Papier voor UW pen li nllBBtl- PROGRAMMA'S RADIO EN T.V. ONZE PUZZEL 14 VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Radio Televisie Oplossing DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 14 DE NCB OP ZIJN RETOUR De laatst gehouden algemene verga dering van de NCB voor geheel Zee land op 30 juni te Terneuzen, heeft een zeer juist beeld gegeven van het ver trouwen van de leden dat zij in hun organisatie stellen. De opkomst een honderdtal, kortom bedroevend, van daar de titel van dit stuk. De heer Wellen zei dat het arbeids inkomen in 1963 f 13.000 bedroeg, wat hij betitelde als: het kan er mee door. Weet de heer Wellen, dat een werk nemer die f120 netto verdient en die zijn er heel wat meer verdient dan een landbouwer met f13.000 in- komen?F 120 per week is per jaar f 6240, plus kinderbijslag 1 en 2 kinderen, plus vakantiegeld enz., pak globaal maar f 7200. Een landbouwer die f13.000 ver dient moet aftrekken f2500 belasting, f 1500 verzekering, rest f 9000. Hij werkt ruim 10 uur meer per week, is 10 x 52 x f4 f7000. Hij verdient dus nog minder en de werknemer heeft geen enkel investeringsrisico enz. De inkom sten van de landbouwer moeten zeer veel naar boven gaan en dus zal men in kortere tijd dan men verwacht een gebrek aan landbouwers hebben. De jongeren zullen niet voor niets blijven werken, en geloof maar gerust dat de regering toch nog liever een overschot aan boeren ziet dan een gebrek. Het is wonderlijk dat door de heer Wellen en de voorzitter met geen enkel woord gerept is over het landbouw beleid, prijzenpolitiek, of EEG. Dit zijn de kardinale punten waarvoor een boer naar de vergadering gaat. En even goed kon men in het verslag van die ver gadering in het kringblad lezen: De thuisblijvers hadden ongelijk. Ik durf rustig te beweren als men zo blijft ver gaderen zal de opkomst nog magerder worden. Wat ik moet bekritiseren is, dat de voorzitter opzetelijk geen vol doende tijd gegeven heeft voor vragen te stellen en discussies; dit zogenaamd vanwege de tijd. Volgens mij moet op elke vergadering volop gelegenheid zijn tot vragen stellen, anders heeft een ver gadering geen zin. En vragen waren er nog voldoende zoals bijvoorbeeld: 1. Wat denkt het hoofdbestuur van de NCB over de rede van de heer Egas op zondag 21 juni 1964. Volgens hem moeten de landbouwprijzen direct met 25 a 30 pet. naar boven en daarna 5 pet. per jaar. 2. Hoe komt het dat staatsbedrijven van 40 ha b.v. Veenhuizen, die goed gemechaniseerd en geleid zijn, verlies geven? 3. Wat is de kostprijs van de kunst meststoffen en bestrijdingsmiddelen? 4. Hoeveel is er in totaal nog bij de CHV door de boeren aan kunstmest- geld te betalen? 5. Waarom verdwijnen er nu meer boeren dan in de jaren 1930? 6. Tegenwoordig hoort men van fu sies van banken, grote handelszaken, vergroting landbouwbedrijven. Waarom geen samensmelting landbouworganisa ties zodat zij zelf hun belangen recht streeks bij de minister kunnen ver dedigen. NIEUW NAMEN G. DE WAAL WAT WAS ZIJN „PLICHT Op 8 mei van dit jaar had ik buiten mijn schuld een verkeersongeval, waar door ik nu nog op krukken rondhup pel. Dit ongeval werd veroorzaakt door een ongeveer 17-jarige jongeling op een bromfiets, doordat hij met zijn duo-passagier zat te praten, lette hij niet op het tegemoetkomend (snel)-ver keer bij het links afslaan en kwam zodoende met mij in botsing; Hierbij kwam ik met mijn scooter te vallen met bovenstaand gevolg. Bromfiets of berijder hadden geen schade of kwet suren. Nu had ik wel verwacht, dat deze jongeman enige belangstelling had betoond voor mijn toestand, het zij door een kaartje of een bezoek aan het ziekenhuis, waar ik ruim 7 weken werd verpleegd, of een informatie bij mijn vrouw, maar niets van dien aard. Had hij dit gedaan, dan had ik hem kunnen vergeven, maar hoe ik nu over hem denk zal ik maar niet neerschrij ven. Had mijn zoon zoiets veroorzaakt dan zou ik als vader ook trachten het berokkend leed te verzachten. Maar ja, het feit ligt er en nu is het te laat om hier nog wat aan te doen. Mis schien een volgende keer beter. Bergen op Zoom, M. v. B. VAKBEWEGING De vakbeweging heeft de laatste jaren aan zware kritiek blootgestaan. Zonder voorbij te gaan aan de niet ge makkelijke politieke positie der ver schillende bonden, geloof ik dat terecht opgemerkt is dat de vakbeweging zich méér verantwoordelijk heeft gevoeld voor het welzijn van de staat dan nodig was en daarbij al te vlot het directe arbeidersbelang uit het oog verloor. Wanneer hierop, zoals te doen ge bruikelijk, wordt geantwoord dat het de arbeiders automatisch goed gaat wan neer de nationale economie floreert, is dat nogal simplistisch geredeneerd, want van een min of meer rechtvaardi ge verdeling van de welvaart is voor alsnog geen sprake. Dit zien de bonden natuurlijk ook wel in en zo hebben we kortgeleden, weliswaar na aandrang van werkgeverszijde een loonex plosie beleefd. Nou, dat gaf een dreun hoor! Wel 10% bleek er ineens af te kunnen en toen de fanfares waren ver stomd bleek het grote arbeidersaandeel in de welvaart, na haastig georganiseer de belasting-, prijs-, en huurverhogingen op zijn minst twijfelachtig te zijn. Niettemin raakte onze economie er danig door van streek, zodat de con clusie voor de hand ligt dat die was gebouwd op het drijfzand van een te laag loonpeil. Er is dan ook nauwelijks gelegenheid gegeven voor een con sumptieverruiming van de arbeiders want het inflatiespook kwam uit zijn spelonken en schijnt daarin uitsluitend door middel van consumptiebeperkende maatregelen teruggedreven te kunnen worden. Vroeger heette dat bestedings beperking. Nog altijd in de waan dat ze de eerst verantwoordelijken zijn voor de in- fatiespiraal, komen de vakbonden nu met een nieuw plan tot „vermogens- aanwasdelingsregelingen". In ieder ge val een mooi nieuw woord. Deze regeling gaat bepaalde groepen werknemers helpen een kapitaaltje te vormen dat dan weer door allerlei vormen van betutteling buiten de con sumptie gehouden dient te worden. Ik zie voor deze regeling, die op zich zelf niet onaantrekkelijk lijkt, alleen een toepassingsmogelijkheid bij open (en winstgevende) n.v.'s. Hoe men zo iets zou willen organiseren bij besloten n.v.'s, firma's en eenmanszaken is mi] een raadsel. We krijgen dus een vol strekt ongemotiveerde bevoordeling van een geheel willekeurig gekozen groep werknemers Ook déze bevoordeling is echter twijfelachtig want wanneer men werknemers belang geeft bij de winsten van hun werkgevers, dan hebben zij er (evens belang bij hun eigen lonen laag te houden. Of niet soms? Dat zulks een belachelijke situatie schept is duide- lijk. Er zitten misschien aantrekkelijke kanten aan het plan die ik er niet in ge zien heb, maar aan het bovenstaande heb ik genoeg om de hele heisa naar de prullenmand te verwijzen, de enthousias te presentatie ten spijt. Laat de vak beweging zich tot zijn taak bepalen: het hoe dan ook verkrijgen van een zo hoog mogelijk werknemersaandeel in de nationale welvaart en het verbeteren en beschermen van de rechtspositie van hun leden. Er is dan nog voldoende te doen. Wanneer men meent tot een recht vaardiger verdeling van het nationaal inkomen te komen, dan is daartoe een feilloos middel: de belastingen. AJ3. Naschrift der Redactie: We zouden inzender bestudering van het gehele rapport willen aanbe velen. Dan zal hij merken, dat aan de door hem gemaakte opmerkingen reeds hjj voorbaat aandacht is be steed. Een in vergelijking met andere landen ongewoon zware belastingdruk heeft de vermogensverhoudingen in de richting van een spreiding van be zit niet kunnen wijzigen. Daar zijn andere dieper ingrijpende maatrege len voor nodig. Men moet deze ver- mogensaanwasdeling ook zien in het ruimere kader van de wijziging der hele ondernemingsstructuur. MONOKim De storm van protest en bijval over de z.g. monokini is weer wat geluwd. Het heeft mij echter verwonderd dat deze dracht met termen als „schaamte loos", „sensatiebeluste vrouwen" e.d. werd veroordeeld, terwijl de gebruike lijke bikini braafjes wordt getolereerd en zelfs door velen normaal gevonden. Ik vind het namelijk helemaal niet nor maal dat een meisjes of vrouw zich als gekleed beschouwt, wanneer alleen maar de seksueel meer sprekende li chaamsdelen zijn bedekt (en dan nog maar nauwelijks, vaak). Een meisje in bikini doet naar mijn gevoel bepaald meer aan ONTkleed dan GEkleed denken. Uit de manier van optreden van sommige van derge lijke dames blijkt overigens, dat zij het zelf ook zo voelen. Doch zij beschikken kennelijk over voldoende „schaamte loosheid" en „sensatielust" om onder het voorwendsel niet naakt te zijn, toch vele mannen direct seksueel te prikke len. Ook meisjes die niet met deze opzet een schaarse bikini aantrekken, dienen zich te realiseren dat deze „kleding" valselijk als kleding wordt beschouwd en bij anderen uitgesproken begeerte kan opwekken. Motieven als „meer be wegingsvrijheid" e.d. zijn hier secun dair. BREDA, v. L. DE W INDHOOS (II) Ik ben het roerend eens met de heer C.A. van der Slik uit Breda, dat noch De Bilt, noch de televisie-weerman, de mensen voor de naderende windhoos heeft gewaarschuwd. Veronderstel dat het honderd bommenwerpers waren ge weest, die Breda kwamen bombarderen. Zonde van de plaatsruimte die u aan die waardeloze weerberichten besteedt. Probeert u ook eens om Zwiebertje- Doderer 's avonds van het tv-scherm af te krijgen, met zijn idioot en flauw ge doe. Laat hem voor de kinderen zijn flauwiteiten verkopen, maar niet voor grote mensen. BREDA, HOOGERS BREDA - BIERSTAD Wat een sinistere naam voor een stad, waarvan ik de eer heb 46 jaar lang burger te zijn, en waar ik trots op was. Thans moet ik mij schamen Bredanaar te zijn. 15 dagen lang zal het bier uit de tapkranen vloeien en zal er ook overvloedig getapt worden aan hen die met hun motorrijtuigen van heinde en verre komen om aan dit bierfestijn deel te nemen en die met volgeladen bierbuiken voldaan huiswaarts zullen keren; 15 dagen lang zullen de uitgangswegen van Breda door de biernozems onveilig worden gemaakt om maar niet te spreken over het verkeer in de stad zelf; 15 dagen lang zal de verkeersonveilig heid op de weg door de fiere Bier- stad in de hand worden gewerkt en zullen er slachtoffers vallen waar voor het gemeentebestuur van de Bier- stad moreel verantwoordelijk is; Mis schien zal in Brabant of elders in ons land dit schone" initiatief navol ging vinden, want het brengt altijd een extra cent in het laatje en daar om is het nu eenmaal toch begonnen nietwaar? B.v. zouden we in de toekomst kun nen lezen op de spandoeken ROOSEN DAAL BORRELFESTIJN, TILBURG - JENEVERSTAD, en tenslotte NE DERLAND - JAJEMLAND. Allen die zich dagelijks inspannen om de ver keersonveiligheid op de weg tot een minimum te beperken zullen wel in genomen zijn met de vele spandoe ken in Breda met het opschrift: BRE DA - BIERFEESTEN. BREDA A. L. SCHWARZ, v.d. Spiegelstraat 3, Deze keer spreekt men niet van Breda - Bierstad" maar van ^Bre da - Bierfestival". Dit zal u echter nauwelijks troosten, geloven wij. Red. RIJBEWIJS HALEN (VIII) Met verbazing heb ik enkele inge zonden stukken gelezen over de rij examens. Maar met nog meer ver bazing zag ik, wat voor domme men sen er in de wereld rondlopen, die bovendien nog de kans krijgen het produkt van hun hersenkronkelingen in een krant afgedrukt te zien. Dat een rijexamen moeilijk is, is voldoende bekend. Maar... zonder on gelukken dagelijks in het verkeer rondrijden, is nog veel en veel moei lijker! Laat een rijexamen gerust zwaar zijn. Er zitten al meer dan genoeg „krukken" achter het stuur! En dat zijn zeer beslist niet alleen maar leuke grieten, die er met een rijexa men doorgerold zijn, omdat ze korte rokken droegen! Een van mijn zoons, waarvan ik beslist geloofde, dat hij direkt zijn rijbewijs zou halen, deed er 5 keer over. Maar desondanks reed hij bin nen 6 weken zijn nieuwe wagen to tal-loss", omdat hij een gewone rij- fout maakte! Voor mij een bewijs te meer, niet te vlug een rijbewijs af te geven. Het woord „proletariërs" heeft hier meer kwaad dan goed gedaan. Als alle proletariërs zo dom zouden zijn, als deze mens, dan zou hun in telligentiepeil wel erg laag liggen. Als er in België minder ongelukken gebeuren dan hier, zoals iemand schreef, dan is dat beslist niet, door dat men daar beter kan rijden, dan hier. Dit zal waarschijnlijk dan wel zijn, doordat men daar voorrang „geeft" en men hier gewoonlijk voor rang „neemt". Bij ons rekent elke weggebruiker er op, dat de ander geen fout zal maken. In België rekent men er een beetje op, dat de ande re man of vrouw achter het stuur, het nog aan het leren is. BREDA JAC. VAN WIJK RIJBEWIJS HALEN (XI) Terwijl iedereen zich druk maakt om het feit dat de CBR-examinatoren wel of geen voorkeur hebben voor be paalde kandidaten en dat deze mensen daardoor wel of niet slagen voor hun rijbewijs, wou ik even onder de aan dacht brengen dat de schuld van zoveel gezakte „rijbewijsbegeerders" allereerst moet worden gezocht bij de autorijscho len. Mij is een geval bekend dat een Bredase autorijschool een jongeman in dienst nam als „instructeur", terwijl die nog maar 2 of 3 maanden zijn rij bewijs had. Ik kan me niet voorstellen dat een dergelijk persoon aan mensen, die nog nooit een autostuur in de han den hebben gehad, de juiste techniek van rijden kan leren. Het zou juist zijn wanneer er een wet afkwam waarin bepaald werd dat iemand pas rij-instructeur is wanneer hij tenminste een rij-ervaring heeft van 2 a 3 jaar en dat hij een examen moet afleggen waarin hij moet tonen dat hij inderdaad de capaciteiten voor rij- instructeur bezit. Dan is het verder ook de schuld van hen die autorijles gaan nemen. Zij moe ten zo verstandig zijn om een autorij school te nemen waarvan zij weten dat deze bekwame en ervaren instructeurs in dienst heeft. Zij moeten niet afgaan op de prijs van de lessen, want goed koop is duurkoop! Kortgeleden heb ik, na 8 rijlessen te hebben gehad, voor het eerst examen gedaan. Van de z.g. „bende" zoals de heer A.J. van Dongen uit 's-Gravenmoer suggereert, heb ik niets gemerkt. Ik werd behandeld als een gewone kandidaat die op een rede lijke wijze probeerde zijn examen te halen. Mijn examinator beoordeelde mijn wijze van rijden op een juiste en eerlijke manier en voor mijn theorie (hier kan beslist niet mee geknoeid worden) behaalde ik 39 punten en voor mijn rijden slaagde ik ook. Hiermede wil ik alleen maar zeggen dat het aan de kandidaat zelf ligt als hij zakt. Of hij heeft een verkeerde autorijschool, of hij is nog niet rijp voor een examen. BREDA, A. N. RIJBEWIJS HALEN (IX) Het laatste greintje eerbied en res pect, dat ik nog bezat ten opzichte van het C.B.R. is nu wel definitief verdwenen. Met grote verontwaardi ging heb ik kennisgenomen van de verklaring van het C.B.R.dat mijn naam niet voorkomt op de kandidaten lijst. Er zijn maar twee mogelijkheden of de administratie is van dien aard, dat er niemand uit wijs kan, of de memorie van de directie is erg kort. Ik ben n.l, driemaal ,,op"-geweest in Parkzicht. Tegenover zoveel bureau cratie is geen zinnig mens opgewassen. 's-Gravenmoer, A. J. van Dongen. RIJBEWIJS HALEN (X) Ondergetekende is niet iemand die met een plaat beton voor zijn ogen door het leven gaat maar1 wenst voor allen een rechtvaardige behandeling. Verkeersbepalingen moeten gehand haafd blijven daar de weggebruiker moet weten waar hij aan toe is. Maar rijbewijzen kan men beter bij de ge meenten uitgeven aan personen die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt te gen een redelijk bedrag. Ieder mens zal zich niet in het verkeer begeven al vorens hij overtuigd is dat hij voldoen de bekwaam is, mocht dit toch gebeu ren dan is er de politie nog om toe te zien en krachtig in te grijpen met geldboeten of ontzegging van de rij bevoegdheid. Ik heb mijzelf autorijden geleerd. Na vijf jaar te hebben gereden zonder rij bewijs heb ik les genomen bij een er kende rijschool in Breda, 12 lessen. Heb toen proef gereden en zakte. Voor het theoretisch gedeelte slaagde ik en het rijden was ook goed maar het stoppen bij Parkzicht was niet goed volgens de examinator. Deze gaf mij te kennen: „U hebt een grote fout gemaakt. U keek niet in de achteruitkijkspiegel". Mijn antwoord was: „Dat is wel gebeurd!" Ik vroeg hem of hij had zitten slapen of dat hij dronken was geweest en kreeg ten antwoord: „Ik zal zorgen dat u nooit een rijbewijs krijgt". Ben nadien nog tweemaal op geweest maar zakte, het bleek dat hij zijn supe rieuren dit had doorgegeven. Mijn naamgenoot nam les bij dezelfde rij school en zakte 5 maal, daar ze dach ten dat hij een broer van mij was. De rij-instructeur heeft dit eens bespro ken en toen slaagde hij de 6e keer, maar het had hem een bom geld gekost. De rijschoolhouders weten genoeg maar zij moeten zwijgen daar zij anders worden afgebroken door de examina toren (gevolg 10 leerlingen opgaan en 9 zakken, dus geen mens gaat nog les sen bij zo'n school). Deze onrechtvaardige behandeling moet men met kracht bestrijden. Heer v. Dongen wees voorzichtig voor dat u begint te procederen. De kwestie „mooie vrouwen", 's Mor gens bij mijn rijproef op Parkzicht was vóór mij aan de beurt een leuke, vrien delijke en gemoedelijke huisvrouw. Ik kende haar en vroeg hoe het was ge gaan. Zij verklaarde: „Ik heb drie grote fouten gemaakt, één bij het eerste stop licht. Dit stond op rood en ik was zo nerveus dat ik dit niet had gezien. De examinator maakte mij daar op attent. De tweede fout was bü een oversteek plaats. Daar reed ik dóór." Na twee weken sprak ik haar weer en gaf mij te kennen: Ik ben geslaagd! Geloof mij geachte lezers, hier gebeu ren onrechtvaardige dingen die het daglicht niet kunnen verdragen. BREDA, v. DUREN Valkenierslaan WONINGBOUW Per advertentie maken b. en w. van Hoeven bekend, dat ze, (o, wonder) toestemming denken te verlenen voor het bouwen van een woning, buiten het bouwplan. Iemand die het hiermee niet eenfe is* kan hiertegen reclaméiren; dit laatste staat er Waarschijnlijk- maar Vöö^'de 'tfórm' bij; dëar iedereett" hier er wel van overtuigd is, dat de parti culiere woningbouw verre de voorkeur verdient boven de bouw van de aan eengesloten woningen op een klein stukje gemeentegrond. En wie hiervan niet overtuigd is gelieve eens een be zoek te brengen aan de Hoenderpark- dreef, met zijn mooie vrijstaande hui zen en bungalows, die allemaal gezet zijn zonder gemeentebemoeienissen. Reist hij per fiets of per auto, dan merkt hij aan het gehobbel van de straat wel, hoever de gemeentelijke bemoeiingen zich hier uitstrekken. Als de gemeente aan de particuliere bouw even hard zou meewerken als ze die nu tegenwerkt, zouden hier over enige tijd heel wat mooie en degelijke wo ningen zijn bijgebouwd, door mensen die nu maar niets aanvragen omdat ze van tevoren weten dat alles hun wordt geweigerd, tenzij ze dure ge meentegrond kopen. De gemeentebestuurders schijnen zelf een beetje in de war te raken met hun grond verkoop, want enige tijd geleden maakten ze bekend dat bouwvergun ning voor bungalows alleen zou worden verleend als de terreingrootte minstens 1200 m2 was. (Een prima maatregel voor deze streek die zo rijk is aan prima bouwterrein.) Kopen de bouwers echter een stukje dure gemeentegrond dan kunnen ze reeds met 300 'm2 volstaan. Dan worden de Bogaerswoningen zo dicht mogelijk tegen elkaar gedrukt, terwijl iemand die 1200 a 1500 m2 eigen grond heeft geen bouwvergunning krijgt. Waarschijnlijk moeten we wachten tot we een gemeentebestuur hebben met vooruitstrevende bestuurders, die voor hun kiezers in de weer zijn. SEPPE S. VISSER P. v. Breughelstraat 162 EURO-POST Deze week werd mij een deelname formulier aangeboden van „Euro-post" postbus 4053 A'dam. Naast het bedrag van f 6,25 voor vier verschillende deel nemers, moest dan nog f 1,50 worden overgemaakt aan Euro-post, betreffende administratiekosten enz. Van deze f 1,50 wordt dan f 0,50 be steed voor charitatieve doeleinden o.a. tbc-bestrijding, kankerbestrijding enz. Kunt u mij vertellen of deze „Euro- post" wat betreft de steun aan chari tatieve doeleinden goed is? EEN ABONNEE (Advertentie)" ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM De gemeentepolitie van Amsterdam deelde ons het volgende mede: De organisatie „Europost" is ons reeds enige tijd bekend en is voor werp van onderzoek geweest. Daarbij is niet gebleken, dat men zich aan bedrog schuldig maakt, op het stuk van het beschikbaar stellen van gelden, uit de opbrengst van de „kettingbrief", gelanceerd door „Europost", voor charitatieve doel einden. Wel wordt naar onze wijze van zien de Loterijwet overtreden, zodat des wege proces-verbaal tegen de ex ploitant van „Europost" werd op gemaakt. Een rechterlijke uitspraak is hierop nog niet gevallen. BEJAARDENZORG (II) Ik heb zaterdag 26 juli een stukje geplaatst. Dit werd mij door een gezegde van mijn vader in de pen gegeven. Daar ik niet in het gebouwtje kom en niet van de toestand op de hoogte ben, bied ik hiervoor mijn excuses aan. BERGEN OP ZOOM L. V. GALGENHUMOR Aan de makers en de krakers Aan al de atoombommisdadigers ter wereld. Als gij het doet, doet het dan goed! Komt wees niet stug en doet het maar vlug. Het is mij om het even, dan keren wij naar de oertijd terug. Dat leven was waard om te leven! BREDA O. LICHTRECLAME Ook wij ontvingen een aanslagbiljet der gemeente Breda, betrekking heb bende op lichtreclame aan de gevel, en verhoogd met bijna 300 pet. Wij vragen ons ook nu weer af, of ook de markt- gelden, welke voor een stad als Breda veel te laag zijn, in dezelfde mate ver hoogd worden. Dat toch zou een mis toestand zijn, die niet te billijken is. BREDA UN SAPEUR MELK HALEN Woensdag jl. wachtten verscheidene mensen in het Heuvelkwartier tever geefs op de melkbezorgers. De heren kwamen niet, want ze waren naar de Acht van Chaam. Daags tevoren was dat aan sommige klanten mondeling meëgedeeld én op de melkwagens was de afwezigheid door middel van een papier met opschrift kenbaar gemaakt. Klanten die dinsdag afwezig waren of geen melk nodig hadden, of niet gewaarschuwd waren, zaten dus zonder melk. Enkelen van hen die dicht bij de melkfabriek St. Martinus wonen, gingen welgemoed naar die fabriek om een fles melk. Maar daar troffen zij ver vangend personeel aan dat geen begrip voor dit hiaat in de regeling kon op brengen. Het personeel dat daar norma liter werkt kan dat wel, blijkens mijn eigen ervaring. De directeur persoonlijk verwees ook de zeer oude bejaarden naar een winkel die nu niet bepaald in de buurt ligt. Tenslotte haalde een behulpzame wielrijdster de melk in die winkel. Ieder wil graag meewerken om ieder een zijn vrije dag te bezorgen, maar het getuigt van onverstand als zelfs de hoogste baas in zo'n bedrijf geen soe peler houding tegenover zijn klanten weet aan te nemen, zelfs niet als hem wordt duidelijk gemaakt dat er aan de getroffen regeling iets gemankeerd heeft. Een volgende keer beter! BREDA EEN BEJAARDE VAKBEWEGING De strijd tussen kapitaal en arbeid is ook in ons land nog hevig. Jammer genoeg denken veel arbeiders dat die strijd al voor een groot deel gestreden is, maar dit is nog geenszins het geval. Men verwijt de arbeidersbeweging machtsmisbruik, maar men vergeet dat het kapitaal zelf zo dikwijls misbruik van zijn macht maakt. Waarom zo'n te genstand als men pleit voor medezeg genschap en bezitsvorming? Is bezit soms alleen voor één groep bedoeld? Waarom die tegenstand bij de werk geversverenigingen, middenstandsver- enigingen enz. (ook nog gemerkt met r.-k.) als het gaat over verhoging van uitkering voor de minst draagkrachti- gen? De groep liberalen in ons landje is veel groter dan het zich laat aanzien. Daarom, arbeiders, besteedt toch wat meer aandacht aan uw vak- of stands beweging en lees wat pater dr. Hoefna gels en drs. Coppes aangaande de vak beweging schrijven: Uw laksheid en geringe belangstelling voor de goede zaak worden door anderen gebruikt of misbruikt! Men krijgt niet zomaar een rechtvaardige maatschappij. Ik wil hier nog aan toevoegen: de goede werkers hetzij hoog of laag, niet te na gesproken. RAAMSDONKSVEER C. J. v. d. KIEBOOM SCHOOL EN CATECHISMUS (VI) Ik geloof, dat Pastoor Doens en on dergetekende niet ver van elkaar af staan in zienswijze, al blijft er ook verschil. Wat die „leek" betreft dunkt mij is dat juist uitgedrukt. Priesters zijn de natuurlijke godsdienstleraren en de overigen kan men rangschikken onder de term leek. Maar dit is maar een naam. Bij een lijkrede hoort ook iets goeds. Zeker waar. Er zit ook iets goeds in de catechismus. Er zijn vra gen, die duidelijke taal spreken, maar de meeste niet. Men zou kunnen zeg gen: de catechismus is een theologi sche verhandeling in zakformaat. En zo is hij oorspronkelijk samengesteld. Verder heb ik laatst gelezen dat het catechismusboekje oorspronkelijk be doeld was voor volwassenen, maar door omstandigheden kwam het bij de jeugd terecht. En daar is het te moei lijk voor. De bisschoppen namen een wijs besluit door eerst een catechis mus samen te laten stellen voor vol wassenen. Dat het boekje werkelijk te moeilijk is, afgezien nog van het zuivere ge heugenwerk, blijkt wel als men de ant woorden eens beluistert, die gegeven worden. Soms zeer onmogelijke ver bindingen, die nergens op lijken. Godsdienst, het zij hier herhaald, moet bestaan in echte beleving. Het is geen geheugenvak, maar steekt daar verre boven uit. Hiermede is het pastoor Doens zeker eens. Vroeger moest een aantal vragen van buiten geleerd worden. Daar wer den uren en uren aan besteed. Zo dat er voor de rest niet veel overbleef. En dat is verkeerd. HUYBERGEN BR. AMBROSIUS Wij laten alles verder graag bij het nieuwe en sluiten voorlopig de discus sie. Redactie. NOG STEEDS DE BBA Regelmatig verschijnen er in deze ko lommen terecht gemotiveerde klach ten over de B.B.A. Bijna een jaar geleden (29 augustus 1963) schreef De Stem: „een plattegrond van de stad met een duidelijke weergave.blijkt langzamerhand onontbeerlijk te zijn, vooral op het Stationsplein". Er wor den proeven genomenen als die proef slaagtdan gebeurt er nog niets. Maar de klachten houden aan en op aandrang van de raadsleden wordt op 14 december 1963 beloofd, dat de gemeente de klachten gaat on derzoeken. Een door de heer Vis voor gestelde studiecommissie wordt gesa boteerd. De KVP wilde een zelfde kant uit, maar de wethouder zal wél eens met de B.B.A.-directie gaan praten. Half januari 1964: de B.B.A. verwacht, dat binnenkort aan het plan op het Sta tionsplein uitvoering kan worden ge geven Zo gaan weer maanden voor bij, zonder dat er ook maar iets ge beurt. Op een discussieavond eind april 1964 van dé KVP, waar de gemeente politiek aan de orde komt, blijkt dat dit overleg onder hernieuwde aandrang juist heeft plaatsgehad. Van enige ver betering is niets te verwachten, want er blijkt tevens, dat het gemeentebe stuur nauwelijks enige notie heeft van de gefundeerde klachten. Ik hoor al leen, dat een derde plan voor het bou wen van een wachthuisje is afgekeurd. Nu de redactie van De Stem in haar naschrift op 18 juli j.l. de gemeentelij ke vervoersdiensten elders ten voor beeld stelt, zou ik nog willen opmer ken, dat in genoemde bijeenkomst de gelanceerde gedachte van een gemeen- tegelijk vervoersbedrijf bij de wethou der helemaal niet in overweging geno men kon worden. Verwijzing naar an dere steden met heel wat meer service bij het vervoerbedrijf wordt afgedaan met de opmerking, dat een dergelijk bedrijf voor Breda te duur zou wor- ren. Én dus tobben we maar verder. Voorlopig behoeven we hier niets te verwachten, wat elders wel kan. Breda. J-M. Dat er over de vraag: gemeentelijk vervoerbedrijf of concessionaris nog discussie mogelijk is, verbaast ons zeer. Wij dachten dat men nu toch wel algemeen van oordeel was, dat het openbaar vervoer even direct tot de overheidstaken moet worden ge rekend als de energievoorziening, de openbare verlichting, de plantsoenen- aanleg en de stadsreiniging. Wy kun nen ons voorstellen, dat een gemeen tebestuur de tijd nog niet ryp acht om het stadsvervoer in eigen beheer te nemen, maar dan zal toch duidelijk moeten blijken dat men zich slechts node in die situatie schikt. Wij geloven, dat niet de klachten over gebrekkige service hier het doorslag gevende motief behoeven te zijn, al spreken zij soms ook boekdelen. Men zal eerder het oog op de toekomst gericht moeten houden. In die (reeds zo nabije) toekomst zullen er andere vervoersmiddelen komen dan de Die selbussen. Wij denken niet direct aan een metro of een Alweg-vervoersnet, maar b.v. aan trolleybussen, die ef ficiënter en economischer werken, maar die het niet zonder bepaalde gemeentelijke voorzieningen kunnen redden. (Bovenleidingen, parkeerha vens, energie). In dat geval komt het gemeentebestuur voor dezelfde pro blemen te staan als het rijk, toen het intussen lang geleden besloot om de particuliere spoorwegonderne mingen om te zetten in een staatsbe drijf. Waarom? Omdat het particula risme op zeker moment een rem in plaats van een stimulans kan gaan be tekenen. Dat er intussen een gemeen telijk vervoerbedrijf zou bestaan, dat nooit klachten over service e.d. krygt is natuurlijk ondenkbaar. Redactie. Zaterdag 1 augustus HILVERSUM I 402 m VARA: 12,30 Land- en tuinb.meded. en postduivenber. 12,33 Sportnws. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Radio Jazz club 13,50 V.d. twintigers 14,25 Lichte gram. 14,35 Stereofonische uitz.: licht ork 15.05 Gespr. portret 15.20 Operamuz. (gr.). (Om 16,00 Nws. Om 16,10 Boekenwijs heid) 17,25 Stereofonische uitz.: Tango- rumba-ork. met zangsol. 17,55 Rep. van de Europese roeikamp* voor dames te A'dam 18,00 Nws. en lichte gram. 18,20 Ramblersrevue, dansmuz. 18,45 Lichte gram. 18,55 Verslag van het 49e wereld Esperanto-congres te Den Haag 19,00 V d. teenagers 20,00 Nws. 20,05 Disco-fes tival 21,00 Soc. comm. 21,15 Onbewoond, interv. en gram. 22,00 Lichte gram. 22,15 Liedjes 22,30 Nws. 22,40 Balans, act. kro niek 22,55 Zij die van de zon leven, va kantiedagboek 23,30 Lichte gram. 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Kath. nws. 12,10 Lichte gram. met land- en tuinb. meded. 12,50 Regeringsuitz.: 12 Miljoen schoon. Samenstelling: Wil Mullemeister 13,00 Nws. 13,15 Marktber. voor boeren en tuinders 13,18 Musicerende dilettan ten, operakoor 13,45 Dwars door de groene hel, lez. 14,00 V.d. jeugd 15,00 Toonkunst- ork. Bussum met pianoduo, klass. en mo derne muz. 16,05 V.d. jeugd 16,20 De Springplank, jonge artiesten 17,00 Klass gram. 17,30 Boekbespr. 17,40 Operamuz. (gr.) 18,00 Popul. gram, 18,30 Zangrec (gr.) 18,50 Lichtbaken, lez. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Het congres Kerk in Nood, te Köningstein, beschouwing 19,30 Klass. gram. 20.30 Raaien maar!!! muz. spelletje 21,30 Lichte gram. 21,45 En toengingen we plaatjes draaien 22.15 Wereldoorlog I, documentair progr. 22,30 Nws. 22,40 Het schip op de helling: ba lans en bestek van het 2e Vaticaanse con cilie 22,55 Omroepork., klass. muz. 23,45 Klass. strijkkwartet (gr:) 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Gram. 12,15 Amus.muz. (Om 12,25 Weerber.) 12,55 Progr.-overz en ber. 13,00 Nws. 13,20 V.d. jeugd 14,00 Nws. 14,03 Tips voor de automobilisten 14,30 Koorzang 14,30 Radioweek I 15,00 Nws. 15,03 Gevar. vakantieprogr. (Om 17,00 Nws. en ber. en tussen 1700-18,00 Rep. van de nat. atletiekwedstr. te Brus sel) 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18,28 Paardesportber. 18,30 Orgelrecital 19,00 Nws. en comm. uit Amerika 19,40 Lichte muz. 20,00 Casinoconcert 21,00 Jazzmuz. 22,00 Nws, 22,15 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,05 Jazzmuz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,00 Nws. 12,18 Gevar. muz. en act. 14,00 Nws. 14,45 Gevar. muz. 16,00 Nws. 16,03 Bel canto 17,00 Nws. 18,00 Nws. 18,03 V.d. sold. 19,08 gevar. muz. 19,30 Nws. 20,30 Kamermuz. 22,00 Wereldnws. 22,15 Europese jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Gevar. muz. 23,55 Nws. Zondag 2 augustus HILVERSUM I 402 m VARA: 8,00 Nws., sportmeded., post duivenber. en soc. strijdlied 8,18 V.h. plat teland 8,30 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geest, leven, toespr. 10,00 Ste reofonische uitz.: instr. ens., oude muz. 10,35 Vraaggespr. 11,05 Operamuz. (gr.) AVRO: 12,00 Licht muz.progr. 13,00 Nws., daarna event, duivenber. 13.07 De toestand in de wereld, lez. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Café-chantant Adam en Eva, cabaretprogr. (herh. van 8 maart jl.) 13,50 Boekbespr. 14,00 Lichte gram. 14,30 Radio Kamerork. en zangsol., mo derne en klass. muz. 15,20 Tour d'Europa, toeristisch progr. 16,00 Licht ens. met zangsol. 16.30 Sportrevue VARA: 17,00 Discobal, dansmuz. voor tieners 17,30 V. d. jeugd 17,50 Nws., sportuitsl., sport journaal en rep. van de Europese roei kamp. voor dames te A'dam VPRO: 18,30 Na jaren van scheiding, lez. over Indonesische literatuur 18,45 Zomaartijd, praatje 19,30 Korte herv. kerkd. AVRO 20,00 Nws. 20,05 Klass. gram. 20,55 Het portret van Dorian Grey, hoorspel (herh van 29 sept. 1963) 21.35 Licht ens. 21.50 Voordracht 22.10 Lichte Italiaanse gram. 22,30 Nws. 22,40 Act. 22,55 Moderne ka mermuz. (gr.) 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m KRO: 8,00 Nws. 8,15 Klass. gram. 8,25 Inl. hoogmis 8,30 Hoogmis 9,30 Klass. gram. 9,45 Nws. Convent van kerken: 10,00 Geref. kerkd. KRO: 11,15 Klass. gram. 12,00 In het land van de dichter, literaire lez. (dl. 9) 12,20 Lichte gram. 12,50 Buitenl. comm. 13,00 Nws. 13,10 Lichte gram. 13,30 Euro-rally 1964, rep. van de samenkomst en het studiecongres van de intern, kath. arbeidersjeugd in Straatsburg 13,50 Lichte gram. 14,00 Hol land-festival 1964: Strijkkwart., moderne muz. 14,30 Moderne gram. 15,00 Zondag middagklanken, lichte gram., sportrep. en -uitsl. Tevens: rep. van de Europese roeikamp. voor dames te A'dam 16,30 Religieuze muz. IKOR: 17,00 Herv. kerkd. 18,00 Oecumenisch nws. 18,10 Gemeente zangavond, geest, liederen 18,30 Ds. Martin Luther King, klankb. 18,45 Gram. 18,50 De kerk aan het werk, act. van het kerkelijk erf 19,00 De open deur NCRV: 19,30 Verz.progr. van gew. muz. 20,08 Reflex, een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven KRO: 20,15 Operetteprogr. met toelichting 21,15 Reis- oogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden 21,35 Klass. gram. 22,20 Congres Kerk in Nood te Königstein beschouwing 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Avondgeb. 22,50 Overijssels filharm. ork., moderne en klass. muz. 23,25 Lichte gram. 23.55-24,00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12,00 Nws. 12,03 Interludium 12,15 Fes- tivaria 12,55 Progr.overz. 13,00 Nws. 13,20 V.d. sold. 14,00 Nws. 14,03 Opera- en belcantoconcert (Om 15,30 16.00 17,00 18.00 18.25, 19.00, 20.00, 20.55 en in aansl. met het nws. van 22,00 Wegwijzers voor auto mobilisten) 15,30 Gevar. progr. (Om 17,00 Nws. en ber.) (Om 18,00 Nws.) 18,30 Kath. uitz. 19,00 Nws. 19,40 Gevar. progr met geregeld overz. van de toestand op de Belgische wegen 21,00 Casinoconcert 22,00 Nws. 22,20 Dansmuz. 23,00 Nws. 23,05 Noordzeefestival 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL FRANS 484 m 12,03 Landb.ber. 13,00 Nws. 13,15 Gevar. progr. (14.00 15,00 en 16.00 Nws.) 17,00 Nws. 19,30 Nws. 22.00 Wereldnws. 22,10 Kiest uw herinneringen 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. Maandag 3 augustus HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte gram. 8,00 Nws. en soc. strijlied 8,18 Lichte gram. 8,50 Ochtendgym. v.d. vrouw 9,00 Stereofo nische uitz.: moderne gram, 9.35 Waters! VPRO: 9.40 Door dubbele focus, overd. VARA: 10,00 Lichte gram. 11.00 Nws. 11.02 Voordr. 11,20 Onbewoond, interv. en gram. (herh. van 4 juli jl.) HILVERSUM II 298 m NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Dagopening 7,20 Lichte gram. 7,45 Radiokrant 8,00 Nws. 8,15 Gew. muz. (gr.) 8,30 Lichte gram 9,00 Verz.progr.. v.d. zieken 9,40 V.d. vrouw 10,10 Klass. pianomuz. (gr.) 10,30 Rondom het Woord, theologische ether leergang 11,05 Lichte muz. (gr.) Zaterdag 1 augustus NTS: 15,00 tot plm. 16,30 Europese roei kamp. te A'dam AVRO: 17,00-17,45 V.d. kind. 19,30 Top Cat, tv-film NTS: 20,00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20,20 AVRO's Televizier 20,50 Dick van Dyke-show, tv-film (dl. 20) 21,15 Het hart van Parijs, gevar. progr. 22,15 Zoo Zoo, documentair progr. NTS: 22,45-22,50 Journaal. FRANS BELGIë: Eurovisie: 15,00-17,30 Europese kamp. roeien voor dames (her kansing) te A'dam 19,00 Berichten 19,03 Coq a l'ane, nieuw zomerprogr. over die ren 19,33 Politiefeuill.: International dé- tective: L'Affaire Médina 20,00 Journaal 20,30 Nous, les gosses, speelfilm 21,55 Ci- népanorama. VLAAMS BELGIë 19,30 Tijd voor u, gevar. progr. 20,00 Nws. 20,25 De vader van de bruid: Mijnheer Massoula, tv- feuill. 20,50 Start, amus.progr. 21,25 De professionelen, politiefilm 22,25 Atletiek, rep. van de Belgische kamp. in het Hein- zelstadion te Brussel (le dag) 23,10 Nws. Zondag 2 augustus RKK 10.30-11,30 H. Mis NTS: 16,00- 17,10 Rep. van de Europese roeikamp. voor dames te A'dam 19,30 Weekjournaal 19,55 Journaal 20,00 Sport in beeld NCRV: 20,30 Mr. Magoo, tekenfilm 20,35 Alles draait om moeder, tv-film 21,00 Voordracht NTS: 21,15 Curlew River, muz. parabel NCRV: 22,35 Dagsluiting akte) 23.20 Journaal. FRANS BELGIë: 's Middags: Eurovisie: rep. van de Europese roeikamp. te A'dam Daarna rep. van de Belg. atletiekkamp. Daarna rep. van de Belg. kamp. wiel rennen voor beroeps. Daarna Les avon- tures de Bob Morane: Les joyaux du Ma- haradjah 19,30 Robin de Bois, feuill. 20,00 Journaal 20,30 Maltre Don Gesualdo, feuill. 21,40 Eurovisie: muziekfestival van Aix-en-Provence: Don Juan, opera (2e acte) 23,20 Journaal. VLAAMS BELGIë: 11,00-11,40 H. Mis 14.30 De Flinstones, tekenfilm 15 00 Euro visie: rep. van de Europese roeikamp. 16.45 Rep. van de Belg. kamp. wielrennen 17,30 V.d. kleuters 17,50-18,35 Rep. van de Belg. atletiekkamp. 19,00 De motor fiets, poppenfilm 19,40 Ivanhoe, feuill. v.d. jeugd 19,35 Sylvester Cat, suite van tekenfilms 20.00 Nws. 20.25 Danny Kaye- show, showprogr. 21.15 Volksconcert 22.05 Sportact. 22,35 Nws. EEN TWEELINGPUZZEL Hierbij 'onze tweelingpuzzel. Voor de liefhebbers, die nog nooit een dergelijk puzzeltype hebben opgelost zullen we hierbij even enige aanwijzingen geven. De tweeiingpuzzel bestaat uit een in twee volkomen gelijke delen verdeeld diagram, waarvan elk deel weer op zich een geheel aparte puzzel vormt. De moeilijkheid zit in de manier van omschrijven, want onder bijvoorbeeld 2 horizontaal vindt u: voorzetsel; plaats in Drente. Dat zijn twee omschrijvingen en nu is het maar de vraag of het een links dan wel rechts of het ander rechts dan wel links behoort. Datzelfde treft men bij alle opgaven, zowel horizontaal ais ver ticaal aan. Op die manier wordt het een hele uitzoekerij. Veel succes ermee. OMSCHRIJVING: HORIZONTAAL: 2. voorzetsel: plaats in Drente; 7. rondhout; slede; 9. kleur; plek: 10. ieder; paard, \2. van tanden voorzien; klaar; 14. familielid; Europeaan 16. loot; indien; 17. fr. lidwoord; fr. lid woord 19. kleinst deelbare deeltje; bende; 20. en dergelijke; jongensnaam: 22, sele nium; fr. lidwoord; 23. scheel; verlich tingsartikel; 25. bijwoord; landbouw werktuig; 26. boom; bloeiwijze; 27. scha mele woning; vervoermiddel; 29. soort rad; dadelijk: 32. rivier (Spaans); ik; 33 grondsoort: telwoord; 36. en omgekeerd; vr. munt; 37. kansspel; rangtelwoord. VERTICAAL: 1 muziekterm; soort stof 3. vaartuig; namelijk; 4 godin; land; 5. water in Friesland; stofmaat; 6 schaap; deel v. d. hals; 8. op de wijze van; staaf; 11. kledingstuk; gedroogde vrucht; 13. ruimtereiziger; pl. in Nederland; 15. spe cerij; vertrek: 17. pret; ondericht; 18. drinkgerei; voertuig; 21. onvruchtbaar; deel v. e. etmaal; 24. bosgod: uitbouw; 27. vast; lijst; 28. afgod; geweldig; 30 boom; leeftijd (fr.) 31. in orde: vallei; 34. Fr. lidwoord; meisjesnaam; 35 geheel de uwe bestaat HORIZONTAAL: 1. helder, 6. oberon, 11. ee, 12. roddel, 14. ons, 16. strook, 19. ie 20. sar, 22. interest, 25. aloe, 26. rob, 28 tra, 29. steno, 31. id, 32. ge, 33. ida, 35. engel 37. tedere, 40. are, 41. m.s., 42. ton, 43. spook, 44. map, 46. it„ 47. dat 49. sne dig, 52. sedan, 54 kma, 56. ar, 57. ra, 58. order, 60. aad, 62. lel, 63. alom, 64 gaan derij, 67. dee, 69. tl., 70. dromen, 72 lus, 74. loekie 77. et, 78. kerker, 79. proper. VERTICAAL: 1. het, 2. loon, 4. erker, 5 r.o., 6 Odessa, 7 be, 8 els, 9 oorlog, 10 n.n„ 11. esprit, 13. die, 15. steels, 17. rib, 18 otter. 21. aannemer, 23. rai, 24. t.t, 27. odette, 30. eer, 32. gendarme, 34. droom, 36. empire, 38. do, 39. est, 40. aks, 45. ad, 46. israël, 48. and, 50. nader, 51. galant, 53 doodse, 54. krater, 55. aan, 59. eg, 61. ad der, 62. lijm, 65. alk, 66. romp, 68. elk, 71. eer, 73. uk, 75. o.e., 76 i.p»

de Stem | 1964 | | pagina 10