Interviews met Wolkers en Jacques Hamelink Complete, droge maaltijden VANDELING DOOR „MERLYN" Atog form. Filiaalchef verduisterde f 20.000 aan goederen Leren hoed uit Londen Valse haren cloor echte naar de nieuwe meubelen, MAJORICA Kodak Zelfverzekerd van huis: platzak in den vreemde Zonder koelkast betvaren in luchtdichte verpakking ZOMER- WINTERMODEL De hond met de blauwe tong Goddeloos n.v. Jan Hendrikx Plagiaat parels MOTOR TEGEN AUTO: TWEE DODEN Colombia Kindermoorden werk van sadisten Boeren vinden ruimtevaartuig in Venezuela KENNERS KOPEN FILMS Oost-Duits/and: Ulbricht kanker? Kletspraat! Amerikaan schiet Amsterdammer in gezicht Reizen van jongeren Aan het strand met matrastas RECEPT VOOR WARME ZOMERDAG III DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964 55 In het mei-nummer van het tweemaan delijks literair tijdschrift „Merlyn" le vert de redacteur J.J. Oversteegen een bijzonder heldere en inzichtrijke beschou wing over Jacques Hamelinks verhalen bundel „Het plaataardig bewind", waar mee deze schrijver debuteerde. Hij wijst op enkele thema's en motieven en geeft een interpretatie van de verhalen. Hij heeft zich echter niet tot zijn eigen visie beperkt, maar ook commentaar aan Hamelink zelf gevraagd, dat in de vorm van een interview is afgedrukt. Over het Zwin, dat als decor voor een der novellen dienst doet, zegt de Ter- neuzenaar: dat Zwin ken ik wel weer goed omdat ik daar met een knapenvereni- ging, toen ik nog gereformeerd was, één keer een week, want ik was heel erg ontrouw en zelfs die zomerreis- jes maakte ik nooit mee, ben heen geweest omdat mijn ouders dat toch wel bijzonder prettig vonden, enfin ik ben dus een keer door mijn knieën gegaan. En toen heb ik daar een week rondgelopen bij het Zwin. Het instructieve artikel wordt in een volgend nummer nog vervolgd met een analyse van het duistere verhaal „Graf beeld in ontijd". Een tweede interview in deze afleve ring geldt Jan Wolkers. Het werd afge nomen door redacteur H. U. Jessurun d'Oliveira. We vernemen er uit, dat Wol kers bezig is aan een nieuw groot ver haal, dat „De hond met de blauwe tong" zal heten. Hij meent, dat de bijbel voor hem van enorme betekenis is: Tot m'n zeventiende las mijn va der drie keer per dag uit de bijbel, en op school kregen we s ochtends een uur bijbellezen. De laatste vraag van dit, ook zeer ver helderend, gesprek luidt: „Wat vinden je ouders van je werk?" Wolkers ant woordt: Mijn vader zegt dat ik er voor gestraft zal worden. Dat vind ik wel mooi. Niet wegens gebrek aan respect (Advertentie) die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: BOSCHSTRAAT 1 BREDA voor hem, maar hij vindt het godde loos. Vreemd om te bedenken, dat ze misschien op deze manier het eeuwi ge leven zullen ingaan. W. van Elden, bekend door zijn bewer king van de Orlando Furioso, vertaalde zes vroege Italiaanse gedichten. Het zijn teksten, die de moderne lezer nog direct aanspreken. Al voordat in Vlaanderen de plagiaat- rel rond Hugo Claus begon, had C. W. van de Watering over het gedicht „Het teken van de hamster" een artikel ge schreven, dat in dit Merlyn-nummer is opgenomen. Hij wijst op een fragment, dat een letterlijke en volledige vertaling is van een „rondel" van de 15e-eeuwse Franse dichter Charles d'Orléans. Het werd al eerder, o.a. door J.H. Leopold, vertaald. Met deze navolging van een klassieke schrijver doorbreekt Claus, al- JAN WOLKERS dus Van de Watering, een al traditionele, I algemene opvatting, volgens welke pla giaat als letterdieverij wordt beschouwd. De oorspronkelijke verzen in deze af levering zijn van H.C. ten Berge en Reinout Vreijling. De poëzie van deze| laatste ligt wel heel dicht bij proza. J.J.A. Mooij uit zijn waardering voor de| bundel literaire studies „Concepts of Cri ticism" van René Wellek, al heeft hij| ook wel enkele bezwaren. WILLEM v. d. VELDEN I (Advertentie) ROELOFARENDSVEEN Bij een verkeersongeval op de weg tussen Rijn- saterswoude en Leimuiden zijn twee leden van een gezin uit Alphen aan de Rijn om het leven gekomen en drie ge wond. De slachtoffers zijn de 45-jarige heer J. E. Nisters en zijn 5-jarig zoontje De heer Nisters kwam met zijn motor met zijspan in botsing met een auto. Hij werd gedood. Zijn zoontje werd uit de zijspan in een sloot geslingerd en verdronk. Mevrouw Nisters en de twee andere kinderen, alsmede de bestuurder van de auto werden gewond. Van de gewonden verkeert er geen in levensge vaar. De motor met zijspan werd ver nield, De auto, die na de botsing in een sloot terechtkwam, liep schade op. Vol gens de politie is het ongeluk vermoede lijk te wijten aan een inhaalmanoeuvre ROTTERDAM De Rotterdamse recher che heeft de 33-jarige filiaalchef D. F. uit de Maasstad gearresteerd in ver band met een omvangrijke serie ver duisteringen ten nadele van zijn werk gever, een radiozaak in het westen van de stad. F. zou voor ongeveer 20.000 aan elektrische apparatuur, eigendom van de radiozaak, voor eigen rekening hebben verkocht. Een en ander heeft zich het laatste halfjaar afgespeeld. F. zal binnenkort voor de officier van justitie worden geleid. De filiaalchef, die in zijn bedrijf een groot vertrouwen genoot, heeft de ver duisteringen gepleegd in de periode tussen twee halfjaarlijkse controles. Zijn werkwijze was zeer simpel en moest binnen korte tijd vastlopen. F. had tot taak lijsten op te stellen van goederen, die door het bedrijf aan adspirant-kopers op proef werden ver strekt. Begin dit jaar begon de filiaal chef met zijn onregelmatigheden door op zijn lijsten goederen te vermelden, die in het geheel niet aan klanten op proef waren afgegeven. Alles ging goed tot het begin juni tijd was voor de halfjaarlijkse controle. Men ontdekte spoedig, dat nu op de lijsten een veel groter aantal goederen vermeld stond, dan voorheen het geval was. Toen kort daarop ook nog aanzienlijke tekorten in (Advertentie) CALI, COLOMBIA. In Call in de Zuidamerikaanse staat Columbia wordt een onderzoek ingesteld naar de omstan digheden, waaronder de meer dan twaalf hinderen tussen de 12 en 14 jaar om het leven zyn gebracht, wier stoffelijke resten werden ontdekt. Omdat de kinderen geheel naakt wa ren en zichtbare sporen van wurging er; andere geweldplegingen vertoonden, ge looft men te maken te hebben met een of meer sadisten. Bij de ontdekking van de lijken waar van sommige al ruim een half jaar in de grond lagen, speelden zich soms dramatische tonelen af, als moeders wil den kijken of er hun vermiste zoon onder was. Overheid en politie in Cali hebben krachtige maatregelen ter bescherming van kinderen genomen. Een aantal scholen is een poosje gesloten geweest hangende een onderzoek, en de direc ties deden op vaders en moeders een beroep hun kinderen persoonlijk naar school te brengen. Elke blik een taxatie-rapport begint aan de top: bij Uw haar. Voor correct zittend haar - de hele dag: ViCREM. Geen „haarvet" maar echte modern hairdressing. Dus haar bljjft soepel, glimt niet maar glanst. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Bij Uw drogist of kapper: ViCREM. CARACAS. In bergachtig gebied in het westen van Venezuela is een Ame rikaans ruimtevaartuig gevonden. Twee Amerikaanse officieren, die ter plaatse een onderzoek gingen instellen, konden er niet achter komen wat de opdracht van de satelliet was geweest. Het vaartuig, beschadigd bij het neer komen en door de nieuwsgierigheid van boeren, was 3 voet lang en woog 79 kilo. Docr de terugkeer in de damp kring van de aarde was het vaartuig geschroeid door wrijving. Het lag bij Lafria in de provincie Tachira, 2 km van de Colombiaanse grens. de voorraad werden ontdekt, ging de recherche zich met het geval bemoeien. Een tweede controle, begin juli, bracht zekerheid: F. moet hebben geknoeid. Al tijdens een eerste verhoor bekende de filiaalchef. (Advertentie) BERLIJN. De Oostduitse commu nisten hebben gisteren met klem be- richten tegengesproken, dat hun politie ke leider Walter Ulbricht stervende zou zijn aan kanker. Het officiële partijblad Neues Deutsch- land noemde deze berichten „koelbloe dige leugens". Het Westduitse tijdschrift zei dit nieuws te hebben ontleend aan Alejei Adjoebei, hoofdredacteur van Izvestia, die onlangs een bezoek aan West-Duitsland heeft gebracht. AMSTERDAM De 17-jarige Am sterdamse bouwvakarbeider J. Leusink is het slachtoffer geworden van een on begrijpelijke malligheid van een Ameri kaanse verlofganger. Deze Amerikaan, de 21-jarige D. L. H. stond bij een stoplicht op de Ceintuurbaan met een vriend en een paar meisjes te praten, toen hij de voor het zebrapad met zijn bromfiets wachtende jongen aanriep met „Hey boy" en hem daarop van nog geen halve meter afstand met een gas pistool pardoes in het gezicht schoot. Geheel verblind werd deze naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar zijn beschadigde linkeroog werd behandeld. De Amsterdamse politie heeft de schut ter gearrresteerd en aan de koninklijke marechaussee overgeleverd. Anderhalf miljoen Nederlandera vertoeven momenteel in het buiten land. Veel families met pa en ma aan het hoofd en de kinderen in het kielzog. Maar ook veel kinderen al leen. Bij de Nederlandse cunsul- generaal in Parys komen meerdere gevallen per dag van 14- en 15-jarigen die in moeilijkheden zyn geraakt en daartegen niet blijken opgewassen, on danks alle zelfverzekerheid waarmee zij van huis zijn gegaan. Sommigen zijn bestolen, anderen belaagd, velen hebben te weinig geld op zak en nagenoeg allen zijn onvol doende voorbereid op stap gegaan. Het is onbegrijpelijk dat de ouders niet meer verantwoordelijkheid voe len of, als zij die wel voelen, niet meer macht over hun kinderen heb ben. De oude roep van Parijs als stad der bohémiens heeft voor de jeugdi ge fantasie nog niets van zijn roman tiek verloren. Op zoek naar die ro mantiek is Frankrijk dan ook zo vaak het reisdoel. De consul-generaal kan echter niet zo veel hulp geven als door de jongelui wordt verwacht. Het enige waarmee ze geholpen kunnen worden is met wat leeftocht en met een reisbon. Dat is een spoor bon, die wordt ingewisseld voor een spoorkaartje tot Roosendaal, waar de politie voor de verdere reis kan zorg dragen. Deze bon is een voorschot en moet worden terugbetaald, zodra de onfortuinlijke reiziger teruggekeerd is op het ouderlijke nest. Onder de hulpzoekende worden ook wel volwassenen aangetroffen die dan dikwijls gedupeerd zijn omdat de auto is opengebroken en autopapie ren, geldwaarde en bagage is ver dwenen. Minderjarigen worden soms door onze marechaussees uit de trein gehaald aan de grensstations. De con. trole is er bijzonder streng. Het hoort erbij na te gaan of min derjarigen die alleen of in het gezel schap van buitenlanders reizen, wel een „legaal" reisje maken. Het komt niet alleen in verhalen voor, maar onze grenscontrole maakt het gere geld mee, dat lichtgelovige jonge meisjes ingaan op de mooie praat jes van vreemde heren en eerlijk ge loven dat in het buitenland die prachtbaan op haar ligt te wachten. De „ouderwetse" ouders zijn er dan buiten gehouden; die zullen wel blij zijn als over enkele weken de dochter blijkt zulk een prachtige carrière te maken. Meestal ontmoeten de marechaus sees grote dankbaarheid van de on geruste ouders Een enkele maal wordt hun bemoeiing niet op prijs ge steld. Tientallen meisjes per jaar worden op deze manier verhinderd hun ongeluk tegemoet te reizen. Mode in St. Tro pef. de pantalon zo nauw als een tweede huid en reikend tot aan de heup; daarboven een betrekkelijk kort linnen hesje dat het middel vrij laat of los hangt over een zijden ceintuur. Een bolhoed van leer is de nieuwste creatie van de Londense ontwerper Reed Crawford (r), die op de foto een van zyn laatste modellen past op het met een minkpruik getooide hoofd van een van zyn mannequins. Het hoedje in kwestie is van twee kleuren leer: rood voor de bol en roomkleurig voor de rand. Reed's eigen hoed is van blauw leer gemaakt. De Gruyter is de eerste Nederlandse levensmiddelenfabrikant die in zijn 500 winkels „complete maaltijden in droge vorm" op de markt heeft gebracht. Voorlopig is er keuze uit 3 menu's: Goulash met aardappelpuree, macaroni milanese, pikante rijst met kip en kerriesaus. Nu nog een allerbekoorlijkste strandhoed, over een. twee maanden een elegant najaarsmodel. Nu van geel of rood lin nen, straks van het zachtste velours. Bij de Amerikaanse win terhoedenmode waarvan alreeds belangrijke voorbeelden zijn getoond, kwamen ettelijke hoeden voor, identiek aan dit model (Contanze Mode). Een kleurenfoto op de verpakking laat een bergje rjjst zien, waarin hap- jes kip en groene erwten kleuren, een goudgele dikke saus ligt erom heen. Zo'n foto doet je watertanden, maar: papier is geduldig. De inhoud van dit pak is evengoed een voorbeeld van ge duld: zakjes droge, rammelende stuk jes vlees en fijne groenten, ritselende rtfst en kerriesaus, allemaal ge-vries- droogd en zo geduldig dat het pak zich laat bewaren zonder koelkast en zon der te bederven. Alle ingrediënten voor deze kant en klaar maaltijden zijn gevriesdroogd en in onderdelen afzonderlijk en luchtdicht verpakt. Op elk der ver pakkingen staat de gebruiksaanwijzing duidelijk uitgelegd. Wanneer men daarnaar handelt staat in 10 tot 15 minuten een compleet maal voor twee personen op tafel. Uit het pak van goulash en aardappelpuree haalt u een zakje instant pureepoeder (dat op smaak moet worden gebracht met zout en specerijen), een zakje goulash in droge vorm en een doorzichtige tube met 10 gram tomatenketchup. Om vlees te vriesdrogen wordt het tot een temperatuur van 20 tot 30 graden onder nul gebracht, alle vocht trekt eruit zonder dat het vlees ineen schrompelt. De 15 minuten die nodig zijn om de maaltijd te bereiden is ge noeg om het gevriesdroogde vlees weer alle vocht te laten opnemen, waar door het even mals en sappig wordt als tevoren. De macaroni milanese is toebereid met tomatensaus, mager rundvlees en parmezaanse kaas. De dozen met complete maaltijden in droge vorm meten 17 x 13 x 4 cm; ze zijn stapelbaar en wegen slechts 220 gram. Er is geen enkel smaakver- lies en geen afgifte van smaak of geur aan de andere ingrediënten zolang de zakjes niet worden geopend. De prijs van een complete maaltijd voor 2 matige eters is f 2,25. Sla of andere groente bij deze maaltijd geserveerd maken van de complete maaltijd een „volle" maaltijd. Vroeger behielpen wij ons met een handdoek als we op het strand gin gen zonnebaden. Of, als het niet an ders kon, namen we het risico van de vooral na een bad gemakkelijk aankoekende zandmassa. Daarna kwamen de matrasjes, die met lucht werden gevuld. Maar daar heeft men een pomp of een zeer lange adem bij nodig Ook zijn deze overigens heel plezierige dingen nogal kwetsbaar: ze zijn spoedig lek. Vervolgens ver scheen de schuimrubber-matras, op vouwbaar maar toch nogal volumi neus. Nu wordt een matras in de handel gebracht voorlopig nog alleen in Duitsland die kan worden opgerold en als een tas (met hand vatten) kan worden gedragen De bo venzijde is van kleurechte stóf waar onder zich een verende laag schuim- plastic bevindt, die aan de onderzij de wordt beschermd door een stevi ge plastic afdekking. Deze matras ga randeert u niet alleen een gemakke lijk vervoer, maar isolerende werking van de plastic behoedt u zowel tegen te grote warmte als tegen „optrek kende" koude als het zand wat nat is. (Consu) Het meisje dat up-to-date wil zijnschaft zich een valse vlecht aan. Zij zegt dat het zo gemakkelijk is als je met natte haren uit het water komt. De natte pieken „op zolder" gestoken en de vlecht eraan, klaar is kees. Zeker, zo is het ook, maar dat ver haaltje van die natte haren is een smoesje. De vlecht met strik is mode, ook op 100 km afstand van het zwem bad. Zo wordt het gedaan: steek het achterhaar op en veranker het ste vig op de kruin. Steek hierop de vlecht vast. Haal nu het haar van de voorpartij hierover heen en strik dit met de vlecht samen in een lint. (Bri gitte) Als het erg warm is, kan het koken wel eens een minder prettig werkje zijn. Menige huisvrouw verzucht dan: kon ik maar 's avonds koken, als de zon weg is! Dat kan. U kunt des avonds een heerlijke schotel in gelei maken. Die kan zo uit de ijs kast op tafel. Zoals bij alle koude gerechten dient vet vermeden te worden. Zeer goed voor een ge leischotel lenen zich: zalm, magere ham en bovenal kip. Neemt een braadkip of stukken braadpoelet en kook deze op een zacht vuur goed gaar in ruim water met zout en foelie of een groentenboeket. Bak intussen in blokjes gesneden groene paprika in olie gaar, ook al weer op een zacht vuur, zodat de paprika groen blijft. Een paar to maten ontvellen en fijn snijden. De kip wat laten afkoelen, het vlees van het been nemen en in stukken snijden. De kippebouillon ontvetten desgewenst aanlengen met witte wijn of madeira en hierin wat ge latine oplossen. Nu een schaal flink koud omspoelen, hierin een dun laagje gelei gieten en de schotel even draaien, zodat zich overal een laagje gelei tegen de wand afzet Ongeveer een derde van de inmiddels afgekoelde pa prika en de tomaten hierop leggen, dan volgt de kip en tenslotte weer paprika en tomaat. Nu de vorm op vullen met de resterende gelei. Er vooral op letten dat de wanden van de vorm met gelei bedekt zijn. De vorm zo koud mogelijk wegzetten in ijskast of koeltas. In plaats van paprika zijn er ook andere groen- tencombinaties mogelijk: een blik gemengde groenten of goudgele maïs met tomaat. Jm de gelei mooi uit de vorm te krijgen, wrijft U even met een warme doek over de vorm, bij voorkeur als U de vorm al op een met sla bedekte schotel hebt ge keerd. Toast of stokbrood erbij serveren. (Consu)

de Stem | 1964 | | pagina 13