Tot honderd miljoen voor 1965 Drie man gedood op spoorwegoverwegen Vermiste kompels zwijgen... Dag wachten voor pont Zijpe Hysterische chaos op Duitse stations Hoeveelheid kraters op maan verbijsterend house of Redder gedood LIJKJE VAN ZUIGELING GEVONDEN Meisje (22) bij huis in Delft neergestoken Neville traint voorlopig Oranje-elftal house of enqlancl DAGBLAD VOOR ZEELAND lr. A. Smits van Waesberghe te Breda overleden Westelijke wind Terugkeerschema voor Ambonezen Verkeer eist weer hoge tol IlT F? 1elc,er 'Aen een trem ge- juisi en clooelijk veiungeiukt. Zeegevecht Vietnam AMERIKAANSE JAGER SEAAT AANVAE VAN TORPEDOBOTEN AF TT? Wolkenzee blijkt geschikt als landingsplaats PROJECTOR. Haags drietal bekent forse inbraak Broer en zus bij zeiltocht op Maas verdronken 104e JAARGANG Ne. 24654 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 3 AUGUSTU5 19 64 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 KREDIEÏGARANTIES (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op 65-jarige ieeit\jd is zaterdag overleaen ïr. a. ivi. j. J. omits van WaesDïrgne, sinas i9t>3 gedelegeerd commissaris van de oruuweuj ue Drie Hoefijzers, vooraien jaieniang airecieur van deze brouwerij. De overledene, xn 1923 te Delft afge studeerd en ie iviuencnen in een Drouwe- rij opgeleid, kwam in 1924 bij de .Bre dase orouwerij in dienst, waar hij in 1927 opgenomen werd in net directorium. Niet alleen in zijn eigen vak o.a. voor liet Centraal Brouwerij Kantoor ontplooide hy veie activiteiten, ook daar buiten kende zijn werklust geen grenzen. Jarenlang op het eind der veertiger en in het begin der vijitiger jaren was hij voorzitter van ae .oieuase uioce- sane Werkgevers hij was commissaris van Van ïvnerio n.v., De Faam en ue hursumij. vanal ae oprichting van hei sanatorium De KloKkenberg oelastte hij1 zich met het penningmeesterschap. Ir. bnntis van Waesoergne was meer dan dertig jaar president van de Koninklijke Zangvereniging Breda's Mannenkoor (de laatste twee jaar ere-president), stond aan de wieg van het Zomerfestival te Bieda, gaf zestien jaar zijn beste krach ten als kerkmeester aan de St.-Jozef parochie, was Thesaurier van de Orde van het H Graf en zag bij dat alles ook nog kans veie andere verenigingen en comités, zoals de NederlandsBel gische Vereniging en het Comité Bene lux, stimulerend te dienen. Zijn vele verdiensten zijn door Kerk en Staat ook officieel erkend. De over ledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Commandeur in de Orde van Gregonus de Grote en Commandeur in de Orde van de Ridders van het H. Graf. De plechtige uitvaartdienst wordt wordt woensdag a.s. om 12 uur in de St. Jozefkerk tc Breda gehouden, waar na begrafenis op de r.-k. begraafplaats Zuylen. AAN INDONESIË DELFT Vier messteken in de buik streek hebben de tweeëntwintigjarige mejuffrouw G. Stiekelman in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond. De dader, de dertigjarige Amsterdamse olieman F. B., kon tijdens zijn vlucht op de Delftse markt worden achterhaald. De toestand van het inmiddels geope reerde slachtoffer is zorgelijk. De olieman, die enige tijd verkering met het in een Delftse snackbar werken de meisje heeft gehad, had afgesproken na middernacht een bandrecorder aan haar huis te komen terughalen. Het meisje had zich door twee late klanten naar huis laten begeleiden. Zij waren getuigen van de steekpartij. DE STAD MUSHIE, 300 km ten noorden van Leopoldstad gelegen, is zondagmor gen door Kongolese regeringstroepen op de opstandelingen heroverd. Hierbij wer den 53 opstandelingen gedood. DE CHINESE regering steunt de voor stellen van de Sovjet-Unie om in deze maand een conferentie te beleggen van de veertien landen die de Geneefse over eenkomsten over Laos getekend hebben DE NIEUWE regering van premier Aldo Moro heeft zaterdagavond het vertrou wen van de Italiaanse senaat gekregen. De stemming luidde: 163 voor, 120 tegen en één onthouding. IN TOURS is na een ongeluk, waarbij drie Fransen om het leven zijn gekomen, de Nederlandse chauffeur H. N. uit Rot terdam in hechtenis genomen. TER HOOGTE van Salvador voor de Braziliaanse kust,, zijn vrijdag twee on gelukken op zee gebeurd die aan acht tien mensen het hven hebben gekost. ALS GEVOLG van een tyioon, die dit weekeinde het zuiden van Japan heeft getroffen, is een persoon omgekomen en worden er nog zes vermist. Voorts zijn zestien mensen gewond. DUIKERS hebben zaterdag het wrak ge vonden van een privé-vliegtuig, waarin zes personen de dood vonden toen het mestel opsteeg van het vliegveld van •Uis Angeles en vrijwel direct daarna in ae Grote Oceaan neerstortte. ^0EuPEE van een van Turkijes groot- kamT ,ber,?ent<Dte moskeeën. Ie Oeloe "p^tort^c- ^toem, is zaterdagavond ïn- no.i bevond zich niemand in de toe-eeuwse moskee. •••••«•••••••••••«••••••••a Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig lot vanavond: e' bewolking met plaatselijk eni- r?gen ,of motregen. Matige tot wind tussen noordwest en t? Aanhoudend koel. onJ?daag: zon onder 20.26 uur. Maan jnder 16.41 uur. «jorgen: zon op 5.06 uur. Maan op ï.oi uur. (Van een onzer verslaggevers) DJAKARTA. Tot een bedrag van honderd miljoen gulden garan deert de Nederlandse regering Indonesië voor 1965 krediet ter leve ring van kapitaalgoederen en diensten. Minister Luns heeft dit zon dagmiddag verklaard eer hij voor een officieel bezoek naar India ver trok. Zijn bezoek aan Indonesië wordt als voor honderd procent ge slaagd beschouwd, zowel door de Indonesische als de Nederlandse delegatie. De resultaten zijn een belangrijke stap op de weg tot ver betering van de betrekkingen tussen beide landen. Over de sfeer, die de onderhandelingen en het verblijf van de Nederlandse gasten heb ben gekenmerkt, was de minister een en al lof. A Is mogelijke projecten, waarvoor dc i\ kredietgaranties kunnen worden ge bruikt, heeft minister Soebandrio het vliegveld Kemajoran, de scheepsbouw en de tinproduktie. Luns' Indonesische ambtgenoot zei erg blij te zijn dat de kredietgaranties op de valreep nog een feit zijn geworden De zonnevlekken, die de verbinding met Nederland stoorden, hebben dit concrete resultaat niet kun nen verhinderen Volgens Soebandrio heeft Indonesië niet op de kredietgaran ties aangedrongen. Een commissie zal namens beide landen in september bij eenkomen voor het bespreken van de technische aspecten, die de financieel- economische overeenkomst heeft. Volgens een communiqué, dat na de besprekingen werd uitgegeven, heeft minister Soebandrio meegedeeld dat voor een regelmatige repatriëring van in Ne derland verblijvende „Indonesiërs uit de Molukken", tijdschema's en andere re gelingen in bewerking zijn. Nederland had daarom verzocht en zal ze zo spoe dig mogelijk krijgen. Op een persconfe rentie heeft Soebandrio verklaard, dat uitbreiding van de scheepvaart- en lucht vaartrechten mogelijk is. Over de lan dingsrechten van cie K.L.M. en de Ga- roeda zal worden gesproken. De afspraak, dat de K.L.M. tweemaal per week op Kemajoran mag landen, is van tijdelijke aard. Nederland is bereid deskundigen uit te zenden, „fellows" te ontvangen en bila terale projecten te financieren. Indonesië van zijn kant stemt in met het zenden van gastprofessoren naar Nederland en het ontvangen van Nederlandse geleerden in Indonesië voor speciale doeleinden. Naar de mening van minister Luns is men thans op de goede weg in de rich ting van de uitvoering van het akkoord. Over West-Irian zei hij, dat beide par tijen hebben afgesproken zich te houden Luns: Missie geslaagd... aan het in 1962 te New York bereikte akkoord, inhoudende dat de bevolking vóór 1969 over eigen toekomst mag be schikken. Minister Luns en dr. Soebandrio zijn ook overeengekomen dat hun regeringen spoedig een verzoek om agreement van wederzijdse ambassadeurs zullen doen. De Surinaamse regering heeft er mee ingestemd dat er te Paramaribo een In donesisch consulaat-generaal wordt ge vestigd. Tnmiddels heeft president Soekarno een wijziging van de economische, finan ciële en monetaire politiek van Indonesië bekendgemaakt, die ten doel heeft hulp bronnen te coördineren en de produktie op essentiële goederen te concentreren. Het persbureau Antara heeft een presi dentiële verklaring gepubliceerd, waarin onder meer staat dat Indonesië een eco nomische politiek moet voeren, die ge baseerd is op dt eigen kracht van het land. Een duideliike economische en fi nanciële politiek is nodig om Indonesië te bevrijden van de „economische omsin geling". BREDA In het afgelopen weekeinde vieien op de Nederlandse wegen, waar een ontstellende drukte heerste, weer tal van doden. Drie personen, waarvan twee bromfietsers, kwamen om na bot singen met treinen op overwegen. In een ziekenhuis te Utrecht, overleed een van de zes personen die bij het on geluk bij Drie Dergen zwaar werden ge wond. STEENWIJK Op de spoorwegover weg ie KallenKote werd zaterdagmiddag een personenauto gegrepen door een uit ae richting Zwolle Komende sneltrein. Be bestuuider van de personenauto, de 4ö-jange monteur W Dijksma uit Giet- noorn was vrijwel op slag dood. Door ?i5». sl,ng brak de remleiding van de ctfiü zo?^1 deze Pas een eind verder tot stilstand kwam. Wtutu - Zaterdagavond is oe iI"nSL'gS!i, N' met z'jn bromfiets op onoewddkie overweg oij de Doggeis- Ue ueinDestuuiaei merkte van het on- nm" bewoner van Juliana- ..o,p on laesie later het lijk en waar- scnuwde de politie Uiitü-Crii De 21-jarige militair M riooiinans uit Velddriel kwamzatefdagl avond omstieeks halt twaalf om het leven na een botsing met de trem Den ouscu Ulrecnt op de niet-beveiiigae overweg op de Vliertseweg tussen Hedel en Zalioommel. De heer H. reed op een bromfiets. 1EK AA Up rijksweg 2 (Amster- uam— u echt) Kwam zaterdagmorgen jnder Ter Aa, de 33-jauge heer A B Buis uit De Bilt om toen hij met zijn auto door de middenberm schoot en tegen een uit de richting Amsterdam Komende personenauto botste. De zeven inzittenden van deze tegenligger, een Duitse wagen, zijn met verwondingen naar een ziekenhuis in Utrecht overge bracht. UTRECHT De 41-jarige mevrouw J. Pannemans-Gijssen uit Utrecht, die vrijdagmorgen bij een ernstig verkeers ongeval op rijksweg 12 bij Driebergen zwaar gewond werd, overleed in het stads- en academisch ziekenhuis aan haar verwondingen. URK De 17-jarige dekknecht Jan Post uit Urk werd even buiten Urk op zijn bromfiets aangereden door een ach teropkomende personenauto en zo zwaar gewond dat hij onderweg naar het zie kenhuis te Emmeloord overleed. HENGELO Zaterdagavond is op de afrit van de Boekelose brug de 26-jarige Turk Ahmed Subasi met zijn fiets in volle vaart tegen een van rechts komende auto gereden. Hij werd over het wegdek geslingerd en zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis over leed. WADENOIJEN Op rijksweg 13 ter hoogte van Wadenoijen (Geld.) werd de 40-jarige mej. P. U. L. Luijten, toen zij met haar bromfiets de rijksweg over stak, door een auto met aanhanger ge grepen en op slag gedood. PEARL HARBOUR Drie niet-ge- identificeerde torpedoboten hebben zon dag in de golf van Tonkin (bij Vietnam), de Amerikaanse torpedobootjager „Mad- dox" met torpedo's en kanonvuur be stookt Het bureau van de- opperbevelhebber heeft nacjer meegedeeld. Het aangeval len Amerikaanse oorlogsschip is niet be schadigd en niemand van de bemanning is gewond. Volgens de Amerikaanse bekendmaking werden de torpedoboten door vier vlieg tuigen van het Amerikaanse vliegdek- schip „Ticonderoga" aangevallen, be schadigd en verjaagd. De vliegtuigen leden geen schade. Ook de ,,Maddox" vuurde terug. De Amerikaanse lezing van het inci dent is, dat de „Maddox" werd aange vallen toen het schip in internationale wateren patrouilleerde, d.w.z. ongeveer 80 mijl ten zuidoosten van Hanoi en 30 mijl uit de kust. De aanvallende schepen vuurden drie torpedo's af en schoten met geschut van 37 mm. DEN HAAG Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in de vacature van trai ner-coach voorlopig voorzien door de Engelsman Dennis Neville, in vaste dienst van de eerste-divisievereniging Holland Sport, te belasten met de trai ning en het coachen van het Nederland elftal, dat in de komende maanden tegen België (4 oktober), Albanië (26 oktober) en Engeland (9 december) in het veld komt. Van de zijde van het bestuur van S.HS. is in dezen de volle medewerking verkregen. Neville zal het elftal in over leg met de technische commissie en en kele door hem aan te wijzen adviseurs samenstellen. Hoe in de training na de cember zal worden voorzien is momen teel nog niet bekend. Wel hebben zich enkele sollicitanten gemeld, die in 1965 beschikbaar zijn. (Advertentie) Tenminste 40 Vo korting Zwemslips Helanca stretch 9,75 - 40% 5,85. Im portkamerjassen van 49,50 voor 9,75. Sportshirts kor- j te mouw van 15,90 voor 5,90. Gedessineerde hem- i den 19,75- 40% 11,85. E Trenco weekenders 19,75 f - 40% 11,85. Geldt alleen voor de filialen. Amsterdam - Den Haag - Rotterdam - Breda CHAMPAGNOLE Ondanks koortsach tige activiteiten van de redders is de bevrijding van de negen overlevenden van de mij mr storting hier geen stap dichterbij gekomen. Het reddingswerk heeft inmiddels een slachtoffer geëist: een arbeider die door een stuk me taal van de boortoren getroffen werd Het bleek Etien Lafont (32) te zijn pas gehuwd en afkomstig uit Onezin. De ongerustheid en nervositeit bij de mannen die 68 meter diep in de kalk steengroeve opgesloten zitten en hun verwanten, is merkbaar gegroeid. Het feit dat de grote boor, waarmee men tot een diepte van veertig meter was gevorderd, in een leemlaag verstopt raakte, 'was voor hen geen opwekkend nieuws. De hele zondag was men doen de de boor schoon te maken en er ging een zucht van verlichting op toen zon dagavond om zeven uur het knerpende lawaai van het werktuig zich weer liet horen. Nangezien de negen ingeslotenen dooi een nauwe koker in verbinding met de buitenwereld staan, bestaat er voor hun lichamelijke conditie geen reden tot zorg. Aan de horizontale gang, die een door snede van tien centimeter heeft, wordt onafgebroken gewerkt. Van de vijf mijnwerkers, die nog ver mist worden, heeft men zondag geen kloptekens meer gehoord. Men koestert weinig hoop hen nog levend aan te treffen, nadat men een gevorderde po ging om een ravitailleringsschacht te boren wegens het gevaar van mijngas- explosies heeft moeten opgeven. De arbeiders zijn op een andere plaats opnieuw begonnen. y O- 'i-Wrató In Champagnole werd de stemming er niet beter op toen technische complicaties er oorzaak van waren dat de boorinstallatie uitviel. Tus sen de ingeslotenen en hun familie leden was er druk contact door middel van de telefooninstallatie. Zondagavond is het boren weer begonnen. liggen tussen de grote kraters en de groepen kleine kraters in, aldus prof. Kuiper. PASADENA/WASHINGTON Amerikaanse geleerden hebben, aan de hand van de jongste foto's van de maan, te kennen gegeven dat de veronderstellingen, dat de maan door een zeer dikke laag stof bedekt is, ongegrond zijn. Zij denken dat 99 procent van het gebied, dat reeds is voorbestemd voor een landing op de maan en bekend is als de Wolken zee, geschikt zal blijken voor dit doel. De bestudering en interpretatie van de 4316 door de „Ranger-7" ge seinde foto's, zal overigens naar ver wachting maanden en zelfs jaren vergen. President Johnson heeft zaterdag de geslaagde poging om foto's van de maan te maken „een overwinning voor de vreedzame burgerlijke inter nationale samenwerking" genoemd. Hij zei dit toen geleerden van het ruimtevaartlaboratorium van Pasa dena hem enige opnamen van de maan kwamen tonen. Deze geleerden gaven als hun mening te kennen, dat de 260 miljoen dollar die voor het Ranger-program zijn bestemd, vol doende hebben opgeleverd om de uitgave te rechtvaardigen. De uit Nederland afkomstige dr. Gerard Kuiper, die hoogleraar is aan de universiteit van Arizona, ver telde op een persconferentie in New York, dat de foto's van de Ranger-7 duizendmaal zo duidelijk zijn als enige andere oprame van het maan oppervlak. Nu kon men voorwerpen waarnemen ter grootte van één me ter in doorsnee. De foto's vertoonden vele kleine kraters in gebieden die men steeds als vlak had beschouwd. De beste landingsplaatsen schenen te W ASHINGTON De „Rangcr-7" bevatte dc meest moderne instru menten die de techniek heeft voort gebracht, maar een doodgewone film projector dreigde zaterdag de verto ning van de foto's ervan in de war te sturen. „We kunnen wel door een Ranger foto's van de maan laten ma ken, maar we kunnen de projector niet aan de gang krijgen", verzuchtte iemand in het Witte Hui», toen men probeerde het weigerachtige toestel weer op gang te krijgen voor een ver toning voor president Johnson. Ten slotte zwichtte het voor de pogingen en de film kon verder zonder storing worden afgedraaid. DEN HAAG Drie Haagse jongelui hebben de politie bekend bij een juwe lier in de Spuistraat voor vijftien mile aan goud en juwelen te hebben gestolen en voor ruim zesduizend gulden contant geld. De gestolen sieraden zijn bij een van de daders teruggevonden. Het geld is deels achterhaald. De politie kreeg de bekentenis, na de jongelui scherp te hebben verhoord over de herkomst van een auto, waarbij ze zich zaterdag in de Wagenstraat ophielden. Hij bleek met gestolen geld te zijn gekocht. Ze bleken ook vier dagen vakantie in Valkenburg te hebben gevierd. (Van een onzer verslaggevers) WANSSUM Bij een tragisch onge val op de Maas zijn de 26-jarige Els Francken en haar broer, de 19-jarige Lambert Francken uit Wanssum, ver dronken. Hun lichamen zijn zondag ge vonden. Het tweetal was aan het zeilen op de Maas toen door een plotselinge rukwind de boot omsloeg. De jongen, die uitstekend kon zwemmen, heeft ge probeerd zijn zuster te redden, maar vermoedelijk raakte de laatste zo in pa niek dat zij haar broer meetrok. Els Francken was pas afgestudeerd als vroed vrouw, haar broer studeerde aan het conservatorium in Utrecht. Ze komen uit een gezin van vijftien kinderen. SCHOONHOVEN Het vier en een halfjarig zoontje van het echtpaar Van Dam uit Alphen aan de Rijn is zondag middag bij het schip „Willemijntje" vart zijn ouders in de Lek gevallen en ver dronken. Toen het ongeluk gebeurde bracht de moeder een bezoek aan haar man, die in het ziekenhuis ligt. De twee kinderen van het echtpaar werden zo lang aan de zorgen van de grootouders toevertrouwd, maar waren naar het eigen schip gelopen. ALPHEN AAN DE RIJN Zondag is de 53-jarige E. Kramer uit Emden (Duits land) met een zeilboot op de vijver bij de zandwinning aan de Verlengde Aar kade omgeslagen en verdronken. De man was zaterdag in Nederland aangekomen om zijn 16-jarige zoon bij kennissen in Alphen aan de Rijn te brengen. Zondag middag zou hij terugreizen naar Duits land. ROTTERDAM In de tuin van de kleuterschool in de Kuiperstraat aan de zijde van de Blokmakcrsdwarsstraat in Rotteidam-West heeft een onbekend ge bleven vrouw het lijkje van een pasge boren jongetje gevonden. Het lichaampje lag met afgedekt tussen de strui ken. Vermoedelijk is het in de nacht van donderdag op vrijdag daar neergelegd. Er is sectie verricht, maar de doods oorzaak kon nog niet worden vastge steld. (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA/UTRECHT/KEULEN Va kantiegangers die zaterdag naar Schou- wen-Duiveland wilden, hebben van hun vakantie een volle werkdag moeten af trekken. De eilandwaarts gerichte files wachtenden hadden zich zo uitgebreid dat tallozen vooral veel Duitsers acht tot negen uren geduld moesten uitoefenen eer ze met de pont konden worden overgezet. Zeeland werd trouwens compleet be dolven onder een toeristenlawine. Be langrijk knelpunt was ook de Spoor wegbrug bij Middelburg, waar zich files vormden van vijt, zes en zelfs zeven ki lometer lang. Iets minder druk was het aan de andere zijde van de brug, waar de Nederlandse bouwvakkersco lonnes stonden te wachten om de brug in de richting Brabant te passeren. De rijksweg 58 was mudvol. Een voordeel hiervan was dat zich nauwelijks ern stige ongelukken konden voordoen, het geen ook niet gebeurde. Wel werd ei daar een deuk in pas gepoetst autoblik gedrukt. Wonderlijk is het geduld dat op va- kantie gaande Nederlanders weten op te brengen. Niet alleen bij Zijpe. maar ook op de stations en in de treinen van de Nederlandse Spoorwegen ondergin gen reizigers gelaten de ontberingen van de drukte. Op de binnenlandse lij- nen was het vooral zaterdagmorgen nog zeer druk, maai er kwam enige ver lichting in de middaguren. Bezettings percentages var: 80 tot 100 percent wer den evenwel ook toen nog gemeten Met het inleggen van extratreinen kon den de spoorwegen ernstige vertragin gen voorblijven. Ongelooflijk uruk was het in de trei nen die uit Duitsland kwamen. Me een bezettingsgraad van 200 percen en met veel vertraging kwamen zij het voor de Duitse bouwvakkers wiej vakanties dit weekeinde ingingen be loofde land binnen. Het verkeersknooppunt bij Oudenrijn beleefde de drukste dag uit zijn, toch werkelijk niet onbewogen geschiedenis. „Onvoorstelbaar" zuchtte de Utrechtse politie. De verkeersstroom uit het oos ten was het grootst en meter voor meter schoof de van achter als maar langer worden file over de autopiste. Halver wege de zaterdagochtend was deze file vijftien kilometer lang. Er ontstond ook filevorming zij het in iets mindere nate uit de richtingen Amsterdam. )en Haag en 's-Hertogenbosch. Er deden zich slechts zes tot tien on- elukken voor: allemaal lichte ketting- jotsingen. Onbeschrijflijke wanorde ontstond .rijdagavond reeds op het Hauptbahn- uof van Keulen, waar de wachtenden zo dicht opeengepakt op de perrons stonden, dat de reizigers van binnen komende treinen niet eens meer kon den uitstappen. Vermaningen via luid sprekers hielpen niets, want niemand kon nog voor- of achteruit, omdat ook de naar de perrons leidende trappen, gangen en portalen tjokvol stonden. Tal van reizigers raakten slaags met elkaar. Het gegil van vrouwen en kindoren en het gevloek van boze mannen klonk boven het normale lawaai van een sta tion in vol bedrijf uit. Doordat de zowel uit het noorden als uit hef zuiden aankomende treinen reeds overvol waren en toch iedereen mee wilde, ontstonden er wilde vecht partijen: Een kinderwagen, waaruit een oudere heer nog juist het kind had kunnen redden, door het hoog boven zich boven de hysterische massa uit te steken, werd eenvoudig in elkaar ge trapt. Het spoorwegpersoneel stond machteloos. Het beperkte zich ertoe te verhinderen dal de massa zich op de spoorlijnen of op de goederenperrons stortte. Ook op de verkeerswegen heerste een onmogelijke toestand. Zaterdag heerste vooral op de autobahn Keulen-Frank fort een onbeschrijflijke drukte. Vooral nadat het geregend had en het wegdek glibberig was geworden, deed zich het ene ongeluk na het andere voor. Zon dag was er nog geen verlichting inge treden en de politie ried zondagmorgen door de radio de automobilisten aan de autobahn van Keulen naar Frank fort te vermijden en liever d^ secun daire wegen op te zoeken. Daar tal lozen hieraan voldeden, heerste ook al spoedig op deze wegen een enorme drukte. PAUS PAULUS heeft de Nederlandse pater P. P. Koop m.s.c., die als missio naris in Brazilië werkt, benoemd tot bis schop van Lins in de provincie Sao Paulo. DE ANDERHALFJARIGE Marianne Houssard uit Zaandam is zondagmiddag van zes meter hoogte uit de ouderlijke woning op straat gevallen. Het meisje was in een onbewaakt ogenblik op de vensterbank geklommen, waar zij haar evenwicht verloor. (Advertentie) 40"/o korting Import kostuums: 159.50 - 40% 95,70. Sportkolberts: 1 69.50 - 40% 41,70. Slanke pantalons: 39,50 - 40% 23,70. E Riante regenjassen: 79,50 - 40% 47,70. Geldt alleen voor de filialen: Amsterdam - Den Haag - Rotterdam - Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1