Indonesië respecteert vrijheid van missie Nog meer politie op weg naar Hastings Rijders onder invloed worden streng getest NEDERLANDER IS RADIOSPREKER CKefarine.4 Westerse hulp mag niet paternalistisch zijn Nieuwe methode Griekse Miss Universe Maddox weert zich Paternalisme Na wilde tienerrellen Een enkel glaasje kan te veel zijn Staatsdoctrine God! er is een Twee Belgische meisjes vermist in Zwitserland Contacten Marinetechnicus Moord gevolg van driehoeks verhouding Gesprek Erhard-Nikita Duitse kwestie op agenda? éi 2üui Vier beirouwbare niddelen in 1 tablet! Bayer-project te Antwerpen komt er wel BRITSE LORD DUPE VAN GERODDEL Duitser in Hengelo beroofd door landgenoten SLAMAT DJALAN co co ro cn Rode spionnen in Hamburg gepakt EELT, LIKDOORNS ENZ. Robert Kennedy zal Johnson propageren GASTVRIJHEID BELOOND" MET DIEFSTAL 6ll 3lü|S DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer redacteuren) tyffssiocarissen zijn meestal interessante mensen. Zij kunnen verhalen ver« tellen, waar elke reporter van zou likkebaarden. Maar de man, die wy dezer dagen hebben ontmoet, slaat toch wel alle records. Langs zijn neus weg deelt hij .ie mee, dat hy nu al jarenlang tweemaal in de week is opgetreden voor Radio Republiek Indonesia, ook in de periode dat er tussen Nederland en Indonesië de grootste moeilijkheden waren. Bovendien was hy tot voor kort hulp-aalmoezenier van het Indonesische leger, ook al was iedereen op de hoogte van zijn Nederlands staatsburgerschap. Ja, zelfs heeft hij tijdens een receptie in aanwezigheid van vele buitenlandse gasten met president Soekarno gedanst: in zijn habijt als kapucijn-missionaris. De man, die dit allemaal doodleuk zit te vertellen alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, heet pater Secundus van Donzel. Een missionaris van de nieuwe stijl. Radiospreker, schrijver, leger aalmoezenier en dat zou ik haast vergeten lector aan de universiteit van Pontianak. in een conservatorium, in een comité van arbeiders die een kanaal moesten gra ven. Medio 1959 kwam men mij zelfs zonder dat ik er iets voor gedaan had vragen of ik wijsbegeerte wilde doceren aan de nieuw op te richten uni versiteit. En als ik er moeite voor zou willen doen, dan zou ik in nog heel wat meer organisaties komen te zitten". Ook als spreker voor Radio Republik Indonesia is pater Van Donzel door de autoriteiten zelf aangezocht. Hij vindt dat heel logisch. De eerste zuil van de samenleving is het geloof in de ene God". Dit beginsel mag, volgens een uitdrukkelijke verklaring van president Soekarno, niet in exclusief islamitische zin worden uitgelegd. Dus krijgen ka tholieken en protestanten, samen vier procent van de Indonesische bevolking, evenveel rechten als de mohamme danen, die misschien wel zeventig pro cent van de bevolking uitmaken. De Nederlandse missionarissen zien het Indonesisch socialisme als een nadere uitwerking van de Pantjasila, de leer van de vijf zuilen. Zij achten het hun roeping om vanuit het katholieke den ken mee te werken aan de schepping van een eigen Indonesische ideologie. „Je kunt uit dit alles maar één con clusie trekken", zegt hij. „De Indonesiër is breeddenkend. Iedere goedwillende bui tenlander wordt met open armen ont vangen en krijgt een sportieve kans. Als hij tenminste de kunst verstaat om zich aan te passen, om mee te doen met net Indonesische leven in al zijn uitingen. Dit geldt speciaal voor de Nederlandse missie en zending. Nooit is een pater, broeder of zuster nooit is een zendeling het land uitgezet, ook niet in de jaren die aan het akkoord van 1962 vooraf gingen. De regering weet zeer goed on derscheid te maken tussen het zendings werk van de Nederlanders en de Ne derlandse politiek. En de meest invloed rijke mensen, ofschoon mohammedaan, hebben voor óns werk de grootste waar dering en geven ons hun reële steun". Hij is een man die uit ervaring kan spreken. Missioneren betekent voor hem niet in de eerste plaats mensen bekeren, onderrichten, dopen en trou wen hoewel hij pastoor is van de kathedraal van Pontianak missio neren is de Kerk planten, haar aan wezig stellen in het openbare leven, haar stem laten klinken, haar gezicht laten zien. En dus: relaties aanknopen. Pater van Donzel maakt er een echt apostolaat van, overal aanwezig te zijn: bij officiële bezoeken, werkvergaderin gen, herdenkingsbijeenkomsten, recep ties en uitvoeringen, bij massameetings en défilés, bij besloten besprekingen en intieme feestjes. Daardoor heeft hij niet alleen een groot aantal kopstuk ken persoonlijk leren kennen, hij le verde ook een bijdrage tot het weder zijdse begrip. ,,Het is van het grootste belang voor de missionaris in het nieuwe Indonesië, dat hij de mentaliteit van de bevolking in zich opneemt, de staatsfilosofie. de leer van de vijf grondzuilen, het Indo nesische socialisme, dat hij probeert van binnen uit de worsteling van deze jonge natie mee te maken dwars door alle menselijke tekorten en buitenlands on begrip heen. Wat mij persoonlijk betreft, ik hoop door mijn voortdurende aanwe zigheid. door mijn spreken op hun ma nier, door mijn echte belangstelling voor alles wat hun interesseerde aan de In donesiërs te hebben duidelijk gemaakt, dat ik in praktijk wilde brengen wat Pius XII heeft gezegd: het land waar de missionaris om Christus' wil naar toe gaat, moet hij beschouwen als zijn twee de vaderland". Pater van Donzel lijkt daarin wel ge slaagd te zijn. Hij wordt voor alle mo gelijke dingen uitgenodigd: voor de re cepties op nationale feestdagen, voor de legerdag. bij huwelijken van vooraan staande persoonlijkheden, op islamitische hoogdagen als de Geboorte van Moham med. de Hemelvaart van de Profeet het einde van de vastenmaand en de neder- daling van de Koran. Overal wordt hij gevraagd en overal is hij welkom. honger en zijn gebrek te helpen. Als we deze omzwaai niet weten te maken aldus nog steeds prof Hamming, onder applaus van alle aanwezige missionaris sen professoren en studenten dan zullen ze ons kapot komen maken en ze hebben nog gelijk ook. Ik zou daar nog dit aan toe willen voegen. Vanmorgen zag ik de identiteits kaart van een jongeman die in de bouw orde ging werken. Daarop stond de vol gende tip afgedrukt: wilt u zich alstu blieft gedragen en spreken overeen komstig de aard van het volk, waarvoor u gaat werken. Zou men een dergelijke tip ook met kunnen opnemen in het paspoort van toeristen, journalisten, di plomaten en handelslui die naar het oosten gaan? Mij dunkt, dat velen daar mee hun voordeel kunnen doen". Twee Belgische meisjes worden sinds zaterdag in de omgeving van het Zwit serse plaatsje Leysin vermist. Edwige Hertsens en Godelieve Nys, beiden 18 jaar oud, maakten deel uit van een groep van 18 meisjes, die hun va kantie in Leysin doorbrengen onder au spiciën van de „Alliance Nationale Bel- gique". Op weg naar de „Pierre de Moel- le" waren de twee meisjes even gaan zit ten om te rusten terwijl de anderen langzaam verder gingen. Daarna zijn zij niet meer gezien en een reddingsploeg heeft tot dusverre nog geen spoor van hen kunnen vinden. Het speuren duurt voort. Miss Griekenland, de 20-jarige Kiraki Tsopei, is in Miami Beach tot Miss Universe uitgeroepen. Zy kreeg on der meer zevenduizend dollar, een jaarcontract van tienduizend dollar, een minkmantel van 3500 dollar, een mink-stola en andere dure kleding stukken, benevens juwelen. Een foto van de Amerikaanse torpedo- bootjager „Maddox", die in de inter nationale wateren bij Vietnam werd aangevallen door drie niet-geïdentifi- ceerde torpedoboten. Het incident deed zich voor in de Golf van Tonkin, 80 myl ten zuidoosten van Hanoi. Het schip werd niet beschadigd en er wa ren geen slachtoffers. „In de eerste jaren (rond 1952) toen ik nog veel tijd had, ging ik iedere middag zo maar de stad in. Pontianak heeft 'n bevolking van ongeveer 160.000 inwoners en herbergt bijna alle bevol kingsgroepen uit de hele archipel. Als mensen me vriendelijk groeten, stapte ik van de fiets en maakte een praatje. Dik wijls moest ik binnenkomen en een "kopje koffie drinken, ten. teken dat ik welkom was. En toch waren het meestal mo hammedanen, want katholieken en protes tanten vormen een zeer kleine minder heid. Op deze manier kreeg ik kennis sen in alle lagen van de bevolking. En via die kennissen kwam ik in alle mo gelijke comités: in een instituut voor de reclassering, in monumentenzorg, in een raad voor ontspanning van de jeugd, ,,Het is jammer", aldus pater Van Donzel, ,,dat het westen nog steeds zo weinig begrip toont en zijn hulp nog zo dikwijls geeft op een hinderlijk westerse manier. De missionarissen hebben de paternalistische houding wel laten varen maar bij de ontwikkelingshulp van de UNO cn haar instanties, bij conferenties en redevoeringen van politici en diploma ten kun je haar nog steeds tegenkomen. Ook het technisch hoogontwikkelde en rijke westen zou van Indonesië nog best iets kunnen leren. De gemeenschapsge dachte bijvoorbeeld die in Europa' door de urbanisering bijna verdrongen is. En het openlijke geloof in de ene God als basis van het openbare leven. Dat is niet iets primitiefs, dat is een bewust zich wapenen tegen het atheïsme, dat langs alle mogelijke kanalen communisme, laïcisei-ing, onkerkelijkheid Indonesië binnendringt. Natuurlijk is ook in Indonesië niet alles volmaakt. Dat weet iedereen, er is vol doende over geschreven. Maar waarom kan men deze tekorten niet zien als na tuurnoodzakelijke aspecten van het groei proces, dat een jong land moet doorma ken na alles wat blanken daar hebben aangericht en na het voorbeeld dat de blanken daar hebben gegeven? Zuidoost- Azië met zijn snelgroeiende bevolking, is in volle gisting en men hoeft geen profeet te zijn, om te kunnen voorspellen dat daar het centrum van de wereld zal komen te liggen. Wil het westen blij ven bestaan, dan is het zaak, de ooster ling nu christelijk tegemoet te treden. Niet zoals professor Hamming het onlangs in Wageningen uitdrukte op basis van een kapitalistische winstecono mie, maar op basis van een christelijke economie, die afziet van grote winst marges. om de ander uit zijn lijden, zijn NEW YORK fcen dertigjarige inwo ner van een instituut voor geestelijk on- evenwlchtlgen en zijn 24-jarige vrouw zijn gearresteerd op beschuldiging van moord on de jonge, met een telefoontje uit zijn huis gelokte, Amerikaanse mari netechnicus Robert Hirsch, over wiens dood wij gisteren al schreven. De arrestant, Charles Fazio, een elek tricien een goede bekende van de politie, is formeel in staat van beschuldiging gesteld. Volgens de politie is het drama voort gekomen uit een driehoeksverhouding, die begon toen Hirsch en mevrouw Fazio elkaar op een kerstfeestje ontmoetten. Mevrouw Fazio was stenografe in de fa briek waar Hirsch werkte. De politie heeft gereconstrueerd, dat Hirsch zijn vrouw had verteld, dat hij een relatie had met mevrouw Fazio. Me vrouw Fazio had het haar man verteld. Kort na middernacht op zondagmorgen verschenen de Fazio's bij het huis van het echtpaar Hirsch en het drietal stapte in een auto om hun situatie te bespreken. Fazio verzocht Hirsch zijn vrouw met rust te laten. Er ontstond een handge meen tijdens hetwelk Hirsch werd be schoten en uit de wagen geduwd. Volgens de politie heeft Fazio Hirsch naderhand geschopt om vast te stellen of hij wel dood was. De Fazio's waren op het toneel van het drama verschenen in Fazio's auto. maar ze- vluchtten in die van Hirsch. De politie kwam er achter, dat de achtergebleven auto toebehoorde aan een man wiens vrouw met Hirsch werkte. Deze bleek door vijf kogels te zijn getroffen. (Advertentie) HASTINGS lil de straten van de bad plaats Hastings aan het Engelse Kanaal wordt druk gepatrouilleerd door hon derden politiemannen in verband met de te verwachten nieuwe moeilijkheden tussen de mods en rockets op de laat ste dag van Banker's holiday. Gisterochtend is het stoffelijk overschot aangespoeld van een 15-jarige jongen De politie stelt thans e enonderzoek in of de dood van de jongen een gewoon verdrinkingsgeval is of verband houdt met de gevechten van de afgelopen da gen tussen rivalerende tienergroepen. In Margate, ongeveer 110 kilometer van Hastings, troffen wandelaars op een BONN Alexei Adzjoebei, de schoon zoon van premier Kroestjev acht het mogelijk, dat op een bespreking van de Sovjet-premier en kanselier Erhard de Duitse kwestie zal worden aangesneden. Volgens hem moeten er voor een- eventuele topconferendie van de Sovjet- Unie en West-Duitsland geen voorwaar den worden gesteld. Op een vraag of een verbetering van de betrekkingen tussen Moskou en Bonn alleen tot stand kan worden gebracht ten koste van Bonns betrekkingen met zijn westelijke bondgenoten, antwoordde Adzjoebei. dat de bondsrepubliek haar betrekkingen met welk land ook kan verbeteren zonder dat de Sovjet-Unie daar aanmerking op zal maken. Rusland wil ook de handel met West- Duitsland uitbreiden, zo zei Adzjoebei. Hij noemde de bondsrepubliek het krach tigste kapitalistische land in Europa. Geef uw lievelingsvogel het heste; verpakte vogelvoederst (Advertentie) (Advertentie) Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken l De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele Wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. /i beroemde geneesmiddelen ht in één tablet Ondanks ontkenningen ANTWERPEN Een liberale Antwerp se krant, gevolgd door een Brusselse li berale krant, heeft in de loop van de voorbije week het gerucht verspreid dat de Duitse chemische fabriek Bayer uit Leverkusen, niet langer aanstalten maak- teo om een fabriek te bouwen in het nieuwe havengebied Antwerpen. Twéé jaar geleden kocht Bayer in het noorde lijk gebied van de haven een terrein van 150 ha waarop zij een filiaal gaat bou wen. In dit filiaal zouden 6 a 8.000 men sen tewerkgesteld kunnen worden. Het Brusselse bureau van Bayer, hier omtrent gevraagd, heeft met klem verze kerd dat het oorspronkelijke produkt zal uitgevoerd worden. Over de datum van de aanvang der werken verkeert men echter nog in het ingewisse. Op het stadhuis te Antwerpen verze kert men eveneens dat het werk zal wor den uitgevoerd. Wel heeft men enige ver traging opgelopen met de opspuitwerken van de terreinen die Bayer kocht. Tot dusver werden 30 ha opgespoten, terwijl ook een groot gedeelte van de kademuur is klaargekomen. De Bayerfabriek wordt nl. gebouwd langs het nieuwe zeekanaal dat gegraven wordt tussen de bestaande haven en de nieuwe zeesluis die in aan bouw is te Zandvliet, vlakbij de Neder landse grens. (Van een onzer redacteuren) De verdachte keek nogal timide, toen de officier van justitie twee weken ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorvoertuigen te be sturen tegen hem eiste, omdat hij gereden had onder invloed van alcohol. Op de vraag van de president van de rechtbank of hy hierop nog iets te zeggen had antwoordde hij: „Ik vind het veel, edel achtbare. Zo erg was het toch niet. Ik had maar vijf pilsjes op." Maar de justitie vond het wel erg, dat de man achter het stuur van zijn auto was gaan zitten, terwijl hij te veel gedronken had. Ja. zo gaat het vaak in de rechtszaal. Een glaasje meer kan geen kwaad, denkt menigeen in de bar of op een gezellig feestje. Maar als hei mis loopt schrikt men van de harde consequenties van de overtreding van artikel 26 van de Wegenverkeerswet. Blijkbaar is het een moeilijke wet. Het is zonder meer duidelijk, dat de wetgever met genoemd artikel de bedoc ling heeft speciaal het wegverkeer te behoeden voor de ernstige ongelukken, die rijders onder invloed „kunnen" ma ken. Tcx:h is de interpretatie van het artikel in de praktijk wel eens moeilijk voor de rijder in kwestie en niet in de laatste plaats ook voor de politie-auto- riteiten, zo is ons uit informaties ge bleken. Zinsnede De letterlijke tekst van artikel 26 (lid 1) van de Wegenverkeerswet luidt als volgt: „Het is de bestuurder van een motor voertuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden daarmee over een weg te ryden, terwijl hij verkeert onder zodanige invloed van het gebruik van alcohoï-houdende drank, dat hy niet in staat moet worden geacht het motorvoertuig, het rywiel of het andere rij- of voer tuig naar behoren te besturen." Vooral do zinsnede „dat hij niet in staat moet worden geacht" maakt door haar vaagheid het artikel erg moeilijk. Gelukkig beschikken de politie-auto- riteiten over een serie nauwkeurig gefor muleerde richtlijnen voor onderzoekin gen, die moeten uitmaken of iemand al dan niet „in staat" moet worden geacht. Hieronder volgen er enkele. Vooreerst vraagt de verbalisant de weggebruiker, die hij gesnapt heeft, enkele algemene gegevens, die betrek king hebben op de persoon zelf. zoals geboortedatum, telefoonnummer, etc. In de praktijk blijkt, dat iemand die aan geschoten is, daar veel moeite mee heeft. Verder moet de verdachte loop-, keer- en opraapproeven afleggen, die op hun beurt weer meehelpen tot het bepalen van de toestand van de betrokkene. Ook wordt gebruik gemaakt van de zgn, vin ger-vinger proef (met één oog gesloten twee vingertoppen bij elkaar brengen) of van de vinger-neusproef. Daarbij leve ren de „ademkegel" en de spraak ook waardevolle indicaties op. Bloedproef Zeer bekend is inmiddels ook de bloed proef geworden, die zowel de politie als de justitie goed hanteerbare gegevens verstrekt. In Nederland wordt gebruik gemaakt van de methode van Widmark (een Zweedse chemicus), ter bepaling van het alcoholgehalte van het bloed. De proef moet altijd worden afgeno men door een medicus. Ze is niet pijn lijker dan een prik, die gegeven wordt bij een injectie. In tegenstelling tot bij voorbeeld de Scandinavische landen en de Verenigde Staten is een verdachte in ons land niet verplicht deze proef te ondergaan. In het algemeen is het voor iemand, die er van overtuigd is weinig te hebben gedronken, aan te bevelen wel een bloed proef te laten nemen, aangezien deze als ontlastend bewijs kan gelden. Volgens de onderzoekingen van Wid mark kan reeds een alcoholgehalte van 0,50 tot 0,80 pro mille te veel zijn voor iemand om nog veilig te kunnen rijden. Vooral als liij weinig gegeten heeft of erg vermoeid is. Dit wil niet zeggen, dat iemand dan ook al echt dronken is. Toch kan hij veroordeeld worden. Het is een veel voorkomend misverstand hij rijders onder invloed, te veronderstellen, dat men om voor een veroordeling in aanmerking te komen stomdronken moet zijn. Niets is minder waar. Heeft iemand meer dan 0,8 pro mille alcohol in zijn bloed, dan kan hij er wel zeker van zijn, dat hij het predikaat „dronken" krijgt aangemeten. Terwijl bij 1,6 pro mille volgens Widmark de uiterste graad van dronkenschap is be reikt. Zou zo iemand nog (kunnen) rij den, dan zal het hem als hij weer nuchter is niet moeten verwonderen dat tegen hem (zo hij geen ongelukken heeft gemaakt) de maximumstraf van 3 maanden gevangenis ën vijf jaar ont zegging wordt geëist. Als in de plaats van deze boom (op de voorgrondeen mens had gestaan, had dit ongeval twee doden gekost. De bestuurder van de auto aldus wees het onderzoek uit was dronken. Hij kwam bij de botsing om het leven. Het is geen wonder dat de justitie hard optreedt tegen rijders onder invloed, die een ernstig gevaar zijn in het verkeer. Lord Boothby, een algemeen bekende Britse peer zal wellicht juridische stap pen ondernemen tegen de Sunday Mir ror, die he meen homoseksuele relatie met een gangsterkoning heeft toege dicht. Verleden week al heeft de 64-jarige Lord Boothby, de aantijging in de Sun day Mirror ontkend in een brief aan de Times, Boothby, zei, dat zijn naam werd verbonden met die van de 31-ja- rige Ronald Kray, een gewezen bokser, die in Londen met zijn broer clubs drijft. Boothby heeft Kray op bezoek gehad, terwijl er derden bij waren, zo als de huisknecht van de lord, ,,die ons gin en tonic schonk". Intussen heeft de ,,New Daily" geruch ten gesignaleerd over een „echtschei- dingsschandaal, dat op het punt staat de loopbaan te bezoedelen van een vooraanstaand lid van de Labour Par ty". Ook dit blad noemt geen namen. Andere kranten hebben het bericht niet. Het blad. ,,de geruchten en schanda len, die uit zoveel bronnen ontvangen worden" betreurende, schrijft, dat een agitprop van de conservatieve 'partij on langs naar Parijs is geweest om te pro beren er roddelverhaaltjes over Labour gedrukt te krijgen,'in de hoop, dat ze in Engeland zouden worden overgeno men. van de promenades een stervende jon geman van ongeveer 20 jaar aan. De jongeman was blijkbaar van een rots gevallen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Talrijke personen, onder wie vele meis jes, liepen verwondingen op tijdens een hevige knokpartij tussen mods en rockets. De jongens waren met hun vriendinnen van heinde en verre op zware motoren en scooters gekomen, nadat als een lopend vuurtje in tiener kringen bekend was geworden, dat „Hastings de plaats was". Volgens de politie zijn alleen al in Has tings 23 jeugdige he ieschoppers ge arresteerd na een wilde bekogeling met stenen en nog heviger gevechten, waarbij drie politiemannen gewond raakten. Vanuit Londen zijn gisteren per vliegtuig 70 politiemannen aange voerd ter versterking van de reeds aanwezige met hefschroefvliegtuigen uitgeruste oproer-brigade. ENSCHEDE - de 33-jarige Duitser B. D. uit Leer is in de omgeving van Hengelo door 4 jeugdige landgenoten die hem een lift hadden aangeboden van een bedrag van ongeveer 250 D. Mark beroofd. D. was met zijn vakantiegeld op zak in Rheine aan de zwier gegaan. Toen er in Rheine niets meer te beleven viel liet hij zich per taxi overbrengen naar een bekende dancing in Enschede. Na sluiting van de zaak ging D. de straat op waar hij vier jeugdige Duitsers aantrof met twee bromfietsen. Het vier tal zei in Almelo een zaak te weten waar nog wel iets te beleven zou zijn. Zij bo den D. een lift aan. De jongeman stapte bij twee van zijn landgenoten achter op de brommer, waarna in de richting Hen gelo werd gereden. In de omgeving van deze stad werd echter plotseling een stil le zijweg ingereden, waar D. door het viertal werd besprongen en zijn geld af handig werd gemaakt. Hij kreeg 15 D. Mark terug om weer thuis te kunnen komen. De berooide Duitser heeft enige tijd later bij de Enschedese recherche aangifte gedaan van deze beroving. (Advertentie) O m HAMBURG De Westduitse politie heeft vijf leden van een „communistische spionage-organisatie" gearresteerd, die werkzaam waren voor de Oostduitse in lichtingendienst. Zij zijn gearresteerd op beschuldiging van „verraderlijke betrekkingen met de Sovjet zone". Volgens de politie hebben zij in op dracht van hun Oostduitse opdrachtge vers getracht bepaalde installaties in Hamburg te bespioneren. VERWIJDERT SPOORLOOS EN PIJNLOOS 55 J BOSTON De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft in de bakermat van de Kennedy-familie Boston, langdurig geconfereerd met zijn convalescente broer senator Edward en daarna gezegd, dat hij „graag" verkie zingspropaganda zal bedrijven voor pre sident Lyndon Johnson, die hem niet wil hebben als running mate voor het vice-presidentschap. Minister Kenndy zei evenwel, dat zijn precieze rol in de democratische ver kiezingscampagne nog niet was uitgestip peld. en dat hij er ook nog niet tot in finesses op wilde ingaan. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Verkenners uit Leeu warden, die 14 dagen kampeerden in het Duitse plaatsje Riesenbeck. zijn wel erg bedrogen uitgekomen met de 18-jarige Duitser H. H. uit het naburige Be- vergern, aan wie zij een week lang gra tis onderdak hadden verschaft. De Duit ser beloonde de betoonde gastvrijheid met een diefstal van f 50 ten nadele van een der Leeuwardense verkenners. De Duitse jongen had aan de verkenners het verhaal opgehangen, dat hij ziek was geworden terwijl zijn ouders weg waren. Uit medelijden namen de verkenners hem daarom in hun kamp op. De Duitser ging met de Nederlandse jongens uit, at met hen mee en sliep in een van hun tenten. Na het afscheid werd het kamp opge broken en begonnen de Nederlandse ver- kenners aan de terugreis. Aan de grens post Glanerbrug kwam de verkenner bij wie de Duitser in de tent had geslapen tot de ontdekking, dat hij vijftig gulden miste. Hevig teleurgesteld zetten de ver- kenners hun tocht voort. Wie schetst ech ter hun verbazing toen zij in Enschede de Duitser tegen het lijf liepen. Hij werd uiteraard direct in zijn kraag gegrepen. Na eerst te hebben ontkend gaf hij de diefstal toe. De politie werd er bij ge haald en de Duitser moest het gestolen geld, dat hij in Enschede wilde verteren, teruggeven. De Duitser werd achter slot en gren del gezet. Gisteren werd hij aan de Duitse autoriteiten overgeleverd. (Advertentie) Geef uw Uevellugsvogel bet beste: verpa&ta vogelvoederel

de Stem | 1964 | | pagina 11