Tunnelmoot eerste deel van lijn naar Schiphol Rome is uitgedroogd Teh Fou wacht vijfentwintig bruid jaar op V erslaaf de chauffeur gevonnist Aanrander weert zich met stiletto Russische roeisters hebben goede eetlust Esperantisten blijven voor wereldtaal ijveren AMSTERDAM-DEN HAAG Geen rijksgoeclkeuring pieren in Zanclvoort en Vlissingen Palthe matig optimistisch GEEN TOEGANG ZES ZWAAR GEWONDEN OP DE WEG Brosio aanvaardt NAVö-secretariaat Lijnplan Artsen bedrogen AANSLAG OP MAKARIOS MISLUKT Eind augustus radio-reclame van REM-eiland Vrouw mishandeld Korporaal schiet soldaat per ongeluk neer Fiësta-toeristen worden opgehaald Liturgische kalender Erhard wil betere verhouding met Sovjet-Unie VMF levert Iran suikerinstallaties Frans dc Munck: nog een jaar Geen succes voor Butler in Moskou Zweden leidt in in D.C.-finale „Sterveling in eeuwige stad' door Jan Dijkgraaf Wereldcongres in Den Haag V.S. krijgen plan jachtvliegtuig van Frankrijk DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 !7 Hoewel de speciale door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie nog geen beslissing heeft ge nomen over het bouw. en financierings plan voor de onder- en bovengrondse Schiphollijn van Amsterdam naar Den Haag wordt er op Schiphol al geruime tijd aan de uitvoering van dit gigantische project gewerkt. Het is nog slechts een kleine begin fase. een mootje tunnel van 15 meter lengte, dat straks een deel moet worden van het ondergrondse station van de Nederlandse Spoorwegen op Schiphol. Drie ton heeft de NS er voor op tafel gelegd. Voor volgend jaar hebben de spoorwegen volgens ,,De Koppeling", het personeelsorgaan van de NS, nog een vijf miljoen gulden uitgetrokken. Dan moet een tunneldeel van ongeveer 600 meter op de startbaan 09/27 worden gebouwt. De gemeente Amsterdam heeft negen miljoen in petto voor de dubbele weg- (Schiphol) spoorwegkruising bij Badhoevedorp. Waarom deze haast? ,',Ons bedrijf moet wil het ooit een Schiphollijn bezitten deze weken nu al gaan uit voeren. want als het nieuwe Schiphol eenmaal in dienst is, kan er binnen het vrije ruimteprofiel van de start-landings banen. de zogenaamde vliegtroggen niet meer worden gebouwd", is het antwoord van de NS. Volgens de plannen (er bestaan op papier verschillende mogelijkheden) be gint de nieuwe Schiphollijn op het Mu seumplein in Amsterdam. Ondergronds gaat de lijn daar zuidwaarts, waarna de route afbuigt over de bovengrondse ringspoorbaan naar het westen. Even voor de ringvaart van de Haarlemmer meer buigt de lijn naar het zuidwesten, om voor de volgende ongeveer 4500 me ter (onder het hele Schipholgebied) weer onder de grond te verdwijnen. Het to tale ondergrondse tracé is ongeveer 6 kilometer lang. Het lag in de bedoeling dat naast Schiphol de lijn Leiden zou aandoen en tenslotte zou eindigen in Den Haag Bezuidenhout het- station dat Den Haag Staatsspoor gaat vervangen. Aan de tunnelmoot van 15 meter wordt zo hard gewerkt, omdat in het najaar de Wegens oplichting van een aantal dok ters en overtredingen van de opiumwet heeft de rechtbank te Amsterdam gis terochtend de 37-jarige chauffeur J. B. uit Hilversum veroordeeld tot 20 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Sinds een operatie aan zijn rug. was de man verslaafd geraakt aan palfium. Steeds volgde hij dezelfde me thode om aan het verdovende middel te komen. Hij vertelde de dokters in ver schillende plaatsen dat zijn vrouw plot seling ziek was geworden en dat ze de zelfde tabletten wilde hebben. Daarbij toonde hij een leeg palfiumflesje. Als de artsen een recept uitschreven, veran derde de chauffeur meestal de cijfers, zodat hij grote hoeveelheden tabletten kreeg. De officier had 2 1/2 jaar tegen de verslaafde chauffeur geëist. verhoogde toerit naar het vernieuwde vcrkeersgebouw van de luchthaven over ditzelfde stukje terrein moet worden aangelegd. Bij de bouw van de tunnelmoot wordt als proef een nieuwe bouwwijze toege past. Uit ..De Koppeling" blijkt, dat de tunnelwanden worden gebouwd zonder dat er een bouwput wordt gegraven. De bouw in het pi'oefvlak van ongeveer 15 bij 25 meter begint met de bouw van zogenaamde diepwanden. Deze term stamt uit de mijnbouw en men bedoelt er een betonnen wand mee, waardoor moeder aarde als bekisting dient. Een speciale graafmachine, uitgerust met een smalle graafschop die'langs vele meters hoge geleiders op en neer kan worden bewogen, graaft daartoe een smalle gleuf, even breed en even diep als de gewenste betonwand diep en hoog moet worden. Is de sleuf ruim 14 meter diep, dan wordt de bewapening erin neerge laten en wordt het aldus verkregen pa neel volgestort met beton. Als het beton hard is. heeft men in de bodem een betonwand zonder dat er een bouwput, bemaling Vf bekisting aan te pas is ge komen. Om te voorkomen dat de tunnel door de druk van het grondwater zal gaan drijven wordt de betonkoker ver zwaard of verankerd. Ook daarbij worden weer enkele snuf jes toegepast. Bij een tunnelkoker ge beurt dat door chemisch injecteren van de grond, waardoor deze geen water meer toelaat, de andere koker wordt verankerd door trekpalen met een ver brede onderkant die door middel van zware vibratoren in de diepe zandlaag worden getrild en aldus de tunnel ver ankeren (Van een onzer verslaggevers) Zandvoort en Vlissingen zullen het voorlopig nog zonder een pier moeten stellen. Minister Bogaers van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid weigert name lijk voor dergelijke objecten gezien de woningnood en de spanning op de bouw markt, rijksgoedkeuringen af te geven. Voor de Zand voor tse pier is destijds een aanvraag voor afgifte van een rijks goedkeuring ingediend; voor het pier- plan in Vlissingen (een E.M.S.-object), Volgens het Grieks-Cyprische blad „Mahi" is enkele minuten voor de aan komst van president Makarios uit Athene op het vliegveld van Nicosia een poging gedaan het Cyprische staatshoofd van het leven te beroven. Het blad schrijft dat „agenten van de vijanden van het Cyprische volk" hebben getracht het toe stel, waarin Makarios reisde, te laten ver ongelukken, door de zendinstallatie van de verkeerstoren op het vliegveld on bruikbaar te maken. Er kon echter tijdig een tweede zender worden ingeschakeld. De veiligheidsfunctionarissen op het vliegveld hebben geert commentaar wil len leveren op dit bericht. (Van een onzer verslaggevers) Radio-Noordzee van de REM zal eind augustus of begin september beginnen met het uitzenden van reclamebood schappen. De leiding van de reclame- exploitatiemaatschappij heeft hiertoe be sloten nu er veel aanvragen om reserve ring van zendtijd zijn binnengekomen uit de reclamewereld en het bedrijfsle ven. Voor wat de start van de televisie uitzendingen betreft wordt nog altijd ge stijfd naar medio augustus. (Van een onzer verslaggevers) Een 32-jarige vrouw is op het Binnenhof, in het centrum van Den Haag. door een Haagse koopman aangerand en ernstig mishandeld. De aanrander ruk te de vrouw de kleren van het lijf en uitte de meest ernstige bedreigingen. De echtgenoot van het slachtoffer, die zijn vrouw te hulp wilde komen, kon dank zij tegenwoordigheid van geest van zijn vrouw ontkomen aan een wilde uitval met een stiletto door de aanrander, omdat de vrouw het mes uit zijn hand schopte. Hierop ontstak de koopman in zo'n waan zinnige woede dat hij de vrouw over het gehele Binnenhof sleurde en haar bont en blauw sloeg en schopte. Toen haar man in zijn auto hulp wilde gaan halen sprong de aanrander op de mo torkap van de wagen. De echtgenoot werd hierdoor nog meer van zijn stuk gebracht, waardoor hij de macht over het stuur verloor en bij een taxistandplaats bij de poort van het Binnenhof een vrouw aanreed en licht verwondde. De aanrander is in gesloten. Het slachtoffer is de 32-jarige kokkin H. S.-H., die met haar man. de 39-jarige oberkelner S. S. en haar 22-jarige zus ter C. H., die garderobejuffrouw is, werkzaam in een Indisch restaurant op het Buitenhof. Om half elf 's avonds waren de drie klaar met hun werk, waarna zij zich naar het Binnenhof begaven waar hun auto stond geparkeerd. De kokkin liep alvast vooruit om de wagen te ope nen. Nauwelijks had ze een portier los of ze werd van achteren door de koop man gegrepen. De aanrander kon worden gegrepen toen hij van de motorkap van S.' auto viel. De koopman, die al eerder wegens zedenmisdrijven met de politie in aan raking is geweest, ging op het politie bureau zo te keer. dat hij in een cel moest worden opgesloten. Op de vliegbasis Soesterberg is een dienstplichtig soldaat, H. T. van Wou denberg, uit Bussum, ernstig gewond ge raakt, toen hij door een kogel uit de pistoolmitrailleur van een korporaal werd getroffen. Hij was met de korporaal op een patrouillegang. Hoe een schot uit de pistoolmitrailleur heeft kunnen afgaan is tot dusverre nog niet duidelijk ge worden. Noch het slachtoffer, noch de korporaal die een shock heeft, konden tot nu toe worden gehoord. Het slachtoffer werd in een hospitaal in Utrecht geopereerd en maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Volgens de heer B. A. M. Schreiner, airecteur van „Schreiner Airways", zal zondag 9 augustus een veertigtal „Fiësta"- toeristen per „Friendship" van zijn lucht vaartmaatschappij uit Spanje naar Ne oerland worden overgevlogen. Het gezelschap wordt zondag 9 augus tus des middags om half vijf op de lucht haven Rotterdam verwacht. Het bestuur van de AVOR (Algemene Vereniging van Organisators van Reizen) heeft intussen een plan opgesteld waar hij de leden van deze organisatie zich verbinden om, zodra een medelid door welke oorzaken dan ook in moeilijkheden verkeert, gezamenlijk een oplossing te vinden om de schade voor het publiek tot een minimum terug te brengen. ZONDAG 2 augustus. Elfde zondag na Pinksteren. Groen. Mis: Deo in loco. Credo. Prefatie van de H Drievuldig heid. MAANDAG 3 augustus Mis van de elf de zondag na Pinksteren: Deus in loco. Groen. DINSDAG 4 augustus. H. Dominicus. Jf't' (Dominicus de Guzman werd in U70 te Calaruega in Spanje geboren. 1 bestreed de ketterij van de Albi- stichtte de orde van de 2.? Dominicanen. Hij ver- oona het beschouwende met het actieve WOENhnl/22-1 stierf hii te Bologna), lp. c 0 augustus. O L. Vrouw- deWit' <Dit is het feest van de Meorriu I,van de basiliek Maria- oor/nmnf 6 ?e bijvoeging vindt haar !5P,°°8 in de legende, dat Maria in de kerk sneeuw de plaats van fatie van He u*„cn aangeduid). Pre- DONDERDAG agd Maria- verandering He a£gustus- Gedaante- veidnaering des Heren Wit (Pane Caliixtus III heeft dit feest na de over- RH XistusPnnFdicissimuseeedn A^apU 257 tot 258, stterfStegdeTijk mltrdl twee Prefatie marteldood)- Credo. Gewone VRIJDAG 7 augustus. H Caietannc Wit. (In 1480 werd hij te Vicenza iri Noord-Italie geboren. Hij stichtte de orde van de Theatijnen en was een voorbeeld van evangelische armoede Hij stierf in 1547 te Napels). Tweede gebed H. Donatus. (Deze bisschop van Arezzo zou volgens de overlevering omstreeks 450 de marteldood zijn ge storven). Of: Votiefmis van het H. Hart: Cogitationes. Wit Tweede gebed H. Cajetanus. Derde gebed H. Donatus. ZATERDAG 8 augustus. H. Joannes Maria Vianney. (Deze heilige, beter bekend als de pastoor van Ars, werd op 8 mei 1786 de Dardilly bij Lyon geboren. Na lange en vernederende stu dies werd hij in 1815 te Grenoble tot priester gewijd Gedurende 42 jaar was hij pastoor van Ars. Hij stierf in 1859. Zonder menselijke talenten was hij toch >on groot predikant, een buitengewone biechtvader en een kenner van de diep ste roerselen van het menselijk hart. Hij is de beschermheilige van alle pa rochiegeestelijken). Tweede gebed H.H. Cyriacus. Largus en Smaragdus. (Tij dens dc kerkvervolging omstreeks het jaar 300 stierven zij de marteldood). is dit echter neg niet gebeurd. Tegen het oorspronkelijke ontwerp voor een pier te Vlissingen is destijds met het oog op de veiligheid van het scheepvaartverkeer bij Vlissingen door Rijkswaterstaat be zwaar gemaakt. Bij de E.M.S. heeft men toen een nieuw pier-plan ontworpen, maar de aanvraag voor rijksgoedkeuring op dit plan heelt men nog niet verzon den. Gezien de houding van het minis terie ten opzichte van het Zandvoortse plan zou ook voor het Vlissingse object trouwens geen goedkeuring worden af gegeven. In het Zandvoortse geval is een en an der nogal teleurstellend voor directeur J. G. Drabbe van de Amsterdamse Maat schappij voor Havenwerken, te meer daar de heer Drabbe heeft aangevoerd de Zandvoortse pier met Portugese materia len en arbeidskrachten te willen laten bouwen. Volgens de heer Drabbe is mi nister Bogaers ten onrechte bevreesd „uit een of andere politieke partij" kritiek te zullen krijgen, indien hij thans een rijks- goedkeuring zou afgeven. Het ontbreekt de minister aan moed, aldus de heer Drabbe. De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard, die dinsdag verklaard heeft dat hij bereid is een samenkomst te hebben met de Russische premier Kroestjev, heeft vrijdag krachtig gepleit voor bete re betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland. In het officiële regeringsbulletin schrijft Erhard, dat de oorzaken van de spanning tussen Oost en West weggeno men moeten worden en een werkelijke veilige vrede in de wereld verzekerd moet worden. Maar volgens Erhard kunnen de voor waarden voor een werkelijke vrede niet geschapen worden voordat het recht op zelfbeschikking algemeen erkend zou zijn een verwijzing naar de Duitse kwestie, waaromtrent de meningen van Moskou en Bonn hemelsbreed verschillen. In Teheran heeft de n.v. verenigde machinefabrieken (V.M.F. StorkWerk spoor) het contract ondertekend voor be drijfsklare oplevering van twee bietsui ker fabrieksinstallaties. Deze installaties zullen de capaciteit van twee bestaande bedrijven vergroten tot het drievoudige van de huidige verwerking. De bedrijfsklare oplevering houdt in, dat niet alleen de machines, apparaten en staalconstructies van de gebouwen ge leverd zullen worden, maar dat ook het transport, de montage en de nodige ci viele werken tot de bestelling behoren. Een en ander zal geschieden in samen werking tussen de Stork—Werkspoor- suikerafdeling, werkspoor services en construction (montageafdeling Werkspoor Utrecht) en een Perzische onderneming. Oud-international Frans de Munck zal zijn loopbaan nog met een jaar verlen gen. De 41-jarige doelman, die de laatste drie jaar voor Veendam uitkwam, zal het komend seizoen voor de sportclub Cam- buur uitkomen. Veendam verzekerde zich daarentegen van de steun van de rechtsbuiten van Leeuwarden, Pascal. De Sovjet-Unie heeft de door Engeland gestelde voorwaarden voor het beleggen van een nieuwe veertien-mogendheden- conferentle over Laos verworpen. Van welingelichte zijde in Moskou waar Engelands minister van buitenland se zaken. Butler, overleg heeft gepleegd met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. werd meegedeeld dat Gromiko vrijdag verklaard heeft dat het al of niet door gaan van deze conferentie, die Rusland in augustus wil houden, niet afhankelijk mag worden gesteld van bepaalde voor waarden. Zoals bekend meent Engeland dat de conferentie alleen gehouden kan worden als de politieke eenheid in Laos onder leiding van dc neutralistische premier Soevanna Phoema hersteld is, er een be stand in Laos wordt gesloten dat doel treffend is en de linkse strijdkrachten van de Pathet Lao zich terugtrekken uit de gebieden die zij sinds februari ver overd hebben. Er viel op de vrijdag gehouden jaar vergadering van Palthe's textielverede- lings-bedrijven n.v. een gematigd opti misme te beluisteren, hoewel tevens ver klaard werd, dat het bedrijf nog niet door alle zorgen heen is. De mooie zomer zorgde ervoor, dat in het eerste halfjaar 1964 de afdeling rei niging, die 72 procent van de onderne ming omvat, een tevredenstellende net towinst behaalde. „De regenboog" in Tilburg behaalde zelfs een zeer behoorlijke nettowinst. De gang van zaken stemt tot voldoening en de directie is van mening dat de resul taten nog' verder opgevoerd kunnen worden. In de afdeling veredeling, grotendeels i Almelo gevestigd, liggen de zaken moeilijker. Vooral de filmdrukkerij on dervindt tegenslagen door de structurele wijzigingen, die zich in de textielindu strie voordoen. Door een efficiëntere werkwijze tracht de directie zo goed mogelijk resultaten te bereiken. Alle factoren om te slagen heeft men echter niet in de hand. Voor het gehele concern ziet het bestuur de toekomst met ver trouwen tegemoet. Men hoopt dit jaar zover te komen dat het bedrijf weer een rendabele basis krijgt. De liquiditeitspositie baart zorgen Slaagt men er echter in enige niet inte grerende delen van het bedrijf van de hand te doen, dan zal hierin een aan merkelijke verbetering komen. Bij de Belgische dochter Ribby gaan de zaken slecht. De televisie had gisteren geen toegang tot het rampterrein van Champagnole. Vandaar dat ook een Nederlandse reportage, in samenwerking met de R.T.F. voorbereid, moest vervallen. De bodem was zó kwetsbaar, dat men het onverantwoord achtte de camerawagens tot vlak bij de boorinstallatie te laten komen. Overigens neemt de politie ook verder de grootste voorzichtig heid in acht. Op de foto ziet men hoe een Franse fotograaf tever geefs tracht door de bewaking te komen. Zweden heeft in de eindstrijd voor de Davis Cup Europese zone tegen Frankrijk een 1-0 voorsprong genomen door een overwinning van Jan Erik Lundquiet op de Fransman Pierre Barthes. De score was 6-8, 6-1, 6-3, 7-5. De jonge Fransman (23 jaar) gaf zich tot het uiterste doch hij bezweek op de duur voor de ervaren Zweed. Aan het begin werd de wedstrijd bijna een uur onderbroken door regen en na vijf games moest opnieuw even worden gestopt. De Zweed was hierdoor even van zijn stuk gebracht en verloor de eerste set. Daarna kwam hij echter goed op gang en de Fransman ging kansloos ten onder. (Van onze correspondent) Het is nu wel duidelyk, dat onze cultuur onze be schaving, verschijnings vorm, omgangsmanieren en de hele rest uitslui tend van één ding af hangen. Ze blijven ermee in stand of ze zakken in elkaar als een kaarten huis zónder dat éne. En ik bedoel nu: water. Wij zitten hier in Rome sinds ruim twee weken prak tisch zonder water, ter- wyl de temperatuur bui ten dagelijks een maxi mum haalt van tussen de 34 en de 36 graden Celsius (in de schaduw, alstublieft). Hoe de ther mometer er thuis uitziet, zeg ik maar liever niet eens; want als iemand vlak onder het dakterras woont, waar de zon zon der enige belemmering en met wellust haar ener gie aan wijdt, dan krijg je temperaturen, die u toch niet gelooft. Maar goed, geen water dus. Wat dat betekent, is ongeveer allesomvattend Zo'n eerste dag gaat het nog. Je denkt: morgen zal het er wel weer zijn. Maar de tweede dag wordt het bedenkelijk. Ik heb nu letterlijk ge probeerd mij te scheren en mijn tanden te poet sen met resp. mineraal water en witte wijn. Het lukt niet. Scheerzeep en tandpasta „slaan" niet aan. Bovendien wordt het een vieze boel in de was ca- fel en die kun je na af loop niet schoonmaken. Ik heb geprobeerd me te wassen of liever af te spoelen met dat mine raalwater. Het bleek een waardeloze operatie; na afloop was ik nog kleve riger dan tevoren. Van het vele krantelezen en van het prutsen met een scheefgelopen machine lint heb ik koolzwarte handen; alles wat ik aan raak wordt vuil. Ik heb een baard van drie da gen, kan me niet meer vertonen. Ben tegen de avond met een lege wijn- fles naar de kapper ge gaan. Niet om die fles maar om m'n baard. Kapper zonder water: knipt zoveel je wilt, maar scheert niemand. Ik heb toen avondbla den gekocht en die lege fles gevuld aan het pomp je op straat. Er stond een lange file mensen, allemaal met lege fles sen en met engelenge duld Opeens hoor ik mijn' naam mompelen. Het is Angelina 'n buur vrouw. Ze vertelt in de snikhete avond terwijl het even een beetje stil wordt, dat ik de giorna- lista olandese ben en dat ik elke avond met het verre Olanda moet tele foneren. Het is niét waar maar het maakt indruk. Angelina zegt: „Nietwaar dottore, u kunt toch niet wachten, u krijgt toch zo die telefoon?" Om die reden mocht ik lang voor mijn beurt mijn fles vul len. Langzaam naar huis door de avond, met de kranten en de kostbare fles. Het is waar, dat er elke dag opnieuw andere stakingen zijn. Van de posterijen tot de melk- voorziening, van de bak kers tot de spoorwegen, van de banken tot de kranten. En om de waar heid te zeggen: het kan me allemaal niets meer schelen. Dan maar nóg meer vertraging met de post uit het vaderland en dan maar geen vers brood morgenochtend, 't Laat met koud. Pardon, ik bedoel dat het al snik heet genoeg is. Maar dat ze ons zonder water laten zitten is een grof schan daal. Omdat het niet om een staking gaat, om com munistische agitaties of om fascistische vuilig heid. Nee, er blijkt een ernstig defect te zijn; er komt niet genoeg water meer. Opeens heeft men vastgesteld dat de stad Rome met zijn twee en een half miljoen inwo ners veel te snel gegroeid is om aan de waterbe hoeften, de water-eisen, de water-nood te voldoen En dan te bedenken, dat ongeveer een miljoen Romeinen in deze weken en maanden uit de stad is. Jawel aan koele kus ten. in blauwe bergen of aan rimpelloze meren. Maar wij zitten met vuile handen, viezige baarden, zweterige shirtjes, rie kende keukens en we's waarover ik moet zwij gen. Mijn cultuur, mijn beschaving? Geef mij water, want de oerstaat grijnst mij aan (Van een onzer verslaggevers) Handel en industrie ondervinden in toenemende mate hinder va.n de ver scheidenheid der wereldtalen". Aldus merkte de heer E. L. M. Wensing, di recteur van de afdeling elektro medische apparaten van Philips, op, aan de vooravond van het 29ste Esperanto- wereldcongres, dat van 1 tot 8 augustus in Den Haag en Scheveningen zal plaats vinden. en neutrale taal, aldus de heer W.ensing, zou de efficiency zeer ten goede komen. Overigens begreep hij de afwachtende houding niet van velen en de tegen stroom die soms merkbaar is om deze wereldtaal meer ingang te doen vinden. De heer Wensing wees er tegenover de pers ook op, dat bij internationale mee tings en congressen de landstaal van het verzamelland in een voordelige po sitie verkeert. Anderen spreken dikwijls van al op papier gestelde redevoeringen en voelen zich opgelucht als hun beurt voorbij is. Voor andere landen dan Ne derland ligt de waarde van Esperanto nog hoger, zo vervolgde de Philips- directeur. Allen, die in Nederland een middelbare opleiding genoten hebben, weten zich in de omringende landen wel min of meer te redden. In andere lan den past men het systeem van vreemde talen leren op scholen in veel mindere mate toe. Ongeveer 2500 personen zullen de ko- In de Casa Academica is men wel wat gewend op het gebied van eetlust. Hier immers hebben het grootste deel van het jaar enkele honderden studen ten een bijzonder geriefelijk onderdak en laten zich de produkten van de keu ken bijzonder goed smaken. Maar de da mes van dè Russische ploeg voor de Europese roeikampioenschappen sUan toch alle records. Met verbazing kijken de veroouwe- cerde kelners elke dag weer toe hoe de stevig gebouwde Russinnen zich door enorme porties voedsel heenwerken. Als oetje staat meestal Nederlandse kaas op het programma en dan niet een nor male portie, maar torenhoge stapels, die met veel smaak verorberd worden. Wat het doen van inkopen oetreft zijn de Russische meisjes heel wat voor zichtiger. Ze zijn stuk voor stuk al in de souvenierwinkel in de Casa ge weest, hebben de twee studenten, die daar de scepter zwaaien, de oren van het hoofd gevraagd omtrent prijzen van allerlei aanlokkelijke artikelen, maar aankopen zijn er tot dusver niet ge daan. Erg gul kunnen de Russen zijn met speldjes in allerlei uitvoeringen vaak herinnerend aan de Sowjet- prestaties in de ruimte waarvan zij een onuitputtelijke voorraad schijnen te bezitten. Na één dag tenminste lispen alle bellboys" van het hotel met rijen indrukwekkende „onderscheidingen" op hun blauw-wit gestreepte huisjasjes rond. Dat de deviezen voor de deelnemers uit de landen van achter het ijzeren gordijn bijzonder kostbaar zijn, bleek wel uit de pogingen van de Roemeen se dames om op alles zelfs op de vastgestelde hotelprijs korting te krij gen. De Westeuropese dames daaren tegen behoeven meestal niet op een paar centen te kijken. De Britse meisjes bij voorbeeld klosten nog geen uur na hun aankomst moeizaam maar trots op gloednieuwe klompen in de ruime hal rond. Taalmoeilijkheden zijn er in de Casa nog maar weinig geweest, want altijd is er in een van de Oosteuropese ploe gen wel iemand die een mondvol Duits, Frans of Engels spreekt en bovendien zijn er ook studenten beschikbaar, die ,,wat achter het ijzeren gordijn spre ken". Echt moeilijk 'werd het pas toen het kleine groepje Bulgaren arriveerde, waarvan geen enkel lid ook maar iets anders dan Bulgaars beheerste De oplossing bracht een 18-jarige Zuidslavische student, die al enkele ja ren in ons land woont en die zich enigs zins voor de Bulgaren verstaanbaar kon maken, maar iedereen vraagt zich af. hoe het de Bulgaarse chauffeur die met een vrachtauto de boten naar ons land heeft gereden, is gelukt om uit eindelijk toch op de goede plaats-aan te komen. mende week deelnemen aan dit interna tionale congres. Zij komen uit 42 lan den. waaronder ook uit andere wereld delen. Zelfs uit China is een vertegen woordiging. Vandaag functioneert het congres in feite al, maar zondag 2 au gustus wordt het in het Kurhaus te Scheveningen officieel geopend. Diverse regeringen zullen er vertegenwoordigd zijn. Van Nederlandse zijde komen de commissaris der koningin in Zuid-Hol land en de secretaris-generaal van O., K. en W. In de komende week zal ook het ne gende internationale kindercongres plaatsvinden in het conferentie-oord de Dintel te Overschie. Hieraan nemen 77 kinderen deel uit 12 landen, waaronder 18 uit Engeland. Na de congresweek blijven vele deel nemers nog in Nederland voor het bij wonen van een zuiver toeristisch na- congres in Friesland, voor een populair- wetenschappelijk conferentie in Gronin gen en voor het 20ste internationale jongerencongres in het Anna Frankhuis in Amsterdam. Het aantal esperantisten in de wereld bedraagt thans ongeveer 50.000 a 60.000. Op ryksweg 12 in de gemeente Drie bergen is gistermorgen vroeg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes per sonen zwaar zijn gewond. Twee der ge wonden, die zijn opgenomen in een zie kenhuis te Utrecht, verkeren in levens gevaar. Op de rijbaan Utrecht - Arnhem wer den twee auto's die geparkeerd hadden gestaan en juist bezig waren met optrek ken, aangereden door een achterop ko mende trailer met oplegger. Een van de auto's werd in de middenberm gedrukt, de andere werd door de trailer volko men vermorzeld. Van de zes inzittenden werden er twee uit geslingerd. De vier overigen werden door de te hulp geroepen brandweer uit de wrakstukken bevrijd. De inzittenden waren de familie Pannèmans uit Utrecht, bestaande uit vijf personen, alsmede een 14-jarig jongetje. Van hen werden de moeder en een dochtertje zeer ernstig gewond. Voor hun leven wordt gevreesd. De overigen werden min of meer ernstig gewond. De chauffeur van de trailer, Van II. uit Rotterdam, kreeg een shock. Op de rijbaan ontstond een geweldige ravage, mede doordat de lading van de auto's, die voornamelijk uit kisten be stond, op de weg terechtkwam. (Van een onzer verslaggevers) In Enschede wacht Nien Teh Fou op zijn bruid. Maandag stapte hij bij Gre- nauble de grens over om Hsu Liang Mei na 25 jaar weer in zijn armen te kunnen nemen. Hsu Liang Mei, in 1939 een charmante Chinese vrouw, een meisje nog, die toen met haar twee zoontjes naast zich met tranen in de ogen naar de driftige bewegingen van haar man keek. Hsu Liang Mei had woorden ge had met Nien Teh Fou. Geen echte ruzie, maar woorden, die uitmondden H1 een afscheid van vele jaren. Nien Teh Fou pakte zijn koffers en volgde zijn vrienden familie naar Nederland, waar hij een nieuw bestaan opbouwde. Hij werkt nu als kok in een Chinees restaurant in Enschede. In het begin van de week vernam hij dat Hsu Liang Mei hem na 25 jaar gevolgd was en in Duitsland verbleef zonder in het bezit te zijn van een Nederlands visum. Na een hartelijke begroeting verlieten de twee geliefden Dortmund om te trachten bij Grenauble illegaal de grens over te komen. Een poging die mis lukte omdat de Duitse politie het twee tal op enkele honderden meters van de Nederlandse bodem staande hield. Na veel verhoren mocht Nien Teh Fou, bij zijn vrienden bekend als Bernhard. naar Enschede terugkeren. Zijn geliefde moest in Dortmund achterblijven, om er geplaagd door zenuwen, die haar voort durend hoofdpijn bezorgen, te wachten tot het Nederlandse visum zal worden verstrekt. Dat visum is nog maar pas aangevraagd, zodat het nog wel even kan duren voordat Hsu Liang Mei over de vereiste papieren beschikt. Inmiddels is de kans groot dat het Duitse visum verloopt. Dan kan het gebeuren dat Hsu Liang Mei teruggezonden wordt naar China, naar de stad Chekiang, waar haar twee zoons, beiden militair, volgens de com munistische principes opgevoed wor den. Bernhard hoopt dat het niet zover komt. Hij rekent op een goede afloop en met glinsterende ogen kondigt hij aan: „Als zij bij me komt ik heb wegens de zaak weinig tijd om haar op te zoeken gaan we zo gauw mogelijk opnieuw trouwen. We geven dan twee dagen feest voor al onze Chinese vrien den en familieleden". Nien Teh Fou trouwde na de oorlog met een Enschede's meisje, werd op nieuw vader van een zoon en scheidde een jaar of acht later. Shu Liang Mei kon hij echter nooit vergeten. Vanaf zijn aankomst in Nederland stuurde hij haar geld voor haar onderhoud en dat van de kinderen. Dat deed hij ook tij dens zijn huwelijk met de Enschedese vrouw en na de scheiding week hij van deze traditie uiteraard niet af. Hij bracht haar zelfs in 1957 een bezoek, de reis naar China makend als versteke ling. Of toen reeds het plan tot her eniging in Enschede rijpte, daarover laat de nog steeds geen Nederlander ge worden Chinees zich niet uit. In Parijs is vrijdagmiddag officieel meegedeeld dat Manlio Brosio, de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO. als opvolger van de aftredende mr. D. U. Stikker, vandaag zijn functie zal aan vaarden. Brosio was tot dusver Italiaanse ambas sadeur in Parijs. Frankrijk en de Verenigde Staten heb ben een overeenkomst getekend waarbij de V.S. volledige gegevens over proeven en het recht om te vliegen met een nieuw verticaal opstijgend Frans jacht vliegtuig zullen krijgen.' aldus is van Franse zijde in Washington medegedeeld. Op hun beurt zullen de Verenigde Sta ten Frankrijk voorzien van geheime ge gevens over een nieuw type Amerikaan se motor voor een toestel dat verticaal kan opstijgen en landen. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van defensie is gezegd dat de overeenkomst twee maanden geleden in Parijs is getekend. Naar verluidt zou volgende maand een Frans vliegtuig beproefd worden dat als een hefschroefvliegtuig kan opstijgen, landen en op een plaats kan „hangen", maar ook als een jachtvliegtuig kan wor den gebruikt.

de Stem | 1964 | | pagina 15