lm Westen nicht Vier jaar van massa-slachting, modder en onbeschrijfelijke ellende, J» EERSTE WERELDOORLOG die het tot van deze eeutv bepaalde brak vijftig jaar gelaten uit tl Gott ist reich Het eerste r-hot aan het westelijk front viel in Luxemburg. Precies om 7 uur 's avonds 1 augustus 1914 trok een compagnie van het 69e regiment, onder commando van luitenant Feldmann de grens over. De opdracht luidde: bezetting van het spoorwegknooppunt Trois Vier- ges, ongeveer twintig kilometer van het Belgische Bastogne. De avondzon scheen bedacht zaam over de rijpe korenvelden, in de weilanden graasden lome koeien. Vreedzamer kon een oorlog niet beginnen. Door Europa flitsten onophoudelijk de telegrammen der diplomaten en de telefoongesprekken der regeringshoofden. Het oorlogsmonster was op gang gekomen, maar de volken baden de hemel om genade en in sommige kanselarijen had men nog een sprankje hoop. Tevergeefs. Het kaartenhuis van militaire allianties en politieke bondgenootschappen stortte in enkele dagen ineen. In de vroege ochtend van 4 augustus galoppeerden zwarte ruiters van Von Marwitz bij Warsage over de Belgische grens. Op hun hoofden droegen zij de mutsen met het barbaarse doodskop embleem, in hun handen lange lansen. Om hun schouders hingen sabels_ geweren en pistolen. „Uhlanen", fluisterden de boeren in het veld. Dat woord werd de paniekzaaiende boodschap, die vanaf de eerste oorlogsdag door België ging. De cavalleristen reden in kalme draf. Op het dorpsplein stond bleek en ernstig de 72-jarige burgemeester Flêchet met ambts-sjerp. De eskadron-commandant reikte hem met een officieel gebaar een proclamatie, waarin Duitsland zijn spijt betuigde, dat het België noodgedwongen moest binnenvallen. Het gemeentehuis werd bezet, de zwarte adelaarsvlag van het Duitse keizerrijk gehesen, 's Avonds lieten de invallers in Warsage zes gijzelaars fusilleren, omdat de Belgen ondanks de aangeboden vriendschap naar de wapens grepen. Het dorp werd volkomen leeggeplundrd en in brand gestoken. Bij het Franse grensstadje Belfort zag korporaal André Peugot in de morgen van 4 augustus eveneens Uhlanen naderen. Hij sommeerde hen halt te houden. De Duitse luitenant, die aan het hoofd van de patrouille reed trok zijn pistool en vuurde driemaal. De tweede kogel trof Peugot dodelijk in de borst. Hij zakte in elkaar, kon nog zijn geweer in aanslag brengen en haalde tweemaal over. De luitenant sloeg van zijn paard. De eerste doden aan het westelijk front waren gevallen. „Macht mir nur den rechten Fliigel stark", had Von Schlieffen, de ont werper van het Duitse aanvalsplan op zyn sterfbed nog geadviseerd. Met een machtige zwaai moest een geweldig aanvalsleger België als een stormwind overrompelen, door stoten naar Frankrijk, op M-39 (de 39e dag na de mobilisatie) Parys, bezetten en vervolgens de Franse legers in de rug aanvallen. Binnen 6 a 7 weken moest de vijand verpletterd zijn en tot vrede worden gedwongen. Daarna zou het gros der strijdkrachten tegen Rus land worden gericht. De noordelijkste punt van de mili taire scharnier-beweging naar Frankrijk grensde aan Zuid-Lim burg. Aanvankelijk projecteerde Von Schlieffen zelfs een opmars door Ne derlands zuidelijkste provincie. Later werd Limburg weer geschrapt Volgens sommige historici door Schlieffens opvolger Von Moltke. ,,Ihr werdet zurück in der Heimat sein wenn das Laub fallt", verzeker de keizer Wilhelm zijn fronttroepen bij het vertrek. In het algemeen, was men in Duitsland overtuigd, van een snelle en beslissende veld tocht. De voorraad nitraat, noodza kelijk voor de kruitfabrikatie, reik te bijvoorbeeld op de eerste oorlogs dag voor slechts zes maanden. Ook in Rusland heerste ongelooflijk op timisme ten aanzien van een snelle overwinning. Er waren zelfs officie ren, die hun parade-uniformen voor de zegevierende intocht in Berlijn, bij hun vertrek naar 't front met een inpakten. Spoedig bleek echter dat een heel andere oorlog was uitgebroken, dan de wereld gewoon was en reeds in de eerste weken speurden sommigen de tekens die wezen op een lang durige slachting. Bloedig spoor van Visé tot Parijs Vanaf het eerste moment ondervon den de Duitsers in België, langs de Maas en voor de forten van Luik. meer tegenstand, dan zij hadden verondersteld. Zij raakten onmiddel lijk twee dagen op hun schema ach ter. De onverzoenlijkheid der Bel gen maakte de invallers razend. Hun legers lieten een bloedig spoor van terreur en brandstichting ach ter. Van Visé tot aan de poorten, van Parijs werd de kreet „Man hat geschossen", de vrijbrief voor bar barij. represailles op de bevolking en standrechtelijke executies van burgemeesters en priesters. Bran dende en verlaten dorpen, de wegen gestremd door eindeloze rijen vluch telingen, de fusillades van weerloze burgers, dat waren de verhalen, waarmede de neutrale oorlogscor respondenten de wereld verbijster den. De namen van Warsage, Di- nant. de brandstichting van Leuvens universiteits-bibliotheek getuigden als schandvlekken op de voorpa gina's van Duitse intimidatie-poli tiek. Het ,,Es ist nicht wahr", dat 21 Duitse professoren ter verdedi ging van deze politiek opstelden, werd in de hele wereld het gevleu geld woord voor leugenachtigheid. Slag aan de Marne Na het aarzelende begin bij Luik, en de Maas wierpen de kolonnes, van generaal Von Kluck, de bevel hebber van het Eerste Leger de Belgen, Engelsen en Fransen in snelle dagmarsen tot in Franrijk te rug. Reeds waanden de Duitsers, die tienduizenden gevangenen had den gemaakt, zich zeker van de overwinning. Von Kluck bereikte, met afgebeulde troepen de Marne, op 30 kilometer van Parijs. Hij vroeg het keizerlijk hoofdkwartier, ■waar men in overwinningsroes ver keerde, verlof de rivier over te ste- ken. Op dat ogenblik van triomf, maakte Von Moltke 'n fatale ver gissing. Tegen het advies van zijn grote voorganger had hij de rechter aanvalsvleugel niet zo sterk ge maakt, als maar mogelijk was. Integendeel. Hij had er eenheden aan onttrokken voor het front in de Elzas en in Rusland, dat eerder mobiliseerde als de militaire ge nieën hadden berekend. Von Moltke vreesde, dat verder oprukken de aanvoerlijnen van zijn legers in j gevaar zou brengen, ook interpre teerde hij de sterkte en de ligging van de Franse legers onjuist. Op de drempel van de overwinning bracht hij de Duitse opmars tot stand, gaf Von Kluck bevel Parijs rechts te laten liggen en onmiddellijk te be ginnen met het oprollen der Franse troepen. Op het Grand Quartier Général. in een schoolgebouw te Bar-sur-Aube, hielden het Deuxième Bureau de beweging van Von Kluck nerveus in de gaten. Men verwachtte dat de generaal in een machtige aanvals golf Parijs zou overspoelen. De regering pakte haar koffers, de stad werd in staat van verdediging gebracht, Gallièni kreeg de op dracht tot de laatste man stand te houden. Plotseling kwamen de mel dingen binnen van het afbuigen van de aanvals-spitsen. Aarzelend eerst en nog onduidelijk. Dan onmiskenbaar en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Terstond greep opperbevelhebber Joffre zijn kans. Hij verzamelde zijn stafoffi cieren om zich heen, wees op de stafkaart en zei vastberaden: „Mes sieurs, wij zullen slag leveren aan de Marne". De taxi's van Parijs De wereld is zich de Slag aan de Marne, waar de Duitsers zo dicht bij hun overwinning en de Fransen zo dicht bij hun nederlaag blijven herinneren door de taxi's van Parijs In een heroïsche krachtsinspanning brachten Parijse chauffeurs 6.000 manschappen aan het front. Politiemannen hielden in de straten alle taxi's aan en overhandigden hun het bevel van Gallièni. Zonder te aarzelen laadden de mannen hun passagiers uit met het trotse argu ment, dat zij „naar de veldslag moesten". Zij tankten benzine, haal den proviand en op het aangegeven uur stonden zij in perfecte slagorde op hun verzamelplaats. Gallièni die over het algemeen wei nig van zijn gevoelens liet blijken, ging hen inspecteren. „Eh voila! Eindelijk iets bijzonders", gaf hij bewonderend te kennen. Bussen, vrachtauto's en allerlei an dere, vaak vreemdsoortige voertui gen voegden zich bij de stoet, die tegen de avond naar de Marne ver trok. Het was de laatste kruistocht van de oude wereld. Von Kluck, die de Franse legers, elders waande, werd plotseling in zijn flank bedreigd en moest zich terugtrekken om niet te worden af gesneden. Na een hevige strijd van 6 14 september werd hij terug geworpen op de Aisne. Het Duitse aanvalsplan was mis lukt. De Franse regering, die de wijk genomen had naar Bordeaux, keerde in Parijs terug. Van beide zijden trachtte men el- kaars legers te omsingelen. De wed loop naar de Belgische kust begon. De Duitsers bombardeerden Ant werpen, veroverden Vlaanderen en wilden doordringen tot Calais. Zij werden in het inundatiegebied van de IJzer door koning Albert en zijn dappere Belgen in hun opmars gedwarsboomd. Na vier weken stond een leger van 2 miljoen uitgeputte Duitse soldaten tegenover een leger van anderhalf miljoen uitgeputte Geallieerden. De moegestreden regimenten waren op eikaars pantsers vastgelopen. Zij woelden de aarde om en zoch ten veiligheid onder de grond. Een front van loopgraven en prik keldraadversperringen strekte zich, 780 kilometer lang uit van Zwitser land tot de Noordzee. De oorlog, die men in enkele maanden had willen uitvechten, met keurig opgestelde aanvalsformaties en officieren met witte handschoenen en gepluimde helmen was definitief voorbij. Een andere kwam er voor in de plaats. Gruwelijker dan de mensheid ooit ME ■:V W?, had gezien. De rode uniformbroek der Franse infanteristen werd spoe dig moddergrijs. De spektakulaire cavallerie doolde plotseling doelloos achter de linies en zag haar taak. door onheilspellende tanks overge nomen. Een nieuwe krijgskunst, werd noodzakelijk, nieuwe wapens kwamen aan de orde. Tegen het vuurspuwend geweld der mitrail leurs liepen de gesloten gelederen zich bloedend te pletter. Vliegtuigen landmijnen, vlammenwerpers gif gas werden de werktuigen waarmee de krijgsgoden hun handwerk gin gen verrichten. Drie en een half jaar lang golfde de strijd langs de gordel van prikkel draad heen en weer. Hele genera ties Duitsers, Belgen. Britten en Fransen werden er aan flarden ge reten, soms 50.000 op 'n dag zonder dat het Westelijk front meer dan vijftien meter in beweging kwam. Massa-slachting werd welover wogen strategie en soldaten in heel Europa spraken met afgrijzen de namen van eens zo vredige dorpen als Ieperen, F^sschendaele, Verdun. Het was aan dit westelijke front waarvan het Duitse legerbericht soms niet meer wist te melden dan: ,,Im Westen nichts Neues", dat het oude Europa doodbloedde en dat de Eerste Wereldoorlog werd beslist. De Hel van Verdun De langste en bloedigste veldslag, ooit in de geschiedenis geleverd, was de „Hel van Verdun". Tien maanden lang kropen Duitsers en Fransen onder moordend trommel vuur door de modder. Drie kwart van het hele Franse leger moest in deze open wonde aan het front wor den samengetrokken. Vierduizend kanonnen pompten dag en nacht granaten in een stuk land, dat tot een infernale nachtmerrie was herschapen. Om aan deze nachtmerrie te ontsnappen muitten soldaten tegen hun officieren, scho ten infanteristen zich moedwillig in armen en benen, of aten besmet vlees van paarden-kadavers. Deze nooit vertoonde mensenslach ting was het resultaat van geraf fineerde planning. Een jaar na het uitbreken van de oorlog had gene raal Erich von Falkenhayn, de op volger van de afgedankte Von Molt ke begrepen dat van 'n doorbraak der Franse linies geen sprake meer kon zijn. Hij wilde een beslissing forceren door zich te concentreren, op een verdedigingspunt, zo vitaal voor Frankrijk, dat het land er zijn hele verdediging voor in de strijd zou werpen. „Wij zullen met al ons militair geweld op deze ene plek blijven hameren, zodat de Fransen verplicht zijn al hun strijdkrachten naar dit punt te sturen. Op dit aam beeld zullen zij tenslotte doodbloe den", argumenteerde Von Falken hayn. De met forten omringde stad Verdun, 200 kilometer ten oosten van Parijs, was volgens de nieuwe Duitse chef-staf het aangewezen slagveld. Rondom de stad trokken zijn troepen een stalen ring van 1.220 kanonnen en „Dikke Ber tha's", het speciaal ontworpen be- legerings-geschut. Dertienhonderd goederentreinen re den 2.5 miljoen granaten naar de stellingen. Omdat bij de Geallieer den 'n tekort aan zware artillerie bestond had 't Franse opperbevel de meeste kanonnen uit forten la ten verwijderen. De beslissing kwam Frankrijk op 21 februari 1916 duur te staan. Op deze dag begon de „Hel van Verdun". De Duitsers openden een apocalyptisch sper vuur. Een oppervlakte van enkele vierkante kilometers werd bedolven onder een lawine van 80.000 van de zwaarste granaten. „Es ist passiert", rapporteerde des middags een luchtverkenner, „er is geen teken van leven meer te be kennen". Om 16 uur werd het vuren gestaakt en kropen Duitse infante risten uit hun holen gereed voor de stormaanval. Zij ontmoetten op hun weg de restanten van twee Franse divisies, die met de moed der wanhoop voor hun leven en, voor Frankrijk vochten. Van beide zijden werden zoveel manschappen, en materiaal in de strijd geworpen dat heuveltoppen en dorpjes soms dertien keer per maand van bezet ter verwisselden. Von Falkenhayn had in zoverre ge lijk gekregen, dat de Geallieerden, inderdaad verplicht waren Verdun, tot het bittere einde te verdedigen wilde men de oorlog niet verliezen. „On ne passera pas". Dat grimmig woord van de commanderende ge neraal, Philippe Petain ging als 'n echo door Frankrijk. „Zij zullen er niet doorheen komen". De dunne slagader waardoor Frank rijk zijn bloed naar Verdun liet stro- Drie maanden later werd een an der Verdun-fort op niet minder dra matische wijze veroverd. Fort Veaux, verdedigd door 600 man schappen en officieren werd door Duitse troepen bestormd, 'n Trom melvuur van 2000 granaten per uur had hen de weg vrij geschoten. De aanvallers klommen op de koepels en gooiden bundels handgranaten in de geschutspoorten. Zij staken hun vlammenwerpers in de mi trailleurnesten en spoten de bun kers vol verzengend vuur. Laat in de middag slaagden zij er in het fort binnen te dringen. De verde digers trokken zich terug achter 'n barricade van zandzakken. Voetje men werd een van de legendes van de Eerste Wereldoorlog: de Voie Sacrée, de heilige weg. Het was de enige weg, die onbereikbaar voor de Duitse kanonnen naar de belegerde veste leidde. In Parijs werden nu, groentekarren, melkauto's en alle mogelijke voertuigen gevorderd, in totaal 12.000. In één week tijd brach ten zij 190.000 soldaten in ritten van 75 uur zonder een enkele onderbre king naar het front. Dramatische stormloop Douaumont was het gróótste der forten. Eén bonk gewapend beton en stalen koepels. Het gold als on- inneembaar. Het werd niettemin zonder één schot, door een enkele Duitse sergeant veroverd. Ook dat is een der legendes van Verdun. Als vooruitgeschoven post knipte sergeant Felix Kunze met negen mannen een pad door de immense prikkeldraadversperringen. Kunze bestudeerde mijmerend de barrica des en de verdedigingswerken en nam plotseling het waanzinnige be sluit het fort vóór hem te nemen. Hij zocht men zijn mannen een weg door het prikkeldraad, stormde 'n versperring langs van spoorweg rails, rende dwars door een twaalf meter diepe gracht, klom over een zes meter hoge muur en werkte zich door een bunker-schietgat naar binnen, waarna hij voorzichtig een deur ontgrendelde om de twee ka meraden, die de bestorming had den overleefd, binnen te laten. De Duitsers wandelden behoedzaam de gangen door en stieten onverwacht op vier artilleristen, die het zwaar ste kanon bemanden. „Haen- de hoch", riep Kunze. Zijn tegen standers waren zo verbijsterd, dat zij zich zonder meer lieten over meesteren. Datzelfde herhaalde hij even later met nog 25 andere be zetters. Onbewust had de Duitser geprofiteerd van het feit, dat een al te optimistisch Frans opperbevel van de oorspronkelijke 500 man schappen er slechts 58 had achter gelaten. voor voetje rukten de Duitsers op, zij werden telkens gestopt door een hagel van mitrailleurvuur en von den steeds nieuwe zandzakbarrica des. Hun ontbindingslucht verpeste de gangen. Na vier dagen ontbrak het de verdedigers aan water. Gek van dorst slurpten zij het conden- satievocht en het slijm langs de mu ren. Zij dronken hun eigen urine. Op de zevende dag gaf majoor Ray- nal zich over. De Duitsers telden 2678 doden, om veertig meter te kunnen oprukken. Woedend over de talrijke mislukkingen ontzag Von Falkenhayn zich niet tenslotte in Verdun de gasoorlog te ontketenen. Het onmenselijk lot der frontsolda ten was nog ondraaglijker gewor den. Op 11 juli staakten de Duitsers hun dagelijks trommelvuur, de strijd verliep steeds meer en meer, en bij het naderen van de winter was de „hel van Verdun" ten ein de. Na tien maanden en 976.000 gesneu velden was de frontlijn zes kilo meter verschoven. vernietigd. De duikbotenoorlog had echter ook tot gevolg dat Amerika in de strijd werd betrokken. Een nieuw lichtpunt tekende zich voor de Duitsers af, toen de commu nistische revolutie het Rissische front volkomen desorganiseerde. Op 3 maart moest Rusland de Vre de van Brest-Litowsk ondertekenen. Nog vóór de Amerikanen in Euro pa hun troepen zouden kunnen ont schepen wilden de Duitsers nu zij hun rug vrij hadden een laat ste krachttoer ondernemen, die hen ook aan het westelijk front tot de overwinning zou voeren. Lu- dendorf ontwierp een plan, dat tot doel had een wig te drijven tussen de Fransen en de Engelsen, de En gelse legers op zou rollen naar het Kanaal en hen zou forceren Frankrijk te ontruimen. „En pas sant" zou Parijs worden bezet. Ook deze laatste krachtproef vond aan de Somme zijn bloedige ondergang. De balans der militaire verhoudin gen was in Duitslands nadeel om geslagen. Honderdduizenden Ame rikaanse soldaten kwamen de be narde legers aan de Somme ver sterken. De tank werd tenslotte 't wapen, dat als een ram door de Duitse linies zou breken. „Der Krieg ist zu Ende" Teleurgesteld door de nederlagen en vertwijfeld over de langdurige hongersnood braken in het voorjaar van 1918 in Hongarije, Oostenrijk en Duitsland, naar het voorbeeld van Rusland, revoluties uit. Kei zer Wilhelm trachtte de naderende catastrofe nog af te wenden door het instellen van een parlementai re regeringsvorm en door 'n beroep te doen op de Amerikaanse presi dent Wilson. Beide pogingen misluk ten. Noodgedwongen moest de kei zer afstand doen. Vanuit zyn hoofd kwartier te Spa vluchtte hy naar Nederland. By de grens te Eijsden werd hij geïnterneerd. „Der Krieg ist zu Ende", zucht te de keizer, „Jammer genoeg heel anders dan wy ons hebbeh voor gesteld. Onze politici hebben erbar melijk gefaald". Inderdaad. Na vier jaren oorlog, waaraan 28 landen op zes continenten deelna men, na tien miljoen doden, na revolutie, communisme en de om verwerping van monarchieën kon de wereld eindelijk wapenstilstand sluiten. Het was 11 november 1918. J. CROLLA OP DE FOTO'S BovenTanks, de geme chaniseerde cavalerie, gaven na vier jaar loopgraven-oorlog de doorslag. Midden: Uiterst bloedig was de slag aan de Marne. OnderBrandschattend trokken de Duitse troepen Hongerblokkade en duikbootoorlog Omdat de loopgraven-oorlog geen successen opleverde trachtten de Duitsers de beslissing op andere fronten af te dwingen. Bij Tannen- berg en de Masoerische Meren had Von Hindenburg de Russen beslis send kunnen slaan en het oostelijk front kunnen stabiliseren. In 1917 besloot de keizerlijke regering, ge dwongen door de hongerblokkade die de geallieerden rond Duitsland ge trokken hadden, tot de onbeperkte duikbotenoorlog. Alle schepen, die zich op zee bevonden, met uitzon dering van de smalle vaargeul wer den zonder voorafgaande waar schuwing in de grond geboord. De ze onbeperkte oorlog ter zee ijleek een verschrikkelijk wapen. Alleen met de allergrootste moeite kon Engeland zijn vitale verbindingen in stand houden. Een derde van de totale wereld-handelsvloot werd België binnen. 99 Rusland, dat geen schadevergoe ding wilde betalen moest op 't laat ste ogenblik een onmetelijke buit prijsgeven: 800 lokomotieven, 8000 goederenwagens met allerlei schat ten en levensmiddelen; God wist dat wij het nodig hadden. En verder hadden wij nodig kanon nen en munitie voor de laatste de finitieve slag tegen onze vijand in het westen. Ook dat wist God. Daarom schonk hij ons met gulle hand want God is rijk 2600 kanonnen, 5000 machinegeweren, 2 miljoen kogels voor de artillerie, verder geweren, vliegtuigen, vracht wagens en ontelbare andere nuttige zaken. (Uit de „Allgemeine Evan gelisch Lutherische Kirchen- zeiting" over de Vrede van Brest-Litowsk)

de Stem | 1964 | | pagina 7