ÉfJü m Weer moordpartij van Loempa-sekte Amerika versterkt Tonkin-patrouille Sneek vlagt niet voor prinses Irene Marsschot op stapel Martinet: sneller boren Canadees na WanneerClllcS autobotsing overleden Lijk in see gevonden bij Hastings lljJHilKS, GEEN R.E.M.- BEELDEN IN ZEELAND EN BRABANT Mijninstorting eist zes mensenlevens Ook oproer in negerwijk te Kansas-City Sportfederatie steunt bouw wielerbaan Politie tijdelijk ontwapend Yvcs verrassend beloond uising DAGBLAD VOOR ZEELAND Na tienergevechten: Breda krijgt f 25.000 Warmer NA GEVECHT MET TORPEDOBOTEN dé Ame°k ScKeven de sterkte van Kongo beschuldigt Brazaville van steun aan opstand Arbeidsverbod veertienjarigen toch vervroegd Goldwater lijdt nu nederlaag in Californië Kroestjev wil sterk wederzijds vertrouwen Bij Johannesburg: Maleisië vraagt hulp van Afro-Azië-grocp rbeider met behulp ij aanzienlijk verhogen van de vijvers en bij- e •wetenschapsman een id kunstje om via se- soort tot stand te bren- •Ist groeit. Ir. Bungen- echter niet om zoveel vlees, maar om poot- kkelijk mogelijk is voor hengelaar. Wat wil de >r? Hij wenst een spor- :h niet te gemakkelijk, e moeilijk laat vangen. zou echter wel wat sserswensen willen we- jn onderzoek ingesteld naar de motieven van zegt hij. Ikan dan aan die wen- komen. Het is immers selectie bepaalde eigen ersterkte mate te voor- n. Postduiven, renpaar- onden bewijzen dat. inmiddels een selectie let dat op langere ter tot de karper van de ie karperstam te Val- men inmiddels de rijen- er verwijderd ten voor- egelkarper. Uit de na- an de meest belovende door jarenlange toe- positieve massa-selectie karperstam ontwik- mig opzicht onder irdere beschubbing dse karperstammen af- 'evaarlijke kanten van weg te werken, werden es zwakbeschubde spie-r Duitsland in Valkens» 1de karpers, die beslist rtvissen zijn, kruisen ers. De aldus ontstane rden gekruist met de e spiegelkarper. Het van dit „huwelijk" zou portvis moeten opleve- riment van de Neder- n casu ir. C. M. Bun- lukken zal, weet nog lukt. boeken de man- tenschap, die zich in iben van de recreatie- cle mens, een resultaat zullen zijn. Zij heb- een stap, een stapje die de mens, de ko- ïg, moet gaan. enaar. Dat schupt de tor? 't Is 'n de vingers en, dat Jan ;t een sterk groen in de in de open- n dit proces naleerd kon van 1948 en Jan ziedend beledigen!'* ffe gekeken jdt. Nou, ik ikreet stap- (hier noem- ertje! Dwei- iroene tafel uitspreken m het sten- linste kans 'ou je toch enslang, en ter smeekte 'de Zo is-ie ut je komen, us niet!" '3 or den aan- ir en eiste wr 15 dagen doen jullie urtje zit?", tar verhon- end, terwijl keek, noch- nt nog niet lat verdient gulden in eek verbijs- Natuurlijk Coos geven, wagentje." schateren slaag heen- )or het ge- Alleen de chter. „En, i, hihihihi, inuut later sen de zit- TOMASO i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 104e JAARGANG No. 24655 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telefoon 2893) HOOGE ZWALUWE Een auto met vier inwoners van Quebec in Canada is gisteren in een scherpe bocht in Hooge Zwaluwe in botsing gekomen met een zware bestelwagen. Een van de inzitten den van de Canadese wagen, een 48 jarige man, werd daarbij zo ernstig ge wond dat hij later in het ziekenhuis te Breda is overleden. Een andere inzitten de liep lichte verwondingen op. De auto werd totaal vernield. HARDENBERG Per bromfiets is het Hardenbergse echtpaar Geertjes - Rich terink maandag omgekomen in de buurt schap Radewijk. De heer A. Geertjes (65) stak plotseling de weg over op het mo ment dat een vrachtauto naderde. ZAANDAM De negenjarige Rudi Goudriaan is maandagmiddag om het le ven gekomen als passagier van zijn va der, die als autobestuurder tussen Zaan dam en Amsterdam-Noord tijdens hat passeren frontaal op een tegenligger bots te. De heer Goudriaan werd ernstig gewond. GROESBEEK Zeven bouwvakarbei ders zijn maandag gewond toen de be stelwagen, waarin ze zaten, tegen een boom botste. De 18-jarige bestuurder M. N., die volgens de politie vermoedelijk de macht over het stuur had verloren, en zijn naast hem zittende vader, de 46-jarige L. N., werden zwaar gewond, De toestand van de vader is zeer ernstig. Beide zwaargewonden en drie van de overige inzittenden werden naar het St- Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Enkele arbeiders liepen een shock op. HASTINGS Maandag is hier na de gevechten tussen de jeugdgroepen „Mods" en „Rockers" het lijk van een 15-jarige jongen uit zee opgevist. Detectives scha kelen de mogelijkheid van opzet niet uit. In Margate is een 17-jarige jongeling tij dens een tienergevecht van een hoge klip gevallen. Het kostte hem zijn leven. Te Brighton werden vandaag 15 jonge lui voorgeleid bij de politierechter. Te Pagham vielen naar schatting 50 teen agers een café aan. Voor de politie, ver gezeld door honden, ter plaatse was, was alles kort en klein geslagen. NEGEN KOMPELS VANDAAG ERUIT PASADENA Na het grote succes van de Ranger-7 op de maan, overwegen Amerikaanse ruimtedeskundigen in no vember een dubbele poging te doen om foto's van de planeet Mars te nemen. Hiertoe zullen twee zg. „Mariner-raket- ten" worden gelanceerd. De reis van de Mariner-3 en de Mariner-4 zal acht maanden in beslag nemen Tij dens de meer dan 100 miljoen km lange reis van de beide Marsraketten hopen de Amerikanen in het voorjaar de Ran- ger-8 te kunnen lanceren. Ranger-8 zal een herhaling betekenen van de proef met de Ranger-7 Het eni ge verschil is dat de „8" op een ander deel van de maan wordt gericht. Daar na volgt dan nog de Ranger-9 voordat men hopelijk vóór 1970 een Ame rikaan op de maan wil brengen. DE VULKAAN Sangeang, vlak bij het eiland Soembawa, is tot uitbarsting ge komen. Ongeveer duizend mensen, die op de helling van de berg wonen, zijn geëvacueerd. DE AMERIKAANSE regering heeft er geen bezwaar tegen dat de Kongolese regering zich in Washington laat verte genwoordigen door de Belg Michel Strue- lens. Naar bekend werd tijdens de crisis om Katanga het Amerikaanse visum van Struelens ingebokken. TEGEN TIEN dorpelingen uit Andalusië zijn gevangenisstraffen variërend van tot 6 jaar geëist wegens het verspreiden van communistische propaganda en het vormen van een onwettige vereniging. GEEN SUCCES meldt de Nederlandse Aardolie Maatschappij inzake haar explo ratieboring bij Langedijk. Vorige week nog werd de aanwezigheid van aardgas mogelijk geacht. DE ORKAAN „Helen", welke ook Japan heeft getroffen, eiste in Korea aan min stens o personen het leven. De orkaan trok gisteravond m de richting van Mant- sjoerije. 1 Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 geldig tot vanavond: J Op de meeste plaatsen droog weer J met van het westen uit opklaringen. Zwakke tot matige vanmiddag in j de kustprovincies af en toe krachtige 2 -a? wind u»t noord en noordwest 2 vv"mer, vooral in het westen en 2 2 v !n van het ,and 2 vandaag: zon onder 20.24 uur. Maan 2 2 Monder 17-58 uur. 2 50]rgueJ: zon °P 5 08 uur- Maan °P 2 DEN HAAG Voor de tweede maal in 1964 heeft het bestuur van de Neder landse Sportfederatie gelden uit de sport-toto beschikbaar gesteld voor sport accommodaties. Het is een bedrag van 1.204.500,- gevoegd bij de 2.952.500,- van de eerste keer maakt een totaal van 4.157.000,-. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit jaar nog een kleine uitkering voor sportaccommodaties zal volgen. Van de objecten die daarvoor in aanmerking ko men zijn de aanvragen reeds binnen. De toewijzingen zien er o.m. als volgt uit: Het gemeentebestuur van 's-Hertogen- bosch ontvangt een renteloos voorschot in de kosten van de bouw van een over dekte zweminrichting van 150.000.-. De totale kosten wordén geraamd op 4.200.000,-. Het zwembaA van 50 meter lengte zal worden voorzien van tribu nes. Een van de overwegingen van het bestuur van de N.S.F., die tot de toe wijzing hebben geleid, is het feit dat dit bad het eerste 50-meterbad in het zui den van ons land is. De stichting Ulvenhouts Welzijn krijgt 60.000,- als bijdrage in de kosten van de bouw van een sportzaal van 12 x 25 x 7 meter, met toneelaccommodatie. De stichting wielerbaan Sportief te Breda kreeg van de federatie 25.000, als bijdrage in de kosten van aanleg van een wielerbaan. De totale kosten bedra gen 230.000.-. Het gemeentebestuur van Terneuzen ontvangt een bijdrage a fonds perdu van 5000,- als bijdrage in de kosten voor materiaal om het zwembad voor sport- doeleinden bruikbaar te maken. (Van een onzer verslaggevers) CHAMPAGNOLE. Burgemeester André Socie heefl maan dagavond de burgerij van Champagnole vanaf hel balkon van het genieentehuis opgebeurd met de mededeling: „De bevrij ding van de ingesloten mannen is nabij. Binnen vierentwintig uur zal de boor zijn precisiewerk hebben gedaan. De verzamel de menige begroette die woorden met gejuich, voor het eerst mi vele dagen angstig wachten. Twee Duitse deskundigen die vo rig jaar bij het reddingswerk in Lengede betrokken zijn ge weest, dr. Hans Wernicke en Rolf Nemitz, zeiden bet zeer wel mogelijk te achten dat de mannen vandaag al naar boven komen. Acht van de negen ingcslotcncn van de mijn bij Champagnole. Bovenste rij van links naar rechts: Charles Peyro- nel, Henri David, Michel Martinet en André Martinet, die als leider en woordvoerder van het groepje op treedt. Onderste rij v.Ln.r.: Joseph Catteno, Pierre Conus, Michel Jacques en André Jacques. JOIINSON hard terugslaan Tl/Taandagavond omstreeks zes uur was IVXde boor vijfenzestig meter diep geko men en nog achttien meter van het „dak" boven de negen ingeslotenen verwijderd. De laatste acht a tien meter zullen zeer langzaam verzet moeten worden. Na de doorbraak zal men nog ongeveer vier uur nodig hebben om de schacht met staal- buis te bekleden. Pas dan kan de red dingscapsule zakken. Belangrijke binder nissen bij het reddingswerk worden nu niet meer verwacht. Voor geval het boren toch mocht mislukken, wordt onverdroten doorgewerkt aan een horizontale schacht. Aan het reddingswerk nemen ongeveer vijfhonderd mensen deel. Hoewel nie mand dit uitspreekt, is er vrijwel geen hoop meer op redding van de andere vijf ingeslotenen, hoewel zondag nog zwakke, maar als zodanig duidelijk te herkennen klopseinen zijn gehoord. De eventueel nog in leven zijnde mannen uit het groep je van vijf, die waarschijnlijk niet eens allemaal in eikaars buurt waren ten tijde van de instorting, nu een week ge leden, zouden na een week in totale duis ternis, zonder voedsel of water, vrijwel aan het einde van hun lichamelijke en geestelijke krachten moeten zijn. Er wordt een nieuwe schacht geboord voor de plaats waar ze zouden kunnen zijn. Liet boren is maandagmiddag om twaalf uur hervat, na een onderbreking van vier uur als gevolg van panne. TToor het werk werd hervat werd aan V voorman André Martinet, de „man van ijzer" in de groep van negen, ge vraagd of hij het er mee eens was dat men het boortempo zou opvoeren. „Ik ben daar sterk voor", kwam het telefo nisch antwoord. In het ziekenhuis van Champagnole staan al negen bedden klaar. Verwacht wordt elk kwartier een der mannen in een sigaarvormige capsule te kunnen op hijsen. Als men zo ver is dat de capsule kan zakken, zal de werkwijze van Lengede worden gevolgd. Eerst gaat een vrijwilli ger naar beneden, wie is nog niet be kend. Deze man zal tot taak hebben de mannen de capsule binnen te helpen en zal als laatste weer boven komen. Iedere man zal onmiddellijk per zie kenauto naar het ziekenhuis worden ge bracht, waar de familie zal wachten. Nie mand anders zal contact mogen maken met de geredden. LOESAKA De fanatieke Loempa- kan ik niet duiden in dit land", aldus hJ vWn.Sa01? Naa-r aanleiding van luchtafweergeschut uit te rusten om ie- heeft nrolul .V van Tonkin dere aanval te kunnen afslaan, neett president Johnson maandag de de U?n,r,nra.nse vlooteeI>heden, die voor te m kï.in™K' kust Patrouilleren, verdubbelen en deze met voldoende L EO PO Lü STAD - Naar in de Kongo- lese hoofdstad officieel is meegedeeld zal vandaag een regeringsdelegatie onder lei- diTjg van de minister van justitie. Mam- boleo, naar Brazzaville vertrekken om te trachten de autoriteiten van het voorma lige Franse Kongo ertoe te krijgen ver dere steun aan de opstandelingen van Kongo-Leopoldstad te onthouden. Volgens de regering in Leopoldstad ageren deze opstandelingen vanuit een opleidingskamp m Bambona. dat de rege ring in Brazzaville hun ter beschikking heeft gesteld. In de gebieden van Stanleystad en Boe kavoe rukken de rebellen op. In Boe- kavoe veroorzaakte het bericht van de nadering van de opstandelingen een be gin van paniek onder de Europeanen. De provinciale regering van Kivoe heeft alle burgers, ook buitenlanders, toestemming gegeven zich te bewapenen. De rebellen zouden zich oo minder dan 130 kilome ter van de stad bevinden. Volgens onbevestigde berichten zijn in de door opstandelingen bezette stad Ka- lima, een mijncentrum in de provincie Maniema. vier Europeanen vermoord. De regeringstroepen boekten in net noordwesten van Kongo een succes. Zij vtrsloegen daar de resten van een le gertje van ongeveer negentig rebellen, dat tien dagen geleden het gebied van 'het Leopoldmeer was binnengetrokken. De president heeft opdracht gegeven het patrouilleren in de Golf van Ton kin, waar gisteren torpedojager Maddox door drie Noordvietnamese torpedobo- ten werd aangevallen, voort te zetten. Dit betekent dat de Maddox verster king krijgt van nog een torpedojager Marinevliegtuigen zullen de beide jagers dekking geven. Verder heeft Johnson de marine-au toriteiten in dit gebied bevolen bij een eventuele aanval in de internatio nale wateren ,,niet slechts tot een tegen aanval over te gaan teneinde de aan vallers te verdrijven maar deze ook te vernietigen". De Amerikaanse regering zal op korte termijn een krachtig diplomatiek protest bij Noord-Vietnam indienen, zo is uit officiële bron vernomen. Ame rika, dat geen diplomatieke betrekkin gen met Noord-Vietnam onderhoudt, heeft nog niet besloten via welk land het de protestnota aan de Noordvietna mese autoriteiten zal doen toekomen. Het zou de eerste maal zijn. dat de Amerikaanse regering een diplomatieke Minh aan de re8ering Ho Tsji ,Amerjkaanse ministerie van bui- vfü K izaken heeft inmiddels de twee beschuldigingen die Noord-Vietnam het afgelopen weekeinde tot Amerika richt te van de hand gewezen. Volgens de in ^an°i hadden Amerikaanse vliegtuigen, afkomstig uit Laos, een dorp op Noordvietnamees gebied gebom bardeerd en hadden de V.S. en Zuid- Vietnam vrijdag oorlogsschepen uitge zonden om eilanden in Noordvietname se wateren te beschieten. Een woord voerder van het State Department ver klaarde maandag, dat de beschuldigin gen ongegrond zijn. SAIGON De premier van Zuid-Viet- nam, generaal Nguyen Khan zei op een cocktailparty, dat indien dc V.S. niet hard optreden tegen de aanvallers op de torpedobootjager „Maddox" het als „papieren tijger'' zal worden beschouwd. sekte heeft maandag zijn „heilige oorlog" tegen de regering opnieuw voortgezet. Volgens de eerste berichten zijn tenmin ste 150 personen om het leven gekomen Later werd gemeld dat alle slachtoffers zijn gevallen in Loendhazi, de belang rijkste stad in de oostelijke provincie van Noord-Rhodesië. De moordpartij werd voorafgegaan door een aanval op het politiebureau van Loendhazi. waar één Afrikaanse politie man werd gedood. De regering maakte bekend dat de Loempa's uit het politiebu reau tien geweren hebben meegenomen. De ontwapende politiemannen kregen la ter wapens in een winkel van een In diër, en heroverden daarop het politie bureau. In het district Loendhazi overvie len de „Loempa's" maandag dorpen met speren, bijlen en pijl en boog. Volgens de officiële berichten zijn tien dorpen verwoest. Per vliegtuig zijn troepenversterkingen uit het district Chinsali overgebracht. De regering heeft meegedeeld dat bij de slachtoffers geen Europeanen zijn. Een katholiek priester werd ernstig gewond. Alle toeristen in het gebied zijn gewaar schuwd te vertrekken. Bij de eerste golf zijn 121 personen om gekomen en werden 72 gewonden gere gistreerd. Premier Kenneth Kaunda verklaarde maandag op een massabijeenkomst in Loesaka, dat men Lensjina dood of levend in handen moet krijgen. De sekte noemt zich christelijk, maar Len sjina heeft gezondigd tegen de leer van Christus, door haar volgelingen opdracht te geven tot doden. „Een dergelijke leer Kaunda. „Paspoort voor liet paradijs", zo staat op het „bewijs van lidmaatschap" van de Loempa-sekte, die ongeveer tienduizend leden telt. De sekte is in 1955 opgericht door de negerin Alice Lensjina, die zegt daartoe op een dag in 1953 van Christus opdracht te hebben ontvangen. De leden van de sekte zijn verplicht zich te ont houden van tovenarij en het bedrijven van politiek. Inmiddels komen uit de noordelijke provincie van het land berichten binnen dat onder een groep van 2500 vluchtelin gen, die voor de niets ontziende Loempa's huis en haard hebben moeten verlaten epidemieën dreigen uit te breken. Dokters die een onderzoek hebben in gesteld, hebben al enige gevallen van ty fus, pokken en dysenterie vastgesteld. De vluchtelingen hebben voorlopig onderdak gevonden in de missiepost Moelanga, niet ver van Chinsali. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het voorwaardelijk ar beidsverbod voor 14-jarige jongens zal niet op 1 september 1965 maar al op 1 april van het volgend jaar in werking treden. Staatssecretaris Grosheide (O. K. en W.) heeft dit namens zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de K.V.P.-kamerleden Albe- ring, Maenen en Kleisterlee. De bewindsman geeft daarmee gedeel telijk gehoor aan het verzoek van deze kamerleden om de inwerkingtreding van het arbeidsverbod te vervroegen. Zij had den namelijk gevraagd de datum op 1 ja nuari 1965 te stellen. De heer Grosheide meende echter dat deze datum niet zou aansluiten bij het leerplichtvrij worden van de desbetreffende jongens en dus niet van praktische betekenis zou zijn. Een onbekende enthousiaste toe schouwster, die maandagochtend in Parijs de show van Yves St.-Lau rent bijwoonde, kon zich na afloop van de show niet beheersen en spontaan kuste zij de jonge mode koning om hem te feliciteren met zijn nieuwe collectie. SACRAMENTO (V.S.) Senator Bar ry Goldwater de republikeinse kandi daat voor het Amerikaanse president schap, heeft in zijn partij een nederlaag geleden. Er werden verkiezingen gehouden voor de topfuncties in het centrale par tijcomité voor Californië. Op een marathonzitting van 12 uur, koos men dr. Gaylord B. Parkinson, een geneesheer, tot voorzitter. Hij was de twee afgelopen jaren vice-voorzitter. Senator Knowland heeft de campagne van Goldwater geleid in de republikein se voorverkiezing in Californië, de z.g. primary. De nederlaag die Knowland c.s. thans hebben geleden, kan belangrijke gevol gen hebben voor de campagne voor de presidentschapsverkiezingen in de staat Californië. Deze staat is de dichtstbe volkte van het land. (Van een onzer verslaggevers) Vrijwel nergens beneden de gro te rivieren zal men de televisie uitzendingen van de R.E.M. kun nen ontvangen. Dit betekent dus dat Brabant en Zeeland zo goed als geheel van deze uitzendingen verstoken zullen blijven. De uiterste grens van het gebied dat door de zender bestreken wordt loopt ongeveer over Moerdijk-Ze- venbergèn. Recente metingen heb ben dit uitgewezen. De vraag welke technische voorzie ningen men dient te treffen voor de R.E.M.-ontvangst is voor Brabant en Zeeland dus nauwelijks interessant. Te levisie-handelaren in eigen gebied ver telden ons dat zij hun klanten afraden momenteel hun antennes te laten ver anderen. Voor gebieden die BINNEN het bereik van de zender liggen geldt, dat men een extra-antenne moet aan schaffen voor kanaal elf, die op de R.E.M.-zender gericht is. Wie een draai bare antenne heeft kan hiermee echter volstaan. Men kan de mogelijkheid van ontvangst in Brabant en Zeeland verge lijken met de mogelijkheid om de Duitse zenders in het beeld te krijgen. Een toevalstreffer, meer niet. Of in deze situatie later nog wijzi ging kan komen, moet men afwachten. Voorlopig echter is alle optimisme misplaatst. MOSKOU Aan de vooravond van de eerste verjaardag der ondertekening van het kernstopverdrag van Moskou, heeft premier Kroestjev gisteren ver klaard, dat Oost en West wegen moe ten vinden om het wederzijdse ver trouwen te versterken en uit te brei den. Hij beloofde dat Rusland niet zou achterblijven in de actie ter vermin dering van de intenationale spanning en het bereiken van de vrede. KROESTJEV constateerde, dat in het jaar dat is verstreken sedert het slui ten van het verdrag van Moskou, het internationale leven met nieuwe' er varingen is verrijkt. Indien een zekere mate van vertrouwen bestaat, is het mogelijk vorderingen te maken wat be treft vermindering van de internatio nale spanning. Kroestjev merkte op. dat het kern stopverdrag een nuttig effect had ge sorteerd maar dat het niet ontwape ningskwesties oplost. In de eerste plaats aldus Kroestjev. moet een streep worden gezet onder de jongste oorlog door middel van een Duitse vredes- schikking. Zonder deze is het moeilijk het probleem van universele en alge hele ontwapening te benaderen, welks belang door eenieder wordt erkend. JOHANNESBURG Bij een instorting in een Zuidafrfkaanse goudmijn zijn maandag zes mensen omgekomen. Door de instorting, die zich op ongeveer tach tig kilometer ten zuidwesten van Johan nesburg heeft voorgedaan, zijn drie hui zen bedolven. Zevenentwintig ande re woningen in het bedreigde mijn- gebied zijn direct ontruimd. Door de in storting is een gat van zestig meter diep en dertig meter middellijn ontstaan. De omgekomenen zijn een Europese mijn werker, zijn vrouw en drie kinderen en een Afrikaanse dienstbode. Van een onzer verslaggevers SNEEK. In de gemeente raad van Sneek, Friesland, is maandagavond de knoop door gehakt: op de verjaardag van prinses Irene, morgen 5 augus tus, zal er niet worden gevlagd. Zo besliste de uitslag van een stemming in de speciaal over deze aangelegenheid uitgeschre ven vergadering, die voor- er tegenstanders ruim drie kwartie- aan het woord heeft gelaten. Toen in de vorige raadsvergadering op initiatief van de niet-volledigc P. v.cl.A.-fractie een motie tegen het vlag gen aan de orde kwam, staakten de stemmen. Vandaar dat er een nieuwe vergadering moest worden gehouden. Gelukkig was gisteravond een oneven aantal raadsleden present, zodat her haling van het toeval al bij voorbaat .as uitgesloten. Volledig waren de roeden niet aangetreden. Er man- ;eerden twee leden van de christelijk- .ustorische fractie. Alvorens de motie opnieuw in stem ming werd gebracht is er omstandig over het pro en contra van het vlag gen gedebatteerd. De meningen kwa men hierop neer, dat de ene groep de .fascistische" of „carlistische" sym- pathieer^aïTTlë prinses wenste te ver- oordelen en de andere partij zich wil de houden aan de richtlijnen van de regering, uit respect voor het Neder landse vorstenhuis. De motie tegen het vlaggen kwam er tenslotte met ne gen tegen acht stemmen door De stemmenverdeling acht P.v.d A -leden en het ene WD-lid tegen vlaggen; drie KVP ers, vier Anti-Revolutionai ren en een Christelijk Historisch lid voor. Zoals bekend heeft jn Zaandam de H.v.rt A.-fractie eveneens om een spe ciale vergadering over het vlaggen op Irene's verjaardag verzocht. KANSAS CITY Maandag is het hier tot een treffen gekomen tussen de politie en ruim 1500 negers, die gedurende drie uur de politicmannen met stenen beko gelden. In het weekeinde is New Jersey het toneel van hevige gevechten geweest. De politie heeft in Kansas City negen arrestaties verricht. De hoofdschuldige en aanstichter van de wanordelijkheden, uitgelokt, door een auto-ongeluk, ont snapte na zijn airestatie uit een politie auto. Doelwit van dc oproerkraaiers vorm den aanvankelijk drie politie-officieren, die een voornamelijk door negers be woonde wijk van de stad binnengingen om een onderzoek in te stellen naar de NEW YORK De premier van Ma leisië, Toenkoe Abdoel Rahman, heeft maandag de afgevaardigden van de Afri kaanse en Aziatische landen bij de V.N met klem verzocht te helpen bij het tot stand brengen van een verzoening tussen Maleisië en Indonesië. De eerste minister sprak gedurende ten half uur op een be sloten bijeenkomst van de Afrikaans- Aziatische groep. Eerder had hij met de secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant. van gedachten gewisseld over de Indonesische ..confrontatiepolitiek" tegen over Maleisië.

de Stem | 1964 | | pagina 1