Turkse landing op Cyprus Schieten hielcl op-gevaar voor uitbarsting nog groot nieuwe Man doodt zijn vrouw en dochtertjes met bijl KURHAUS: EEN WILDE Spanning van maanden ontlaadt zich Grivas trekt zich terug BwlSSSga Honderden slachtoffers Y-RAAD EIST BESTAND SPRONG UIT RAAM (8 m) KOST DADER HET LEVEN Tijd ens optreden van „Rolling Stones'' s Laatste nieuws Afgrijselijk drama in Den Haag 8 ooi - Breda NGEN looi - Breda LLA's DAGBLAD VOOR ZEELAND Koel weer Iding open voor en (le bediende) et pat.roon) (hulpmonteur e EV cursist) lonteur) scoma) schieden tijdens d« ling open voor de Ontwikkeling) ;n. Per week wordt n. g tof ijverheidsonderwijs) idigen. van de school tijdens 10-35285. ale verwarming 'olie- rw in het villapark sen. België), ca. 8 km 27 km van Breda, m; keuken 3 07 x 2.50 x 2.50 m; en 2.21 x 2.50 ge 5,80 x 2.90 m. Koop van 14.00 tot 16.00 uui t 2-jarige Epica-kerst- n, in villabebouwings- 1 2.50/ma nen met zoom-, brand- soorten, gunstig jacht- 1.75/mZ irin diverse eilandjes), en in een park met Vanaf 22.500,k.k. box 580. Eindhoven Tel. 04900-22219 ationaal Advieskantoor 104e JAARGANG No. 24660 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda - Reigersfraaf 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 10 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bi| contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) CYPRUS ONDER HEVIG VUUR In de afgelopen nacht hebben vier Turkse oorlogsschepen, onder dekking van het duister, troe pen en oorlogsmaterieel op Cy prus aan land gebracht. „Dit is in onze ogen een invasie", aldus de regering in Nicosia. In de Griekse hoofdstad acht men dit het mogelijke begin van een ge wapend conflict tussen Grieken land en Turkije. De regering in Athene heeft de Ameri kaans regering in de afgelopen nacht laten weten dat zij nu gedwongen is in te grijpen. Zij zal waarschijnlijk echter niet tot militaire maatregelen overgaan alvorens de Veiligheidsraad (opnieuw dringend bijeen geroepen) vergaderd heeft. De landing der Turken heeft plaatsge had in de baal van Kokkina, dat giste ren het middelpunt is geweest van Turks luchtaanvallen. Er zouden 500 manschappen bij betrokken zijn. VAN DE TURKEN NICOSIA/ANKARA/ATHENE - Dichte rookwolken hangen nog boven Cyprus na de onafgebroken aanvalsraids van de Turkse luchtmacht, die gisteren 64 straaljagers in de reeds zaterdag ontbrande strijd wierp. Volgens de regering inNicosia moet het aantal slachtoffers van de Turkse Sabre- jagers in de honderden lopen. Zij beweert dat de Turken ook vanuit zee beschietingen hebben verricht. Gistermiddag werden de aanvallen ge staakt, maar de Turkse regering liet weten dat vandaag, maandag, vliegtuigen boven het eiland zullen patrouilleren. Indien de Grieks-Cypriotische aanvallen op de Turkse bevolking van het eiland worden hervat (Makarios liet het vuren op aandringen van Athene, Washington en de V.N. staken), zul len de Grieks-Cypriotische stellingen op nieuw onder vuur worden genomen. ATHENE In Athene is gisteravond vernomen, dat generaal George Grivas zich als leider van de Grieks-Cyprioti sche nationale garde heeft teruggetrok ken. Men tast nog in het duister over de beweegredenen van de generaal. Grivas, die in de jaren vijftig de grote held van de Grieks-Cypriotische vrijheidsstrijd was, wordt opgevolgd door generaal Karayiasis. SEDERT DONDERDAG worden twee van Europa's beste berggidsen, Bonatti en Vaucher, vermist. Ze waren onderweg naar de top van de Jorasses in het Mont- Blancmassief. Men vreest voor hun leven. ..IN ANGOLA wordt niet meer gevoch ten". zo heeft de Portugese minister van buitenlandse zaken verklaard Zowel op militair als op psychologisch gebied zou de situatie er zeer verbeterd zijn. ALLE HOOP in de kaikmijn van Cham- pagnole de vijf nog ingesloten mijnwer kers levend aan te treffen is opgegeven. De reddingspogingen zijn gestaakt RUIM 50.000 vierkante km van Oosl- Pakistan staan blank als gevolg van over stromingen. Duizenden mensen zijn dak loos en de oogst is voor de helft verloren. Men vreest hongersnood en epidemieën. DE WERVELSTORM ..Ida" heeft ten zui den van Hong Kong 29 doden geëist. Op de Philippijnen verloren zestien perso nen het leven. De schade loopt in de mil joenen. Een der opmerkelijkste feiten op diplomatiek terrein was gistermiddag de officiële aanvraag van Cyprus om militaire hulp aan de Sovjet-Unie en Egypte. De bekendmaking hiervan kwam na het ultimatum van Makarios aan Turkije, dat zijn troepen alle Turks-Cyprioten zouden aanvallen, indien de raids van de Turkse luchtmacht niet zouden ophouden. De Turkse minister Erkin noemde dit „afpersing". Het ultimatum van Cyprus werd gevolgd door een Grieks: als er na 9 uur zondagavond geen einde kwam aan de aanvallen van de Turkse luchtmacht, zou Griekenland Cyprus te hulp komen. Bij wijze van waar schuwing aan het adres van Ankara verschenen gisteravond reeds enkele Griekse vliegtuigen boven het eiland. NEW-YORK De Veiligheidsraad heeft gistermiddag een beroep op Turkye gedaan zijn bombardementen op Cyprus te staken en de Cyprische regering te verzoeken een bestand af te kondigen De vertegenwoordiger van Griekenland zei in de raad, dat Griekse strijd krachten Cyprus te hulp zouden ko men als de Turkse aanvallen gister avond om acht uur niet zouden zijn gestaakt (Elders kan men lezen, dat de Turkse aanvallen inderdaad voor dit tijdstip waren opgehouden). De Griekse Cyprioten hadden volgens hem sinds zaterdagavond geen kogel meer afgevuurd. De afgevaardigde van Cyprus, Ros- sides, op wiens verzoek de raad bij een was gekomen, verklaarde, dat de Turkse luchtaanvallen volgens voor lopige cijfers honderden slachtoffers hadden gemaakt. Stevenson, de afgevaardigde van de Verenigde Staten, zei, dat de raad zich geplaatst ziet voor ..het gevaar van een wereldoorlog". Hij drong aan op een resolutie, waarin de raad una niem op een staakt het vuren aan dringt. De Cyprische afgevaardigde wenste een resolutie, waarin de Veiligheidsraad Turkije veroordeelt wegens agressie. Hij verweet de raad in zijn taak te kort geschoten te zijn, omdat deze in de nacht van zaterdag op zondag geen beroep had gedaan de bombar dementen te beëindigen. De afgevaardigde van Turkije verklaar de. dat zijn regering aan het beroep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken gevolg zal geven „wanneer de agressor dit ook doet'.'. Hij zei dat Turkse-Cyprioten te hulp zou komen wanneer de aanvallen door Griekse Cyprioten zouden doorgaan. ..De politiek van president Makarios komt er op neer de Turkse Cyprioten op de knieën te dwingen en hen zo nodig te vernietigen", zo meende hij. Hij wenste geen inmenging van de Verenigde Naties of wie dan ook. PARIJS Ook de permanente raad van dc NAVO is bijeen geweest om te spreken over de crisis rondom Cy prus. Zowel Griekenland als Turkije (bei de lid van de NAVO) werden ge waarschuwd. dat een oorlog tussen hen over de kwestie Cyprus verre gaande gevolgen voor de Noord- Atlatnisch Verdrags Organisatie zal hebben. OTTAWA De Canadese minister van buitenlandse zaken Paul Martin heeft verklaard van zijn vertegenwoordiger bij de V.N. te hebben vernomen, dat de regering van Turkije, Grieken land en Cyprus akkoord zijn gegaan met een bestand. Martin zei ook, dat als het wat zou worden met dit bestand dit de par tijen gelegenheid zou geven tot be zinning te komen, waarna men zou moeten gaan praten over een perma nente regeling. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Koel weer mei enkele opklaringen maar ook enige buien. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 20.14 uur. Maan onder 21.52 uur. Morgen: zon op 5,17 uur. Maan op 9.33 uur. (Advertentie) De Amerikaanse ambassadeur op Cy prus, Taylor Melchior, waarschuwde Ma karios dat, als hij zijn dreigement zou uitvoeren, onvermijdelijk een Turkse in vasie zou volgen. Als binnen het komende etmaal geen vergelijk wordt bereikt, zit er duidelijk een Turkse invasie in, vrezen diplomaten in Nicosia. Gisteravond laat kreeg men Turkse oorlogsschepen op de radar. Ze lagen volgens de Cyprioten vlak onder de noordkust van het eiland. De aanval van gisteren, waaraan vol gens een mededeling uit Ankara 64 vlieg tuigen deelnamen, werd geconcentreerd op Grieks-Cyprische dorpen en stellin gen rond Kokkina, waar de Turks-Cy prioten proberen zich aan de kust te handhaven. Zaterdag waren al 32 Turkse jets in actie geweest. De Turkse luchtaanvallen van zater dag zouden 33 doden en 230 gewonden hebben geëist. Gisteren waren Turkse vliegtuigen bij na non-stop in actie tussen 11.30 en 14.30 uur. „De gehele streek staat in brand. De verliezen moetei2 in de honderden lopen. Hele dorpen zijn weggevaagd", aldus een Grieks-Cyprische woordvoerder. In Ankara verklaarde een woordvoer der van buitenlandse zaken dat Makarios in zijn boodschap aan de Turkse regering had aangeboden een bestand voor de streek van Kokkina af te kondigen als Turkije na zondagavond 6 uur niet meer met zijn luchtmacht zou aanvallen. Eer der had Makarios een beroep gedaan op de staatshoofden der grote mogendheden hun invloed uit te oefenen om te be werkstelligen dat de Turkse agressie zou ophouden. De nieuwe serie luchtaanvallen aan kondigend, verklaarde de Turkse rege ring zondagochtend dat het ging om een beperkte politiële actie vanuit de lucht, gericht tegen militaire doelen. De Turkse regering had besloten de luchtaanvallen voort te zetten wegens de negatieve re actie van Makarios op het beroep dat de Griekse premier Papandreou zaterdag op hem had gedaan de aanvallen op Kokkina te staken. De Zweedse kolonel Waern, bevelheb ber der Zweedse V.N.-troepen bij Xeros, in de buurt van Kokkina. vertelde aan een U.P.I.-correspondent dat de Turkse straaljagers hun aanvallen begonnen on geveer een half uur nadat de Grieks- Cyprische artillerie het bombardement van Kokkina had hervat. Eerst had den de Turkse jets alleen maar gepa trouilleerd. Later op de dag kwamen de Turken weer over, maar kennelijk bleet het toen bij verkenningen. De dorpen Polis, Pkhyammos, Ayios Theodoros, Limni Uialia en Pomos, alle op de noordwestpunt van het eiland, zijn door de Turkse vliegtuigen bestookt. Po- mos, de commandopost voor het Grieks- Cyprische offensief tegen Kokkina. heeft een groot deel van de dag in brand gestaan. Men vroeg er dringend om blus- materieel en medicamenten. Zo hardhandig werd de opdrin gende tienermassa zaterdagavond tijdens het optreden van The Roll ing Stones van het toneel ver wijderd. Een Grieks-Cyprioot vertelde dat twee Turkse vliegtuigen waren neergehaald, maar volgens Ankara zijn alle toestellen dit gisteren zijn ingezet ongedeerd terug- in gekeerd. In het door de Grieks-Cyprioten bele- - gerde Kokkina waren ongeveer 300 Turks-Cyprische vrouwen en kinderen. die weigerden te vertrekken, hoewel de V.N. daarop met klem aandrongen. In de hoofdstad Nicosia, waar afdelin gen van het uit 650 man bestaande gar nizoen van het Turkse leger zaterdag de ommuurde stad binnentrokken, zijn zon dagavond omstreeks 7 uur in de binnen stad vuurgevechten uitgebroken. De ko gels floten over de binnenplaats van het Ledra Palacehotel, waar de meeste bui tenlandse journalisten logeren. In het zelfde hotel heeft het Deense V.N.-con tingent zijn hoofdkwartier. De Denen versterkten de wacht en de hotelgasten bleven op hun kamers. Een Grieks-Cypriotische torpedo- boot ligt brandend in de haveti van Xeros na een aanval van Turkse vliegtuigen, die de stad en de haven bestookten met raketten. (Telefoto) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In „Maris Stella", het katholieke tehuis voor ongehuwde moe ders aan de Scheveningseweg in Den Haag heeft zich zondagmiddag een ont stellend drama voltrokken, dat het leven heeft gekost aan de 24-jarige mevrouw E. Mulder-Sauer, haar twee kinderen, de op 18 mei geboren baby Lucia en het anderhalfjarig meisje Hedwig, en haar 48-jarige cehtgenoot. De laatste is, na dat hij vrouw en kinderen met een byl op gruwelijke wijze om het leven had gebracht alsmede een verpleegster en een bezoekster had gewond uit het raam op de tweede etalge gesprongen. Enkele uren later is hij in het ziekenhuis over leden. De oorzaak van het drama moet wor den gezocht in huwelijksmoeilijkheden. Sinds enige maanden had mevrouw Mulder met haar twee kinderen haar intrek genomen in huize Maris Stella. De 39-jarige zuster G. van Werk hoven die zich met een bezoekster onderhield in het sousterrain waar zich met nog ongeveer twintig andere babys en ook het jongste kind van de heer Mulder bevond koesterde evenmin argwaan toen de man de afdeling be trad om, naar zij dacht, zoals gewoon lijk naar het kind te kijken. Toen voltrokken de gebeurtenissen zich razend snel. De beide vrouwen hoorden plotseling achter zich een doffe slag. Zij keken op en zagen de man zich oprichten uit het bedje, waar zij tot hun ontzetting het kind. zwaar gewond, zagen liggen. Toen zij toeliepen hief de man opnieuw de bijl op en hij bracht zowel de zuster als mevrouw N. een slag op de schouder toe. De eerste werd daarbij licht gewond, de tweede werd ernstiger gewond en moest naar een ziekenhuis worden gebracht waar zij volkomen overstuur werd opgenomen. Inmiddels had de zuster alarm gesla gen en zij trof direct alle maatregelen ter verzorging van de gewonde baby, die snel eveneens naar het ziekenhuis werd vervoerd. Daar is het kindje even later overleden. De man was inmiddels snel de ka- mcA uitgelopen en was, naar de zuster veronderstelde, na zijn daad ontvlucht. Zij had dan ook haar volle aandacht op de baby gericht. De man was echter naar de tweede etage gegaan, waar zijn vrouw met het dochtertje van anderhalf jaar verbleef Met de bijl in de hand drong hij haar kamer binnen. Door het lawaai en het geschreeuw van de vrouw werden twee mannelijke bezoekers ge alarmeerd, die naar boven renden. Een van hen was via een zijkamertje (dat toegang gaf tot de kamer van de vrouw en van die kamer met een glazen wand is gescheiden (getuige van wat er zich binnen in een minimum van tijd af speelde. Hij zag de vrouw, die op slag dood moet zijn geweest, weggezakt in een stoel liggen en was er getuige van hoe de man zij anderhalf jarige doch ter ij e, dat op grond lag, om het leven bracht. Met behulp van de inmiddels gearri veerde tweede bezoeker sloot hij de kamerdeur af, opdat de dader niet zou kunnen ontkomen. Een van hen waar schuwde ijlings de politie. Als eerste arriveerde enkele ogen blikken later een agent die zich naar boven haastte. Een andere politieman snelde naar de achterzijde van het ge bouw, om te verhinderen, dat de da der via het raam zou ontsnappen. De agem, die naar boven was gelopen, zag dat de man in de vensterbank was gaan zitten. Omdat de man zeer waarschijn lijk het raam uit zou springen als hij de kamer binnen zou gaan, besloot de agent versterking te roepen. Terwijl hij weg was gmg eon van de mannen, die het eerste ter plaatse waren, de Kamer binnen om een poging te doen de dader te grijpen. Deze bedreigde hem evenwel zodanig met de bijl, dat hij de kamer weer verliet en terugging in het zijkamertje. Daar zag hij plot seling een dodelijk verschrikt kind van drie a vier jaar roerloos in een hoekje zitten. Toen hij de kleuter, die hoogst waarschijnlijk getuige is geweest van wat zien aan de andere kant van de glaswand afspeelde, had weggebracht, keerde hij terug en ging opnieuw de kamer binnen, nu gewapend met een stoel om eventuele slagen af te weren. De man in het raam haalde uit voor een slag, maar waarschijnlijk bleef de bijl in een gordijn haken. Op het ogen blik, dat hij de stoel op zich kreeg af gegooid, sprong hij uit het venster, waar van hij al eerder de ruit had stukge slagen en kwam acht meter lager met zijn hoofd neer op een betegeld tuinpad. Bewusteloos werd hij naar het zieken huis gebracht, waar hij even na vier uur gistermiddag is overleden. Het echtpaar was ongeveer een jaar geti-ouwd. De man, geboren in Solo in Indonesië, was vrijgezel gebleven tot hij vorig jaar 47 jaar oud huwde met de in Badkreuznach in Duitsland geboren vrouw, die vrijdag haar 24e verjaardag zou vieren. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Het meubilair van het Kurhaus in Scheveningen heeft het zaterdagavond moeten ontgelden tijdens een niets ontziende wraakne ming op het afgelasten van het optre den van de LGndense beat-groep „The Rolling Stones" en het daaraan vooraf gaande optreden van tot het uiterste ge dreven ordebewaarders. Al tijdens de „voorstelling" werden de banken uit elkaar gerukt en als projectielen naar het toneel gesmeten. Toen de ergste rad draaiers öf met de haren op het toneel werden getrokken om daarna afgevoerd te worden óf letterlijk in de zaal wer den teruggesmeten, sloeg het publiek alles kort en klein wat onder zijn han den kwam. Hele rijen stoelen bezweken krakend onder het gestamp van de razende voe ten. De verlichting, die te laag hing, spatte vonkend uit elkaar; zittingen en leuningen werden vanaf de balkons naar de kristallen luchters gesmeten, die vervaarlijk heen en weer slinger den, ruiten sneuvelden en plantenbak ken bezweken onder het geweld van de aanstormende woestelingen. Twee meisjes werden de kleren van het lijf gerukt. Ze verdwenen in een politiejeep naar het bureau, gehuld in een inderhaast omgeslagen jas." Blaffende politiehonden deden meis jes gillend uit elkaar stuiven. Jongens werden door agenten langs de trappen naar beneden gesmeten. Buiten voerde politie te paard charges uit op de me nigte, waaronder zich nu ook bezoekers bevonden van andere gelegenheden op het Gevert Deynootplein. Bij dit alles is het alleen maar ver wonderlijk dat er geen ernstige gewon den zijn gevallen. Al bij het begin van de voorstelling probeerde de presentator, terwijl dé zaal nog aan het volstromen was, het voorprogramma aan te kondigen. Al tij dens deze inleiding legden de eerste fans een proeve af van hun overigens onschuldige twistbekwaamheid. Schuldig was wel de manier waarop een cameraploeg van E.M.S.-reclame meende de gedragingen van het publiek te moeten vastleggen. Zij ruide de jon gelui op en spoorde ze aan tct nog meer herrie. Daarmee werd de kiem gelegd voor het tumult dat later in volle hevigheid zou losbarsten. De aankondiging van het optreden van de Rolling Stones veroorzaakte een wervelstorm van naar vorén schietende fans. Bij de inzet van het eerste num mer werden al enkele enthousiastelin gen het toneel op gestuwd. Met geweld wilden enkele jongens zich een weg ba nen naar de .artiesten". Zij stuitten op een levende haag van tientallen be schermers, die hen met trappen tegen het hoofd en lichaamsgeweld terugdre ven. Hardnekkige klanten werden bij de haren het toneel op gesjord. Tussen de coulissen stond de geüniformeerde politie klaar om zich over hen te „ont fermen". De presentator wilde een poging doen de zaak te redden. Hij kwam niet eens tot spreken. Het was niet verwonderlijk dat sommige van de beschermers op het toneel hun zelfbeheersing verloren. Het teruggooien van een stoelleuning was echter al te bont. Het duurde niet lang of ook de ge üniformeerde politie verscheen ten to nele. De gummiknuppels werden te voorschijn gehaald. Voor één ogenblik had dit effect. The Rolling Stones kon den een half nummer zichtbaar voor het publiek spelen. Maar het was duide lijk dat dit slechts een adempauze was voor een nieuwe aanvalsgolf. Deze kwam in de vorm van een la ding houtwerk en buizen van het als een dolleman te keer gaande publiek, dat neerkwam op hoofden en ruggen van beschermers en persfotografen. De leiding besloot cr mee op te houden. De gordijnen gingen dicht. Te midden van deze chaos stonden Paul Acket, de man die The Rolling Stones naar Den Haag haalde, Kurhaus- directie, de Nederlandse artiesten van deze avond en anderen. De 41-jarige Paul Acket stond troosteloos bij. „Toen mij vooraf ge vraagd werd om een contract te teke nen betreffende de schade, heb "ik geen ogenblik geaarzeld ze op mij te nemen. Ik was ervan overtuigd dat er niets zou gebeuren". Hij had kritiek op de manier waarop de camei'aploeg voor de pauze haar werk deed. Zanger Johnny Lion had voor de vertoning maar een woord: ..Walgelijk". Zijn manager Her man Batelaan vond, dat de politie de meeste schuld had. „Je moet met de mensen praten. In de hoek waar ik stond, zijn geen gekke dingen gebeurd. Maar als je een dreigende houding aan neemt Knokkezangers Trea Dobbs had geen goed woord voor de Rolling Stones. „Ze bedonderen iedereen". Tij dens een persconferentie na afloop in de foyer „die nog overeind staat", zei hoofdinspecteur A. Buyze van de Haag se politie: „We moesten doden voorko men. Tijdens de paniek in de pauze wilden mijn mannen de zaal in om zich te wreken. Ik heb dat kunnen voorko men. Er zijn drie personen gearresteerd. Een van hen had een boksbeugel" Hij vroeg begrip voor al te hardhandig in grijpen. „Wij zijn ook maar mensen. En als u een stuk gietijzer naar het hoofd geslingerd krijgt. Dealer voor 's Hertogenbosch e.o.: FA. J. PUTTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN Stationsweg 1-7 's Hertogenbosch Tel. 04100 - 31331 Dealer voor Tilburg e.o. FA. J. PUTTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN Hoevenseweg 92d Tilburg Tel. 04250 - 20744

de Stem | 1964 | | pagina 1