Graag wijn en sigaretten55 Ziekenhuis bewaakt Lonen ten hoogste vier procent hoger Stanleystad in de val Kartingrace gaat door CRISIS IN NOORD-KONGO BEREIKTE HOOGTEPUNT: Europeanen geëvacueerd Natie voeten DORSTIGE BAKKER FLESTE SLIJTERS IRENE VANDAAG 25 aar Oefeningen ndtekenen Chemie N.Y. nicus dienst Gehandicapte zwemt over Kanaal NA PROTEST VAN VS. Rijksbegroting praktisch klaar Wijzigingen in partij Rood-China? IÉ BREDA aagd Jongensschool 26 te Breda erwijzer DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Geen clementie: Fietsers na tol over de brug Ontwerp-akkoord Den Haan en Bonn eens over Noordzeegrenzen Opklaringen De De Gaulle admiraal DOOR DE MAND In Leidschendam PANIEK BRAZZAVILLE Blanke en neger doodgestoken in Duitsland Heye's kritiek wordt getoetst op waarheid Succes in strijd tegen Loempa s Technische School te Dedige indiensttreding te MO-P of Hoofdakte ;e betrekking: 34 les- kte N.II a. voor plm. ;ek. ies met vermelding snties te richten aan thouders van Breda. voor haar nieuwe fabriek Lijndonk 25 nstallatie en onderhoud ar elektrische apparatuur. deze verantwoordelijke zoeken wij een kracht die is zelfstandig te werken. i tot 35 jaar. teurs-diploma gewenst. chtingen 47350. 104e JAARGANG No. 24656 Voor God, Koningin en Vaderland ember a.s. logelijk daarna t hoofd der school, elissenstraat 21 te Breda. Er.-a Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bi| contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) GEREDDE NEGEN ZIJN ER REDELIJK AAN TOE DOVER Een gedeeltelijk verlamde Amerikaan, die zonder stok nauwelijks kan lopen, heeft dinsdag Het Kanaal bedwongen. Het is de 39-jarige John Starlett. Hij legde de 22 mijl van de Franse naar de Britse kust af in 12 uur 45 minuten en landde op een verlaten strand in de omgeving van Dover. „Dit is de mooiste dag van mijn leven", «iep hij de verslaggevers toe, toen hij naar de vaste wal waadde. „De eerste maal dat ik er over dacht Het Kanaal over tè zwemmen, was ik bang dat mijn vrienden me zouden uitlachen, maar ik werd door duizenden mensen aan gemoedigd en vandaag wist ik dat zij voor me duimden, terwijl ik zwom. Ik hoop dat mijn succes een stimulans is voor allen die lichamelijk gehandicapt zijn". Gevraagd naar zijn plannen voor de toe komst, zei de Kanaalbedwinger: „Eerst een poosje slapen en dan morgen een stukje zwemmen. om de spieren los te maken". DEN HAAG Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan in te gaan op een verzoek van het Twee de-Kamerlid mej. mr. A. P. Schilthuis (P.v.d.A.) om fietsers vrij te stellen van tolgeld voor de Nieuwe Haringvliet brug. Hij zegt in zijn antwoord op schriftelijke vragen van dit Tweede- Kamerlid, dat fietsers en bromfietsers goedkoper over de brug kunnen, dan via het veer HellevoetsluisMiddelhar- nis. De tol voor de Haringvlietbrug is voor fietsers en bromfietsers f 1.20, het veergeld voor fietsers f 1,05 en voor bromfietsers f 1,20. De grondslag voor het vaststellen van het tarief is geweest een goede aanslui ting te verkrijgen met aan de bestaan de veertarieven. Er is daarbij gestreefd zo weinig mogelijk differentiatie in soor ten aan te brengen en voor alle soorten voertuigen het tolgeld iets lager te stel len dan het veertarief. (Van een onzer verslaggevers) CHAMPAGNOLE. Voorman André Martinet (44) is om elf minuten over lialf zeven dinsdagavond als laatste van de negen bevrijde kompels per reddingscapsule boven gekomen. Michel Jacques ging omstreeks kwart over vijf als eerste met spoed per ambulance naar liet ziekenhuis. De volgorde waarin de ingeslotenen uit bun duistere verblijf werden gehaald, bleek nauw verband te bonden met de lichamelijke conditie. Ondanks de doorgestane emoties zijn de bevrijde mijnwerkers er geen van allen ernstig aan toe. DEN HAAG Een Nederlandse en een Duitse delegatie hebben een ontwerp overeenkomst opgesteld over de afbake ning van dat de-J van het continentale plat van de Noordzee, dat grenst aan het Nederlandse en Duitse grondgebied. Bii de besprekingen, die vandaag zijn geëindigd, is een deel van de grens, lo pend van de kust tot aan de 54e breedte graad. gemeenschappelijk vastgesteld, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld De ontwerp-ovei eenkomst heeft nog de goedkeuring van de Nederlandse en Duitse regering nodig. Zodra de goed keuring is verleend zal de overeenkomst in Bonn worden ondertekend. Daarna zullen de parlementen zich erover uit spreken. BRAND in de Gcneefse „batiment elec- tonal", een conferentiecentrum, heeft dinsdag voor vijf tot zes miljoen Zwit serse franken schade aangericht. DE INDONESISCHE minister voor plan tages, Seda, heeft gezegd dat Indonesië de Nederlandse ondernemingen, die het in beslag heeft genomen, niet zal terug geven, terwijl het evenmin schadever goeding voor het in beslag nemen zal betalen. DE ZUIDAFRIKAANSE premier Hen drik Verwoerd heeft zijn kabinet gereor ganiseerd. P, W. Botha is benoemd tot minister van woonschappen, openbare werken en kleurlingenzaken. Om twaalf minuten over vijf in de na middag riep Martinet voor het eerst: „Montez", ophalen. Alle voorzorgsmaat regelen waren toen genomen en misluk kingen zouden uitgesloten zijn. Zodra Jacques in wit singlet naar buiten kwam werd hem een donkere bril opgezet. Vrij wel zonder hulp kwam hij de houten stelling af. Om vijf voor één dinsdagmiddag be reikte de boor de ingesloten groep. Het was een climax na acht dagen van wis selvalligheid bij de reddingspogingen. Martinet gaf aanwijzingen bij het boren van het laatste stuk. Hij deelde mee dat het dak op de plaats waar de boor door stootte zachtjes naar beneden kwam en niemand had gewond. Direct na de door braak begonnen ingenieurs met het ont mantelen van de grote olieboor. Hij maakte plaats voor de takel, waarin de reddingscapsule zou komen te hangen. Het eerst waarnaar de mannen vroegen toen hun eerste gejuich en dat van de redders was weggestorven, was wijn, si garetten en lucifers. Blijkbaar wilden ze hun redding alvast beneden vieren. Enkele minuten over vier werd de capsule voor een eerste proeftocht neergelaten. De top van de heuvel leek inmiddels veel op een slagveld. Vijfhon derd redders krioelden er in witte stof wolken rond en tenminste tweehonderd politiemannen blokkeerden de onmiddel lijke omgeving van de schacht. Rondom het ziekenhuis van Champagnole was in tussen al een politiekordon gelegd Voordat het feitelijke reddingswerk be gon heeft de arts Leon Montagne. betrok ken bij het bevrijdingswerk, met voor man Martinet getelefoneerd. „Onze voe ten staan onder water en we hebben het koud", antwoordde de voorman op de vraag hoe het groepje zich voelde nu de redding nabij was. „Maar overigens gaat net ons goed. Het elektrisch licht ging uit. maar we hebben de lamp op een f.Ve Plaats genangen en er is nu weer tot vervolgde Martinet. Montagne vroeg: „Waren jullie bang in de minuten voor de doorbraak?" ..Helemaal niet" aldus Martinet „We zijn noon bang geweest. Er vielen maar drie stukken steen toen jullie er defini tief door vamen Het grootste ogenblik van de a^elopen acht dagen is eigenlijk geweest dat we voor het eerst de boor boVen ons hoorden". bij het plaatsnemen in de koker behulp zaam te zijn en die als laatste de onder grondse ruimte verliet, heeft daar de spo ren gezien die de vuisten van de mannen hebben achtergelaten op de wanden, waarop zij dertig uren hamerden om de aandacht te trekken. De geredden zullen twaalf tot vieren twintig uur in het ziekenhuis blijven. De enige gewonde is voorman Martinet, die een verstuikte enkel heeft. Een gees telijke, die de mannen een bezoek heeft gebracht, zei dat hun voortdurende angst was geweest dat het plafond van de ga lerij zou instorten. De inwoners van het Engelse mijnstadje Dukinfield hebben meer dan 200 pond gestort in een fonds voor de nabe staanden van de mijnwerkers, die bij de instorting in een kalkgroeve nabij Cham pagnole om het leven zijn gekomen. Initiatiefnemer tot de oprichting van het fonds is de burgemeester van Du kinfield. mevrouw H. Andrew. Zij kwam op het idee om gelden bijeen te brengen tijdens een bezoek dat Franse kinderen uit Champagnole ten tijde van de ramp aan haar stad brachten. 2 Weersverwachting van het K.N.M.l. 2 geldig tot vanavond: 2 Aanvankelijk plaatselijk mist of laag- hangende bewolking. Later op de dag J opklaringen en droog weer. Zwakke 2 wind. Iets warmer. Vandaag: zon onder 20.23 uur. Maan onder 19.05 uur. 2 Morgen: zon op 5.09 uur. Maan op 2 2 2.55 uur. 2 burgemeester van Champagnole, Andre Socic. heeft dinsdagavond in een toespraak tot de burgerij meegedeeld dat het zoeken naar de nog vermiste vijf man in de kalkmijn nog niet is gestaakt „Ik geloof dat we tenminste de eerst! komende paar dagen de moed niet mo gen opgeven. Er is wat water in de gale rijen en men kar. op water twaalf dagen leven". Mijningenieur Menardi. die naar de ne gen mijnwerkers was afgedaald om hun PARIJS President De Gaulle mag zich, ondanks zijn politieke meningsver schillen met de Amerikaanse regering, admiraal van de Amerikaanse vloot noe men. Deze rang is hem door de gouver neur van de staat Louisiana, McKeithen. verleend. De bijbehorende oorkonde, die dinsdag door een afvaardiging in Parijs werd aangeboden, is doorgezonden naar Colombey-les-deux-Eglisès, waai het Franse staatshoofd zijn vakantie door brengt. Louisiana, dat eens een Franse kolonie was, wil niet de benoeming de betrekkingen met Frankrijk onderstre pen. MICHEL JACQUES kwam als eerste boven CHAMPAGNOLE Een Britse verslaggever, die met alle geweld de eerste wilde zijn om met de gered den te kunnen spreken, heeft een blindedarmontsteking voorgewend en zich in het plaatselijke ziekenhuis laten opnemen. De chirurg van het ziekenhuis kwam er bij onderzoek van de „pa tiënt" overigens al spoedig achter dat de verslaggever hoogstens aan „primeurkoorts", maar zeker niet aan blindedarmontsteking leed. Hem werd daarop verzocht het ziekenhuis met bekwame spoed te verlaten. DEN HAAG De Nederlandse wed strijd in de competitie om het Europese kampioenschap karting kan doorgang vinden. Burgemeester H. A. C. Bannink van Leidschendam heeft alsnog na over leg met de organisatoren toestemming gegeven om deze grote prijs van Ne derland op het kartodroom van Leid schendam te houden. Hij heeft daaraan de restrictie verbonden, dat de wedstrij den alleen op zondagmiddag 16 augustus vanaf 13.00 uur mogen worden gfehou- den. Het programma moet daardoor enigszins worden gecomprimeerd. UTRECHT Een Utrechtse ban ketbakker-kok, de 44-jarige H„ heeft minstens veertien Utrechtse slijters flessen jenever afhandig gemaakt zonder ervoor te betalen. Hij stapte de winkel binnen, vertelde dat hij vader was geworden en bestelde ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis een grote hoeveelheid drank, meestal zo ter waarde van een gulden of tachtig. Als hij dan vroeg of hij vast een fles jenever mee kon uemen. werd hem dat nooit geweigerd. Soms kwam hij dezelfde of de volgenue dag nog eens terug om zijn order aan te vullen en nam dan en pas sant maar weer een fles mee naar huis. Hij gaf altijd adressen op in de buurt van de wijnhandel, maar ais de drankvoorraad daar werd afgele verd bleek men niets van de bestel ling af te weten. De banketbakker liep tegen de lamp toen een van de slijters arg waan kreeg, eens een kijkje ging nemen op liet opgegeven adres en merkte dat de zaak niet klopte. Hij belde al zijn collega's in Utrecht op om hen te waarschuwen, maar daar bij werd duidelijk dat hij lang niet het enige slachtoffer van de oplichter was. Een van dc wijnhandelaren be sloot zelf op onderzoek uit te gaan. Toen hij bij een collega de naam noemde die H. hem had opgegeven, bleek dat de banketbakker in die zaak een tijd lang een rekening had gehad op dezelfde naam. De collega in kwestie kende inmiddels ook zijn ware naam, aangezien H.'s vrouw hij hem was geweest om de rekening op te heffen, toen haar man aan een ontwenningskuur moest beginnen. II. was tijdelijk zonder werk en in die periode heeft hij minstens 32 flessen jenever achterover gedrukt en ondanks de ontwenningskuur leeggedronken zonder dat zijn vrouw er iets van merkte. H. is in middels aangehouden. Maddox weer aangevallen WASHINGTON. Gistermid dag (plaatselijke tijd middernacht) hebben zes Noordvietnamese tor- pedoboten opnieuw de Amerikaan se torpedojager „Maddox" aange vallen. Ook het inmiddels in de baai van Tonkin gearriveerde tweede Amerikaanse oorlogsschip de jager „C. Turner", moest zich tegen de motortorpedoboten ver weren. Tenminste twee Noordviet namese vaartuigen zijn vernietigd. De Noordvietnamezen openden zelf het vuur. Aan de tegenaanval namen ook straaljagers van het vliegdekschip „Ticonderoga" deel. De Verenigde Staten hadden intussen Noord-Vietnam in een scherp gestelde nota laten weten dat een herhaling van een incident, zoals de „onuitgelokte aan val op de Maddox op zondag jl. ernstige gevolgen" zal hebben. Het heeft er nu alle schiin van dat Hanoi de zaak op de spits wil drijven. Volgens de nota, waarvan de inhoud gisteren in Washington bekend werd ge- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Half Nederland moge op vakantie zyn, het kabinet-Marijnen is hard aan het werk. De ministers leggen op het ogenblik de laatste hand aan de rijksbegroting voor 1965. Sociaal-econo mische problematiek speelt hierbij een hoofdrol. Naar verluidt is men het op dc volgende punten eens geworden: 1. Gezien de voortdurende spanning op de arbeidsmarkt en de mede daaruit voortvloeiende gevaren van overbe- steding. zullen de lonen in 1965 ge middeld maximaal ten hoogste met rond 4 procent kunnen stijgen. Aan een loonstop wordt (nog) niet ge dacht. „r 2. De voorgenomen A.O.W.-verhoging tot een sociaal minimum zal worden doorgezet. Om de premieverhoging voor de zelfstandigen niet te zwaar te maken, zal er uit de schatkist onge veer 200 miljoen worden bijgedragen. Aanvankelijk was aan een schatkist- bijdrage van 150 miljoen gedacht. Bo vendien zal ter verdere compensatie van de premieverhoging in 1965 al een deel van de voorgenomen belas tingverlaging van 1 miljard worden geëffectueerd. 3 De kredietbeperking van de laatste tijd zal worden voortgezet. Mocht het nodig zijn dan zal een verdere ver scherping weiden doorgevoerd. 4 De stijging van de overheidsuitgaven, inclusief die van gemeenten en pro- LEOPOLDSTAD. De crisis in noordelijk Kongo, veroorzaakt door opstandelingen, van Gaston Sou- mialot, heeft gisteren een hoogte punt bereikt met een massale aan val op Stanleystad, op twee na de grootste stad van Kongo. Euro peanen zijn per vliegtuig uit de bedreigde stad geëvacueerd. Vol gens tal van berichten wordt in de stad zelf, waar de rebellen de sympathie van de bevolking schij nen te genieten hevig gevochten. In Stanleystad bevinden zich on geveer zeshonderd man van het nationale Kongolese leger. De val van Stanleystad zou voor het Kongolese leger de grootste nederlaag uit zijn geschiedenis zijn. Uit Elisabeth- stad werd gemeld dat Katangese politie- troepen op weg zijn gegaan om de inge sloten Kongolese regeringstroepen de helpende hand te bieden. Gisteren werd in Leopoldslad bekend dat in Kalima de Belgische witte pater W P. Waterkeyn is vermoord. Vermoe delijk is hij een van de vier Europese slachtoffers, waarover eerder al werd bericht. Uit Noord-Katanga komen momenteel wat gunstiger lirrichten. Regeringsgezin de troepen hebben daar Boudewijnstad omsingeld en nachten op versterking, waarna zij de rebellen uit de stad zullen verdrijven. Eergisteren kwamen de eerste aanwij zingen binnen dat rebellenaanvoerder „kolonel" Victor Clenga zijn bedreiging „Stanleystad te veroveren" ging waar ma ken. De toestand werd echter gisteren pas alarmerend, toen steeds groter for maties aanrukkende opstandelingen wer den gesignaleerd. Rebellen drongen de voorsteden van Stanleystad binnen, terwijl aan de an dere kant van de stad een basis van het regeringsleger werd veroverd met steun van de bevolking. Generaal Moboetoe, opperbevelhebber van het nationale leger, deelde gisteravond in Leopoldville mee! dat de militairen in paniek de basis had den verlaten. Tegelijkertijd meldde een telegram van de Amerikaanse consul in de bedreigde stad dat voor het consu laat en ook elders in de stad hevig ge vochten werd. Generaal Moboetoe deelde later nog mee dat in aller ijl versterkingen naar Stanleystad zijn gestuurd. Vluchtelingen zeiden dat de stad door „enkele duizenden" opstandelingen werd aangevallen. Min of meer verbazingwek kend is het dat de bevolking van de stad, die kort geleden nog Tsjombe luid toe juichte, met de rebellen schijnt te sym pathiseren, doch men moet in aanmerking nemen dat Stanleystad destijds een Loe- moembistisch bolwerk was en dat Loe- moemba-aanhanger nummer één, Antoine Gizenga, er als premier van de afgeschei den Kongolese regering zijn residentie had. Stanleystad neemt* in Kongo een cen trale plaats in. Het vormt een knooppunt van verbindingen, zowel over land. óver water als door de lucht. Er is een mo dern vliegveld, waarop de modernste straalvliegtuigen kunnen landen en de stad is het landbouwcentrum van Kongo. De bezorgdheid in Leopoldstad omtrent de ontwikkelingen in het noorden is daarom bijzonder groot. Intussen is het zo goed als zeker dat de rebellen steun krijgen van de regering van de voormalige Franse Kongo. Zoals gisteren gemeld heeft de Kongolese re gering een deputatie samengesteld die in Brazzaville moet gaan praten over stop zetting van hulp aan de rebellen. Voor de eerste keer sinds de Kongo lese onafhankelijkheid is de stad geheel door Europeanen verlaten. In Stanleystad (100.000 inwoners en ongeveer 700 Euro peanen) zijn zelfs tijdens de hoogtepun ten van de diverse crisissen, nog wel Europeanen gebleven. Terwijl vluchtelingen Belgen en V.N.-functionarissen op het vliegveld wachtten op vervoer naar veiliger stre ken, meldde de verkeerstoren al gevech ten in de nabijheid van het vliegveld. vincies, zal zoveel mogelijk worden beperkt. Het kabinet is van oordeel dat de overheid het goede voorbeeld moet geven bij de „verkoeling" van de hoogconjunctuur. Aan de woning bouw zal echter niet worden geknab beld. De strijd tegen „volksvijand no. 1" behoudt de hoogste prioriteit. Voor de landbouw wordt minder geld uitgetrokken. Dat betekent niet dat de regering de landbouw nu de rug zou toekeren. Wat minder op de rijks begroting wordt uitgetrokken, wordt gecompenseerd door het E.E.G.-land- bouwfonds. FRANKFORT Twee Amerikaanse soldaten, een blanke en een neger, zijn het slachtoffer geworden van afzonder lijke vechtpartijen met een raciale ach tergrond. De Amerikaanse militaire en Duitse autoriteiten menen echter dat rassehaat er niets mee te maken had. In Hanau. 20 km ten oosten van Frank fort, werd William E. Mann uit Little Rock doodgestoken en een andere blan ke G.I. afgeranseld door een Puertori- caanse en vier negersoldaten. Het gevecht gebeurde na een ruzie in een kroeg. De Puertoricaan is gearres teerd. Bij het andere gevecht werd McArthur Beacham, een 21-jarige neger uit Utica, Mississippi, door een andere neger, An thony Kelley, 20, doodgestoken in de Corso bar, waar doorgaans alleen negers komen. Volgens getuigen waren Kelley en Beacham met elkaar slaags geraaKt nadat Beacham bezwaai had gemaakt tegen de aanwezigheid van Kelley's blanke vrien den in de bar. PEKING Volgens politieke waarne mers in Peking is er kennelijk onder de zeventienmiljoen leden van de Chinese communistische partij een campagne gaande die ten doel zou hebben de oude re partijfunctionarissen door jongere te vervangen. Men leidt dit af uit een door alle Chi nese bladen overgenomen hoofdartikel in het voornaamste partij-orgaan, het Volksdagblad" waarin gepleit wordt voor een heropvoeding van functiona rissen en een herziening van de revolu tionaire gelederen". In het artikel getiteld Kweekt en leidt miljoenen opvolgers op die de zaak van de proletarische revolutie verder zullen dienen" wordt gesproken over versterking van de leiderskernen op alle niveaus". ,,Voor het slagen of mis lukken van onze gehele revolutionaire zaak is het van beslissend belang, of de leiderskernen van onze partij en de staat op alle niveaus bestaan uit wei- maakt, gaan de Verenigde Staten voort alle nodige maatregelen te nemen om hun verdediging in de internationale wateren ter hoogte van de Noordvietnamese kust te verzekeren. Het is voor het eerst dat de Verenigde Staten zich tot de regering in Hanoi, welke niet erkend wordt, hebben ge wend. Naar verluidt is de nota door de Amerikaanse ambassadeur in Saigon ter verzending aangeboden aan de inter nationale commissie voor naleving van het bestand in Indo-China. Uit Amerikaanse congreskringen werd vernomen dat leidende figuren van bei de politieke parvijen naar het Witte Huis zijn ontboden voor een vergadering om 23.45 uur onze tijd, ter bespreking van het nieuwe incident. PEARL HARBOUR Admiraal Grand Sharp, de opperbevelhebber der Ameri kaanse vloot in de Grote Oceaan, heeft dinsdag te Pearl Harbour verklaard dat een der drie Noordvietnamese motortor pedoboten, die zondag de Amerikaanse onderzeebootjager „Maddox" in de Golf van Tonkin hebben aangevallen, naar alle waarschijnlijkheid is gezonken ten gevolge van het vuur, waarmede de „Maddox" op de aanval reageerde. „Toen de motortorpedoboten voor het laatst werden gezien, stond er een in vlammen. Naar alle waarschijnlijkheid is zij gezonken", aldus admiraal Sharp. HONG KONG Vijf Amerikaanse oorlogsschepen, waaronder het vliegdek schip „Constellation", die een bezoek aan Hong Kong brachten, zijn maandagnacht vrij plotsetling met onbekende bestem ming vertrokken. Men veronderstelt in Hong Kong dat de oorlogsbodems, of ten minste enkele van hen, koers zullen zet ten naar de Golf van Tonkin. Een woordvoerder van de Amerikaan se marine verklaarde, dat het vertrek van de oorlogsschepen „weliswaar af wijkt van het vaarschema", maar dat er „niets vreemds is in dit vertrek". Uit het oog, maar ondanks de anti-vlagcampagne in enkele ge meenten, niet uit het hart van de meeste Nederlanders, die Irene bij haar vijfentwintigste verjaar dag vandaag de driekleur waar dig achten als lid van het ko ninklijk huis. BONN. De Westduitse minister van defensie, Kai-Uwe Von Hassel, heeft dinsdag de defensiecommissie van de bondsdag meegedeeld, dat alle bezwaren worden nagegaan, die de parlementaire gevolmachtigde voor de „Bundeswehr", ex-admiraal Helmuth Heye, in een West duits tijdschrift tegen dc opleiding van de jonge Duitse soldaten naar voren heeft gebracht. „Op punten waar de kritiek van dc gevolmachtigde naar ons oordeel onrechtvaardig is, zal het mi nisterie van defensie zich overeenkom stig uitspreken", zo zei Von Hassel aan het begin van een driedaagse bijeenkomst van de dcfensiecommissie over Heyes jaarrapport over 1963 en de gelijktijdig verschenen artikelen in het tijdschrift. LOESAKA Noordrhodesische mili tairen en politiemannen hebben dinsdag bij hun stryd tegen militante volgelin gen van de verboden Loempakerk in het noorden van het land een hinderlaag op geruimd, waarbij tien opstandelingen sneuvelden en zes militairen licht wer den gewond. Het dorp in de omgeving dat door Loempa's was bezet, kon wor den heroverd. Volgens officiële cijfers heeft de acti viteit van de sekte en de bestrijding van haar volgelingen tot dusver aan 209 men sen het leven gekost. Andere bronnen spreken van „meer dan duizend". Maan- e dag kwamen bij een moordpartij door de -Loempa's in de ooslslijke provincie zeker kelijke proletarische revolutionairen", 78 mensen om hel leven aldus het „Volksdagblad". (ZIE OOK PAGINA 7)

de Stem | 1964 | | pagina 1