Tilburg wil een highway maken DE SCHOOL BEGINT VOORDELIG BIJ CO-OP CO-OP LAAT 0 DELE li IN DL WELVAART Buit» inD Nog onzekerheid over het lot van Stanleystad Serie orgelconcerten in Quirinuskerk, Halsteren IlStë CO-OP Tentoonstelling „Kijken en Luisteren" geopend te öostburg Bu Invoer uit Engel 88 miljoen toeg Bijkantoor Boerenleenbank te Terneuzen geopend Verbindingen in elk geval verbroken Nieuws van Austin Weg op palen boven Ringbaan 97 1.55 49 99 89 42 Aanbod Goed perspectief voor bank-bij-huis Burgemeester Rijps tra verricht ceremonieel Tennis „Oudere jeugd verdeelt titels Spoorf eesten te Roosendaal F. W. v. d. Yegt in Breda ten grave gedragen Daan Manneke verzorgt eerste programma op 14,15 en 16 augustus e.k. Geopend op 14 aug. van 3-22 uur en 15 en 16 aug. van 8-20 uur nieuwe oogst Voetgangers- straten in stadscentrum APPELMOES 2 potten a liter 98 SLAGROOM „Nestlé" SPEKSNIJBONEN gezinsblik 98 LIMONADESIROOP ROOKWORST „Hoy" vacuum verpakt 1.19 SARDINES Portugese INSTANTPUDDING „Quick Mix" 2 pakjes hu 59 LEVERPASTEI „Hoy" 3 blikjes a 100 gram AARDBEIEN op sap groot blik 1.49 ZOUTE PINDA'S tweelingpak ANANAS Formosa, hele schijven groot blikl 49 JAFFA DRUPS HEEL VEEL SCHOOLARTIKELEN VAN 10 TOT 1.25 Bijenkorf textielcoi De Vries DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 (Van onze correspondent) OOSTBURG Woensdagavond heeft in de burgerzaal van het gemeentehuis al hier de conservator van het Philips Museum te Eindhoven, de heer H. F. J. van Voorden, de tentoonstelling „Kijken en Luisteren" geopend in aanwezigheid van een groot aantal genodigden. Op deze kleine, maar zeer interessante tentoonstelling ziet men de ontwikke ling van het licht vanaf de prehistorisch uitgeholde steen, waarin de olie brandde, tot de laatste ontwikkeling, de jodium- lamp. Vervolgens wordt men geconfron teerd met de oudste en nieuwste toestel len, die geluid voortbrengen, d.w.z. de geluidsregistratie vanaf 1850 tot de ste reo-elektr of oon en vervolgens de ont wikkeling van de televisie. Vooral wat de ontwikkeling op het ge bied van de radio betreft is het bijzon der interessant, vooral voor ouderen, die de komst van de radio in de twintiger jaren hebben meegemaakt. Burgemeester J. A. van Leeuwen van Oostburg, die met Philips-Eindhoven deze tentoonstelling heeft gemaakt, schonk de heer Van Voor den een oude grammofoon voor het Philips Museum en als persoonlijk ge schenk een oude kaart van zijn gemeente. De gasten konden tenslotte van een kort stereofonisch concert genieten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester mr. H. RÜpstra van Terneuzen heeft de offi ciële opening verricht van het bijkantoor van de Boerenleenbank te Axel aan gesloten bij de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank in Eindhoven aan de Axelsestraat te Terneuzen. Om elf uur precies ontsloot hij de deur in de entrée met een voor deze gelegenheid versierde sleutel, die hem op het gebruikelijke kussentje werd aangeboden door de 3-jarige Nico Vermunt, het zoontje van de assistent-kassier van de Boerenleen bank Axel, die het Temeuzense kantoor zal bemannen. De voorzitter van de Boerenleenbank de heer M. L. M. Ysebaert, volstond daarna met het welkom heten van de verschillende genodigden. Burgemeester Rijpstra sprak vervolgens zijn vreugde uit over de vestiging van het bijkantoo* van de Axelse Boerenleenbank in Ter neuzen. „Daar is eens te meer mee be wezen dat Terneuzen op alle gebieden een grote aantrekkingskracht uitoefent," betoogde hij. De vestiging van het kan toor aan de Axelsestraat noemde hij een verdere stap op de weg van de „verzake lijking" van deze weg. Burgemeester Rijpstra verklaarde ook nog, dat de Boerenleenbanken een ver trouwde klank hebben gekregen, vooral omdat, naar hij zei, de plaatselijke be sturen de lokale activiteiten, ontwikke lingen en omstandigheden op de voet kunnen volgen. Na de toespraak van burgemeester Rijpstra bezichtigde het gezelschap het nieuwe kantoor, dat is gehuisvest in een bestaand pand, dat aan ingrijpende ver bouwingen, zowel ex- als interieur on derhevig is geweest. Mijlpaal Voorafgaande aan de openingsplechtig- heid was er een bijeenkomst van de ge nodigden in hotel Rotterdam. Na afloop van de bezichtiging van het kantoor ge- Het bijkantoor van de Boeren leenbank te Axel aan de Axelse straat in Terneuzen, dat gisteren door burgemeester mr. H. Rijpstra werd geopend. bruikte men een heerlijk diner in hotel Rotterdam. Bij deze gelegenheid betoogde de heer Ysebaert, dat de Boerenleen bank in Axel met de opening van het kantoor in Terneuzen een mijlpaal in haar geschiedenis heeft bereikt. Hij wees erop, dat men tot stichting van een Ter- neuzens kantoor is overgegaan om de Temeuzense cliëntèle zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. „De Boeren leenbank moet een bank-bij-huis zijn," zei hü dienaangaande. Hij zei gunstige perspectieven voor de bank in Terneu zen te zien, aangezien er een uitgebreide en zeker niet alleen agrarisch getinte gemeenschap gebruik van zal kunnen maken. Die mening bleek burgemeester Rijp stra te delen. De districtsinspecteur van de Centrale Coöperatieve Boerenleen bank in Eindhoven, drs. W. Oosterwaal uit Breda, stempelde de opening van het kantoor te Terneuzen tot „iets bijzon ders". Hij zei te geloven, dat het succes van het kantoor in Terneuzen „in deze zeer expansieve gemeente" verzekerd is. Vestiging van dit bij de bank in Eind hoven aangesloten kantoor naast de be staande Boerenleenbank, die is aangeslo ten bij de Raiffeisenbank in Utrecht, mag volgens hem geen moeilijkheden opleve ren. „Beide instellingen hebben een van elkaar verschillende taak en bedienen een verschillende cliëntèle," zei hij. Zakelijk Burgemeester P. V. M. Vercauteren van Clinge, die sprak namens de land bouworganisaties, noemde de stichting van het kantoor in Terneuzen met zijn dynamische gemeenschap en zijn aan in tensiteit toenemend geldverkeer een goe de zakelijke zet. Datzelfde zei ook mr. C. Wabeke, de directeur van de Raiffeisen bank te Terneuzen, die ervan overtuigd bleek te zijn, dat het Temeuzense bij kantoor het Axelse hoofdkantoor nog eens zal overvleugelen. Tenslotte sprak nog mr. Tichelman uit Terneuzen. In het kantoor recipieerde tenslotte het bestuur van de Boerenleenbank. DEVENTER Betty Stöve en Nick Fleury zijn zegevierend te voorschijn gekomen uit de strijd om het Neder lands tenniskampioenschap voor de oudere jeugd, die in Deventer werd gehouden. In de finale zegevierde Betty Stöve met 6—3, 7—5 over Astrid Suurbeek en mocht voor haar prestatie de Kea Bouw man-Vaas in ontvangst nemen, terwijl Nick Fleury de jhr. Van Lennepschaal ontving voor zijn overwinning in de fi nale tegen Peter Soeters. De uitslagen luiden: halve finales da mes: Betty Stöve - Ada Bakker 63, 6—0; Astrid Suurbeek - Ria Houps 97, 6—1; Finale: Betty Stöve - Astrid Suurbeek 6—3, 7—5. Halve finales heren: Nick Fleury - Ri chard Kasten 46, 6—2, 6—3; Peter Soeters - Bert van Slooten 108, 46, 67 (Van Slooten opgegeven in ver band met kramp). Finale Nick Fleury Peter Soeters 6—4, 7—5. LEOPOLDSTAD De opstandelingen van Gaston Soumialot zouden woensdag middag geheel Stanleystad, de derde stad van Kongo, hebben bezet. De ver keerstoren van het vliegveld gaf oni 15.30 uur de volgende boodschap door: „Alles wel hier. Wij werken van nu af onder toezicht van het volksleger". In hoeverre deze boodschap onder dwang werd verzonden, was niet duidelijk. De opperbevelhebber van het Kongo lese leger, generaal Moboetoe heeft j.l. woensdagmiddag meegedeeld, dat de verbinding tussen de generale staf in Leopoldstad en de militaire leiders in Stanleystad verbroken zijn. Enkele mi nuten voordat de radio van de leger leiding daar stil viel, werd melding ge maakt van felle botsingen tussen mi litairen en rebellen. Ondanks de massale evacuatie van niet-Kongolezen uit Stanleystad bevin den zich nog ongeveer 450 blanken in het gebied. Aanvankelijk waren de berichten uit Stanleystad veel optimistischer. Regeringstroepen zouden de rebellen- aanvallen op het vliegveld ten westen van de stad met succes hebben afge slagen. De aanvallen op de stad zelf werden door de troepen op de wegen uit het oosten en zuidoosten tegengehouden. Andere berichten uit de belegerde stad meldden dat een DC-3 van de Amerikaanse luchtmacht, met de com mandant van het noordoostelijke dis trict, kolonel Leonard Moelamba, aan boord, er niet in slaagde, te landen op het vliegveld van Stanleystad toen het tijdens de vlucht over het kamp Ketel- de door kogels werd getroffen. In Elisabethstad heeft de Oostkatan- gese minister van binnenlandse zaken Alexis Kabisji, gezegd, dat de politie de door rebellen bezette Boudewijn- stad aan de oever van het meer van Tanganjika heeft omsingeld. De politiemannen hebben echter ge weigerd, tot de aanval over te gaan zolang nog geen versterkingen uit Pwe- to, een havenstad aan het meer, zijn aangekomen. Volgens een woordvoerder van het le ger in Elisabethstad hebben troepen ook Kabongo, een eveneens door rebellen bezette stad in Katanga, ingesloten. Kabongo erf Boudewijnstad zijn belang rijke spoorwegknooppunten. ROOSENDAAL. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Ne derlandse Spoorwegen zullen hier een aantal festiviteiten worden georganiseerd door het koopcentrum Nieuwe Markt Dr. Brabersstraat in samenwerking met het jubilerende spoor. De opening daarvan zal plaatsheb ben op 4 septemoer a.s. door het hijsen van de N.S.-vlag, waarna de genodigden in lunchroom Vermut worden ontvan gen. (Van onze verslaggever) BREDA Woensdagmorgen is te Breda, het stoffelijk overschot van de heer F. W. v. d. Vegt, oud-directeur van de Dongense stoomzuivelfabriek en melkinrichting „Dongen", die zaterdag j.l. op ~3-ja.rige leeftijd is overleden, ter aarde besteld. Een groot aantal be langstellenden woonde de uitvaartplech tigheid bij. De Laurentiuskerk was vrijwel geheel gevuld. Tot hen, die van hun medeleven blijk geven, behoren de heer H. J. Vonk, directeur van de Dongense zuivelfabriek het bestuur en de adviseur, pastoor A. van Hoek uit Dongen, van de fabriek, tal van directies van coöperatieve zuivelfabrieken uit het werkgebied van de Brabantse Zuivelbond, ir F. W. v. d. Vring, rijkszuivelconsulent in Noord- Brabant, de directie van de zuivelfa briek in Rysbergen, waar de overledene lange tijd werkzaam is geweest, en vele prominente figuren uit de Neder landse zuivelverenigingen. Ook het be stuur van de Zuivel-Export Vereniging, waarvan de heer v. d. Vegt mede-op richter is en waarin hij lange tijd de functie van voorzitter heeft vervuld gaf door zijn aanwezigheid van zijn mede leven blijk. Na de uitvaartmis, die werd opgedragen door pastoor E. Doens, be geleidden velen, waaronder ook een groot aantal vrienden en kennissen, de overledene naar zijn laatste rustplaats op het r.-k. kerkhof te Ginneken, waar pastoor Doens de absoute verrichtte. (Van een onzer verslaggevers) HALSTEREN In de St.-Quirinus- kerk alhier zal in de komende maan den een reeks orgelconcerten gegeven worden. Tegen een redelijke vergoeding zullen de liefhebbers van orgelmuziek deze concerten kunnen volgen. De op brengst zal gebruikt worden om het orgel, dat reeds enige t|jd in de kerk staat, maar dat nog uitgebreid moet worden, op een verantwoorde wijze te voltooien. Het eerste van de serie con certen zal gegeven worden door de Ber gen op Zoomse organist Daan Manne ke. Dit concert zal plaatsvinden op vrij dag 14 augustus om kwart over acht. Het orgel van de St.-Quirinuskerk werd in 1954 door de firma Pels uit Alkmaar geplaatst. De bedoeling was om het later met een aantal registers uit te breiden. Aan het orgel ontbre ken nog enkele zeer belangrijke en essentiële registers. Vooral op het twee de klavier is dit het geval. Ondanks dit alles is het toch mogelijk gebleken om op een verantwoorde en zeer smaakvolle wijze werken van oude, maar evenzeer moderne meesters, te vertolken. Daan Manneke is vast als organist verbonden aan de Nederlandse her vormde kerk te Bergen op Zoom. Hij heeft Bergen op Zoom en omgeving al een zekere faam verworven, vooral door zijn concerten in de Gertrudiskerk al daar. Hij zal een buitengewoon interes sant programma ten gehore brengen. Zo zal hij onder meer werken vertol ken van Johan Sebastiaan Bach, C. Franck, Fr. Carperis en D. Buxtehu- de, prominente orgelmeesters, wier naam in de oren van vele muzieklief hebbers een uitstekende klank heeft. Behalve een knap en talentvol organist, is Daan Manneke ook een veelbelovend componist. Dit blijkt onder andere uit zijn Fantasie pour Orgue"t een vrien delijk werk, waarmee hij zijn program ma zal besluiten. Rectificatie voor Bergen op Zoom en omgeving De aangekondigde OPENINGSSHOW van GARAGE P. KOOL Meeussenstraat 14 - Bergen op Zoom is (Dus NIET op 7, 8 en 9 augustus e.k.) U BENT VAN HARTE WELKOM CtHSSMEUFI BSUFTIRM Vindt u dat er genoeg met uw belangen rekening wordt gehouden, geachte consument? Heel veel consumenten vonden van niet. En wat hebben zij gedaan? Zij gingen zelf fabrieken bouwen en winkels openen. Zij gingen zelf importeren en distribueren. En met succes! Zij hebben nu samen als CO-OP 739 levensmiddelenwinkels, waar ze plezierig en tegen verantwoorde prijzen hun inko pen doen. Daar kunt u ook van profiteren als u bij CO-OP koopt. Abrikozen jam „GLORIA" HH I VAN 99 VOOR 79 „MELBA" HH II VAN 79 VOOR BIJ PAK, BUS OF POTJE CO-OP KOFFIE 3 zware repen 25 (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Tilburg, dat nog steeds bezig is met het complete ren van zijn systeem van ringba nen, heeft nog meer ingrijpende verkeersplannen voor de niet zo verre toekomst. Wanneer de weg Gorcum-Tilburg gereed komt - de brug over het Wilhelminakanaal ligt er al - zal de Ringbaan-west het interlocale verkeer naar de rijksweg ten zuiden van de stad niet meer kunnen verwerken. Mo menteel worden plannen bestu deerd om boven de Ringbaan-west ten zuiden van de spoorlijn een „highway" naar Amerikaans mo del, een autoweg op palen, te bou wen. Bovendien wordt in Tilburg overwogen om enkele straten in het hart van de city, n.l. de Heuvelstraat en de Juliana van' Stolbergstraat, aan te wijzen als uitsluitend voetgangersstraten. Daartoe zal het trottoir over de gehele breedte van de straat worden doorgetrokken. Aan begin en einde komt een schuin oplopende trottoirband, die de straten toegankelijk maakt voor auto's welke de winkels moeten bevoorraden. Met zijn plan vor een de hele stad omspannende ringbaan een plan dat intussen is uitgevoerd en dat gevolgd werd door plannen voor nog twee hlei- nere verkeersringen toonde Tilburg zich destijds zeer vooruitziend. Maar het is nooit helemaal uit de verf ge komen, want de Ringbaan-zuid kreeg tevens de functie van rijksweg te ver vullen voor het doorgaande interlocale verkeer en Ringbaan-west werd ingeslo. ten door de twee grote Tilburgse uitbrei dingen De Reit en 't Zand. De oplossing hiervoor zal gevonden worden In de nieuwe rijksweg Korteven - Tilburg enerzijds en de aanleg van een nieuwe Ringbaan-west anderzijds. Voor deze vervangende westelijke ringbaan is het tracé wel bepaald, maar wanneer de uitvoering er komt is nog een vraag teken. Eénrichting Met zijn drie verkeersringen de ci- tyring ten zuiden van de spoorlijn moet het systeem completeren is Tilburg nog niet uit de verkeersellende. Men voorziet immers dat over vijf of zes jaar, wanneer de binnenring gsraed zal zijn. het verkeer verdubbeld zal zijn. Dat zal' betekenen dat zeker op de bin nenring en op de cityring eenricnting- verkeer zal moeten worden ingevoerd. De geringe hinder die de automobilis ten daarvan zullen ondervinden zal wor den .vergoed" door de mogelijkheid die de groene golf" biedt. Dat is een sys teem van op elkaar ingestelde ver keerslichten, die de automobilist, als hij een bepaalde snelheid aanhoudt, zonder oponthoud bij groen licht kan passe ren. Parkeerhavens Ook in straten die geen deel uit ma- Ken van de verkeersringen zal wenicht hier en daai eenrichtingverkeer moe ten worden ingevoerd en zoals gezegd wordt zelfs overwogen enkele straten voor alle verkeer te sluiten. Een grotere, en voorshands nog niet oplosbare moeilijkheid, is die van som mige verbindingen tussen de venteers- ringen onderling. Die verkeersringen zijn immers bedoeld om het interlocale verkeer dat in de stad Tilburg moet zijn een zo snel mogelijke weg naar en door de stad te bieden. Daartoe echter zouden de verbindingen tussen die ringen dezelfde capaciteit moeten hebben als de ringwegen zelf, maar dat is neiaas niet het geval. Met name de Korvelse- weg schiet in dat opzicht tekort. En dat terwijl verbreding niet mogelijk is en eenrichtingverkeer, bij gebrek aan pa rallelwegen evenmin. De enige (tijdelijke) uitkomst kan hier geboden worden door parkeerhavens, die zullen moeten wor den aangelegd ten koste van trottous of voortuintjes. Bij het aanleggen van de nieuwe wijken heeft men in Tilburg rekening gehouden met de snelle toename van het aantal auto's, die behalve ruimte om te rij den ook ruimte moeten hebben om te parkeren. Datzelfde is trouwens in de meeste andere steden ook het geval. Koffiemelk REUZENFLES 1.42 Melk GESTERILISEERDE LITERFLES 57 blikje 170 gram liter royaal blik 120 gram van 49 voor CA 64-32/33 De prijzen In dit Consumenten Bulletin zijn geldig van 6 t/m 19 augustus 1964. ssisifs (Van onze Bonnercc J. Bouwe| BONN. De buite arbeider in de Bon^ een „blijvertje". Alt komende 20 jaren, steld natuurlijk, dat tuur ongeveer zo bi laatste jaren is gewe verband met de ont' bevolking van de B< Op grond van gegevel eengebracht door het Wr kantoor voor de statistiet heeft het ministerie vaJ ciale zaken in Bonn eerJ steld voor de bevolkingJ de komende twintig jartj behalve gunstig. Zij vd het percentage van de j king in West-Duitsland I 20 jaren van 46.8 tot 45J betekent niet alleen, datf rente-trekkers door steel kenden moeten wordel maar ook, dat het gat radige werkkrachten en L nemers, dat er nodig is.l ders moet worden gevull In de komende acht jd menen de rekenkunsten^ nisterie van arbeid en s Bonn zal het aantal wi 1 in West-Duitsland met 6( 1 het ogenblik reeds bedr; I buitenlandse werknemers I republiek ongeveer één il De vraag, of het zin he l arbeiders in West-Duits 1 werken, moet dus zowel v de toekomst positief word' Er zijn.nl. ook stemmenJ ervoor pleiten om met v taal Westduitse fabrieken! in de landen van herkonl landse arbeiders, d.w.z. Jf Italië, Spanje, Griekenla:: en daarmede de Westduits[ dele naar het buitenland 1 (zoals dit in enkele takl| duitse industrie reeds g< L zegt, dat het te werk st(| een miljoen buitenlanders f land met zeer grote extra I bonden (de heen- en terui gelmatige vakantiereizen aangeworven arbeiders, al zinshereniging en de bouwl rakken en-of woningen).! kosten zouden kunnen wei wanneer men de gastarbl eigen land te werk zou s| Op het Westduitse minisl nomische zaken heeft mer j nauwkeurig onderzocht. Mr conclusie gekomen, dat inj bliek nog niet het punt is op de tewerkstelling va! gastarbeiders irrationeel aantal buitenlanders in industrie is nog gering dan ook bijna 1 miljoen),! vier procent van het total! nemers. In Zwitserland I heel anders. Daar bedrai buitenlandse arbeiders rel van het totale aantal wi In West-Duitsland dient ling van buitenlanders vo reeds bestaande produktii volle te kunnen gebruikel land moeten de bedreven de buitenlanders aan het j den. In vergelijking met de Zwitserse industrie maken, tellen de extra-! Westduitse industrie nauvi lang deze toestand zo bj aanwerven van buitenlarL Duitsland nog een econoi Bovendien kunnen AMSTERDAM De diij magazijn „De Bijenkorf"! gen met een groep aand^ tezamen een belangrijke bezitten in S. I. de Vries sterdam tot overeenstemr inzake het voornemen eer gaan, waarbij de aande de Vries n.v. zullen w< tegen certificaten van ge\ Bijenkorf. Verwacht mag wofden. sie haar beslag zal kunm korte termijn. De houders terende aandelen in S. I. len binnenkort door ,De de gelegenheid worden ges delen over te doen op voo financieel gelijkwaardig z welke gelden bij de hierbi de overeenkomst. S. I. de Vries n.v. bewci behulp van enige dochter pen al vele jaren op hei de fabricage van damescor gerie, de groothandel in U\ en fournituren en de de stoffen. LONDEN „De Nedei is één van Engelands g! gingen in Europa", zo scl zitter van de Britse ex] Europa, sir William McF inleiding tot een comme tistisch rapport over Ned; zijn de resultaten verwerfc kingen. die in de eerste dit jaar zijn gevoerd me bedrijven, overheidsinstek teurs, verkooporganisaties! woordigers. De Nederlandse invoer deren is van 1960 op 1963 joen tot 156 miljoen pon genomen, zo staat onder rapport. In 1963 bedroeg c invoer van fabrieksprodul en transportmiddelen uit miljoen pond, 65 procen taal. De uitvoer van Britse deren naar Nederland joen pond) is niet zo gr< kunnen zijn zo wordt i gezegd. Om deze reden h( raad volgend jaar mei een Britse week, in sam<j: het Britse ministerie van

de Stem | 1964 | | pagina 12