Ook concentratie van woningbouw in de gemeente Ter neuzen" BOOTTOCHTJE PER AUTO „Broederlijke" expositie van Kimpe en Metsers Zeeuwsch- Vlaanderen kan hiervan mee profiteren Werken in Hulst vanuit apostolische bewogenheid Burgemeester v. Hootegenv laakt uitlatingen raadslid Intergemeentelijke nn goedgekeurd welnemen hlburg KERN-ACHTIGE BURGEMEESTER RIJPSTRA: Grote export tomaten naar Duitsland Uniek samengaan in Hulst Enig respijt voor pachters oesterpercelen Te land en te water PRUIMENTIJD IN ZEELAND jXAMENS )GWATER Vandaag Morgen Zeeuwse behoefte aan centra van 50.000 inwoners Parochie-assistente mej. Vingerhoeds: Diamanten bruiloft in Koewacht Sociale Dienst fungeert niet goed" Nieuwjaarswens iets verlaat a&Maïi ik Vlaggen Sportief Champagnole Solied autoriteiten, zodat ver- Jrden, dat met bepaalde lening gehouden. De tien. mes zullen worden toe- lyitheren, die elk zullen voor 1500 tot 1800 per- overigen worden bezet |;n, die telkens 3500 per- iDchie zullen tellen. Dat |tijnen de grondvesters parochies in Tilburg ■ke) werden aangewezen port uit de beschikoaar- tnde jaren van daarvoor leestelijken. De Witheren gehuisvest in een klooster ■ingsplan de Heikant. Of lal al worden gebouwd, li bestaand pand zal wor- 1 is momenteel nog niet pre regens de dam in de pd Harvey hebben ver- stad bedreigd door wa- Ichler die dam gelegen r-v -vw.4- man die een der groot- luaders werd: Emil Jel- |et zijn dochter Merce- noemde de door hem auto's hardnekkig zo, de fabriek er niets van leten en nog steeds de llatmier gebruikte. Zijn |was; „Wie auto's wil moet eerst wedstrijden Toen de fabriek niet Mercedesplannen wilde I bestelde hij eenvoudig lilt auto's met een waarde I"' dan een half miljoen kn argument waartegen Iele behoudzucht bestand 1 geniale constructeur Wil- li/bach werkte de plannen pier Mercédès uit. f duits-m.o. br Duits M.O.-A fschooi- Bruin (Goes); Duits M.O.- A. de Smet (Sluis). ïtrotechnisch fïstallateur lam slaagde voor het exa- Itechnisch installateur de lluige uit 's-Heerenhoek. I werktuigkundige [mhage slaagden voor het ..Voorlopig Diploma", als luigkundige. de heren: E. Iliddelburg (met lof); K. iRitthem (met lof); J. de |:ens (met lof); P. Hensen, |et lof); J. H. W. Knolle, H Starrenburg, Arnemui- linusse, St.-Laurens; C. van bwerkerk; P C. van de Ihor; A. H Visser. Colijns- |an de school voor Scheeps- |igen te Middelburg. zel schilder |schilder is te Utrecht ge- eer Carlo de Witte uit Hderdag 6 augustus, gelden |incie Zeeland de volgende 'den: Hans weert 1.29 en [•neuzen 0,57 en 13.18 uur; 13 en 12,49 uur; Wemeldin- E3 uur. r 20 uur de ganzen roepen, 14 j. ur in het rotsgebergte, 14 lur Vera Cruz, 14 j. G Geef ze de ruimte ur Ontluikende liefde rr Mijn vriend Kazan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Het zal zo on derhand bekend zijn dat de burge meester van de kerngemeente Ter- neuzen, mr. H. Rijpstra, er kern achtige ideeën op na houdt, in alle opzichten. Ideeën, die hij concreti seert in het beleid van het ge meentebestuur van Terneuzen. dat erop gericht is een grootscheepse concentratie in deze gemeente te bewerkstelligen. Een concentratie van niet alleen industriële agglo meraties, concentratie ook in de woningbouw. Stemmen-van-het-platteland hebben in de afgelopen jaren al in alle toon aarden te kennen gegeven dat men op dit laatste punt beslist niet eens is met Terneuzens burgemeester. „De ene ge meente werk-, de andere gemeente- woongebied", zegt men van deze zijde. De heer Rijpstra van zijn zijde laat dan weer geen gelegenheid voorbijgaan om het tegendeel te getuigen: dat voorlopig alleen concentratie van ook de woningen in Terneuzen wet moet zijn voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zei hij nog bij ge legenheid van de feestvergadering tij dens de viering van het 50-jarig jubi leum van de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" te Terneuzen: ,,Zie ik het beleid van staatssecre taris drs. Bakker diens beslissing om het kernbeleid in de gemeente Terneuzen te continueren, red. goed, dan meen ik dat hij zich' o.m. laat leiden door de gedachte van een gerichte concentratie, welke essen tieel is voor de ontwikkeling van de kerncentra. Hierbij zal dan stel lig niet alleen gedacht zijn aan een concentratie in de woonsector, waar door sterke eenheden ontstaan, welke naar het oordeel van de staatssecre taris zeker wel een vijftigduizendtal inwoners kunnen bevatten. In con- creto zal dit beleid moeten betekenen dat de gemeente Terneuzen woon- en werkgebied moet zijn voor de in Terneuzen gevestigde of nog te vesti gen bedrijven. Een decentraliserend beleid kan slechts belemmerend wer ken op de ontwikkeling van niet al leen onze gemeente doch van de ge hele streek. .Versnippering van de woningbouw heeft vooral gelet op de betrekkelijk geringe bouwactiviteit in onze streek gevolgen welke funest zijn voor de ontwikkeling van onze streek. Eerst wanneer steden van vol doende omvang zijn gevormd kan men aan decentralisatie gaan denken.. Waarom Bijzonder klare taal. Maar het waar om van de noodzakelijkheid van een groot Terneuzen en concentratie van de woningbouw in deze gemeente bleef in deze toespraak, die inmiddels ook weer de nodige reacties heeft opgewekt, ach terwege. Een onderhoud, dat wij dezer dagen met burgemeester Rijpstra had den, werkte verhelderend. Waarom grote centrale eenheden? Zeeland heeft behoefte aan grote ste den, die een maatschappclyke functie in de streek kunnen vervullen. Om bij Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven door de industriële ontwikkeling van Terneu zen, van de kanaalzone, komen er aller lei mensen naar hier. Mensen, die door gaans geleefd hebben in of onder de rook van een grote stad met alle pri maire voorzieningen: veel en goede on derwijsinstellingen van velerlei karak ter, ziekenhuizen, een breed en goed geoutilleerde middenstand, een stad die iets te bieden heeft op cultureel terrein. Zo'n stad moet er nu ook in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn. Daarom concentratie, tot er een dergelyke stad is ontstaan: Terneuzen. Nog meer redenen? Jazeker. Het aantal inwoners van een gemeente bepaalt de financiële mogelijkheden van die ge meente. De voor Terneuzen gewens te ontwikkeling kan nooit plaatshebben wanneer de gemeente niet kan steunen op een uitgebreid inwonertal, de finan ciële basis van (bijna) iedere gemeen te. Plattelandslot Begrepen. Maar: moet aan de con centratie in Terneuzen, ook van de wo ningbouw het platteland opgeofferd worden? In geen enkel opzicht. Op het platteland" kunnen en moeten verhou dingsgewijs meer premie- en vrije-sec- torwoningen dan w.w.-woningen worden gebouwd. Die woningen geven de mensen die erin wonen, een sterkere binding met hun woonplaats. Ze hebben er best wat geld voor over om er te blijven wo nen. Die situatie dient volgens burgemees ter Rijpstra niet altijd gehandhaafd te blijven: „Eerst nog eens tien jaar cen- centralisatie gaan denken. Maar nu gro- dentralisatie gaan denken. Maar nu gro. te plannen voor de bouw van w.w.-wo ningen opstellen, die geen relatie hou den met de woningbehoefte, is uit den boze, ook al omdat er niet voldoende bouwcapaciteit in deze contreien is", aldus de heer Rijpstra. Misgingen - Middelburg Voor hoeveel steden van de bedoelde grootte is er plaats in Zeeland? Bij de ontwikkeling van de provincie Zeeland moet men primair aan Terneu zen denken. Echter: ook de ontwikke ling van het Sloehavengebied vraagt aandacht. Interessant is hierbij de vraag of het niet wenselijk is dat Middelburg en Vlissingen tot een grote stad wor den samengevoegd, waardoor ook Oost en West-Souburg in een grote stad zou den knnen worden ondergebracht. Veiligheidshalve liet burgemeester Rijp stra op het uiten van deze suggestie volgen: „Maar niet iedereen zal het met deze zienswijze eens zijn". Harmonie Burgemeester Rijpstra staat niet al leen met zijn concentratiegedachten. Hij zegt met grote waardering te hebben kennisgenomen van bijvoorbeeld een re de van gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen voor de katholieke raadsleden in west-Zeeuwsch-VIaanderen. waarin die kenbaar maakte dat aller streven gericht dient te zijn op allereerst de ont wikkeling van Terneuzen die harmoni- (Van onze correspondent) KAPELLE Zeer groot zijn nog altijd de aanvoeren van Nederlandse kas- tomaten op de veilingen. In het prijspeil is wel enige verbetering gekomen, al ligt de prijs nog niet hoger dan ongeveer 30 cent per kg voor de goede kwaliteiten. Er vindt thans echter wat minder door draai plaats van dit produkt dan in de twee vorige weken. Volgens het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen is het aanbod van Nederlandse tomaten van begin mei tot 24 juli ongeveer 40 groter geweest dan het vorig jaar. Een zeer belangrijke afnemer is West-Duits- land. Volgens de cijfers van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwproduk- ten werden er in de week van 2025 juli niet minder dan 17,4 miljoen kg Neder landse tomaten geëxporteerd, waarvan 12,4 miljoen kg naar West-Duitsland. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen verwacht, dat Nederland dit jaar van begin mei tot half augustus niet minder dan 100 miljoen kg tomaten aan West- Duitsland zal leveren. Ook Engeland en Frankrijk zijn belang rijke afnemers van tomaten, maar de hoe veelheden, die naar deze landen gaan, zijn toch aanzienlijk lager dan het kwan tum dat naar Duitsland gaat. Van een onzer verslaggevers) BREDA ZOALS WIJ gisteren al hebben gepubliceerd is mejuffr. M. Vingerhoeds alhier niet ingang van 1 september e.k. benoemd tot parochie- assistente in de Willibrordusparochie te Hulst. Zij gaat daarmee in het bisdom Breda een unieke functie vervullen, die tot nu toe alleen nog maar bestaat in het bisdom Utrecht, met name in Arnhem. Desgevraagd ver telde zij ons gisteren, in het tehuis van de Catechisten alhier, erg blij te te zijn met deze benoeming. WAT ZE PRECIES gaat doen in Hulst kon ze ons nog niet zeggen. Daarvoor is ze nog te weinig be kend met de parochie Hulst, die 1500 gezinnen omvat. Om echter in september toch al min of meer beslagen ten ijs te komen, heeft ze een maand stage gelopen in Arn hem, waar twee parochie-assis tentes werken. Daar heeft ze in elk geval geleerd, dat haar nieuwe functie dienstbaarheid aan de parochiegemeenschap betekent In nauwe samenwerking met de pastoor-deken van Hulst, zal ze er een zelfstandige werkkring vinden, waarin haar voornaamste taak de zielzorg zal zijn. ZIJ IS GEEN „vrouw in het ambt", geen vrouwelijke priester. Echter ook geen maatschappelijk werk ster, al zal zij met deze laatste functionaresse noodzakelijkerwijs wel veel contact hebben. „Maar", 20 zegt mejuffr. Vingerhoeds zelf, „een maatschappelijk werkster ver richt haar taak vanuit een sociale bewogenheid. Ik daarentegen werk vanuit een apostolische bewogen heid". Zij zal zich derhalve distan tiëren van sociale nood. Die ligt niet op haar terrein.. VOOR DE VROUW in de zielzorg ziet mejuffr. Vingerhoeds primair drie takengodsdienstonderricht (in Arnhem geven de parochie assistentes les op school)in de eredienst (versiering van het kerk gebouw, eventueel leiden van kerk koor) en stimulering van het parochieleven. „Een heel belangrijk ding is echter het huisbezoek. Dan ontdek je van alles", is haar mening. ,,En in een tijd als deze is het goed als je voor de mensen uit de parochie a.h.w. een rustpunt kunt zijn". ZOALS BEKEND is het initiatief tot haar benoeming uitgegaan van deken A. J. Koopmahs van Hulst, die zich dc laatste tijd met zijn kapelaans voor bergen werk gesteld ziet, die hem over 't hoofd dreigen te groeien. Dat houdt niet onmid dellijk in. dat parochie-assistente mejuffr. Vingerhoeds de geeste lijken zal gaan ontlasten. „Mis schien krijgen ze nu juist nog meer werk", lacht ze. ,,Als ik een maal aan het werk ga, komen er wellicht zaken tevoorschijn, waar aan de pastoor zijn aandacht zal moeten geven. Van de andere kant is het natuurlijk ook zo, dat ik hem bepaalde dingen uit handen kan nemen." Zo zou ze de zorg op zich hebben kunnen nemen van b.v. de parochiecartotheek. „Maar dat hoefde niet, want die zit prima iri elkaar". '4EJUFFR VINGERHOEDS. wier laatste werkkring in het wijkwerk van de Bredase Gerardus Majella- parochie lag. is Dongense van ge boorte. Ze geeft zich sinds vijf entwintig jaar aan het catechesa- tiewerk. In de maand stage, die ze als parochie-assistente in Arn hem heeft gelopen, is het haar op gevallen, dat de figuur van de assis tente daar door de parochianen volledig is geaccepteerd. In Hulst zal het ook wel wennen. cert met die van heel Zeeuwsch-Vlaan deren. „Immers, door de ontwikkeling van Terneuzen komt er voldoende werkgele genheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, kan op het vlak van de cultuur en het ver maak meer gedaan worden en wordt een zekere veroudering van het platte land, die met name in west-Zeeuwsch- Vlaanderen niet ongevaarlijk is, tegen gegaan. Men ziet: de ontwikkeling van Terneuzen is in harmonie met die van Zeeuwsch-Vlaanderen. De streek kan profiteren van de ontwikkeling van Terneuzen", zo meent burgemeester Rijpstra Hij hoopt dat men zich geen denkbeel den gaat vormen van een van industrie walmend Terneuzen. waarin het geen goed wonen zal zijn. „Die stemmen ste ken overal de kop op. Laat men eens naar Terneuzen komen en poolshoogte nemen. Wij zullen iedereen met open armen ontvangen en geen gelegenheid o armen ontvangen en geen gelegenheid onbenut laten om iedereen te vertellen hoe de ontwikkeling van Terneuzen ge zien moet worden. Gemeenteraden, ka tholieke raadsleden uit west-Zeeuwsch- VIaanderen, alles en iedereen is welkom. Overigens: ik heb begrip voor ieders standpunt. En ik hosd van steekspelle tjes".. HULST De tentoonstelling van wer ken van Raymond Kimpe en Guido Met sers, die onder auspiciën van de Vereni ging „Noord-Zuid" in de burgerzaal van het stadhuis te Hulst is ingericht, is een bijzonder spectaculaire. Zoals de Oost- burgse letterkundige Willem Enzinck het in zijn inleiding voor de opening van de tentoonstelling zei: „Het is heel gewoon dat twee schil ders samen tentoonstellen als zij met elkaar bevriend zijn en eikaars werk waarderen, ook, dat van die schilders de een Vlaming is, de ander een zui delijk gefermenteerd Nederlands staatsburger. Wel bijzonder en spec taculair is dat het hier een bijna 80-jarige (Klimpe) en een 23-jarige (Metsers) betreft, die hier samen ex poseren met een natuurlijkheid en een vanzelfsprekendheid die eigen lijk niet zou moeten opvallen maar die heei erg opvalt. Sympathiek op valt als iets bijzonders". Willem Enzinck voegde er aan toe dat we tegenwoordig in een tijd leven, waar in de generatieverschillen in de kunst meer dan ooit worden beklemtoond. Het komt maar zelden voor dat men onder de jonge kunstenaars een goed woord hoort over het werk van hun voorgangers van vroeger, veelal uit on wil van jeugdige zijde. „Het ontbreekt in ons hedendaagse kunstleven aan een broederschap onder de kunstenaars dei- verschillende generaties en misschien ook wel aan die onder generatiegenoten. Daarom kan men zeggen dat deze ten toonstelling uit het oogpunt van die broederschap onder de kunstenaars uniek is en een voorbeeld, dat navolging door andere kunstenaars verdient", aldus Wil- liem Enzinck zaterdagmiddag in het stad huis te Hulst. Overeenkomsten Kimpe en Metsers tonen zowel overeen komsten als verschillen. Om met de grote overeenkomst te beginnen: Beideh zijn met de uitingsmiddelen der beeldende kunst gepre-oceupeerd met de raadselen van het menselijk be staan. De figuren van Kimpe zijn de ver zinnebeelding van het geheimzinnige en onvatbare om ons heen en in ons. Een blik op de olieverfschilderijen van Guido Metsers, met name bijvoorbeeld op het doek De Aardlagen met de suggestie van de geslachten van de mensen onder de aarde leert dat ook hij zich bezig houdt met het mysterieuze van het be staan. En om nog een overeenkomst te noemen: beiden zijn bezeten kunslenaai-s die de drang hebben zich te vervolma ken, aldus de zienswijze van Willem En zinck. Verschillen Er zijn ook verschillen, zeer duidelijke verschillen; „Bij Kimpe heeft alles iets statisch over zich; zijn meditaties over de existentie spelen zich af in het licht en in felle kleuren omdat hij weet dat het licht niet minder geheimzinnig is dan het don ker. Bij de jongere Metsers zijn het de donkere kleuren, die overheersen. Kimpe is voor alles schilder: hij ziet en denkt in de materie olieverf en heeft een verfbe- handeling bereikt van een verfijning waarnaar Guido Metsers nog zoekt. Gui do Metsers is een ietwat speelser. Hij springt soms wel eens uit de band en (Van onze correspondent) KOEWACHT Onder zeer grote be langstelling werd dinsdag alhier het dia manten bruiloftsfeest gevierd van het echtpaar de Coninck-de Schrijver. In de parochiekerk te Koewacht werd een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waar na het diamanten paar werd ontvangen door het gemeentebestuur en toegespro ken door burgemeester Dierick. Ook voor de receptie was van de zijde van de Koewachtenaren een zeer grote belang stelling. Verder werd het feest in ge zellige sfeer in de familiekring gevierd. „Aardlagen" van Guido Metsers. soms ook uit de lijst, zoals men aan en kele tentoongestelde werken kan zien. In die werken heeft hij gebruik gemaakt van afvalprodukten, waarmee hij humo ristische en speelse resultaten bereikt; soms vertoont de jonge Metsers ook een barokke zwier", aldus Willem Enzinck in zijn inleiding over het werk van beide kunstenaars. Werken van Guido Metsers besprak de heer Enzinck overigens enkele weken ge leden nog in ons blad. Hij zal binnen kort ook aandacht besteden aan een ex positie van werken van Kimpe, die in Westdorpe is ingericht. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE. Burgemeester C. J. van Hootegem van Honienisse is tijdens de dinsdagavond gehouden raads vergadering fel van leer getrokken tegen een uitlating van het raadslid, de heer Cornelisse, als zou de Sociale Dienst van de gemeente niet goed werken. Deze had zich laatdunkend uitgelaten tijdens de behandeling van het voorstel ter vast stelling van het reglement voor de uit voering van de Algemene Bijstandswet. Bij de uitvoering van die wet, door b. en w., (zoals werd voorgesteld) zal het college moeten worden geadviseerd door een college van deskundigen, meende de heer Cornelisse. De rest van de raad ging zondermeer akkoord met het voor stel, de tenuitvoerlegging uitsluitend in handen van b. en w. te leggen. Wel bepleitten verschillende raadsle den, o.m. de heren Rademakers en De Booy, de instelling van een commissie van advies of een commissie van bij stand, wanneer daaraan mettertijd be hoefte blijkt te bestaan. Aan het slot van de discussie maakte de heer Cornelisse op het verzoek van de burgemeester kenbaar in de notulen op genomen te willen zien, dat hij met zijn uitlatingen de Sociale Dienst van de gemeente Hontenisse niet heeft willen blameren. Het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor een op haaldienst van huis- en tuinvuil met de gemeente Vogelwaarde en Graauw vond deze keer genade in de ogen van het grootste deel van de raad. Tijdens een vorige vergadering staak ten de stemmen over het voorstel; de raad was toen niet helemaal volledig. Er waren nu drie tegen-, acht voorstem mers. De heren De Booy en Cornelisse betoogden nog niets te weten over de financiële en andere consequenties van een eventueel raadsbesluit. Zij konden dienaangaande overigens niet verder worden geïnformeerd. „De hele zaak be vindt zich in een beginstadium. Het be stuur van de nieuwe dienst moet alles nog regelen", aldus burgemeester van Hootegem. Baron Collot d'Escury zei te geloven, dat de gemeentelijke herinde ling (de nieuwe dienst start pas over enige jaren) roet in het eten zal gooien. Tegen stemden tenslotte de her^n Cor nelisse, Collot en Sponselee. Ook een voorstel, waarover tijdens een vorige vergadering de stemmen eveneens 5? (Van onze correspondent) SEROOSKERKE Mevrouw J. Berrevoets-Ver boom te Seroos- kerke op Schouwen ontving dezer dagen een prentbriefkaart uit 's-Gravenhage van „Jans en Nel lie" met een gelukkig nieuwjaar voor... 1929. Jans en Nellie zijn ondertussen al moeder en grootmoeder, doch daar kan tante Pos zich niet aan storen. Haar taak is poststukken te be zorgen, een taak waarbij zij nim mer versaagt, ook al duurt de be zorging dan 35 jaar. Het is ons niet bekend, welke weg de kaart sinds 1929 heeft bewandeld. staakten, n.l. dat tot verwerving van een stuk grond ten behoeve van de ontslui ting van het bejaardentehuis, haalde het deze keer in de redaktie, die b. en w. er aan hadden gegeven: n.l. de helft van de vergoeding voor de voormalige grond eigenaar te betalen, het bestuur van de Stichting Bejaardentehuis zal voor de andere helft bydragen. In de vorige raadsvergadering stelde de heer van Wesemael voor alle grond- verwervingskosten in dit verband voor rekening van de gemeente te laten ko men. Over dat voorstel, evenals over dat van het college, staakten destijds de stemmen. De heer van Wesemael maakte gisteravond bekend zijn voorstel te wil len intrekken, omdat hem ter ore waa gekomen dat, zal „zijn" procedure ge volgd worden, een aanmerkelijke ver traging zal ontstaan. Hij zei te verwach ten, dat b. en w. mettertijd een flinke bijdrage aan het stichtingsbestuur zullen verstrekken in de kosten voor de aan te leggen nieuwe weg naar het tehuis. Het voorstel van b. en w. werd daarna met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel tot verhoging van de keur lonen voor vlees haalde het voorlopig niet. De raad bleek gekant tegen deze verhoging omdat „de kleine man er de dupe van wordt", zoals verschillende heren betoogden. „Wij zijn ook geen voor standers," aldus burgemeester Van Hoo tegem, „maar wij stonden in ons district alleen." Besloten werd het voorstel aan te hou den en nader overleg te plegen met de vleeskeuringscommissie. In alle andere gevallen werd conform het voorstel van b. en w. besloten: er werd een begrotingswijziging vastgesteld, evenals de bezoldigingsverordening, de vergoedingen voor verschillende onder wijsinstellingen en het tarief voor het ge bruik van de nieuwe muziekkiosk; ge meentesecretaris O. Verstraaten werd be noemd tot lid van het algemeen bestuur van de bestuursschool Zeeland, waar nemend secretaris F. de Waal tot plaats vervangend lid en het raadslid, de heer De Booy, werd benoemd tot raadsafge- vaardigde in het bestuur van de stichting Huize St. Antonius. Hij is als zodanig de opvolger van wethouder Everaert, die heeft bedankt. DEN HAAG De minister van Fi nanciën is bereid de huurders van oesterpercelen in de Zeeuwse stromen tot 1 oktober de tijd te geven voor een beslissing of zij hun bedrijf willen voort zetten of niet. Tot dusver gold de rege ling. dat zij voor 1 augustus een besluit moesten nemen. De minister heeft er begrip voor, dat er oesterkwekers zijn, die menen, dat zij nu nog geen besluit kunnen nemen. Hij is bereid aan hen, die een huurovereenkomst per 1 april 1963 hebben ontbonden of dit nog zullen doen de oude percelen opnieuw te verhuren als zij binnen drie maanden na het tot standkomen van de wet tot regeling van de tegemoetkoming in de schade als gevolg van de Deltawerken, een schrif telijk verzoek indienen bij de voorzitter van het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen te Middelburg. Minister Witteveen heeft dit ook naméns de minister van Verkeer en Wa terstraat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Ka merleden j. A. van Bennekom en C. F. van der Peijl. Deze Kamerleden waren van mening, dat de pachters nauwelijks voor 1 augustus over de voortzetting van hun bedrijf zouden kunnen beslissen omdat zij dan nog geen zekerheid zou den hebben over de uiteindelijke schade vergoeding voor de oesterkwekers op grond van artikel 8 van de Deltawet. (Van een onzer verslaggevers) KEIZERSVEER. „Kijk ma; daar vaart een auto in het water!", dat was de reactie van een jon getje van een jaar of acht, dat sa men met zijn moeder op een bank aan de oever van de Amer zat te genieten van een heerlijke vrije vakantiedag, toen hij op het wa ter de hei-rode amphicar van de heer P. Ettema uit Groningen ont waarde. „Daar vaart een auto" hiermee had de knaap meteen de amphicar getypeerd, die zich zo wel op de weg als te water even gemakkelijk voortbeweegt. Het idee van de amfibiewagen is niet nieuw, doch beperkte zich in de prak tijk tot op heden feitelijk tot het leger. Met de D.W.M.-amphicar ligt deze mo gelijkheid thans ook in het bereik van de particulier. Voor nog geen tiendui zend gulden heeft men tegelijk een auto en een motorboot. De amphicar is een produkt van de bij de Quandt-groep aangesloten Duitse Wa gon- en Machinefabrieken te West-Ber- lijn. De wagen, die ongeveer een jaar of twee geleden werd ontwikkeld, nam vorig jaar plots een hoge vlucht door het afkomen van belangrijke Amerikaanse orders. Generaal importeur voor Neder land n.v. Schone en Co. te Groningen introduceert de amphicar nu in ons land. De heren G. F. J. Schone en zijn compagnon P. Ettema, die een accoun tantskantoor in Groningen drijven, heb ben de verkoop van de amphicar ter hand genomen. Met zijn vrouw en drie dochters, maakt de heer Ettema mo menteel een trip door heel Nederland, waarbij hij zijn vakantie combineert met het leggen van contacten met autodea lers en het geven van demonstraties. De heer Ettema kampeert momenteel al enige tijd in het Oosterhoutse kampeer- centrum „De Katjeskelder", vanwaai- uit hij met zijn auto al diverse toch ten te land en te water heeft gemaakt. lil Keizersvecr en Drimmelen is hij reeds een snede bekende en iedereen zwaait ais ze hem met zijn auto door het water zien snijden. De wagen ligt vast op het water en heeft een topsnel heid van vijftien kilometer met een ben. zineverbruik van drie liter per uur Op \/andaag is prinses Irene jarig. Dc regering heeft bepaald, dat van de rijksgebouwen de vlaggen zullen uithangen. Dit is een wenk voor de ge meenten meer niet om ook van gemeentehuizen e.d. dit eerbetoon aan een lid van het Koninklijk Huis te brengen. In de meeste gemeenten zal dit ook zeker gebeuren. Een paar ge meenteraden beslisten anders. De te genstanders van het vlaggen haken vast aan een bericht, dat de prinses met haar echtgenoot een krans legde bij een monument voor generaal Mola in Pamplona. Die generaal is een be langrijke figuur geweest in de opstand tegen het republikeinse bewind in Spanje, die leidde tot een langdurige en bloedige burgeroorlog, waarin ook Hitler, Mussolini en Stalin een rol speelden. Die burgeroorlog heeft inder tijd in ons land de gemoederen zeer verdeeld. Excessen en wreedheden kwamen aan beide kanten voor. Nu nog hoort men redeneren: Franco heeft het Europa bespaard, dat bet Iberische schiereiland een communistisch bol werk werd. Anderen zeggen: Franco schonk aan nazisme en fascisme de ge legenheid om de nieuwste wapens te proberen en aldus te oefenen voor de tweede wereldoorlog. Men kan er ein deloos over discussiëren. In ieder ge val zijn er voor beide standpunten ar gumenten aan te halen. Men mag nie mand het recht ontzeggen voor een van de beide standpunten partij te kie zen. En als men voor het eerste stand punt kiest, wil dit nog helemaal niet zeggen, dat men nu het Franco-bewind met zijn onderdrukkingsmaatregelen tegenover politieke tegenstanders en protestanten goedkeurt. Wie een krans legt bij een standbeeld van generaal Van Heutsz kan zich toch verheugen over het vrij-worden van Indonesië. Het is dan ook een simplistische rede nering, die prinses Irene nu met fas cistische sympathieën behept ziet, om dat ze naast haar echtgenoot in eer betoon voor het standbeeld van gene raal Mola heeft gestaan. We vlaggen vandaag voor haar, omdat we in haar het Huis van Oranje-Nassau willen eren. Daar mogen we niet allerlei po litieke ballast aan hangen. E"r zit telkens weer een merkwaardig tegenstelling tussen de ontzaglijki inspanningen, welke worden verricht om ingesloten mijnwerkers aan de dood te ontrukken en de slordigheid mo gen we wel zeggen waarmee op an dere terreinen met mensenlevens wordt gespeeld. In Kongo, in Vietnam, in Laos, op Borneo worden krijgers op aanvalstochten uitgestuurd en met gelatenheid, met onverschilligheid zelfs nemen we kennis van de mede delingen: 10 gesneuveld, 50 gesneuveld. 100 gesneuveld. Een ander „slagveld" is dat van het verkeer in de moderne landen. Vooral in de weekends vallen er slachtoffers bij tientallen zonder dat we er nog ernstig door beroerd wor den. Het lot van de 14 ingeslotenen van Champagnole heeft ons echter da genlang bezighouden. Van ieder nieuwtje daarover namen we gretig kennis. Men vroeg niet wat het aan slepen van boortorens en het dagen du rende reddingswerk kostte. Men leefde mee met de vrouwen en kinderen van de opgeslotenen, die dag en nacht in afschuwelijke spanning leefden. Het werd een demonstratie van bereid willigheid en hulpvaardigheid, een de monstratie van het beste in de mens. Met de triomf der redders, met de vreugde van de geredden, hun vrou wen en kinderen leven we nu allen van harte mee. Hoe deze tegenstelling te verklaren? Het is het uitzonderlijke en het niet- onherroepelijke, dat ons treft. We kun nen zo'n gebeurtenis in ons denken omvatten .terwijl a! dat andere als het ware aan de greep onzer verbeelding ontsnapt. Toch kan zo'n gebeurtenis ons weer eens doen beseffen, hoe kostbaar het geschenk van het leven is, hoe misda dig het is daarmee achteloos om te springen. In alle omstandigheden moe ten we het eigen leven en dat van an deren ontzien, achteloosheid en roeke loosheid uitbannen. Dit kan een les zijn van Champagnole. teur ligt, een snelheid van honderd twin tig kilometer, met een benzineverbruik van één op elf. De wagen heeft een sportief model. Van voren bezien, doet hij enigszins aan de Caravelle denken. De voorruit verraadt evenwel onmiskenbaar de ver wantschap aan de Triumph In verband met zijn dubbele taak staat de auto opvallend hoog op zijn wielen. De on derkant van de wagen is geheel afge schermd en alles sluit volkomen water dicht af. De motor ligt hoog achterin. Achter aan de onderzijde bevinden zich twee plastic schroeven, die door het in schakelen van een aparte versnelling normaal door de automotor worden aan gedreven. De voorwielen dienen als roer, zodat men de varende wagen gewoon met het stuurwiel kan besturen. Men kan met de amphicar voor- en achter uit varen. Om het de bestuurder te ver gemakkelijken kan bovendien de gastoe- voer op alle 'gewenste standen worden vastgezet. Een apart elektromotortje zorgt voor de lozing van het boordwa- ter. Bij woelig water wil het namelijk nog wel eens gebeuren dat, indien men even niet oplet, een op de boeg stuk slaande golf de auto binnenspoelt, als men met open dak vaart. De blaas- verwarming zorgt dan trouwens wel, dat men weer spoedig is opgedroogd. De amphicar is bijzonder solied ge bouwd en goed afgewerkt. Het 1,2 mm dikke plaatijzer is aanmerkelijk dikker dan dat van andere auto's en het lak is speciaal op de taak van de auto te water geprepareerd. Het totaal-gewicht bedraagt duizend vijftig kilo. De amphicar. waarin eigenschappen van verschillende Duitse merken zijn ver enigd. hleft het dashboard van 'n DKW, het stuur van een Volkswagen en de de weg haalt de auto, waarin een 43 p.k. I motor en voorruit van een Triumph. Triumph-sport-motor met één carbura-1 Speciale glijbumpers aan de achterzij- De amphicar biedt royaal ruimte aan vier personen. de beschermen de scheepsschroeven voor beschadigingen. Het is overigens een merkwaardige ervaring om met een auto zo maar het water in te rijden. De eerste keer kijkt men wat onwennig rond, als men plots met een korte plons in het water glijdt en dan ontdekt, dat men gewoon blijft drijven en geen water de wagen binnen dringt. Een opspattende golf van een passerende boot roept je dan weer tot de werkelijkheid terug: Je zet de vier- versnellingshandle in zijn ..vrij", scha kelt de seheepsversnelling in, geeft gas en rustig vaar je dan de rivier op. Als men dan een tijdje heeft rondgedob berd en zin heeft in een kop koffie, zoekt men een niet te steile stevige oever op en rijdt aan land. Zelfs een helling van vijftien procent hoeft geen bezwaren op te leveren. Het is allemaal kinderlijk eenvoudig. Kapitein A. Schuilei* van de rondvaartboten te Drimmelen heeft sa men met de heer Ettema met de amphi car een tocht door de Biesbosch gemaakt. ..Het ging fantastisch", vertelt hij en enthousiast verhaalt hij hoe de wagen afwisselend voer en over drooggevallen zandplaten reed. „Zuiver voor je plezier, kun je je geen betere wagen wensen"' verzekert ook de heer Ettema, die hoog opgeeft van de recreatieve mogelijkhe den van de amphicar. die reeds veler harten heeft gestolen. Tijdens zijn tocht door Nederland volgende week gaat de reis naar Zeeland noteert de heer Ettema links en rechts de plaatsen waar men gemakkelijk per boot of am phicar in en uit het water kan ^era- kcn. Deze aantekeningen verzamelt hii op verzoek van de afdeling watertoeris me van d A.N.W.B., die deze gegevens aanwenden voor het uitstippelen routes over water. wil van (Van onze correspondent) KAPELLE Het is pruimentij in Zeeland; een drukke tyd vooi honderden telers, die dit produkt op hun bedrijf hebben. Door het warme weer rijpen de vruchten in een snel tempo en dagelijks worden de aan voeren van pruimen op de veilingen van Kapelle-Biezelinge en Goes thans groter. Zuid-Beveland is het belangrijkste Zeeuwse produktiecentrum van prui men. In de jonge fruitgebieden treft men deze fruitsoort niet zoveel meer aan. maar des te meer in de oudere centra. Het vorig jaar kwamen er op de vei ling in Kapelle ruim 1 miljoen kg prui men en op de veiling in Goes ruir 600 ton. Maandag had enkel de veiling in Ka pelle een aanbod van ruim 60 ton prui men, hoofdzakelijk bestaande uit de ras sen Czar en Ontario. Eerstgenoemd ras is diep blauw van kleur en laatstgenoemd is geel-groen en bijzonder sappig. Even als in de voorgaande jaren toont de con sument weer een voorkeur voor dc blau we Czar en hiervoor werden maandag in Kapelle prijzen betaald van 1,40 tot i o nor kg voor de goede kwaliteiten, terwul voor de Ontario 0,70 tot ƒ0,90 c. Kg werd betaald. De mindere kwali teiten deden resp. rond 80 cent per kg en rond 40 cent. Voor de telers zijn dat zeer bevredigen de prijzen, ook al is er dit jaar geen sprake van een bijzonder grote oogst. Vooral naar de grote steden in Holland worden vanuit Zeeland zeer veel prui men verzonden, maar ook in de vakantie centra aan de kust vinden de Zeeuwse pruimen een warm onthaal. Verder kunnen er grote hoeveelheden worden verkocht op de markten in de Brabantse steden.

de Stem | 1964 | | pagina 3