t pi 9 lieuwe lunten! Johnson: we móesten wel Noordvietnamese vloot grotendeels verwoest: V.-raad vergaderde AMERIKAAN WETTIGT AANSPRAAK OP MAAN Vliegersvereniging breekt met bestuur Kl. ,v:i ZEGELS nge195 Hongaarse tennissers spoorloos Versterkingen op weg Levenden onder vermisten Opperhoofd pauzeer! Recherche is daders op het spoor Negerleider nu beschuldigd van anarchie Ontslagvoorwaarden knelpunt Weer geklop: Geen Denen in groene zone deursmodellen ng! il verdamper). DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee zwaar gewonden PARTICULIER VLIEGTUIG STORT NEER Moord op pioniers Wa rmer MAATREGELEN ONTKENNING In hoger beroep: Meer geëist tegen vader die op zijn zoon inreed Eigendomsakte gedeponeerd Bredanaar (18) verongelukt onder truck Nicosia „vulkaan Bierfeesten Carnavalsplezier 't Luifeltje 12 r ^$7 01155-565 104e JAARGANG No. 24657 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 D O N D ER PAG 6 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SYRACUSE (STAAT VAN NEW-YORK). „Noord- Vietnam heeft ons met voor bedachte rade aangevallen. Wij hebben daarop met een weloverwogen actie gerea geerd. Want het niet be antwoorden van agressie komt neer op het ontkete nen van een aanval", aldus heeft president Johnson woensdag te Syracusa, in de Amerikaanse staat New- York, verklaard bij de in wijding van een nieuw journalistiek centrum van de plaatselijke universiteit. Hij vervolgde: „Geen en kele bevriende natie be hoeft te vrezen, dat er in dit verkiezingsjaar verdeeld heid in de Verenigde Sta ten zal bestaan en geen enkel vijandig gestemd land hoeft daarop te hopen. Wij hopen, dat alle men sen, die de vrede willen, hun gedachten over het gebeurde zullen laten gaan. Want vrede is het enige doel, dat wij nastreven. Over de aanvallen van Noordvietnamese motor torpedoboten op Amerikaanse onderzeebootjagers, zei de president: „Deze onuitgclokte aanvallen werden opzettelijk uitgevoerd". Hij voegde hieraan toe: ,Men zal mogelijk zeggen. dat de Golf van Tonkin ver van ons vandaan ligt. Maar niemand kan zeggen dat hij niets te maken heeft met hetgeen daar gebeurt. De wereld heeft zich gesteld gezien tegenover moedwillige en stelselmatige agressie. Zy herinnert zich en zij moet dat nimmer vergeten dat, in dien een dergelijke agressie niet wordt beantwoord, dit een uitnodiging betekent voor het ontketenen van een ongebreidelde aanval", aldus president Johnson. Hij vervolgde: „De Amerikaanse reactie was niet overijld en zij kwam eerst nadat wij geruime tijd waren uitgedaagd. De huidige Noordvietnamese re gering tart de wil van de wereld. Deze wordt uit gedaagd, om op onmiskenbaar duidelijke wyze te kennen te geven, dat zij tegen oorlog is. De uitdaging, waar wij in Zuidoost-Azië mee te maken hebben, is dezelfde als die waaraan de Ver enigde Staten en hun bondgenoten met kracht en moed in Griekenland, Turkije, Berlijn, Korea, Li- .banon en Cuba het hoofd hebben geboden", aldus Johnson. Hy voegde hieraan toe: „Tegen eenieder, die ge neigd zou zijn de aanvallers van nu te steunen, of die de aanval, die reeds heeft plaatsgevonden, op op groter schaal zou willen voortzetten, zeg ik: „Geen enkel vreedzaam land wordt door de Verenig de Staten van Ameriak bedreigd. Doch vrede kan niet worden bereikt door het verdragen van agressie. En het is niet mogelijk dat een aanval onbeantwoord blijft. Dat is de bedoeling van het Amerikaase optre den tegen Vietnam". AMERIKANEN SLAAN HARD TERUG OLDENBURG Een Zweeds parti culier vliegtuig is vandaag bij Olc :n- ourg in Duitsland verongelukt. 1 in boord bevonden zich een echtpaar et zijn drie kinderen. De vader, die .et vliegtuig bestuurde en een kind were m ernstig gewond. De moeder en de l.ij- de andere kinderen bleven ongedeerd. Kennelijk heeft de piloot een noodlan ding willen uitvoeren op een akker. Daarbij sloeg het toestel tegen e-n telefoonpaal. PARIJS Twee tennissers, Laszlo Ko- vats en Csaba Gadi, die met de Hon gaarse ploeg naar Vichy in Frankrijk wa ren gereisd om deel te nemen aan de finale van het toernooi om de Galea- beker. zijn spoorloos verdwenen. De mo gelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat de beide spelers naar West-Duitsland zijn gegaan om daar politiek asiel te vragen. De overige leden van de groep zijn woensdagavond laat nog uit Vichy ver trokken met bestemming Boedapest. JACKSON-MISSISSIPPI. Be trouwbare berichten zeggen dat een tipgever tegen de door de fede rale recherche uitgeloofde beloning van vijfentwintigduizend dollar de plaats heeft aangegeven waar de drie tot heden vermiste strijders voor de rassengelijkheid zijn ge vonden. De blanken Michael Schwerner (24). Andrew Goodman (20) en de neger Ja mes Chaney (21) zijn kennelijk ver moord. Hun lichamen zijn gevonden in een pas opgeworpen aarden dam van zes meter hoogte, nabij een vijver in Philadelphia. De federale recherche zou thans beschikken over de namen van zeven personen, die bij de moord op de drie propagandisten voor rassengelijk heid betrokken zijn geweest. In New York heeft intussen de voor zitter van het „Congres voor rassenge lijkheid" James Farmer, meegedeeld, dat men niet van plan is demonstraties op touw te zetten naar aanleiding van de dood van de drie jongemannen om dat „het huidige klimaat in de noor delijke negerwijken te explosief is". NEW YORK De 32-jarige commu nistische negerleider William Epton, die op 25 juli werd gearresteerd toen hij een mars door de Newyorkse negerwijk Har lem trachtte te leiden, ondanks 'n verbod van de politie daartoe, is woensdag offi cieel in staat van beschuldiging gesteld wegens het bepleiten van de omverwer ping van het bestuur van de staat New York met gebeld en het aanzetten tot moord op politiemannen en rechters. Epton is leider van Harlems progressieve arbeidersbeweging en heeft zelf in het openbaar verklaard communist te zijn. Hij kan op genoemde beschuldigingen veroordeeld worden tot twintig jaar ge vangenisstraf en tienduizend dollar boete. NEW YORK/WASHINGTON Gisteravond is op verzoek van de Verenigde Staten de Veiligheidsraad bijeengekomen om de kritieke toestand in Zuidoost-Azië, ontstaan nadat president Johnson een vergeldingsaanval op Noord-Vietnam had bevolen als antwoord op een tweede Noordvietnamese aanval op patrouillerende Amerikaanse oorlogsschepen, te bespreken. Op verzoek van de Russische afgevaardigde werd de vergadering meerdere malen uitgesteld. Een doodernstige en vastberaden president deelde het Amerikaanse volk via televisie en radio mee, dat hij besloten had tot de tegenactie omdat de vrede niet gebaat is met een verdraagzame houding wanneer men aan- gevallen wordt. Terwijl de Amerikaanse president hef volk toesprak, voer den straalvliegtuigen van de vliegdekschepen „Constellation" en „Ticonde- roga" in totaal 64 aanvallen uit op Noordvietnamese basissen voor torpedo- boten. Naar schatting werden 25 torpedobofen vernietigd of zwaar bescha digd en bovendien een olieopslagplaats en andere havenfaciliteiten verwoest. Dit deelde gistermiddag NcNamara mee. Volgens de minister werden twee Amerikaanse straalvliegtuigen, een Skyraider en een Skyhawk, door Noordvietnamees afweergeschut neergeschoten. GROTE SCHADE wordt in Luxemburg als gevolg van de droogte verwacht. Aï maanden is het water gerantsoeneerd. Sinds begin mei heelt het in Luxemburg niet meer geregend. VERMOEDELIJK doordat hij met stroom in aanraking is geweest, is de Arnhemse monteur T. B. Schrijver (36) in Zevenaar gedood. Hij iaat vrouw en drie kinderen na. NEGEN OPVARENDEN van de Zweedse kolenboot Livorno zijn gered, nadat het ruim zevenhonderd ton metende schip woensdag in een storm op de Oostzee is vergaan. Weersverwachting van het K.N.M.I. seldig tot vanavond: l Droog weer met zonnige perioden. Overwegend zwakke, veranderlijke wind. Aan de kust matige zuidweste lijke wind. Hogere temperaturen, i Vandaag: /.on onder 20.21 uur. Maan I onder 19.58 uur. Morgen: zon op 5.11 uur. Maan op 0.44 uur. De aanvallen werden op kleine hoogte uitgevoerd en namen een tijdsverloop van twaalf uren in beslag. Het waren de eerste Amerikaanse acties tegen Noord- Vietnam zelf. Tot nu toe is de strijd ge voerd op Zuidvietnamees grondgebied. President Johnson verklaarde met na druk dat de Verenigde Staten geen oor log wensten en dat zij zich tot deze ver geldingsactie zouden beperken. De president had zich tevoren van de unanieme steun van de leden van het xabinet en de congresleiders van beide politieke partijen verzekerd. McNamara somde ook een aantal maat regelen op die genomen zijn om de Ame rikaanse Pacific-vloot te versterken: Vliegdekschepen van de le vlooi wor- aen naar het westelijk gedeelte van de Mille Oceaan overgebracht. Meer jachtbommenwerpers en iaclit- vliegtmgen worden in Zuid-Viètnam ?Utlr»n"rer J Saisorl arriveerden F in? n if il twlnt,S supersonische Lm n t 'Jtsets uit tle Philippij- "L m "Skok arriveerden twee squadions straalvliegtuigen) viLLVL <1P yeren'Sde Staten worden vliegtuigen op vooruitgeschoven pos- FeVsn„de S,tin%°«aan gestationeerd. - Een speciaal onderzeehootbestrijdings- wordf6 n ™T1 r1p Amerikaanse marine dbigeerd Zu'<lrhineS:e Zee ge- 5. Een aantal uitgezochte leger- en vloot- gebracht! ^r°L De aanvallen van vanmorgen en deze maatregelen - aldus McNamara - heb. ben het doel de communisten zeer dui delijk te maken dat de V.S. geen aan vallen op hun schepen in open on inter nationale wateren zullen dulden. Nadat de Noordvietnamezen al hadden ontkend dat hun torpedoboten een twee de aanval op cie torpedojagers Maddox en C Turner Joy hadden uitgevoerd protesteerde het Noordvietnamese opper bevel gisteren tegen „de ernstige misda den van de V.S. en hun knechten tegen het vreedzame vo'k van Noord-Vietnam". Gewaarschuwd werd voor „ernstige ge volgen". Aanvankelijk deelde het Noord vietnamese opperbevel mee twee Ameri kaanse vliegtuigen te hebben neergescho ten. maar later werd door radio Hanoi omgeroepen dat vier Amerikaanse vlieg tuigen werden neergehaald en e^n vlieger gevangen werd genomen. Het Amerikaanse gewapende optreden is in de meeste commentaren begrijpelijk en aanvaardbaar genoemd. In de reacties waarin uiting wordt gegeven aan be zorgdheid over de vraag welke gevolgen het Amerikaans.' optreden zal hebben, acht men het belangrijk dat het ingrij pen van de V.S. zich beperkt heeft tot aanvallen op militaire basissen en dat Washington direct de kwestie aan de Vei ligheidsraad heeft voorgelegd. De Amerikaanse regering liet aan ai haar diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland de tekst zenden van detf verklaring, welke president Johnson voor' de televisie over het gebeurde heeft af gelegd. Deze tekst werd ter kennis van de door Washington erkende regeringen ge bracht. Tot de landen die hun steun aan het Amerikaanse optreden hebben betuigd, behoren Engeland. Australië. Japan. Thailand, de Philippijnen, Pakistan en Zuid-Korea. De belangrijkste vraag is nu hoe com munistisch China zal reageren. Peking heeft namelijk herhaaldelijk laten we ten dat het niet werkloos zal toezien als Noord-Vietnam rechtstreeks wordt aan gevallen. De Chinese communisten heb ben echter nog geen commentaar gele verd. Radio-Peking beperkt zich tot het vermelden van berichten van de Noord vietnamese radio. In Moskou houdt men zich voorshands ook op de vlakte. Radio-Moskou en het Sovjet-persbureau Tass bepalen zich hoofdzakelijk tot het weergeven van de feiten. Op bijeenkomsten in Bangkok en Pa rijs hebben de V.S. hun bondgenoten in resp. de Zuidoostaziai.ische-Verdragsorga- nisatie en de NAVO op de hoogte gesteld van hun zienswijze LEEUWARDEN De procureur-gene raal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. B. J. Besier heeft woensdagmiddag in hoger beroep twee jaar gevangenis straf met aftrek van drie maanden voorarrest gecist tegen de 48-jarige las ser-voeger J. K. uit Nieuw-Dordrecht, die op 8 mei j 1. door de rechtbank tè Assen werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Hij zou op 10 november te Klazienaveen zijn zoon Gerrit, die per bromfiets bij gen cafetaria vandaan kwam. opzettelijk hebben aan gereden met zijn personenauto. De jon gen kon ontwijken en liep geen letsel op. Alleen de brommer werd bescha digd. Op de zitting ontkende verdachte zijn zoon zelfs gezien te hebben en van een aanrijding wist hij helemaal niets. De procureur-generaal gaf te kennen dat naar zijn mening niet met de door de rechtbank opgelegde straf kan wor den volstaan. Vandaar zijn strengere eis. Op doorreis naar een Amerikaanse voedseltentoonstelling in Hamburg arriveerde woensdag een echt Amerikaans Indianen-opperhoofd in ons land. Big chief Blue Hand of zoals zijn Indiaanse naam Illicit Ke Wa Tse She, is het hoofd over de uit 1500 mensen bestaande Acome Pueblo-stam, die zich ophoudt in de buurt van het stadje Albuqerque in New Mexico. NAHEIM, Californië, Als je William Dudman zou geloven, moet president Johnson hem toestemming vragen alvorens nieuwe plannen voor onderzoek van de maan te maken. Dudman is met zijn dochter, mevrouw Josephine Banta, de houder van een eigendomsakte, die betrekking heeft op de maan „in haar geheel". Dudman zegt dat hij de president twee kopieën van de akte heeft gezonden plus een brief waarin hij schreef: „De wet is de wet. Onze goed keuring van elke actie op de maan is vereist tot het tijdstip dat het bestaan van een menselijk wezen op voornoemde maan is bewezen". Dudman schreef zijn brief nadat Ranger-7 op de maan was gekomen. Inderdaad heeft hij een dergelijk papier, zoals blijkt uit de archieven van het district Maricopa. De akte is op 16 februari 1958 gedeponeerd. Denkt de „maaneigenaar" dat zyn akte geldig is? „De maan is van mij tenzij het tegendeel wordt bewezen", ant woordt hij. Hoe kwam hij ertoe aanspraak te maken op de maan? „In die tijd spraken vele mensen over een reisje naar de maan. Ik wist niet of er iemand aanspraak op zou maken". V olgens de akte heeft hij alle rechten en privileges op de maan. Hij spreekt de berichten tegen, dat hij van de Amerikaanse regering zal eisen het wrak van de Ranger van de maan te verwijderen. Wat de Verenigde Staten in de toekomst verder willen doen ten opzichte van de maan, zal hij rustig afwachten. (Van onze correspondent) AMSTELVEEN Het uit zes personen bestaande bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers is door de ledenraad van de vereniging aan de kant gezet, na ern stige onenigheid over de ontslagvoor waarden van 45 jonge piloten, die de di rectie van de K.L.M. kort geleden per 1 november ontslag heeft aangezegd. Volgens een in 1962 vastgestelde over- tolligheidsregeli^ig zouden de ontslage nen drie en een half jaar salaris plus voor ieder dienstjaar nog eens twee maanden salaris en de pensioenbijdragen meekrijgen. De regeling werd tot nu toe nooit toegepast omdat er geen vliegers ontslagen werden. Wel vloeide een aan tal piloten vrijwillig af. Ze kregen een overbruggingstoelage van twee jaar. Ver leden jaar zei de nieuwe K.L.M.-directie dat zij de regeling niet wenste te hand haven en dat zij, zodra er twee jaar zou den zijn verstrexen (april van dit jaar) de overeenkomst zou opzeggen. Het bestuur van de pilotenvereniging stelde zich op het standpunt dat het con tract niet aan een bepaalde tijdsduur was gebonden en niet eenzijdig opgezegd kon worden. Tenslotte werd na veel ge- debatteer door de directie van de K.L.M. en het bestuur van de vliegersvereniging overeengekomen dat een arbitragecom missie zou beslissen over de geldigheid van het contract. Mocht deze commissie tot de conclusie komen dat de in 1962 gesloten overeenkomst geen geldigheid meer zou hebben, dan zouden nieuwe af vloeiingsvoorwaarden worden opgesteld. K.L.M.-directie en bestuur van de vlie gersvereniging waren hieraan inmiddels al begonnen. Dit nu heeft het misnoegen van de ledenraad opgewekt, die als een soort parlement van K.L.M.-vliegers is te beschouwen. Want in de nieuwe ontslagprocedure werd bepaald dat de K.L.M. de ontslagen vlieger drie en een half jaar salaris zou uitbetalen, echter verminderd met de in komsten uit een eventuele nieuwe be trekking. De belangen van de ontslagen 45 vliegers zijn dus meer gebaat bij de regeling van 1962, die nog door de oude K.L.M.-directie werd vastgesteld. De voorzitter van de ledenraad, de heer H. M. Vermeulen, riep het afgetre den bestuur woensdagmiddag in Amstel veen in vergadering bijeen om de lopen de zaken af te handelen. Op zeer korte termijn is een algemene ledenvergade ring van K.L.M.-piloten te verwachten. Dan zal een nieuw bestuur gekozen wor den. 55 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Woensdagochtend is op de kruising Julianalaan - Generaal van der Plaatstraat te Breda de achttienjarige Bredase wielrijder J. C. B. Dankers door een truck met oplegger overreden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde door dat het slachtoffer, dat uit de Generaal van der Plaafstraat kwam gefietst, bij het afslaan de bocht te ruim nam en geen voorrang verleende aan het van links komende snelverkeer, een trekker met oplegger, bestuurd door J. W. uit Boxtel. (Van een onzer verslaggevers) CHAMPAGNOLE In een van Cham- pagnoles ingestorte kalkgroeven ziin woensdagmiddag voor het laatst klop signalen gehoord. Ze zouden erop kun nen wijzen, dat er nog overlevenden zijn bij de vijl tot heden vermiste Kompels. Toen het geluid voor het laatst was op- gevangen was de boor nog ruim zeven meter van het galerijdak verwijderd waaronder men de vermisten heeft kunnen lokaliseren. Vandaag, als de boor zijn werk heeft gedaan, zal blijken of er werkelijk overlevenden zijn. De meeste kans geeft men Marius Thiermard. de vrachtwagenbestuurder die zich tijdens de instorting op 27 juli in de mijn be vond. pp™"):?? I 4 NICOSIA Voor het eerst sinds de instelling van de strook niemandsland in Nicosia, de zg. „groene zone", hebben V.N.-militairen zich onder druk van Cy prioten uit deze zone moeten terugtrek ken. De Denen gaven hun positie op, nadat Turkse Cyprioten nieuwe stellingen had den betrokken, ondanks de belofte van de Turks-Cypriotische leider Fazil Kut- chuk dat dit ni&fc zou gebeuren. De Turkse Cyprioten, die hun stelling oi i iddellijk achter die van de Denen hadden opgesteld, zodat deze in de vuur linie zouden komen te zitten, verklaarden tegenover de V.N „Wij nemen geen oi> ders aan van Kutchuk". De V.N. probeert het verstoorde machtsevenwicht in Nicosia zoveel mo gelijk Ie herstellen, maar zij zijn in we zen machteloos. De commandant van de V.N -strijd krachten op tiet eiland, generaal Thi- maya. en vice-president Kutchuk, hebben woensdagavond een spoedbijeenkomst ge had om de nieuwe situatie onder ogen te zien. Een topfunctionaris van de Verenigde Naties op Cyprus zei: „Het is de meest ernstige situatie sinds maanden. We zit ten letterlijk op een vulkaan die heel Nicosia in vlammen kan doen opgaan". AL1TALIA-VLIEGERS, die van plan wa ren vrijdag voor achtenveertig uur te staken, hebben van dit voornemen afge zien nu er nog eens over arbeidsvoor waarden wordt gepraat. (Advertentie) I De negen geredde mijnwerkers uit het weldadioe zonnetje. Staande Champagnole koesterden zich op het balkon van het ziekenhuis woensdag, kort voordat ze gezond te Champagnole v.l.n.r.: André en wel het ziekenhuis verlieten, in Jacques, Cotfenos, David, André Martinet, Conus, Michel Martinet, Peyronel, Ol.riers en Michel Jacques. j De Huiskamer van Breda Ja! Dot is het: EEN BIERHUT met carnavalsplezier.

de Stem | 1964 | | pagina 1