s en land SPORT Krachttoer van atletiekclub Poolse damesploeg heeft de beste kans op overwinning deren Icheren Zeeuwse in Oranje-team Eerste /wemfinalisten bekend Jos van der Vleuten: opnieuw in de slag 0 Kleine Andréeet en drinkt zich naar 40 kilo Ook Lia Hinten komt in Breda Zij is zeker van Tokio-reis Verschil )GWATER Vandaag Vtorgen Sprint brengt twee interlands Zweminterland te Roosendaal Gelukkig Materiaal Gasten iNol Kloosterman vooraan in Polen Op 21 augustus ontsteking van Olympisch vuur „Taeve stopt Handboogwedstrijd district II NBHS Wim de Jager 3e in Harelbeke Tokio stimuleert Springnummers Vooruitgang Hockeyploeg tegen Japan WATERSTANDEN 2 =a oosten van Breda, bij n zuiden van Rotterdam. :inig onweer is in 1963 een brede strook door naar Willemstad, gegevens vergeleken met n resultaten uit het on- lt op dat ook bij het on- gebieden (Aardenburg, duidelijk in trek blijken ntellers betreft zijn over dit jaar de eerste com- gsreeksen ontvangen. Er schil geconstateerd in de ems ten zuiden en ten Verschelde. In Zeeuwsch- men veel meer ont- lan in de rest van Zee- rabant. Het Westerschel- kennelijk een grote in- weersactiviteit. De meteo beschikt nog niet over ens om nu al te kunnen e invloed precies is. Wel !gde, dat het onweer in •n zuidelijk van de Wes- hangen, een grond van /atten. nde vier maanden staan uwe onderzoekingen op Nu er langzamerhand nemingen binnen zijn ologische dienst van de nsdrecht overgaan tot verband tussen buien watertemperatuur, on- en eb en vloed, buien- indrichting en de ver- de bliksemfrequentie in tijdens de passage van ver de zeearmen. eisjes en jongens van 8 nt 's maandags (17 augus- |/ee met skelterwedstrijden laats aan het Zuidersport- |er voor jongens en meisjes wemwedstrijden in het beginnen reeds 's mor- negen. 's Middags zijn er den op het hoofdveld van tpa rk. rdt gevuld met hindernis- oofdveld van het Zuider middags is er een oriën- let Zuidersportpark, irgen moet de jeugd thuis :sen, autopeds e.d. te ver- lf twee is er op de par- het sportveldencomplex telling. Bij slecht weer is ng in de garage van n.v. ijdag om half twee begint sportpark de optocht van etsen enz. IN ELKAAR GEREDEN ar het separatiepunt van 2 Scheepsbouw Maat- een kraanwagen van de 1 door J. W. uit Hoofd- inwagen was waarschijn- eladen met rijplaten. Een ito. bestuurd door G. P. reed er tegen en moest worden weggesleept. JDENS VAKANTIERIT ising Axelsestraat le en aanrijding plaats tus- luto, bestuurd door R. E. 1st en een bromfietser, it Oldenzaal. Bij de aan- 3e bromfiets zwaar be- tuopassagiere. mejuffrouw ial. klaagde over inwen- )okter Nijsten liet haar cantieadres in Terneuzen VOOR HENGELAARS hengelaars hebben tijdens Axel en te Wachtebeke op aten geboekt. In Axel won >ot Frank Mechelinck de aardoor hij voor een sei- van Zeeland is geworden. 1 werd tweede. Edward I. Prudent Kalle eiste de zich op. Laatstgenoemde tebeke opnieuw van zich s een internationale hen ver een uur. Hij wist in en liefst 105 stuks vis te hij alle Belgische rs achter zich liet. Prudent Platzak. rs WED STRIJD n de jongensclub der CJV •ngelwedstrijd in de kreek, van de heren L. de Kam Er waren 11 deelnemers, ■is vingen. De eerste prijs n door K. Minderhoud, die n en een diploma kreeg. JS KINSBERGEN n dagen heeft het circus n domicilie gehad in West- 1 de dierennummers, waar ten honden, geiten en een m veel succes. lag 7 augustus, gelden voor Iceland de volgende hoog- Hansweert 2.27 en 14.47 n 1.53 en 14.13 uur; Vlis- i 13.42 uur; Wemeldinge ir. Mijn vriend Kazan Mogen wij zwijgen?, li j- ■arte landers, 14 j. 19.30 uur Schieting 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 15 (Van onze sportredactie) BREDA. Het bestuur van de Bredase Atletiek Verenigin Sprint" werkt momenteel nog koortsachtig aan de organisatie va de interland NederlandPolen, dames- op zondag aanstaande. Ee: evenement dat pas veertien dagen geleden toegewezen werd en ruir één maand voor „het klapstuk" valt. Want op 19 september is Bred opnieuw aan de beurt, dan voor de grote, tweedaagse, herenontmoe ling tegen Denemarken. Dat alles bezorgt het nieuwe, actieve bestuu een bijzonder werkprogram. Twee interlands binnen vier weken vr? gen immers alles van de organiserende vxereniging. JOKE BIJLEVELD ...uitstekend... ROOSENDAAL Op zaterdag 22 en zondag 23 augustus worden in het zwem bad „de Stok" te Roosendaal door de zwemvereniging St.-Hieronymus inter nationale zwemwedstrijden georga niseerd. De Deense A-ploeg voor To kio zal hier kampen met de Nederland se B-ploeg. Het programma luidt: zaterdag: 100 meter vlinderslag dames, 100 meter rug slag dames, 100 meter vrije slag heren, 200 meter schoolslag heren, 3 m sprin gen dames, 400 meter wisselslag dames, 400 meter vrije slag heren 3 m. .»p In- gen heren, 4 x 100 meter wisselslag dames. Tot slot waterpolo Denemarken Nederland. Zondag: 200 meter rugslag heren. 200 meter vlinderslag heren. 100 meter vrije slag dames 200 meter schooiS ag dames, 3 m springen heren. 400 nieter pers. wisselslag heren 400 m vrije slag dames, 4 x 100 meter wisselslag neten en tot slot weer waterpolo tussen de beide teams. De poloploeg voor Nederland staat on der leiding van Henny Ketelaer me. als trainer Frits Smol. Dit jaar boekte deze ploeg zowel in binnen, ais buiteniana reeds aardige successen Zij wordt ge vormd door spelers, die voor de selucue voor de A-ploeg in aanmerking kwa men. Maar Sprint doet dat graag. Met veel plezier en een heel klein beetje schrik hebben Ad Haag, Kees Evers. Wim Smits en andere bestuursleden zich op deze zaken .geworpen" en tot heden met succes. De voorbereidingen lopen als verwacht. De Bredase club had niet gerekend op lit damestreffen. Sittard kreeg de wed strijd toegewezen, doch men bleek te voorbarig met het adopteren ervan. Een n aanleg zijnd complex kon niet op tijd klaar zijn en het gemeentebestuur zocht iog voor de KNAU ervan op de hoog- e was. contact met „Breda". De Lim- ourgers dachten handig te zijn door een ruil (Denemarken dan naar Sittard), maar daar voelde Sprint uiteraard wei nig voor. „Alle twee dan of niets" luid de het standpunt van Ad Haag en zijn mannen, die tenslotte het eerste kregen. Onverwacht en als voorproefje van het geen op 19 september staat te gebeuren. Die wedstrijden (zaterdag en zondag) worden bijzonder hoog aangeslagen om dat ze plaatsvinden vlak voor de spelen in Tokio en ook alle Olympische num mers bevatten op snelwandelen na. Zover is het echter nog niet. Eerst de organisatie van zondag goed op touw zetten. Daar komt heel wat voor kijken. In het tweeëntwintig jarig bestaan heeft Sprint nog nooit een seniorenin- terland verzorgd. Men is er daarom al leen niet gelukkig mee. Nee, het be stuur ziet het presenteren van deze duels meer als uiting van dankbaarheid je gens de gemeente, die de vereniging zo prima steunt. Hei Bredase terrein geldt als een van Nederlands beste en daar heeft de gemeente een groot aandeel in. Sprint, dat onlangs (na interne moei lijkheden) het roer omgooide en een sterk verjongd bestuur kreeg, wil met wedstrijden op internationaal niveau „iets terug doen". 1 beste materiaal en ook daarbij steunt d Sportstichting het bestuur. Bovendie heeft terreinknecht Jan van der Ve den al zoveel uren aan extra ondei houdsbeurten besteed dat men, wat da betreft niet bang behoeft te zijn. D enige minder prettige aantekening moe gemaakt worden over de accommodati die ronduit bedroevend slecht is. Me kan zich troosten met de wetenschap da andere banen er niet veel beter voo staan. Amper vierhonderd geïmproviseei de zitplaatsen is echt te weinig. Staan plaatsen zijn er natuurlijk rond het hel veld waar enkele duizenden positie kun nen kiezen. En Sprint rekent op eei grote belangstelling. Men kan immers veel Tokiogangers aan het werk zien Zaterdagmiddag om drie uur zal het Poolse team op Schiphol arriveren en per bus naar Breda komen. De gasten blijven nog even pm wat van Nederland te zien. Maandag maken ze kennis met het Bredase bedrijfsleven, krijgen een bustocht door de Baronie en gaan 's avonds „Botermerten". Dinsdagsmor gens wordt er licht getraind en 's mid dags staat een „stadje" op het program ma. De dames gaan dan winkelen. In de avonduren wordt er gebowld. Woensdag stappen de Polen weer in het vliegtuig en gaan naar Engeland waar donder dag gestreden wordt. Een hele agenda. Twee tolken vergezellen de ploeg en waarschijnlijk zal ook het bestuur van de KNAU (die reis- en verblijfskosten betaalt) aanwezig zijn. Zondagmiddag om half drie begint het programma aan de Dr. Schaepman- laan met het voorstellen van de ploe gen, die sa men uit ongeveer zeventig personen bestaan. Tot tegen vijf uur dan vinden de wedstrijden plaats en de .jury heeft daar alvast rekening gehou den met de nieuwe records. „Japan" is een magisch woord. Veel atletes moeten hun ticket nog verdienen en bijzondere prestaties behoren dus tot de mogelijkheden. Maar daar heeft Sprint verder weinig mee te maken. Wel moet gezorgd worden voor het HET NEDERLANDS honkbalnegental heeft in Haarlem met 90 verloren van de Arce Knickerbockers. Onze landgenoten waren kansloos tegen het werpen van de Amerikaan Don Bell, die met 12 maal drie slag, 3 maal vier wijd en 4 honkslagen tegen de winnen de pitcher werd. Voor Nederland stond tot halverwege de vijfde innings op de plaat de ABC'er Peters (11 8) en vervolgens Dom (Stroks 61 1. De Knickerbockers scoorden vier runs in de eerste innings en de overige vijf in de vijfde innings. ELBLAG De Leidenaar Nol Kloos terman heeft zich in dé vierde etappe (Ketrzyn Elblag. 164 km) van de ron de van Polen uitstekend geweerd. Hij was met de Polen Magiera en Kos- lowski, bekend uit Olympia's toer dit jaar, ontsnapt en dit drietal verkreeg een vrij grote voorsprong op het uit elk aar gerukte peloton In de sprint moest Kloosterman, die iii de algemene rang schikking nu zesde staat, Magiera voor laten gaan. Koslowski is drager van de leiderstrui met een totaaltijd van 14.13.37, voor Zielinsky (Polen) op 9 seconden en Magiera op 33 seconden. Kloosterman heeft een achterstand van 1,39. ATHENE Het Olympisch vuur voor de 18e Olympische Spelen in Tokio wordt op 21 augustus in aanwezigheid van de jonge Griekse koning en Olym pische zeilkampioen Constantijn en zijn zuster kroonprinses Irene op de gewijde vlakte van het antieke Olympia ont stoken. Een Japanse delegatie, die op 18 augustus in Athene aankomt, zal de ceremonie bijwonen. Tevoren zal koning Constan tijn een krans leggen op de tombe in de internationale Olympische academie, die het hart van baron De Coubertin be vat. De fakkel met het Olympische vuur wordt dan in een estafetteloop naar Athene gebracht, waar deze in de avond van de volgende dag zal aankomen. Een aan de fakkel aangestoken vuur zal de gehele nacht op de Acropolis branden, terwijl de fakkel zelf na een feest in het Panathenaeënstadion op het vlieg veld van Athene in aanwezigheid van de Griekse koning aan het Japanse orga nisatiecomité zal worden overgedragen. Een speicaal Japans vliegtuig brengt het vuur dan op de 23e augustus naar Tokio. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Esther Schot uit Zierikzee is in de Nederlandse da- mesploeg voor Bre da (tegen Polen) gekomen. Men voegde haar toe aan de lijst bij het discuswerpen. Voor de 23-jarige ravenzwarte Esther van Delta Sport kwam deze uitver kiezing nog vrij onverwacht. De specialiteit van deze lorse atlete is het discuswerpen. Met 41,77 m. is zij houdster van het Zeeuwse record Ook met kogelstoten bereikte zij opvallen de resultaten. Haar beste seizoenprestatie op dit onderdeel is 12,96 meter, iets beneden het Zeeuwse record van Matt je Riemens. Esther Schot, sedert een jaar gehuwd met de 26-jarige onderwijzer Joop Goedhart, beoefent de atletiek vanaf haar achtste jaar. Al dadelijk blonk zij uit in de technische nummers, zij plaatste zich meteen aan het hoofd van het klassement der juniores. Naarmate zij ouder werd kwamen haar prestaties op hoger peil. Onder de energieke leiding van in genieur J. M. Knaap van Delta Sport, ontwikkelde Esther zich tot een atlete van formaat, waarvan nog heel wat mag worden verwacht. Ook bij de KNAU leeft deze verwachting, getuige het feit. dat Esther elke dinsdag wordt getraind door bonds coach Jan Blankers. Dit jaar is zij enkele maanden uitgeschakeld geweest wegens ziekte. Nadat haar amandelen waren verwijderd kon de training worden herW en de prestaties geven reden tot optimisme. In de familie Schot komen nog meer vrouwelijke atletes voor: een zus van Esther. Jannie (18) is in het bezit van drie Zeeuwse juniorrecords, ook in de technische nummers; een nichtje, Katrien, is een bekend hoogspringster. Van de wedstrijd tegen Polen verwacht Esther geen over winning. daarvoor acht zij de tegenstandsters te sterk. Dit is haar vierde landen- wedstrijd; al eerder streed zij mee tegen Oost-Duitsland. England en Frankrijk. Dat zij buiten de sport vast niet stilzit, blijkt uit het feit dat zij gisteren examen deed voor het textielbrevet. Enkele jaren geleden viel haar de eer te beurt Zierik- zees mosselprinses te mogen zijn. AMSTERDAM. André Romann, de kleine Zwitser uit Stansstad, is voordat er ook maar één serie van de Europese kampioenschappen is gegroeid, al houder van drie reoords. Het 1.35 m lange, lZJ-i- jarige stuurmannetje van de Zwitserse twee is de kleinste, jongste en.... lichtste deelnemer aan de Europese titehved- strijden op de Amsterdamse Bosbaan. Tegen twee van die records heefi de tot voor enkele uren nog goedlachse André geen bezwaar. Zijn kleine ge stalte en jeugdige gezicht maakten hem direct al tot de grote favoriet van de nog wat schaarse toeschouwers. Zijn re cord gewicht bezorgt het donkerblonde stuurmannetje echter al dagenlang zor gen, grote zorgen zelfs. De internationale bepalingen schrijven nl. voor dat een stuurman, gewogen in roeiertenue zon der schoenen, tenminste 40 kg moet we gen om te mogen deelnemen aan wed strijden. Indien hij beneden de 50 kg blijft, moet zijn gewicht voorts als hij in de roeiboot stapt met ballast worden aangevuld tot die 50 kg is bereikt. De arme André, van nature toch echt geen grote ster. heeft dagenlang alle moeite gedaan om die limiet van 40 kg te bereiken. A Ondanks de lietrs melk, stapels bo terhammen en talloze flesjes limonade bleef de naald van de weegschaal steeds maar even over de 39 kg stilstaan. Woensdagmiddag, een klein uurtje vooi de officiële weging der stuurmannen, haalde de kleine André 39.4 kg. Het vrolijke gezicht versomberde op slag De bijna ontroostbare Zwitser be gaf zich, teneinde raad. maar naar het Bosbaan-restaurant. Onfier het toeziend oog van een ploeggenoot, gadegeslagen door enkele cafébezoekers, die verbaasd opkeken, toen de Zwitser maar liefst vier grote glazen koude melk besttlde. André ging aan het werk. Eerste met één glas melk. Het gezicht van het stuur mannetje sprak duidelijke taal: hij kon nauwelijks nog melk zien. Een tweede glas volgde. Steeds minder vertrouwen scheen André in het Nederlandse natio nale produkt te krijgen. Na het derde glas vond hij het genoeg. Een proefwe- DEN HAAG In het Zuiderparkbad in Den Haag is een begin gemaakt met de nationale zwemkampioenschappen 1964. De voornaamste uitslagen van de eerste dag waren: 400 meter vrije slag heren. Voor de finale plaatsten zich: 1. Johan Bontekoe (HPC) 4.26.9; 2. Aad Oudt (Zian) 4.34,9: 3. H. Ranzijn ('t IJ) 4.40.9; 4. Jim Ri chards (Dolfijn) 4.47,4; 5. J. van Scheijn- del (SNA) 4.52.6: 6. Th. Schouten (HVGB) 4.53,3; 7. B. Huizinga (HPC) 4.55.3. 100 meter vrije slag meisjes beneden 16 jaar. Voor de finale plaatsten zich: 1. C Mulder (Merwede) 1.07.-; 2. I. Mul der (GZPC) 1.07,8; 3. I. Keus (Zian) 1.08.-; 4. L. Snel (DVZ) 1.08,5; 5. H. Loots (Nereus) 1.09.9; 6. M. Dorst (HDZ) 1.10,6: 7 R. van 't Ende (Thialf) 1.11,4. 100 meter vrije slag jongens beneden 16 iaar. Voor de finale plaatsten zich: 1. M. Bernink (DWT) 1.00,5; 2. R. Ver- roen (Zian) 1.01.4; 3. R. Vonhoff (Naar- den) 1.02.6; 4. R. Bakker (BZZ) 1.02.7; 5. G. v. d Kamp (Naarden) 1.03.-; 6. G. van Opstal (VZC-6) 1.03,2; 7. R. Grup- pelaar (Njord-59) 1.03,4. 100 meter vrije slag meisjes beneden 14 jaar. Voor de finale plaatsten zich: 1. B. Ebbelaar (Naarden) 1.11,6; 2. J. v. d. Putten (Mosa) 1.11,9; 3. H. Douwma (GDZ) 1.12.2; 4. J. Scheiwe (Zian) 1.12,6 Voor de resterende drie finaleplaatsen zal worden overgezwommen door vier meisjes, die allen 1.13,1 als tijd hadden Het zijn; H. Penterman (HDZ), T. Koot (GDZ), M. Bergs (GZPC) en R. Theebe (Naarden). 100 meter vrije slag jongens beneden 14 iaar. Voor de finale plaatsten zich: 1. J. E. Veer (Zian) 1.05,6; 2. R. Leysse- naar ('t IJ) 1.07,3; 3. J. Janson (ZAR) 1.08.3; 4. H. van Lienden (HVGB) 1.08,5: 5. E. Bogaard (AZ-70) 1.08,6; 6. R. Sna- bilie RZC1.09.9: 7. J. Schillemans (Dol fijn) 1.10.3. 100 meter schoolslag meisjes beneden 16 jaar. Voor de finale plaatsten zich: 1. R. Tigelaar (De Robben) 1.25,2; 2. J. 't Ende (Thialf) 1.27,8; 4. A. Zaayen (Mo- Veldhuyzen (Naarden) 1.26.4; 3. R. van sa) 1.28,8; 5. R. Adank (Surae) 1.28,9; 6. C. Bodar (KNZB) 1.28,9; 7. W. Kreuk niet (RET) 1.29,5. 100 meter schoolslag jongens beneden 16 iaar. Voor de finale plaatsten zich: 1. A. den Haan (PSV) 1.18,3; 2. P. Jonker (IIZPC) 1.19,8; 3. M. Slobbe (Nept. ZA) 1.21,-; 4. R. Vonhoff (Naarden) 1.21,6: 5. A. Bartels (Zian) 1.21,7; 6. H. van Hoof (NZC-21) 1.22,8; 7. J. Riesenkamp (GZPC» 1.22 9 ADRIE VAN TILBURG finishte in Wilbroek als elfde. Winnaar was Albert Covens. IN ACHTMAAL organiseert men op 23 augustus een wedstrijd voor amateurs, nieuwelingen en aspi ranten. RIEN ROKS zal met zijn mannen niet deelnemen aan de ploegen tijdrit in Halfweg, volgende week woensdag. Daar rijdt men de 100 kilometer (Olympische afstand) met o.a. de selectiegroep van Middelink. Door het vertrek van o.a. Van Ginneken en de ziekte van Dies Kosten, kan Rien Roks geen formatie samenstellen die met succes kan deelnemen. WIM DU BOIS is aan zijn acht entwintigste nieuwelingen-zege toe. Hij won in Gent-Brugge en daags tevoren in Assebroek. Zijn totaal aantal overwinningen be draagt nu negentig. ging volgde. Helaas, verder dan 39.7 kg bracht ae toch wel duidelijk gevulde Romann jr. het niet. Dan nog maar an derhalf flesje limonade.... Met trillende benen stapte de Zwitser even later opnieuw op de bascule. Geradc 40". zei de official. „Juist 40 Een diepe zucht had André nauwelijks kunnen slaken. Juist toen Romann ver heugd wilde wegstappen om zijn zakje ballast van 10 kg te laten verzegelen, begrepen de officials dat zij een fout hadden gemaakt. De kleine stuurman werd uit zijn vreugderoes gehaald, want de Zwitser was wel zonder roeischoen- t.ies, maar mét trainingspak gewogen. Bijna met tranen in de ogen ontkleedde Andr zich daarna. Genadig, in de over tuiging dat het reglementair juist was. liet de man bij weegschaal toe. dat de 12-jarige nu met zijn schoentjes aan opnieuw op de schaal stapte. Dat redde in eerste instantie althans de Zwit sers twee, cmdat achter de naam van Romann „precies 40 kon worden inge vuld. Gemakkelijk zal Andr heet echter niet krijgen, want elk moment kan de bascule opnieuw zijn roeitoekomst versomberen. Drie dagen lang zal de jeugdige Zwit ser, teneinde enkele onsen zwaarder te worden, een eetlust moeten voorwenden, die uiterst onwaarschijnlijk is. de we tenschap dat bij een overwinning in series of herkansingen een nieuwe gang naar de onverbiddellijke weegschaal nau welijks kan worden ontgaan. Toeneming in gewicht mag dan voor een jeugdige een probitem zijn, voor een twaalfjarige aan wiens maag al dagen lang h°Sf eisen zijn gesteld, is het langzamerhand een obsessie.... BERLIJN De Oostduitse wielrenner Gustav Adolf Schur heeft officieel be kendgemaakt zijn actieve loopbaan te zullen afsluiten. ..Taeve", zoals hij in de wandeling genoemd wordt, heeft in zijn lange carrière vele opvallende successen behaald. Onder meer werd hij tweemaal achtereen wereldkampioen op de weg bü de amateurs. ROOSENDAAL Zondag 9 augustus wordt door de Nederlandse Bond van Handboogschutterijen district II de ne gentiende internationale handboogwed strijd gehouden. De wedstrijden vinden plaats op het terrein van de Openbare School, zodat op verschillende banen te gelijk kan geschoten worden. Voor de kring Essen treden aan de schutters: M. Dumont. Urb. de Stobbe- laere. J. van den Eynden, A. Hack, A. van Dorst, H. Mol. E. Reniers, J. Loop mans. A. Ribbens. F. van Eekelen. J. van Cleef, F. Brouwers, K. Wijters, C. Peeters en A. van Kolen. Voor district II: W. Konings, H. Doggen, C. Rommers, A. Bennaars, P. Lazeroms, C. Verdonck, J. Maas. J. Buys, G. van Domburg jr, A. Laros, J. Goorden, J. Wijnen, F. v. d. Meer. Alf. van Eekelen en Ch. de Bot. Vorig jaar zegevierde de kring Essen overtuigend, daar de zuiderburen for midabel schoten. De strijd zal ook nu weer hevig zijn. HARELBEKE Veertig seconden na genoot Camille Vyncke op overtuigende dat de Belg Oswald Declercq zijn lanc(- wijze van de eerste plaats had afgehou den won de Haagse professional Wim de Jager de sprint om de derde plaats in een wegwedstrijd te Harelbeke. De Jager liet de Belgen Emile Moentjes, Lionel van Damme en Emile Verheyden in deze volgorde achter zich. Winnaar Declercq legde de 155 km af in 3 uur en 57 minuten. Dit is een gedeelte van het fraaie sportterrein dat „Sprint" heeft aan de Dr. Schaepmanlaan. Hier wor den in één maand tijd twee inter lands gehouden. Op de voorgrond terreinknecht Van de Velde. (Van onze sportcorrespondent) BREDA. De atletiekontmoe- tussen de dames ploegen van Ne derland en Polen (zondag in Bre da) moet gezien worden als een testmach voor Tokio en return van de dualmeet in 1962 die plaats had op de droombaan van Olsztijn in Polen. Daar wonnen de Poolse dames met 7146, vooral dank zij de werpnummers. Deze belangrij ke wedstrijd nu in Breda trekt sterk de aandacht met Tokio in het verschiet. Verschillende atle tes haalden de minimumeis reeds, anderen zitten er dicht tegenaan. Waf dat betreft steekt het Poolse team boven de oranjehemden uit. De gasten van zondag tellen vele groothe den in de opstellingen en daarom kan men niet anders concluderen dan dat Polen ook deze keer als triomfator Breda verlaat. Van de andere kant kan het streven naar nog betere Nederland se prestaties, het halen van de limiet, een geweldige stimulans zijn die de Po len in moeilijkheden brengt. De grote aantrekkelijkheid van het pro gramma is, dat verschillende atletes van 1962 elkaar weer ontmoeten en be kampen. Zij kennen eikaars krachten en wensen zich te revancheren. Zo ontmoetten Lia Hinten van Kunst en Kracht Tilburg en Toos Mutter (Sa- gitta) opnieuw de sterke Maria Piat- kowska op dc 80 meter horden. Vooxal Lia Hinten, die haar Olympisch brevet binnen heeft, zou wel eens voor een ver rassing kunnen zorgen. Beide meisjes krijgen het echter niet gemakkelijk voor. al tegen kampioene Teresa Ciepla. Joke Bijleveld (Celebes) zal het op de 100 meter weer hard te verduren heb ben tegen de Poolse titelhoudster Elzbieta Szyroka. die dit jaar nog een nieuw nationaal record vestigde met 11,4 sec. Het Nederlandse is al vanaf 1948 bij Fanny Blankers-Koen met 11,5. Dezelfde Szyroka zal ook op de 200 me ter Lia Hinten en Truus Cruiming (Ce lebes) wel te snel af zijn. Ook het re cord hiervan berust bij Fanny sinds 1952 in Antwerpen en is 23,9 sec. Veel verwachting hebben we van de twee pu pillen van de nu als ploegleidster op tredende Fanny Blankers-Koen, Tilly van der Zwaard en Hilda van Doorn (beiden Sagitta) op de 400 meter. Op de 800 meter krijgen Gerda Kraan (Ba taven) en Janny van Eyck-Vos (GAC) weer Krystina Nowakowska, record houdster met 2.05.8 sinds '62. tegen zich. Het zou ons niet verwonderen als dit het nummer van de dag werd. Ger da heeft intussen haar vorm van Bel grado '62 toen zij de recordtijd 2.02.8 liep nog niet terug, maar ook Nowa kowska is nog niet aan haar topcondi tie van twee jaar geleden. Bü de springnummrs vooral is geluk een grote factor. Nu treft Joke Bijle veld het inzoverre dat de recordhoudster verspringen. Jaroslawa Bieda (6,38 m) niet op dit nummer uitkomt, maar wel op hoog, waarvan zij ook het record met 1,78 m heeft. Zij zal Marion Tho mas (DEM) en Liberta Lansink (Mem phis) wel niet veei kans geven. Deze twee opkomende atletes zullen nog wel niet in staat zijn de 1,71 meter van Fanny Blankers te evenaren. Om op ver terug te komen, als Joke Bijle veld haar prestatie haalt van Olsztijn 6,28 meter waartoe ze in staat is blij kens haar sprong van 6,29 meter jongst leden zondag waarmee ze toen slechts één centimeter tekort kwam op Elzbie ta Kreszinska, die nu niet van de partij is, dan kan zij hier winstpunten note ren. De kracht van Ellen Joacim-Ort (Atmodes) wordt hierbij niet zo hoog aangeslagen dat zij zou kunnen winnen. Op de werpnummers is Nederland de laatste jaren wel iets vooruitgegaan, maar ook in Polen heeft men hierbij weer betere resultaten geboekt dan in 1962. Daniela Tarkowska en Lucyna Krawcewicz zijn beiden goed voor min stens één worp van rond de 50 meter en zo ver heeft noch Wil Hulshof-van Montfoort (Bataven) noch Hennny de Bruin (Minerva) het ooit gebracht. Cor- ry van Wijk (DEM) is onlangs gekomen aan een beste stoot van 15,22 meter met de kogel. Haar erkend record 14,74 meter dateert ook nog van dit jaar juni. Met de herhaling van haar beste prestatie zou ze haar grote rivale van Olsztijn, Stefania Kiewlon kunnen weerstaan. Loes Boling (Sagitta) zou met een stoot van ca. 14 meter de andere Poolse, Kazimiera Rykowska achter zich kun nen houden Maar bij discus zal zelfs een recordworp van Loes 48,86 meter geen gewicht op de schaal leggen tegen de twee Poolsen, Rykowska en Zyta Mo- jek. die beiden met worpen van boven de 50 meter voor de dag zullen komen De Zierikzeese Esther Schot vervangt Corry Hamer - Huigen en met belang stelling kan uitgezien worden naar haar discus-prestaties. De 4 x 100 meter zou wel eens een nieuw record kunnen opleveren. In Po len benaderde de Nederlandse ploeg de beste tijd (in 1958 te Stockholm ge maakt met 46.1). Joke Bijleveld, Corry Bakker, Ellen Joachim-Ort en Truus Cruiming moeten dit trachten te realise ren. TROIS RIVIERES De Belg André Dhaene heeft de elfde etappe van de Ronde van Canada op zijn naam ge bracht. Hij finishte als eerste van een kopgroep van twaalf man, waarbij zich als enige Nederlander Jos van der Vleu ten had aangesloten. De in deze wedstrijd zo sterk rijden de Van der Vleuten kwam als vijfde binnen. De overige Nederlanders zaten allen in een peloton van ongeveer twin tig man, dat een achterstand op de win naar had van nog geen drie minuten. Door de overwinning van Dhaene heb ben de Belgen nu vrijwel alle sleutelpo sities in handen. Dhaene staat eerste in DEN HAAG De bonds-hoekeyploeg, die vrijdagavond 14 augustus in Am stelveen tegen Japan speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Boks (Amsterdam! achter: Leemhuis (SCHC) en ElffersiHGC) midden: Fokker (Laren), Mijnarends 'Amsterdam) en Van Rossem (HHIJC), voor: Coster van Voorhout (Amsterdam) Van 't Hooft (Hilversum), Fr, Zweerls (SCHC), N. Spits (Amsterdam) en Krol (Leiden). Op 22 augustus speelt een selectie van de Tokio-ploeg tegen het Nederlands c- elftal. De samenstelling van de selectie is: doel: Veentje;- (HDM), achter: Leemhuis (SCHC) en Van Gooswilligen (SCHC) midden: Fokker (Laren), Fio- let (HDM) en Terlingen (Amsterdam), voor: Krol (Leiden), van 't Hooft (Hil versum), Van Vroonhoven (SCHC) Voigt (Amsterdam) en De Keyzer (Bre: da). het algemeen klassement, zijn landge noten Delocht en Seghers zijn respectie velijk derde en vijfde. In het algemeen klassement is België eveneens eerste. Nederland is vierde. De uitslag van de elfde etappe van Joliette naar Trois Ri- vières over 160 km: 1 Dhaene (België) 3.43.34, 2 Fornalczyk (Polen) 3.44 15, 3. Kulibine (Rusland) 3,44,35 4. Delocht (België) z.t.. 5. Van der Vleuten (Ned.) z.t., 22. A, van Kemenade (Ned 3.47.31. 29. Jan Boog (Ned.). 30 Eddy Beugels (Ned.) beiden z.t. Het algemeen klassement: 1. Dhaene (België) 45 10.04 2. Palka (Polen) 45.11.02, 3. Delocht (België) 45,11.24 4. Kulibine (Rusland) 45.13.43, 5 Se-' ghers (België) 45.14.31, 7. Beugels '(Ned) 45.14.20. 10. Van der Vleuten (Ned.) 45.17,25, 20. Van Kemenade (Ned,.) 45.29.36 40. Boog (Ned.) 46.35.40. DEN HAAG De K.N.M.V. houdt op zaterdag 8 augustus op het circuit van Zandvoort voor de tweede maal een zes- urenrace voor standaard- en sportmo- toren, waarvoor niet minder dan 48 (vorig jaar 23) teams van elk twee man Inschreven. Konstanz 218 1), Rheinfelden 197 ~3)- OUenhcim 232 (—1), Straatsburg 180 12), Maxau 351 (+5), Plochingen 98 4). Mannheim 159 (—1), Steinbach 112 (onv.). Mainz 159 (—3). Bingen 87 4), Kaub 86 1), Kochum 244 (+4), Koblenz 85 (—5), Keulen 27 (—1) Ruhrort 189 (—1), Lobith 790 1) Nij megen 575 (onv.). Arnhem 633 (onv), Eefde IJsel 132 (onv.), Deventer 53 (—3), Monsin 5440 2), Borgharen 3800 (onv.). Belfeld 1091 (+2), Grave beneden de sluis 503 (+2).

de Stem | 1964 | | pagina 3