voor de titelstrijd op de weg en voor de ploegentijdrit over 100 km zullen nog worden aangewezen. Chef d'equipe is mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong. coaches zijn Joop Middclink voor de wegploeg en Jan Derksen voor de baanploeg. Als soigneurs gaan mee H. de Haan en P. Liebregts. Mecaniciens zijn J. Aandewiel en W. Verhoeven. De plaats van deze laatste wordt echter bij de baanwedstrijden ingenomen door J. Spenkelink. LIMA De Amerikaanse vorser Gene Savoy heeft in Lima, Peru, aan de pers meegedeeld dat hij een verloren oerwoudstad heeft ontdekt, die vermoe delijk het laatste toevluchtoord is ge weest van de door de Spanjaarden ach tervolgde Inca's. Volgens Savoy was de stad vier tot tien keer zo groot als Macchu-Pichu, de Incastad die als de grootste van Zuid- Amerika wordt beschouwd. De verloren stad van Savoy ligt op ruim 4-0 km ten oosten van Cuzco in bergachtig oer- woudgebied. De Amerikaan zegt de ontdekking op 11 juli te hebben gedaan, na een trek tocht van een week per ezel door mod der en onder regen. Hij heeft van zijn reis vazen van aardewerk en kookpan nen van koper meegebracht. De 33-jarige New Yorkse archeoloog Gary Vescelius die in Lima woont, is aangewezen om de ontdekking van zijn landgenoot te verifi ëren. Macchu-Pichu is in 1911 ontdekt door de Amerikaan Hiram Bingham, IN VERBAND met de ziekte van de Ita liaanse president Segni, wordt de functie van staatshoofd tijdelijk uitgeoefend dooi de voorzitter van de senaat, Cesare Mar- zagore. ft Gisteren is de eerste encycliek van Paus Paulus VI verschenen. In zijn zendbrief spreekt de H. Vader zich uit over tal van actuele vraag stukken die de verhouding Kerk en wereld, maar ook het innerlijke le ven van de Kerk betreffen. Paus Paulus biedt in zijn encycliek aan als bemiddelaar op te treden ten behoeve van de wereldvrede. Dit is een algemene beleidsverklaring van de Kerk en staat los van de crises in Vietnam en Cyprus. De Paus houdt echter de deur open voor interventie op eigen initiatief! door te spreken van „waar zich een gelegenheid voordoet". De encycliek is niet, zoals ge woonlijk, door een team theologen maar door de Paus zelf geschreven, waar hij wegens tijdgebrek erg tegenop heeft gezien. Wij gevon op pagina 6 een uit treksel van de encycliek. Foto: De Paus ondertekent het stuk. •^ayp«!r--r,'!wg;

de Stem | 1964 | | pagina 1