ZZEl SPORT RUIM 10.000 WANDELAARS BESLUITEN VIERDAAGSE Russische op eerste triomf roeidag Profs in fietsen weer Ossendrecht Jeugdkampen van de NKS draaien op volle toeren Jac. de Kok (Aardenburg) gaat spelen voor N.A.C. Motorcross-kampioen wordt zondag bekend rWAALFDE ronde van Ba vel met veel cracks jDe N.K.S. doet wat! Transfertijd voor de jeugd I is voorbij Anderlecht en Rode Duivels Naar meer m oderne vorm I Transferperiode is thans voorbij ADO versterkt met Surinamer VIER BOKSERS NAAR TOKIO Antillianen in Tokio-ploeg Om tennisbeker Eerste kaartje Ontwikkeling Iedereen Programma Belgen RODE DUIVELS zonder spelers van Anderlecht Ronde van Canada Jos v. d. Vleuten opnieuw voorin Ben Larsen wint J.B.M.-toernooi 14 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 15 indrang van de raadsleden 14 december 1963 beloofd, meente de klachten gaat on- Een door de heer Vis voor- studiecommissie wordt gesa- )e KVP wilde een zelfde kant de wethouder zal wel eens B.A.-directie gaan praten. Half )64: de B.B.A. verwacht, dat t aan het plan op het Sta- uitvoering kan worden ge- Zo gaan weer maanden voor dat er ook maar iets ge- een discussieavond eind april dé KVP, waar de gemeente- an de orde komt, blijkt dat g onder hernieuwde aandrang plaatsgehad. Van enige ver is niets te verwachten, want tevens, dat het gemeentebe- welijks enige notie heeft van leerde klachten. Ik hoor al- een derde plan voor het bou- een wachthuisje is afgekeurd, lactie van De Stem in haar >p 18 juli j.l. de gemeentelij- ersdiensten elders ten voor- t, zou ik nog willen opmer- in genoemde bijeenkomst de ie gedachte van een gemeen- rervoersbedrijf bij de wethou laai niet in overweging geno- worden. Verwijzing naar an- ?n met heel wat meer service ervoerbedrijf wordt afgedaan pmerking, dat een dergelijk •or Breda te duur zou wor- lus tobben we maar verder, behoeven we hier niets te n, wat elders wel kan. J.M. over de vraag: gemeentelijk )edrijf of concessionaris nog mogelijk is, verbaast ons j dachten dat men nu toch meen van oordeel was, dat baar vervoer even direct tot ïeidstaken moet worden ge ils de energievoorziening, de verlichting, de plantsoenen- de stadsreiniging. Wij kun- voorstellen, dat een gemeen de tijd nog niet ryp acht stadsvervoer in eigen beheer maar dan zal toch duidelijk olijken dat men zich slechts die situatie schikt. •en, dat niet de klachten over ge service hier het doorslag motief behoeven te zijn, al zij soms ook boekdelen. Men er het oog op de toekomst loeten houden. In die (reeds toekomst zullen er andere niddelen komen dan de Die- Wij denken niet direct aan •o of een Alweg-vervoersnet, aan trolleybussen, die ef- en economischer werken, het niet zonder bepaalde lijke voorzieningen kunnen (Bovenleidingen, parkeerha- rgie). In dat geval komt het bestuur voor dezelfde pro- e staan als het rijk, toen het sen lang geleden besloot articuliere spoorwegonderne- >m te zetten in een staatsbe- arom? Omdat het particula- zeker moment een rem in ii een stimulans kan gaan be- Dat er intussen een gemeen- rvoerbedrijf zou bestaan, dat chten over service e.d. krijgt •lijk ondenkbaar. Redactie. .L: 1 muziekterm; soort stof namelijk; 4 godin; land; 5. esland; stof maat; 6 schaap; s; 8. op de wijze van; staaf; ik; gedroogde vrucht; 13. r; pl. in Nederland; 15. spe- 17. pret; ondericht: 18. oertuig: 21. onvruchtbaar; aal; 24. bosgod; uitbouw; 27. afgod; geweldig: 30 boom; 31. in orde; vallei; 34. Fr. sjesnaam; 35 geheel de uwe AAL: 1. helder. 6. oberon, del, 14. ons, 16. strook, 19. ie terest, 25. aloe, 26. rob, 28 31. id. 32. ge, 33. ida, 35. re, 40. are, 41. m.s., 42. ton, map. 46. it.. 47. dat. 49. sne- 54 kma. 56. ar, 57. ra, 58. 62. lel, 63. alom, 64 gaan- 69. tl., 70. dromen, 72 lus, et, 78. kerker, 79. proper. L: 1. het. 2. loon, 4. erker, a. 7 be, 8 els, 9 oorlog, 10 t. 13. die, 15. steels, 17. rib, mnemer, 23. rai. 24. t.t.. 27. 32. gendarme, 34. droom, do, 39. est, 40. aks, 45. ad, ind, 50. nader. 51. galant, 53 iter, 55. aan, 59. eg, 61. ad- 65. alk, 66. romp, 68. elk, 75. o.e., 76 i.p. (Van onze sportredactie) De besturen van de semi-prof-voetbal- clubs in westelijk Brabant hebben vrij dagavond de transferperiode afgesloten In de slotfase van de transfermarkt ver zekerde NAC zich van de diensten van Jacq. de Kok, een speler van de vierde klasser van Aardenburg en van Jan Hee ren, die van de tweede-klasser Rood Wit naar de Bredase club overging. De heer F. Speekenbrink, secretaris van de ver eniging bevestigde de transfers. Dokter C. Oomen, de voorzitter van RBC, had geen opzienbarend nieuws meer. RBC beperkte zich tot de definitieve aankoop van Hans Klumkes van PSV. Aanvanke lijk kon RBC deze speler slechts voor de periode van 1 jaar huren. Baronie ten slotte verkocht alleen Koos Sins, die voor Limburgia gaat spelen. De baron nen kochten vier NAC-spelers op, na melijk Leo Canjels, Tiest van Dongen, Frans van Deuren en John Geraeds, transfers, die reeds eerder bekend waren. En wat gebeurde er in de eredivisie? Ofschoon op de laatste dag nog enkele transfers plaats grepen, kan worden ge zegd, dat dit jaar geen al te spectacu laire aan- en verkopen werden gedaan. Slechts twee spelers brachten de ver kopende vereniging meer dan een ton op. Klaas Nuninga ging van GVAV naar Ajax en doelman Nico van Zoghei ver huisde van D.O.S. naar Go Ahead. De aankopen, die door de diverse ver enigingen werden gedaan luiden: Ajax: Klaas Nuninga (GVAV), Frits Soetekouw (Heracles), Tiny van de Heu- vel(NOAD). Van Meesteren (Vitesse), De Boer (Zwarte Schapen) en Cohen (AS Arsenal). ADO; T. Thie (HDVS), J. Jochems (Velox), Puyt (Spoorwijk). DOS: Ruitenbeek (DWS), Block (P VCC), Fahrenhorst (Telstar) en Kuhen (Wageningen). DWS: B. Aarts (Velox), T. v. Lier (Roda JC), De Wit (OSV) en Trump (CSV). Feijenoord: geen adnkopen. Go Ahead: Medema (Germanius), Brand (Heracles)), Warnas (Feijenoord), van Zoghei (DOS), van der Voort (R CH), Kanselaar (AGOVV). GVAV: Wortelboer (WW), van Vier den 'KFC), Rikkert Lacrois (Go Ahead), van Tilburg (PSV), Renders (PSV), Roo- zema (Achilles), Boonstra (Rheden), Cuppee (Kennemerland). Heracles: Hulst (NEC), Vrielink (Tu- bantia), Marcus (HVC), Veen (WW) en Mellema (WVV). MVV: Broskamp (Chevremont), Go- Wilfrid Slyngad, de 21-jarige midvoor van het Surinaamse voetbalelftal, zal het komend seizoen de kleuren van A.D.O. gaan verdedigen. Slyngad, d e half augustus naar Neder land vertrekt, zal voorlopig als amateur bij de Hagenaars gaan spelen. Men ver wacht echter bij A.D.O. dat Slyngad in de loop van het seizoen een contract zal worden aangeboden. Pleun Strik, de 21-jarige voorhoede- speler van de Rotterdamse eredivisie club Feijenoord, is door de Deventer ere divisieclub Go Ahead overgenomen." Strik speelt ook in het Nederlandse militaire elftal. De ccrste-divisieclub Alkmaar heeft Paul Amara van Veendam, eveneens eerste-divisieclub voor een transfer bedrag van 35.000,overgenomen. De Zwolse tweede-divisieclub P.E.C. heeft de speler D. van Ekeren gecon tracteerd. Van Ekeren kwam vorig seizoen uit voor A.G.O.V.V. rissen 'Berg), Smeets <SVN), Vrosch (SVN). NAC: de Kok (Aardenburg) en Hee- ren (Rood Wit). PSV: van Stippent (Wilhelmina), Houkes (Schuttersveld), Mikkers 'NWC). van der Kuijlen (Helmond), Koens, O VV), van den Berg (Sparta), van de- Linden (Woensel), Mettes (Valk). SC Enschede: Weering (GVAV), Geut jes (Elinkwijk). Sparta: Kemper (HDVS), den Hartog (Excelsior) en Bouman (Fortuna). Sittardia: Notermans (Fortuna). Crut- zen (Limburgia), Dullens (Allemania), Haan (FNC> en Wolstock 'Maasbracht). Telstar: Liptak (DOS), Vries (Blauw Wit), Jense (DHC), van der Kuil (Blauw Wit), Marijt 'Noordwijk), Kleef (DEM). Gerrits (VSV) Glas (Stormvogels), Zwin- kels 'Velo). Fortuna: Kohn (SC Enschede), v. d. Linden (Kolina). Salden 'Urmond), Aal mans (Nunhem), Schiffers (Waubach), Knarren (Geleen). Schoneville (K. Boys» Het Nederlansch Olympisch Comité heeft opnieuw enkele Nederlandse verte genwoordigers voor de in oktober in To kio te houden Olympisch Spelen aangewe zen. Het betreft de boksers Jan Huppen (Amsterdam) in het bantamgewicht, Jan de Rooy (Amsterdam) in het vedergew. Wim Gerlach (Groningen) in het licht- weltergew. en Rudy Lubbers (Amsterd.) in het half zwaargewicht. De coach van de boksploeg zal nog nader worden aan gewezen. De Rooy (32) en Gerlach (29) boksten al eerder op de Olympische Spelen. Bei den kwamen in Rome (1960) uit. Voor Huppen (22) en Lubbers (19) betekent het een Olympisch debuut. NIJMEGEN Volgens de traditie is de laatste vierdaagsedag zonnig, maar in de 48e editie van Nijmcgens vermaarde wandelevenement was dit niet het geval. Wel had de zon een enkele maal succes met pogingen door de wolken te breken, maar de bewolktheid won het over het algemeen. Hierdoor ging een feestelijk aspect van de finale verloren, maar de wandelaars waren er niet rouwig 0111. want de omstandigheden kwamen een ideale wandeldag nabij. Op die laatste dag' hebben enkele rampzaligen in het gezicht van de haven moeten opgeven, maar die liepen echt, wat men in de Nijmeegse gelederen noemt, „op hun tandvlees". De binnenkomst in Nijmegen öegon omstreeks een uur met bcrenkelijk voortvarenden, die de glorie van een schijnbaar gewonnen wedstrijd begeer den en eindigde tussen vijf en zes uur met het binnenstrompelen van hen, die de moeite van vier dagen ploeteren in de vorm van een voorwerp op de reven wilden beloond zien. Tussen die tijdstippen in een wereld van graduaties van ferm Nijmegen bin nenstappende kerels tot van aanmoedi gingen sterk afhankelijke mannetjes en vrouwtjes met knikkenae knieën. Langs het parcours zaten de meelevenden op de tribunes of op reeds in een nachtelijk uur ingenomen zetels. Ze applaudisseer den onophoudelijk en er zijn altijd onder hen vrijgevigen die aan wildvreemden bloemen schenken. Zo werd die vierde dag van -de 48ste vierdaagse weer een triomfale gebeurtenis, waarbij duizen den langs het parcours de duizenden erop toejuichten of met bloemen huldig den. Het is moeilijk vergelijkingen met andere jaren te trekken, bij gebrek aan betrouwbare maatstaven, maar wanneer moet worden geconstateerd dat het men selijk contact tussen toeschouwers en wandelaars tastbaar heeft ingeboet, dan zijn de buitenlanders daaraan wellicht schuldig. In het bijzonder de Amerika nen hebben te lichtvaardig de vierdaag se opgevat en ofschoon er detachemen ten uit de States zijn, die genoeg ener gie ten toon spreidden, het merendeel van de Amerikanen, die Nijmegen bm. nenkwamen maakte een allesbehalve or dentelijke indruk. Erkend moet worden dat het geluid, dat zingende Amerikanen op het par cours ontketenden, andere wandelaars met stomheid sloeg, aar in verhou ding tot de wandelvaardigheid stond dit allerminst. Bij de vierdaagse hoopt men dat de Amerikanen hun enkele groepen uitste kend getrainden volgend jaar zullen aan vullen met kerels die eveneens begrij pen dat goede voorbereiding een spor tieve prestatie waarborgt De Zwitsers met hun grote met hun" soms roman tisch uitgedoste burgergroepen versterkt, hebben op deze vierdaagse weer een uit stekend figuur geslagen. Ook de Israeli, de Duitsers, de Britten, de Belgen, Lux emburgers en-Noren en niet te vergeten de Nederlandse detachementen hebben het applaus als een verdiende beloning ondervonden. Ze begrepen de sfeer en pasten zich ook goed aan. De vele uit stekende muziekkorpsen gaven het ge heel natuurlijk weer een muzikaal tintje. Globaal bekeken was deze vierdaagse onder nieuwe leiding maar nog onder oude omstandigheden, mede dank zij het voortreffelijk weer, een succes. Met be langstelling zien wandelaars en geïnte resseerden uit naar maatregelen voor het volgend jaar, wanneer San de moderni sering van de vierdaagse, naar we mo gen aannemen nog meer aandacht zal worden besteed. Op de laatste dag vielen nog 37 wan delaars uit, zodat het uitvallerstotaal 611 bedraagt. Op deze vierde dag kwamen tenslotte 10.291 wandelaars binnen. x ^MAN, kampioen van Nederland en Gaby Minneboo, winnaar van de amateurkoers in Chaam, hebben ingeschreven voor dé Ronde van de Molen, die op de 15e augustus in Oosternout georganiseerd wordt. SJAAK BEUN. een Zeeuwse renner, heeft zich in een wed strijd in het Belgische Veurne onderscheiden. Hij veroverde een tweede plaats in een wedstrijd over zeventig kilometer. GUY GRIMBERT. een jonge Fransman, heeft de zesde rit ge wonnen van de Ronde van Zuid- Slavië. André Boltezar, een Zuid- slaaf, werd tweede. In het alge mene klassement leidt de Zuid- slaaf Rudolf Valencic. WIM DU BOIS blijft de wereld verbazen (in de wielersport smijt men nu eenmaal met superlatie ven). Vrijdagmiddag behaalde hij in Nederbrakel een nieuwe zege. Hij won met een voorsprong van veertig seconden voor de kampioen van België, H. Brei dels. Twee Antillianen zijn zeker van een plaats in de ploeg die zal deelnemen aan de Olympische Spelen in Tokio. Het zijn de gewichtheffers Rudi Monk en Fortunato Rijna. Een andere gewichtheffer, Hector Cu- riel, zal zeer waarschijnlijk aan de An- tiliaanse ploeg worden toegevoegd, even als de schermer Jan Boutny. De defi nitieve selectie van de beide laatste Antillianen zal vrijwel zeker na het ko mende weekeinde afkomen. Als leider van de Antilliaanse delegatie zal de heer Gustaaf de Jongh fungeren. TraL- ner-coach van de gewichtheffers is de heer Marcel Betriand. Het bescheiden programma van de eer- plaats in de eindstrijden van zondagmid- De Amerikanen waren opvallende figuren in de vierdaagse. Dit meisje ook. Het wandelde hand in hand met een Nederlandse mi litair, die zich geen aardiger he geleiding kon denken. te dag van de Europese roeikampioen- cliappen voor dames, vrijdagavond op de Amsterdamse Bosbaan begonnen, heeft een complete Russische triomf opgeleverd Aangezien er slechts zes dubbel vieren en achten hadden ingeschreven, die zon dag direct in de finale zullen strijden om de Europese titels, werden op de eerste wedstrijdavond slechts series in de vier met stuurvrouw, de skif en de dubbel twee geroeid De Russische dames triomfeerden, zo als eigenlijk al bij voorbaat zeker was. in deze voorwedstrijden zodat Rusland nu al zeker is zondag in alle vijf finales vertegenwoordigd te zijn. De Nederlanders moesten - en ook dat was eigenlijk voordat de startvlag voor de eerste maal was gevallen al zeker - met bescheiden klasseringen en plaatsen in de herkansingen van zaterdag tevre den zijn. Elsbeth Sprangers en Ineke Brans leverden van het Nederlandse trio nog de beste prestatie. Een goede twee de plaats achter de Europese titelhoud- sters Maia Kaufmane en Daine Mellen- bergua uit Riga viel de Nederlandse dub bel twee ten deel. De gestuurde vier van Willem III werd vierde en laatste en Meike de Vlas. de nationale skifkampioe- ne eindigde als derde in een „veld" van drie skiffeuses. Naast de drie Russische ploegen ver zekerden zich vrijdagavond, voor slechts enkele honderden toeschouwers die de regenbuien trotseerden, de Roemeense vier, de Hongaarse dubbel twee en de Tsjechische Alena Postlova. winnares van de Europese titel in 1962, van een dag. Hard is er op deze dag van de series overigens niet gestreden. In de meeste voorwedstrijden leidden de favorieten van start tot finish. In de wetenschap dat de races van vrijdag per serie maar één plaats in de finales opleverden, doch dat de herkansingen van zaterdag door de geringe inschrijving slechts enkele „nie ten" kennen, toonden de meeste ploegen weinig belangstelling voor een gevecht met de grootste kanshebbers. (Van onze motorsportmedewerker) Op het strijdtoneel voor het wereld kampioenschap 500 cc heerst sinds enke le weken een wapenstilstand. De Engeise en Zweedse kampen hadden de gelegen heid nodig zich te hergroeperen. De wa pens, in dit geval de motoren, dienden nodig voor grote beurten terug naar de fabrieken. De leiders van de sportafdelingen en hun rijders kregen de gelegenheid hun laatste krijgsplannen te bespreken en uit te werken. Van de grondigheid waarmee dit gebeurt zal vermoedelijk het wereld kampioenschap 1964 afhangen. De BSA- technici met hun toprijder Jeff Smith weten dat de komende zondagen in Bel gië op de flanken van de Naamse Citadel en het heuvelachtige circuit van Ett»'- bruck de beslissing moet vallen. Er is geen uitstel meer mogelijk. Het grote BSA-concern zou er schat ten voor over hebben als Smith eindelijk de begeerde titel weer eens naar Enge land zou brengen. De vele motorsport- fans over het kanaal die bun teleurstel ling over het falen van Dave Bickers in de 250 cc tegen de 20-jarige Belgische soldaat Joël Robert nog nauwelijks te boven zijn hebben Smith en BSA over stelpt met tips en goedbedoelde aanwij zingen. Ze kennen echter de kracht van Rolf Tibblin en zijn Hedlund Special. De beroemde Zweed, die het samen met zijn technieker niet alleen moest bolwerken tegen het grote Engelse be drijf, maar bovendien de Zweedse Husq- varna-fabrieken had getergd door zonder meer geen genoegen te nemen met hun voorstel de 500 machine terug te brengen tot 360 cc. Men zou deze deserteur eens leren wat het betekende de directie van een miljoenenbedrijf als Husqvarna voor het hoofd te stoten. De nuchtere Tibblin, zich bewust van zijn kunde als renner en overtuigd van de technische bekwaam heid van mr. Hedlund liet zich niet ver ontrusten. Vanaf de eerste Grand Prix gooide hij de „Huskies" die als teckels aan zijn wiel kleefden los en plaatste zich aan het hoofd van de ranglijst sa men met de man die van geen wijken wilde weten n.l. Jeff Smith. Na 9 Grand Prix en nog 4 voor de wielen delen ze de eerste plaa.ts. Alleen Sten Lundin op Luto ging niet geheel ten onder in deze gigantische strijd, al heeft hij maar de helft van de punten die de twee leiders verzamelden. De beslissing zal dus moeten vallen in de komende weken. Op de loodrechte hel lingen van de Naamse Citadel waar in het verleden reeds zulke zware motor cross-slagen geleverd zijn en nu reeds meerdere malen de nieuwe wereldkam pioen werd aangewezen zal ook nu ver moedelijk de beslissing vallen. BSA heeft tijdens de rustperiode van de laatste weken de gelegenheid gehad nog een aantal p.k.'s meer in de 420 cc- machine van Smith te persen. Zondei deze extra injectie meende hij het duel met de 500 Hedlund niet in zijn voordeel te kunnen beslissen. In dit experiment schuilt echter het gevaar van meer kans op stukken. De machine waarover Smith beschikte kon praktisch niet kapot. Na de aangebrachte veranderingen weet men niet direct of alles onder alle om standigheden blijft. De BSA-mensen zijn echter niet gewend om over een nacht ijs te gaan en zullen in dit stadium van de strijd om de wereldtitel wel weten wat ze doen. Het zal echter moeilijk zijn de sportieve geweldenaar Tibblin van de troon te stoten. Huidige stand voor het wereldkampi oenschap: 1 J. Smith en R. Tibblin 54 punten. 3 S. Lundin 27 p. 4 O Lundell 15 p. 5 P. O. Persson en B. Nilsson 13. 7 V. Eastwood 6 p. 8 P. Rapin en J. Hara ra 10 J. Ribbens. G. Johansson en N Sokolov. 13 Br. Dirks. De plaatsen op het ereschavotje na de Grand Prix van Frankrijk zou te vens de eindstand voor het wereld kampioenschap kunnen worden. Van links naar rechts Lundin, Tibblin, Smith. Het (Van onze correspondent) a.ctieve wielercomité te Ossen drecht heeft voor zondag 2 augustus de zaken in kannen en kruiken. Voorzitter W. van der Poel en zyn deskundige staf van leden hebben onder supervisie van Camiel Matheeussens, een keur van ren ners met naam wet^n te contracteren. De volledige Tour de France ploeg komt naar Ossendrecht, zodat de supporters van Jo de Haan (Huijbergen) en Jacq van der Klundert (Hoogerheide) niet ver van huis behoeven te gaan om hun fa vorieten aan te moedigen. Henk Nij- In de Franse plaats Vinchy is een be gin gemaakt met de finale van het ten nistoernooi om de Galea-beker. In deze halve finales had Rusland West Duits land als tegenstander en moest Tsjecho- Slowakije tegen Hongarije aantreden. Na de eerste dag hebben Rusland en Tsje- eho-Slowakije een 20 voorsprong ge nomen. Toon van Beijsterveldtde pen ningmeester van de „Acht van Chaam" kreeg vrijdagmiddag een telefoontje. De Bredase heer Kloet, a v°lQende jaar per se de „Acht" wil volgen, bestelde een... trihunekaart. Hij is in elk geval de eerste. ANTON AARTS plaatselijke favoriet (Van onze correspondent) Zondag 2 augustus beleeft Ba vel weer zijn jaarlijks wielerfeest. Het is al de twaalfde maal dat Bavel dit aantrek kelijk evenement meemaakt. Zoals dë laatste jaren gevoonte was, starten ook nu weer amateurs en nieuwelingen. De nieuwelingen komen eerst aan bod >n wel om één uur voor een 60 km •it. Alle streekfavorieten zijn van de jartij en de winnaar moet gezocht wor den onder: Rini Wagtmans, Kop, Le- gierse. Huysman of Stuitjes. De 'ama teurs starten om 3 uur en rijden 100 km. Hier is een prognose moeilijk. Wie er in de slag zullen gaan is niet te zeggen. Eef Dolman is het aan zijn kampioenstrui verplicht; Nico Lute al evenzeer als overwinnaar van vorig jaar. Karei Leyten is er op gebrand om on der de rook van Breda aan zijn onge twijfeld grote aanhang zijn twaalfde overwinningstrofee te tonen; Piet Snoeys liet in Ulvenhout zijn goede forme zien; vergeten we Frans Ouwerkerk niet, die de Ronde van Brabant won; en Henny Peters en Jac van der Kloot. Tenslotte zal de plaatselijke favoriet Anton Aarts zijn uiterste best doen om voor eigen volk te zegevieren. De entree is gratis, (Van onze sportredactie) In zeven Nederlandse en één Duitse plaats, heeft de Nederland se Katholieke Sportbond zijn ten ten opgeslagen. Jeugdkampen. Oorden waar deze weken zo'n vijf duizend jongens en meisjes (van twaalf tot negentien jaar) op de meest aangename en verantwoor de manier worden beziggehouden Niet alleen met sport, al heeft de NKS daar uiteraard wel ruime aandacht aan besteed. Neen, de lei ders en leidsters streven naar meer. Deze jeugdkampen moeten een vormende waarde hebben, pas dan is de actieve kampcommissie tevreden. Om dit laatste te bereiken dient men over vakbekwame jeugdleiders te be schikken en daar ontbreekt het nu nog wel eens aan. Gevormd kader is een xniro ?e groo^ste problemen waar de NKS-kampeommissie mee worstelt. Daarom stelde de bond enige tijd gele den een cursus in, naast reeds bestaan de bij andere verenigingen. Op die ma nier hoopt men binnen afzienbare tijd te zijn waar men wezen wil. Een andere droomwens is het bezitten van eigen terreinen. Ook daar werkt de heer E. Seebregts met zijn mannen hard aan. Twee jaar nu staan de kampactivitei ten onder zijn leiding en zonder dege nen die de vijftien voorgaande jaren hun beste krachten eraan gaven tekort te doen, mag gezegd worden dat de kam pen een grote ontwikkeling doormaak ten. En nog. De kampcommissie pakt de zaken bijzonder serieus aan, verga dert gedurende het hele jaar minstens een keer per maand en raspt de leiders vóór kampweken op om ajt programma van a tot z door te nemen. Er komt immers nogai wat kijken oij een dergelijke organisatie, waar het om negenentwintig kampwe^an, op acht plaatsen, met duizenden kmdeve.i gaat. Bovendien krijgt men dao. uitwisseling met het buitenland de laatste tijd nog meer werk. Momenteel kamperen Duit sers in Nederland doch in de toekomst wanneer de internationale (VISEPj Bond op volle toeren draait, zullen daar veel landen bijkomen. Omgekeerd is het niet uitgesloten dat Nederlanders nog inten siever over de grens trekken. open voor leden van deze organisatie. Ook anderen kunnen eraan deelnemen. Discriminatie kent men er niet, het gaat op de allereerste plaats om sport en op voeding. Uit alle delen van het land komen de jongens en meisjes samen. In Dwingelo, Weert, Griendtsveen. Tilburg. Den Bosch, Zundert, Horst en Andernach (Duitsland). Ve'renigingsteams met de eigen leider(s) en bestaande ut onge veer veertien personen (rekken dan voor een week naar een van deze plaatsen. In totaal zijn driehonderd jongens-meis jes in het kamp verenigd. Er wordt ge streefd naar een zo groot mogelijke mixing van teams. Zo logeert HBC uit Heemstede met DIO Bergen (N.H.) in Dwingelo. zit Veloeitas Heerlen naast Cito Honselersdijk te Griendtsveen, tref fen AFC Alkmaar en JPO Ossendrecht elkaar in Tilburg, worden Hontenisse, Kloosterzande en Pathmos Enschede beste vrienden tijdens het kamp Weert, ontmoeten HVV Hulst en DOSR Roelof- arendsveen elkaar in Den Bosch, zijn PVC Utrecht en Quick Steps Den Haag ondergebracht in Zundert, P.H. Almelo en VDO Uithoorn in Horst en gingen Ra va Den Haag en Swift Roermond naar Andernach. Uit alle provincies treft men elkaar en daar blijken zowel orga nisatie als kampeerders gelukkig mee. Men bekampt elkaar tijdens de sport wedstrijden en babbelt wanneer de „werkdag" erop zit. Een werkdag vol afwisseling, die begint met opstaan óm zeven uur, en tegen tien uur eindigt met een avondgebed. In de tijd die daar tussen ligt sport en pntspant men zich. Voor het eerste gedeelte werd een aantrekkelijk program opgesteld dat be staat uit vijfkamp, wandelen zwemmen volleybal, voetbal. Bij de meisjes komen daar evenwichtsoefeningen en handbal bij. Als extra attractie en stimulans is er een diploma aan verbonden. Wanneer de deelnemers met goed gevolg de diverse onderdelen hebben afgewerkt ligt er het H.L.O.-certificaat te wachten. In de vrije uren gaat men de omgeving verkennen, worden bijeenkomsten gehouden en films vertoond. Bovendien is dat de aangewe zen tijd voor de jeugd-kampraad die el ke dag vergadert en bepaalde wensen of klachten kan voorleggen aan de vaste staf. Een ongeveer zelfde programma, al is dat iets meer afgestemd op het buitenland werkt men af in Andernach, waar de ouderen (zestien tot negentien jaar) zitten. Die brengen de laatste kampjaren over de grens door. Zo werkt en bouwt de NKS aan het jeugdwerk. Een bezoek aan een of meer dere van deze kampen leert dat het bij zonder succesvol gaat. dam, Rik Wouters en Cees Ilaast ver keren in prima vorm en zullen onge twijfeld voor vuurwerk zorgen. Buiten deze ploeg leest men bekende namen in de deelnemerslijst, zoals die van Wim van Est, Bas Maliepaard, Van de Ven; Van Steenvoorden, Enthoven; Linders. Pos. Tolhóek; v.d. Putten en Donker. Ook W. Heeren, Ries van Gin- neken. A. van Tilburg en B. de Vos, allen goede bekenden in deze streek uit hun amateurtijd, willen in Ossendrecht hun beste prof-beentje voorzetten; voor al voor deze kersverse profs is het zaak zich zo goed mogelijk te klasseren. Nu er ook vele bekende Zuiderburen zijn gecontracteerd, hoopt men vele Belgische supporters te kunnen begroe ten. De Nederlandse renners zuilen op hun tellen moeten passen want met Ten ners als De Bakker, Severeijns, Joossen, Lemmens, Smits, Butzen, Demunster is het kwaad kersen eten. Voor de prof-koers die om 3 uur aanvangt wordt een wedstrijd verre den voor nieuwelingen, die om 1 uur ver trekken. Naast de plaatselijke bakenden als L. Bogers, J. Raaymakers en J. Brooijmans uit Hoogerheide komen aan de meet de bekende René Pijnen uit Woensdrecht, M. van Est Dinteioord en C. Rentmeester uit Zeeland. Waarnemend burgemeester J. van Dij- ke zal het startschot lossen voor deze ongetwijfeld spannende strijd. De mogelijkheid bestaat, dat België voor de inte*land-voetbalwedstrijd tegen Nederland op zaterdag 3 oktober van dit jaar te Antwerpen niet de beschik king zal hebben over de spelers van Anderlecht. Het bestuur van de Belgische kampx- oensploeg is namelijk van plan de Bel gische voetbalbond te verzoeken alle Anderlechtspelers van deze ontmoeting vrij te stellen omdat de club op 7 ok tober in Bologna moet uitkomen tegen FC Bologna voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Anderlecht vreest terecht, dat een inter land zo kort voor deze belangrijke wed strijd de concentratie van de spelers zal verstoren en hoopt, dat de bond, uit dank voor alle diensten die Anaer- lecht de afgelopen jaren aan het natio nale elftal heeft bewezen, het verzoek zal inwilligen. De mogelijkheid is, vol gens insiders in de Belgische voetbal wereld, groot dat de bond inderdaad de wens van de kampioensploeg zal inwil ligen, zodat Nederland in het stadion de Boschuil mogelijk een versterkte B-for matie als tegenstander krijgt. JACQUES VAN DER KLOOT eveneens present De zesde etappe van de Ronde van Canada ie geëindigd in een massasprint, die weinig wijzigingen in het algemene klassement heeft veroorzaakt. Winnaar werd de Zuidslaviër Rados, die de 192 km van Drummondville naar Sanite Hyacinthe aflegde in 5.06.45 (met bon. 5.05.45). De beste Nederlander was wedeom Jos van der Vleuten, de Bra bantse renner legde ditmaal beslag op de zesde plaats. De uitslag was1. Rados (Z.-Sl.) 5.05.45 2. Gazda (Polen) 5.06.15 3. Delocht (Belg.) 5.06.45; 4. Staron (Polen) z.t. 5. Negri (It.) z.t. 6. Van der Vleuten (Ned.) z.t. 23, Van Kemenade (Ned.) z.t. 24. Boog (Ned.) z.t. 46. Beugels (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de zesde ronde luidt 1. Palka (Polen) 26.17,05; 2. Delocht (Belg.) 26.17.27 3. Dhaene (Belg.) 26.17.37; 4. Lulibine (Rusl.) 26.18.18 5. Schattelbauer (Oostenrijk) 26.18.53 10. Van der Vleuten (Ned.) 26.22.05 16. Beugels (Ned.) 26.29.18 19. Van Kemenade (Ned.) 26.31.15 47. Boog (Ned.) 27.37.29. Het ploegenklassement wordt aange voerd door België met 78.55.35. Neder land staat op de vijfde plaats met De Deense grootmeester Bent Larsen heeft het vierde IBM-meestertoernooi ge wonnen. De Nederlander Jan Hein Don- ner eindigde met een halve punt achter stand op de winnaar als tweede in de grootmeestergroep door een overwinning in de laatste ronde op zijn grootste con current, de Duitser Lehmann. De eindstand: 1 B. Larsen (Den.) 7 nt. 2 J. H. Donner (Ned.) 6,5 pnt. 3 A. lueckstein (Oost.) 6. 4 H. Lehmann (W.- Dld.) 5,5. 5 T. D. van Scheltinga (Ned.)

de Stem | 1964 | | pagina 11