Chinezen niet naar Moskou Redding kost meer tijd dan verwacht Thant krijgt geen cent van Nikita Bedrog kost echtpaar fortuin RANGER-7 VANMIDDAG OP DE MAAN VERKERING UIT ALS SERAF TEGENSLAG VOOR FRANSE KOMPELS Sommigen instorting al nabij Tapijten tegen de reuma hielpen zegt gedupeerde OPRUIMING Veltman ging heen: Russen bleven (huis DAGBLAD VOOR ZEELAND Sovjets sturen uitnodigingen Vraagtekens Moord in Spanje Frijling liftte naar Spanje DRS. GIJZELS VOORZITTER HORECA? tiefTaststeltn0d\tgdrf^4elle-SHdfnH Mensen levend verbrand in heilige oorlog Kwestie-Cyprus nu naar V.N. Hondsdolheid in Heerenveen Droog C.C.O. waarschuwt: Beunhazerij in consumenten voorlichting .VRIJE BURGER' J. FABIUS (76) OVERLEDEN Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif "extra speling voor de doe-het-zelver NU... Z0MERPRIJZEN BONT 10 korting (04e JAARGANG No. 24652 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. /\Aes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ B A O 51 JUtl 1»64 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. RnreatTvoor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Chinese communistische partij heeft in een brief aan de Russische zusterpartij laten weten nog steeds gekant te zijn tegen het houden van een communistische wereld conferentie. Intussen hebben de Russen tal van communistische partijen officieel uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie over het ideologische verschil. Ook Chi na is gevraagd. De Chinese brief is echter een antwoord op een brief van het centrale comité van de Sovjetpartij van 15 juni. De Chinese partij laakt de „machina ties van de Russische partijleiding, die erop gericht is scheuring in de interna tionale communistische beweging teweeg te brengen door het bijeenroepen van een internationale conferentie". De Rus sische partijleiders hebben daarvoor een revisionistisch politiek programma opge steld, aldus de brief verder. De Chinese partijleiding verzet zich te gen „elke haast bij het uitschrijven van een communistische topconferentie". „Gezien het ernstige karakter van het ideologische geschil, kan een haastig bij een geroepen internationale conferentie van broederpartijen niet tot goede resul taten leiden", aldus het slot van de brief. De Chinese leiders zeggen voorts: „Wij geloven stellig dat de dag waarop uw zogenaamde bijeenkomst wordt gehouden de dag zal zijn waarop u in uw graf slapt". De lange, scherpe en vaak met spot doorkruide brief, vormt een ant woord op een schrijven van het Russi sche centrale partij comité van 15 juni en is in de ogen van waarnemers in Peking een openlijke uitdaging aan het adres van de Russische leiders de breuk in de internationale communistische beweging tot een feit te maken. Er blykt uit dat de Chinese leiders de vaste overtuiging hebben dat zij aan de winnende hand zijn en vastbesloten zijn hun pogingen om de leiding van liet internationale communisme over te nemen voort te zetten. De Sovjet-uitnodiging is begin deze maand aan de 25 partijen verzonden. De conferentie zou moeten dienen als voor bereiding voor een veel grotere commu nistische „topepnferentie" later. *nt. dipl°*Pa^eke kringen wordt ver wacht dat de beoogde conferentie binnen enkele weken in Moskou zal worden ge houden. De communistische partijen van de vol gende landen zouden door Moskou zijn uitgenodigd: Albanië, Bulgarije, Hongarije Noord- Vietnam, Oost-Duitsland. China Noord- Korea, Cuba, Mongolië. Polen. Roemenië Tsjecho-Slowakije, Frankrijk, Italië' West-Duitsland, Groot-Brittannië, Fin land, Argentinië, Brazilië, Syrië,' India Indonesië, de Verenigde Staten. Japan en Australië. Veertien van hen staan vierkant ach ter de Sovjet-Unie terwijl 5 Peking steu nen. De grote vraagtekens zijn Roemenië en Cuba. Indien het echter tot een offi ciële breuk in het communistische kamp mocht komen, wat algemeen wordt aan genomen, dan zullen Cuba en Roemenië wellicht toch voor Moskou kiezen. Voorzichtig gieten de redders een fles wijn leeg in de dunne pijpleiding. Be neden vangen André Martinet en zijn mannen het kostelijke vocht dank baar op. 55 55 De „Ranger-7". die reeds meer dan de helft van de reis naar de maan heeft afgelegd, koerst thans recht op het doel, de „Wolkenzee", aan. Geleerden zijn er zeker van dat de foto's vandaag hij het naderen van de maan kunnen worden ge maakt. Het doel, een vlak gebied onder de equator en bij het centrum van de linker maanhelft, heeft men gekozen omdat ruimtevaarders een dergelijke plaats voor hun landing nodig hebben. Men hoopt door middel van de foto's te kun nen vaststellen of het maanoppervlak daar effen en zacht of ruw en rotsach tig is. De snelheid van het ruimtevaartuig is gisteren groter geworden, omdat de aan trekkingskracht van de aarde verder vermindert en die van de maan toe neemt. Volgens de jongste gegevens zal de Ranger 7 vandaag om 14.25 uur Neder landse tijd op de maan terechtkomen. De Spaanse politie heeft thans enige kleine aanwijzingen over de toedracht van de moord op de 17-jarige Jaap Frij ling uit Leiden. Zij is in de eerste plaats tot de conclusie gekomen, dat de jonge man in Frankrijk een lift naar Spanje heeft gekregen en dat hij bij de passen- controle in San Sebastian niet uit de wagen is geweest, waarin hij meereed. Men beschikt ook over vingerafdrukken van de vermoedelijke dader, namelijk op de met bloed bevlekte geldstukken, die zijn gevondn in het koffertje, dat aan het slachtoffer heeft toebehoord. De bloedvlekken op het geld zijn niet van Frijling en blijkbaar van de moordenaar, waaruit men afleidt, dat aan de moord een worsteling vooraf is gegaan. DE KANAALTUNNEL-studiegroep heeft aan een Franse en twee Britse firma's opdracht gegeven voor een geologisch onderzoek van de bodem van Het Ka naal. DE VERENIGDE STATEN hebben de Sovjet-Unie officieel meegedeeld gekant te zijn tegen éen veertien-mogendheden- conferentie over Laos, als niet eerst een wapenstilstand in dat land tot stand is gebracht en de communistisch gezinde troepen zijn teruggetrokken. DE ZUSTER van de Cubaanse premier L m •stl-0, Juanita, heeft politiek asiel in Mexico gekregen onder voorwaarde xrHou z onthoudt van politieke acti viteit en agitatie. tenChoWvïLen .neutl'alistische strijdkrach- Pathpt T an ®.lsteren de communistische Laos teruggedreven in centraal (Van onze parlementaire redactie) vnnv^ ^urSeiueester van Heerlen, de mitni? i?? staatssecretaris van Econo- ?ak®n» drs. F. J. W. Gijzeis, maakt voorzntfpr6 kans ,te worden benoemd tot In maart iqr«?i bedr«fschap Horeca. Hp tpcron teopt de ambtstermijn van R T M m001 voorzitter, de heer de ons ripw°DUSSa af- Drs- Gijzeis deel- zittersrhan 1^raaud mede voor het voor- te 7iin hl.?, .Horeca-bedrijfschap opgesteld tegenover deze 'benadering dit voorzitterschap gaat bekleden maakt ming een goede op een' benoe- Ruim 2000 Rliodesische militairen en politieagenten bereiden zich voor op een beslissende actie tegen de Loempa-gods- dienstfanatici, die in de noordelijke pro vincie van het land een „heilige oorlog" tegen de regering voeren. Bij gevechten tussen dorpelingen, poli tie en aanhangers van de profetes van de Loempa-beweging, zijn al 6 personen om het leven gekomen. Het onofficiële do dencijfer ligt veel hogér en het leven van zeker 160 dorpelingen in het getrof fen gebied is in gevaar. Vluchtelingen vertelden dat vrouwen en kinderen, die zich in hutten hadden verscholen, door de aanhangers van de profetes levend verbrand zijn. De profetes Alice Lensjinja en haar „12 apostelen" zouden gevlucht zijn naar de kopermijnen. De Loempa's zouden bereid zijn voor hun zaak te sterven, omdat Jensjinja hen „paspoorten voor de hemel" heeft gege ven. Inmiddels zijn regeringstroepen tot de woonplaats van de profetes doorgedron gen na een vier minuten durend vuur gevecht. De kerk van de sekte werd bezet nadat een ultimatum voor overgave van de Loempa's in de kerk was afgewezen. Een ander Loempa-dorp, ten zuiden van Chinsali, werd zonder slag of stoot in genomen. De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, jhr. mr. Van der Wijck, heeft tegen een achttienjarige inwoner van Emmel- oord w egens diefstal een jaar gevan genisstraf (waarvan vier maanden voorwaardelijk) geëist, met de bij zondere voorwaarde dat hij in de proeftijd van drie jaar zich niet meer mag bemoeien met een 17-jarig meisje, eveneens uit de Noordoost polder. Samen hadden zij driehon derd gulden gestolen bij prof. A. G. de Wilde in Haren (Gr.), waar het meisje als dienstbode werkte; tegen het meisje eiste de officier drie maanden tuchtschool voorwaardelijk. De diefstal gebeurde begin mei in een weekeind** toen de familie weg was. De achttienjarige Auke J. B. dook plotseling op in het leven van de 17-jarige Sieberdina J. Auke bleef het weekeinde in het fraaie heren huis in het Wassenaar van het noor den. Zij kwamen tot de slotsom dat zij samen de wereld in moesten trek ken en namen daartoe even wat geld mee (driehonderd gulden). In Rotterdam stal Auke een auto. In de buurt van Emmeloord een bezoek aan de geboortestreek hoor de ook bij de trip door eigen land wist de politie het tweetal te vin den. De leiders van het reddingswerk bij de kalkgroeve onder Mont Ri- vel bij Champagnole hebben don derdag plannen afgelast om met springstof een horizontale gang te maken naar de negen arbeiders, die sinds maandag door een instor ting van de buitenwereld zijn afgesloten. Het kan nog wel zes tot negen dagen duren eer de mannen gered kunnen worden. De voorman van de ingesloten groep, aldus Marti net, had laten weten dat zijns in ziens het werken met dynamiet de zoldering van hun schuilplaats naar beneden zou brengen. Ook zei hij dat drie van zijn mannen de instorting nabij waren. Onder hen zou zijn broer Michel zijn, die pas enkele maanden in de mijn werkt. Volgens de leiders van het reddings- werk zou er geen gevaar voor de inge- slotenen bestaan, als er springstof zou worden gebruikt. Men had het plan echter toch opgegeven met het oog op het demoraliserende gevolg van de ont ploffingen voor de ingeslotenen. Nu zal het wellicht nog zes tot negen dagen duren, voordat de mannen via een nog te boren verticale schacht naar de Technici inspecteren de reddingscap sule die uit Duitsland in Champagnole is gearriveerd. Met deze reddingsbom werden vorig jaar ten aanschouwen van miljoenen televisiekijkers de mijn werkers in Lengede gered. De Cyprische president, aartsbisschop Makarios, heeft gisteren in Athene mede gedeeld dat de Griekse regering en hij zelf zijn overeengekomen het Cyprische vraagstuk ter sprake te zullen brengen in de komende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties. „De regering en ik hebben besloten dan de eis te zullen stellen dat aan de Cyprische republiek volledige onafhan kelijkheid wordt verleend, opdat het volk zich in volkomen vrijheid over zijn (staatkundige) toekomst zal kunnen uit spreken", aldus Makarios. Dean Acheson, de speciale vertegen woordiger van president Johnson op Cyprus, heeft Griekenland gisteren voor gesteld: aansluiting van Cyprus bij Grie kenland: overdracht door Griekenland aan Turkije van het dicht bij de Turkse kust gelegen eiland Castellorizon; vesti ging van een Turkse militaire basis op het „Griekse" Cyprus; schadeloosstelling van Turks-Cyprioten, die Cyprus willen verlaten, en instelling van twee Turkse „cantons" op Cyprus onder Turks-Cy prisch bestuur. Dit plan noemde Makarios volkomen „onaanvaardbaar". oppervlakte kunnen worden gebracht. Een reusachtige 80 ton wegende boorin stallatie is donderdagavond om 19.30 uur begonnen met het boren van een schacht naar de negen mijnwerkers. Laat in de middag waren de onver moeibare redders klaar met het instal leren van de zware boor die stukjes bij beetje is vervoerd naar de top van de heuvel waaronder de kompels zitten op gesloten. Uit Orléans is een olieboorinstallatie onder weg naar Champagnole. Deze boor zal naast die uit het steenkoolge- bied van Merlebach in Lotharingen wor den geplaatst om evenwijdig aan de eer ste schacht een tweede boorput naar de ingesloten mijnwerkers te graven,. Aan de voet van de heuvel zijn meer dan 100 redders bezig met het graven van een horizontale schacht. Dit karwei vordert slechts langzaam omdat het puin ruimen met de hand en met be hulp van 'n houwel dient te geschieden in verband met het gevaar voor nieuwe instortingen. Bulldozers bereikten giste ren de hoofdgang, aan het eind waar van de mannen zitten opgesloten. Mijnfunctionarissen deelden gister avond mee, dat twee van de negen in gesloten mijnwerkers aanvallen van hysterie schijnen te hebben als gevolg van hun driedaagse verblijf in de on deraardse gevangenis. Eerder op de dag kregen de mijnwer kers te horen dat het reddingswerk bij zonder moeilijk blijkt te zijn en dat de redding misschien meer tijd zal vergen dan was verwacht. De man die zich met het overbren gen van deze slechte boodschap belastte, was de burgemeester van Champagnole, Pierre Socie. De burgemeester vertelde later aan de pers dat de mannen de boodschap goed hebben verwerkt. Zij zouden de moed niet laten zakken. Socie liet doorschemeren dat men geen hoop op redding heeft van de an dere vijf vermisten. Van hen is sedert de instorting niets vernomen. Socie zei dat de negen kennelijk eer gisteravond al door hadden dat er moei lijkheden waren. Ze stuurden toen deze boodschap: ..We willen de waarheid we ten. Stuur kranten naar beneden" In restaurant „De wijde wereld" op Schiphol hebben de circa 20 lucht vaartmaatschappijen, die in Neder land een eigen vertegenwoordiging hebben, gisteravond de met pensioen gaande brigadecommandant der Ko ninklijke Marechaussee, adjudant F. Veltman, een afscheidsreceptie aangeboden. Twee maatschappijen bleven thuis de Russische maatschappij Aero- flot, die Veltmans optreden tijdens de Golub-affaire in 1961 kennelijk niet heeft kunnen vergeten, en de Poolse Lot. Zij zonden bericht van verhin dering en lieten op de receptie ook verstek gaan. In Heerenveen heeft zich waarschijnlijk een geval van hondsdolheid voorgedaan Een man, die in een weiland met een zogenaamde mollenhond aan het werk was, werd door het plotseling agressief geworden dier aangevallen. De man wist zich de schuimbekkende hond met een hooivork van het lijf te houden. Het dier vluchtte tenslotte en werd lafei door een passerende auto overreden. De ge meentepolitie heeft het dier daarna dood geschoten. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Tliants, heeft gisteren tegenover jour nalisten in Moskou verklaard dat de Russische premier, Nikita Kroestjev, hem heeft meegedeeld dat de Sovjet- Unie niet bereid is haar schuld van 52 miljoen dollar aan de volkerenorga nisatie te voldoen. Weersverwachting van het KNMI geldig tot vanavond: Droog met plaatselijke wolkenvelden en opklaringen. Dezelfde temperatu" ren als gisteren. Zwakke tot matige richting"' W8StelÜke e" opn2d3a34guur0n 2°'31 UUr' Maan teS uur °P 501 UUr' Maa" °n" (Van een onzer verslaggeveis) De officier van justitie in Middelburg heeft twee woonwagenbewoners, P. B. en D. T., beiden ingeschreven in het centrale bevolkingsregister in Den Haag, in voorlopige hechtenis laten ne men, omdat de twee ervan worden ver dacht een boerenechtpaar op ruste uit Zaamslag (Zeeland) te hebben opge licht voor een totaalbedrag van onge veer 37.000. De twee, wetend dat de vrouw veel last had van reumatiek, dienden zich begin april van dit jaar bij het echt paar aan. Zij zagen kans het goedge- lovige echtpaar een tapijt van 5000 te verkopen, dat, zo verzekerden zij, spe ciaal was gemaakt voor de bestrijding van reuma. Het geneesmiddel bleek niet zo probaat als voorgespiegeld, walrom het echtpaar enige tijd later op advies van B. en T. overging tot de aanschaf Va? jeen kleed van 10.000. Allengs volgden aankopen van andere tapijten, lopers, dekens, slopen en zelfs een ta felkleedje. Toen de rijkspolitie van de groep Hontenisse de twee zwervers in hun nekvel pakte, bleken zij 37.000 in contanten van het echtpaar te hebben geïncasseerd. De Zaamslagse familie had nog „schulden" tot 40.000. De vloerkleden en wat dies meer zij, die in Zwitserland een speciale behandeling met mengsels van zuurstof en berg lucht en allerhande geneeskrachtige stoffen zouden hebben ondergaan, heb ben inmiddels wel een genezende in vloed op de vrouw gehad. Haar man heeft aanvankelijk geen voor de zwer vers belastende verklaring tegenover de politie willen afleggen. „De kleden hebben geholpen en dan speelt geld geen rol", liet hij weten. „Kwestie van suggestie", zegt men van de zijde van de politie. De zaak werd aan het rollen ge bracht toen de bankinstelling, waaraan de familie haar kapitaal heeft toever trouwd, argwaan kreeg, toen steeds maar grote bedragen werden opgeno men. Het echtpaar staat bekend als zuinig. De Sovjet-regering staat op het stand punt dat zij niet verplicht is bij te dra gen in de kosten van de V.N.-acties in Kongo en het Midden-Oosten. Deze ac ties zouden volgens Kroestjev „onwet tig" zijn, omdat zij de goedkeuring van de Veiligheidsraad missen. Oe Thant voegde aan zijn verklaring toe dat de financiële situatie van de Verenigde Naties zorgwerkkend is. Hoewel Thant zei de indruk te heb ben dat premier Kroestjev zijn stand punt aangaande zijn „financiële ver plichtingen" aan de V.N. niet spoedig zal wijzigen, heeft de Russische pre mier hem verzekerd dat hij er een groot voorstander van is om van de volkerenorganisatie een effectief instru ment voor de vrede te maken. Het Russische voorstel voor het opzet ten van een permanente vredesmacht der V.N. is tijdens het gesprek Thant- Kroestjev eveneens ter sprake geko men. Oe Thant ging ook nog in op de berichten als zou hij niet bereid zijn een tweede ambtsperiode als secreta ris-generaal van de V.N. te aanvaar den. Volgens hem heeft hij iets derge lijks nooit gezegd. Hij zou eerder deze week in Rangoon slechts hebben be toogd dat het „te vroeg was om hier over nu een beslissing te nemen". Thant voegde er echter aan toe: „Ieder een die de eerste vijf jaar als secretaris generaal van de V.N. heeft gediend, is zich bewust van de zware fysieke en mentale last. Hij zal zich tevens rea liseren dat zijn werk steeds minder pro fijt oplevert". (Van een onzer verslaggevers) Het consumenten contact orgaan heeft zich zeer nadrukkelijk gedistantieerd van de stichting Nederlands Instituut voor Consumentenvoorlichting te Den Haag, dat volgens het C.C.O. een zui ver commerciële organisatie is, welke volkomen ten onrechte het woord „con sument" in haar vaandel voert. In het C.C.O. werken de drie vakcentrales, de Nederlandse consumentenbond, de na tionale contactcommissie voor gezins- belangen en Co-op Nederland samen. Volgens het C.C.O. wil de nieuwe stich ting „de consument de weg wijzen naar die bedrijven die een goede re putatie genieten en waar het gezins inkomen zo economisch mogelijk kan worden besteed". Daartoe zal een win kelbedrijf. dat goed uit de bus komt, in de reclame het opschrift „erkend door het N.I.V." mogen voeren. Bij het verlenen van een erkenning gaat het N.I.V. er niet van uit dat de goedkoop ste zaak ook de beste is; maatgevend is de verhouding tussen prijs en kwa liteit, sortering, bediening, service, outillage en algehele indruk. Voor twintig gulden is het N.I.V. bereid dit te onderzoeken en bij een gunstig resultaat van het onderzoek moet de winkelier een contributie van 50 gul den per jaar betalen. Het N.I.V. ge bruikt de inkomsten voor collectieve reclame-acties. Eind vorige maand waren 250 bedrijven door het N.I.V. goedgekeurd en 22 af gewezen. Deze 272 waren de oogst van 6000 aanschrijvingen, wat een kleine response is. Het C.C.O. meent dan ook dat het nieuwe instituut niet in een behoefte voor de detaillisten voorziet. En wat de consument betreft is vol gens het C.C.O. het instituut niet in staat in een wel bestaande behoefte aan goede voorlichting te voorzien. Deze laatste conclusie wordt o.m. gegrond op het feit dat de procedure om voor een erkenning in aanmerking te ko men zeer discutabel zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) Op 76-jarige leeftyd is in het Roode- Kruisziekenhuis te Den Haag overleden het Haagse gemeenteraadslid voor de vrije burgers en voormalig militair, de heer J. Fabius. Met de heer Fabius is een strijdbare figuur heengegaan, die heel wat stof heeft doen opwaaien tijdens zyn wisselvallige loopbaan. Was hij lid van een vertegenwoordi gend lichaam, drager van verschillende binnen- en buitenlandse onderscheidin gen, hij is ook menigmaal met de rech terlijke macht in aanraking geweest en liep zelfs nog een gevangenisstraf op vanwege belediging van koningin Julia na. In zijn Nieuwsbrief, waarvan hij de hoofdredacteur was, had hij namelijk gesuggereerd dat de koningin haar rege- ringstaken zou verwaarlozen. (Zie ook pagina 7) (Advertenties)

de Stem | 1964 | | pagina 1