lieu we 6000 Als een grafisch gedicht AUSTRALIË VREEST WATER SABBINGES WORDT IN ,HOGE HUUS ERE HERSTELD WHISKY-JIM maakt ;eland onveilig bvincie- pct. 3K. En Sydney de opera.... Autobahnbrug zal voorlopig niet hersteld bij Saaie Lp» nog wel worden Haagse bijrijder ging er met koelwagen vandoor WEG MET TSJOMBEJ ens van loosheid aa Nederlandse dijkenbouwers nodig Exclusieve veroorzaken broeders veel leed MAAR... Forse hoeveelheden graszaad- stro worden verbrand BOEKENPLANK wars WATER 'andaag \orgen Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen Kwaliteit schijnt persen niet waard Bil ja rt kampioenen Verhalen van Anna Blaman Harde leer Opera Loterij len ovatie brachten, zijn Blijkbaar besefte men daert met het voorzitter- grote verantwoordelijk- ouders nam. Andere punten verd tijdens deze verga- |tot heruitgave van het de contributie voor le- 17 jaar, verhoogd tot ld. ^g van het secretariaat was er immers niet Iele depressies, waar te- lat het eerste elftal het Jin de tweede klasse be- Irverslag van penning en liet weten, dat de p van de vereniging iets een klein voordelig saldo lüdo's in de afgelopen 4 I verslag van de junioren- liigde van een nuttig rote activiteiten ten toon ld en het jubileum-toer- Ipunt van het seizoen uit- Iten een aanvullende sub- la n werken van Zeeuwse lijkssubsidie van 35 pet. In zien hangen en graag I het provinciaal bestuur |e beeldende kunstenaars bestuur van de stichting ook beeldende kunste- c zullen kunnen maken bestuur van de stichting p stellen als gast aan de |deel te nemen. gesteld. Het maximum l:bben zich in juli slechts telingen van betekenis J totale arbeidsreserve van la genoeg gelijk. Enerzijds u de aanmelding van jon- anderzijds echter is het Weren belangrijk afgeno- Tg van Meijerink te Stop- Jlde de arbeidsreserve na- ■nover stond dat een flink 1 werk vond in de mos- lar mannelijke arbeids- lot ruim 1348. De vraag leneden 19 jaar bedroeg vraag concentreert zich lone in Zeeuwsch-Vlaan- pooral een gevolg is van pmen industrialisatie al en vrouwen steeg in de Jet meer dan 100 tot 231. lp deze stijging hebben 1g van Meijerink te Stop- Jeuwe aanbod van jeugdi- len hebben verlaten, pr vrouwelijk personeel duizend. Zo is er nog naaisters. Deze vraag i voornamelijk boven de ^.odat de meisjes, die bij In gewerkt, hieraan wei- Jwel niet verwacht dat :e Stoppeldijk veel moeite 'm aan een nieuwe baan aag in Zeeland gaat nog huishoudelijk personeel iar jong, administratief meel is vrij gering. De de ulo-geslaagden zal is wat stroef kunnen neisjes, die in de admi- »r een baan zoeken, zal envoudiger liggen. fDER van wijlen presi- is gisteren op 98-jarige m, zonder te weten dat. vermoord is. Niemand lurven te vertellen, om- e dat de schok te groot ijn. noemt men de geruchten ie voor zijn scheepvaart se op Nederlandse sche- Wel wordt, wat de Ne- jische handel betreft, be- nogelijkhedon tot samen - n dc stuwadoors-branche opstandelingen op Zuid- zich aan de regerings even. Zij maakten deel verzetshaard tegen hef ag 11 aug. galden de ■ater.standen voor Zee- om 5,29 - 17.41 uur: te 1.53 - 17.06 uur; te VJis- - 16.33 uur; te Wemel- 18.23 uur. Jason en de Argonauten De dolle verhuizen llogen wij zwijgen?, 18 j w 20 uur Spionage ii De dolle verhuizer» Das schone Abenteuer BA6BLAP BE STEM VAN MAANBAG 18 AUGUSTUS 1964 (Van onze correspondent in Australië) Het eeuwige zorgenkind van de regering van het rijke Australische Gemenebest zijn de met niet afla tende regelmaat terugkerende overstromingen. Niet zodra is het einde van de herfst aangebroken en heeft de overigens heus niet strenge winter zijn intrede gedaan, of de regenperiode begint. Al kan men moeilijk zeggen dat deze pe riode lang duurt, de regens zijn in elk geval van dien aard dat ver schrikkelijke overstromingen het land tiesteren. De zeer ondiepe ri vieren kunnen de aanzwellende wateren niet verwerken en het is dan ook onvermijdelijk dat duizen den hectaren land een onafzienbare binnenzee vormen waarin dood vee, meubelstukken, boomstammen en planten ronddrijven. Zijn de wateren tot normale propor ties teruggekeerd dan heerst er in de getroffen gebieden een ware chaos, een weerzinwekkende stank terwijl het we ken duurt vooraleer de inwoners hun ontredderde boerderijen weer kunnen be trekken. Deze natuurrampen kosten het land miljoenen ponden en het is dan ook vanzelfsprekend dat van alle kanten kri tische stemmen worden vernomen van deskundigen die niet nalaten de regering erop te wijzen dat heel was onheil had kunnen worden voorkomen. Niet alleen lijden tal van mensen onder de over stromingen. maar behalve dat ziet men ook dat door erosie een schade wordt aangericht welke nooit meer kan worden goedgemaakt. De kostelijke bovengrond is en blijft weg! Thans worden de stemmen krachtiger van hen die weten dat er kleine landen zijn (waarvan Nederland er een is), waarvan met recht kan worden getuigd dat daar eveneens „vijand Oceanus en zijn trawanten nacht noch dag rust en slaapt". Tal van Australiërs hebben destijds, een jaar of tien geleden, uit de kran ten of door de radio vernomen hoe de Lage Landen geteisterd werden door vre selijke stortzeeën die uitgestrekte gebie den van uiterst vruchtbare grond in een watervlakte herschiepen. De Australi sche regering en het Australische volk lieten zich niet onbetuigd. Zij weten bovendien, dat de taaie Nederlanders er op den duur in geslaagd zijn de water golf te bedwingen zij weten verder dat er in Australië Nederlandse bagger- maatschappijen aan het werk zijn bij het uitdiepen van havens en zij vragen zich af waarom er nog geen mensen met 'n gezaghebbende stem zijn opgestaan om de regering aan te sporen Nederlandse watertovenaars uit te nodigen eens te komen praten en met hun Australische collega's de middelen te beramen om de watergolf voorgoed te keren uit dit land. Herman Goetheer is een jonge Vlissinger van om en nabij de vijf entwintig jaar, die zo juist zijn studie aan de Academie voor beel dende kunsten te Amsterdam heeft voltooid en nu in de kleine maar goed geoutilleerde tentoonstellings zaal van boekhandel Bicker in zijn vaderstad zijn eerste tentoon stelling houdt. Een tentoonstelling, die onmiddellijk duidelijk maakt dat Goetheer niet als zovele van zijn generatiegenoten van ver waandheid naast zijn artistieke schoenen loopt en daarom zijn carrière met bescheidenheid be gintzijn expositie bestaat uit sluitend uit tekeningen en wel tekeningen, die met heel eenvou dige materialen, houtskool, conté een beetje blester of rood krijt tot stand kwamen, waarmer- hij op zijn wijze, door ze te doezelen, schildert. Door zijn betrekkelijk kleine formaten met grote vlakken te vullen en het wezenlijke van zijn motief siyliserend weer te ge ven gaat er van zijn tekeningen een bijzondere, gesloten gaafheid ■uit en benaderen sommige wat men een grafisch gedicht zou kunnen noemen. Zijn motieven ontleent hij aan de ons omringende wer kelijkheid, huizen, stadshoekjes, schuren op het platteland, land schappen uit eigen land en elders die een zuivere ietwat mystieke en melancholieke stemming uit stralen, die soms even herinnert aan die van een Jakob Smits of Jan Mankes. Verfijnd en poëtisch zijn deze bladen die zich niet an ders geven dan ze zijn en die in een tijd, waarin de kunst vaak in de sfeer van de stunt getrokken wordt, door hun zuiverheid en hun zelfgekozen beperking van motie ven opvallen Natuurlijk valt er niets te voorspellen omtrent de toekomstige ontwikkelingsgang van deze jonge beeldende kunstenaar maar als de tekenen op deze ver heugende debuut-tentoonstelling niet bedriegen, zal Herman Goet heer zeker gedecideerd verder gaan op de door hem ingeslagen weg, die hem en de beschouwers van zijn werk waarschijnlijk nog veel fijne plastische poëzie zal opleveren. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) HULST. Gedurende de afge lopen weken is, vooral ir Zeeuwsch-Vlaanderen, dikwijls door landbouwers de brand ge stoken in forse percelen reeds gemaaid en gedorst graszaadstro. Dat is een enigszins ongebruike lijke gewoonte, omdat door- Onlangs is in het „Biljartorgaan" van het district Walcheren-Zuid-Beveland van de KNBB een opsomming gegeven van de gewestelijke biljartkampioenen in het seizoen 1963-1964. Volledigheids halve latefl we de lijst nog even volgen: 5e klas libre: G. Traas, OBK, 's-Hee- renhoek; 4e klas libre: G. Bankaart, Interscaldis Hansweert; 3e klas libre: P. Jansen. Avontuur Goes: le klas libre: W. Korff, VEG Souburg; hoofdklasse libre: J. Blommaart, HBC Hulst; drie band. grootbil.: E. de Nooyer. ALM Goes: 'oandst. 2e klas: A. Stroo, VEG Souburg; bandst. le klas: J. Egeermont, DOS Ove zande; beker-kader: R. Dieleman, ABC Axel: 3e klas kader: J. Eggermont, DOS Ovezande: beker 5 4 kl. lib J. Blom. ALM Middelburg: beker 3 2 kl. lib,: P. de Winter. DOS Ovezande: beker 1/ hoofdkl. lib.: J. Wisse. ALM Middel burg; het Overbeeke driebandentoer- nooi: J. v. d. Guchte. DOS Ovezande; voorwed. extrakl. lib.; promotie van alle vijf deelnemèrs: voorwed. overgangsklas se lib Th Platjouw en R. Dieleman plaatsten zich in de finale van Neder land; voorwed. 2e kl. kader: R. Diele man plaatste zich in de finale van Ne derland. gaans ook dit stro wordt geperst en later wordt aangewend als veevoeder. Dit jaar schijnt ech ter in vele gevallen de kwaliteit van dit stro het persen niet waard te zijn. .We kunnen er helemaal geen afname voor vinden en persen loont' echt de moeite niet,'' vertelde een landbouwer ons, die in de nabijheid van „Kijk uit'" in de gemeente Axel toezicht hield op de verbranding van een betrekkelijk groot perceel met rijen graszaadstro. Ook in de buurt van Terneuzen, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en in een geval op Tholen flakkerden de vuren op weilanden. Inmiddels mag deze manier van „afvoe ren" van het waardeloze graszaadstro, dat enige overeenkomst vertoont met graanstro, dat dit jaar wel behoorlijk in trek is er worden tenminste goe de prijzen voor gemaakt niet als ideaal worden bestempeld, vooral om dat er dan brandgevaar dreigt voor belendende weilanden enz. Bovendien vergt het binnen de perken houden van de brand veel tijd en moeite. De verbranding van dit stro vindt niet op dermate grote schaal plaats dat ei sprake kan zijn van een verontrustende situatie. In landbouwkringen meent men echter wel dat zij, wier graszaadstro werkelijk waardeloos is, moeten uitzien naar andere afvoer- of vernietigingsmogelijkheden, al heeft men zelf in deze kringen niet direct een andere, afdoende, oplossing voor handen. T'-t graszaadstro wordt, doorgaans begin augustus gemaaid. Enige dagen nadat het maaien heeft plaatsgevonden wordt het gedroogde stro „vanaf het zwart", zoals men dan pleegt te zeggen, gedorst. Het tot voor kort zeer vervallen „Hoge zeer lang bewoond geweest, allereerst Huus". in Oud-Sabbinge bij Wolfaarts- door adellijke families, later, toen het dijk, wordt momenteel grondig gerestau reerd en met torens bekroond, in op dracht van een particulier in Rotterdam. Het „Hoge Huus". dat lange tijd als groot, maar zeer vervallen brok stenen historie boven de huisjes van Sabbinge uittoren de. is een kasteeltje, dat vermoedelijk dateert uit de 13e of 14e eeuw. Het is kasteeltje steeds meer in verval raakte en men het geld miste voor restauratie, door omvangrijke arbeidersgezinnen. Maar de gemeente Wolfaartsdijk, op wier grondgebied het historische Hoge Huus sinds jaar en dag staat, zorgde voor betere woningen dan een tochtige, oude bouwval, zodat de afgelopen tijd het kas- (Van onze Bonner correspondent J. Bouwer) BONN Als de autorUfitcn t\rr commu nistische Oostzonc van Duitsland niet nog- op het laatste ogenblik omzwaaien is er weinig kans. dat de Autobahnbrug over de Saaie bij Hirschberg in Beieren ein delijk zal kunnen worden hersteld Om dat deze Autobahnbrug. die in de tweede wereldoorlog werd vernield, nog steeds kapot is, zijn automobilisten, die van Bovendien moest er in de overeenkomst sprake zijn van het „Bondsministerie van verkeer" (Bonn) en het „ministerie voor verkeerswezen der D.D.R. (Oost Berlijn) Ook hier probeerden de commu nisten de overeenkomst te gebruiken voor opwaardering van de „Duitse Demokra tische Republiek" Na de ervaringen met de Berlijnse pasjesregeling van december van het vorfge jaar is men evenwel op dit punt in Bonn extravoorzichtig ge werden. Zo ziet het er niet naar uit, dat de Autobahnbrug over de Saaie zal kun nen worden hersteld en daarmede de Beieren via de Oostzone van Duitsland i verbinding tussen Beieren (Zuid-Duits naar Berlijn willen, gedwongen om bij hand) en Berlijn verbeterd. Vermoedelijk Hof over de zoritgrcns te gaan en daarnais dat ook de bedoeling der Oostduitsers. een bochtige omweg van 33 km te maken. 9e Jou, ".1. praktisch uitsluitend door Westduitse reizigers en vervoersbe drijven worden gebruikt. Oostduitsers mogen nu eenmaal niet naar het „buiten land" (waartoe voor Pankow ook de Bondsrepubliek behoort reizen. Bo vendien zo heet het willen de Rus sen om militaire redenen geen herstel van deze Autobahnbrug, die voor de in Beieren gestationeerde Amerikaanse troe pen van te grote strategische betekenis zou zijn in het verkeer met West-Berlijn. Statistici hebben berekend, dai deze tijdrovende omweg de circa 500.000 West duitse auto's die in 1063 van de Auto bahn Münchrn Ni urenberg-Beriiin ge bruik maakten 250.000 rij-uren en rond 7,5 miljoen mark aan benzine, olie en auto-slijtage heeft gekost. Het kan de communistische staats- en partijchef Wal ter Ulbricht allemaal geen laars sche len: de Autobahnbrug bij Hirschberg blijft aan diggelen, ofschoon reeds op 29 december 1960 Bonn en Oost-Berlijn overeenkwamen naar te herstellen en Bonn zich bereid verklaarde alle herstel kosten voor zijn rekening te nemen. In juni van het vorige jaar begonnen nogmaals onderhandelingen tussen de z.g. „Treuhandstclle" (de beheerscommis sie) voor de interzonale handel der Bondsregering en de Oost-Duitsers over het zo dringend noodzakelijke herstel van de Autobahnbrug bij Hirschberg. Enige weken geleden meende de chef van de Westduu.se regeringsvoorlichtings dienst, staatssecretaris Von Hase te kun nen verklaren, dat de ondertekening van een overeenkomst voor de deur stond. Of von Hase was slecht ingelicht, of hij is te voorbarig geweest: de overeenkomst is er nog steeds niet en de leider der „Treu- handstelle", dr. Leopold is ook niet erg optimistisch dat zij nog tot stand zal komen. De Oostduitse communisten hebben steeds weer zoals te doen gebruikelijk IS politieke spaken in het onderhande- lingswiel gestoken. Het laatste politieke obstakel, dat zij opwierpen was. dat zij nu rechtstreeks wensen te onderhandelen met de Westduitse minister die tegelijker- Wd door hun eigen propaganda nazi- bruin wordt gemaakt, n.l. de minister De uitgever J. M. Meulenhoff te Am sterdam is op de voortreffelijke gedachte gekomen de belangrijkste verhalen van Anna Blaman m een boek bijeen te bren gen. Dit betekent, dat niet alles is op genomen: de samenstellers hebben niet naar volledigheid gestreefd. Zij lieten enkele stukken weg. die zij „gelegen heidsverhalen" achtten, en enige novel len in manuschipt, die ook de schrijfster tijdens haar leven ongepubliceerd heeft gelaten. Met dat al is het toch een lijvige bun del geworden met o.a. 't uitvoerige ver haal ..De kruisvaarder" en „Ontmoeting met Selma". dat in 1943 clandestien werd uitgegeven. Voorts vindt men de bekende bundels „Ram Horna" en „Overdag" hier in hun geheel terug. De vele bewonderaa2*s van Anna Bla- van vp>-izQOe tx TT"T mans werk zal deze keurig verzorgde ir. Hans Cristoph Seebohm. uitgave zeker welkom zijn. (Van onze correspondent) LONDEN. Protesten in de kranten en een beroep op de mi nister van Binnenlandse Zaken hebben niet geholpen. Big Jim Taylor, leider van de „Exclusieve broeders' is ongehinderd aange komen in Groot-Brittannië, waar zijn beruchte godsdienstige sekte deze maand in Dorking een inter nationale „geheime" conferentie op touw zet. Ondanks het feit. dat deze betrekkelijk nieuwe kerkge meenschap talrijke drama's op haar geweten heeft, kan de minis ter niet ingrijpen. Hij achtte zich zelfs niet gerechtigd om de toe gang van Big Jim Taylor tot Gr.- Brittannië te verbieden, ofschoon dit weken lang door bepaalde per sonen en een Londense krant ge- eist werd. Taylor is een van de vele Amerikanen, die menen dat zij een nieuw geloof moei ten verkondigen. Zijn stelregels hebben in Groot-Brittannië reeds talrijke droevige gevolgen gehad, waaronder echtscheidin gen en zelfmoorden. Weldenkende mensen vragen zich af. waarom et niets gedaan wordt om Big Jim te beletten nog meer wankele lieden op een godsdienstig dwaalspoor te brengen. Hij beeldt zich in een profeet of zelfs de messias te zijn. die alle stervelingen moet voorbereiden op de met bekwame spoed naderende dag van het laatste oordeel. Deze 60-jarige Amerikaan van Ierse afkomst is een manufaeturier uit de New Yorkse gemeente Brooklyn. In Groot- Brittannië heeft hij naar schatting 15.000 volgelingen en hij zal tijdens de vijf volgende maanden ook in West-Duits- land. Canada, enkele grote steden van de Ver. Staten en in Australië godsdien stige bijeenkomsten houden. Zijn tegen standers in Groot-Brittannië noemen de „exclusieve broeders" idioten die her senspoelingen ondergaan hebben. Big Jim Taylor is een zeer strenge lei der. Zijn „exclusieve broeders" mogen niet eten of omgang hebben met „onge lovigen'' en dat geldt ook voor ge huwde personen. Zij mogen niet naar de televisie kijken of de radio beluisteren, behalve wanneer het weerbericht uitge zonden wordt. Huwelijksreizen zijn ver boden. Kinderen mogen niet naar feestjes gaan, geen kaarten ontvangen als ze ja rig zijn, niet spelen met ongelovigen en geen hoger onderwijs genieten. Gelovigen mogen geen lid worden van „onreine" verenigingen, geen handel drijven met officiële Britse instellingen. zoals de organisatie voor eierenverkoop. Maar wel moeten zij veel sterke drank gebruiken en hun geld royaal aan de leiders van de sekte schenken. Aan dit voorschrift heeft Big Jim het te danken, dat hij naar schatting jaarlijks rond de 80.000 pond sterling in zijn zak kan steken. Broeder Taylor tracht zijn krankzinnige beginselen goed te praten aan de hand van stapels bijbelse teksten, die hij op een uiterst primitieve wijze interpreteert. Maar de jammerlijke gevolgen laten niet op zich wachten. Gezinnen worden uit elkaar gerukt, kinderen van hun ouders gescheiden en radeloze levens vrijwillig beëindigd. Een 77-jarige „exclusieve broe der" kreeg het bevel zijn „ongelovige" echtgenote in de steek te laten, drie maanden voor de gouden bruiloft. Een vrouw van East Barnet werd door haar fanatieke „exclusieve" man verlaten, om dat zij weigerde de televisie- en radio toestellen en een bandopname van het doopsel van hun kleinzoontje uit het echtelijk huis te verwijdeien. Een 21- jarige jongen sloeg de hgnd aan zichzelf omdat zijn „exclusieve" ouders gehoor zaamden aan de rel van niet te eten met een ongelovige. In Groot-Londen al leen leven meer dan tweehonderd echt paren gescheiden wegens de dwaze voor schriften van Big Jim Taylor. De 39-jarige fabrieksdirecteur Leslie Pearson uit Wallsall in het graafschap Staffordshire is eveneons een slachtoffer van de nieuwe godsdienst. Om aan de minister van binnenlandse zaken te be wijzen op welke schaal Big Jim Taylor in Groot-Brittannië onheil sticht, heeft hij tijdens de afgelopen maanden een lij vig dossier samengesteld. De ministei antwoordde echter, dat hij niets ver mocht omdat de „exclusieve broeders" geen wetten overtreden. Pearson was zelf vijftien jaar lang een Irouw volgeling van de „exclusieve broe ders". Tot in juni 1962 woonde hy al hun gebedsbijeenkomsten bU in een zaal in Walsall. Zijn 38-jarige vrouw Joan deel de met hem het nieuwe geloof. Tot de ouderlingen van de exclusieven Pearson op het hart drukten, dat hij een offer moest brengen. Hij moest afstand doen van zijn directeurschap en zjjn familie- bedrijf voorgoed vaarwel zeggen. Pearson verloor toen al zijn exclusief geloof ei. hoopte, dat zijn vrouw dit ook zou doen. Maar de ouderlingen zeiden haar, dat zij hem als een ketter diende te behandelen En zy gehoorzaamde. Het gescheiden echtpaar Pearson heeft twee zoontjes van vier en twee jaar. De conservatieve volksvertegenwoordi ger Gresham Cooke heeft in het Lager huis de aandacht van zijn collega's op de rampzalige gevolgen van Taylors mis leiding gevestigd. Cooke heeft zestig ge vallen opgetekend en zocht voor de aan komst van Big Jim in Engeland schrif telijk contact met deze „profeet". Rond IC augustus zullen zij elkaar ontmoeten. In gezelschap van nog enkele andere volksvertegenwoordigers zal Cooke dan de 60 drama's voorleggen aan Taylor en diens assistenten, die hun geloofspunten zullen toelichten. Verzachting van zijn strengste regels is Big Jim trouwens geboden, want de „Apostel van de Heer" maakt zich naar verluidt ernstig bezorgd over het feit. dat ongeveer 6000 Britse discipelen uit de sekte getreden zijn sedert hij in 1960 dc verplichting van „drastische schei ding" oplegde. Een confrontatie met zijn Australische schoonzoon Bruce Hales, tij dens de conferentie van Dorking, zou aan leiding kunnen geven tot een ernstige scheuring in de sekte, omdat Hales (de echtgenoot van Taylors dochter Consueloi niet van plan is gematigdheid en ver draagzaamheid ten aanzien van „onge lovigen" goed te keuren. Hales staat aan het hoofd van de 8000 „exclusieve broeders" van Australië en houdt er nog strenger de hand onder dan zijn schoon- vader. Hales bevindt zich thans reeds ver scheidene weken in Groot-Brittannië en zal tussen 14 en 16 augustus prediken op een bijeenkomst van Schotse „exclu sieve broeders" in Falkirk. Men ver wacht er twistgesprekken over Taylors opdracht inzake het gebruik van sterke drank. In 1962 legde hij tijdens een be zoek aan Australië deze verplichting op aan zijn mannelijke volgelingen. In dat land wordt hij nu Whisky-Jim .genoemd. teel leeg en verlaten tussen de bomen stond. De man. die momenteel het Hoge Huus een complete restauratie laat ondergaan cn het gebouw weer in zijn oorspronke lijke toestand laat herstellen (met torens en galerij) zal zijn Sabbings eigendom in de toekomst gaan gebruiken, als woning en weekendverblijf. Wij zijn er ten zeerste benieuwd naar hoe lang het nog zal duren vooraleer men tot het besluit zal komen om onze Nederlandse ingenieurs de kans te ge ven waarop zij zeker reeds lang hebben gewacht. Ook de staat van Nieuw Zuid Wales heeft een zorgenkind en dat is het opera gebouw aan de weegaloos mooie haven van Sydney. Nog steeds zijn er mensen die verwachten, dat met deze monstruo siteit een architectonisch wonder zal verrijzen dat men zelfs zou willen ver gelijken met dat sprookje in wit marmer dat de Taj Mahal heet. Tegelijkertijd is het aantal groeiende van hen die vre zen, dat Nieuw Zuid Wales en natuurlijk Australië zich met het wel zeer vreem de bouwsel onsterfelijk belachelijk ma ken De architect is de Deen Joern Ut- zon die met het plan, dat eigenlijk nau welijks meer was dan een schets, enkele jaren geleden de eerste prijs won. Toen werden de kosten geschat op iets minder dan vijf miljoen pond, hetgeen in Neder lands geld op veertig miljoen gulden neerkomt, doch langzaamaan moest men toch wel inzien dat men blij mag zijn er met 144 miljoen gulden af te komen en men vreest dat men het niet niet veel minder dan 200 miljoen gulden zal kunnen doen. Verder zal het zeer moeilik zijn om zelfs bij benadering de dag te bepalen waarop de eerste muziekliefhebbers zich in drommen naar de galapremière van het eerste muziekfestijn in het nieuwe operagebouw zullen begeven. Het schijnt dat de uitvoering, voorna melijk van de vleugelvormige daken, uitzonderlijke zware eisen stelt aan de bouwers. Bovendien zijn er stakingen, in dit land trouwens geen wonder, aan de orde van de dag. Men praat over het instellen van «er Koninklijke Commissie, zoals hier meer gebeurt wanneer er zeer ernstige proble men aan de orde zijn welke een diep gaand onderzoek vragen en waarmee eveneens zeer hoge kosten zijn gemoeid. Men stelt ook voor de verdere werk zaamheden maar stop te zetten en in toepassing te brengen wat men pleegt te noemen „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald". Er is intussen een speciale loterij op touw gezet waarvan de eerste prijs 100.000 pond bedraagt, oef te wel het peuleschilletje van 800.000 gul. den. Deze loterij die reeds dikwijls in de diverse staten van het land mensen tot miljonairs heeft gemaakt, schijnt de kosten voor een goed deel te dekken. Maar dan wordt tevens de nuchtere op merking gemaakt dat de miljoenen voor dit, overigens niet bepaald nodige ge bouw. beter besteed hadden kunnen wor den aan een nieuwe brug, aan een nieu we spoorlijn, aan nieuwe ziekenhuizen of aan andere projecten, ja zelfs aan de verdediging van het land. Bedoeld: maat regelen ten opzichte van hetgeen er dreigt te 'gebeuren aan de Noordgrens van Australië.. Het zijn heus geen kin deren die de regering waarschuwen aan deze dreiging ruime aandacht te beste» den. Dr C. WOUTERS. (Van een onder verslaggevers) DEN HAAG Een 17-jarige Haagse bijrijder is er in geslaagd om met een ge stolen grote koel- amiex aanhangwagen van de N.V. melkinrichting Van Grie ken van Den Haag naar Sittard te rijden. Daar werd de wagen ontdekt door de directeur van een zuivelfabriek. Bij on derzoek is komen vast te staan, dat de jongen, die een ware hartstocht heeft voor autorijden, van huis was weggelo pen en geen geld had om zich anders dan met een gestolen auto te verplaatsen. Dit was niet de eerste keer, dat hij dit deed. Zoals gewoonlijk was hij begonnen met het laden van de koelwagen. Toen dat gebeurd was werd hij met vierhon derd pakken melk en melkprodukten op het nlein voor de fabriek in RijswijK neergezet. De andere chauffeurs zagen echter van uit het kantoor tot hun grote verbazing. dat de wagen een kwartier te vroeg weg reed. „Is hij nu helemaal gek", dachten zij van hun collega, „waarom komt hij niet even gedag zeggen?". De verbazing steeg ten top toen even. later de eigenlijke chauffeur in paniek binnen rende met het bericht, dat zijn wagen weg was. Nadat de politie was gewaarschuwd kwam er een telefoontje uit Rotterdam, dat een koelwagen was gesignaleerd in de Maastunnel. Daar waren tenminste een aantal flesjes vla van Van Grieken ge vonden. IJlings werden alle politieposten langs de eventueel te volgen route naar het zuiden gewaarschuwd. Al het speuren was echter tevergeefs totdat een dag la ter bericht kwam uit Sittard. De boom van de aanhangwagen was krom, vijf bakken waren gesneuveld, maar voor het overige was de wagen nog intact. Uit Den Haag is hij toen opgehaald. In Roer mond is later de Haagse bijrijder gear resteerd wegens diefstal. De recherche daar combineerde het een met het ander en de jongen bekende. De Kongolese opstandelingen leider Soumaliot, een felle tegenstander van premier Tsjombe, tracht zijn invloed in Noord-Katanga te versterken. Een gemakkelijk man is hij niet.

de Stem | 1964 | | pagina 3