12 Zielzorg-assistente in parochie Hulst HOOIWAGEN KANTELDE Historische Philips-expositie gemeentehuis Oostburg in Blue Band Raad Zuiddorpe is zuinig met subsidie-toekenning VANDALISME IN GOES Naar oprichting dekenaal centrum in Kanaalzone Ruilverkaveling gaat meer aandacht besteden aan bouw van boerderijen in i gezond „KIJKEN EN LUISTEREN" Amsterdammertjes monteur Bungalowpark in boomgaard bij Haamstede Weer reebok gevangen Het gebeurde dus toch! Zccuwscli-Vlaaiideren 12 EUREND 1CENTREERD ïle Maatschappij IJIDENBERG" Wm. EXPERIMENT VOOR BISDOM BREDA Werk groeide de geestelijkheid over het hoofd Na grenswijziging Invaliden op reis met de „Henry Dunant Internationaal werkkamp bij ruïne van de Hellenburg I.S.C.C (7/zeuzen-Sluisktl Dieven weer met kassa er vandoor Land van Heusden en Altena Kavelinrichtingswerk lot april 1965 ingedeeld Voorrangsweg r Jhr. de Casemhroot opent Philips te Terneuzen 0e Mït Vriendschap Nodeloze ongerustheid Kleuterbureau WGK draait op volle toeren del \,.erker,dus3 xzui- reinigt, ontsmet, \vijdert vlekken die fiddel niet uitgaan. KUIDENBERG |»e indiensttreding een vrachtauto's vorkhef- Insportmateriaal. lactie strekt tot aanbe- lezit van BOVAG-diplo- leur. Eties met vermelding |hten aan de Afd. Per- ndam 4, Geertruiden- pelijkheid mondeling te des namiddags tussen 2 D, die heeft len te kunnen. In. IBIue Band helpt. |k. Maar ook Blue Band, Idag. BB 190.4k,250 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer verslaggevers) HULST. Het kerkbestuur van de parochie van de Heilige Willi- brordus te Hulst is overgegaan tot de aanstelling van een parochie assistente, mej. M. Vingerhoeds uit Breda, die haar werk in Hulst e.o., in de parochie dus, op 1 sep tember a.s. zal beginnen. De func tie van parochie-assistente is een experiment in het bisdom Breda. Wanneer deze proef slaagt zal het Hulsterse voorbeeld zeker ook in andere parochies in het diocees navolging krijgen. De aanstelling van een parochieassistente be hoefde de goedkeuring van de bis schop van Breda. Mgr. G. de Vet. Mcj. Vingerhoeds zal een directe hulp in de zielzorg zijn. Zij zal moeten pro beren gezinnen, die in moeilijke om standigheden verkeren, uit de nood te helpen en te begeleiden, gespreksgroe pen te vormen en op gang te houden, cursussen organiseren en helpen geven; huisbezoeken afleggen en de katholieke actie bij haar werk helpen. Van haar wordt bovendien verwacht, dat zij de banden tussen de parochianen en de parochiegeestelijkheid steviger aanhaalt en de instellingen van liefda digheid en armenzorg en wat dies meer zij tot grotere bloei en samenwerking zal brengen. „Haar werkterrein is voor eerst eigenlijk niet afgebakend'", zoals deken A. J. Koopmans de parochianen in een brief heeft laten weten. De laatste tyd is de parochiegeeste Iijkheid, deken A. J. Koopmans en de kapelaans Aarts en Videier, het werk over liet hoofd gegroeid. Na de grens wijziging, die op 1 augustus j.l. in wer king is getreden en waarna de parochie te Hulst ruim 5650 zielen telt en 1.500 gezinnen, zullen de werkzaamheden nog eens belangrijk in omvang toene men. Vooral de huisbezoeken gaan bijzonder tijdrovende bezigheden worden. „Er ligt in onze parochie zoveel dringend en noodzakelijk werk, dat het kerkbestuur moest besluiten een hulp in de zielzorg aan te stellen, vooral daar we op een derde kapelaan zeker niet mogen reke nen", aldus deken A. J. Koopmans. Mej. Vingerhoeds, die in het bezit 55 (Van onze verslaggever) GOES Van 7 tot 12 september zal een Rode Kruis boottocht met het hospitaal schip „J. Henry Dunant" plaatsvinden. Aan boord zullen zich Zeeuwsche chro nisch invaliden bevinden. Op 7 september zullen de patiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en de Bevelanden inschepen te Wemeldinge. De patiënten uit Schouwen-Duiveland, Tho- len en St.-Philipsland zullen diezelfde dag in Zijpe aan boord komen. De reis gaat vanaf Zijpe naar Oud- Beijerland, vandaar op 8 september via Rotterdam naar Vianen, via Utrecht en Amsterdam naar IJmuiden (9 september), naar Vreeswijk en Schoonhoven (10 sept.) en op 11 september via Dordrecht weer terug naar Zijpe en Wemeldinge. ----- I HAAMSTEDE Mr. H. Vlug, hoofd- schapifeiykPWerk,S zal°dom1cflie ^kiezen in directielid van de Twentsche Bank, heeft een woning aan de Frans van Waes- een bijna 3 ha groot bungalowpark in een berghestraat. BAARLAND In samenwerking met de Stichting Hellenburg zal de Stichting Internationale Werkkampen een werk kamp organiseren in Baarland. Dit werk kamp zal van 10 tot 27 augustus plaats vinden. De verwachting is, dat een groep van ongeveer vijfentwintig, meest bui tenlandse studenten in deze periode con solidatie- en restauratiewerkzaamheden zullen verrichten aan de fundamenten en de ruïne van de Hellenburg, een restau ratie. die in het kader van de recreatie mogelijkheden zeker aantrekkelijk zal blijken te zijn. Jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen. tot. Herickhave, voorzitter van de Stichting Hellenburg zal op maandag 10 augustus, om 19.30 uur het werkkamp officieel openen. De officiële sluiting zal plaats hebben op 27 augustus. (Advertentie) WEMELDINGE Alhier werd maan dagmorgen vroeg aan de waterkant van de zeedijk een tweejarige reebok aange troffen. Vermoedelijk was het dier vanuit de Oosterschelde aan komen zwemmen. Door de rijkspolitie te water werd de reebok gevangen en in afwachting van bericht voor nadere bestemming werd het dier zolang gestald in de cel van het politiebureau van Wemeldinge. Na over leg met het Faunabeheer werd de ree bok naar Hoogerheide gebracht waar het in de stal van de jachtopziener Kapitein een gastvrij onderdak zal krijgen tot 15 september aanstaande (sluiting van de jacht op reebokken). In deze stal was reeds een reebok aanwezig namelijk het vorige week bij Hansweert aangetroffen exemplaar, dat door zwemmers uit het Kanaal door Zuid Beveland werd gehaald. verlaten boomgaard aan de Jonge Jan Boeyesweg in Haamstede geopend, be stemd voor emploés van de bank. Voor lopig wordt gebruik gemaakt van 11 meter lange caravans, doch deze worden vervangen door vaste gebouwtjes. Reeds enkele jaren kampen Haamstede en omgeving met droogteverschijnselen, die vooral in boomgaarden schade aan richten. De fruitbomen blijven achter in groei, waardoor automatisch ook de produktie vermindert. Diverse kwekers zochten ergens anders een bestaan. Zo vertrokken enigen naar de Noordoostpol der, doch anderen verplaatsten zich naar Duiveland, dat momenteel een grote toe komst tegemoet lijkt te gaan als fruit- gebied. Ook de tuinderij kan hier tot grote ontplooiing komen als de Greve- lingendam klaar is en Rotterdam mak kelijk bereikbaar is geworden. De eerste tuinders hebben zich reeds gevestigd. De boomgaarden, die onrendabel zijn geworden en zich juist op prachtige plaatsen bevinden om als recreatie-oord te dienen, vinden gretig aftrek bij parti culieren, doch ook diverse instellingen, waarvan de Twentsche Bank als een der eerste, tonen belangstelling. (Van onze correspondent) I De raad aanvaardde o.m. het voorstel Tijdens de jongste raadsvergadering tot vaststelling van de verordening op de bleek de raad vast te houden aan het besluit zuinig te zijn met subsidies. Twee verzoeken wees hij af. Besproken werd de circulaire van de contact-commissie VW's oost Zeeuwsch- Vlaanderen inzake samenwerking ter be vordering van het streektoerisme. De voorzitter zette uiteen daar wel nut in te zien voor gemeente en bevolking, zodat ook de raad ermee akkoord kon gaan. Muggen, motten, vliegen? If 3.65-f4.95 OMYL1 Orflanon product GOES Tot nu toe onbekend gebleven personen hebben in de nacht van zater dag op zondag enkele vandalen-streken uitgehaald in Goes. Via de brandtrap heeft men zich toegang verschaft tot het dakterras van het vijf verdiepingen hoge Landbouwcentrum. Er zijn vanaf dit ter ras stalen meubelen (vier stoelen en een tafel) naar beneden gegooid. Met één van de stoelen is een dakkoepel van de chemische fabriek Perfecta stuk gegooid. Een andere stoel kwam op een gepar keerd staande auto terecht. Deze auto •verd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De foto is genomen vanaf het dakter ras Links ziet men gedeelten van de brandtrap, waarlangs de vandalen naar boven zijn gekomen. De pijl wijst naar het gat. dat in de dakkoepel van de N.V. Perfecta is gegooid. Tussen de twee dak koepels ligt de stoel nog (nauwelijks of niet waarneembaar op het met grint be dekte plat dak). Waarschijnlijk dezelfde vandalen heb ben twee bloembakken, die langs rijks weg 58 nabij de Koepoort in Goes staan, geplunderd. De daders zijn nog onbekend. heffing en invoering van leges en die te verhogen. Tegen de verhoging was de heer D'Hert. Verder het voorstel tot ver. koop van een perceel extra bouwgrond in de Bernhardstraat aan de heer J. Ver- sijp. Akkoord ging de raad vervolgens met het voorstel tot onderhandse aanbe steding van riolerings- en bestratings- werken in het exploitatieplan bejaarden huis. Kosten 22830,—. B. en w. konden zich verenigen met nel voorstel tot deelneming aan de gemeen schappelijke regeling inzake de bestuurs- school in Zeeland. Echter stelden zij de raad voor de deelneming afhankelijk te stellen van de vestiging van een filiaal van deze school in Z. Vlaanderen, waar mede de raad akkoord ging. Financiële gevolgen bij aansluiting vor de gemeen te konden voorhands worden gesteld op ongeveer 80,- pet jaar of 0,10 per in woner. De vaststelling kohier hondenbelasting, tot hiertoe elk jaar een omvangrijk pro bleem, kreeg in een paar minuten haar beslag, aangezien de heer Moerdijk voor stelde deze maar volgens opgave te aan vaarden. De heer Laheyne stemde er onmiddellijk mee in. Wethouder Belaert voegde er nog aan toe dat hij die hele uitzoekerij van 1ste of 2de klasser door de raad maar een paskwil vond. Dus vermocht de heer D'Hert zijn voorkeur om het te blijven doen zoals in het verleden er niet door halen. De rondvraag leverde nog goed nieuws op. De heer Laheyne informeerde namelijk met aandrang naar het sinds lang in uitzicht gestelde schuilhuisje voor de bushalte dat maar niet komt. Het was zei de voorzitter, nog zo geen gemakke lijke zaak, iets goeds te vinden. De heer Moerdijk zei een model te hebben ge zien in de buurt van Loochristy (B) ge heel uit plastic, dat het gemeenteplein zeker niet zou ontsieren en ook wel niet bijzonder duur zou zijn, volgens hem maar een goede 100,-. „Maar dat valt altijd' tegen" meende de voorzitter hierop iachend, tegelijker tijd toch toezeggend dat de vurig be geerde beschutting (abri), er tegen de winter zou zijn. De hooiwagens, die in deze tijd van het jaar af en aan rijden, geven auto mobilisten vaak een beangstigend ge voel. Wat leken vaak vrezen, is gisteren gebeurd bij Lewedorp. Een zeer hoog met hooi opgeladen trekker kantelde, terwijl de gehele lading op de weg neerdaalde. De rijbaan werd gedeelte lijk versperd door de wagen, die ondersteboven kwam te liggen. AXEL Na de inbraak te Klooster- za-nde en Heikant werd thans ook Axel weer opgeschrikt door een brutale in braak in een zakenpand die gepleegd werd volgens eenzelfde systeem als de eerste inbraken. Gedurende de nacht hebben onverlaten zich door het inslaan van een winkeldeur toegang weten te verschaffen tot de showroom van de firma Jaeger, alhier en verdwenen ijlings met de kassa, waarin zich een weinig wisselgeld be vond. De dieven lieten weer een ijzeren staaf achter. Door het gerucht, dat zij maakten bij het forceren van de deur, werd de bewoner van het pand gewekt. Toen deze laatste echter poolshoogte ging nemen waren zij reeds verdwenen. De politie met speurhond kon het spoor slechts een honderdtal meters volgen. Het vermoeden bestaat, dat de dieven gebruik maken van een auto om zich na de inbraak zo snel mogelijk uit de voe ten te maken. (Van onze correspondent) Het bestuur van het Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum Terneu- zen-Sluiskil is in 1963 begonnen met be sprekingen met het Interdekenale Cen trum over de mogelijkheid tot het op richten van een eigen Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum in de Zeeuwsch- Vlaamse Kanaalzone. Deze zich snel ontwikkelde streek vraagt om haar ei gen voorzieningen, zo wordt in het jaar verslag opgemerkt, die het beste van binnen uit kunnen worden aangepakt. Er wordt getracht deze vormgeving in 1964 te bereiken. De medewerking hier toe werd zowel door het Diocesane als het Interdekenale Charitatieve Centrum toegezegd. Hoewel het nu nog te vroeg is hierop dieper in te gaan, ziet het bestuur van het I.S.C.C. Terneuzen Sluiskil in een goed geleid Dekenaal Centrum de mogelijkheid om vanuit dit centrum de organisatorische en het öe- stuurlijke opbouwwerk te doen plaats vinden, terwijl de parochiële centra zich meer op haar daadwerkelijke functie zullen kunnen toeleggen. Speciaal het individule maatschappe lijke werk vraagt de aandacht. In Ter- neuzen en Sluiskil krijgt het maat schappelijk werk meer bekendheid, maar van tijd tot tijd blijkt dat er niet al tijd een juiste zienswijze over het maat schappelijk werk bestaat. Een goede voorlichting is een eerste vereiste, vooral in de streek, die zo in (Van een onzer verslaggevers) ALMKERK - De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling in Het Land van Heusden en Altena zal in de komende werkprogramma's veel aandacht gaan schenken aan de boerderijbouw. Het werkprogramma voor 1965 omvat reeds de bouw van een flink aantal boer derijen. Gedacht i«? aan ongeveer twintig a vijfentwintig stuks. Ter versnelling van de procedure is een sub-commissie sa mengesteld, welke tot taak zal hebben de voorbereiding van boerderijbouwgeval- len voor de behandeling in de Plaatselij ke Commissie. In genoemde sub-commis sie werden benoemd de heren J. C. Wink uit Wijk en Aalburg (voorzitter), A. D. van Buuren, Meeuwen, P. A. J. van Schendel, Dussen en L. J. Vogelaar uit Andel. Overigens blijkt, dat tijdens de jongste gehouden wenszitlingen velen zich heb ben gemeld voor boerderijverplaatsing en de daarmede gepaard gaande bouw van een nieuwe boerderij. Voor zover hierme de een ruilverkavelingsbelang is gediend, zullen deze aspirantbouwers een niet on aanzienlijke subsidie genieten. Voorts heeft de Plaatselijke Commissie besloten, toren zal worden ingedeeld: de com plexen Roef-Noord (183 ha), dat na aan besteding werd gegund aan de fa. H. P. Bellemakers, Almkerk (ƒ247.800): Roef- Zuid (228 ha), aanbesteding op 5 augus tus a.s.: De Blaasbalg (85 ha), waarvan de uitvoering zal geschieden door de Neder landsche Heidemaatschappij: Zuid-Hol- landsche Polder-Zuid (193 ha) eveneens aanbesteding op 5 augustus en het com plex Zuid-Hollandse Polder West (316 ha) door de fa. A. Oldenburg Zn. te Nieuwendijk (ƒ518.900). Wat betreft het complex Perenboom is nog niet definitief bekend, of een en an der door de Nederlandsche Heidemaat schappij in uitvoering zal worden geno men. Door Gedeputeerde Staten in onlangs bepaald, dat de ruilverkavelingsweg Waardhuizen - Almkerk - Nieuwendijk als vogrrangsweg zal gelden voor de ruil verkavelingsweg AlmkerkWoudrichem. Ten behoeve van de ontwatering van de Gijsbertpolder zal door de Oude Rijksweg in Nieuwendijk een grote dui ker worden gelegd door de firma S. Zijl stra uit Gorinchem. Tot slot overweegt de Provinciale Wa terstaat of de baileybruggen in de pro vinciale weg DucsenAlmkerk dienen te worden vervangen door duikers. Als zulks wenselijk zal blijken zullen deze duikers zodanige afmetingen krijgen, dat ontwikkeling is als Terneuzen en Sluis kil en de kanaalzone. Financiële zorgen Uit het jaarverslag blijkt, dat niat alleen het I.S.C.C. financiële zorgen heeft, maar ook dé Protestants Chris telijke Stichting voor Maatschappelijk werk in Olst-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit blijkt uit het feit dat met deze stich ting een bespreking werd gevoerd door het college van b. en w. van Terneu zen over een extra subsidiëring van het bejaardenwerk per verzorgingsdag. Er werd een zeer bevredigend resultaat be reikt. Door de maatschappelijk werkster worden regelmatig spreekuren gehouden, maar over het algemeen wordt daarvan nog te weinig gebruik gemaakt. Dat daarnaast het maatschappelijk werk een grotere bekendheid begint te genieten, blijkt uit de contacten, die door de be middeling van allerlei instanties: huis artsen. vakbonden, onderwijsinstellingen bedrijven enz. tot stand kwamen. In het algemeen heeft het I.S.C.C. ook te kampen met een tekort aan krachten en mede daarom is de hulp van een groot aantal vrijwilligsters van het grootste belang. Er moesten 12 gezin nen worden afgewezen wegens een te kort aan krachten. Ook hier is weer de goede verstandhouding met dc Prot. Chr Stichting voor Maatschappelijk Werk in O. Zeeuwsch-Vlaanderen geble ken. Daarnaast kan men uit het jaarver slag toch vaststellen, dat in 1955 21 ge zinnen werden geholpen met in totaal, 174,5 dag. In 1963 waren het 76 gezin nen met in totaal 964 dagen. Bejaarden Het bejaardenwerk in al zijn vormen levert een groot aantal moeilijkheden op. Deze betroffen voornamelijk de huis houdelijke hulp, het plaatsen in bejaar denhuizen, huisvesting onverzorgden. De 460 bejaarden in Terneuzen en Sluiskil vragen heel wat hulp. Met 35 dames wordt wekelijks de bejaardenso ciëteit in het parochiehuis verzorgd. Daarnaast is er een groep van vrijwil ligsters, die het vriendschappelijk be zoek verzorgen. Uit deze bezoeken ko men weer andere diensten naar voren, b.v boodschappendienst, lectuurvoorzie ning. taxidienst naar de kerk en het verzórgen van warme maaltijden. De warme maaltijden worden in een pret tige samenwerking met de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening verzorgd. De huisvesting van de bejaarden laat in vele gevallen te wensen over. Ér dient steeds meer aandacht te worden besteed aan de opvoedings. en gezinsmoeilijkheden. Zijn er moeilijkhe den met de opvoeding van de kinderen dan wordt naar het Medisch Opvoedkun dig Bureau verwezen. inds september 1961 werd in Sas van Gent en in Terneuzen met een geheel gewijzigd leerplan voor de Mater Ama bilisscholen gestart. De eerste cursus werd in 1963 afgesloten en aan 18 meis jes werd een diploma uitgereikt. dat het kavelinrichtingswerk, geprojec- ,0_ teerd voor de uitvoeringsperiode augus- veegboten kunnen passeren, tus 1964april 1965 in de navolgende sec-1 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg heeft onvergetelijke herinnerin gen aan het moment, waarop hij, in de twintiger jaren, het toen malige wonder, dat radiotoestel heette, aanschouwde en de klan ken, die eruit kwamen, bewon derde. Dat moment kwam hem eind van dit jaar weer in herin nering. misschien naar aanleiding van de aanschaffing van een nieuwe „radiokast". Op dat ogenblik rees bij hem een plan: de organisatie van een tentoon stelling, die de ontwikkeling van de radio door de jaren heen weergeeft. Dat plan is zijn verwezenlijking zeer nabij: morgenavond wordt in de bur gerzaal van het gemeentehuis te Oost- burg de tentoonstelling „Kijken en luisteren" geopend. Overigens zal deze tentoonstelling, die is ingericht met bereidwillige me dewerking van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken in Eindhoven, ook een beeld geven van de ontwikkeling van de geluidsregistratie, van het licht en van de televisie. Deze „expositie" zal nu Oostburg ook nog te bewonderen zijn in Terneuzen op 3 september a.s., wanneer de Terneuzense bedrijven van Philips officieel zullen worden ge opend. Daarna verdwijnt alle kostbare oude en nieuwe apparatuur weer in het Philipsmuseum te Eindhoven. Philips, in het bijzonder de heer H. F. J. van Voorden van de afdeling pu blic-relations en tevens conservator van het Philipsmuseum, bleek na enig aan dringen van de zyde van burgemeester Van Leeuwen graag bereid de tentoon stelling in te richten. Philips heeft zich voor de Oostburgse tentoonstelling vee) moeite getroost.^ De meest interessante attributen uit het museum werden voor Oostburg ge selecteerd; in sommige gevallen werd de collectie nog uitgebreid om in Oost burg een zo goed mogelijk figuur te slaan en zo volledig mogelijk voor de dag te komen. Momenteel zijn acht mensen van Phi lips uit Eindhoven onder leiding van de heer Van Voorden en de ontwerper van de tentoonstelling, de heer J. Kuil- boer doende met de inrichting. De heer Van Voorden zal de tentoonstelling openen. Tot 27 augustus kan men in het gemeentehuis te Oostburg terecht om ze te bewonderen. Er zullen allereerst allehande lam pen te zien zijn: lampen van meer dan 1000 jaar oud, de eerste gloeilampen en de latere variaties daarop en tenslotte de modernste. In de afdeling geluidsregistratie kan men audiofonen, de door Edison uitge vonden phonografen, hoorngramofoons en de allernieuwste stereo-elektrofonen bewonderen. Even verderop in de burgerzaal kan men een wandeling maken langs de radiotoestellen en tenslotte worden zo wel de antieke, minder oude. nieuwere en de nieuwste televisietoestellen ten toongesteld. Eeri aardige bijzonderheid is dat alle televisietoestellen direct-opgenomen Oostburgse straattafereeltjes te zien zullen geven. De hele tentoonstellings inventaris voor ruim f 100.000.ver zekerd. Na een bezoek aan de tentoonstelling kan men in de raadzaal, al luisterende naar een stereofonisch „concert" van lichte klassieke muziek, heerlijk even uitrusten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal op 3 september a.s. de bedryven van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken op het industrie terrein aan de mr. J. Haarmanweg al hier officieel openen. De plechtigheid zal o.m. worden bijgewoond door leden van de Philips-directie te Eindhoven. Het Terneuzense bedrijf van Philips produceert kleine lampen. Men is reeds van plan de bestaande fabrieksruimten aanzienlijk uit te breiden. Onlangs ver kocht de gemeente Terneuzen Philips een stuk grond van anderhalve hectare naast de bestaande fabriek, waarop de uitbreiding verwezenlijkt zal worden. Bij gelegenheid van de opening zal de tentoonstelling „Kijken en luisteren" in gericht worden, die gedurende één dag te bewonderen zal zijn. Liet is roerend zoals de vriendschap Indonesië-Nederland is heropge- bloeid. Soekarno moet volgens De Te legraaf hebben gezegd: „Als ik minis ter Luns eerder persoonlijk had kun nen ontmoeten, was het conflict over West-Irian eerder opgelost geweest". En minister Soebandrio: „Als men ach teraf de economische gevolgen van de Irian-actie -overziet, is het kind her haaldelijk met het badwater wegge gooid". Dit alles bewijst wel, hoe minister Luns het ijs gebroken heeft. Concrete resultaten zijn echter nog niet in grote omvang bereikt. Met de ambassadeurs wisseling zal het nu wel in orde komen. De bestaande technische moeilijkhe den wat dat precies zijn weten we niet zijn blijkbaar overwinnelijk. De Ambonezen mogen volgens schema naar hun vaderland terugreizen. Waar mee echter niet de moeilijkheid is overwonnen, dat de meeste Ambone zen zelf niet willen. Over een bezoek van Soekarno aan Nederland wordt in het slotcommuniqué helemaal niet gerept. Het raadplegen van het volk van West-Irian in 1969 blijft op het program staan. We durven wel te voor spellen. dat het een 99 procent-over- ning voor Indonesië wordt. Dat kunstje is bekend. Terzake van het belangrijke punt der financieel-economische regelingen hebben de Indonesiërs te elfder ure iets concreets in de hand gekregen: de toezegging van een exportgarantie ter waarde van honderd miljoen gul den. De hele rest is ter behandeling aan een werkcommissie doorgegeven. Dat kan nog een uitvoerig touwtrekken worden, waarvan we de resultaten voor ons vooralsnog niet hoopvol te gemoet zien. Voor de zoveelste maai is er nu wel weer een grootscheeps saneringsprogram voor Indonesiës eco nomie afgekondigd, doch zolang dit land zo veel inspanning blijft besteden aan militaire avonturen, kan men ook hier niet veel fiducie in hebben. Maar goed, de vriendschap is ook wat waard. In het kader van de steun aan min der ontwikkelde gebieden is Nederland eigenlijk het eerst aangewezen om In donesië te helpen met kredieten zon der direct te vragen wat we daarvan terug zullen zien. J-Jet is wat stil geworden om minister Bogaers. Bij zijn eerste optreden heeft hij veel publiciteit gehad. Men verheugde zich over het feit, dat de woningnood nu eens met een heel nieuwe aanpak te lijf zou worden ge gaan. Zelfs aan socialistische kant ver heelde men het niet, dat men er goede verwachtingen van had. De opgezette plannen zijn in gang gebracht. Al spoedig bleek natuurlijk, dat ze niet allemaal op rolletjes zouden vorderen. Ir. de socialistische hoek is men uiter aard bijzonder kritisch tegenover een KVP-minister en woningbouwspecia- list Bommer trok dezer dagen aan de bel. Het gaat niet goed, constateerde hij. De bouw van woningwetwoningen komt weer in het gedrang ten gunste van de vrije bouw. Voor de 45.000 wo ningwetwoningen, die op het program staan, zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar nog maar voor een kleine 16.000 vergunningen verleend. Het pro gram wordt nooit gehaald. Niet zo somber, zegt minister Bogaers ten ant woord. In het tweede halfjaar worden er altijd veel meer machtigingen ver leend dan in het eerste. Het is dit jaar gunstiger gegaan dan in de vooraf gaande jaren. In het eerste halfjaar is dit 43 procent van het gehele bouwpro- gram. In het vorige jaar was dat maar 35 procent. Er bestaat dus alle hoop. dat het contingent gehaald zo niet overtroffen wordt. Aan de ongesubsi dieerde sector is in het eerste halfjaar inderdaad relatief meer toebedeeld. Dat komt echter door stimulerende factoren in deze sector, o.a. de goed keuringen voor z.g. Bogaerswoningen en vrije-tijdswoningen. De socialistische ongerustheid, dat het weer scheef zou gaan lopen met het woningbouwprogramma, is dus op grond van de huidige stand van za ken ongefundeerd. De in het najaar 1963 gerijpte plannen gaan hun vrucht dragen. Tegenslagen zijn natuurlijk niet uitgesloten. De financiering van een minstens even uitgebreid program voor 1965 zal veel hoofdbrekens kos ten. We verwachten echter, dat minis ter Bogaers op de bres blijft staan voor het bevechten van volksvijand num mer één. BERGEN OP ZOOM w^nige maanden geleden is het Wit-Gele Krms gestart met een consul tatiebureau voor kleuters. Voorzichtig- heidshalve is begonnen met een beperkte omvang, teneinde inzicht en ervaring op te doen. Deze eerste periode is thans achter de rug. zodat nu alle kleuters in de gelegenheid kunnen worden gesteld van dit bureau gebruik te maken Het bureau is opengesteld voor alle kleu- ters tussen de één en vier jaar. Aan melding bij de wijkverpleegsters of bij het bureau van het Wit-Gele Kruis, Blauwehandstraaf 34. blijft echter nodig Eveneens is het noodzakelijk, dat dé aiders lid van een kruisvereniging (Van een onzer verslaggever#) ST.-JANSTEEN - De dertig Amster dammertjes van ongeveer twaalf jaar, die twee weken vakantie zullen houden hij gezinnen in verschillende gemeen ten in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen, zijn gisteren behouden en boordevol enthou siasme in deze contreien aangekomen. De meeste kinderen werden bij de stop plaatsen van de bus uit Amsterdam in resp, Huist, St.-Jansteen en Koewacht afgehaald door hun pleegouders. Deze vakantie-veertiendaagse voor de jeugdige Amsterdamse jongens en meis jes IS georganiseerd door een comité, dat yverd gevormd uit de jongerenconfe- rentie van de St.-Vincentiusvereniging in St.-Jansteen en een voor dit doel op gericht comité in Koewacht, die daar toe uitgenodigd werden door de Bijzon dere Raad te Amsterdam. De kinderen viel bij de onderscheide ne stopplaatsen een hartelijke ontvangst door de pleegouders ten deel. In Koe wacht was ook het hele comité ter ver- welkoming bij de bushalte aanwezig. De kinderen, die ondergebracht zijn bij ge zinnen in verder afgelegen plaatsen, werden met auto's door de comitéleden van St.-Jansteen gebracht De Amsterdammertjes blijven tot 21 augustus a.s. in Zeeuwsch-Vlaanderen.

de Stem | 1964 | | pagina 5