Rood-China zou opstand steunen BalEBB Aanvaring op Rijn: Twee man vermist Zech weer Nenntwich achter slot Drees zich in amuseert Zundert JL_ m Sleutelgeld teruggeven voor u Boudewijnstad is heroverd Zes gewonden bij botsing te Harmeien Turkse jagers vallen op Cyp dorp rus aan President van Polen overleden VEERTIEN PASSAGIERS GERED VEROORDEELDE MELDT ZICH Mijninstorting Frankrijk eist een dode „MIJN KLEINKINDEREN ZIJN MIIN HOBBY.. OFFICIER EIST VAN „HUISBAAS" DAGBLAD VOOR ZEELAND ïectuüpmenii Enkele buien Verwarring Wonderlijk 10 jj 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 en, le- r>- )fa P0- lit. iat je er, 104e JAARGANG No. 24659 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 fel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 A e: e: Pi A l'i A a< Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG BELGIE HELPT KONGO NIET UIT VREES I f Zijn de prijzen aan de Zeeuwse kust' f inderdaad zo hoog als sommigen be- f I weren? Zie onze reportage. Pag. 3. f „Saturne" is geen geluksspel. Het is echt wei behendigheid, zegt de heer Caransa. Pag. 7. 1 Een Nederlandse boerin in Frankrijk] 1 heeft de aandacht getrokken door een roman die zij schreef. Pag. 9.1 Wesgooiflessen moet je niet weg gooien. Dat geeft veel te veel rom mel. Pag. 11. j De Engelse beat heeft in de kortste j f keren (le wereld veroverd. Pag. 11. HARMELEN Zes mensen zijn vrij dagmiddag gewond bij een ongeluk op de rijksweg Utrecht Den Haag bij Harmeien. Een grote personenwagen, be stuurd door een 57-jarige Rotterdammer reed een scooter aan die omviel en ruim twintig meter over de weg schoot Een achterop komend bestelautootje moest een uitwijkmanoeuvre maken, sloeg daarbij over de kop en kwam 25 meter verder ondersteboven in de berm terecht. De vier inzittenden slaagden er on danks hun verwondingen in zelf door de stukgeslagen ruiten naar buiten te kruipen. De twee andere gewonden zijn de berijdster van de scooter en haar duo-passagiere. Van onze correspondent BRUSSEL/ELISABETHSTAD. Na urenlang overleg met Lyn don Johnsons speciale afgezant, de onderstaatssecretaris van politieke zaken, Averetl Ilarriman, heeft Paul Henri Spaak gisterenavond ver klaard, dat België noch de Verenigde Staten veranderingen zullen brengen in hun politiek met betrekking tot de steun aan Kongo. Het komt er dus op neer, dat beide landen zijn overeengekomen dat men geen directe daadwerkelijke militaire hulp zal verlenen aan de natio nale regering van Kongo, die nu onder leiding staat van Moise Tsjombe. NICOSIA De V.N. op Cyprus heeft vanavond meegedeeld dat straaljagers die Turkse kentekenen droegen, een aan val hebben gedaan op een Grieks-Cyprio; tisch dorpje in de omgeving van Polis, ln noordwest-Cyprus. Over schade of slacht offers is niets bekend. Aangenomen wordt dat de Turkse aan val als represaillemaatregel geldt op de beschieting van Grieks-Cypriotische pa trouilleboten op de Turks-Cpriotische kuststeden Mansoura en Kokkina, vrij dagmorgen vroeg. GROESBEEK De gemeente Groes- beek wil krachtig ingrijpen tegen hrom- nozems, die vooral 's avonds en tijdens het weekeinde in het heuvelachtige re creatie-oord veel motorlawaai veroorza ken. De raad ging op voorstel van het college van b. en w. akkoord met een verordening waarin ruim 150 verbods bepalingen zyn opgenomen. (Van onze correspondent) De opstand en de poging tot machts overname in Kongo onder ieiding van Gaston Soumialot worden door commu- nistisch-China financieel gesteund, zo nebben vrijdag in Pretoria kringen die in nauw contact staan met de Zuid- airikaanse inlichtingendienst meege deeld. reKing, zo wordt gezegd, beschouwt liet voormalig Heigiscn Kongo ais een ideaal pioeiierrein voor net verster- Ken van de Cninese invloed in Afrika. net neigiscn standpunt om niet te intervenieren Is onder meer ingegeven door de vrees dat rebellen zich geen de tienduizenden Belgische burgers in de door hen veroverde gebieden zouden keren, indien Belgische officieren aan de strijd zouden deelnemen. Naar ver luidt is men in Leopoidville weinig in genomen met de houding der Belgische regering. De leider der rebellen, Gaston Emile Soumialot heeft verklaard dat hij de Belgen geen haar op net hoofd zal kren ken zolang zij zich niet daadwerkelijk in de strijd mengen, maar waar ligt de grens Wanneer Kan Soumialot menen dat deze grens overschreden is Op het ogenblik bevinden 120 Belgische vliegers en 80 Belgische legerofficieren en onderofficieren zich in Kongo. De Belgische vliegers besturen de tien Dakota's en vier helikopters van de nationale Kongolese luchtmacht, waar mee Kongolese militairen worden ver voerd. Zal hij dit op een gegeven ogen blik als daadwerkelijke deelname aan de strijd beschouwen Naar verluidt heeft de Belgische regering kolonel Van der Wal, naar Kongo gezonden, om, zoals het heet, coördinerend op te treden. Inmiddels hebben de Amerikanen be sloten Tsjombes verzoek in te willigen om ten behoeve van het nationale Kon golese leger vliegtuigen en ander trans- portmaterieel te leveren teneinde hem in de strijd tegen de rebellen een veel grotere mate van beweeglijkheid te geven. Tevoren is verklaard, dat coör dinatie van de steun van de Verenigde Staten en België wenselijk was. In hoe verre men hierin tijdens de bespreking van vrijdagmiddag geslaagd is is niet onthuld. Na de laatste tijd de ene nederlaag op de andere te hebben geleden, mochten de regeringstroepen zich vrijdag ver heugen in het succes van de herovering van Boudewijnstad. Volgens de berichten van het A.N.C. zouden de verdreven rebellen in de rich ting van het 160 km noorderlijker ge legen Albertstad zijn uitgeweken. Albert, stad. de hoofdstad van de provincie Noord-Katanga, is in handen der rebel- IN DE nationale kruitfabriek in de Franse stad Angoulème heeft zich vrij dag een ontploffing voorgedaan, die aan twee mensen het leven kostte en waar bij vier personen licht werden gewond. PRESIDENT SEGNI van Italië is toen hij zat te werken onwel geworden. Er zijn moeilijkheden met de bloedsomloop in de hersenen, maar de toestand is be vredigend. VIER LEDEN van de Ku Klux Klan zijn in Athens (Georgia) zijn gearresteerd op beschuldiging van moord op de vooraanstaande onderwijsfunctionaris Lemuel Penn, een neger. De moord ge beurde toen Penn terugkeerde van her halingsoefeningen. CHURCHILLS schoonzoon Christopher Soames. minister van landbouw, is van zijn paard gevallen en daarbij ernstig gewond geraakt aan het bekken. STUDENTEN hebben in Karachi het ge bouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst vernield „uit protest tegen Ameri. kaanse acties in Vietnam". len en ligt eveneens aan de westelijke oever van het meer van Tangajika. Uit Mpala even ten noorden van Boudewijnstad gelegen, wordt door mis sionarissen gemeld da't gevluchte rebel len in de buurt van de stad zijn aan gekomen. Zij zouden zware verliezen hebben geleden. De missionarissen, die represaille maatregelen van de rebellen verwach ten. hebben om politiebescherming ver zocht. In het noordwesten van Katanga zou den ANC-eenheden de stad Kabongo, die zij enige dagen geleden moesten ontrui men, op de rebellen hebben heroverd. WARSCHAU President Alexander Zawadski van Polen is gisteren overle den, zo heeft de Poolse radio meegedeeld. Zawadski, die 65 jaar oud was. werd in het. zuiden van Polen geboren. Hij werd mijnwerker en sloot zich reeds op jonge leeftijd bij de Rode Garde aan. Hij vocht mee in de Russische revolutie en kwam na een stormachtige carrière aan de top van de communistische beweging. In Polen werd hij tweemaal gearres teerd en gevangen gezet. Later vestigde hij zich in de Sovjet-Unie, waar hij in 1937, tijdens een grote zuiveringsactie onder leiding van Stalin, werd gearres teerd en naar een dwangarbeiderskamp werd gezonden. Hij werd echter spoedig vrijgelaten en nam in 1941 deel aan de verdediging van Stalingrad. Na afloop van de jongste wereldoor log werd Zawadski lid van het centraal comité van de Poolse communistische partij, om in 1952 tot president van de Poolse republiek te worden benoemd. In april onderging hij een maagoperatie. President Zadawski was gehuwd met een Russische vrouw en had twee kin deren. (Van onze correspondent) DüSSELDORF Bij een scheepsbot- sing op de Rijn by Düsseldorf zijn vrij dagmiddag zestien passagiers van de Ne derlandse plezierboot „Ahoi" overboord geslagen. Twee van hen worden nog steeds vermist. Het zyn Arie den Hollan der (22) uit Gouda en N. van den Dool (20) uit Capelle a. d. IJsel. De water- politie in Düsseldorf was vrijdagavond zeer somber over de kansen dat zij nog levend zullen worden gevonden. Vandaag worden de passagiers per autobus naar hun woonplaats gebracht. Kort na het vertrek uit Düsseldorf vrij dagmiddag vier uur botste de „Ahoi", op weg naar Arnhem, tegen de Duitse tan ker „Rheintank 11". Zestien passagiers vielen overboord en raakten voor een deel tussen de schepen. Veertien konden snel uit het water worden gehaald. Zij werden direct naar ziekenhuizen ge bracht en twaalf van hen konden na een eenvoudige behandeling weer worden ontslagen. De andere geredde opvarenden van de Nederlandse vakantieboot zijn er ook goed afgekomen. 1 Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Overwegend ma tige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Iets koeler. Vandaag: zon onder 20.17 uur. Maan onder 21.09 uur. Zondag: zon op 5.14 uur, zon ender 20.15 uur. Maan op 6.56 uur, maan onder 21.32 uur. Maandag: zon op 5.16 uur. Maan op 3.16 uur. (Van onze correspondent) HANNOVER De 47-jarige Ober- sturmführer der SS, Hans Walter Zech- Nenntwich, heeft zich gisteren bij de justitie van de deelstaat Nedersachsen in Hannover gemeld. Na een verklaring te hebben afgelegd dat hij zich onschuldig veroordeeld acht, werd hij gearresteerd en overgebracht naar het huis van be waring in de Nedersachsische landshoofd- stad. Daarmee eindigde een avontuurlijke vlucht die op 24 april jl. begon toen Zech-Nenntwich uit het huis van bewa ring in Brunswijk ontsnapte en via Zwit serland en Griekenland naar Egypte ont kwam. Toen hem daar vanwege een Westduits uitleveringsverzoek de grond te heet onder de voeten begon te wor den, begaf Zech-Nenntwich zich naar het heet naar Ethiopië. Ook werd hij in Zuid-Afrika gesignaleerd. Via Parijs en Brussel moet Zech-Nennt wich erin zijn geslaagd ongemerkt weer de Bondsrepubliek binnen te komen. In de nacht van donderdag op vrijdag slaag den de reporters van het Hamburgse ge- illustreerde weekblad Stern erin hem in het casino van Bad Neuenahr bij Bonn op te sporen. Zij zouden hem ertoe heb ben gebracht zich weer bij de justitie te melden en de consequentie van zijn daad onder de ogen te zien. Het is niet bekend hoelang Zech-Nenntwich al in West-Duitsland is, noch waar hij zich het laatst heeft opgehouden voor hij via Pa rijs en Brussel koers zette naar West- Duitsland. Zech-Nenntwich werd op 20 april jl. door een gerechtshof te Brunswijk ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op twee joden in de moerassen rond Bialystok in Sovjet-Rusland. Dit vonnis was een verrassing voor hem, aangezien hij erop had gerekend te zul len worden vrijgesproken. ZECH-N ENNTWICH weer ingesloten PARIJS -«• In de Blanzy kolenmijn in het Franse departement Soane et Loire heeft zich vrijdag plotseling een instor ting voorgedaan waarbij een mijnwer ker werd gedood en twee anderen ern stig letsel opliepen. De „Ahoi" kon op eigen kracht een van de havens van Düsseldorf bereiken. In een dichte motregen wachtten de pas sagiers op de kade op berichten over hun gewonde vrienden. Veel vreugde heerste er toen de eerste lichtgewonden uit het ziekenhuis zich weer bij de groep voegden. Met een bus werden zij naar een hotel in Düsseldorf gebracht. De Duitse tanker raakte kor£ na de botsing in verband met de lage water stand aan de grond. Het schip is niet lek geslagen. De Nederlandse plezierboot is een van de vijf schepen van de rederij „De varen de vakantie vloot", die gevestigd is in Hilversum. Aan boord waren 65 leden van een gereformeerde reisverenigmg uit Kampen, afkomstig uit allerlei delen van het land, een reisleider en zijn echtge note. De „Ahoi" zou vandaag in Arnhem aankomen na een zevendaagse reis op de Rijn. De directie van het reisbureau uit Hilversum is in de late namiddag per auto naar Düsseldorf vertrokken. Hoeveel mensen er waren gered wist oorspronkelijk niemand. Alles was te snel in zijn werk gegaan. Op de rivier hadden de „Ahoi" en de „Rheintank-ll" beide het anker uitgegooid. De rest van de „Ahoi"-passagiers stond lijkbleek aan dek of zat beneden in de kajuit. Na het losmaken moest de „Ahoi" draaien om stroomafwaarts te kunnen varen. Tijdens deze manoeuvre kwam van achteren stroomopwaarts varend de „Rheintank-ll". Net toen de „Ahoi" dwars op de rivier lag werd het schip door de tanker geramd. Aan dek hadden verschillende passagiers van de „Ahoi" de draaimanoeuvre gevolgd en het on geluk min of meer zien aankomen. Toen de schepen met elkaar in botsing kwa men hadden zij niets meer om zich aan vast te houden. Zij gingen door de zeer lichte reling heen overboord. Inmiddels zijn de twee schepen weer uit elkaar De „Ahoi" heeft een veertig centimeter breed gat boven de waterspiegel. 55 (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT De thans 78-jarige dr. Willem Drees genoot gisteren op de Buisse Hei de onder het kerkdorp Achtmaal van het Brabantse natuurschoon. Hij en zijn echtgenote verbleven een dag bij hun zoon, prof. dr. W. Drees jr., die met zijn vrouw en vijf kinderen zijn vakantie door brengt in het bekende huis van wijlen de dichteres Henriët- te Roland Holst-Van der Schalk. De beminnelijke „grand old man" van de naoorlogse Nederlandse politiek, ver maakte zich kostelijk. Terwijl zijn kleinkinderen hem om de hals vlo gen vertrouwde hij ons glimlachend toe dat zij zijn hobby zijn. De uit 190() daterende Angora-hoe ve een vriendelijk met riet gedekt huis dat slechts langs zandwegen be reikbaar is wordt sinds 1 juli ge huurd door de hele familie Drees. Het is eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, waaraan Henriële Roland Holst het vermaakt heeft. De familie Drees ge noot als huurster de voorkeur, omdat de naam Drees met het socialisme in Nederland even sterk is verbonden als die van Henriëte Roland Holst, de eerste bewoonster. „Het is voor ons gewijde grond", zegt de oude mevrouw Drees, terwijl zij haar koffie drink top het overlui- felde terras achter het huis. De An gora-hoeve is voor de familie Drees een vakantieverblijf, waarin de ge zinnen van de beide zoons en dat van de dochter om beurten moeten logeren. „Het huis is piet grogt ge noeg voor een familie-reünielacht de oud-premier. Het is ook niet geschikt voor per manente bewoning. De familie heeft het bewoonbaar moeten maken. Er was bijvoorbeeld geen kookplaats en maar één kraan. Henriëtte Roland Holst, die hier onder anderen Her man Gorter onder haar gasten telde, at in de nabijgelegen boerderij. Zij kwam op de Buisse Heide terecht omdat zij via haar moeder verwant was aan de familie Van der Hoeven, die het landgoed in eigendom had. Gezeten in een gemakkelijke tuin stoel wijst dr. Drees op een ge bouwtje dat grotendeels verborgen gaat achter een groepje bomen en struiken. Daarin zat destijds de man van de dichteres, Richard Roland Holst, achter zijn schildersezel. Dr. Willem Drees, die in zijn jeugd de bewogen redevoeringen van Hen riëtte Roland Holst stenografeerde en met grote bewondering over de strijd bare dichteres spreekt, heeft haar op de Angora-hoeve nooit ontmoet. Het is een wonderlijke speling van het lot dat hij er nu af en toe een dagje kan doorbrengen. Zijn zoon heeft hem en zijn echtgenote aan het Foto boven: I)r. Drees temidden van zyn familie. Daaronder: De heer en mevrouw Drees, genietend van „de oude dag". station te Roosendaal afgehaald, want hij rijdt zelf niet. Met plezier ziet hij zijn kleinkin deren over het gras buitelen. Hij zegt even graag in de natuur te zijn als zij. Brabant kent hij van zijn gij zeling te St.-Michielsgestel, vakanties te Oisterwijk en de Zundertse burge meester G. J. A. Manders, met wie hij vriendschappelijke relaties onder houdt. „Een gezegend land", zegt hij, „waar ondanks de geweldige indu striële ontwikkeling nog grote stuk ken natuurschoon te vinden zijn Zijn vrouw, die tijdens haar jeugd op de kweekschool de bekende plant kundige Jac. P. Thijsse als leraar heeft gehad, geniet nog meer dan hij van de bossen en de vèfden. Haar kleinkinderen hebben haar verwel komd met een veld boeket de bloe men waarop zij dol is, zoals zij zegt. Haar mening over Brabant. „Het zijn hier zulke reuze hartelijka mensen", zegt ze. AMSTERDAM p|E officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam 47 mr. J. de Vries wil dat een jong echtpaar dat 2.000,heeft betaald aan een pseudo-huiseigenaar voor een woning, zijn geld binnen een half jaar terug krijgt. Wegens oplichting eiste de officier voorts zes maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen de verdachte, de 36-jarige tennisbaanbeheerder W. C. K. uit Amsterdam. Gezien de lange straflijst van de ver dachte concludeerde de officier, dat gevangenisstraffen op hem weinig uitwerking hebben. Bovendien zou een gevangenisstraf hem waarschijnlijk zijn baan kosten, waar alleen zijn gezin en het bedrogen echtpaar de dupe van worden, zo motiveerde de officier zijn eis. XJET jeugdige echtpaar een boekhouder en een teiefo- -LJ- niste, beiden 23 jaar plaatste februari van dit jaar een advertentie waarin dringend woonruimte werd gevraagd. Zij waren op een zolder gehuisvest. Volgens de verklaring van het echtpaar belde de verdachte toen op, om een huis in de Kinderdijkstraat aan te bieden. Latei- bleek dat het om het huis ging waarin hij zelf nog woonde. Als het echtpaar 4.000,— betaalde voor o.a. de inboedel, zou de verdachte voor een woonvergunning zorgen. TT)EN er 2.000,— was betaald, kregen de partijen moei- x lijkheden omdat K. niet voor een woonvergunning zorgde. De „huiseigenaar" stelde daarop voor, dat het echtpaar alvast twee kamers zou betrekken, maar de jonggehuwden wilden daar zonder woonvergunning niet aan beginnen en vroegen hun geld terug. Toen bleek dat K. niets over het huis te vertellen had. Na vee] besprekingen haalde K. zijn giro-boekje te voorschijn om een cheque uit te schrijven. Volgens het echtpaar verscheurde hij de kwitanties van de 2.000,en weigerde hij daarna de cheque in te vullen. Ter zitting hield K. vol, dat hij het geld contant heeft terugbetaald. GfIJN nieuwe huurders waren echter zo handig geweest foto-eopieën van de kwitanties te laten maken die nu op tafel van de rechtbank lagen De officier sprak in zijn requisitoir van een brutale, gemene oplicliling van mensen die dringend een woning nodig hebben. Dë recht bank doet op 14 augustus uitspraak.

de Stem | 1964 | | pagina 1