Zeeuwsch-Vlaanderen Amateur-archeologen te Aarden burg Frappante objecten blootgelegd Walcheren Twee Zeeuwse invaliden: droomweek in Breda Vlissingen verkoopt grond voor weg naar Nieuwland Saneringsplan voor Kloetinge vastgesteld 2 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 AXEL HULST Kermis van 's-Heerenhoek begonnen Dagblad De Stem WEDGWOOD V AR A-uitzending over Z.-Ylaams strandrumoer Tentoonstelling Kijken en luisteren' in Oostburg Paard op hol: „PANIEK" IN STOPPELDIJK N.V. SLAVENBURG'S BANK Smokkelauto in beslag genomen FRIMATIC KOELKASTEN M.Wermenbol-Eich Doktersdiensten Dienst dierenartsen EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag Raadsrondvraag Tijdens de rondvraag in de gemeente raadsvergadering suggereerde de heer Oggel de instelling van een adviescom missie, te -vormen uit Raadsleden, voor de sportstichting en liet de heer Maes weten dat z.i. de nieuwe gemeentewo ningen in plan-Oost beter kunnen en moeten worden afgewerkt. De schrifte lijke antwoorden op vragen, gesteld tij dens de vorige vergadering, bleken voor sommige raadsleden niet afdoende. Zo werden nog gepeperde discussies gevoerd over de reconstructie van de Buitenweg en de eventuele instelling van een snel heidsbeperking voor de Zuidsingel. Biervliet BENOEMING Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare Zuidlandschool werd be noemd mej. S. F. de Vogelaar. Breskens ONDERWIJSBENOEMING Tot onderwijzeres aan de r.-k. lagere schooi te Breskens als 3e leerkracht is benoemd mejuffrouw S. Baecke uit Hoofdplaat. AANVOER VISMIJN Aanvoer vismijn Breskens in de week van 19 t.m. 25 juli: 339 kg bot, 208 kg schar, 1691 kg schol, 1124 kg tong, 77 kg griet, 161 kg kabeljauw 18 kg rog, 124 kg tarbot, 60 kg poon, 6538 kg export garnalen, 36 kg pellerij garnalen 2131 kg onverkochte bot. Groede WANDELTOCHTEN De winkeliersvereniging „Groede" heeft een zomeravondwandeltocht gehouden over 6 en 10 km. Hieraan verleenden de drumbands uit IJzendijke en Groede hun medewerking. Na afloop sprak de bur gemeester van Groede woorden van waar dering. 65.000 ZWEMMERS Het gemeentelijk zwembad van Hulst heeft deze week de 65.000ste bezoeker van dit seizoen geboekt. Het was een van de leerlingen van de b.l.o.-school, 'die met een klas van 24 man naar het zwembad kwam. Momenteel is de stand ongeveer 68.000. Wanneer het weer mee werkt hoopt men nog dit weekend de 70.000ste bezoeker binnen te halen. Daar na moet men uitzien naar de 100.000ste. Maar wil men zover komen dan zullen de weergoden bijzonder goed geluimd moeten zijn. AVERIJ In de Steenstraat heeft zich een aan rijding voorgedaan tussen een vrachtauto en een personenauto, die werden be stuurd door resp. G. F. K. uit Wouw en F. van H. uit St.-Jansteen. De personen auto liep aan de voorzijde zware averij niet voorgedaan. De bestuurder van de op, Persoonlijke ongelukken hebben zich personenauto had de bocht naar links vanaf de Gentsestraat in de Steenstraat te kort genomen, waardoor de auto te veel op het linker weggedeelte reed. (Advertentie) Westkapelle VOETBALWEDSTRIJD Donderdag a.s. zal er wederom een voetbalwedstrijd worden gespeeld, tussen een elftal van „de Noormannen" en een elftal gevormd uit vakantiegangers. De badgasten kunnen zich opgeven bij de se. cretaris der VW. SPORT STEUNT ZONNEVELD Vanavond zal er een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van „de Noormannen" en van de voetbalclub te Nieuwland. De baten komen ten goede aan de actie „Sport steunt Zonneveld". LAMPIONOPTOCHT De Wv Westkapelle organiseert m sa menwerking met het fanfarekorps OKK op woensdag 5 augustus een lampionop tocht. Aan alle kinderen, die een lampion dragen wordt door de VVV een vlaggetje uitgereikt. De kermis van 's-Heerenhoek is gis teren bijzondér plezierig ingezet met hengelwedstrijden, gaaischieten op de liggende wip en een onderlinge brand- weer-waterpolowedstrijd. Gistermorgen had de jeugd de ruimte rondom de grote brandweervijver in het midden van het dorp. Er waren 56 deelnemers. Nico Wem haalde twaalf visjes op en dat was voldoende voor de eerste prijs. Gistermiddag gooiden 26 ouderen het aas uit. De wisselbeker van de üront- mij werd gewonnen door aannemer Kraenbroek (vijf vissen). Tweede en derde werden resp. J. Bordui en G. Bordui. Ondertussen haalde mevrouw Van Loo uit Wolphaartsdijk bij het gaai schieten de hoge vogel er af. De heer Verdonk uit 's-Heerenhoek nam de twee zijvogels voor zijn rekening. Er was veel belangstelling van de kant van niet-geoefende schutters. Het hoofd van de school in 's-Heerenhoek de heer Hehemann, die nog nooit een boog in zijn handen had gehad, haaide bi.i het eerste het beste schot een klep naar beneden. Burgemeester Waelput. anders doorgaans goed op schot, moest met een heel klein vogeltje genoegen nemen. De onderlinge brandweerpolowedstrijd in de vijver kreeg een prachtig slot, toen scheidsrechter De Bos die van partijdigheid verdacht werd, uit zijn scheidsrechtersbootje werd gespeten. Gisteravond werd de kermis ingezet. De kermis, die tot en met 3 augustus zal voortduren, is goed bezet dit jaar. De jeugd kan o.m. genieten in een neel ouderwetse paardenmolen. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN vooi Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland. inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JONG tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT Breedestraat IA Otstburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 216 mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1.— elke regel meer i 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. f 1.60 en t 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Korte Nieuwstraat 21 Hulst - Tel. 2478 Sas van Gent TWEE GEWONDEN BIJ AANRIJDING Gisteravond om 11 uur vond ér een aanrijding plaats tussen een combi en een personenauto. De combi die in de Zand straat richting Philippine reed werd be stuurd door de heer M. S. uit Philippine. Uit de tegenovergestelde richting kwa men drie personenauto's. De auto be stuurd door mevr. M. M. E. P. uit Gent reed teg ende combi. Laatstgenoemde en haar inzittend dochtertje liepen flinke snij wonden en enkele kneuzingen op. Dr. F. W. Puijlaert verleende de eerste hulp. VOETBALWEDSTRIJD Vanavond zal er om half zeven een be langrijke voetbalwedstrijd wórden ge speeld op het gemeentelijk sportterrein, tussen Corn. Boys en de Gentse Politie. In het elftal van de Gentse Politie staan spelers opgesteld uit belangrijke Belgi sche clubs, zoals b.v. Racing Gent, Stan- dart Gent en St. Denys. De return wed strijd zal op 22 augustus te Gent worden gespeeld. Vogelwaarde KINDERVAKANTIEWERK Dezer dagen is het kindervakantiewerk, dat wordt georganiseerd door het Inter parochieel Centrum voor Maatschappe lijke Zorg, ingezet met een bustocht voor de oudere jeugd doo£, Walqheren en Noord- en Zuid-Bevelahd. De reis ging via Miniatuur-Walcheren, de Walcherse kust en de Grevelingendam naar Kam perland, waar de jeugdige inzittenden van de vier bussen gedurende enige tijd verpozing en verfrissing zochten in het zilte nat. Het uur van terugkomst was later dan in het programma voorzien: 's morgens hadden de bussen enige uren in Breskens moeten wachten voor men met de boot over gezet werd. Inmiddels hebben de kleintjes er al een bezoek aan de speeltuin in Kloosterzande opzitten. MAATSCHAPPELIJK CENTRUM In het parochiehuis te Ossenisse is de algeméne vergadering van het Interpa rochieel Centrum voor Maatschappelijke Zorg gehouden. Tijdens deze vergadering, waarvoor de belangstelling matig was en die werd geleid door voorzitter E. Hiel uit Ossenisse, zijn veel tévredenheids- betuigingen over de gang van zaken in het afgelopen verslagjaar te aanhoren ge weest. Besloten werd weer een winterpro- gramma op touw te zetten. Waarschijn lijk zal nu een cyclus over „huwelijk en gezin" gehouden worden. Voorts zal men in het komende jaar de bejaardenhulp intensief aanpakken. Zulks in samen werking met de Stichting Maatschappe lijke Gezinszorg Hontenisse-Vogelwaar- de. Men is van plan een beroep te doen op dames, die de beschikking hebben over enige vrije tijd en zo gedurende een of meerdere dagen per week hulp kunnen gaan bieden bij bejaarden. Het centrum bestaat nu ongeveer een jaar. Op 10 augustus zal VARA-radio in Zeeuwsch-Vlaanderen opnamen maken, die in het kader van het programma voor de jeugd „Uitlaat" zullen worden uitgezonden. In het betreffende programma zal o.m. aandacht worden besteed aan het rumoer dat jongelui gedurende de laatste tijd op en bij het Zeeuwsch-Vlaamse strand ple gen te maken, aan de functie van het inmiddels in trek gekomen Vormingscen trum Hedenesse te Cadzand en tenslotte aan de mogelijkheden, die er voor jonge kunstenaars in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn of zouden moeten zijn. De heer H. F. J. van Voorden, con servator van het Philipsmuseum te Eindhoven, zal op woensdag 5 augustus a.s. 's avonds om half acht de opening verrichten van de tentoonstelling „Kijken en luisteren", die door de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven is ingericht in het gemeentehuis te Oostburg. De tentoonstelling wil een beeld geven van de geschiedenis van het licht, het geluid en het beeld. Een op hol geslagen paard, gespannen voor een zelfbinder, van de landbouwer L. S. te Stoppeldijk in de gemeente Vogelwaarde heeft enige paniek gezaaid op Rapenburg, de hoofdstraat van het kerkdorp. Het paard begon zijn wilde tocht vanaf het erf van de boerderij van L. S. op de hoek Bosschestraat Rapenburg en was eerst op het einde van Rapenburg uitgeraasd toen daar een wiel van de zelfbinder afliep. De zelf binder was inmiddels in aanraking ge weest met twee op Rapénburg gepar keerde auto's, die vrij aanzienlijk werden beschadigd. Verschillende wéggebruikers hadden een goed heenkomen moeten zoeken. Het mag een wonder(tje) héten, dat niet meer ongelukken zijn gebeurd. CREDIETEN Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)37 74 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 (Van onze verslaggever) „Het was fantastisch fijn. Je kunt eigenlijk geen woorden vinden om te be danken", aldus mejuffrouw J. de Cock1 uit Terholé. „Het was zó, (duim omhoog). Toen wc afscheid namen hadden we allemaal tra nen in de ogen", aldus de heer J. NB» uit Hulst. Mejuffrouw De Cock cn de heer Nys> waren de enige twee Zeeuwen, die van 22 tot 29 juli hebben deelgenomen aan een Zonnebloem - vakantieweek voor chronische zieken in Breda en omgeving. De zieken waren gedurende deze week ondergebracht in seminarie Ypelaar. Mejuffrouw J. de Cock is 23 jaar invalide (reuma). Deze ziekte kreeg haar te pakken toen ze zeventien was. Daar vóór had ze nooit iets gemankeerd. Rechtop zitten kan ze niet. Ze kan, met een stok een heel klein beetje lo pen. Zij is een verwoed verzamelaarster van speldjes (ruim 900»postzegels en lepeltjes (bijna 200). „Je moet toch iets te doen hebben", zegt ze. De heer Nijs was acht jaar geleden 26 en bouwvakker toen hij in een beer- kelder viel. Sindsdien is hij geleidelijk- aan invalide geworden. De verlamming begon in zijn rug en zette zich langzaam voort in zijn benen. Hij moet zoveel mogelijk oefenen om de verstijving tegen te gaan. Het lopen gaat echter steeds moeilijker. Nagenieten Beiden liggen nu (de een thuis in Tér- hole, de ander in het Liefdehuis te Hulst) na te genieten van dié fantastische week in Breda. Zij werden 22 juli dooi militairen van de geneeskundige dienst gehaald. Op Ypelaar werden zij ontvan gen met anjers: een attentie van de Bre dase bloemistenpatroonsvereniging. Zij maakten uitstapjes naar Teteringen, naar Bavel, naar restaurant Markendael, naar Bouvigne. Voor hen traden op de Pool se dansgroep Polonia uit Breda en de J. NIJS jeugddrumband Druzona uit Bergen op Zoom. Zij hebben gewinkeld op het Bra bantplein met ieder een gift van f 7,50 van de burgemeester van Nieuw-Ginne- ken (dr. L. de Kort) op zak. Zij maakten een echte Bredase carnavalsavond mee. Zij zagen eën exercitie-demonstratie van militairen van de Luchtmacht Officiers Kader School. Zij woonden een prach tige openluchtmis bij, speelden bingo en ontvingen een hartelijke, persoonlijke brief van mgr. Bekkers. Het was een mooie week, vol heerlijke belevenissen. Beiden 'hebben een dik plakboek aangelegd zodat de herinnerin gen aan de Zonnebloem-vreugde voor deze invalide mensen een tastbare vorm hebben gekregen. MEJ. J. DE COCK (Van onze córrespóndént) Dé douanebeambten in Axel zijn ér iii geslaagd te Nieuw-Namen een personen auto en driehonderd kilo boter, bestemd om naar België te worden gesmokkeld, in beslag te nemen. De chauffeur, de 26- jarige Belgische arbeider M. uit Laarne werd gegrepen en te Axel opgesloten in verband met het verdere onderzoek. De auto was voorzien van valse Belgische nummerborden. Auto en boter vertegen woordigden een waarde van ongeveer f 1500,—. (Advertentie) In zijn vergadering heeft de gemeente raad van Kloetinge een saneringsplan vastgesteld voor de bebouwde kom. De verwervingskosten van terreinen, bouw werken etc. zal bedragen de som van 601.088. Een Rijksbijdrage, welke geraamd wordt op 80% van genoemd bedrag of 480.870, zal worden aangevraagd. De sanering behelst de bebouwing van de zuidzijde van de Schoolstraat, aan de Nieuwstraat en aan de Opril. In de Nieuwstraat en aan de Opril zul len diverse krotwoningen moeten worden opgeruimd. Men wil dit door moderne bouw vervangen. In totaal zullen vijftig panden moeten worden gesloopt. Men denkt dit saneringsplan te realiseren in een tijd van 57 jaar. Het totaal van alle kosten, dat hier mede is gemoeid, wordt geraamd op bij na 835.000. Rekening houdende met een bedrag van 150.000 aan opbrengst we gens uitgifte van bouwgrond, is er een tekort van 685.000. Na aftrek van de Rijkssubsidie blijft er een bedrag van 204.130 ten laste van de gemeente. Wat de arbeidsbesparende Ratio-bouw betreft schijnt Kloetinge stiefmoederlijk te woi- den bedeeld of behandeld. Pas in 1968 zou de gemeente wat dat betreft aan bod komen en dit is natuurlijk wel erg laat. Getracht zal worden om hierin nog een wijziging ten gunste te verkrijgen. Speelterrein Voor de aanleg van het nieuwe speel terrein voor de jeugd aan de Nieuwstraat zijn enkele plaatselijke aannemers ge polst die echter om diverse redenen weinig belangstelling toonden. Besloten werd dan ook het werk onder hands aan te besteden en te gunnen aan de fa. Gebrs. Wiskerke te Nieuwdorp voor dé prijs van 7.863. Enkele subsidieaanvragen werden toe gekend. Zo zal onder meer de Woning- bouwstichting Kloetinge een bedrag van f 125 worden toegekend voor oprichtings kosten. Ingenieursbureau Handelsonderneming Uitsluitend HAAGWEG 302 BREDA - TEL. 35585 (Van 'een onzer verslaggevers) De Vlissingse gemeenteraad heeft tij dens de raadsvergadering van vrijdag middag z\jn fiat gegeven aan het voor stel van b en w. het Ryk grond beschik baar te stellen voor de aanleg van de rijksweg VlissingenNieuwland. Voor eerst wordt 16.480 m2 grond verkocht voor een bedrag van 148.320. Verder zal aan het Ryk een tweetal percelen worden verhuurd. Deze zijn nodig, omdat een deel van de weg voorlopig via een tijdelijk tracé wordt geleid, aangezien in het definitie ve tracé van de weg een spoorwegonder doorgang is opgenomen, welke evenwel pas in een later stadium zal worden ge realiseerd. De heer Oostërhüis (V.V.D.) had ver nomen, dat de aanleg van de weg 26 maanden zou vergen. Naar hij bereken de zou dus nog twee zomers met een gebrekkige verbinding moeten worden volstaan. Hij verzocht het college der halve stappen te ondernemen om te be reiken dat de weg, die nog niet is aan besteed, vóór de zomer van 1966 gereed te krijgen. De weg is namelijk van groot toeristisch belang. Er kwam nog éen aantal gróndvérkó- p'en aan de orde, dat zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Een der belangrijkste was de verkoop van 2016 m2 grond aan het Stadhuisplein aan de N.V. Combinatiebouw Amsterdam. De ze grond is bestemd voor de bóuw van een winkelgalerij in het plan Nieuwe Markt. Wethouder Smit (P.v.d.A.) kon de raad geruststellen met de mededeling, dat de sanering van de oude stadskern hierdoor niet wordt doorkruist. Hij kon digde aan, dat enkele grootwinkelbedrij ven aldaar binnen afzienbare tijd nieuw- bouwplannen denken te verwezenlijken. Een krediet werd verleend van 238.250 voor de bouw v^n een standaard-gym nastieklokaal in het uitbreidingsplan Paauwenburg. Op een vraag van de heer Adriaansen (K.V.P.) deelde wethouder W. Poppe mee, dat de verwezenlijking van dit gymnastieklokaal de bouw van de sporthal niet in de weg zal staan. Het college werd gemachtigd tot het ondershands opdragen van het herstraten en aanleggen van trottoirs in het uitbrei dingsplan Paauwenburg aan het aanne mingsbedrijf J. Kraay te Oost- en West- Souburg voor een bedrag van 154.000. Tot grote voldoening van de P.v.dA.- fractie wordt per 1 augustus 1964 een 3-jarige cursus ingesteld aan de open bare u.l.o.-school. Desgevraagd verklaarde wethouder Poppe, dat een leerplan gebaseerd op een vijfdaagse schoolweek voor het open baar lager onderwijs tijdig bij de on derwijsinspectie is ingediend en, zo het wordt goedgekeurd, reeds in het nieuwe schooljaar kan ingaan. Aan de openbare leeszaal en biblio theek werd een eenmalige extra subsidie van 15.000 verleend voor aanvulling van het boekenbezit. Met algemene stemmen werd mej. R. PI. de Jong benoemd tot onderwijzerés in vaste, dienst aan de openbare lagere Bónedijkeschool en de heer J. C. Smit tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere Jacob Catsschool. Wegens de vakanties, zo deelde voor zittter B. Kolff mede, zal de raad in de m&and augustus niet bijeenkomen. On voorziene omstandigheden voorbehouden zal de eerstvolgende raadsvergadering plaatshebben op 25 september a.s. Wederom is een belangrijke periode in de blootlegging van de restanten van de kerk van Hannekenswerve voorbij. De cursisten van de Archeologische Werk gemeenschap Nederland (de A.W.N.), waaronder zelf reeds bekwame archeo logen en geologen, hebben zich in de studie-werkweek, georganiseerd door de voortvarende en enthousiaste Voorzitter en Secretaris van deze Vereniging, de heren M. van Hoogstraten en C. Rooden- burg en onder leiding van de archeo logen Jan van Hinte, Ir. J. Trimpe Bur ger en J. Pernis resp. correspondent, we tenschappelijk ambtenaar en tekenaar van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort op dit „veld van eer" danig geweerd. Gewapend met spaden, scheppen, trof fels, breekijzers, vegers, borstels, krab bers, kruiwagens etc. hebben zij zich op het voor hen ongewone werk gestort, puin gereden, muren weggebroken, graf stenen gelicht en met niet minder en thousiasme daarna gewijd aan het fijnere werk, zoals het millimeter voor milli meter wegkrabben van aarde, kalk of pleisterlagen als er iets bijzonders be- beloofde bloot te komen. Moeilijk had men een geschikter ob ject voor het leren ontgraven van een archeologische ontdekking kunnen vin den. Alle technieken, die bij het ontgra ven van archeologische vondsten te pas komen waren erbij nodig. Meten, teke nen, rekenen, fotograferen, verharden van halfvergane voorwerpen enz. Ten slotte kwam het lezen en tekenen van de teksten en voorstellingen op de graf zerken. Grote vellen calqueerpapier wer den over de helaas in verregaande staat van verval verkerende stenen gelegd en met een speciaal soort inkt ingewreven, waardoor letters en figuratie duidelijker leesbaar en herkenbaar te voorschijn sprongen. Wouters van Heile Eén van de oudste en zeer grote graf zerken, drie meter lang en anderhalve meter breed, is van Wouters van Heile, de man die in 1302 de Vrede van Kort- rijk mede-ondertekende, na de bekende „Guldensporenslag" op 11 juli van dat jaar op de Groeningerkouter onder de muren van Kortryk. Na de slag werden er een zevenhonderd gouden sporen op geraapt van de Franse ridder-cavalerie, die een verpletterende nederlaag door de Vlamingen was toegebracht, vandaar de naam. Deze gebeurtenis bracht niet al leen een democratische omwenteling te weeg, maar bracht ook een omkeer in de militaire appreciatie van cavalerie en voetvolk. Maar ook aan Wouters van Heile was niet het eeuwige leven op aarde toebe deeld en in 1320, zegt „het steentje over zijn hoofd", werd hij begraven en wel: 'SDONREDAGHES NA ONSER VROU- WEINDAGH IN MARTE IN IHER ONS HEREN M CCC -f XX. (Des donderdags na Onze-Lieve-Vrouwe- dag in maart in het jaar onzes Heren 1320). Dan „staerft" de grote held. Ongetwijfeld liggen er nog vele be langrijke personages begraven. Het eerste graf tegen de noordmuur aan eveneens gedekt met zulk een reuze steen, is van een zekere Boud- -. Mogelijk is de naam niet af, maar de steen was daar afge broken eb. het ontbrekende stuk ver loren gegaan. Deze steen is prachtig ge figureerd en één der jonge cursisten, die voor beiaardier leert en tevens een hoogst begaafde tekenaar is, tracht deze figuratie van de zwaarbeschadigde steen nog zoveel mogelijk in tekening te bren gen en besteedt er zijn vakantie aan. Actieve vrije-tijdsbesteding waar nog iets meer van over blijft dan een mooie bruine huid. Het lettertype op de stenen wijzigt zich sterk in de loop der eeuwen. De jonge re grafzerken zijn veelal versierd met afbeeldingen van personen. Een familie graf geeft het portret van vader moe der en vijftien spruiten. Acht jongens en zeven meisjes in fraai beeldhouwwerk reliëf. Verder een grafsteen die waarschijn lijk het gebeente van drie nonnen dekt of althans religieuze personen, aangezien zij gekruid zijn. Een echtpaar, waarvan de man getooid is met snor cn sik, gaf veel hilariteit En nóg vele bijzondere grafzerken. Al dit materiaal zal aan nauwkeurige studie worden onderworpen. Voor zover het de moeite loont zullen de stenen bewaard blijven en naar de Sint Baaf te Aarden burg worden overgebracht. Sacraalsteen Een der meest frappante objecten, dat door de cursisten werd blootgemaakt, was een ronde sacraalsteen onder een dikke laag pleisterkalk in de noordmuur. In deze ronde steen van rode Bentheimer zandsteen is een vierkant diep gat ge kapt, waarin een vierkant bekapte na tuursteen past en de ruimte afsluit. Waar schijnlijk een reliek-kastje, waarin een nagel of hoofdhaar of één stukje stof van .iet gewaad van'éen of andere heilige werd bewaard en waaraan g-wfferd werd. z.ulke rode Bentheimer zandsteen werd voor de grafzerken van de eerste Chris- tenbegravingen gebruikt. Later vaak ge bruikt als altaarsteen of omgekeerd, de altaarsteen gebruikt als deksteen. Onder deze rode steen in de muur was onder de vloer der kerk een andere ron de natuursteen, bekapt in de vorm van een bekken met twee handgrepen als deksteen gebruikt voor een begraving van enige schedelresten, die doen denken aan de relieken b.v. van de patroonheili ge, Sint Nicolaas van deze kerk. Deze kerk was namelijk toegwijd aan Sint Niklaas. Wanneer men in de middel eeuwen een oude kerk vergrootte, bouw de men aan de oostzijde aan weerskanten van het koor een zijkapel. De kapel links was altijd toegewijd aan O.L.V. De kapel echts aan de Patroonheilige, de „Brood winner", waar de gelovigen in bedevaart voor kwamen. Op te maken uit een ver melding bij Karei de Flou „Woorden boek der Toponymie" reeds vóór 1396, toegewijd aan Sint Niklaas. Het Niklaas- gilae (broederschap) zal zijn kerkelijke diensten in deze kapel hebben gehouden en het onderhoud en de versiering heb ben verzorgd. De beide bijzondere stenen bevindêï^^ch echter in en bij de noordmuur, dus dich ter bij de O.L.V. kapel. Het eind van de puzzel is dan ook nog niet in het zicht en men verwacht nog' grote verrassingen. Zaalkerk Ook wat betreft het vinden van een zaalkerk onder de fundamenten. Dr. Luc Devliegher, de kerkendes- kundige bij uitstek, is er vrijwel van overtuigd. Een zaalkerk is een recht hoekige cultusruimte met altaar aan een der smalle zijden of in een lager aan bouwsel of geronde apsis en was de ge wone vorm der oudste christelijke kerk jes in Noord-Europa onder invloed van de heidense godsdienstruimten. In de vroeg christelijke periode, toen de kunst van de stenen gewelfbouw weer grotendeels verloren was gegaan, wordt hout gebruikt voor het maken van grote kappen. In Vlaanderen hadden de Ro meinen wel de techniek van het steen- bakken gebracht, doch na hun vertrek ging deze techniek weer grotendeels ver loren om pas na 1150 weer te herleven. De speurders naar de zaalkerk zullen dus goed op brandresten moeten letten, aan gezien de kap ongetwijfeld van hout zal zijn geweest. Nog vele weken van moeizame arbeid zullen volgen en vaak zal men op ver onderstellingen en gissingen moeten te rugkomen, zoals bijvoorbeeld nu reeds werd vastgesteld, dat het slordige metsel werk dat ruim zes meter vóór het kool naar het oosten uitstak en aangezien werd voor een krib ter afwering van de verbrede zeearm van de Ee, inderdaad een vergroot koor was. Ook de plaats van het altaar werd gevonden. Speciaal zal in de funderingen worden gezocht naar de bewijzen van de ver schillende bouw-perioden, verwoestingen, herbouwingen en vergrotingen. Hopelijk zullen bij het afsluiten van de werkzaam heden de lezers nog vele interessante gegevens geboden kunnen worden. Links: Jan van Hintebelast met de opgraving van Hannekenswerve, toont de historicus Daniël Ver- straete het plan de campagne voor de opgraving. RechtsDe cursisten van de Ar cheologische Werkgemeenschap Nederland hebben de graven goed schoon geborsteld. Dit weekeinde zal voor Zeeland als volgt worden waargenomen: voor Brui- nisse en Oosterland, dokter de Putter uit Oosterland, tel. 01114-280; voor Aarden burg en Oostburg, dokter Hage uit Aar denburg, tel. 01177-366; voor Klooster zande. dokter Buwalda; voor Axel, dokter Schiltman, voor Terneuzen, dokter Ho ving; voor Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande. dokter Borm uit Cadzand; Vlissingen: dokter Bom, tel. 2233; Goes: dokter Griep, tel. 6405; Borssele en Nieuw dorp: dokter Kiviet, tel. 01105 - 203 en dokter Geldcrblom 01196 - 327: Hoede- kenskerke en Kwadendamme: dokter Ko- le, tel. 01193 - 262: Driewegen en 's-Hee renhoek: dokter Lucas Luyckx. tel. 01105 - 280: 's-Heer Arendskerke, Wolphaarts dijk, Heinkenszand: dokter van Maanen, tel 01106 - 234. Apotheken: Goes: Goese Apotheek tel. 7104; Middelburg: v. d. Boogert, tel. 2789; Terneuzen: Klaassen, tel. 2090; Vlissingen v. d. Kleine Mulder, tel. 2730. Voor Oostburg, Sluis en IJzendijke, de heer van Veen uit Oostburg, tel. 01170- 2693; voor Axel. Zaamslag en Sas van Gent, de heer Jansen uit Axel; voor Zee land: dokter Gakeer, tel. 01195 - 283. SCHEEFSWERKTUIGKUND1GE De heren P. Hensen en J. de Zeeuw uit Breskens zijn in Den Haag geslaagd voor scheepswerktuigkundige v.o. Morgen, zondag 2 augustus, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hans weert 9.03 en 21,32 uur; Terneuzen 8.36 en 21.05 uur; Vlissingen 8.06 en 20.34 uur; Wemel- dinge 9.27 en 21.53 uur. Maandag 3 augustus: Hansweert 10.16 en 22.54 uur; Terneuzen 9.49 en 22.26 uur; Vlissingen 9.21 en 21.54 uur; Wemeldin- ge 10.39 én 23.12 uur. ELLEWOUTSD1JK Op terrein 13.30 uur Schieting Zorgvliet GOES Feestweek Kaspörgo Grand 19 en 21 uur De roze panter, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur De roze panter, 14 jaar Luxor 19 en 21 uur De man met de wassen beelden, 18 j. MIDDELBURG Electro 19 en 21.15 uur Goliath en de slavin, 14 j. City 20 uur De grote ontsnapping, 14 j. IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur De zwaardvechter van Castilië DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur Terug uit de hel SAS VAN GENT Olympia 20 uur Gevaarlijke liefdes betrekkingen TERNEUZEN Luxor 20 uur In alle èêr en ondeugd,.a.l. OOSTBURG Ledel 20 uur Mariandl is verloofd, a.l. AXEL E. Tieleman 15 u. Staande-wipschieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Het zwaard van de veroveraar, 14 j. ZANDBERG P. Leeraert 15 uur Vakantieschieting HELLESTRAAT L. Janssens 15 uur Staande-wipschieting KEMSEKE-PAAL Ad de Bakker 15 uur Schieting IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur De zwaardvechter van Castilië DE KLINGE Cinema v. Dijck 15 en 19.30 uur Terug uit de hel ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Schieting SAS VAN GENT Olympia 15.30 en 20 uur Gevaarlijke liefdesbetrekkingen TERNEUZEN Luxor 14.30 uur Op glad ijs, a.l., 17 en 20 uur In alle eer en ondeugd, a.l. OOSTBURG Ledel 14 en 20 uur Mariandl is verloofd 16.30 uur Ontluikende liefde KAPELLEBRUG G. de Coninck 15 uur Openingsschieting HULST Bioscoopgebouw 14.30 en 18.45 uur De woestijnhavik, 14 j., 21 uur Het zwaard van de veroveraar, 14 j. S. Blommaert 15 uur Schieting 15 uur Batavieren-schieting ROEWACHT-MOERBEKE A. de Bock 15 uur Schieting KOEWACHT P. van Hove 15 uur Schieting A. v. Remortere 15 uur Schieting STOPPELDIJK J. Vernimmcn 15 uur Schieting TERHOLE P. Kindt 20 uur Groot bal KWADENDAMME W. Huige 13.30 uur Schieting ADLM GOES Feestweek Kasporgo Grand 15 uur Vera Cr.uz 14 j. 19 en 21 uur De roze panter, 14 j. VLISSINGEN Luxor 15 uur Hinderlaag in het rots gebergte, 14 j.. 20 uur De man met de wassen beelden, 18 j. Alhambra 15. 19 en 21 uur De roze panter, 14 j. MIDDELBURG Electro 15.30 en 19.30 uur Goliath en de slavin, 14 j. City 14.30 en 20 uur De grote ontsnapping, 14 j. GOES Feestweek Kasporgo VLISSINGEN Alhambra 20 uur De roze panter, 1* 3- SAS VAN GENT Olympia 20 uur Gevaarlijke liefdesbetrekkingen TERNEUZEN Luxor 20 uur Op glad ijs OOSTBURG Ledel 20 uur Mariandl is verloofd, a.l. KAPELLEBRUG G. de Coninck 15.30 uur Opening!- schieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Het zwaard van de veroveraar, 14 j.

de Stem | 1964 | | pagina 2