Hotelgasten belanden in vreemde situaties WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID in Frankrijk n soort avontuur Altijd het hoofd boven water Nog dit jaar eerste Chinese ke Speelterrein in woonwagenkampen Dialoog met communisten beslist niet afwijzen Militaire samenwerking met Indonesië mogelijk „Der Dicke Geen en Sovjet-propagandamaar praten als Kroestjev komt Dr. HAHN IN KOENIGSTEIN: Gebroken tand bleef 20 jaar pijn doen Chinezen en Russen maakten ruzie over wet burgerrechten ip M. o Actie Europese jeugdwerkgroep Zorgeloosheid Kluifjes Maan heeft broos bodemlaagje Patrouilleboten vallen Cyprische havenplaats aan Pater Werenfried: Communisme niet bagatelliseren Twee Westduitsers gearresteerd in Oost-Duitsland Loempa-Alice nog spoorloos Autofinanciering Koopman verdacht van verduistering gtirtjMMwiM voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Maar pas over een jaar of tien echt gevaarlijk Paus: Encycliek klaar is 7 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 (Van onze correspondent L. J. Kleijn) PARIJS. Er wordt maar dat gebeurt altijd tijdens de vakanties in Frank rijk weer gestolen als de raven, zo pas nog voor de vierde maal bij eenzelfde juwe lier. Nu hoeft men niet zo heel veel medelijden te hebben met een dame, die bijvoor beeld aan de Cóte d'Azur slordig met juwelen omgaat, diamanten achteloos op haar nachtkastje laat liggen en dan later merkt, dat er gestolen is. Dat is eigen schuld. Men moet het liotelratten niet al te gemakkelijk maken. Bovendien krijgt men bij zulke diefstallen vaak de indruk, dat de bestolenen nog wel wat achter de hand hebben, in het algemeen gesproken. Maar als het nu eens geen juwelier of een rijke strandmmf is, maar een dood gewone Nederlandse toerist, die een deel van zijn waardevolle spulletjes in een of ander Frans hotel kwijtraakt. Heeft hij dan verhaal op de hoteleigenaar? Soms wel, soms niet, wat wij aan de hand van een paar voorbeelden uit de jurispruden tie willen aantonen. Er was eens een niet onbemiddelde Amerikaanse dame, die ieder jaar in juni haar intrek nam in een voornaam Parijs hotel. Daar werd ze ziek. De eigenaar van het hotel wilde haar naar een zie kenhuis brengen; ze weigerde, werd een tweede keer ziek, veel ernstiger, raakte aan één kant helemaal verlamd en werd op advies van de dokter, toch naar een ziekenhuis getransporteerd. De eigenaar van het hotel wikkelde de zaak zo goed mogelijk af, Dracht alle (vijftien) koffers van de dame naar de kluis en waar schuwde via de Amerikaanse ambassade een nicht van de patiënte in New York. Die nicht kwam over naar Parijs, praatte met haar zieke tante en vervoegde zich tenslotte bij de hoteleigenaar, die bleek werd van schrik. Want wat was er ge beurd? Tante beweerde dat ze juwelen en bankpapier miste. Eigenaar en nicht gin gen zoeken op de lege kamer en daar vonden ze in éen van de vele kasten een ring ter waarde van 100.000 dollar en nog eens zo'n bedrag aan bankpapier. Eind goed al goed. Maar, als die 200.000 dollar nu eens niet waren gevonden, ont vreemd door een oneerlijk kamermeisje of door een gehaaide hotelrat? Volgens artikel 1952 van het burgerlijk wetboek is de hotelhouder in beginsel aansprakelijk, maar niet voor het volle pond. Een wetswijziging van 1948 heeft zijn aansprakelijkheid bij diefstal be perkt tot 200 nieuwe frank (ongeveer 150 gulden). Daarentegen moet hij alles be talen, als de gast waardevolle eigendom men in de hotelkluis had gedeponeerd en die kluis werd geforceerd. Een hotelgast echter, die zijn portefeuille op tafel laat liggen, zijn kamer niet afsluit en bij terugkomst bestolen is, heeft vanzelfspre kend geen enkel recht op schadevergoe ding. Dat recht heeft hij wèl, als hij zijn kamer behoorlijk afgesloten en de sleutel afgegeven heeft bij de portier. Er hangt weliswaar op alle deuren van de hotelka mers een bordje, dat de eigenaar niet aansprakelijk is voor diefstal, maar dat heeft geen enkele juridische waarde. De eigenaar van liet hotel is wel degelijk, aansprakelijk, zij het voor niet meer dan 200 frank. Een klant had bij haar aankomst in baar hotel alle juwelen gedeponeerd in de brandkast van het hotel. Ter ge legenheid van een party haalde zij er een deel uit, liet een en ander op haar afgesloten kamer liggen en bracht de sleutel bij de hotelportier. Bij thuis komst bleek alles te zijn gestolen. De rechtbank veroordeelde de eigenaar tot betaling van een derde van het be drag wegens nalatigheid het sleutelrek onder voortdurende controle te houden. Gaat het over diefstal van een auto, dan is de hoteleigenaar eveneens aan sprakelijk, wanneer de gast hem de sleu tel van de wagen heeft overhandigd en de wagen in de hotelgarage stond. Het volgende voorval heeft zich voorgedaan. Omdat de hotelgarage vol was, adviseer de de hoteleigenaar zijn gast de wagen neer te zetten op een binnenplaats, die met het hotel niets te maken had. Daar werd de auto 's nacht gestolen. De recht bank achtte de hoteleigenaar verantwoor delijk omdat hij zijn cliënt de binnen plaats had aangewezen. In de bergen is de hoteleigenaar eveneens aansprakelijk, als van zijn dak een blok sneeuw of ijs naar beneden rolt en daardoor auto's worden beschadigd. tie en de artieste kreeg de verlangde schadevergoeding. Uitglijden op een hoteltrap is eveneens een vette kluif voor advocaten. Is de trap goed verlicht, dan heeft de gast nergens recht op als hij valt, maar ligt de trap in 't donker of schemerdonker, dan moet de hoteleigenaar dokken. Toch hangt hij ook weer niet altijd. In een groot Parijs hotel brak eens brand uit. Een oude dame achtte zich bedreigd door de vlammen en de rook, vluchtte naar beneden en viel op de trap. Alle gegevens waren voor een schadevergoeding aanwezig, maar de eigenaar van bet hotel wist het met zijn advocaat zó te draaien, dat hij er brand schoon uitkwam. De rechter overwoog n.l., dat de dame in het geheel niet had behoeven te vluchten en rustig op de gealarmeerde brandweer had behoren te wachten. De dame ging in beroep tot de allerhoogste instantie en daar kreeg zij op haar beurt weer schoon gelijk. Alle ziekenhuiskosten werden haar vergoed. Kijk dus toch maar goed uit in Frankrijk! De Nederlandse toerist zal er echter goed aan doen voorzichtig te zijn en geen onnodig risico te nemen, want ook al zou hij in het gelijk worden gesteld proce deren duurt lang in Frankrijk. Een artieste van een music-hall dejeu neerde in januari 1939 in een groot Parijs restaurant, Zij zat smakelijk te eten, toen ze plotseling een gil gaf. In haar spinazie zat een steentje en daar had zij een tand, een voortand nog wel, op gebroken. Twintig jaar lang heeft de eigenaar van het restaurant gepro beerd eronder uit te komen, maar ten slotte verloor hij liet in hoogste instan- WASHINGTON Ruimtevaarders die op de maan aankomen, zullen daar lopen op een laag broos materiaal van drie tot vijf cm dik, dat zal knerpen onder de voeten. Dit heeft de uit Nederland af komstige astronoom prof. dr. G. L. Kui per woensdag voorspeld in een uiteen zetting tegenover leden van het congres over de met de Ranger-7 gemaakte foto's van de maan. Prof. Kuiper maakt deel uit van de groep geleerden die de foto's analyseert. Hij noemde het maken van de opnamen „een werkelijk ongelooflijke prestatie". TOKIO Het Chinese persbureau Nieuw-China heeft onthuld dat de Sov jet-Unie de Amerikaanse wet op de bur gerlijke rechten heeft verdedigd tegen aanvallen erop van Chinese zijde. Het ongewone incident vond plaats tij dens de vergadering van 10 tot 15 juli in Boedapest van het dagelijks bestuur van de communistische wereldfederatie van democratische jongeren. Volgens Nieuw-China wilden de Russen en een aantal andere niet nader genoem de delegaties in het slot-communiqué waardering uitspreken voor de aanvaar ding door het Amerikaanse congres van de wet op de burgerrechten, maar maak ten de Chinezen er bezwaar tegen, „om dat ze de misleidende aard van de wet onderkenden". De Chinezen verloren en een desbetreffende resolutie werd in het slot-communiqué opgenomen. NICOSIA Volgens dinsdag in Nico sia ontvangen berichten hebben pas aan de Grieks-Cyprische marine toegevoeg de patrouilleboten geschoten op schepen in de in Turks-Cyprische handen zijnde havenplaats Kokkina op de noordwest kust. Van Grieks- noch Turks-Cyprische zijde is iets over het incident gezegd, maar waarnemers hebben erop gewezen dat Kokkina ligt bij het dorp Mansoura, dat gebruikt zou zijn om soldaten en wa pens uit Turkije binnen te smokkelen. Grieks-Cyprische autoriteiten hebben gedreigd dat ze een zeeblokkade zullen instellen om aan de beweerde smokkel een einde te maken. Een slimme inwoner van Ham burg heeft een stel vleugelsvo ongeoefende zwemmers ontwor pen. De foto's laten duidelijker dan woorden zien hoe de vleugels wer ken en hoe men ze moet aanbren gen. Zij bestaan uit opgeblazen plasticzakken, die om de boven armen worden bevestigd. De prijs is nogal gepeperd, gezien de een voud van de uitvinding, namelijk ongeveer f 7,50 per paar. De men sen die de vleugels hebben gepro beerd, waren er enthousiast over. Men wordt in zijn zwembewegin gen nauwelijks gehinderd en wat er ook gebeurt, men houdt het hoofd altijd boven water. KÖNIGSTEIN Onze medewerker dr. K. Hahn, directeur van het in Rome ge vestigde internationale instituut voor sa menwerking van christen-democraten, heeft op het congres Kerk in Nood een gesprek met de communisten niet af gewezen. Dit in tegenstelling tot pater Werenfried van Straaten, die betoogde, dat heel de coëxistentiepolitiek van de communisten niets anders is dan een moment in de principiële politiek van communistische wereldveroveringen, met als doel ons te „bedreigen". Dr. K. Hahn heeft aangeknoopt bij de encycliek „Pacem in Terris" van paus Joannes. Deze bevat geen nieuwe vredes politiek van de Kerk, maar had wel een zodanige formulering, dat zij bij de com munisten ingeslagen is. Dr. Hahn was niet tegen een dialoog met de communis ten, mits deze maar door mensen met verantwoordelijkheidsbesef werd gevoerd, Deze mensen zullen ook bereid zijn mei vier factoren rekening te houden: hel conflict Moskou-Peking, de veranderde structuren in de satelliet-staten, sociale en economische situaties van het ogen blik en tenslotte de psychologische en ideologische processen, die binnen het communisme aan de gang zijn. Pater Werenfried van Straaten vatte zijn standpunt samen in de stelling, dat BERLIJN Twee Westduitsers zijn door Oostduitse grenswachten bij de grens tussen Oost- en West-Duitsland gearres teerd en zullen worden berecht „wegens een poging om gewapend" Oostduits grondgebied binnen te dringen, aldus een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. Volgens het Oostduitse persbureau wa ren de Westduitsers gewapend met twee pistolen, een hoeveelheid munitie en springstoffen en lonten. Het persbureau noemde echter niet de datum waarop de mannen waren gearresteerd noch de plaats waar dat gebeurde. Als namen van de arrestanten werden opgegeven Josef Heinrich en Reinholf Strecker, beiden uit München. DJAKARTA Samenwerking tussen Indonesië en Nederland op het gebied van de levering van technisch materieel voor de Indonesische strijdkrachten is ze ker mogelijk, onder meer wat elektro nische apparatuur betreft. De Indonesi sche minister van defensie, generaal A. H. (Van onze correspondent in Bonn J. Bouwer) BONN Zeer intensief houdt men zich in politieke kringen in Bonn bezig met het voor de komende herfst te verwach ten bezoek van de Sovjetrussische pre mier Kroestjev. Langs diplomatieke kanalen wordt nu eerst nagegaan of Kroestjevs schoon zoon, de „Iswestia"-hoofdredacteur Adzjoebei, te veel zei toen hij zich liet ontvallen, dat een ontmoeting tussen bondskanselier Erhard en premier Kroestjev wenselijk en nuttig zou zijn Als vaststaat dat Adzjoebei werkelijk na mens schoonpapa heeft gesproken, zal oen officiële uitnodiging van prof. Erhard aan premier Kroestjev moeten volgen en daarna zouden de datum van het bezoek en het programma moeten worden vastgelegd. Vooral dit laatste punt bereidt de auto riteiten hier enige kopzorgen. De Sov jets zullen waarschijnlijk een Kroestjev-bezoek willen zoals ook Ad- zoebei die vermoedelijk weer mee komt heeft afgelegd, dat veel gele genheid geeft tot show en propaganda, maar waarin politieke gesprekken een betrekkelijk ondergeschikte rol spelen Bondskanselier Erhard acht echter een visite van Kroestjev alleen dan 'zinvol, wanneer de show achterwege blijft en wanneer er geen enkel thema taboe is. met name niet de hereniging van het verdeelde land. Kroestjev zal vermoe delijk uit consideratie voor zijn zet baas in Oost-Berlijn over dit vi aag- stuk niet willen spreken en prof Erhard daarvoor naar Walter Ulbricht ver wijzen. Verder moet het Kroestjev-bezoek wor den afgestemd op de westelijke bond genoten en moeten de Westduitse po litici, die Kroestjev aan de Rijn zullen ontmoeten, allen precies hetzelfde standpunt innemen, opdat het Kroestjev duidelijk wordt, dat zijn tactiek de een tegen de ander uit te spelen geen suc ces heeft. Ook in het communistische kamp zal Kroestjev nog tegenstand genoeg te overwinnen krijgen. Met name het regime in Oost-Berlijn zal vermoedelijk trachten om hem af te brengen van zijn reisplannen naar Bonn. Zelfs wan neer Kroestjev van Bonn rechtstreeks naar Oost-Berlijn reist wat haast onvermijdelijk lijkt en daarmede op nieuw de twee-staten theorie onder streept, is het bezoek van de Sovjet russische regeringschef Bonn al min der welkom. LOESAKA Troepen en politie zoe ken onafgebroken naar de leidster van de fanatieke Locmpasekte Alice Lenshi- na, terwijl het aantal slachtoffers onder haar volgelingen nog steeds toeneemt. Het officiële dodencij'fer in de „heilige oorlog" sinds de laatste twee gevech ten gisteren, wordt nu gegeven als 33?. Troepen en politie, die de opdracht heb ben gekregen van premier Kenneth Kaunda de profetes „levend of dood" ge vangen te nemen, hebben dinsdag in een gevecht nabij Loendazi 77 Loempa's ge dood, 43 verwond en 11 gevangen geno men. Ten zuiden van Chinsali werden gisteren 15 Loempa's gedood. De politie in Salisbury heeft inmiddels ontkend dat Alice Lenshina zich thans in Zuid-Rhodesië bevindt. Nasoetion, heeft dit woensdag in een yraaggesprek te Djakarta verklaard. Levering van dergelijk materieel brengt opleiding met zich mee, vooral ten aanzien van het onderhoud. Voor de op leiding van Indonesische militairen in Nederland bestaan geen reële plannen en er zijn tot dusver ook geen besprekin gen over gevoerd, aldus de minister. De opleiding voor land-, zee- en luchtmacht en die voor de politie, worden thans ge heel in Indonesië zelf gegeven. In de loop van dit jaar zal aan de bestaande inrichtingen een nationaal instituut voor de defensie worden toegevoegd, dat het hoogste opleidingsinstituut zal worden. Het is niet onmogelijk dat later enkele Indonesische officieren naar Nederland zullen gaan voor een vergelijkende stu die op het gebied van bevelvoering. Ove rigens zal het grootste deel van deze stu dies door Indonesië worden verricht in de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Ook wordt militair personeel gezonden naar Zuid-Slaviê. West-Duitsland. Franke rijk. Pakistan. India en Australië. Meer landen, ook Nederland, zijn in deze reeks welkom. Verder krijgen Indonesische officieren in het buitenland opleidingen, die ver band houden met dc levering van ma terieel. Naast genoemde categorieën be staan dan nog enkele speciale technische opleidingen, die voornamelijk in de Sov jet-Unie worden gegeven. Het volume van deze curusssen wordt elk jaar klei ner, doordat Indonesië over steeds meer opleidingsfaciliteiten gaat beschikken. In antwoord op de vraag of de groot scheepse levering van Russisch materieel aan Indonesië niet tot gevolg heeft dat Indonesië's vrijheid van handelen' in ge vaar komt, zei minister Nasoetion, dat deze leveranties geen politieke bindingen met zich meebrengen. De ervaring leert, zo voegde hij eraan toe, dat er van poli tieke druk geen sprake is. AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft de 68-jarige Amsterdamse koopman W. K. aangehouden onder ver denking van oplichting, valsheid in ge schrifte bij het financieren van auto's en mogelijk verduistering. Naar schatting gaat het hier om een bedrag dat ligt tussen de 10 a 20 mille. De koopman ver telde aan zijn kennissen en relaties, dat hij voor hen wel de aankoop van een auto op afbetaling en de financiering daar van wist te verzorgen. Hij kwam dan met een contract van een financierings maatschappij, dat hij de betrokken rela tie liet tekenen. Later vertelde hij dat die maatschappij het had laten afweten hetgeen echter in werkelijkheid niet het geval was maar dat hij wel een ander bereid had gevonden te financieren. Hij liet dan weer een contract van deze maatschappij tekenen of zette soms zelf een handtekening onder het formulier. Het geld dat hij ontving van de eerste maatschappij stak hij in eigen zak. Op deze wijze ging hij bij het financieren" van vier auto's te werk. De koopman wordt er voorts van beschuldigd de borgsommen, die een aantal bij hem in dienst zynde vei tegenwoordigers hadden gestort, niet te hebben terugbetaald en zelf te hebben opgemaakt. de tijd aangebroken is, dat men einde lijk eens ophoudt het communisme te ba gatelliseren en dat men duidelijk de ware bedoelingen van de communistische ge zagdragers moet formuleren. Pater Werenfried deed dat voorname lijk op basis van de 7 stellingen, die prof. Wetter uit Rome had ontwikkeld en waarbij hij de hele coëxistentie-politiek als een opportunistisch moment uit de strijd om de wereldrevolutie analyseerde. Het congres Kerk in Nood, dat op 31 juli in Königstein begonnen is, behan delt elk jaar weer een of ander pro bleem, dat verband houdt met het com munisme als ideologie of als werkelijk heid. (Advertentie) r* ss& LONDEN In Londen zijn berichten ontvangen als zou Communistisch China zijn programma voor de vervaardiging en ontwikkeling van kernbommen heb ben opgevoerd. Er moet daarom ernstig rekening mee worden gehouden, dat Chi na nog voor het einde van dit jaar zijn eerste kernproef zal nemen. Peking is zeer zwijgzaam over dit -on- UTRECHT De Europese werkgroep van wat oudere jongeren (meest afgestu deerden van 17-—35 jaar), die vooral van zich deed spreken tegens de actie- Dousadj, heeft twee projecten in ons land onder handen genomen. In de woonwagenkampen in Amersfoort en Oss zijn groepen van ongeveer 20 jon geren bezig met de aanleg van speel terreinen voor de jeugdige kampbewo ners. Op deze wijze hoopt de werk groep een steentje bij te dragen aan haar doelstelling: in het kader van de toenadering tussen verschillende bevol kingsgroepen in de vakanties werk zaamheden verrichten die anders moei lijk tot uitvoering komen. De aanleg van het speelterrein bij het woonwagenkamp in Amersfoort was zo'n object. Het gemeentebestuur dacht er al lang over en had er zelfs geld voor gereserveerd. Maar als het zou worden uitgevoerd dan zou het een G.S.W.-project moeten zijn. Voldoende G.S.W.-krachten waren er evenwel niet en daarom bleef het plan in de bureau lade van de dienst gemeentewerken lig gen. Het kwam er uit te voorschijn nadat de Europese werkgroep bij het Amers- met het verzoek in de vakantie eens iets in Amersfoort te mogen doen. Het woonwagenkamp-project beantwoordde in zekere zin aan de doelstellingen van de werkgroep, want daardoor kreeg zij immers de kans de wat geïsoleerd le vende woonwagenbewoners (70 gezin nen) in aanraking met de maatschappij te brengen. rpwintig jongeren zijn met het werk J. begonnen. De groep wordt elke week afgelost. De jongeren kamperen op het weiland van een landbouwer nabij het woonwagenkamp, verzorgen zelf hun eten en werken gratis. De ge meente heeft alleen gezorgd voor het egaliseren van het terrein, het werkplan en het toezicht. Eind augustus moet het speelterrein klaar zijn. Er is dan onder meer een zandbak voor de kleintjes en foortse gemeentebestuur had aangeklopt mooie speelruimte voor de overige kin deren van de 70 in woonwagens levende gezinnen. Een woordvoerder van het Amers- foortse gemeentebestuur was niet alleen verheugd over het symoathieke gebaar van de Europese werkgroep, maar ook met de aanwinst van het speelterrein bij het thans hypermoderne woonwagenkamp, dat een paar jaar ge leden nog een modderpoel was. Er wer den na boze uitlatingen van het op kredieten wachtende gemeentebestuur van de keistad zelfs vragen over ge stel in de Tweede Kamer. Er kwam toen geld op tafel en het gemoderni seerde woonwagenkamp werd in no vember 1963 in gebruik genomen. „Het wordt niet ten onrechte vaak het mo dernste van ons land genoemd", zei de woordvoerder van het gemeentebestuur met een zekere trots. derwerp en ook via Moskou is weinig informatie over de Chinese vordering op het gebied van de ontwikkeling van kern. wapens te verkrijgen. De eerste Chinese kernproef zal waar schijnlijk van vrij primitieve aard zijn, maar het zal het prestige van China als .,kernmogendheid" in de ogen van de ontwikkelingslanden zeker doen stijgen. Deskundigen nemen aan, dat het toch nog wel een jaar of tien zal kunnen du ren voordat China een kernmogendheid zal zijn van enige importantie, om nog maar te zwijgen over de eventuele ver voersmogelijkheden raketten van de atoomladingen. Op Russische hulp hoeven de Chinezen absoluut niet meer te rekenen. Enige ja ren geleden, toen de Chinees-Russische betrekkingen minder gespannen waren, ontving China Russische hulp bij de ont wikkeling van zijn eerste kernbom. Het schijnt, dat de Chinezen indertijd de Rus. sen enige niet onbelangrijke atoomgehei men hebben ontfutseld. Het. Chinese ontwikkelingsprogramma ondervond door de plotselinge terug trekking van de Russische deskundigen en de economische teruggang in de Chinese economie enige jaren geleden, wat vertraging, maar het wordt nu weer met grote energie voortgezet. VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft gisteren volgens zijn eigen verkla ring van zijn algemene audiëntie een persconferentie gemaakt. In deze confe rentie, die te Ccstel Gandolfo werd ge houden, heeft hij aangekondigd, dat hij zijn eerste encycliek gereed heeft en dat deze vermoedelijk nog deze week het licht zal zien. De Paus zei, dat deze met de woorden „Ecclesiam Suam" zal beginnen,

de Stem | 1964 | | pagina 11