I S PORT Onvergetelijke dag voor de Nederlandse dames-roeierij I Cees van Espen klopt drie mede-vluchters op de meet RK Nico Lute de sterkste in ronde van BA VEL AMERIKANEN beroven Duitsers van records Hoogtepunten op Bosbaan Kees Haast wéér tweede Zwemfestijn van Amerikanen Zilver voor Meike de Vlas dé sensatie Vier baanrecords Vechten Zeven nieuwe swemtijden Godin de Beaufort ernstig gewond WARD SELS PAKT TITEL Motorsport G.P. van België voor Jeff Smith Ronde van Zuid-Slavië Willem Scheepers finisht tweede Gerben Karstens wint in Stuttgart Cees v. Amsterdam prima VIERDE Mooie triomf van Rinus Hoogerland SYMBOOL VAN KWALITEIT Acties Uitslagen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS 1964 3 (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM Wat een dag. Onder de stormachtige toejuichingen van het als één man overeind gekomen publiek raasde Meike de Vlas in hetzelfde tempo op de finish af, die zij met klein verschil na de Russin Galina Konstantinova passeerde. Niemand geloofde het, doch Nederland had zilver verdiend in de skifs dank zij de keiharde men taliteit van het Groningse meisje. Het is voor de Nederlandse dames- roeierij een onvergetelijke dag geworden, deze sluiting van de Euro pese roeikampioenschappen van de dames. Niets verwachtte men van de Neder landse dames, zij logenstraften echter elke voorspelling, want in de schaduw van het „monument" dat Meike de Vlas op de Bosbaan oprichtte ligt het brons van onze dubbelvier, in welke ploeg zelfs de grootste optimist geen vertrouwen stelde, Driemaal dolf de Sovjet-Unie goud uit de Bosbaan, waarmee de Russische hege monie oij dit damesreeien een danige deuk heeft gekregen, want zij rekenden op vijf titels. Als wij verder de balans gaan opmaken, dan komen wij het eerst tot vier nieuwe internationale baanre cords, waarvan twee op naam van Oost- Duitsland en twee op naam van de Sov jet-Unie. Verder blijkt dat de sterkste damesploegen toch nog altijd uit Oost- Duitsland komen, want de overige twee titels werden verrassend door dc Duitse dames veroverd. Vooi Nederland heeft dit E.K. twee geweldige successen opge leverd en een voo:tijdige stranding, die een tweede bronzen plak had kunnen op leveren. Terwijl de metalen aan de skiffeuses werden overhandigd, roeiden de dubbel- vieren op voor hun race. Zonder heats en herkansing waren zij direct in de fi nale gekomen. Wellicht inspireerde de prestatie van de Groningse onze vier, want zij vochten en haalden uit een alleS of niets spurt in een aantal ferme ruk ken alles en wonnen brons. De zenuwen speelden een danig woord je mee bij de start. Afgezwaaid door de vlag en teruggeroepen door het belsignaal betekende de eerste valse start. Roeme nië en Rusland kregen een waarschuwing Hopeloos was ook de tweede start maar men liet toch doorvaren. Duitsland nam met Hongarije de leiding. De Hongaren hielden het tempo niet vol en zakten af, waarna Duitsland het met de Russische ploeg aan de stok kreeg. Op de 500 me ter was het verschil 0.7 seconden. Ne derland volgde met 1.5 sec. achterstand op Hongarije. Blijkbaar had men zich ge spaard, want toen de 600 meter was ge passeerd begon de stuurvrouwe haar ploeg het vuur na aan de schenen te leg gen. Het tempo vloog omhoog en een ongelooflijke strijd ontbrandde op de als een spiegel glinsterende baan. Duitsland en Rusland waren als onbereikbaar voor onze dubbelvier. Hongarije werd echter opgeslokt. In meesterlijke stijl zegevier den onze dames over Hongarije die zij met een taafje versloegen. Oost-Duitsland triomfeerde en won het goud in het nieu we internationale baanrecord van 3.22.11 (het oude stond op naam van Rusland met 3.27.0), Rusland finishte in 3.23.61 en LOS ALTOS De Amerikaanse zwemkampioensch&ppen hebben een vloed van topprestaties opgeleverd. Twee teenagers uit Californië, de 18-ja rige Don Schollander en de 17-jarige Marilyn Ramenofsky brachten het aan tal gebroken wereldrecords op zeven. Don Schollander, die vrijdag een wereld record had gezwommen op de 400 me ter vrije slag, voegde daar zaterdag een recordprestatie op de 200 meter vrije slag aan toe. De altijd breed lachende pupil van Georges Haines bracht het door een enorme krachtsexplosie op de tweede honderd meter tot een tijd van 1 min. 57.6 seconden. Het laatste wereldrecord op de meter afstanden werd daarmee aan Europese handen ontfutseld De verliezende par tij was West-Duitsland. dat na het aan Dick Roth verloren wereldrecord van Gerhard Hetz, nu ook de naam van Hans Joachim Klein zag afgevoerd van de wereldrecordlijst. De Westduitse ju- ristenzoon had het record op de 200 meter gehouden met een tijd van 1 min. 58 2 seconden. Marilyn Ramenofsky verbeterde spe lenderwijs naar het scheen, het sinds enkele weken op haar naam staande wereldrecord op de 400 meter vrije olag. Ze finishte in 4.41.7 en was daarmee 0,3 sec. sneller dan tijdens haar eerste recordprestatie. Volgens insiders is hetgeen bij de Ame rikaanse kampioenschappen werd ver richt, slechts een voorproef van een wa re hausse in records, die nog volgen moet. In Los Altos ontbraken beroemde zwemmers als Ed Townsend, Dick Mc" Donough, Jed Graef, Tom Tretheway en Fred Schmidt. Tom Stock en Ted Stickles gaven vroegtijdig op. Werkelijk ernst wordt het pas bij de Olympiscn? kwalificatiewedstrijden van 29 augus tus t.m. 3 september in Astoria (New York). Toch werd het duidelijk, dat de Ver enigde Staten in vrijwel alle onderdelen potentiële Olympische kampioenen aan de start kunnen brengen,, uitgezonderd misschien de schoolslag. Het sterkste is de vertegenwoordiging op de 400 meter vrije slag dames met tien zwemsters on der de 4 min. 50 sec., een tijd, die dit seizoen nog door geen enkele zwemster uit een ander land werd gehaald. De dertienjarige Patty CarettO» houdster van het wereldrecord op de 800 en 1500 me ter, werd in de finale van de 400 meter met 4.50.0 een kansloze zevende. Donna de Varona, de wereldrecordhoud ster op de 400 meter wisselslag, kwam zaterdag in zes races uit. Ze werd der* de op de 100 meter 'vlinderslag in 1.08.1 een persoonlijk record en behaalde haar tweede Amerikaanse ti tel op de 200 meter wisselslag. De 4 x 200 meter vrije slag heren on derstreepte nog eens duidelijk de over heersende positie van de Santa Clara Swimming club. Enkele resultaten: 200 meter school slag dames: 1. Claudia Kolb 2.49.8 (nieuw Amerikaans record)100 me' ter vrije slag: l. Sharon Stouder 60.4 nieuw Amerikaans record): 200 meter rugslag: 1. Cathy Ferguson 2.29.2; 100 meter schoolslag: i Claudia Kolb 1.19.; 400 meter wisselslag: 1 Donna Varona 5.17.7; 400 meter vrije slag: 1. Marilyn a 4.41.7 (nieuw wereldrecord) 4 x 200 meter vrije slag dames: 1. San ta Clara (Stickles. Dinneran De Varo na en Watson) 8.08.8 (nieuw Amerikaans record). De resultaten bij de heren: 100 meter schoolslag heren: 1. Bill Craig 1.09.9; 100 meter vlinderslag: Walter Richard- 9nl? (nieuw Amerikaans record); -jOO meter vrije slag: Don Schollandpr 157.6 (nieuw wereldrecord); 200 meter schoolslag: Paul Craig 2.31.8; 100 meter rugslag: 1. Richard McGeagh 1.01.6; 200 meter vlinderslag: 1. Carl Robie 2.09.2; 200 meter rugslag: Bob Benneth 2.15.7; .400 meter vrije slag: Don Schol lander 4.12.7 (nieuw wereldrecord)4 x 200 meter vrije slag: Santa Clara (Buck ingham, Wall, liman en Schollander) 8.09.1; 400 meter wisselslag: Dick Roth 4.48.6 (nieuw wereldrecord). Enkele nagekomen resultaten: 100 me ter vlinderslag dames: 1. Sharon Stou der 1.05.4; 4 x 100 meter vrije slag da mes: Santa Clara (De Varona, Haroun, Stickles en Watson) 4.08.5 (nieuw we reldrecord) 200 meter vrije slag: Donna de Varona 2.29.2 (nieuw Amerikaans record). NUERBURGRING. Bij de zaterdag op de Nuerburgring ge houden laatste training voor de 26e grote prijs van Duitsland heeft een ernstig ongeluk plaats gevon den, waarbij onze landgenoot Ca- rel Godin de Beaufort zwaar werd gewond. De Beaufort raakte in het Adenauer bos de macht over het stuur van zijn Porsche kwijt en vloog van de weg. De Nederlander, die al een jaar of tien aan races deelneemt, werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. De dokto ren hebben geconstateerd, dat Carel Go din de Beaufort een schedelkneuzing heeft, terwijl zijn rechterdij been is ge broken. Tevens is er een borstwervel ge broken waardoor de coureur uit Maars- bergen gedeeltelijk is verlamd. De draag wijdte van deze verlamming kon door de artsen nog niet worden overzien. De moeder van Carel Godin de Beaufort s zondagmiddag met de Utrechtse pro cessor dr. Nuboer naar Koblenz afgereisd. kreeg zilver, terwijl Marja Beunink, Ma rianne van Beinum, Alice Blom en Ruth de Kanter in 3.28.54 binnen kwamen. Ge heel onverwachts dus brons voor onze dubbelvier. Ook onverwachts was de nederlaag van onze dubbeltwee die zich zaterdag via 'n zege in de herkansing op Bulgarije en rsjecho-Slowakije hadden geplaatst voor de eindwedstrijd. Dertig meter voor de finishlijn speel de zich een drama af dat voor Nederland een derde plaats en dus de bronzen me daille kostte. Plotseling snoekte Elisabeth Sprangers de boot kwam luttele seconden stil te liggen en de cadans was weg. Het brons was verloren. Zeer teleurstellend voor deze dubbeltwee, die brons echt verdiend had. Weer braken de Russinnen een in ternationaal baanrecord Met 3.32.43 gin gen zij over de eindstreep en bleven daar mee iets onder het record, dat op naam van hun landgenoten stond met 3.32.50. Tsjecho-Slowakije noteerde 3.34.7. Hon garije 3.38.23 en Nederland 3.39.61, Rus land won glansrijk de gestuurde vier. Ne derland speelde in deze race geen rol en werd zesde achter Rusland (3.35.19), Duitsland (3.39.91), Roemenië (3.40.20), Hongarije en Tsjecho-Slowakije. (Advertentie) Voor betere sportprestaties Een moment tijdens de tweede manche van de double skulls: Op de voorgrond Rusland, dat de strijd won, daarachter Nederland, dat tweede werd. VIELSALM. Ward Seis, een van de xrote favorieten voor de strtjd om liet Belgisch kampioenschap op de weg voor professionals, heeft zijn supporters niet teleurgesteld; is in Vielsalm winnaar ge worden van de titelstrijd. Hij versloeg in de sprint Willy Bockiandt, Frans Mel- ckenbeeck en wereldkampioen Benoni Beheyt. Dextrose tabl. Importeur ELMA Breda, Tel. 46650 Dit is Patty Caretto wereldrecords brak die twee (Advertentie) NAMEN De Brit Jeff Smith heeft de grote prijs van België, geldend voor het wereldkampioenschap motorcross in de 500 cc klasse, op zijn naam gebracht. De uitslag was: 1 Jeff Smith (GB) 3 pnt; 2 John Burton (OB) 5 pnt; 3 Sten Ludin (Zweden) 6 pnt; 4 Herman de Soete (België) 14 pnt; 5 André Chuchart (Fr) 16 pnt; 6 Roger Vanderbeecken (België) 19 pnt. Na de grote prijs van België is de stand voor het wereldkampioenschap: 1 Rolf Tibblin (Zw) 54 pnt; 2 Jeff Smith (GB) 50 pnt; 3 Sten Lundin (Zweden) 29 pnt; 4 Olve Lundell (Zweden) 15 pnt; 5 Per-Olof Persson (Zweden) 13 pnt; 6 R. Nilsson (Zweden) 13 pnt. SENICA De Nederlander Willem Schepers is als tweede geëindigd in de achtste etappe van de Koude van Zuid- Slavië. Hij kreeg dezelfde tijd toegewe zen als de winneer, de Brit Dernin. De rit van Senica naar Travnik had een lengte van 68 km. In de morgenuren had de Oostduitser Manfred Weissleder de 84 km lange zevende etappe van Se- rajewo naar Senica op zijn naam ge bracht. De uitslagen waren: Zevende rit: 1 Weissleder, 84 km in 1.53.00 (1 min. bon.); 2 Konecny (Tsj.- Slov.) 1.53.30 (30 sec. bon.); 3 Pichl (Tsj.-Slov.) 1.54.00. Alle Nederlanders in het peloton. Achtste rit: 1 Dernin (G.B.) 1.18.00 (1 min. bon.); 2 Schepers (Ned.) 1.18.30 (30 sec. bon.); 3 Roner (Z.-Sl.) 1.19.00: 4 Damm (Oost) z.t.; 5 Pamard (Fr.) z.t. Alle Nederlanders in peloton. Algemeen klassement: 1 Valencic (Z.-Sl.) 24.06.16; 2 Ilyev (Buig.) 24.07.51: 3 Skerl (Z.-Sl.) 24.09.10; 15 Doek 24.24.44: 20 Tummers 24.29.28; 22 Evers 24.31.17: 26 Drummen 24.35.19; 52 Scheepers 25.06.16; 63 Van Seggelen 25.15.17. i STUTTGART. Voor de vijfde maal in de 11-jarige geschiedenis van de grote prijs Solitude heeft een Nederlander de ze wedstrijd, die in de omgeving van Stuttgart wordt gehouden, gewonnen. Leidens klasserijke notariszoon Gerben Karstens zegevierde ditmaal door de Duitsers Joerg Haller en Werner Spahr in de sprint ruim achter zich te houden. De tijd van Karstens over de 15 ronden (170 km) bedroeg 4 uur, 40 minuten en 20 seconden. Een tweede lid van de uit drie man bestaande Nederlandse afvaar diging Jan Pieterse, won het bergklas- sement. (Van onze correspondent) BAVEL De amateurronde van Bavel is gewonnen door Nico Lute uit 's-Gra- vendeel. Hij reed de 100 km in 2 uur 33 min. 15 sec. Van de 80 renners die van start gingen bereikten er slechts 23 de finish, waaruit blijkt dat de strijd bij zonder zwaar is geweest. De vele be langstellenden waren getuige van een in teressante strijd, waarin vooral de kam pioen, Eef Dolman, die tijdens de koers tweemaal van fiets moest verwisselen, een belangrijke rol heeft gespeeld. Maar ook het felle doorzetten van Ka- rel Leyten, -die enkele malen de grond slag legde voor een serieuze uitlooppo- In het Belgische Eekloo hebben drie nieuwelingen van de RTC Theo Middel kamp gedomineerd nl. Jaak Beun, Henk Mol en Ko de Vrieze. In de laatste ronde liep dit trio van de rest weg en finishte met ruime voorsprong. Beun werd fraai eerste in de eindspfint, gevolgd door De Vrieze en Mol. ADENAU. De Bredanaar Cees van Amsterdam finishte als vierde in een wegwedstrijd voor professionals, die voor de start van de race om de Grote Prijs van Duitsland op de Nuerburgring werd gehouden. De Fransman Frangois Hamon won met een voorsprong van een halve mi nuut op het veld. Hij maakte een tijd van 3 uur, 10 min. en 6 sec. over de 114 km. De uitslag was verder: 2 Kurt Gimmi, Zwitserland, 3 Jos Geurts. België, 4 Cees van Amsterdam, Nederland, 5 Rolf Maurer, Zwitserland, 6 Hans Junkermann, Duitsland, 7 Wim de Jager, Nederland, 8 Huub Harings, Ne derland. 9 Leo Knops, Nederland, 12 Jart Schroeders, Nederland, 13 Eugène Bec kers, Nederland, allen met een achter stand van 30 seconden op Hamon. Het bergklassement werd gewonnen door Huub Harings. Miss Yvonne kijkt lachend toe als Nico Lute in Bavel wordt toege sproken na zijn -fraaie zege. Even later zou zij hem feliciteren ging, dwong bewondering af. Toen veer tien ronden voor het einde enkele ren ners „los" kwamen, was hij het eerst weg. Hij hield enige tijd de kop, maar later wisten zeven renners vast te ha ken, waaronder Dolman en Snoeys. Uit het achtervolgende peloton sprong even later ook Nico Lute alleen weg en nes telde zich in de kopgroep. De achtervol gers konden, ondanks hard werken van Siem Aarts, het niet bijbenen. Hun ach terstand werd tenslotte circa 500 meter. In de laatste ronde kreeg Bravenboer nog een lekke band, kon niet aan de eindsprint deelnemen, doch klasseerde zich toch nog op 200 meter van de winnaar als achtste. De uitslag: 1 Nico Lute, 's-Gravendeel; 2 Eef Dol man, Rotterdam; 3 Karei Leyten, Breda; 4 Henny Peters, Heemstede: 5 G. van Noort, Den Haag; 6 P. Kettenis, Den Haag; 7 Piet Snoeys, Breda; 8 op 200 meter W. Bravenboer, Rotterdam: 9 op 500 meter L. Poortvliet, Merkinga; 10 An- toon Aarts, Bavel; 11 C. Broekmans, Ze- venbergschehoek; 12 Harry Bos, Rotter dam; 13 J. Droog, Rijswijk; 14 M. Vermet ten, Rijen; 15 B. van Boom, 's-Graven deel. Bij de nieuwelingen was de strijd al even fel. Zo spannend dat op de meet haast geen verschil te zien was tussen Rini Wagtmans (stevig „ingepakt" met dassen en truien) en A. van de Midden. De jury stond voor een zware taak, maar wees Rini Wagtmans resoluut als winnaar aan. Uitslag: 1 R. Wagtmans. Zundert, 60 km in 1.32.16; 2 A. van de Midden, Hil versum; 3 G. Janmaat, Amsterdam; 4 C. Stultjens, Oosterhout; 5 J. Brouwer, Rot terdam. (Van onze correspondent) SaCKINGEN De Zeeuwse wielren ner Rinus Hoogerland heeft een schitte rende zege geboekt in de zware wedstrijd van Sackingen (bij Bazel). Onder bij zonder slechte weersomstandigheden werd daar een criterium verreden en na drieënnegentig van de honderd te rijden ronden sprong Hoogerland weg. Zijn po ging slaagde. Met een splinternieuwe ra- cekar en vele premies ging Rinus terug naar zijn hotel en vandaag naar Kapelle. Voor een andere Zeeuw, Wim de Wilde, eindigde het duel minder prettig. Hij kwam zwaar ten val en moest naar een ziekenhuis. Na het onderzoek bleek, dat hij er niet hoefde te blijven, maar naar Oudelande vervoerd kan worden. Daar zal hij echter geruime tijd het bed moe ten houden. De haven uit. De wijde zee op. En de man op de brug is enthousiast over P.K. Het werkt kalmerend in uren van spanning. Het verkwikt op de hondewacht. Ieder een die voortdurend paraat moet zijn voelt zich frisser bij P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K! Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! Top-quality chewing-gum from Wriglefs (Van onze sportredactie) Ossendrecht. - Kees Haas liet ontmoedigd zijn hoofd zakken en Jacques van der Klundert trapte met de handen op het stuur over de meet. Beiden verwerkten een grote teleurstelling in de slotfase der Ossendrechtse ronde, die levendig en fel was geweest. Rijs- bergse Kees kon het maar moeilijk hebben, dat juist hij, die de hele middag het zware werk had ge daan, in de sprint geklopt werd door Cees van Espen, en Van der Klundert had zo graag voor eigen (Hoogerheide ligt immers niet zo heel ver van Ossendrecht) volk getriomfeerd. Daarom was hij mee- gesprongen toen Kees Haast, Cees van Espen en Bart van der Ven een poging waagden. Die actie dreigde in het begin ook een roemloos einde te krijgen. Daarvóór hadden zich zoveel waaghalzen in het avontuur gestort dat niemand geloofde in de houdbaarheid der voorsprong toen eerstgenoemde kwartet aan de haal ging. Maar met Kees Haast erbij bleek de zaak vlug bekeken. Nog bliksemsgoed kon Haast zijn debuut bij de profs Her inneren. Dat was nu een jaar geleden in Ossendrecht waar hij aan het wiel van Piet Rentmeester een tweede plaats ver overde. Het kon niet anders of nu zou het een eerste zijn. Daarom knokte de kleine vechtjas er hard op los en sleur de in zijn drift het trio mee. Steeds harder joeg het gezelschap langs de be zoekers en liet een voorsprong van één minuut noteren. De slag was gevallen. Het spel bekeken. In het peloton jam merde Bas Maliepaard na. Twee keer had hij het alleen geprobeerd, ver voor uit gekomen, maar uiteindelijk terug gepakt Ontgoocheld trapte Fonske Steu- ten vérder. Hij had zin gehad in de premie van tweehonderdvijftig gulden voor de man die het meest als eer ste over de streep kwam. Rondenlang jakkerde hij alleen op kop, toen maakte de meute ook aan zijn nobel streven een einde. Rik Wouters en Piet Damen dach ten eveneens na over hun daden. Ze hadden de handen ineengeslagen maar kwamen na een tietal kilometers tot de ontdekki/ig dat het geen fietsen was tegen de jakkerende groep. En toen dan die geslaagde vlucht vaii Haast, Van der Klundert. Van Espen en Van der Ven. Eersfcgeiioeamd tweetal trok er bij zonder hard aan, maar de zege kwam bij Cees van Espen terecht. Enkele honderden meters voor de finish verras te hij Kees Haast en won met een half wiel. Van der Klundert werd derde Van der Ven vierde. Een donderend applaus was er verder voor Rik Wouters die Zo was het tijdens de course. Kees Haast voorop, Cees van Espen in tweede positie. Na afloop zou het net andersom zijn... tegen het einde los kwam uit de groep en met ruime voorsprong een vijfde plaats pakte. Jo de Haan bleek de rap ste van het peloton en Ries van Ginne- ken werd verdienstelijk zevende. Uitslag: 1. C. van Espen (Arnhem), 120 km in 2.57.33. 2. K Haast «Rijsber- gen). 3. J. van der Klundert (Hooger heide). 4. L. van der Ven (Vlijmen), 5. R. Wouters (Baarle Hertog). 6. J de Haan (Huibergen), 7 M. van Ginneken ('t Schijf), 8. G. Gekiere (B), .9 .1. Linders (Roosendaal), 10 A. van Til burg (Breda), 12. ex aequo het pelo ton met o.a. P. van Est, L. van Don gen, W, van Est, B. Maliepaard, B. de Vos, K. Tolboek. Ge. Deijkers W. Hee- ren en H. de Jong. Bij de nieuwelingen bleek René Pij nen onstuitbaar. Hij trok van het begin af alleen weg en men zag hem niet (Woensdrecht) 60 km in 1.03.43. 2. C. Rentmeester (Ovezande), 3. J. Brooy- mans (Hoogerheide), 4. H. Verbeek (Poeldijk), 5. L. Bogers (Ossedrecht), 6. F. van Hasselt (Roosendaal). 7. A. Weurth (Brouwershaven, 8. W.Tous- saint (Honselerrsdijk, 9. A. de Millea- no (Roosendaal), 10. A. Cornelis (Fij naart).

de Stem | 1964 | | pagina 5