Nog twee kompels klopten Na geslaagde vlucht: ANWB en justitie zijn het weer eens Kunstenaar bleek kunstemaker ont Luns zal wel merken, dat wij zachte mensen zijn GOEDGELOVIGEN BEDOT voor u Reddingswerk weer gestremd Indonesia Herald: Oprapen wandelstok kost man het leven HELIKOPTERS JAGEN OP NUDISTEN Bloedige slag in Z- Vietnam vlucht voor opstandelingen zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND BOOR DEFECT a n g e z naar r) d t foto's de aarde PRIESTER WORDEN „STUDIEHUIS VOOR LATE ROEPINGEN" pasadena 31/7 (afp) Het amerikaanse bureau voor lucht- en ruimt&v aart {na sa) ontvangt momenteel foto's vati het «aan- opyervbak»dle door de ca «era's van het ruimtevoertuig +rariger+ zijn genomen. ZO LANG IS DE WEG NAAR DE MAAN' Veel wind Noord-Katanga Regering op de Eerste plaatjes vandaag klaar Landingsplaats Achterzijde Russen 104e JAARGANG No. 24653 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. y^es, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Reddingsploegen te Champagnole zijn gisteren begonnen twee an dere ingesloten mannen die in de loop van de nacht waren gelokali seerd te bevrijden uit de kalkberg. In de berg werden antwoorden ge hoord op voortdurende klopsigna len. Onmiddellijk kreeg de redding van de twee mannen de hoogste voorrang. Andre Martinet, voorman van de mijnwerkers, verklaarde per tele foon uit het hol onder de grond dat ten tijde van de instorting zijn ploeg uit 11 man bestond, zodat de twee overigen dicht bij de negen ingesloten mannen zouden kunnen zitten. Men heelt geen bevestiging gekregen of het wel twee man en niet meer of min- der zijn. De redders die de klopsignalen opvingen verzekerden, dat de geluiden alleen van mensen afkomstig kunnen zijn. j Na vier dagen van insluiting, zonder voedsel of water, moeten zij er slecht aan ioe zijn. Volgens functionarissen is ieder uur kostbaar voor de redding van hen. Gisteren werden nog twee sporen van de vijf vermiste mannen gevonden. Met gevoelige magnetische instrumenten wer den „positieve" resultaten geboekt bij een plek waar men aanneemt dat een vracht wagen van de werkploeg onder het puin bedolven is. Bij de ingang van de mijn werd de helm van een van de vermiste mannen gevonden, maar functionarissen verklaar den dat deze door de hevige windstoot bij de instorting een paar honderd meter kan zijn weggeolazen. Slecht nieuws kwam van de kant van deboren. Een boor van 80 ton. die uit de mijn te Mcrlebach in Lotharingen voor de reddingswerkzaamheden was aangevoerd, raakte driemaal defect en moest worden uitgeschakeld na nog geen 12 meter diep geboord te hebben. Uit Orleans werd een olieboor aange voerd om het monster uit Merlebach te vervangen. Dit betekende een oponthoud van 12 uur in de reddingspogingen. Martinet, de 44-jarige voorman, houdt onder alle omstandigheden het hoofd koel en geldt als de grote held te Champagnole. Om het moreel van de ingesloten mannen hoog te houden heeft hij een streng werk- en slaapschema opgesteld. Om 8 uur 's ochtends gaan de mannen in de grot aan het graven en ondersteu nen zij bedreigde hoeken. Van 12 tot 2 uur wordt er kaart gespeeld en worden briefjes geschreven voor de famieleden boven. Ook leidt Martinet vanuit het hol de boringswerkzaamheden. (Advertentie) tussen 16 en 30 jaar, groepsgewijs of persoonlijk onderwijs. Inlichtin gen en brochure „Happy Landing" worden graag en vrijblijvend ver strekt door DUIVEN (bij Arnhem) TELEFOON 08367—212 MAANMYSTERIE COMPUTER 23 augustus 1961 Ranger I (prototype) ontploft 18 november 1961 Ranger 11 (prototype) zeilt uit zijn baan :i: 26 januari 1962 Ranger III vliegt de maan voorbij 23 april 1962 Ranger IV valt blind en doof op de maan te pletter; *18 oktober 1962 Ranger V passeert, blind en doof, de maan rakelings 30 januari 1964 Ranger VI valt blind en doof op de maan te pletter 28 juli 1964 Ranger VII zendt vierduizend nabij-foto's van de maan naar de aarde. HET MET BLOED bevlekte hoofdkwar tier van de „Loempa-kerk" in Noord- Rhodesië, die wordt geleid door de fana tieke profetes Alice, is gisteren door re geringstroepen veroverd. WEER is in Algerië een minister afge treden. Dit, keer is het die voor het toe risme. Achmed Kaid. DE FRANSE politie heeft bij razzia's ir_ enige grote steden in totaal negen vol gelingen van de „wereldunie van natio- naai-socialisten" aangehouden voor on- Het Indonesische blad „Indonesia He rald" gelooft dat de besprekingen tus sen Nederland en Indonesië zich be vredigend ontwikkelen. Het blad heeft zicli reeds bij het begin van deze be sprekingen op het standpunt gesteld dat de pogingen om tot goede en vriendschappelijke verhoudingen tus sen beide landen te komen door niets in de weg worden gestaan. Wanneer zich echter toch obstakels zouden voor doen, die de erfenis vormen van een bitter verleden, dan behoren die te worden overwonnen. De moeilijkheden dienen van beide zijden op vriend schappelijke wijze te worden opgelost. Minister Luns behoeft zich tegenover ons niet bevreesd of geremd te voelen. De warme en hartelijke ontvangst die hem hier bereid is. zou hem ervan moeten overtuigen dat het gemakkelijk is met de Indonesiërs om te gaan, wanneer men maar weet hoe. Hij zal zich reali seren dat het niet moeilijk is vriend schap met president Soekarno te slui ten en hij zal tot de slotsom komen, dat Indonesiërs „het zachtste volk der aarde zijn wanneer hun trots niet ge krenkt wordt en hun vertrouwen niet wordt geschokt. Soekarno heeft gisteren aangekondigd dat zijn land nieuwe vliegtuigen van een „onbekend land" zal krijgen. Aangeno men wordt dat dit de Sovjet-Unie is Dit nieuws kwam nadat zowel Japan als Canada kort geleden besloten heb ben geen vliegtuigen aan Indonesië te leveren met het oog op het conflict rond Maleisie. Amerika heeft weer 10 3 miljoen dollar uitgetrokken voor hulp Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig ver andering in temperatuur, indaag: zon onder 20.30 uur. Maan op 23.57 uur. feen: zon op 5.03 uur. Zon onder zo.28 uur. Maan onder 15.19 uur. viaandag: zon op 5.05 uur. Maan on- aer 16.41 uur. aan Indonesië. Het bedrag is aanmer kelijk geringer dan vorige jaren. Britse troepen op Borneo hebben giste ren intussen een bende Indonesische in filtranten van Maleisisch grondgebied verjaagd. Hierbij wisten zij zes guer rilla's te doden en een onbekend aan tal te verwonden. Sinds Indonesië aan de grens met Ma leisië op Borneo tot gewapende actie is overgegaan, heeft het meer dan 200 man aan doden verloren. Ongeveer eenderde hiervan kwam om het leven sinds Maleisië en Indonesië in januari van dit jaar besloten een wapenstil stand te sluiten. Het oprapen van zijn wandelstok, die onder een stilstaande vrachtwagen was geraakt, heeft gisteren het leven gekost aan een nog onbekende circa 70-jarige man. De vrachtwagen stond in de Zeil- 3traat te Amsterdam voor de geopende brug te wachten. Op het moment dat de brug weer ging zakken stak de man de weg over. Daarbij verloor hij zijn wan delstok, die onder de wagen terecht kwam. Hij kroop er onder om zijn stok te pakken. Intussen kwam het verkeer weer op gang. Ook de vrachtwagen ging weer rijden en sleurde de man tientallen meters mee. Hij was praktisch op slag dood. Het ministerie van Justitie en de A.N.W.B. hebben gisteren een gezamen lijk communiqué uitgegeven als resultaat van een bespreking over taak en werk zaamheden van Tc wegeninformatiedienst K.N.A.'C.-A.N.W.B. en die van de politie. Uitgangspunt is geweest zowel van het ministerie van Justitie als van de A.N.W.B., dat het tot de taak van de politie behoort maatregelen te treffen ter geleiding an omleiding van het ver keer in geval van stremmingen en der gelijke, zo zegt het communiqué. De centrale politieverkeerscommissie zal nagaan of het mogelijk is een politie- verkeersinformatiecentrale te stichten, die dan de politie-instanties en het pu bliek (via de radio) zal inlichten over getroffen maatregelen. De politie-cen- trale zal geen individuele voorlichting op dit punt aan het publiek verstrekken. Dit wordt aan de informatiecentrale van de bond overgelaten. Het ministerie en de A.N.W.B. waren het erover eens, dat de politie berichten over de verkeers maatregelen onverwijld aan de A.N.W.B. doorgeeft. Anderzijds stelt de K.N.A.C.- A.N.W.B. haar inlichtingen over de we gen- en verkeerssituatie ter beschikking van. de politie. Verder is afgesproken dat mededelingen van de K.N.A.C.- A.N.W.B. via de radio over verkeerssi tuaties in verband met het treffen van verkeersmaatregelen, na overleg met de politie zullen worden gedaan. Het com muniqué onderstreept tenslotte „de wen selijkheid van een goede samenwerking en van de wederzijdse informatie van rijkspolitie en A.N.W.B.", (Van onze correspondent) De Franse politie is op bevel van de Franse regering overgegaan tot een geconcentreerde actie tegen de naakt- loperij aan de kust, die dit jaar als een epidemie rond zich heen grijpt en bijna uitsluitend door vreemde toe risten bedreven wordt. Zo werden op een dag op het strand van Jouquet aan La Seyne vierhonderd naaktlopers aangehouden en gedwongen zich pas send te kleden. Aan de actie heeft de opleidingsschool van de douane met helikopters deelgenomen. De aange houdenen worden vervolgd wegens aantasting van de goede zeden door exhibitionistische vertoningen. Alleen het lie du Levant is van de actie uitgesloten. De naturisten" vertoeven daar op een afgeschermd terrein waarvan zij eigenaars zijn. Dit is geregeld in een statuut met de burgemeester van Hyères en de pre fectorale autoriteiten. De onbeschaamdheid waarmee de naaktlopers zicli nabij de bevolkings- agglomeraties vertonen nam zulke vormen aan, dat de bevolking te hoop liep en van de autoriteiten afdoende maatregelen eiste. Onder de regeringsorder valt ook het dragen van de monokini, welke beschouwd wordt als strijdig met de goede zeden. (Van een onzer verslaggevers) Door hoofdzakelijk bij zeer sociaal voelende mensen schilderijen te koop aan te bieden, het geld te ontvangen, het kunstwerk weer mee te nemen om er een lijst om te zetten en dan niet meer terug te keren, is een 54-jarige koopman er de afgelopen vijf jaar in geslaagd in en om Den Haag een be drag van rond de 20.000 bijeen te krijgen. Daar het telkens om kleine be dragen ging heeft niemand bij de politie aangifte gedaan. Ook niet een inwoner uit Den Haag, die in een tijd van drie weken ruim duizend gulden aan de koopman schonk. ™an *s een goede bekende van de 56-jarige kok, die in mei werd aan gehouden, nadat deze ruim honderd mensen voor 140.000 gulden had opge licht. De beide mannen gaven elkaar adressen van personen die bekend ston den als sociaal voelend en die bij het noren van jammerkreten als „mijn vrouw is ziek en mijn kinderen hebben haast niet meer te eten", door de knieën gingen en geld schonken. Na zijn smartelijk verhaal besloten de meeste mensen een van 's koopmans kunstwerken te kopen. Na enige tijd kwam de koopman weer bij deze men sen terug, waar hij weer hetzelfde trieste verhaal afdraaide, met het ver zoek of men hem niet wat geld kon le nen. In vele gevallen lukte dit. De gemiddelde prijs van de werken bedroeg 65 gulden. Over de man, die onder zijn slachtoffers ook enkele gees telijken had en die wegens oplichting een bekende van de politie is. zijn thans tien aangiften van oplichting bin nen. Hij zal voor de officier van*justitie worden geleid. Officieren van de Amerikaanse lucht macht schatten dat 150 guerrilla's van de Vietcong donderdag zijn gesneuveld bij de gevechten rondom Ben Cat, dat ongeveer 48 km ten noorden van Saigon ligt. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zei dat deze schatting nog niet door de grondtroepen was beves tigd. De Vietcong-rebellen waren don derdag van de vroege ochtend tot de na middag door tien gevechtsbommenwer pers bestookt. De drie dagen durende gevechten rond om Ben Cat hebben ook van de rege ringstroepen een zware tol geëist. Er sneuvelden 131 soldaten en een Ameri kaans officier. Gisteren sneuvelden acht soldaten en werden 14 anderen gewond bij een over val op 24 km ten westen van Ben Cat. De Vietcong-overvallers maakten zich uit de voeten met enkele wapens, waaron der een mortier en een machinegeweer. In de Chinese wijk van Saigon ont snapten zes Amerikaanse militairen ter nauwernood aan de dood toen een fietser een handgranaat onder hen wierp. Het projectiel miste zijn doel maar verwond de twee Vietnamese kinderen en een volwassene. lie gehele provinciale regering van Noord-Ivatanga heeft de henen genomen en Eiisabethstad om asiel gevraagd in verband met de overwinningen, die de rebellen in dit deel van Kongo hebben geboekt. Deze trekken momenteel op naar de stad Kamina op ongeveer 400 km ten noordwesten van Eiisabethstad. De uittocht van Europeanen naar het vliegveld van Kamina. vanwaar zij door de lucht kunnen worden geëvacueerd, schijnt reeds te zijn begonnen. Dc lucht machtbasis bevindt zich op ruim 25 km buiten de stad, aan de weg naar Kabon- go, Kabalo en Kongolo, die de rebellen reeds voor een groot gedeelte in handen hebben. Twee dagen geleden moest het nationale Kongolese leger Kabongo aan de opstandelingen prijsgeven. De 350 km ten noordoosten van Leo- poldstad gelegen plaats Bolobo, die door rebellen was bezet, is intussen zonder slag of stoot weer in handen der rege ringstroepen gevallen. De fotomontage toont de drie hoogtepunten van de vlucht. OPGETOGEN geleerden in Pasadena, Califor- nië, hebben gisteren een vreugdedans uit gevoerd rond de computer die de vierduizend foto's, welke door de zes camera's van de Ranger-7 in zestien minuten en veertig secon den tijd van het maanoppervlak zijn genomen, aan het interpreteren is. Een fractie van een seconde vóórdat de Ranger-7 met een snelheid van 8000 kilometer per uur op het aangezicht van de maan te pletter sloeg, werd de laatste foto naar de aarde gezonden. Als de foto's goed zijn en er is alle reden dit te veronderstellen dan zal het de eerste keer zijn dat de mens een duidelijke blik gegund wordt op het maanoppervlak. Voor naamste doel van de Ranger-7 en zijn opvol gers is het onderzoek van de plaats waar de Amerikanen straks hun astronauten willen doen landen. Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) zei dat de kwaliteit van de radiosignalen erop wijst dat alles uit stekend verlopen is. De signalen wer den opgevangen door de twee reus achtige parabolische antennes van het opsporingsstation van Goldstone in de Mojave-woestijn, ruim 270 kilometer van Pasadena. Ze werden vervolgens vastgelegd op een magnetische band en worden nu weer omgezet in beelden op 35 mm-film. Deze film zal later worden ontwikkeld. Verwacht wordt dat de eerste foto's zaterdagmorgen vroeg door de NASA zullen worden gepubliceerd. I eet uur me n u i Duitse militairen en Nederlandse meisjes in Budel. Niemand heeft re den tot klagen. Pag. 3. Ook een Tilburgse jazzband gaat naar het festival in Comblain la Tour. Pag. 10. De bewoners van Lillo kunnen zich nog steeds niet verenigen met Ant- werpens expansie. Pag. 6. Vyftig jaar geleden werd Europa ge confronteerd met de verschrikking van de eerste wereldoorlog. Pag. 11. In museum Boymans exposeren de „Naïeven". Een uitvoerige bespreking op pag. 9. Josephine Baker verdient een Edison voor de naastenliefde. Pag. 5. Water, water verzucht onze Ro meinse correspondent Jan Dyk- graaf. pag 7, hofleverancier GROTE MARKT 25 BREDA De eerste foto's werden geheel overeen komstig het plan door een camera met groothoeklens genomen, toen het ruim tevoertuig zich nog bijna 2100 kilome ter van de maan bevond. Deze foto's kunnen een oppervlakte van ongeveer 290.000 vierkante kilometer tonen. Met de camera's met kleinhoeklens zijn, als alles goed is gegaan, foto's genomen tot een fractie van een seconde voor het te pletter slaan van de 365 kilogram wegende „Ranger" op de maan. Men hoopt hiermee scherpe opnamen van de „Mare Nubium" (de Zee der Wol ken) te hebben verkregen, waar de Verenigde Staten over enkele jaren een of meer mensen willen laten lan den. De wrakstukken van het ruimte voertuig liggen nu waarschijnlijk in een vlakte in de noordwestelijke hoek van de „Mare Nubium", even links van een heuvelachtig gebied dat „Procel- larum" wordt genoemd. De voorganger van het toestel, de „Ran- ger-6", had de 392.410 kilometer van de aarde naar de maan even vlot af gelegd als de „Ranger-7", maar haar camera's weigerden, naar bekend, op het kritieke ogenblik, waarna het toe stel te pletter sloeg. Een Russisch ruimtevoertuig, de „Loenik-3", nam in 1959 foto's van de „achterzijde" van dc maan, maar deze waren niet bij zonder verhelderend, daar ze van een afstand van ongeveer 60.000 kilometer werden gemaakt. De eerste foto's van de „Ranger-7" wer den vrijdagmiddag 14.08 uur Ned. tijd ontvangen. Het toestel stortte te 14.25 uur op de maan te pletter. Het heeft de afstand van de aarde naar de maan in 67 uur en 35 minuten afgelegd. Een groep waarnemers op Kaap Ken nedy in Florida, die vrijdag door een reusachtige televisietelescoop de maan in het oog hield, heeft meegedeeld dat ZO ongeveer twintig seconden na het tijdstip van het neerstorten van de »J*Langer-7" een klein wit vlekje in de „Mare Nubium" zag verschijnen. Er zijn plannen om begin volgend jaar nog twee Rangers naar de maan te sturen, alvorens men enkele maanden later zal proberen een ruimterobot op de maan te laten landen. De twee nog komende Ranger-proeven, 111 januari en maart, hebben evenals die met de Ranger-7. ten doel foto's van net maanoppervlak te verkrijgen ter voorbereiding van astronautlan dingen. De Sovjet-Unie gaat de komende maan den nieuwe versies van draagraketten voor ruimte-onderzoek beproeven, zo heeft het persbureau Tass bekendge maakt. Daartoe zijn in de Stille Oceaan twee doelgebieden aangegeven, waar van het ene 4 augustus tot 1 november en het andere van 1 oktober tot 30 december zal worden gebruikt. De ra ketten zullen in de Sovjet-Unie wor den gelanceerd. (Advertentie) TOT 15 AUGUSTUS Grote Markt 50 Catharinastraat 4, Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1