Duitse militairen maken Budelse meisjes het hof Uit Londen gekomen om in Goes vriendin te worden Weer aandacht I.S.C.C. voor gezinnen in nood jSog meer huwelijken in het verschiet Aan zijn geweten heeft de mens een houvast Geen sprake van conflicten met burgerij Muurbloempje aï Frans-Duitse kranslegging te Kapelle Geen verschil Brabantse humor jongetje (4) te Waalwijk verongelukt Kassa's rinkelen KINDERWAGENS 1 IATIC jLKASTEN (ermenbol-Eich i Ik tersdiensten ist dierenartsen EXAMENS loOGWATER Vandaag Morgen Maandag IN ZUIDELIJK DEEL KANAALZONE Kasporgoweek Goes Dr. A. Heertje hoogleraar te Amsterdam Inbrekersduo te Oosterhout ingerekend Mej. 'V. d Heuvel schreef laatste jaarverslag MGR. BEKKERS IN BRANDPUNT: Verzorging Diversen Te bar Zwemmen Wereldrecord van Amerikaanse Maar Theobald kwam niet Groot kampvuur te Alplien Na vijftig jaren E.V.C. T riomf Dp Amerikanen zijn er dan eindelijk in geslaagd foto's-van-dichtbij te verkrijgen van onze trouwe metgezel de Maan. Er is door dichters heel wat onzin over verteld. Sprookjesvertellers zagen het mannetje met de takkebos. WIJ weten nu van dichtbij, hoe stoffig en hoe kaal het er is. Zonder gekheid- het is een triomf van wetenschap en techniek, waarop de Amerikanen te recht groot mogen gaan. Voor president Johnson een pluspunt tegenover Gold- water, die immers voortdurend be toogt, dat de V.S. onder Democratische leiding al minder zijn gaan betekenen Amerika wordt nu over de hele wereld geprezen.' Babyhuis „De Ooievaar" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 CAdvertentie) |igenieursbureau bndelsonderneming ptsluitend i AGWEG 302 REDA - TEL. 35585 leinde zal voor Zeeland als ■en waargenomen: voor Brui- psterland. dokter de Putter uit tel 01114-280: voor Aarden- Istburg, dokter Hage uit Aar- jel 01177-366: voor Klooster- Ier Buwalda: voor Axel. dokter voor Terneuzen. dokter Ho- Hadztnd, Hetranchement, Sluis |de. dokter Borm uit Cadzand: 1 dokter Bom. tel. 2233: Goes: lp. tel. 6405; Borssele en Nieuw- ler Kiviet, tel. 01105 - 203 en Tl derblom 01196 - 327: Hoede- Ion Kwadendamme: dokter Ko- 93 - 262: Driewegen en 's-Hee- I lokter Lucas Luyckx. tel. 01105 lieer Arendskerke, Wolphaarts- Ikenszand: dokter van Maanen, I 234. len: Goes: Goese Apotheek tel. lelburg: v. d. Boogert, tel. 2789: J: Klaassen, tel. 2090; Vlissingen e Mulder, tel. 2730. Istburg. Sluis en IJzendijke. de |Veen uit Oostburg. tel. 01170- Axel. Zaamslag en Sas van leer Jansen uit Axel: voor Zee- Ier Gakeer, tel. 01195 - 283. fPSWERKTUIGKUND1GE P. Hensen en J. de Zeeuw Ins zijn in Den Haag geslaagd T»pswerkt,uigkundige v.o. zondag 2 augustus, gelden Jrovincie Zeeland de volgende btanden: Hansweert £.03 en I Terneuzen 8.36 en 21.05 uur: 8.06 en 20.34 uur; Wemel en 21.53 uur. 3 augustus: Hansweert 10.16 Ir; Terneuzen 9.49 en 22.26 uur; 19.21 en 21.54 uur; Wemeldin- li 23.12 uur. ÏTSDIJK In 13.30 uur Schieting Zorgvliet Ik Kasporgo en 21 uur De roze panter, 14 j. EN 19 en 21 uur De roze panter, en 21 uur De man met de beelden, 18 j. rtURG I 19 en 21.15 uur Goliath en de 114 j. luur De grote ontsnapping, 14 j. KE 20 uur De zwaardvechter van IGE 1 v. Dijck 19.30 uur lit de hel GENT 20 uur Gevaarlijke liefdes- |ngen EN j uur In alle eer en ondeugd,.a.l. |G uur Mariandl is verloofd, a.l. Inan 15 u. Staande-wipschieting Jigebouw 20 uur Het zwaard van |reraar, 14 j. ItG tert 15 uur Vakantieschieting RAAT ens 15 uur Staande-wipschieting S-PAAL Sakker 15 uur Schieting vE 17 en 20 uur rdvechter van Castilië rE r. Dijck 15 en 19.30 uur t de hel ►E ock 15 uur Schieting GENT 15.30 en 20 uur ke liefdesbetrekkingen SN .30 uur Op glad ijs, a.l., jur In alle eer en ondeugd, a.l. JT en 20 uur Mariandl is verloofd Ontluikende liefde ÏRUG linck 15 uur Openingsschieting jebouw 14.30 en 18.45 uur tijnhavik, 14 j21 uur Het an de veroveraar, 14 j. ïaert 15 uur Schieting atavieren-schieting ÏT-MOERBEKE ck 15 uur Schieting IT [ove 15 uur Schieting nortere 15 uur Schieting DIJK nmen 15 uur Schieting 20 uur Groot bal DA MME e 13.30 uur Schieting ADLM k Kasporgo uur Vera Cruz 14 j. uur De roze panter, 14 J. EN uur Hinderlaag in het rots- 14 u, 20 uur De man met de Deelden, 18 j. a 15, 19 en 21 uur Danter, 14 j. IJRG 15.30 en 19.30 uur ?n de slavin. 14 j. .0 en 20 uur ontsnapping, 14 j. k Kasporgo EN 20 uur De roze panter, U J- GENT 20 uur ke liefdesbetrekkingen Sn uur Op glad ijs uur Mariandl is verloofd, a.l» IRLG ninck 15.30 uur Opening!- ebouw 20 uur Het zwaard van Lraar, 14 j. (Van een onzer verslaggevers) BUDEL De Duitse rekruten, die sinds vorige zomer de legerplaats bevolken, maken de meisjes van deze grensstreek het hof, en de jon gedames zijn allerminst afkerig van hun avances. In Budel kan men dan ook vernemen, dat het huwelijk tussen de 23-jarige Petra Antonis en de 21-jarige korporaal Werner Haumer, dat nu enkele weken oud is, niet het enige zal blijven. Zonder moeite noemt men u tien meisjes, die „vaste verkering" met jonge Duitsers hebben. Het is de normaalste zaak van de we reld, en in Budel neemt er dan ook prak tisch niemand aanstoot aan. Een groot aantal van de drieduizend dienstplichtige jongens zoekt tijdens de weekeinden ver tier in de beide plaatselijke dancings, zaal Bakens en De Bonte Os, die elke zaterdag', en zondagavond tjokvol zijn. De soldaten vinden daar niet alleen de Budelse schonen, maar ook meisjes uit Leende, Maarheeze, Soerendonk, Weert en het Belgische Hamont. De jongens van de streek hebben het succes, dat de rekruten bij de meisjes hebben, in het begin met een scheef oog aangezien. Zij hebben echter veel ge leerd van de manieren van hun Duitse rivalen. Het ging in de Budelse dancings zoals het in haast alle Nederlandse dorpen gaat. De jongens pleegden zich eprst enkele uren moed in te drinken, al vorens zij zich op de dansvloer waagden. Ondertussen zaten de meisjes verveeld langs de muur. En er waren in Budel meer meisjes dan jongens, zo verzekerde ons een meisje uit het dorp. De minder mooie meisjes bleven dan ook steevast muurbloempjes op de bals. De wekelijkse invasie van Duitse jongeren heeft hen uit die onbenijdenswaardige positie verlost. De rekruten treden in het algemeen i bijzonder welgemanierd op. De comman danten, die terdege beseffen dat de aan wezigheid van Duitse militairen op Ne derlands grondgebied een gevoelige zaak is. stellen alles in het werk om moei lijkheden met de burgerbevolking te voorkomen. De soldaten moeten om tien |uur weer binnen de op enkele kilometers Karla Sprankenes: Wij kijken naar van het dorp gelegen legerplaats zijn de ventniet naar zijn paspoort Zij heeft verkering met een jongen uit Bonn Gistermorgen hebben de aan de Kas- porgo-week deelnemende Franse dans groep Les Hirondelles en de Duitee mu ziekgroep uit Forchheim, gezamenlijk eer bewezen aan de Franse militairen, die in 1944 in Zeeland gesneuveld zijn en die te Kapelle begraven liggen. Het gezelschap werd eerst officieel ontvangen ten gemeentehuize van Ka pelle, waar de burgemeester van d^e plaats in het Frans en in het Duits een begroetingstoespraak hield Na het aanbieden van geschenken begaf men zich naar de militaire begraafplaats, waar de muziekgroep uit Forchheim twee koralen speelde. Mevrouw Clement legde vervolgens namens het stadsbe stuur van Ville Franche, waar Les Hi rondelles vandaan komen, een krans. Een tweede krans werd door vertegen woordigers van Kasporgo en de Duitse muziekgroep gelegd. Nadat het „Alte Kameraden'' had weerklonken, dankte mevrouw Clement voor de Duitse krans legging en wees bovendien op de bijzon dere betekenis van deze bijeenkomst. Tenslotte werd een rondgang langs de graven gemaakt. Bij de graven werd gebeden. Hun uniformen laten zij thuis, als zij uit gaan. Zij mogen zich slechts ophouden binnen een straal van tien kilometer van de legerplaats. Van een vriendelijke Oost- Friese rekruut, die met verlof ging en die wij een lift naar Eindhoven gaven, hoorden we, hoe hun in inscherpt dat zij voor eikaars gedrag verantwoordelijk zijn. De knappe en intelligente 18-jarige kas teleinsdochter Karla Sprankenes vertolk te de gevoelens van haar leeftijdgenoten, toen zij ons zei, dat het voor haar gene ratie geen verschil maakt of iemand En gelsman of Duitser is. „Die jongens zijn twintig jaar", zei ze, „zij hebben net zo min als wij aan die oorlog schuld". Sedert mei van dit jaar heeft zij ver kering met een Duitsje jongen uit Bonn, die elke veertien dagen overkomt. Nee, zij heeft hem niet in Budel ontmoet, maar tijdens een vakantie in Altenahr. Voor haar is er evenmin als voor haar plaats genoten, die hun Fritz wel als soldaat hebben leren kennen, enig verschil. Zij kijken op de eerste plaats naar de vent en niet naar zijn paspoort. Voor de „Buuldenaars" heeft de aan wezigheid van de Duitse militairen geen Wan een onzer verslaggevers) Vrijdagmiddag rond vijf uur kwam het vierjarig zoontje Kobi van de familie Hoevenaars uit Bloemenoord te Waalwijk door een verkeersongeval om het leven. Het ventje reed op zijn fietsje in de Burgemeester Smeelelaan onverwachts van het trottoir, kennelijk met de be doeling de rijweg over te steken. Op dat moment naderde de auto bestuurd door j H Kramer uit Waalwijk. Deze /mdanks krachtig remmen en snel naar Knks een botsing niet Dokter Bonnier kon alleen i®. f "°°d tengevolge van een schedel- oasisfractuur constateren. AHn ?e ,Vnlversiteit van Amsterdam s dr. A. Heertje te Naaiden benoemd ïn,atW0^n hoogwaar in de staatshuis- i'undj ln de 'a^Keit der rechts geleerdheid, als opvolger van prof dr tl» a Andriessen, die vorig jaar toetrad "t de huidige regering als minister van economische Zaken. tiorra Heertje is in 1934 te Breda ge- (Van een onzer verslaggevers) De Oosterhoutse gemeentepolitie heeft een goede slag kunnen slaan met de aanhouding van de 37-jarige H.K. en de 28-jarige C. van W. beiden gehuwd en woon achtig te Oosterhout. Dit tweetal, geen onbekenden voor de politie, heeft in Ooster hout alleen al zevenentwintig in- braakjes gepleegd. Voorts is met hun arrestatie een groot aantal inbraken in Tilburg, Dongen, Te- teringen, Terheijden, Rijen' en Molenschot tot een oplossing gekomen. i3i.j een normaal routine-onderzoek kreeg de politie „spoor", hetgeen tot de aan houding leidde. Het tweetal heeft de inbraken gepleegd in het najaar van 1963 en begin 1964. De operatie-objecten waren meestal zo merhuisjes, bungalows etc. De buit be stond grotendeels uit verbruiksgoederen van vorken en messen, lampen en tex tiel tot draagbare radio's en gascom- foren. Voor wat de gemeente Ooster hout betreft gaat het om een aantal goe deren ter waarde van rond zesduizend gulden. Veel was reeds doorverkocht, doch vrij wel het meeste heeft men kunnen ach terhalen. Een deel is in het Wilhelmina- kanaal gegooid. Duikers van de Vaar-* en duikersschool te Keizersveer hebben laarvan niets meer kunnen ophalen. Tet inbrekersduo is gisteren voorgeleid voor de officier van justitie te Breda. De wacht bij de legerplaats po seerde voor onze fotograaf. Even correct als de soldaten zich in Budel gedragen. De Duitsers doen angstvallig l\un best om de bur gerij niet voor het hoofd te stoten. problemen geschapen. Men heeft in dit Brabantse dorp, dat voor oorlogsleed niet gespaard is gebleven, de protesten die elders in Nederland gehoord zijn, even gereserveerd bejegend als aanvankelijk de Duitsers. Dank zij het gedrag van de nieuwe Duitse generatie was het ijs spoe dig gebroken. En voor zover er nog span ningen aanwezig geweest mochten zijn, heeft men die in Budel tijdens de laatste carnavalsoptocht met Brabantse humor weggelachen. Tot grote vreugde van bur gemeester Harry Dirckx, de ex-vlieger en oud-hockey-international, die zich hard heeft ingespannen om conflicten te voorkomen. Dé' Duitsers zijn nu ingeburgerd. Budel vaart wel bij hun aanwezigheid. De re kruten, die maandelijks 128 gulden soldij ontvangen, zijn goede klanten gebleken. Men is thans doende enkele honderden woningen te bouwen voor de vaste staf. De Duitse gezinnen doen de Budelse kas sa's rinkelen. De meeste neringdoenden hebben hun winkels al uitgebreid en ge moderniseerd. De ouders van de soldaten, die hun zoons tijdens de weekeinden bezoeken, zijn graag geziene gasten in de drie ho tels. Wie tijdens het weekeinde in Budel wil logeren, moet weken van tevoren een bed reserveren. De Duitsers hebben hun „Wirtschaftswunder" meegebracht. De lange rij personenauto's, die de militai ren bij de legerplaats geparkeerd hebben, zijn daar het symbool van. (Van onze verslaggever) Mej. W. A. van der Heuvel heeft haar laatste jaarverslag - over 1963 - geschre ven voor het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum Sas van Gent, Westdorpe en Philippine. In het afgelopen verslag jaar werd zij teruggeroepen door de Stichting Maatschappelijk Werk ten Plat- telande, die haar naar het zuidelijke ge deelte van de kanaalzone had uitbesteed. Mej. Van der Heuvel is vanaf 1951 bij het I.S.C.C. werkzaam geweest. Haar aan dacht ging vooral uit naar de gezinsop- bouw, op welk vlak zij bijzonder verdien stelijk werk heeft verricht, zoals ook de voorzitter, de heer A. E. S. Hamelinck in zijn inleiding voor het jaarverslag schrijft. Mej. Van der Heuvel heeft het maat schappelijk werk in Sas van Gent, West dorpe en Philippine van het I.S.C.C. voor een zeer belangrijk gedeelte opgebouwd. Haar taak werd in september van het vorig jaar na het vertrek van de maat schappelijk werkster, overgenomen door mej. De Vis, die vooral bemoeiingen heeft met het gezinszorgwerk en de bejaarden zorg In het afgelopen jaar heeft men zich weer veel bezig gehóuden met gezinsop- bouw cn -begeleiding. Er was contact met in totaal 124 gezinnen waarvan 78 in Sas van Gent, 24 in Westdorpe en 22 in Phi lippine. Toen mej. Van der Heuvel haar werk voor het centrum beëindigde waren er dertien gezinnen, waarvoor een oplos sing in de noodsituaties nabij leek. Een intensieve begeleiding vroegen 23 gezin nen die al geheel of gedeeltelijk geholpen waren maar waarin ten behoeve van eni ge stabiliteit in de goede gang van zaken steun onontbeerlijk was. Over de moeilijkheden in deze gezinnen was er regelmatig contact met verschil lende instanties. In het jaarverslag spreekt de maatschappelijk werkster de In een tweede beschouwing over het geweten, in de K.R.O.-rubriek Brand punt, heeft mgr. W. M. Bekkers gister avond gezegd dat men grote waardering moet blijven opbrengen voor een een voudig geloof in alles wat de Kerk leert, maar dat de gelovigen van het ogenblik toch blijk moeten zijn dat zich in onze tijd de vraag opdringt naar het waarom van het christen-zijn. De bisschop van 's-Hertogenbosch zei onder meer: „Het antwoord op die vraag is indrin gend, want instemming en aanvaarding gaan nu plaats maken voor een bewuste keuze. Misschien mogen we het zo stellen: de mens kan en moet zich ontwikkelen. Hij begint met een kapitaal in aanleg. Hij moet die aanleg tot werkelijkheid maken voor de ontwikkeling van alle talenten, die hij heeft gekregen. De mens moet zijn persoonlijkheid en onafhankelijkheid opbouwen. Hij tast hierbij niet in den blinde. Hij kent het ideaal dat Christus voorhoudt, hij beschikt over de hulp, de normen, de richtlijnen die Christus en Christus' kerk hem bieden. Hij heeft daar een houvast aan, een houvast in de verschillende leer meesters van buiten. Maar zijn grootste inwendige leraar, zijn inwendige gods dienstleraar, is zijn geweten. Plet geweten is de instantie, die aan ieder dat inzicht en die kennis meegeeft, die voor hem het belangrijkst is. Het geeft ons een maatstaf van goed en kwaad. Daarbij is het ook zo aangelegd, dat het geweten, wanneer wij luisteren, steeds fijner wordt. Niemand ontkent in onze tijd, de vaag heid en onzekerheid. En de snelle ontwik keling brengt mee, dat niet elke dikwijls snel opkomende vraag direct en zeker antwoord kan krijgen. Maar zou er ook niet veel om het zo eens uit te druk ken overbodige onzekerheid zijn? Zijn er niet veel mensen, die al te gemak kelijk verwachten, dat de zekerheid wel bij hen thuisgebracht zal worden, zonde» eigen inspanning? En dat is niet waar. Dat kan ook niet. Is dat alles nu modern of zogenaamd progressief? Ik zou tot slot dit willen zeggen: Alles wat ik U nu heb gezegd, heeft- op profetische wijze 100 jaren geleden de beroemde kardinaal Newman al te boek gesteldTot zover mgr. Bekkers. DE HONGAARSE afvaardiging naar de Olympische Spelen vliegt in twee groe pen naar Tokio. De Hongaren maken de reis vanuit Boedapest, via Amster dam en Anchorage, met extra K.L.M.- vliegtuigen. De eerste groep, die uit 137 personen bestaat, vertrekt reeds op 22 september uit Boedapest. In deze groep bevinden zich de sport lieden, die dadelijk na de opening van de Spelen op 10 oktober aan de start moeten komen. Negen dagen later reist de tweede groep naar Tokio, Hierin bevinden zich de sportmensen, die na 15 oktober in het strijdperk treden. DE VLIEGERS van „Alitalia" zijn vrij dagmiddag om 18 uur (Ned. tijd) voor 78 uur in staking gegaan. Alle luchtver- bindingen van de maatschappij zijn door de staking getroffen. (Van een onzer verslaggevers) dramatische kunst gestudeerd, werkte (waarschijnlijk uit Indonesië, misschien daarna twee jaar in het theater en stu- uit China) en wij vroegen haar hoe die Zij studeerden beiden in Londen. Twee deert nu op de universiteit het Sanskrit, smaakte. Lina Dhingra deed haar werk jonge ondernemende vrouwen. Gizela een oude Indo-Arabische taal. grondig. Eerst zónder suiker, daarna Belna uit Joegoslavië studeert er Beide meisjes leerden elkaar gister- mét suiker en tenslotte nog eens met Engels en werkt in een Londens zieken- middag in Goes kennen. Zij werden melk. Zij zei toen: ,,Dit is heel goede hoop uit dat deze gezinnen na haar ver trek niet verwaarloosd zullen worden en dat de daartoe geëigende instanties het ..eenmaal begonnen werk zullen voortzet ten". De gezinsverzorging en het werk voor beiaarden en chronisch zieken is, nadat er in voorgaande jaren al een goede ont wikkeling in was gekomen, ook in het afgelopen verslagjaar goed verzorgd ge weest. Het werk werd verzorgd door twaalf krachten, vier gediplomeerde ge zinsverzorgsters, een gezinshulp en zeven helpsters voor bejaarden en chronisch zie ken. die handenvol werk hebben gehad en dat naar ieders tevredenheid hebben vervuld. In het geheel waren de helpsters maar liefst 5035 uren ten dienste van de beiaarden en chronisch zieken werkzaam. De behoefte aan een meer verantwoor de hulpverlening aan de woonwagenbe woners is een behoefte gebleven. Men heeft nog geen commissie in het leven kunnen roepen, die dit werk ter hand zou kunnen nemen. Ten behoeve van een goed functioneren van de gezondheidszorg was er een levendig contact met het Wit-Gele Kruis. Op die manier kon bijvoorbeeld de uitzending van „vermoeide huismoe ders" en zwakke kinderen naar vakantie oorden en wat dies meer zij worden geregeld. De maatschappelijk werkster gmg veel vuldig bij ziekenhuispatiënten op bezoek. De financiën baarden het centrum in 1963 niet al te veel zorgen- Leicester City heeft zijn binnen spelen Davey Gibson op de trans- ferlijst geplaatst. Gibson iiad ge zegd zijn contract alleen maar te willen verlengen als hij toestem ming zou krijgen op het terrein van de club een eigen bar te openen. Gibson, die twee jaar ge leden voor 25.000 pond is over genomen van Hibernian, meende dat zijn bar een plaats zou kunnen worden waar spelers van beide ploegen de toeschouwers zouden kunnen ontmoeten na de wed strijd. Uiteraard dacht Gibson er Zelf ook financieel wijzer van te worden. De club bleek niet voor het plan te vinden, maar Gibson hield het been stijf. Misschien heeft Tottenham Hotspur belang stelling voor hem (met of zonder bar) wegens de recente tragische dood van John White. Patty Caretto, een 13-jarig meisje uit Californië brak in één race twee we reldrecords. Ze maakte op de 800 me ter een tussentijd van 9 min. 47,3 se conden en beëindigde de wedstrijd in 18 minuten 30,5 seconden. Het zijn alle twee tijden die ruim onder de respectieve wereldrecords lig gen. Beide waren in handen van haar land genote Carolyn House, de 800 meter sinds 26 augustus 1962 met 9 min. 51,6 en de 1500 meter sinds 1 augustus 1962 met 18 min. 44,0 seconden. Het is echter lang niet zeker, dat de nieuwe wereldrecordhoudster, die over igens slechts 1,53 meter lang is, de Verenigde Staten op de Olympische Spelen in Tokio zal mogen vertegen woordigen. De 800 en 1500 meter vrij- slag zijn niet opgenomen in het Olym pisch programma, zodat Patty Caretto zich zal moeten kwalificeren op de 400 meter. ..Patty is veel beter op de 1500 me ter", heeft haar trainer van de City of Commerce (een voorstad van Los Ange les) al verklaard: .het zal heel moei lijk voor haar worden om zich op de 400 meter te plaatsen". huis. Lina Dhingra uit India Lina Dhingra heeft er meteen vriendinnen. Gizela Belna neemt reeds de gehele jweek deel aan de Kasporgo-feesten, die internationale verbroedering kweken jdoor middel van de folklore. Zij is als j waarneemster afgevaardigd door haar [eigen folkloristische groep uit Joego slavië. Van haar enthousiasme zal het afhangen of haar groep over twee jaar aan de Kasporgo-week zal deelnemen. Lina Dhingra werkt nog maar twee weken voor een organisatie die de In diase thee in Europa sterk propageert. Samen met de Engelse miss Joy Neary, die de reclamewagen van de organisatie rijdt, is Lina Dhingra in Goes aangeko men. Gisteravond heeft zij tijdens 'n feestavond avond heeft zij tijdens een feestavond voor alle buitenlandse folkloristische groepen in Schuttershof iedereen, die maar wilde laten proeven van de be roemde Darjeeling-tbee uit de hoogge bergten van India. Ook heeft zij laten zien hoe men in India thee maakt. De fijnproevers in India drinken vaak ijs thee. Voor u komt hier het recept: neem e enbierglas, vul dat voor driekwart met ijsblokken. Doe er kleine stukjes appel en citroen op en een vleugje mentolsiroop. Giet over dit alles thee die niet te sterk getrokken is. Daarna wat suiker of suikersiroop toevoegen en u geniet zoals de Indiërs genieten. De huis, tuin en keukenmanier van thee-zetten in India is zo goed als de zelfde als de onze. Er wordt alleen een schijfje sinaasappel toegevoegd. Van daar de naam sinaasappelthee. Ook tijdens de tweede feest- en dans avond van Kasporgo (vandaag) zal Lina Dhingra haar charmante reclame voor de Indiase thee maken. Er bestaan drie belangrijke slogans wat de Indiase thee betreft. India is het grootste thee-produ cerende land ter wereld. Meer dan de helft van alle Engelsen wil beslist alleen maar thee uit India en in India zelf werken meer dan een miljoen men sen in de theecultuur. Wij hebben gistermiddag op een ter rasje op de Goese markt deze Indiase fünproefster e-en kopje thee aangeboden uit een van de Nederlandse hotelkeu kens. Die thee kwam niet uit India thee. Ze zou van India kunnen zijn.' Gizela Belna Om 12 uur in de nacht stond dezer 'dagen een Oostenrijkse rechtbank bij 'de sombere ruïne van een kasteel op leen rots naast de Donau om een geest v He zien. Hij kwam niet. f Geest Theobald had een belangrijke t Igetuige moeten zijn in een proces r I wegens belediging De rechtbank zag l izich gedwongen 'uitspraak te doen i zonder hem. De caféhouder van het kasteel a 'Krempelstein, zekere Munninger, is J 'oprichter van de „rose kruis-orde". J 'De man had een Duitse journalist inf 1 rechten aangesproken omdat deze het J ^spookkasteel bedrog had genoemd. f i Toen Munninger de rechtbank had verteld dat hij het zuchten en rinkelen van ketens niet meer hoort omdat hij [er aan gewend is, maar dat vreemde lingen het wel horen, besloot de recht bank de proef op de som te nemen. [Theobald liet zich niet zien of horen. De journalist werd echter toch be- 1 boet. Indien de weersomstandigheden het toe laten zal op woensdag 5 augustus a_s. om 20.30 uur een groot algemeen kamp vuur door het gemeentebestuur van Al phen en Rlel worden aangeboden aan al le jeugdgroepen die dan in deze gemeente verblijven en de jeugdgroepen uit die gemeente. Dit kampvuur zal worden gehouden op het weiland van de heer Ant. Oomens aan de Oosterwijksestraat (achter per ceel nr. 8) te Alphen. Op het verzoek van het gemeentebestuur wordt dit kampvuur georganiseerd door de St.. Tarcisiusgroep uit Oudenbosch onder lei ding van broeder Ligorius, terwijl iedere jeugdgroep door spel of zang aan het welslagen van dit algemeen kampvuur zal medewerken. Door de Coöp. Zuivelfabriek „Sint-An- tonius" te Riet zal gratis warme choco lademelk aan de deelnemers worden aan geboden. X/andaag is het vijftig jaar geleden, dat de eerste wereldoorlog uitbrak. Historici uit de zes landen, die het nauwst bij deze tragedie betrokken waren, hebben voor de Westdeutsche Rundfunk uiteengezet, hoe ze de rol van hun landen in die dagen zien. Een Russische professor maakt er zich het gemakkelijkst vanaf. Hij vindt allen schuldig, omdat ze allemaal imperia listen en militaristen waren. Alleen Servië gaat vrijuit. Het kwam op voor nationale bevrijding. Uit de bijdragen der anderen, die allen min of meer verontschuldigin gen aandragen voor hun regeringen, houdt men als algemene indruk over, dat er ontzaglijk gestumperd en langs elkaar heen gepraat is. Men goochelde met principes en prestiges. Op de Duitsers drukt in ieder geval de zware schuld van verdragbreuk tegenover België en Luxemburg, wat tenslotte de halfhartigheid van de Brit door brak. Als het ware tegensparte lend werden de heersers en de volken naar de afgrond gedreven. Maar toen het moment van de vredes- ineenstorting kwam, stonden de me nigten inclusief de sociaal-democraten te juichen bij de snorkende redevoerin gen over eer en roem, die te behalen vielen. Vóór Kerstmis zijn we weer thuis, hield men zich voor. Een korte operatie en de machtsverschuivingen na een overwinning zouden Europa in vernieuwde gedaante fier naar de toe komst zien schrijden. Het werd letter lijk en figuurlijk een smerige loopgra venoorlog, waarvan een televisiedocu mentaire ons dezer dagen de onthul lende taferelen te zien gaf. Het werd een godenschemering, waarin de praal zieke heersers ten onder gingen. En het werd ook een buit-verdelen, dat spotte met de hoge principes, welke de Volkenbond op het kreupele paard zetten. De oude wereld met zijn goed kope schittering als van een kermis- paleis was vermolmd. In de kringen, die het voor het zeggen hadden, waren te weinigen zich daarvan bewust en daarom was de evolutionaire weg naar een andere toekomst versperd. De ka nonnen van augustus schoten heel het gebouw in flarden, maar de revoluties van 1918 waren niet tot degelijke op houw bekwaam. Nog leven we onder de schaduw van 19)4-1918. in welks logisch verlengde 1940-1945 en de koude oorlog liggen. Paradoxaal is het, dat de mogelijkheden van uiterste ver nietiging, door het menselijk vernuft ontdekt, eigenlijk als de beste vredes bewaarder fungeren. Griezelig is het ook, want het afschrikwekkende is toch maar een smalle richel, waarop de vrede balanceert. Een nieuwe gezind heid, ware volkerensolidariteit, zorg voor de broeders in nood, toespitsing van de nieuwste vindingen op verho ging van de welvaart overal ter we reld kunnen ons uit de hachelijke si tuatie verlossen, We mogen niet als in 1914 de oorlog als een onafwendbare natuurramp maar afwachten en slechts de filosofie van „pluk de dag" belijden. We zijn ook verantwoordelijk voor de toekomst van onze kinderen en kinds kinderen. Het bewaren van dè vrede moet de bekommernis van eenieder zijn. EVC, het onder communistische leiding opgerichte vakverbond, is vandaag officieel dood verklaard. Vlak na de oorlog, toen ook De Waarheid een massa-oplage kreeg, kop de EVC op een ledental van 200.000 bogen. De heropgerichte oude vakbonden konden echter spoedig dit getal tot enkele tien duizenden terugdringen, al wilde ze natuurlijk niet concurreren met-onver antwoordelijk hoog opgedreven eisen. De klad kwam er helemaal in, toen de Communistische Partij de handen van de EVC aftrok en haar leden aan beval het NVV binnen te dringen. On der „scheurmakers" leidde de EVC nog een zieltogend bestaan, tot nu het ein de gekomen is. Echter niet het einde van de onverantwoordelijk hoge eisen en het te onpas drijven naar stakin gen. Het vorig najaar vooral hebben we het in Amsterdam en andere plaat sen beleefd, dat zich comités ad hoe vormden, die de vakbonden voor de voeten liepen en groepen arbeiders meesleepten in conflicten zonder enig uitzicht op stakingsgeld. Het is een nieuwe en men mag wel zeggen ge vaarlijker taktiek dan die, welke het EVC bedreef, een lichaam, dat ieder kende en dat ook zijn vaste bestuur had. De ondergang van de EVC betekent niet het einde van de communistische woelarbeid op het vakverenigingster rein. Waakzaamheid is dubbel nodig. (Advertentie) De nieuwste modellen Prachtige kleuren Merken Mutsaerts, Van Delft en Koelstra KALSDONKSESTRAAT 46 Roosendaal Tel. 3446 DE H. SYNODE der orthodoxe kerk heeft aartsbisschop Amariglio van Irenepolis benoemd als verbindingsman met het Vaticaan.

de Stem | 1964 | | pagina 3